Hoed izur^>™ m f2 /esse# Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 6 september 1969 no. 3367 Vervolg raadsvergadering Kortgene WACHT OP HET WONDER vindt, dat ieder raadslid er zich diep, maar dan ook diep voor zou moeten schamen. Alle leden geven hun goedkeuring aan Jiet plan, behalve Breure, die het een 'versnippering vindt. Hij zou liever een voorstel gezien hebben waarin alles ook de nieuwe brandweergarage was ondergebracht. Dan had het ook zijn stem verkregen. Nu wilde hij geacht wor den te hebben tegengestemd. Tot slot wordt z.h.s. aan mevr. H. M. Doeleman - Vogelaar te Wissenkerke een perceel grond verkocht ter grootte van plm. 500 m- tegen de thans geldende prijs van f 26.15 per m2. De bedoeling is daar op een woning te bouwen en komt te liggen naast de ambtswoning van de bur gemeester. Hierna vraagt Welleman of hij ook nog een puntje aan de agenda mag toe voegen. Hij heeft al diverse gesprekken met mensen van de Zegam gehad en ook enige tijd geleden weer, waarop hij juist vóór de vergadering een schrif telijk antwoord heeft binnengekregen. Deze vraag gold de geruchten als zou de zuidzijde van de Torendijk niet op het aardgas aangesloten worden, niettegen staande de leiding aan de andere kant van de dijk loopt en dit zeer zware moei lijkheden met zich mee zou brengen. Toch lopen door die dijk de leidingen van wa ter en elektriciteit. Het antwoord van de Zegam was, dat dezer dagen ook aan de zuidzijde van de Torendijk de enqueteurs zullen verschijnen en, bij voldoende ani mo, ook de woningen aaix deze zijde van de dijk aangesloten zullen worden. Zo zie je maar weer, zei Welleman, dat je met klieren toch wel wat bereikt. De voorzitter zegt dat er al vele uit puttende gesprekken op het bureau van de Zegam hebben plaats gevonden. Het lijkt net, alsof de Zegam genoegen neemt met de gemeentelijke garantie, terwijl toch de levering van gas aan zoveel mo gelijk personen het hoofddoel moet zijn. Iedere Nederlander aangesloten op het aardgas, is toch eenmaal de slogan ge weest? Wij zullen steeds op de ketting moeten blijven staan ten opzichte van de Zegam. In de rondvraag wordt allereerst aan dacht besteed aan een schriftelijk inge komen vraag, die gesteld werd door Wel leman, Kramer en Van der Maas. Deze vraag betreft de wateroverlast in de Kerkstraat te Kats bij een flinke regen bui. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat b. en w. dit probleem al met de architect hadden opgenomen en dat al het mogelijke in het werk gesteld zal worden dit euvel te verhelpen. Van der Maas zegt bij geruchte verno men te hebben, dat huurders van gemeen tewoningen verplicht zijn aan te sluiten op het aardgasnet. De voorzitter zegt: geen sprake van. Wel zullen in de ge meentewoningen de gasleidingen aange legd worden. Of ze gebruikt worden of niet. Met deze lezing gaat Van der Maas accoord. In een vorige vergadering, gaat Van der Maas verder, heb ik de brandweer te Kats ter sprake gebracht. Hij dringt er op aan, nu er vrijwilligers zich heb ben gemeld, het corps compleet te ma ken, daar anders de ploeg wellicht uit elkaar zal vallen. De voorzitter zegt: we weten nog niet welke kant we op moe ten. We gaan er in ieder geval wat aan doen. Van der Maas attendeert ook op de lage waterdruk van de brandkranen. Kramer zegt hier heel plastisch: als van een oud mannetje. Ook daar zal aan dacht aan besteed worden, zegt de voor- zitter. Verder zegt Van der Maas nog niets vex-nomen te hebben over de nieuw te