NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dampo ^Kalterc Pion vier heeft DE schoenen 25 september Staatsdruk steeds groter No. 3370 Zaterdag 27 september 1969 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Huize Groot-Drakestein staat deze maand wel in het middelpunt van de belangstelling. Op 6 september vierde prins Claus er zijn 43ste verjaardag. Op 25 september hopen we er de vrolijke kreetjes te ho ren als prins Johan Friso daar zijn eer ste verjaardag meemaakt. En ondertus sen wordt al uitgezien naar de komende grote gebeurtenis in oktober, want dan verwacht Johan Friso's moeder haar derde baby. Groot-Drakestein wordt dan langza merhand te klein voor ons prinselijk ge zin. Het piepkleine kasteeltje bevat slechts weinig kamers en de ruimte die er nog extra was, is besteed aan een lift, een vergrote keuken en enkele bedien- denvertrelcken. Het zou ons niet verba zen, als prins Claus en zijn vrouw bin- nenkort eens gaan omzien naar een wat ruimere behuizing. Maar speelruimte is er buiten het klei ne slot voldoende voor de beide prinsen en voor eventuele volgende broertjes of zusjes. De prachtige bossen van de heer lijkheid Lage Vuursche vormen een i- deale omgeving voor een gezin met klei ne kinderen. Vogels zitten soms fluitend op de vensterbanken van de kinderka mer. Eekhoorntjes rennen langs de boom takken. Herten steken nieuwsgierig hun kop om een hoekje. Dichtbij is een vosse- hol met negen uitgangen. De honden van onze kroonprinses jagen er naar harte lust op de ontelbare hazen en konijnen. Met mooie, warme dagen stapt er nu en dan een pax-mantig prinsje door de onafzienbare tuin. Of het rijdt met vader in een jacht wagentje over de bospaden. Prins Johan Friso zal daar zijn eerste verjaardag vieren. Ver van het stads gewoel, de oranje vlaggen en de tegen woordig onvermijdelijke rookbommen. Johan Friso heeft nog geen weet van or deverstoringen, of hij moest ze afkijken van zijn oudere broer Willem-Alexander Want die is soms ook niet de gemak kelijkste heer thuis. Gefeliciteerd, Johan Friso. BIJ VERKOUDHEDEN écn derde van ons inkomen. inplaats van ALVA.'s tiende penning. Voor het eerst in onze geschiedenis wordt in het begrotingsjaar 1970 de belastingdruk van de staat en de overige politiekrechtelijke lichamen opgevoerd tot een derde van het nationaal inkomen. De tiende penning van Alva is in vergelijking hiermee wel totaal verbleekt. Hoezeer de inzichten in enkele honderden jaren tijds zich kunnen wijzigen blijkt wel hier uit dat wij thans naast deze druk nog honderden miljoenen aan sociale verzekeringspremies opbrengen, ook nog heffingen betalen aan het land- •bouwegalisatiefonds en tenslotte nog "successierechten betalen, want dat noemen wij geen belastingen maar vermogensoverdrachten. Dit gehele heffingsspektakel anno 1970 zal dan nog worden begeleid door protest demonstraties (o.m. van leraren) om nog meer gelden te besteden aan collectieve voorzieningen. Veel van de verandering in het totaal fiscaal patroon is intussen x*eeds bekend gewox-den. De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ad 900 miljoen ter correctie van het inflatie-effect op de progressie zal voor tweedex-de worden ge realiseerd. Tex-echt is de x-egex-ing van mening dat langs deze weg een zichtbare bijdrage kan worden geleverd aan de vex-betering van de reële welvaart van de wei-knemers. De regering hoopt dat de stijging