NOORD-BEVEL A NOS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD f) Pion vier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Fabery de Jonge munHRRDT'S crtT, 0ÖIWP® bevrijd Klaproosdag 1969 A.C.yan der^REST No. 3375 Zaterdag 1 november 1969 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post f 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In zijn openingswoord, donderdagavond 23 oktober j.l., is voorzitter Evers ver heugd nu ook weer mevr. Janssen wel kom te kunnen heten, doch moet nu tot zijn spijt mededelen, dat wethouder Mar kusse in het ziekenhuis is opgenomen, maar hopelijk dezer dagen weer naar huis zal kunnen terugkeren. Hierna worden de notulen onveranderd vastgesteld en enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de notulen zegt Welleman dat de in de vorige raad aan genomen gelijkstelling van de duurte- toeslag anders is uitgepakt dan hij en naar hij aanneemt ook de andere raads leden hebben gedacht. De verhouding is nu nog schever getrokken. De voorzitter geeft hem ten antwoord, dat door de verschillende loonklassen er op het overeengekomen bedrag telkens een ander loonbelastingpercentage en ook andere inhoudingen afgetrokken dienen te worden, waardoor een volkomen ge lijkschakeling vrijwel niet haalbaar is. Welleman en met hem andere leden zouden dit toch gaarne zien, waarop de voorzitter antwoordt, dat er alle moeite gedaan zal worden dit te bereiken. Bij de mededelingen zegt de voorzitter o.a. dat hij bij de officiële ontvangst ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van E.M.M. 2 eremedailles heeft mogen uit reiken en ook van deze plaats wil hij beiden nog zijn hartelijke gelukwensen doen toekomen. In een vorige vergadering zo gaat de voorzitter verder is medegedeeld dat de heer Van Uyen als ambtenaar bij de Technische Dienst was benoemd en dat deze zijn benoeming had aanvaard. In middels heeft de heer Van Uyen toch voor deze benoeming gemeend te moeten bedanken en is nu de keus gevallen op de heer Wisse te 's Heer Arendskerke, nu nog werkzaam bij de Rijkswaterstaat. Evenzo is het gegaan met de heer Mindei'houd als onderwijzer te Kats. De ze had mondeling toezegging gedaan minstens twee jaar aan de school ver bonden te blijven, doch na enige maan den nam hij ontslag voor een benoeming naar Middelburg. De daarop benoemde onderwijzeres uit Haamstede gedroeg zich niet beter. Zij liet haar benoeming afhangen van het vinden van een pen sion voor haar. Toen b. en w. daarin geslaagd waren, kregen zij van haar te horen, dat zij inmiddels een benoeming naar Zierikzee had aanvaard. De voorzitter vindt deze geschetste gang van zaken met genoemde personen een verarming van onze beschaving en voelde er behoefte aan zijn hart hierover te luchten. Bierglas P1216 Voor de man die zijn bier graag uitz'n eigen glas drinkt...een speciaal bierglas - f 13,50 en nog meer aardige cadeau-sug gesties van Keltum ontmoet u bij: Juweliers - Goes Verder zei de voorzitter dat er van de Zegam bericht is ontvangen, dat de zuid zijde van de Torendijk ook op de gas leiding zal worden aangesloten en dat dit voor de Westdijk nog in onderzoek HOOFDPIJN POEDERS werken verrassend a«echtivd Ten aanzien van de wateroverlast te Kats zegt de voorzitter, dat de schade- aanmeldingen zijn binnengekomen en dat nu onderzocht wordt tot welk bedrag of tot welk percentage daarin tegemoet kan worden gekomen. Onderzoekingen wor den gedaan om te komen tot een afdoende oplossing van deze wateroverlast. Over de brandweer zegt de voorzitter, dat bericht is ontvangen dat brandweer lieden boven de 55 jaar niet meer ver zekerd kunnen worden, zodat zij uit hun corps moeten uittreden. Een verzekering van commandanten is mogelijk tot aan hun 60ste jaar. Het aanvullen van de ploegen zal dus noodzakelijk zijn, waarbij een surplus onmisbaar, doch moeilijk te realiseren zal zijn. Voor