bouwen woningen, waar velen hun tot nu toe ij dele hoop op gevestigd hebben. De voorzitter zegt hierop, dat alles in het werk gesteld wordt deze bouw te x-ealiseren en dat ook de woningbouw vereniging zich tot het uiterste inspant. Er zijn echter twee remmende factoi'en: de bouwprijs en het dure geld. Als Kats niet vlug met een zekere nieuwbouw kan aanvangen, zal er bin nen niet al te lange tijd een verpaupering optreden, zegt Van der Maas. Tot slot vraagt hij nog hoe ver men gesteld is met de voorgenomen bouw van de school te Kats. De Voorzitter geeft hierop ten antwoord dat er een afspraak gemaakt is met een architect, die bekend staat om zijn mooie en doelmatige scholen. Breure zegt dat de Zegam nu bezig is de leiding onder de trottoirs aan te leg gen. Nu vindt men overal afwisselend een hoopje grond en een hoopje tegels. Blijft dat duren, is zijn vraag. De voor zitter zegt dat de vraag van Breure ach terhaald is. De trottoirs worden keurig netjes in orde gemaakt. Verder vraagt Breure: wie heeft het recht om de ligging van de leiding in de woning aan te geven? Er zijn hem gevallen bekend, dat de huiseigenaar een leiding op een bepaalde manier wilde la ten lopen (uit het gezicht), waai'aan de aanlegger niet wilde voldoen en de ge makkelijkste weg nam. Uit de hierop volgende bespreking komt naar voren, dat de eigenaar of be woner van de woning het recht heeft mits uitvoerbaar en binnen de 11- meter grens de leiding op zijn aanwij zing te laten leggen. Wordt daarmede de 11 meter overschreden, dan komen de meerdere kosten voor rekening van de bewoner. Graag zal de voorzitter in een volgende vex-gadering concrete voorbeelden van de heer Bx-eux-e vernemen. IN KLEUREN LEEFT DE WERELD Een beetje eomponerexi met de kleuren. Filters voor kleurenfilm. Bij nacht zijn alle katjes grauw. kent dat spreekwoord wel. Het bete kent dat er zonder licht geen kleuren zijn. Het zonlicht is, zegt men, wit. De schilder zegt echtex-, dat wit géén kleur is. Zonlicht bestaat in werkelijkheid uit een hele reeks kleuren. Valt het zonlicht op een stuk geslepen glas, een prisma bv. dan zien we opeens een hele strook ver schillende tinten. Ook waterdruppels kunnen het zonlicht ontleden. De regen boog is iedex-een bekend. Een rood voorwex-p kaatst uitsluitend rode lichtstx'alen tex-ug, een blauw voor werp alleen blauwe stralen. Een zwart voox-werp kaatst géén licht terug en is dus kleurloos of wel zwart. Witte voor- wex-pen kaatsen alle lichtstralen terug erx die totaliteit is weer wit. Kleurenfoto grafie bestaat dus bij de gratie van het licht. IIoc ziet een kleurenfilm er uit? Een kleurenfilm is, net als zijn zwart wit bx-oertje, een dunne stx-ook kunststof waarop lichtgevoelige emulsie is gegoten. Hier bestaat de emulsie echter uit vier verschillende lagen. Drie lagen die elk voor een hoofdkleur gevoelig zijn en een speciale ,geelfilterlaag'. Die laatste houdt het teveel aan blauwe stralen, die overal voorkomen, tegen. De andex-e lagen zijn gevoelig voor: blauwgroen, rood en geel. Als u die dx-ie tinten licht zou mengen, b.v. door lampen van die kleux-en tegelijk aan te steken, ontstaat er wit licht. Het ontbreken vaq elk der genoemde lichtsoorten vormt zwart. Rood en blauw groen maken samen bruin. De film is in staat om elke schakering op een of andere manier vast te houden. Wordt de kleuren film ontwikkeld, dan zien we een nega tief ontstaan. Blauw is dan oranje, groen is rood. Leggen we dit negatieve kleux-en- beeld op een vel