P.A. DE KRAMER 'n Zeeuws Grafisch Bedrijf Opening nieuwe dorpshuis Wissenkerke Predikbeurten De Zweedse Husqvarna De Kramer Vol IS vol compost tuinturf potgrond zangers en zangeressen een net meisje Dorpshuizen in de gemeente Wissenberke nu rond. Met het hijsen van de nationale driekleur op het koude, winderige plein, opende mevrouw Van Aartsen-Stap vrijdagmiddag het nieuwe dropshuis te Wissenkerke, waarna Marina Wisse, het dochtertje van de burgemeester, mevrouw Van Aartsen bloemen aanbood. Voordat die vlag gehesen werd, was men in het nieuwe dorpshuis ontvangen met koffie en gebak, waarna de korte plech tigheid op het plein plaats vond. Wederom terug in het gebouw, sprak mevr. Van Aartsen haar openingsrede uit. Zij zei o.m.: „Het is een vreugdevolle en blijde zaak dit dorpshuis te mogen openen. Graag zou ik de nadruk willen leggen op het woordje „huis", als hart van het dorp. De plaats waar gewerkt wordt op maatschappelijk, recreatief en cultureel gebied. Het is echt een mooi huis, wat warm aandoet en plaats biedt aan een groot aantal personen." Na het totstandkomen van de dorps huizen te Geersdijk en te Kamperland gememoreerd te hebben, zei mevr. Van Aartsen het een moedig gemeentebestuur te vinden, omdat deze als eerste in Zee land aan haar gevraagd had een dorps huis te openen. Graag zal ze nog eens terugkomen. Lovend liet zij zich uit over de unieke samenwerking tussen de burgerlijke en Ned. Herv. gemeente. Ook ontbreekt het niet aan een opgewekt en levendig vere nigingsleven. In totaal had zij van 39 verenigingen gehoord. Zij hoopte dat gezien in het kader van deze samenwerking b.v. ook de drie vrouwenverenigingen eens gezamen lijk rond de tafel zullen gaan zitten. Wij kennen elkaar allemaal van gezicht; maar dat is niet genoeg. Achter het ge zicht moet men het hart en het wezen van de ander zoeken. De bevolking loopt nog steeds iets ach teruit, maar mevr. Van Aartsen was vol goede moed dat dit nog wel eens zal veranderen. En bovendien, zo heel erg veel inwoners behoef je nu ook weer niet te hebben om goed en gezellig te leven en te wonen. Het is hier nog steeds een verrukkelijk wonen, zo in rust en met al het land er omheen. Ook voor haar kin deren was zij blij in Zeeland te wonen. Het is er een gezond wonen. Tot slot zei mevr. Van Aartsen dat zij hoopte dat dit dorpshuis in alle opzichten zal voldoen, zeker als middelpunt van contact tussen mens en mens. Hierna sprak burgemeester P. Wisse, die begon met te zeggen: „Naast de toch nog al vele bemoeienissen (die vaak zor gen geven) meen ik als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van Wis senkerke te mogen stellen dat wij wat dorpshuizen betreft rond zijn, of om een uitdrukking te gebruiken die ik op Noord-Beveland wel eens hoor „ge steld staan." Hij vindt het altijd moeilijk om origi nele dingen te verkondigen en dan verval je vlug in een aantal cliché-uitspraken. Zo herinnert hij zich nog tot besluit bij de opening van het dorpshuis te Kamper land gezegd te hebben: „Gaarne spreek ik, namens het gemeentebstuur de hoop uit, dat dit gebouw tot in de verre toe komst zal voldoen aan de verwachtingen die wij ons daaromtrent hebben gesteld. Ook al gelooft de burgemeester niet in toverformules, feit is, dat de eerste tien maanden van het dorpshuis aldaar goed zijn geweest. „Geachte aanwezigen", zo gaat burge meester Wisse verder, „voor het over grote deel inwoners van het dorp Wis senkerke, uw dorpshuis is klaar." Hierna schetst hij de financiële moei lijkheden, waarvoor een burgerlijke ge meente staat. De wenselijkheid van een dorpshuis hebben we allen ingezien, maar als primaire behoeften zijn er ook nog wegen, openbare verlichting, riole ringen, dure zuiveringsinstallaties niet te vergeten, scholen, sterk gestegen so ciale zorg, brandweer, ambulancedienst, subsidies, volksgezondheid, cultuur, enz. Daarnaast de zorg voor gymnastiek zalen, zwembaden, dorpshuizen. Er