boekenbon Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 8 november 1969 no. 3376 Predikbeurten een bekwame fruittelers-knecht „Letterlijk alles" A.J. BURGER M GOUDSMID' WIE HELPT ONS Mijn vrouw, mijn superieur Middenstandsvereniging Wissenkerke en Geersdijk ZO N DA GDI ENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Klein Wassink. tel. (01199) 3 04 en dokter 't Hart. tel. (01107) 3 38. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland NOVEMBER co zaterdag 9 zondag 10 maandag 11 dinsdag 12 woensdag 13 donderdag 14 vrijdag hoogwater 1.05 13.19 1.39 13.53 2.11 14.28 2.46 15.05 3.25 15.47 4.08 16.32 4.54 17.23 voor zondag 9 nov. 1969. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. R. P. Ytsma en 2.30 uur de eerwaarde heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2.30 uur ds. R. P. Ytsma. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. Willekes, dank stond voor het gewas. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9 en 10.30 uur de heer De Ruiter van 's Gravenpolder. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Dronkers uit Vlissingen en 2.30 uur ds. Maaskant uit Leiden (in de Ned. Herv. Kerk). Ned. Herv. Kerk Geersdük 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Warners van Nieuwdorp. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Kramer van Nieuwdorp. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Van der Molen en 2.30 uur ds. Blokland. Geref. Kerk Geersdük 9 uur ds. Kramer uit Oos terbeek en 4 uur ds. Ykkel van Vrouwenpolder. Geref. Kerk Wissenkerke 10.30 uur ds. Maaskant uit Leiden en 2.30 uur ds. Maas kant uit Leiden (in de Ned. Herv. Kerk). Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Maandag 10 novem ber a.s. hopen onze lieve opa en oma I H. van der Maas en P. v/d Maas-de Smit 1 hun 60-jarig huwe- lij ksfeest te geden- X ken. Huib, Arian en Jan. Gelegenheid tot feli- citeren op Thoorn- polder 3a, Wissen- 't* kerke. X Tot onze grote droefheid overleed heden op achtenzestig jarige leeftijd in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes onze lieve moeder en grootmoeder Maria Cornelia Nicolina Israël (weduwe van M. van der Weèle). Gouda: P. G. van der Weele. "M. A.' S. van der Weele - Dekker. Colijnsplaat: G. P. van der Weele. A. J. M. van der Weele-Onderdijk. L. M. van der Weele. M. van der Weele - Vogelaar en kleinkinderen. Colijnsplaat, 6 november 1969. Havelaarstraat 70a. De rouwdienst zal worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat op maandag 10 november om twee uur in de middag, daarna volgt om half drie de teraarde bestelling op de algemene begraafplaats. Na afloop van de begrafenisplechtigheid ge legenheid tot condoleren in het zaaltje van de Herv. Kerk. Geen toespraken. Met ingang van 1 maart 1970 gevraagd die zelfstandig kan werken. P. M. MAAS, Prinsendijk 15, Kortgene. Heden werd van ons weggenomen, na een smartelijk, doch ge duldig lijden, onze geliefde broer, zwa ger en oom Joost Serier, in de ouderdom van bijna 79 jaar. Namens de familie Serier. Colijnsplaat, 5 november 1969. Ringweg 6. De begrafenis zal plaats hebben D.V. op heden zaterdag 8 november, des na middags om 2 uur te Colijnsplaat vanaf het zaaltje. SUIKERVRIJ SUIKERVRIJ SUIKERVRIJ SUIKERVRIJ Chocolaterie Korte Delft 5 - 7, Middelburg Volop parkeerruimte Heden werd van ons weggenomen, na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde broeder, zwager en oom Cornelis v. d. Heijde, in de ouderdom van ruim 74 jaar. In kinderlijk geloof ging hij zijn levens weg. Namens de familie Van der Heijde. Kamperland, 1 november 1969. Veer weg 21. De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 5 novem ber, des namiddags om 2 uur, vanaf het De Casembroothuis te Kamperland. K. VRIEND, Korte Kerkstr. 