papier dat ook voorzien is van kleurgevoelig'e lagen, dan ontstaat weer een positief kleurenbeeld. Dan is de oranje hemel van het negatief weer blauw, enz. Verder zegt Breure dat er weer kermis op Kox-tgene is geweest. Het was niet veel zaaks. Hij oppert de mogelijkheid in den vervolge de kermis op te laten slaan op het pax-keerterrein van de gedempte oude haven en wel om de volgende redenen: le. voor het verkeer, dat dan niet meer omgeleid behoeft te worden; 2e. de mid denstand zit daardoor niet opgesloten, zie naar het pompstation dat gedux-ende die dagen niet te bereiken is en 3e. de om wonenden hebben dan geen hinder meer van het lawaai. Een tegenpunt is, zegt Breure, dat de café's dan voor de kermis bezoekers iets verder weg liggen. Maar die weg zal men toch wel weten te vin den. Ook de voox-zitter had wel iets op de huidige standplaats tegen en had liever eexx andere opstelling gezien, maar aan de genoemde punten van Breure kon hij niet zo zwaar tillen, daar hein geen klach ten of iets dei'gelijks ter ore waren ge komen. Ook niet van de opgesloten mid denstand. Tot slot van de rondvraag vraagt* Van der Weele naar de plannen met betrek king tot de landbouwhaven te Colijns- plaat. Indien er niets aan gebeurt, raakt ze in verval. De voorzitter zegt dat er x-eeds gevor- dex-de plannen bestaan deze haven in de recreatieve sector te brengen, en het staat er wel goed voor. Met enige woox-den van dank sluit de voox-zitter hierna de vergadering. LES 8. Bont of gematigd? Bij het kleurendia gaat het iets anders. De film wox-dt via een lichttechnisch en chemisch proces „omgekeex-d", ze woi'dt (dia)-positief. Bij deze techniek ontvan gen we geen afdrukje, wc' behouden het stukje film dat we zelf fotografeerden. Dit wordt ingeraamd en we kunnen het projecteren. Men noemt diafilms daarom ook wel omkeerfilms. De moderne techniek stelt ons in staat om het dia te laten afdrukken op kleur- papier. We kunnen van ons kleuren- negatief ook een dia laten maken. Ingebouwd gcclfiltcr. Elk jaar ontvangen afwerkcentrales kleux-enfilms die er uit zien alsof ze in de kerriesaus hebben gelegen, ze zijn saf fraangeel. De oorzaak is duidelijk, de amateurs hebben een geelfilter op hun toestel ge plaatst. Omdat de kleurenfilm de wereld pi-ecies ziet zoals het menselijk oog, nl. in kleuren, reageert ze ook zo op het geelfilter. Kijkt u door een geelfilter dan is de wereld geel. Het geelfilter zit ti-ou- wens al in uw film „gebouwd", zoals we al zeiden. Nooit filters gebruiken die voor zwart-wit films bestemd zijn. Componeren met kleuren. Als u voor het eerst een kleurenfilm in de camex-a zet, hebt u het gevoel zoveel mogelijk kleuren te moeten fotogx-aferen. Bloementuinen en felgekleurde onder werpen ti-ekken u het meest. Dat is be- gx-ijpelijk, maar niet wenselijk. Fotogra feer in principe als met zwart-wit films. Let op de lichtval, gebruik meer zijlicht als zon-in-de-rug. Ook onderwerpen met sobere kleuren kunnen een boeiende kleurenfoto geven. Een zwarte kat in de sneeuw doet het px-ima, zo'n onderwerp bevat meel kleur dan u denkt. Sneeuw is nooit helemaal wit, het weex-kaatst het blauw van de hemel. Een paar mussen bij een modderplas met wat dorx-e bladex-en is evenzo een geknipt object voor een fijne kleuren plaat. Als u zich wat gaat specialiseren, ont dekt u al gauw dat heel wat ogenschijn, lijk grauwe onderwerpen, een hele massa fijne tinten vertonen. Een stuk roestig metaal is niet zomaar roodbruin, maar oranje met gele