Hoed ai" M 12 lessen Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 4 oktober 1969 no. 3371 Vervolg raadsvergadering Mijn vrouw, mijn Wissenkerke superieur aan de heer M. Slabbekoorn te Kortge- ne, die destijds te kennen heeft gegeven deze woning te willen kopen, gevraagd of hij deze woning alsnog wilde kopen. Deze heeft hierop ontkennend geant woord. Nu heeft de heer A. Jongejan, momenteel wonend in een woonwagen op de haven, gevraagd deze woning te kun nen kopen. Er is hem daarop meegedeeld dat hij deze woning kan kopen voor een bedrag van 10.000.onder dezelfde voorwaarden als destijds zijn voorgesteld aan de heer Slabbekoorn, te verkopen. De heer Jongejan heeft bericht daarmee accoord te gaan en ook de raad hecht hier z.h.s. haar goedkeuring aan. De heer Koole zegt dat wij blij moeten zijn dat er een nieuwe gegadigde is ge komen. Achteraf gesproken heeft hij zich toentertijd teveel laten leiden door de sentimenten van een inwoner. Naast bovengenoemd perceel ligt nog een stukje grond van 90 m2, dat destijds ook van de Nobeco is aangekocht. De heer G. J. Versluis, Veerweg 156 heeft gevraagd of hij hiervan 10 m2 kan kopen, waardoor hij een beter toegangspad naar zijn woning zal verkrijgen. De heer Ver sluis gaat accoord met de vraagprijs van 25.per m2, waarna de raad z.h.s. tot verkoop besluit. De resterende 80 m2 worden hierna z.h.s. verhuurd aan de heer A. Jongejan, voor de prijs van 5 ct per m2. Hierna komt in behandeling het voor stel van b. en w. tot het verlenen van een garantie aan de N.V. Zeeuwse Gas maatschappij Zegam en een voorstel tot deelname in het aandelenkapitaal van genoemde maatschappij. In zijn toelichting zegt de voorzitter, dat hij dè garantie niet mals vindt. Er is hem gezegd dat in 1970 met de aanleg begonnen zal worden. Dit is echter zeer rekbaar. De kosten van herbestrating zul len voor rekening van de gemeente ko men en zijn begroot op een bedrag van jO.OOO—Hierin zijn echter ook al ver disconteerd de kosten van enige verbe teringen die tot dat tijdstip uitgesteld zullen worden. De te betalen garantie wordt momenteel begroot op een bedrag van 13.875.voor het eerste jaar, waar hopelijk elk volgend jaar iets vanaf gaat. Het zal de gemeente dus in elk geval aardig wat geld gaan kosten, maar het normale verzorgingspeil der gemeente zal er niet onder behoeven te lijden. Ook wijst hij nog op de voorgaande jaren niet mis te verstane sommen in verband met de electrificatie van de onrendabele gebieden en de aanleg van de waterlei ding. Zijn slotsom is: wij mogen zeker niet achterblijven. Aansluiting is nog niet zeker van Tuin dorp en Vlietepolder te Wissenkerke en van de Oosthavendijk, het gedeelte West- li avendijk onder de dijk en Campens- nieuwland. Veel zal van de animo afhan gen, dus van de bereidheid tot eerste aansluiting. Sandee vindt het een zware aanslag op de gemeentelijke financiën, maar het is tegenover de inwoners niet te laten. Hij vindt het erg jammer voor die ge bieden, waar een aanleg nog niet direct vaststaat, waaruit hij verder opmaakt dat de buitenpercelen dus helemaal niet in aanmerking komen. Het lid Koole zegt, dat nu de kans er is, men die met beide handen aan moet grijpen. Later zal het beslist niet goed koper zijn. Het lid Filius stelt zich volledig achter het voorstel van b. en w. en zou het niet verstandig vinden nu deze kans te laten glippen. Ook Stokman is voorstander en hoopt dat een aansluiting van Tuindorp alsnog te realiseren zal zijn. FEUILLETON „Ga je gang, Erik. Dat uniform staat je goed, zeg. Ik heb je nooit in unform gezien. Bevalt het je in