van de contx-actlonen in 1970 niet boven de 5% zal uitgaan. Wordt hiermee gerekend dan zullen de werknemers in 1970 een reële inkomensstijging krijgen van 2%% tegen een verwachte reële stijging in dit jaar van Vs%. Het looninkomen van be drijven zal anderhalf maal zoveel stijgen als het overig inkomen, zodat het be paald niet juist is te stellen dat de kleine man de dupe wordt van dé loon- en in komstenbelastingoperatie. Offer. Om tegemoet te komen aan de wensen van de Sociaal-Economische Raad en de O.E.S.O., die de beperking van de inflatie in Nedex-land centraal hebben gesteld en aandx'ingen op een stex-ke afremming van de prijsstijging, zpl het bedrijfsleven een offer moeten brengen van meer dan 500 miljoen. Om dat te effectuex-en zal de vennoot schapsbelasting op 46% worden gehand haafd. Aanvankelijk zou hier 1% afgaan. De afbraak van de omzetbelasting op investex'ingen wordt een jaar verschoven. Deze twee maatregelen schelen de x-ege- ring in 1970 ca 500 miljoen. Daarnaast zal een deel van de veiTelcening van de oude omzetbelasting worden verschoven naar een verdere toekomst. Wie meent dat de vex-mogensbezitters een goede prinsjesdag zouden hebben, heeft ook misgedacht. De vermogensbelasting zal op zes promille blijven gehandhaafd. Dc B.T.W. Helaas ziet de regering geen kans om aan alle wensen van de vakcentrales tege moet te komen. Per 1 juli 1970 zal de b.t.w. van 12 op 13% worden gebracht en het uitzonderingstarief van 4% gaat met 0.3% omhoog. De fel omstreden huurverhoging van 6% zal per 1 juli ingaan. Gelukkig zal men er naar blijven streven om de prijzen van de eerste le vensbehoeften zo laag mogelijk te houden o.m. door een reeks meelprodukten en zuiVelprodukten onder het lage tarief te doen vallen. Op deze omzetbelasting en huuxTnaatregelen zal het zwaartepunt van de politieke kritiek vallen, maar de regering is niet bereid verder te gaan. Verder uitstel van de huurverhoging zou de woningvoorziening in gevaar brengen, terwijl er nu naar men verwacht weer 125.000 woningen zullen worden ge bouwd, waarvan er 100.000 in de subsi die- en woningwetsfeer zullen vallen. In dit kader is tevens vermeldenswaax'd dat de regex'ing per 1 juli a.s. zal beginnen met het toekenrxen van huux'subsidies aan hen die een kostprijshuur -niet kunnen betalen. Geen voet dwars. Voor het verder uitstel van de verho ging van omzetbelasting zou de regering naar aanvullende middelen moeten zoe ken, ten bedi'age van ruim 100 miljoen alleen voor 1970. Uit de veel omstx-eden defensie is dit bedrag niet meer te per sen. Een dekking uit verdere verhoging van dc dix-ecte belastingen lijkt niet raad zaam. Voox-al met het oog op de verdere inkomsten- en uitgavenontwikkeling van de staat in 1971 en volgende jaren zal de regering felle tegenstand bieden indien aan een verdere verhoging van de b.t.w. de voet zou worden dwai's gezet. Toch ligt in deze hoek een bron voor veel discussiie, vooral nu België de invoering van de b.t.w. een jaar heeft opgeschort. Onderwijs. Veel politiek levende wensen gaat de regering vervullen. Zo zal de ontwikke lingshulp worden opgetrokken met 135 miljoen tot 767 miljoen, waarmee men 66 miljoen verwijderd is van het streef bedrag van 833 miljoen voor 1971 dat naar bex'ekening dan 1% van het natio naal inkomen zal bedragen. Bij onderwijs zal de belangrijkste verbetering bestaan uit de verlaging van de leex-lingenschaal bij het