en bruine vlammen. Een bakstenen muur vertoont een hele reeks warme tinten. De schors van een boom is roodachtig, groen en grijs, enz. Wie met open oog rondloopt gaat spe len met die kleuren. Hij maakt foto's die opvallen door hun kleurencompositie. Een helgele vlinder op een stuk grauw koolblad is een juweel van een foto. Kleux-en hebben dan nog elk een be paalde werking. Koude tinten als grijs en blauw hebben hot effect dat ze van ons „afwijken". Een wazig blauwe hori zon b.v. Schildert u echter een muur in uw huis lichtblauw dan zal uw kamer ruimer lijken. Warme kleux-en als ïjood, oi-anje en geel komen op ons toe. Niet voor niets is het gevaarsein rood. Groen staat er als vanouds tussen in. Kleui'enfotografen maken gebruik van die wetmatigheden. Ze zorgen voor een verdeling van hun tinten in de foto, waardoor deze diepte krijgt. Ze zoeken bij een vergezicht een warmkleurig ob ject, een helgele of ox-anje bloem b.v. Nu zien we dus: een oranje bloem vlak voor aan, het groen van de weide daartussen en het blauw van de hemel daarachter. Die bloem maakt de diepte in uw kleu- x-enfoto, zoals de voorgrond bij uw zwart wit plaat. Een enkel vonkje kleur zoals die bloem, geeft aan het hele beeld een fleux-ig aanzien. Dat spreekt dikwijls meer dan een hele kermiskraan vol bonte pop pen. Filters voor kleurenfilm. Er zijn wel degelijk filters voor kleu renfilms'. Ze zijn echter totaal andex-s dan die voor zwart-wit. Het meest gebruikte filter is het kleurloze Ultra Violetfilter. We spx-aken er al over bij de filters voor zwart-wit films. Het heeft tot taak een overmaat aan ultra violetlicht uit de lens te weren. Bij foto's in het hooggebergte of aan de zuidelijke stx-anden is dit filter onmisbaar. Het verlengt de belichting W.V. Kamperland organiseert foto-puzzletocht Op zaterdag 6 september a.s. organi seert de watersportvereniging „Kamper land" een foto-puzzletocht. De bedoeling is dat vaste voorwerpen en plaatsen, die op genummerde foto's voorkomen, wor den opgespoord. Aan iedere deelnemer zal een kaartje worden uitgereikt, waax'op: het opspo- i-ingsgebied is ingetekend. Omdat alle boten kunnen meevai-en, is er voor elke categoi-ie een handicap in de wedstrijd opgenomen, en wel in#de niet, het ziet er uit als helder glas. Dan is er verder het Omberfilter. Dit kan zijn nut hebben bij opnamen aan het strand met felle zon. De schaduwen wil len wel eens wat erg blauw of violet uitvallen. Dit ombei-filter maakt ze wat zachter en warmer. Het Pinkfilter is een lichtrose filtert je dat wordt gebruikt om de heiige verte wat te verhelderen. Ook alweer een soort hoogzomerfilter. Als de vochtigheids graad van de atmosfeer sterk oploopt, wordt dit filter gebruikt. Voor één ding moeten we u waarschu wen. Filters kunnen lichtsoorten weghou den uit uw lens. Ze kunnen echter nooit licht maken. Als de zon na vier uur begint te zakken wordt het licht wax-mer van tint. Dat komt omdat de lichtstralen een steeds langere weg door de atmosfeer moeten afleggen om bij ons te komen. De atmosfeer wexict als een enorm pink filter. Alle blauwe stralen blijven weg. Uw kleurenfoto's zullen laat in de mid dag warmer van tint wox-den, naarmate u op een later tijdstip fotografeert. U kunt die overmaat aan oranjestralen niet vermindei-en door gebruik te maken van een blauw filter. U kunt wel licht ma ken, maar dan middels een flitser. Een blauw flitslampje vex-heldert de schadu wen. het bx-engt een lichtsoort die nauw keurig overeenkomt met het zonlicht op de plaats waar dat nodig is. Vakfotografen en gevorderde amateux-s hebben aan het strand ook vaak een flitser bij zich om te blauwe schaduwen „op te helderen". Samenvatting. Een kleux-enfilm ziet de wereld net als ons oog. Hij bestaat uit dx-ie lagen die elk een hoofdkleur vastleggen. Hij heeft een ingebouwd geelfilter. Ge bruik nooit filters voor zwart-wit film bij kleurenfilm. Het meest gebruikte filter is het kleur loze U.V.