dienst?" „Zo'n beetje. Het moet wel, hè?" „Een geluk voor je, dat je zuster zo dichtbij woont, hè? Zeg, daar staan si garetten Terwijl hij zijn thee dronk en van het koekje at, luisterde hij naar de vrouw. Ze heeft een prettige stem en een lief gezicht, net nog een kind. Hoe oud zou ze zijn? Als ze al drie jaar weduwe is en daarvoor een paar jaar getrouwd, is ze toch zeker al midden twintig, maar je ziet het haar niet aan. Net een jong meisje. Zo ongekunsteld en knap. Leuk ding om eens een avondje mee uit te gaan. Wat een ideeZe zal me aan zien komen „Waar denk je aan, Erik? Je bent zo stil?" Hij schrok op: „O, over van alles. Je woont hier machtig mooi." „Vind je? Wil je het hele huis eens zien?" Erik kon geen nee zeggen en dus liep hij een poosje later naast de vrouw door de verschillende vertrekken, luisterend naar de uitleggingen. Toen ze de grote slaapkamer op de bovenverdieping toon de en hij het ledikant met het opgemaak te bed zag, voelde hij zich een beetje ge geneerd. En was blij, dat ze niet verder omhoogging, naèr de zolder. Beneden dronk hij nog een tweede kop thee, terwijl ze rookten. En de vrouw praatte. „Ben je met je eigen wagen? O, heb je er geen? Natuurlijk, nu zie ik het: 't is de wagen van Felie. Ik heb een wat grotere. Wil je hem eens zien? Z.h.s. wordt hierna het voorstel van b. en w. aanvaard. Alvorens de gemeenterekening over het dienstjaar 1968 voorlopig kan worden vastgesteld, zal deze rekening eerst door een commissie, bestaande uit twee raads leden, moeten worden nagezien. Daartoe worden aangewezen de heren Sandee en Zuijdweg, resp. met 9 en 10 stemmen, terwijl op de heer Stokman en Filius ieder 1 stem wordt uitgebracht. Eén stem blanco. In de rondvraag dankt het lid Sandee allereerst voor de tijdens zijn ziekte ont vangen attenties en vraagt daarna hoe het met de subsidie zit t.o.v. de recrea- tieweg vanaf Kamperland over de Goud plaat. Hij kan er geen touw aan vast knopen. De voorzitter zegt dat bericht is ont vangen dat de provincie deze aanleg voor 80% zal subsidiëren uit het tertiaire wegenfonds, terwijl het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk de overblijvende 20% zal financie ren uit de z.g. Incoret-pot. Koole zou graag willen weten of er al iets bekend is over de toewijzing van gemeentewetwoningen en hoe ver het staat met de keuze-woningen. De voorzitter zegt hierop, dat een ver deling nog niet heeft plaats gevonden. Dit gebeurt pas in december. Tot heden toe zijn we nog niet zo best bedeeld. Wat de keuze-woningen betreft, was de financiering bijna rond, maar de ver hoging van de rentevoet heeft hier roet in het eten gegooid. Men zit niet stil, er wordt regelmatig getracht het object rond te krijgen. Hierop aansluitend zegt de voorzitter nog, dat wanneer er in de komende tijd niets meer stijgt, de bouw van 16 bejaar denwoningen te Kamperland vlug gerea liseerd zal worden. Verder zegt Koole het jammer te vin den dat het herstel van de Veerweg kort voor de bietencampagne is geschied. Hij had het liever nog vóór het zomerseizoen gezien of anders na de bietencampagne. Wethouder Leendertse geeft hierop ten antwoord, dat men niet eerder de be schikking had over de stratenmakers, er een karwei te Geersdijk was tussendoor gelopen en dat enige diepe voren het niet verantwoord maakten het herstel nog langer op te schorten. Ook vraagt Koole nog of b. en w. te vreden zijn over de sloop van pakhuis en woning. Het ziet er volgens hem nogal chaotisch uit. De voorzitter zegt dat een verbetering op til is. Tot slot wijst Koole nog op de water overlast bij de woningen aan de