lager onderwijs tei'wijl daarnaast leraarlessen beschikbaar komen voor zit- tenblijvers. Wij zijn er nog lang niet maar de hef tige amok-makers in onderwijskringen hebben bepaald ongelijk omdat liefst 27% van onze totale uitgaven naar on derwijs gaan. Het is onmogelijk de kosten van een mammoet-px'oject in het begro- tingscorset van enkele jaren te wringen. Ook de bijdragen voor de Antillen en Suriname ondex-gingen weer verhoging. Koppelen wij deze vergrote inspanning aan onze bereidheid om het koninkrijks statuut te herzien, dan treft de regering zeker geen verwijt ten aanzien van de gedragslijn ten behoeve van deze rijks delen. Gemeente. De financiële vex-houding tussen rijk en gemeente vormt al jaren een punt van discussie. Bij de gemeenten bestaat rela- tief een nog hoger tekort dan bij de staat. Om de zorgen te verlichten zal men de rijksbijdrage voor het gemeentefonds met 1.08% verhogen. Uit de toelichting bij deze vex-hoging blijkt dat de stijging van de gemeentelijke uitgaven vooral door de sociale zorg worden vex-oorzaakt. De hoofdschuldige is de uitvoering van de Algemene Bijstandswet. Tussen de regels door kan men lezen dat hier heel wat geld tussen de wal en het schip valt. Een zorgvuldiger en vooral een kri tischer besteding van de bijstandsgelden zou veel financiële zorg kunnen voor komen. In ieder geval wil de staat weer op goede voet komen met de gemeenten, al zullen er ook nog wel vex-hogingen in de sector van de gemeentelijke be lastingen aan te pas komen. Belangrijk voor ons land is het vex*- wachte ovoi schot van de betalingsbalans van 300 miljoen nog aangevuld met in vesteringen in voorraden, zodat deze re serves in 1970 samen bijna 1/40 van het netto nationale inkomen zullen vormen. Leningen. De geweldige offers die de regering ons oplegt en die de staatsmachine met steeds meer machts- en welzijnsvertoon moeten laten dx'aaien kunnen niet voor komen dat de regering ook nu weer een begi'otingstekort offx*eert van meer dan twee miljard gulden. Samerx met ver wachte tekort op het gemeentefonds zal de x*egering in 1970 voor 2450 miljoen naar leningsmiddelen moeten zoeken. Rekening houdend met de voorinschrij vingen van institutionele middelen zullen er 850 miljoen uit staatsleningen moeten komen. Dat is ruim een half miljard minder dan er voor 1969 op tafel moet komen. De regering verwacht dei-halve dat zij, x-ekening houdend met de x-echt- stx-eekse financiex-ing van de onderwijs- investering, een bijdrage zal kunnen le veren aan de verbetex-ing van het klimaat op de kapitaalmarkt, waar de rente tot ongekende hoogte is gestegen. Wij delen dit x'Cgeringsoptimisme niet en vx-ezen toch nog een voortgaande inflatoire fi nanciering in 1970. Al te dikwijls is de x-egering te optimistisch gebleken op dit punt omdat men geen reserve voor on voorziene gebeurtenissen incalculeert. En die zijn er steeds weer. Drie doeleinden wil de ovei'heid in 1970 nastreven. Zij wenst een evenwichtige' voortzetting van het sti'ucturele uitgaven en belastingbeleid. Zij wil de loon- en px-ijzen spiraal doox-breken en de span ningen in conjunctuur en kapitaalmai-kt verminderen. De verwezenlijking van het eerste doel is aan minister Witteveen stellig toevertrouwd. De begrotingsstuk ken getuigen van een knap financieel be leid. Voor de zege in de race tussen poli tieke agitatie en nuchter financieel in zicht geven wij de regering nog geen o- vertuigende voorsprong. De monetaire spanningen zullen voortduren. Zij zullen mede worden beinvloed door internatio- HOOFDPIJN POEDERS jL I KIESPIJN POEDERS •¥- werken verrassend nale stappen aan het fx-ont der wissel koersen in de komende maanden. En dan kan zo'n begroting financieel snel verkleux-en. Laten wij hopen dat de x*e- gei'ing loon naar gesteld vertrouwen krijgt. 