11, Goes, Telefoon 01100 - 85 05. Voor een kunt u altijd terecht bij MARKUSSE WISSENKERKE Wij hebben handtekeningen nodig, veel handtekeningen, ter ondersteuning van onderstaande petitie aan de Neder landse regering, waarin geprotesteerd wordt tegen de wijze waarop West-Irian bij Indonesië dreigt te worden ingelijfd. Volgens het akkoord van New-York van 1962 zou Indonesië de Papoea's vrij elijk laten kiezen, of zij wel of niet in het' Indonesisch staatsverband wilden worden opgenomen. Wat hiervan is te rechtgekomen, hebben wij allen kunnen vernemen: de wijze waarop de volks raadpleging onder auspiciën van Indo nesië heeft plaats gehad, is een aan fluiting geweest van alles wat recht is, is een flagrante schending geweest van genoemd akkoord: waar de Papoea's vrijelijk een keuze wilden doen, werden zij door het Indonesische leger en be stuur bij ongetelde aantallen in de dood, in gevangenissen of in ballingschap ge dreven. Verzamelt daarom zoveel mogelijk hand tekeningen op de hier elders afgedrukte lijstjes, knip ze uit en zend ze onmid- dellük aan het actie-comité „West-Irian geen kolonie", Postbus 245 te Eindhoven. Denkt u vandaag of morgen een groot aantal handtekeningen te kunnen ver zamelen (b.v. op een bijeenkomst), stelt u zich dan dadelijk telefonisch in ver binding met mevr. Th. Beun - Voorstad, Kaai 17 te Veere (Tel. 01181 - 3 03), die u gaarne nadere inlichtingen en verza- mellijsten zal verstrekken. Ook giften zien wij gaarne tegemoet hetzij tegelijk met de ingevulde lijstjes, hetzij op gironummer 243000 t.n.v. het Papoeafonds te Eindhoven. Aan dc Nederlandse regering: Ondergetekenden verzoeken met grote klem te bevorderen dat: Nederland in de komende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties stelt, dat er bij de1 onlangs gehouden „daad van vrije keuze" der bevolking van West-Irian (West Nieuw-Guinea), niet overeenkomstig art. 18d van het Accoord van New-York door die bevol king gestemd is kunnen worden. Nederland het resultaat van de zgn. „daad van vrije keuze" der Papoea bevolking afwijst. Nederland aandringt op een nieuwe, werkelijk vrije volksstemming op een later tijdstip, onder afdoende garanties. Tot deze garanties zullen dienen te behoren: Vervanging van alle Indonesische troe pen door V.N.-troepen. Vervanging van alle Indonesische au toriteiten door inheemse c.q. door de V.N. te benoemen autoriteiten. Vrijlating van alle politieke gevan genen. Herstel van alle grondrechten: vrijheid van pers en meningsuiting, vrijheid van vereniging en vergadering. Een wijze van keuzebepaling zoveel mogelijk gelijk aan die bij vorige volks stemmingen in Europa en daarbuiten. Een en ander onder strenge preventie ve controle door uitgezondenen van de Verenigde Naties, voorzien van volmach ten. Van dit petitionnement zullen afschrif ten worden gezonden aan de beide Ka mers van de Staten-Generaal, de Vere nigde Naties, het State Department en aan de binnen- en buitenlandse pers. FEUILLETON door Lena Schagen NAAM WOONPLAATS HANDTEKENING In de j.l. dinsdag gehouden vergade ring heeft de prijzencommissie haar aan gekochte prijzen voor de grote verloting van de winkelactie bekend gemaakt. Als le prijs is uit de bus gekomen een droog- automaat. Verder: een vouwfiets, een 1-persoons ledikant plus bed, een elek trische boorset, een transistor-radio, enz. Totaal 40 prijzen. Zaterdag 29 november komt Sint Ni- colaas weer naar Geersdijk en Wissen kerke, waar hij in beide dorpshuizen de jeugd zal ontvangen. Verder is er voor de jeugd van Wis senkerke nog een filmvoorstelling, ter wijl 's avonds in het dorpshuis de Boe- renkapel van Colijnsplaat zal optreden en waarbij het rad van avontuur lustig zal draaien. Het belooft een gezellige boel te wor den, zowel voor de jeugd als voor de ouderen. Aan de middenstandsvereniging een saluut, die deze nieuwe, voortvarende weg is ingeslagen. Wij geloven zeker, dat dit bij het publiek zal aanslaan. Natuurlijk hield ze van Erik. En wan neer ze elkaar met vuur omhelsden, ge raakte er iets in haar in brand. Ze wist heel goed, wat dat was: het oerinstinct, dat zich roerde. Maar had dit ook iets met de echte liefde met een hoofdletter te maken? Hield ze werkelijk zoveel van Erik, dat ze een huwelijk met hem kon beginnen? Want dat was een „ja" voor het leven. Langzaam sloeg ze haar armen om zijn hals en kuste hem. Rustig en beheerst. „Je bent een schat," zei ze overtuigd. „Natuurlijk is het geweldig, lieverd, want honderden paartjes zitten er jaren op te