noord zijde van de Nieuwstraat. Wethouder Leendertse zegt dat dit een moeilijk punt is. Er is op de lage plaatsen al eens meer grond opgevoerd, waarna de bewoners van de hogere gronden dit dan ook weer deden. Zo blijft het een vicieuse cirkel. Of dit nu ook weer het geval is, durft hij vanuit zijn stoel niet te zeggen, maar hij zal het onderzoeken. Het lid Filius zegt dat mensen op Cam- pensnieuwland klagen over stank van de riolering. Wethouder Leendertse geeft ook hier antwoord en zegt dat vele mensen de goedkoopste oplossing zoeken en daarom vaak geen stankschermen zijn aange bracht. Indien er fouten gemaakt zijn door vakmensen, dan kan men daar kla gen. Indertijd zijn door de gemeente wel de buizen gratis geleverd voor aanslui ting op de riolering, doch stankschermen niet, daar moet men zelf voor zorgen. Met het gebruikelijke dankgebed en woorden van dank voor de prettige be handeling, sluit de voorzitter de verga dering. door Lena Schagen Houd je van rijden? Ja?% Dan zul je mijn Dodge wel eens willen 'proberen, veron derstel ik." Voor de tweede keer volgde hij de vrouw, nu naar de garage, waar een gro te, zwarte Dodge stond, met er naast een Dafje. Ze legde uit: „Als ik boodschap pen doe, hier in de buurt, ga ik het liefst met de Daf, die kan ik gemakkelijker kwijt. Maar voor langere afstanden ga ik met de grote wagen, hoewel ik niet zo gek ben op lange afstanden. Je moet eens een keer komen, kun je hem pro beren, Hij rijdt erg prettig." Erik heeft er wel zin in. Hij is dol op autorijden. Zijn ideaal is, in de toekomst een eigen wagentje, al is het een tweede hands. Doch dat zal pas kunnen, als hij de diensttijd achter de rug heeft. Het lijkt hem, maar geeft het wel pas? Dat vraagt hij dan ook. „Kan dat wel? Ik bedoel, met het oog op jouw repu tatie?" Ze lacht hem uit. „Ik ken je zuster Jij lijkt veel op haar. Jij bent een man, die te vertrouwen is en dan hoef ik voor m'n reputatie niet bang te zijn. Overigens ze wijst in het rond m'n naaste buurman zit hier ruim zestig meter van daan." Het lokt hem. Ze bemerkt, dat ze hel bijna gewonnen heeft. „Kom maar eens, als je een vrij weekeind hebt. Gaan we samen toeren. Maar dan moet jij rijden. Dan beschouw ik je als mijn chauffeur." Ze lacht vrolijk. Hij belooft zaterdagmorgen te komen, om tien uur. Met een handdruk nemen ze afscheid. En als Erik terugrijdt, her innert hij zich met schrik, dat hij niet Belichten met of zonder meter. De Met of zonder meter? Als u een camera hebt van drie tientjes zult u weinig behoefte hebben aan een belichtingsmeter. Uw camera heeft mis schien één sluitersnelheid en hooguit twee diafragma-standen. Een zonnetje, een wolkje en daarmee is de kous af. U fotografeert maar raak en vertrouwt er op dat de film de rest doet. Dat lukt dan ook meestal. Wanneer u echter wilt foto graferen onder moeilijke omstandigheden denk aan somber weer tijdopnamen wilt maken of in kleuren gaat fotogra feren, wordt het al iets anders. U aarzelt. U wilt immers geslaagde foto's maken. U gooit uw geld niet graag over de balk. Dan weet u het niet meer. Zal ik of zal ik niet? Een goede raad. Gooi het pa piertje dat bij uw film verpakt was, nooit weg. Bewaar dat kleine tabelletje. Er staat een simpele handleiding op. Dat tabelletje werd door de fabrikant ge maakt en die weet precies hoe zijn film belicht moet worden. U kent die lijstjes wel. Ze gaan uit van een vaste sluitertijd bijv. 1/50 sec. en geven dan aan welk diafragma u moet gebruiken bij opnamen in de bergen of aan het strand. In straten of onder bomen, enz. Vaak staan er kleine tekeningen bij, symbolen