is nu een gymnastiekzaal. Er is een zwembad. (Er hoort een diepe afdeling bij heb ik hier en daar gehoord wij weten het als gemeentebestuur). Bepalend bij de dorpshuizen, zegt hij, dat deze financieel onrendabel zijn. „Ik zeg financieel. Er is mij wel eens gezegd dat men dit niet in de eerste plaats fi nancieel moet zien. De maatschappelijke en culturele „rente" die dergelijke ge bouwen afwerpen in ideële zin, zouden de financiële tekorten verre te boven gaan. B. en w. zijn gaarne bereid daarmede in te stemmen. Je doet er immers geen kwaad mee. Het is alleen jammer dat de gemeentebegrotingen deze rente niet als inkomstpost kennen en dat ook het ge meentefonds een dergelijke factor niet in haar uitkeringsformule heeft opgeno men." Maar niettemin: het dorpshuis staat er, terwijl de plaatselijke belastingen lan delijk gezien laag zijn en niet behoef den te worden opgetrokken. Hierna schetst de burgemeester de ont wikkelingsgeschiedenis. Vooraf is wel veel gesproken en gedacht over de wen selijkheid maar pas op 31 januari 1967 besloten b. en w. in principe om aan de raad voor te stellen tot gemeenschappe lijke bouw met de Herv. Kerk over te gaan. Het raadsbesluit tot bouw werd genomen op 29 augustus 1968, de goed keuring van Ged. Staten viel zeer kort daarna, n.l. op 10 sept. 1968. Op 2 dec. 1968 werd de eerste paal geslagen door de heer Van Halst, oud-burgemeester en oud-president-kerkvoogd. De totale kos ten hebben voor de gemeente plm. 230.000.bedragen. In dit totale gebouw is een kerkzaal van de kerk, een dorpszaal van de ge meente, een consistorie of kleine zaal van de kerk, nog kleinere zaal achter het toneel van de gemeente. Er is een gemeenschappelijke hall, gemeenschap pelijke sanitaire voorzieningen. „Wat is het „mooi" dat op deze wijze kan worden samengewerkt". Mooi en verheffend. Te dien aanzien zegt de burgemeester zich een uitspraak van mr. Van der Weel te herinneren: Het contract is be langrijk. Belangrijker is echter de wer kelijke intentie om te willen samenwer ken en te blijven samenwerken. Hierna zegt de burgemeester hartelijk dank aan allen die aan deze bouw heb ben medegewerkt, van laag tot hoog, enkelen bij naam noemend, maar zeker niet in de laatste plaats degenen die hij vegeten heeft te noemen, In hen allen symboliseerde hij Marinus Hoogerheide, die bijna met doodsverach ting de haan van de oude gemeentetoren heeft gesloopt en die deze nu, mooi ver guld en met een strik versierd, van de burgemeester ten geschenke kreeg. Ook nu weer besloot de burgemeester met de woorden: „Gaarna spreek ik, na mens het gemeentebestuur de hoop uit dat dit gebouw tot in de verre toekomst zal voldoen aan de verwachtingen die wij ons daaromtrent hebben gesteld. Toch een beetje bijgeloof." Hierna kwamen in snel tempo nog dertien sprekers aan de beurt. Als eerste sprak de heer J. M. Gillesse namens de kerkvoogdij. Met dit gebouw mogen wij ook onszelf feliciteren, zo zei hij. Ook hij memoreerde de goede samen werking en hoopte dat dit zo zal blijven. Namens de kerken (Herv. en Geref.) en het Groene Kruis sprak drs. Alb. van den Ban. Ook hij verheugde zich over de totstandkoming van dit gebouw en kan het misschien in de naaste toekomst, evenals dit te Kamperland het geval is, gebruikt worden voor de bejaardengym- nastiek. Ook hij beklemtoonde het woord „huis" en als onderdeel van het daarin behorende meubilair, bood hij namens de Herv. en Geref. Kerk een bijbel aan, hopende dat dit Boek na korte tijd de sporen van veelvuldig gebruik zal mogen dragen. Mevr. Scheele - Kruidenier sprak na mens de Vrouwenbond en de Geref. Vrouwenvereniging. Zij memoreerde de tijd dat men op een hoekje van een schoolbank moest zitten en is nu ontzet tend blij met dit nieuwe gebouw. Wij zullen er erg zuinig op zijn. De heer I. Stokman voerde het woord namens „Apollo". Hij sprak woorden van felicitatie en zei zoals ieder mens eigen