NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Ontwikkelingshulp voor Midden- en Kleinbedrijf ,TI Fabery de Jonge Raiffeisenspaarweek feestcommissie E.M.M. No. 3374 Zaterdag 25 oktober 1969 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post f 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Een paar jaar geleden hebben de rijksoverheid en het bedrijfsleven samen de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf opge richt om uitvoering te geven aan een aantal ontwilckelings- en saneringsmaat regelen. deze maatregelen beogen de struktuur van het midden- en kleinbe drijf te verbeteren, door te bevorderen dat minder rendabele ondernemingen tot ontplooiing komen, dan wel worden opge heven. Dit gebeurt door het verlenen van ontwikkelingshulp, resp. het geven van financiële bijstand bij het beëin digen van het bedrijf. Vooral deze be drijfsbeëindigingshulp heeft een vrij gro te bekendheid gekregen. Minder bekend zijn de mogelijkheden voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf om ont wikkelingshulp te verkrijgen. En toch is deze hulp even belangrijk als de bedrijfs- beëidigingshulp. Door het verdwijnen van een aantal ondernemingen als gevolg van de bedrijfsbeëindigingshulp verbeteren in het algemeen de omzetmogelijkheden van de andere ondernemingen. Om van deze mogelijkheden gebruik te maken, kan ontwikkelingshulp worden aangevraagd voor de groei van de onderneming. Nieu we ontwikkelingsmogelijkheden kunnen ook ontstaan, wanneer bijv. wegens de vestiging van nieuwe bedrijven de be volking in een plaats of streek sterk toeneemt. Ook dan kan een beroep op ontwikkelingshulp worden gedaan. Het is echter ook mogelijk dat voor een goede ondernemer geen voldoende ontwikkelingskansen bestaan, omdat de bevolking ter plaatse sterk vermindert of omdat de behoeften van de verbrui- kers veranderen. In die gevallen kan ontwikkelingshulp worden verkregen voor de verplaatsing van het bedrijf of voor omschakeling naar een andere branche ter plaatse of elders. In alle gevallen zullen de ondernemers toch wel graag eerst willen weten welke koers zij moeten varen om voor hun be drijf nieuwe winstmogelijkheden te ope nen. Daarom bestaat de ontwikkelings hulp van de Stichting Ontwikkeling en Sanering in de eerste plaats uit een te gemoetkoming in de kosten van bedrijfs voorlichting, b.v. voor een doorlichting van het gehele bedrijf, waarbij alle fa cetten van de bedrijfsvoering onder de loep worden genomen, of voor een deeladvies, waarbij een onderdeel van de bedrijfsvoering wordt onderzocht. Met een algehele doorlichting zijn on geveer vier a vijf dagen gemoeid, terwijl het nog gewenst kan zijn naderhand te helpen bij de doorvoering van het advies, waarvoor dan, al naar gelang van de om standigheden, alnog één of meer dagen nodig zijn. Voor een deeladvies zijn minder dagen nodig, maximaal drie. Naast de hier boven genoemde bedrijfseconomische ad viezen bestaat er nog de mogelijkheid tot het verkrijgen van een bedrijfs-tech- nisch advies. Hiervan kunnen alleen de detailhandel en het ambacht gebruik ma ken. Bij deze adviezen gaat het meestal om: de winkelinrichting, de ruimtelijke omstandigheden, verbouwing aan de pui, beoordeling van de offertes, de indeling en de samenstelling van het assortiment etc. etc. Hiermede zijn meestal twee a drie dagen gemoeid. De bedrijfseconomische en de bedrijf s- technische adviezen zijn niet kosteloos. Het dagtarief bedraagt 300.De sub sidie die in het kader van de ontwikke lingshulp hierop wordt verleend be draagt 90%. De aanvrager