van groepen of landschappen. Deze tabellen zijn betrouwbaar. Ze geven een gemiddelde. Als u nog geen meter hebt, of uw meter valt eens onver hoopt kapot, kunt u met dit papiertje nog uit de voeten. Met de meter. Een belichtingsmeter is een handig en betrouwbaar instrument. Dit betekent overigens niet dat u zich er niet mee vertrouwd hoeft te maken. Elke belich tingsmeter is een stukje techniek. Het ding kan niet denken. Als u een meter hebt gekocht doet u verstandig het ap paraat te ijken. Maak op uw vertrouwde film een reeks opnamen. Minstens drie foto's, steéds met eenzelfde sluitertijd maar andere diafragma's We gaan om te beginnen uit van de instelling die uw meter aangeeft. Stel dat dit is f 8 bij 1/125 sec. U maakt dan een opname met die instelling. Daarna neemt u van dat zelfde motief ook een opname met een diafragma groter, dus f 5.6 en nog een met f 11 bij 1/125 sec. U kunt later de opnamen vergelijken. Daarbij valt meteen op welke opname het zuiverst is belicht. Is de opname met f 8 goed, dan werkt uw meter juist. Is het echter die welke u maakte met f 11 (dat is een kleinere lensopening) dan geeft uw meter eens iets te ruime uitslag aan. Is het die welke u hebt gemaakt met f 5.6, dan geeft uw meter een te krappe meting op. U kunt daar mee rekening gaan houden. U kunt ook uw meter laten bijstellen door de foto handelaar. In het algemeen zal uw meter een juiste aanwijzing geven. Er is ook nog een andere factor aan wezig. Dat is uw camera. De meter kan zuiver werken, maar uw sluiter werkt niet punctueel.... Ingesteld op bijv. 1/100 seconde, is het in werkelijkheid eens een antwoord heeft op de vraag van Felie. Felie wist echter alles al, vóór Erik te rug was. Want toen de wagen wegge reden was, liep Janna naar de telefoon en belde Felie op. „Het is voor elkaar. Hij komt zaterdagmorgen en dan gaan we rijden. Hij is weg van de Dodge." „En van jou?" vroeg Felie ondeugend. „Komt nog wel, laat dat maar aan mij over. En bedankt voor je hulp. Hoe be dacht je hetjij met je bridgemiddag. Erik was er om tien uur. In uniform. Maar dat vond Janna niet prettig. „Ik heb niets tegen de dienst, hoor,.maar ik zie je liever in burger. Ga es mee naar boven. Er hangen nog kleren van m'n man. Je hebt zo ongeveer hetzelfde pos tuur als hij. Laten we eens passen." Het paste tamelijk goed. Erik, die op het kantoor werkte van een confectie fabriek en door zijn werk wel enig ver stand had van stoffen, kwam tot de con- clusié, dat het een duur „kloffie" was. Janna overdreef niet, toen ze de han den vol verbazing ineenklapte en opge togen zei: „Het zit je als een maatpak. Geweldig, zeg. Ga maar es in de spiegel kijken, wat voor knappe jongen je nu bent Binnen een half uur reden ze weg. Tij dens de rit zei ze op besliste toon: „Ik heb zelf een broer, die in dienst is ge weest en ik weet, dat hij altijd geld tekort kwam. Vandaag ben je mijn gast en is alles voor mijn rekening. Als je gaat protesteren, word ik boos en zet ik je aan de kant van de weg af. Hier heb je geld, kun je betalen, want het gaat nie mand verder wat aan dan ons." Erik kijkt haar aan en wil protesteren, maar haar blik is dreigend, dus zwijgt hij en begint te lachen. „Voor deze ene keer," zegt hij en bergt het geld weg. „Enne, het is geweldig aardig van je." „O, maar ik ben aardig." Hij heeft zin in een flirt. Hoe ver kan hij gaan met dit vrouwtje, dat hem hoe langer hoe meer gaat bevallen? „Hoe aardig, Janna?" Ze knipoogt. „Misschien ontdek je dat nog wel in de loop van de dag." Tot die ontdekking komt hij binnen camera. Belichtingstips. maar 1/80 seconde