1 bruin manchester mouwvest, 1 oliepak, bestaande uit gele bx-oek en zwarte jas, 1 kinderbrilletje, dubbele fietstas. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de postcom. der rijkspolitie, Nieuw- stx-aat 59, Kamperland, Tel. 01107 - 326. Kruiswoordpuzzel no. 147 Horizontaal: 1. achteruitgang - 6. heden 12. dunne - 13. pers. vnw. - 15. anno (afk.) - 16. ofschoon (eng.) - 17. water hoogte (afk.) - 19. omwenteling - 23. slede - 24. heilig boek - 25. eenh. v. elektr. sti-oomsterkle (afk.) - 26. spijs- verteringskanaal - 28. rivier in Gelder land - 30. inhoudsmaat (afk.) - 31. nieu we wex-eldtaal - 33. ijle stof - 34. afkeer 36. onze (fx*.) - 38. pauselijke driekroon 40. onmeetbaar getal - 41. en anderen (afk.) - 42. namelijk (afk.) - 43. afstands maat (afk.) - 45. muziekstuk - 48. mode gek - 50. drinkgerei - 52. Eux-opeaan 54. thee (eng.) - 56. verlaagde toon - 57. plotselinge gedachte - 59. voorzetsel 60. woonschip - 62. planeet - 63. in casu (afk.) - 65. dochter van Zeus - 68. de lezer heil (lat. afk.) - 69. Soc. Econom. Raad (afk.) - 71. uitroep - 72. zangnoot 74. nieuw (lat.) - 75. straatsteen - 76. militair. Verticaal: 1. boos gezind jegens - 2. kostbare stof - 3. zangnoot - 4. voor zetsel - 5. geb. in Rusland - 7. vis 8. x'ekening - 9. eng. voorzetsel - 10. uitx-oep - .11. mensaap - 14. heen en terug (afk.) - 18. projectiel - 20. unieke - 21. opbi"engst - 22. draagvat - 24. verhaal, jaarboek - 27. jongensnaam - 29. voor- zetsel - 30. uitroep - 32. vis - 34. stop plaats - 35. vogel - 37. wiel - 39. meis jesnaam - 44. gedenkteken - 46. rei nigingsmiddel - 47. slot - 48. prachtig - 49. zonnescherm - 51. boom 53. evenredige vertegenwoodiging (afk.) - 55. en omge keerd (afk.) - 58. werpstrik - 59. verdel gingsmiddel (afk.) - 61. taboex-et - 64. vertrekje - 66. eng. lidwoord - 67. meter- ton (afk.) - 68. watering - 70. het Ro meinse rijk (lat. afk.) - 73. fr. pers. vnw. 74. de onbekende (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 146 Horizontaal: 1. ptt - 4. andorra - 9. dek 11. ruw - 13. ai - 14. oe - 15. gas - 16. te - 17. ouverture - 21. sa - 23. helena 25. teller - 27. er - 28. rm - 30. ne - 31. ee - 32. ondex-stelling - 37. spa - 38. ma 39. te - 40. sx-i - 42. ol - 43. om - 44. kas 45. nu - 46. as - 47. los - 49. it - 51. at 52. aap - 53. ondersteboven - 59. or - 60. er - 61. ba - 62. er - 64. bureau - 68. na gaan - 71. ei - 72. normandië - 75. Is 76. ent 78. ei - 79. eo - 80. neo - 82. kro 83. knagend - 84. keg. Verticaal: 2. tree - 3. tu - 5. navaiTa 6. die - 7. rot - 8. reutelt - 9. da - 10. esse - 12. woerd - 15. gelei - 16. the - 18. un - 19. rk - 20. re - 22. arm - 24. lena 26. lens - 29. ms - 30 ne - 32. oploo - 33. emmie - 34. trant - 35. lento - 36. graan 37. sol - 41. iep - 48. snor - 50. treuren 51. abandon - 52. aera - 54. drent - 55. sr. - 56. eb - 57. vegen - 58. abe - 63. ons - 65. uier - 66. ao - 67. ra - 69. ai 70. aloe - 73. mia - 74. nee - 77. no 81. ek. Gaiizepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1