blussingswerkzaamheden heeft Kats een minimale druk op de water leiding, terwijl voor Colijnsplaat en Kort gene gerekend moet worden dat voor het uitrukken van een compleet corps, de bedieningsmanschappen vaak van eldei$ opgeroepen moeten worden. Nu speelt, bij b. cn w. de gedachte gezien de goede oost-west verbinding in voorkomende gevallen de brandweer van Wissenkerke te hulp te roepen. We zullen echter eerst moeten vragen of Wissenkerke bereid en genegen is deze hulp te verlenen. Wat betreft de nieuwe school te Kats is nu opdracht gegeven tot het maken van een schetsplan. Bij een bespreking met de architect had deze de nieuwe school gedacht achter het oude gebouw. Hij kan daar tot kort aan de straat ge bouwd worden en blijft er nog genoeg ruimte over voor een speelplaats, die mogelijkerwijs kan overlopen in een speeltuin, terwijl rond de daaraan aan wezige vijver banken of andere zitjes ge maakt kunnen worden. Dit laatste ont moet in de raad enige hilariteit, waarop de voorzitter zegt: en dan zullen wij Breure vragen deze zitjes te openen. Over de recreatieve bestemming van de landbouwhaven te Colijnsplaat kan de voorzitter nog geen nadere mededeling doen, Er zijn nog geen nieuwe gezichts punten en de mogelijkheden worden ver der bekeken. Wat de keuzewoningen betreft, 8 te Colijnsplaat en 2 te Kats, heeft de voor zitter bericht ontvangen dat de financie ring nu vrijwel verzekerd lijkt. De voor waarden van de lening zijn hem echter nog niet bekend. Tot slot zegt de voorzitter van G.S. te lefonisch mededeling te hebben gekregen, dat de raad zich nog vóór 1 januari 1970 opnieuw dient te beraden over het sa mengaan van de Technische Dienst Nooi'd-Beveland met die van Walcheren. Men loopt anders kans dat het opgelegd zal worden. Naar aanleiding van hetgeen de voor zitter gezegd heeft over de Zegam, zegt Van der Maas een gesprek te hebben ge had met een van de topmensen van de Zegam, die hem gezegd heeft, dat in zijn totaliteit Noord-Beveland in 1970 voor zien moet zijn van gas. Hierna wordt z.h.s. de bezoldigingsver ordening 1967 aangepast, accoord gegaan met het voornemen van Ged. Staten de nacalculatie Trend 1969 van toenassing te verklaren op de secretarissen en ont vangers in Zeeland en wordt de mede werking van de raad gegeven over het toekennen van een duurtetoeslag over 1969 aan secretarissen en ontvangers in Zeeland, zulks op voorstel van Welleman, dat deze duurtetoeslag gelijkelijk wordt verleend. B. en w. stellen in het volgende agen dapunt voor de heer J. J. Minderhoud, onderwijzer aan de openbare lagere school te Kats, op zijn verzoek eervol ontslag te vei-lenen. Mevrouw Janssen stelt voor het woordje „eervol" in het ontslag weg te laten, hetgeen door het lid Breure wordt ondersteund. De voor zitter zegt, dat dit niet mogelijk is, daar op zijn geleverd werk niets valt aan te merken. Breure zegt hierop: wij haken hiermee alleen maar in op uw woorden van uw mededeling. Z.h.s. wofdt hierna besloten in de ontslagbrief het woordje „eervol" weg te laten. Hierna wordt z.h.s. besloten tot onbe woonbaarverklaring van de woning- Dorpsstraat 20 te Kats. Het lid Kramer zou graag zien, dat deze mensen bij het gereedkomen van de keuzewoningen een kans kregen zo'n woning te be trekken. Z.h.s. wordt een bedrag van 1750. gevoteerd voor de bouw van een loodsje bij de school te Kortgene. Dit loodsje zal o.m. gebruikt worden voor de* opslag van oud papier, uit welks opbrengst ge noemde school bijzondere leermiddelen aanschaft. B. en w. stellen hierna voor de sub sidie van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" te verhogen van 25.tot 50.per jaar. Het be treft hier de Protestantse en Katholieke tehuizen en de tehuizen van het Huma nistisch Thuisfront. Het lid Breure is niet zo geporteerd voor deze verhoging. Een klein bedrag is te klein en volgens zijn zoon, die pas uit militaire dienst