-filter. Filters kunnen onge wenst licht wegzeven uit uw camera. Ze kunnen echter geen licht bijmaken. Een extra flitsje kan vaak de kwaliteit van een kleurenopname verbeteren. vorm van een tijdslimiet. Nadere gegevens worden in het wed strijdreglement vex-meld, dat bij de in schrijving op 6 sept. verkrijgbaar zal zijn. Inschx-ijfgeld 2.50 voor leden, 5.voor niet-leden. De inschrijving is van 13.15 uur tot 13.45 uur in restaux-ant 't Veerse Meex-, Jachthaven te Kamperland. Stax-t 14.00 uur. De prijsuitreiking zal plaatsvinden om 20.45 uur. eveneens in bovengenoemd restaurant. Vanaf 20.00 uur is er een vei-liezersbal, dat verzorgd zal worden door het trio The Pheasants. ëWÊM*&È* Kleux-endia's vormen verrassende krachtige afbeeldingen. Het kleurendia kan geprojecteerd worden, maar ook in een z.g'. viewer worden bekeken. FEUILLETON „Je hebt gelijk," antwoorde Lenie. „Ik ben wel niet zo godsdienstig als jij, maar zo zie ik het toch ook. Bob, zet die tx-open nu maar uit je hoofd. Met Woutje aan je zij heb je een prachtige taak hier. En wat dat hart van je be treftgeef het maar aan Woutje, die zal er wel raad me weten." Lenie gaf het sein tot opbreken. De klok wees kwart over één. „Wat jullie doen moeten jullie weten, maar ik ga naar de koffer, kinders. Drukke dag gehad en morgen heb ik weer vroege dienst. Ik wil toch wel een paar uurtjes slapen." In de gang omhelsden Bob en ik elkaar nog één keer. Bob zei: „Morgen middag haal ik je af, op je kantoor, gaan we ringen kopen en kaartjes be stellen, goed?" Ik knikte, in-gelukkig', waarna ik met al het vuur, dat in me was, hem kuste. 33 Beneden sloeg de deur in het slot. Ik hoorde hem wegrijden, waarna alles stil werd. In de gang bekeek ik mezelf in de spiegel. Twee vurige plekken brandden er op m'n wangen. M'n ogen schitterden. Nu was ik volkomen gelukkig. Niets ontbrak er meer. De gehate pukkeltjes waren weg, voorgoed. Mijn toekomstige man zou er wel voor zorgen, dat ze nooit terugkomen. En m'n bril had ik ook niet meer nodig, dai^k zij de contact lenzen. Tenslotte had ik toch de man mijner dromen gevonden. Op lichte voeten, een liedje neuriënd, dx-aaide ik de deur op het nachtslot en ging m'n slaapkamer binnen. Een week na het verlovingsfeest liep ik op een zaterdag morgen in de binnen stad om wat boodschappen te halen, toen ik op een hoek bijna tegen een heer bot ste. Hij nam zijn hoed af en veront schuldigde zich. Terwijl hij zijn woox-den prevelden, constateerde ik met een schok, dat Peet voor me stond. Ik lachte en zei: „Het is in orde. Peet. We hadden beide evenveel schuld." Het was een kostelijk moment. Zijn blik wex-d stom-vex-baasd. Knipperend met de ogen keek hij me aan. „Nee zei hij zacht, „dat kan toch niet, of „Ik ben het toch werkelijk, Peet. „Alle mensen, Woutje....