betaalt dan slechts 30.per dag. In de tweede plaats kan de ontwikke lingshulp bestaan uit een volledige ver goeding van de kosten verbonden aan de behandeling van een aanvraag om een bedrijfsontwikkelingskrediet, waarover zo dadelijk nadere bijzonderheden volgen. Voorts kan de ontwikkelingshulp de vorm hebben van een tegemoetkoming in de kosten die voortvloeien uit de ver plaatsing van het bedrijf naar elders of van de omschakeling naar een andere branche, indien het eigen kapitaal van de ondernemer door deze verplaatsing of omschakeling zeer klein zou worden. Ondernemers die op ontwikkelings hulp een beroep willen doen moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: In de eerste plaats: a. minstens gedurende drie jaar onaf gebroken een bedrijf uitoefenen; b. het fiscale inkomen uit de onderne ming moet over de laatste drie jaren (1966, 1967, 1968) minder dan 16.500,— hebben bedragen; c. de bedrijfsuitoefening moet rechtma tig zijn. Voor de branches waarvoor vestigings eisen gelden moet de ondernemer dus over een vestigingsvergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken beschikken. Natuurlijk moet de ondernemer, die om ontwikkelingshulp vraagt capabel wor den geacht een op zichzelf gezonde on derneming doelmatig en efficiënt te kun nen beheren. Mocht blijken dat de onder nemer niet aan de eis voldoet, dan zal de aanvraag om ontwikkelingshulp wor den afgewezen. In het voorafgaande was al even spra ke van het bedrijfsontwikkelingskrediet. Gevestigde ondernemers, die niet over voldoende eigen middelen beschikken, wordt met deze kredietregeling de moge lijkheid geboden hun onderneming tot ontwikkeling te brengen. Het bedrijfs ontwikkelingskrediet is één van de kre dieten welke door de rijksoverheid wor den gegarandeerd, dat wil zeggen indien het krediet niet kan worden afgelost neemt de overheid het verlies voor zijn rekening. Tevens is het een zgn. achtergestelde lening, want de aflossing kan worden uit gesteld, opdat eerst andere kredieten kunnen worden afgelost. Het vervult dus mede de functie van eigen vermogen, in die zin, dat het als basis dienst kan doen voor verdere kredietverlening. De ondernemer hoeft dan zelf maar te be schikken over ten minste 5% van het benodigde kapitaal. Voor dit krediet is geen maximum vastgesteld; het mag echter niet meer bedragen dan 30% van het totale kapitaal (dit krediet zelf inbe grepen), dus na kredietverlening. Het be drijfsontwikkelingskrediet heeft een zeer lange looptijd, namelijk 20 jaar. Het kan evenals alle andere ontwikkelingshulp worden aangevraagd bij de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf, Burgemeester Hog- guerstraat 1183- 1187 te Amsterdam- Slotermeer. De aanvrager dient te vol doen aan de vereisten die al eerder in dit artikel werden genoemd. Bovendien zal dit krediet als basis voor verdere kredietverlening slechts worden gegeven indien de ondernemer de andere kredie ten kan verkrijgen zonder te zware ver plichtingen op zich te nemen. Tussen haakjes kan nog worden opge merkt dat ondernemers in de provincie Friesland, Groningen, Drenthe en Zuid- 10} Kinderbeker P175 Aan het begin van elk nieuw Leven hoort natuurlijk een kin derbeker van Keltum. Een stijl vol stukje handwerk van de Ko ninklijkevan Kempen en Begeer! In juwelierspleet-f26,-. Juweliers - Goes Limburg, alsook ondernemers in de brandstoffenhandel, waar ook in Neder land gevestigd, met een inkomen van meer dan 16.500,per jaar, eveneens een bedrijfsontwikkelingskrediet kunnen aanvragen. Deze kredieten vallen echter buiten het