is, hebben die tehuizen weinig zin. Het lid De Smit is een andere mening toegedaan. Uit eigen ondervinding weet hij, dat deze tehuizen een goede functie vervullen en dat er een groot gebruik van gemaakt wordt. Hij stelt voor de bij drage te verhogen tot f 75. De voorzitter is het meer eens met De Smit en ook mevrouw Janssen slaat het aan, hoewel zij het jammer vindt ook hier weer zuilen aan te treffen. Het voorstel van De Smit wordt door b. en w. overgenomen en wordt, met al leen Breure tegen, aangenomen. Bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten wordt hierna z.h.s. een crediet in rekening-courant vastgesteld van 200.000.waarna, eveneens z.h.s. een bedrag van 510,wordt toegekend aan de o.l. school te Colijnsplaat voor de aanschaf van een nieuwe leesmethode voor de eerste klas. Hierna worden nieuwe tarieven voor de rioolbelasting vastgesteld. De bedra gen waren 12.—18.en 27.de ze worden nu: 18,25.en 35. Het lid Welleman zegt geschrokken te zijn, toen hij dit voorstel las en zegt: wij kunnen er niet mee door blijven gaan 't Is vervelend, maar het moet. Ver der waarschuwt hij niet meer zo lang te wachten met verhogingen, daar anders Zie vervolg voorpagina 2e blad. neus, keel,borst van vastzittend slijm Uit dank voor 25 jaar vrylieid: Nederland herdenkt op 5 mei 1970 zijn 25-jarige bevrijding. Breed zullen de vlaggen uitwaaien op dit feest. Maar ook zullen zij halfstok hangen, ten te ken van rouw, boven de graven van hen, die hun leven gaven om deze vrijheid mogelijk te maken. Toen de bevrijdingslegers in 1945 ons land verlieten, bleven meer dan 30.000 geallieerde soldaten op meer dan 500 begraafplaatsen in ons land achter. Te hunner nagedachtenis werd in 1945 het Nederlandse Oorlogsgraven comité op gericht. Het comité wilde geen her- denken-met-woorden-dlleen. Het stelde zich ten doel de dank van het Neder landse volk jegens de gevallenen daad werkelijk te betuigen aan hun nabe staanden. Vandaar dat het zijn grote bestemming vond in het gastvrijheid verlenen aan de vaders en moeders, de vrouwen en kinderen van hen, die in de jaren 1940 - 1945 van ver kwamen om ons te bevrijden en in ons land de dood vonden. 45.000 oorlogsnabestaanden in Nederland. De hoge kosten, verbonden aan deze nabestaandenbezoeken, worden bestreden uit de opbrengst van de KLAPROOS COLLECTE, die elk jaar in november wordt gehouden. Dit jaar vindt deze plaats in de week van 3 tot en met 8 november, met als hoogtepunt zaterdag 8 november: KLAPROOSDAG. Dank zij deze collecte zijn sedert 1946 tienduizenden nabestaanden uit Engeland, Amei-ika, Canada, Zuid-Afrika, Nieuw- Zeeland, Polen, Frankrijk en uit tal van andere gealliëerde landen de gasten van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité (dus eigenlijk: de gasten van het Ne derlandse volk) geweest, waarbij zij in staat waren het graf van hun gesneu veld familielid te bezoeken. Het jubileumjaar 1970 zal daarom ook voor dit comité een gedenkwaardig jaar worden: niet alleen bestaat het dan 25 jaar, maar ook zal de 45.000ste ge alliëerde oorlogsnabestaande worden ver welkomd! Klaprooscollecte 1969. Op zichzelf is de ontvangst van deze 45.000ste nabestaande een belangrijk feit in de geschiedenis van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, maar het is slechts een onderdeel van het program ma voor 1970. Immers, vele nabestaanden in de voor malige gealliëerde landen wachten met spanning of ook zij volgend jaar dé uitnodiging zullen krijgen om naar Ne derland te komen. Zij wachten.op de opbrengst van de Klaprooscollecte in november. Natuurlijk slaagt deze collecte, want deze is elk jaar nog geslaagd. Om dit te bereiken, is er echter medewerking voor nodig. Niet ieder gireert zijn gift op postfekeninig 416000 van het Neder lands Oorlogsgraven comité in Amster dam. Er moet ook worden gecollecteerd, in de ene plaats huis aan huis, in de andere op straat. Daarvoor zijn collec tanten nodig die laten we het zo maar stellen, want zó is het een paar vrije uren willen geven om te collecteren voor de nabestaanden van hen, die een heel leven gaven. De nabestaandenbezoeken in Nederland ze zijn uniek in de hele wereld worden in de gealliëerde landen zeer gewaardeerd. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat The British Legion (de Britse organisatie van oud-strijders en nabe staanden) aan 33 collectanten drie per provincie een gratis reis en vakan tie in Engeland aanbiedt. Uit dank voor wat Nederland op KLAPROOSDAG doet. Met het oog op 1970, het jaar waarin we herdenken dat we 25 jaar zijn bevrijd, door het offer van die meer dan 30.000, Fi*eek van der Meer. geneesmiddelen ba'ndages parfumerie LANGE KERKSTR.42BI GOES ■En"mm/m Kruiswoordpuzzel no152 Horizontaal: 1. Europese hoofdplaats - 5. onverstandig - 7. zuidvrucht - 10. deel van een klok - 14. fr. onbep. vnw. - 15. Kon. Paketvaart Mij. (afk.) - 16. koren- afval - 18. meterton (afk.) - 19. laatst leden (afk.) - 20. telwoord - 22. jongens naam - 24. pl. in België - 26. gewis - 30. boom - 32. spil - 33. loco-burgem. (afk). 34. fr. lidwoord - 35. N.V. (fr.) - 36. de oudere (afk.) - 37. anno (afk.) 38. in orde - 40. familielid - -42. voorzetsel 44. militair - 45. soort boom - 46. het zelfde (afk.) - 47. westzijde (afk.) - 48. bijwoord - 50. soort onderwijs (afk.) 51. fijn zilver (afk.) 52. in casu (afk.) 54. dat is (afk.) - 56. chin, maat - 57. aartsbisschop (afk.) - 58. jongensnaam 59. gniffelen - 62. waterplantje - 64. burgerlijke stand (afk.) - 66. meisjes naam - 67. onmeetbaar getal - 68. onder officier (afk.) - 69. zangstem - 72. schou derblok met twee armen - 74. zangnoot 76. zeediertje - 80 reinigingsmiddel - 81. wandversiering - 82. bezittelijk vnw. Verticaal: 2. voegwoord - 3. boom - 4. dat is (afk.) - 5. tegenspoed - 6. gewicht je (afk.) - 7. bid (lat.) - 8. koude lek kernij - 9. bloem - 11. lumen (afk.) - 12. maanstand (afk.) - 13. sprakeloos - 15. inhoudsmaat (afk.) - 17. zangnoot - 19. verbinding - 20. pers. vnw. - 21. tezijner plaatse (lat. afk.) - 23. woud - 25. boer tige nabootsing - 26. slordig - 27. ter be- beschikking (afk.) - 28. fr. pers. vnw. 29. echtgenote - 31. meubelstuk - 36. wintersportartikel 37. soort pensioen - 38. boom - 39. pl. in Gelderland - 41. trans portonderneming (afk.) - 43. enzovoorts (afk.) - 49. uitstekend - 53. Centr. Org. Beroepsgoederenvervoer (afk.) - 55. voeg woord - 56. fr. lidwoord - 57. aanhalig 58. metaal - 60. bolgewas - 61. familie lid - 63. rotswoning - 65. stuui-boord (afk.) 67. eenh. v. kracht (afk.) - 70. oosterse titel - 71. N. V. (ff.) - 72. beves tiging - 73. soort onderwijs (afk.) - 75. engelse ontkenning 77. zangnoot 78. spil - 79. terzake (afk..). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 151 Horizontaal: 1. parkiet - 6. afstand - 11. rei - 12. rat - 13. s.g. - 15. kalk - 16. klei 17. nn - 18. tijk - 20. nd - 21. ek - 22. lus 23. or - 25. eb - 27. on - 28. io - 29. opera - 32. alm - 34. stola - 36. lel - 37. un - 39. nr - 40 - nog - 41. Ierene - 42. KMA - 45. ss - 46. bij - 48 tgt - 51. lakei - 53. esp - 55. largo - 57. te - 58. NV - 59. ik - 61. na - 62. nee - 64. ho 65. oa - 67. pin - 69. kg - 70. rata - 72. agio - 73. ad - 75. Ria - 76. red - 78. rooster - 79. Alabama. Verticaal: 1 pistool - 2. rk - 3. Iran 4. Eelde - 5. tik - 6. ark - 7. falen - 8. stek - 9. Aa - 10. dinsdag - 14. gij - 17. nu 19. koel - 22. loon - 24. rr - 26. ba 27. om - 28. it - 30 pe - 31. au - 33. loens - 34. sr - 35. lo - 38. nis - 39. neb - 42. klinker - 43. ma - 44. akte 45. si - 47. ijl - 48. trap - 49. gg - 50. toendra - 52. Ee - 53. ev - 54. pi - 56. An - 58. notie - 60. kogel - 63. eg - 64. hart - 66. Aida - 68. ia - 71. aar - 72. ara - 74. co - 77. wa. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1