- ben je wer kelijk Woutje Bux-genaar?" Genietend van het sukses, knikte ik enkele malen. „In levende lijve, Peet." „Nee.... Woutje.... kind.... ik sta spra keloos, gewoon sprakeloos." „Dat was ik anders niet van je gewend. Hoe is het met Aat?" „O, goed, dank je. En jij? Hoe heb je dat voor elkaar gekx-egen?" Hij wees naar m'n gezicht en zonder verder m'n antwoord af te wachten, vei*volgde hij: „Dat moet ik weten, dat moeten we even viex-en." Hij wees naar de ovex-kant. „Ginds drinken we een kop koffie. Het is nog wel wat vroeg, maar alia....' Ik liet me meenemen. Een poosje latex- zaten we tegenover elkaar en rookten een sigax-et, in afwachting van de koffie. In het kort vertelde ik m'n opname in het ziekenhuis en de behandeling, waardoor ik eindelijk van die gehate puistjes werd verlost. En als slotstuk heb ik m'n bril verwisseld voor contact lenzen. Hij staarde me maar aan. Het deed me goed. Waax-om zou ik niet? Nu was ik meer dan vroeger ij del. En genoot elke keer weer van het sukses, wat ik oogste met m'n leuke, gladde toet, zoals ik het af en toe uitdrukte. „Gewoon fantastisch; wat die dokters met jou hebben uitgehaald. Hier zit compleet een andex-e Woutje voor me. Zeg, kunnen we dat niet eens op uit gebreider schaal vieren? op een avond bijvoorbeeld? Hier in de stad of ergens andei's? Dat doet er niet toer~voor wat mij betreft. Ik wil je wel ophalen met de wagen." Lachend schudde ik mijn hoofd en trok m'n linkex-handschoen uit, hem de vinger met de ring tonend. „Het spijt me, Peet. Ik ben verloofd. Binnen enkele maanden tx-ouw ik." „En wie is de gelukkige? Want dat is die man zeker. Beseft hij eigenlijk wel goed, wat voor een gelukskind hij eigenlijk is, nu hij jouw hart heeft ge wonnen?" Ik glimlachte trots en blij. „Volkomen, Peet. We zijn het in elk opzicht volledig met elkaar eens." „Ken ik hem? Is het een uit je vroe gere kx-ing?" „Nee, je kent hem niet. We zullen jullie een kaart stux-en, als het zover is. En vei'tel nu eens wat over jullie. Hoe is het met je vrouw?" „Aat? O, uitstekend. Wat sikkeneurig. We verwachten onze tweede, snap je? Daardoor is ze bij tijd en wijle erg prik kelbaar." „De ups en downs van het huwelijk, beste jongen. Doe je haar m'n groeten?" Ik stond op. Hij keek teleurgesteld. „Moet je al weg? Kunnen we nog niet een half uurtje gezellig babbelen?" „Nee, Peet. Ik moet nog boodschappen doen." Ik stak mijn hand uit. „Het beste en groet vooral Aat van me. Stuur me een geboortekaartje, als het zover is, hè? Kom ik jullie opzoeken. Met m'n ver loofde Op straat dacht ik: hij doet me niets meer. Zo knap als hij is. Zoveel macht als hij tot voor kort over me had. Ik ben volkomen uit zijn ban. Wat een ge luk. dat ik mijn heexiijke jongen heb. Een ondefinieerbaar verlangen kwam in me op. Meteen gaf ik er gehoor aan. Die boodschappen kon ik altijd nog ha len. Dus liep ik naar zijn huis en belde aan. De huishoudster begx-oette me vrien- delijk. „Meneer zit in de huiskamer. Hij is net op, want hij heeft bijna de halve nacht in het ziekenhuis doox-gebracht." Zijn ogen lichtten op, toen ik binnen kwam „Dat is een verx-assing! Waaraan dank ik de eer op deze vroege zatex-dag- morgen?" We kusten elkaar, maar ik hield hem vast. „Omdat ik nu weet, dat jij blij bent, als je me ziet, onverschillig op welk uur van de dag. Omdat ik nu ook weet, dat ik dol op je ben en geen enkele andere man me meer iets doet. Bob. lieveling, ik houd van je....." Hij ging zitten en trok me op zijn knieën. Ik vleide me dicht tegen hem aan en zo voelde ik me veilig. .En ge lukkig. Voor altijd. Want het wonder, waarop ik al die jaren gewacht had, was toch gekomen. EINDE door: T Dorssen -van Loon

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 3