kader van de ontwikkelings hulp die door de Stichting Ontwikke ling en Sanering wordt verleend; zij moeten worden aangevraagd bij één der kantoren van de Nederlandsche Midden- standsbank. Tegen de afwijzing van de aanvraag kan beroep worden aangete kend bij de Minister van Economische Zaken. Tenslotte is het zeker nog van belang te vermelden dat de Stichting Ontwik keling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf naast de individuele ont wikkelingshulp ook collectieve ontwik kelingshulp kan verlenen. Deze hulp kan bestaan uit financiële steun voor branche- en/of stx-eekonderzoekingen ten behoeve van striiktuurverbeteringen en het ondersteunen van initiatieven van regionale en/of branche-organisaties, die ter bevordering van de doelstelling van de Stichting van belang kunnen zijn. S. v. d. Broek, Den Bosch 27 TOT EN MET 31 OKTOBER 1969. Met als thema „van jong tot oud met sparen vertrouwd" gaat dit jaar op maandag 27 oktober de traditionele Raif feisenspaarweek van start. Het doel van de jaarlijkse Raiffeisen spaarweek in oktober is het sparen bij het publiek aan te moedigen, in het be lang van de spaarders zelf en in het be lang van de economische gx-oei, die in ■belangrijke mate afhangt van de natio nale besparingen. Doox-dat het in de spaax'week aantrek kelijk sparen is, maken velen van deze gelegenheid gebruik om een bezoek aan hun bank te brengen en talloze nieuwe spaardei-s worden er door tot de bank gebracht. De Raiffeisenspaarweek vormt der halve een daadwerkelijke stimulans voor de spaarzin van de bevolking. Door de spaax-zinbevordex-ende activi teiten waarvan de Raiffeisenspaar week het hoogtepunt vormt heeft de Raiffeisenbank zich ontwikkeld tot een van de grootste spaarinstellingen in Ne derland met een linleggerstegoed van ruim 7,3 miljard. Ook in de komende spaarweek van 27 tot en met 31 oktober 1969 wordt weer een toeloop aan de loketten verwacht hetgeen uiteraard de uiterste inspanning vergt van het bankpersoneel. In vijf dagen tijd dient een record aantal posten te wox-den verwerkt. De gx-ootste drukte wordt verwacht op „Wereldspaardag", dondex-dag 30 oktober 1969, omdat ook door publicaties van overheidswege op deze internationale spaardag de aandacht wordt gevestigd. Het thema van de Raiffeisenspaar week „van jong tot oud met sparen vertrouwd" is gekozen om duidelijk te laten uitkomen dat sparen voor alle leeftijdsgroepen van belang is en dat de Raiffeisenbank met een grote ver scheidenheid aan spaarvormen is inge steld op spaarders van alle leeftijden. Tijdens de slotvergadering van het comité, dat de viering van het 90-jarig bestaan van de Kon. Muziekvereniging E.M.M. te Kortgene heeft georganiseerd, en het bestuur van die vereniging, ver raste de penningmeester van het co mité de aanwezigen met een mooi batig saldo, terwijl de secretaresse een boek aan de voorzitter van de jubilex-ende vereniging ovex'handigde waax'in alle wetenswaardigheden, het feest betref fende, waren ingeplakt. Deze sprak er zijn voldoening over uit dat dit comité er in geslaagd is het festi val tot een onvergetelijke dag voor E.M.M. rte maken. Dank zij het feit dat de ingezetenen van Korgene de lijstcollecte goed hebben bedacht en dank zij een aantal giften van oud-Kortgenenaars heeft nu onze penningmeester, die al jaren met veel moeite de touwtjes aan elkaar moest knopen, voorlopig wat meer lucht ge kregen. Het nieuwe vaandel en de nieuwe, opvouwbare, lessenaars hebben nogal wat gekost. Toclx is er nog een batig saldo wat bijzonder welkom is. Dank zij de ijver van het