is hij ook een beetje egoistisch is, door alleen te kijken hoe het voor „Apollo" bijzonder geschikt is om daar te werken en te studeren. Namens dit ge zelschap bood hij een grote luchtfoto van Wissenkerke aan, waarop de oude kerk nog centraal stond afgebeeld. Mevr. A. Meulenberg sprak namens de Herv. Vrouwengroep. Zij hoopte dat dit gebouw gedurende een lange reeks van jaren dienstbaar zal zijn aan de ge meente. Mej. C. Flikweert sprak namens de handwerkclub „Amicitia" en zei te ho pen er met plezier gebruik van te kun nen maken. Namens de voetbal, de gymnastiek vereniging Volharding, de middenstand, de ijsclub, de brandweer, de kleuter school en de beide biljartclubs sprak de heer L. L. van Halst woorden van geluk. Waar blijven de grote gemeenten nu in Zeeland? zo vroeg hij zich af. Een dom per op deze vreugde zette de houding van Ged. Staten, waarvan geen woning toewijzing los komt. Daar telt Wissen kerke niet mee. Wat hebben wij alleen aan bejaardenwoningen, wanneer de jon geren wegtrekken omdat zij geen huis kunnen krijgen? En Statenleden zie je hier alleen maar in de verkiezingstijd. De heer J. N. Filius van het Oranje comité bekeek het weer van een andere zijde. Als afgevaardigde van de vereni ging met het grootste aantal leden, hoop te hij hier nog eens een geweldig feest te vieren. Want als Wissenkerke een maal feest, waren alle vorige zalen te klein. Mevr. N. de Looff - van den Berge sprak namens W.I.K. en hoopt van deze lokalen een dankbaar gebruik te. mogen maken. Het moet een genot zijn zich hier aan culturele ontspanning te mogen wij den. De heer J. H. D. Roodenburg sprak namens de A.R., de C.H.U., de P.v.d.A. en V.V.D. en zoals burgemeester Wisse onder algemeen gelach opmerkte: namens de groep-Harmsen. Hij noemde het nieuwe gebouw een onafscheidelijk deel van onszelf en noemde het „Ons" dorpshuis. Alleen op de situering had hij een kleine kritische noot: Het gebouw ligt er als het ware weggezakt tussen zuivelhandel en boerenschuur. Had dit niet anders gekund? zo vroeg hij zich af. De heer P. A. Hamelink sprak namens de jongerengroepen en noemde het bij voorbaat al een praathuis. Met een va riant op Toon Hermans noemde hij dit een gebouw om lief te hebben. Ir. Poley sprak namens het Architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft en zei hier plezierig maar ongewoon te hebben gewerkt met twee opdrachtgevers. Nu staat er nog maar een halve schepping. Hij vond het hier een goede atmosfeer en een goed klimaat. Zolang u burge meester hier bent zou u dit gebouw Wisse-kerk kunnen noemen. Namens zijn bureau bood hij tot slot een bloemstuk aan. Tot slot sprak bouwer Slotema woor den van dank voor de prettige samen werking. Alles is zeer vlot en zonder stoornissen vexdopen. Dit gebouw heeft zowel winst als verlies opgeleverd. Het silhouet van Wissenkerke is er door dit gebouw én de samenwerking. Hierna bood hij het gebouw een klok aan. Hierna beantwoordde de burgemeester de sprekers en tot slot hoopte hij dat de pers zou kunnen schrijven: na het offi ciële gedeelte was men nog enige tijd gezellig bijeen. Waaraan wij volgaarne voldoen. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Janssen, tel. (01108) 3.19 en dokter Van Arkel. tel. (01107) 3 18. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland NOVEMBER 1 zaterdag 2 zondag 3 maandag 4 dinsdag 5 woensdag 6 donderdag 7 vrijdag hoogwater 6.36 19.04 7.37 20.09 8.44 21.21 9.54 22.29 10.57 23.34 11.54 0.23 12.41 voor zondag 2 növ. 1969. Ned. Herv. Kerk Coljjnsplaat 10 uur ds. Ytsma, jeugd dienst m.m.v. de Zondags school en 2.30 uur ds. Ytsma Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur wika Veenhoven uit Middelburg en 2.30 uur ds. J. Ph. Hilhorst uit Kloetinge. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur de heer Allewijn uit Middelburg. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9 uur ds. Willekes en 10.30 uur ds. Willekes (H. Doop). Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. De Gelder en 2.30 uur ds. Van den Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur geen dienst, dit in verband met de ingebruik name van de nieuwe kerk te Wissenkerke en 2.30 uur de heer Kraak. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Coljjnsplaat 10.30 en 2.30 uur ds. Maas kant van Leiden. Geref. Kerk Geersdijk 10.30 uur ds. De Bruyne van Goes en 2.30 uur ds. Blok land. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Blokland en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Coljjnsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Aan komen vliegen: 2 geringde sierduiven C. J. HOEK, Prov. weg 6, Kortgene, Tel. 01108 - 3 08. Heden overleed onze geliefde en zorgzame vrouw, moeder, be huwd- en grootmoe der Cornelia Maria Eli zabeth Haringman (echtegenote van Pieter Verburg), op de leeftijd van ruim 64 jaar. Wissenkerke: P. Verburg. Th. Verburg. J. M. Verburg. N. A. H. Verburg- Steur. En kleinkinderen. Wissenkerke, 23 oktober 1969. Mariapolderl. De begrafenis heeft plaats gevonden op maandag 27 okt. j.l., des namiddags om 2 uur te Wissenker ke vanaf Mariapol- der 1. Vanuit Voorthuizen groe ten wij al onze vrienden en bekenden onder dank zegging voor alle onder vonden vriendschap en belangstelling. H. Stam. G. Stam - Verwoerd. Jozientje. Marijkelaan huizen. Voort- Heden werd van ons weggenomen, na een geduldig gedragen lijden, mijn innig geliefde vrouw, on ze lieve moeder, be huwd-, groot- en o- vergrootmoeder Tannetje de Looff - Post (echtgenote van H. de Looff), op de leeftijd van ruim 87 jaar. Kortgene: H. de Looff. Groningen: A. W. v. d. Horst- de Looff. L. J. v. d. Horst. Kortgene: W. A. Schrier- de Looff. Chr. Schrier. Wissenkerke: J. E. Meulenberg - de Looff. G. M. Meulenberg. Klein- en achter kleinkinderen. Kortgene, 30 oktober 1969. Pensiontehuis „Noord-Beveland." De begrafenis zal plaats vinden op maandag 3 novem ber om 2 uur te Kortgene vanaf het Pensiontehuis „Noord-Beveland." Op 27 oktober is overleden, in het ziekenhuis te Almelo, onze geliefde broer, zwager en o§m Leendert Leendertse (echtgenoot van A. T. Schelling), in de ouderdom van 74 jaar. Familie Leendertse. Kamperland, oktober 1969. Veerweg 112. Heden is tot onze grote droefheid te Rotterdam overle den, mijn geliefde man, onze lieve, zorgzame vader en opa Hubregt Jan Maas, op de leeftijd van 61 jaar. Kats: J. J. Maas - van der Maas. Pernis: H. M. van der Loo - Maas. R. M. van der Loo. Hugo. Vlissingen: A. M. Maas. J. Maas - Baas. Kats, 30 okt. 1969. Dorpsstraat 11. De begrafenis zal plaats vinden op dinsdag 4 nov. a.s., des namiddags om 2 uur vanaf het Nieuw-Zeelandhuis. Fa Ouweneel v.h. C. Harinck Juwelier Horloger Lange Vorststraat 35, Goes - Tel. 01100 -6629. zijn één begrip geworden Oerdegelijk en voor uw leven Alle type uit voorraad leverbaar Inruil ook mogelijk Wilt u er meer van weten dan belt u even, of u kijkt in onze showroom 't Naaimachinehuis M. D. de Grootstraat 41, Goes - Tel. 7330 Door de grote hoeveelheid verslagen en copy, was het ons niet mogelijk het verslag van de raadsvergadering van Wissenkerke nog deze week op te nemen. Dit verslag komt nu in het nummer van volgende week. De uitgever. Uit voorraad in elke hoeveelheid. Op bestelling, Planten, heesters, pootaardappe- len en land- en tuinbouw- zaden, bij J. VAN GILST, Zonnebloemstraat 18, Colijnsplaat. Agent: Gebr. De Jongh, Goes. Welke willen ons koor (zangver. Ons Genoegen te Kats) wegens te geringe bezet ting komen versterken. Zich melden bij het be stuur: secretaresse: mevr. Eikenhout - Deurloo, Dijkstraat 45, Kats. Wegens huwelijk gevraagd. H. A. van der Moere, Kamperland. DRUKKERIJ MARKUSSE WISSENKERKE Tel. 01107 - 3 08 Postbus 1. dat bekend is om zijn vlotte aflevering en de meer dan goede kwaliteit van zijn producten.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 4