wachten, terwijl het ons als het ware in de schoot wordt geworpen. Maar we moeten beiden goed weten, wat we doen." Hij kuste haar terug en fluisterde in haar oor: „Ria, je weet heel goed dat ik veel van je houdt en naar je ver-lang. Is dat erg?" „Welnee, dat bedoel ik niet. Dat ver langen heb ik net zo goed. Het zal wel een soort sexuele aantrekkingskracht zijn. die van ons beiden uitgaat naar de ander. Maar is dat het? Dat is toch niet het voornaamste? Gestel: we trouwen en hebben het flatje. We zullen de eerste tijd gelukkig zijn, dat weet ik. Maar is het duurzaam? Houden we genoeg van elkaar, dat we eikaars gebreken zullen kunnen accepteren? Die zullen we gauw genoeg van elkaar ontdekken, 's Mor gens vroeg bijvoorbeeld heb ik soms een vreselijk humeur. Misschien heb je dat al gemerkt tijdens onze Deense vakantie. Ik ben altijd erg zelfstandig geweest, zonder met wie ook rekening te houden. Dat zal zich na ons huwelijk nog wel eens wreken. Ik heb wel eens neigingen te zeggen: ik trek er vandaag de hele dag tussenuit. Nu word ik geremd door m'n baan en doordat ik jou heb. Maar als jij een halve of hele week van huis bent, zal ik het niet altijd in m'n eentje kunnen uithouden en dan smeer ik 'm, de hele dag. Ergens heen." „Wat is daar voor bezwaar tegen?" „Ach ja, dat weet ik wel. Maar.als onze liefde, of waar het voor doorgaat, een strovuurtje blijkt te zijn? Dan is het in een wip uitgebrand. En dan? We krij gen genoeg van elkaar, en kunnen niet meer velen, dat we elkaar aanraken. Wat dan? Dan zitten we gebonden, jon gen. Zoveel huwelijken gaan er tegen woordig kapot." Hij was wel even geschrokken. „Heb je zo weinig vertrouwen in me?" „In jou wel," antwoordde ze hartelijk en liefkoosde zijn wang. „Maar heb ik het ook in mezelf? Ik weet het niet." Ze stonden nog altijd in het halfduis tere gangetje. Erik nam een besluit. „Laten we een poosje gaan rijden en het samen rustig uitpraten. We kunnen hier niet eeuwig blijven staan." Een eind buiten de stad had hij een rustige weg opgezocht en daar zette hij de wagen half tegen een oprit naar een weiland. Erik gaf haar een sigaret. Ge durende enige tijd rookten ze zwijgend. Het was Erik, die begon. „Ik dacht, dat ons huwelijk iets meer kans van sla gen had, Dotje, omdat ik niet, zoals de meesten, prompt op tijd iedere avond thuiskom. Je weet, dat mijn werk mee brengt soms dagen weg te zijn. Morgen, tegen de avond, ga ik naar Antwerpen. Goed, het is niet zo gek ver. Daar heb ik in een hotel een vaste kamer. De morgen daarop ben ik om zes uur aan de haven. Er moeten twee schepen ge laden worden, allemaal stukgoed. Daar ben ik misschien drie dagen zoet mee. Als ze opschieten, heb ik net tijd om één avond hierheen te rijden en een paar uurtjes bij jou te zijn. Slapen is er dan niet bij, want ik moet vrijdag morgen vroeg in Hamburg zijn. Daar moeten machines geladen worden voor Suriname. Ze hebben daar al eens ge probeerd me in de boot te nemen. Met een beetje geluk varen ze zaterdag weg. Weet je wat ik dan ben? Gaar. En ik zal niet meer de moed kunnen opbren gen, de vierhonderdvijftig kilometer naar huis te rijden. Dus zoek ik een hotel, ga wat eten, neem een bad en kruip onder de wol. Als ik goede zin heb, ben ik er zondagmorgen vroeg uit en rijd dan naar huis. Dat is dik zes uur rijden. Weet je, Dotje, ons huwelijk zal nieuw blijven, omdat het, telkens als ik er weer ben, feest zal zijn. Net als met zeelieden. Die vieren na elke reis opnieuw een paar wit tebroodsweken. Ik bedoel maar, de kans dat we op elkaar uitgekeken raken, is bijster gering. Overigens, ik heb er wel zoveel vertrouwen in, dat ik het aandurf. Natuurlijk zijn er risico's." „Dus dat ben je toch met me eens?" „Allicht, Dotje. Maar we houden toch van elkaar? Wat moeten we dan nog meer? Een proefhuwelijk met gescheiden ledikanten? Eerst een half jaar probe ren, of we het samen zullen kunnen bolwerken?" Ze begon te lachen. „Zou nog niet eens zo'n gek idee zijn. Het is, Erik., ach, je kent mijn gevoelens ten opzichte van jou: laten we het kind maar bij de naam noemen, we zijn dol op elkaar en verlangen naar elkaar. En als we lang