waarmee u fotogra feert. In dat geval is ijking van meter-op- camera natuurlijk al even nuttig. U mag overigens weten dat ook de sluiter getest kan worden op zijn exacte werking en desnoods bijgesteld. Omkeerfilm op de lichte delen. De omkeerfilm dia's dus vergen een zuiverder meting dan de zwart-wit film of de kleurenfilm voor afdrukkeh. Men kan nl. niets corrigeren bij het af drukken. Diafilm moet worden belicht op de lichtste delen van het onderwerp. Men zegt dan: „De schaduwen zorgen voor zichzelf." Fotograferend met diafilm gaat u dus vaak even naar het onderwerp toe en meet op een licht detail, bijv. een wit jurkje. Handiger is het om de menselijke huid als gemiddelde aan te houden. U gaat dan even op de plaats staan die meest belangrijk is voor uw dia en meet het licht „ter plaatse" op uw hand. U houdt de meter pp ca 15 cm van uw hand (zorg dat u die niet beschaduwd) en meet. De zwart-wit film wordt gemeenlijk op de partijen belicht. Hier zouden de schaduwen anders snel te donker wor den. De lichte partijen zorgen nu „voor zichzelf". Belichtingstips. Als u onder een poort staat of fotogra feert vanuit een raam, dient u eerst „bui ten te meten". Wandel met de meter naar voren of houd uw meter bij het raam, meet dan en neem die uitslag enkele uren, als ze in een bos aan de kant van de weg staan en ze dicht tegen hem aan zit. Het is een eenzame weg, waarlangs nauwelijks verkeer komt. Als hij voorzichtig zijn arm om haar heen slaat, protesteert ze niet en als hij zijn hoofd over het hare buigt en zijn lippen op de hare drukt, slaat ze haar armen om zijn hals en trekt hem met een ruk tegen zich aan. „Erikfluistert ze enkel en beant woordt met een lang ingehouden vuur zijn eerste, voorzichtige kussen. Tot hij ontsteld verstrakt, overdonderd door deze uitbarsting. Zelf bemerkt ze het en laat hem meteen los. „Zo", zegt ze, haar stem zoveel moge lijk beheersend, „voor de eerste keer mooi genoeg. Jij kunt het, hoor." Ze begint in het achteruitkijkspiegeltje turend, het haar te kammen. Ontgoocheld en verschrikt vraagt hij: „Ben je nu boos op me?" Lachend schudt ze het hoofd. „Welnee, waarom? Omdat je me gekust hebt? Wat is daar op tegen? Jij bent een vlotte jon gen en ik neem aan, dat ik met mezelf nog wel een klein beetje voor de dag kan komen, dus. „Klein beetje? Je bent een knap vrouw tje, Janna." „Werkelijk? Wees dan maar eens lief voor me, want ik voel me altijd erg een zaam." „Als je wilt „Ja?" „Danehwil ik nog wel eens vaker komen." „Op gevaar af, dat ik ruzie krijg met je zus, dié waarschijnlijk denkt het mo nopolie te hebben van je bezoeken, zeg ik: fijn. Onnodig te zeggen, dat je altijd welkom bent, 's morgens, 's middags, 's avonds. Mag je me een beetje troosten in m'n eenzaanmheid." Sinds die eerste zaterdag komt hij va ker bij Janna en minder vaak bij Felie Maar Felie zegt er nooit wat van. Dat ze volkomen op de hoogte is van de gang van zaken, omdat Janna haar trouw verslag uitbrengt, weet Erik niet. Dat Janna er jong uitziet, maar in werkelijk heid negen en twintig is, dus tien jaar aan. Doet u dat niet, dan meet uw meter de donkere omgeving mee en uw foto raakt overbelicht. Datzelfde geldt ook bij gebruik van een automatische camera. Eerst het licht buiten meten, dan camera (met de hand instellen) en fotograferen. Richt een me ter op het open veld een klein tikje omlaag. Het licht dat de hemel uitstraalt wordt dan niet meegemeten en uw uitslag is zuiverder. Dc automatische camera. Een zegen voor duizenden is de auto matische camera die de hele taak van het belichten overneemt. In negen vah 'dè