comité zijn we veel zorgen kwijt. Alleen onze gx-oot- ste zorg, de slechte bezetting van ons korps, is nog gebleven. Het is echter de bedoeling om per 1 november o.l.v. een leraar van de Zeeuwse muziekschool met een klasje leerlingen te beginnen, als er tenminste animo voor is. Als dat lukt zal E.M.M. in de toekomst met een beter bezet ge zelschap weer voor de dag kuxxnen ko men. En wat is er mooier dan een mu ziekkorps met een flinke bezetting, al dus de voorzitter van E.M.M. Na nogmaals de comité-leden, het ge meentebestuur en alle werkers te hebben bedankt, werd deze zeer geanimeerde slotvex-gadering gesloten. Kruiswoordpuzzel no. 151 Horizontaal: 1. vogel - 6. tussenruimte 11. danskoor - 12. knaagdier - 13. na- tuui-kundetex-m (afk.) - 15. bouwmate riaal - 16. grondsoort. - 17. de onbekende (afk.) - 18. matrasovertrek - 20. Neder duits (afk.) - 21. maanstand (afk.) - 22. strik - 23. goud (fr.) - 25. getij - 27. fr. onbep. vnw. - 28. in opdracht (afk.) 29. muziekdrama - 32. bex-gweide - 34 kledingstuk - 36. deel van het oor - 37. fr. lidwoord - 39. nummer (afk.) - 40. bijwoord - 41. meisjesnaam - 42. mil. opleidingsschool (afk.) - 45. vaartuig (afk.) - 46. insekt - 48. te gelegener tijd (afk.) - 51. hofbediende - 53. boom - 55. muziekterm - 57. voorzetsel - 58. maat- schappijvorm (afk.) - 59. pers. vnw. 61. voorzetsel - 62. ontkenning - 64. halt 65. onder andere (afk) - 67. ijzeren pen 69. gewicht (afk.) - 70. evenx-edig deel 72. opgeld - 73. de somma van (afk.) - 75. meisjesnaam - 76. redactie (afk.) - 78. lijst van werkzaamheden - 79. staat in Amerika. Verticaal: 1 wapen - 2. godsdienst - 3. land in Azië - 4. Nederl. vliegveld - 5. klopje - 6. woonschip - 7. mislukken - 8. ent - 9. water in Brabant - 10. deel v. d. week - 14. pers. vnw. - 17. bijwoord - 19. fx-is - 22. salaris - 24. onder het nodige voorbehoud (lat.) - 26. uitx-oep - 27. voor zetsel - 28. hetzelfde (afk.) - 30 per expresse (afk.) - 31. uitroep - 33. scheel 34. de oudere (afk.) - 35. soort onder wijs (afk.) - 38. muurholte - 39. snavel 42. straatsteen - 43. familielid - 44. doku- ment - 45. zangnoot - 47. dun - 48. deel van een huis - 49. gouveneur-generaal (afk.) - 50. mossteppe - 52. water in Friesland - 53. evenredige vertegenwoor diging (afk.) - 54. onmeetbaar getal - 56. meisjesnaam - 58. begrip - 60. px'ojektiel 63. landbouwwerktuig - 64. inwendig or gaan - 66. bekende opera - 68. dieren geluid - 71. bloeiwijze - 72. vogel - 74. compagnon (afk.) - 77. wettelijke aan sprakelijkheid (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 150 Horizontaal: 1. gom - 3. klaroen - 8. nut 11. am - 13. is - 14. re - 16. sr. - 17. Samuel - 21. lawaai - 24. mei - 25 pek 27. bee - 28. ad - 30 gruis - 32. al - 33. mat - 35. nee - 36. elk - 38. pre - 39. present - 40. Koreaan - 41. rollade - 45. px-otest - 49. oot - 50 lid - 51. eik - 52. Lea - 53. or - 55. genie - 58. ct - 59. gal - 61. lol - 62. del - 64. tengel - 67. folder - 69. ed - 70. ea - 72. au - 73. Ie 74. rek 75. offerte - 76. tin. Verticaal: 1. gaslamp - 2. oma - 4. lil - 5. as - 6. or - 7. eel - 9. USA - 10. tril len - 12. duet - 15. twee - 18. mm - 19. ei - 20. x-eu - 22. Ab - 23. ae - 25. pret 26. kiek - 29. dar - 30. genadig - 31. sloerie - 32. ara - 34. teelt - 35. ne - 37. kr - 38. pai'el - 41. rooster - 42. oor 43. al - 44. edel - 45. peil - 46. ok - 47. sec - 48. tateren - 54. rage - 56. nor 57. melk - 59. gn - 60. Ie - 62. do - 63 ld - 65. Ede - 66. lef - 67. fut - 68. Eli - 71. af - 72. ar. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1