wachten, wordt het gevaar steeds groter, dat we onverwacht exploderen, alle goe de voornemens ten spijt. En dat vind ik op het moment misschien geweldig, maal later minderwaardig. Veel trekt me in je aan, dat je jezelf zo uitstekend kunt beheersen. Je bent in elk opzicht een heer, Erik. Dat is de oorzaak, dat ik zoveel van je ging houden. Je bent niet de eerste in m'n leven, dat weet je, dat heb ik je al eens verteld. M'n vroegere buurjongen AbDrie maanden gin gen we met elkaar. Hij heeft nu een fotozaak aan het andere einde van de stad. Maar vroeger had hij een atelier in het centrum. Aanvankelijk was hij heel keurig en ik mocht hem. Hij ver telde van zijn toekomstplannen; die wa ren niet slecht. Intussen heeft hij die zaak, welke hij wilde en voor zover ik weet, loopt die uitstekend. In die tijd was ik vreselijk preuts en ik heb mis schien wel tien keer zijn uitnodiging om zijn atelier te bezichtigen afgeslagen. Naar mijn begrippen gaf zoiets geen pas. Daar lachte hij me om uit: ouderwetse begrippen en zo. Enfin, je begrijpt het wel. Op een zaterdagmiddag dacht ik: misschien heeft hij wel gelijk en ben ik ouderwets, conventioneel, of hoe je het wilt noemen. Dus ging ik met hem mee naar boven „En hij maakte misbruik van de ge legenheid en viel je lastig." Ze knikte. „Hij lachte me uit en noem de me ouderwets. Ik heb me met geweld moeten verdedigen en slaagde er tenslot te in de trap af te rennen. Maandenlang moest ik niets van jongens hebben." „Je ging generaliseren en dacht: In deze moderne tijd zullen ze wel allemaal zo zijn." „Zo ongeveer. Jij kwam in m'n leven. Ik vond je dadelijk sympathiek. Toen je me voor de eerste maal kuste, dacht ik: hoe ver zal hij gaan? Maar je liet het erbij. En later, toen we regelmatig met elkaar omgingen, bleef je, die je was: de keurige meneer Van Boot. Dat was de oorzaak, dat ik steeds meer van je ging houden. Ik dacht toen: zie je wel? Er zijn toch ook andere jongens die niet dadelijk zitten te grabbelen en...." Ze keek hem aan en in een impuls trok ze hem naar zich toe en kuste hem. „Jij.. Erik. ik bewonder je wilskracht. Ik zal je een bekentenis doen, want tussen ons mag er niets zijn, als we tot een huwe lijk komen. Weet je nog toen we die avond in Helsingor waren? Aan het wa ter? Toen onze caravan zo ver weg stond van de anderen? Het was donker en we hadden nog geen licht aan. En zaten met de deur open naar het water te kij ken Naar de lichten van de passerende schepen. Je zei tenslotte.zuchtend: „Kom, het wordt tijd. Ik ga maar ééns naar m'n slaapkamer." We kusten elkaar langer dan anders en ik hield je vast, want op dat ogenblik verlangde ik verschrik kelijk naar je. Als je gevraagd had: Mag ik blijven, zou ik niet geweigerd hebben. Het was, of ik in brand stond. Maar jij was sterker dan ik. Misschien heb je het gemerkt. De volgende dag vond ik je des te liever, want als alles voorbij was, zouden we ons geschaamd hebben over ons gebrek aan wilskracht. Het zou een lelijke plek gebleven zijn in ons levens boek." Hij kuste haar terug, kalm en beheerst. En streelde haar. „Ik wil het zuiver houden tot het grote moment, Dotje. En jij ook, dat weet ik. Mijn verlangens zijn net zo groot als de jouwe, daar komt het door. Juist, omdat we beiden zoveel van elkaar houden, respecteren ,we el kaar. Daarom ben ik er van overtuigd, dat ons huwelijk zal slagen. Praktisch alle voorwaarden ervoor zijn aanwezig." Ze lag nu dicht tegen hem aan. „En toch ben ik bang. Nee, niet op dit mo ment. Als ik zo tegen je aanlig, voel ik me zeldzaam veilig. Maar zal dat altijd zo zijn? Zal ik geen afkeer van je krijgen op den duur? In mijn hart heb ik meer malen gezegd: Ik hoop, dat hij me van daag of morgen vraagt, zijn vrouw te worden, want dat wil ik. Maar nu we de mogelijkheid hebben om te trouwen, lijken me de lconsekwenties huizenhoog en zie ik er tegenop. Is dat abnormaal, Erik?" „Welnee, je bent alleen maar lief. We gaan niets forceren. Om niets te verlie zen, accepteren we het flatje. Intussen denk je er maar kalm over na. We heb ben nog weken de tijd." (Wordt vervolgd).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 3