tien gevallen zorgt uw automaat voor een geslaagde opname. Toch zijn er rand gevallen die wel eens mislukken. De te- genlicht-opname, een geliefd onderwerp, vereist toch een ingrijpen. U dient dan nl. een vol diafragma ruimer te belich ten dan anders. Dat betekent: instellen met de hand. Bij de meeste camera's kan dat. U leunt ook met uw vinger een héél klein deel van de elektrische cel afdekken. Die cel denkt dan „Er is minder licht" en zorgt voor een ruimer diafragma. Waarschuwing. De automatische camera belicht alle buitenopnamen vol-automatisch, maar flitsopnamen echter niet. Die dient u met de hand in te stellen. Stel de camera in op het „bliksemschichtje" en niet op A. Raadpleeg de tabel op de verpakking van uw flitslampjes of flitsblokjes! Is u dat te ingewikkeld. Houd dan de af stand aan van 2 meter en neem f:11 bij 1/25 sec; Op die manier slagen uw flitskiekjes. Samenvatting. Gooi het tabelletje dat bij de film ver pakt is niet weg. Het kan mislukking voorkomen. Als uw meter eens stuk is, doet dat papiertje dienst als noodhulp. IJk uw meter op uw camera. Belicht diafilms op de lichte delen van het onderwerp, gewone films op de schaduwen. Belicht tegenlichtopnamen minstens een vol diafragma ruimer, dus bijv., f 8 in plaats van. f:11. Dat geldt ook voor automatische camera's. Automatische ca mera's moeten bij flitsen met de. hand worden ingesteld. Hanteer daarvoor de tabel die op de verpakking van uw flits lampjes staat. ■i ouder dan hijzelf, evenmin. Want Erik is verliefd en verliefde mannen zijn blind. Twee maanden duurt de romance, die al gevaarlijke normen gaat aannemen, omdat Erik soms pas heel laat in de a- vond de villa heel voorzichtig aan de achterkant verlaat en dan van haar Dafje gebruik mag maken om nog tijdig de kazerne voor het avondappèl te kunnen bereiken. Janna heeft haar plannen met Erik al' klaar. Ze is dol verliefd op de knappe militair en wil hem hebben. Maar er is altijd een noodlot. Of heet het voorbeschikking? In elk geval begon Janna Sweers de gebruikelijke voorzich tigheid uit het oog te verliezen. Ze ver toonde zich met Erik, al of niet in uni form, in restaurants en dansgelegenheden in de naburige stad. Want ze was zo zeker van zichzelf en van de verliefde militair, dat ze al plannen gemaakt had voor de toekomst: zodra hij uit dienst komt, gaan we trouwen. Ik heb voldoende geld voor ons beiden, "waarom zou ik weduwe blij ven? Ik kan met Erik doen, wat ik wil, dus krijg ik een knappe, jonge man in m'n huis. Er waren er in de stad, die het knappe vrouwtje kenden, maar die ook haar ver ongelukte echtgenoot gekend hadden. En meer wisten van de juiste toedracht en de gevolgen. Eén van hen was majoor in 't Halve, de garnizoenscommandant en superieur van Erik van Boot. Hij had het tweetal een paar malen gezien en de manier, waarop ze met elkaar omgingen, zei hem genoeg. De majoor dacht er een paar dagen diep over na, want hij voelde zich altijd verantwoordelijk voor zijn jon gens tegenover de ouders. Vandaar, dat hij soldaat eerste klas Van Boot op een zonnige voorjaarsmor gen bij zich liet komen en een gesprek onder vier ogen met hem had. Aan wie hij de levensgeschiedenis van renpaar denhouder Sweers vertelde en die van het nachtclubdanseresje Janna Bloks. Dat hij haar zo ongeveer uit de goot had ge haald en er tenslotte mee trouwde. (Wordt vervolgd). BELICHTEN. Is de belichting belangrijk, ook het, kiezen van de lichtval is eeh voorname zaak. Bijgaande foto laat zien dat een zijdelingse lichtval de op-, name meer reliëf geeft.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 3