NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De cabfWgB Plonvier heeft DE schoenen Economie op ho! Fabery de Jonge PV ÜE BLAUWE DOFFER Kortgcnc No. 3366 Zaterdag 30 augustus 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.per half jaar Franco per post f 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per inm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. INFLATIE SPOOK PRESENTEERT HOGE RENTEREKENING De economieën van de rijke industrielanden vertonen op het ogenblik gelijkenis met een televisietoestel dat een snelrollend beeld produceert en dat met behulp van welke knop dan ook, niet meer tot een normaal beeld is terug te brengen. Het lijkt er op alsof in de westerse landen de gunstige conjunctuur aan het doordraaien is en dat zij met klasieke middelen niet meer is te matigen. De reparateurs zijn de monetaire autoriteiten, die van mening zijn dat de oorzaak moet worden gezocht in een overmatig aanwezige koopkracht en een te gro,te kredietruimte, welke zij trachten af te remmen door aan de discontoschroef te draaien. Dat gebeurde bijvoorbeeld in Frankrijk, Engeland en de V.S. en nu ook weer in Nederland. Het renteniveau stijgt steeds hoger en velen vragen zich bezorgd af waar deze ontwikkeling moet eindigen. Blijkbaar komt er geen einde aan de prijsstijging! De thans waarneembare rente-explosie is rechtstreeks veroorzaakt door steeds sneller elkaar opvolgende inflatiegolven in het verleden in verschillende landen. Vooral de Ver. Staten hebben hierbij in het laatste halfjaar in de voorste gelederen gestaan. Het prijspeil moet daar met ca. 6 °/o zijn gestegen. Een stijgend prijspeil stuwt de ac tiviteit in het bedrijfsleven sterk op en de ondernemers zijn in zo'n stemming bereid een hoge prijs te betalen om hun activiteiten uit te breiden. De renteprijs wordt op de koop toegenomen. Banken, die er ook zijn om geld te verdienen, geven hun klanten graag service en het gevolg is dat de fabrikanten van machi nes, de aannemers en installateurs volop in de orders komen. De inflatie wordt versterkt door de psychose dat er aan de prijsstijging geen einde komt en de geschiedenis van na de oorlog bewijst dat die zienswijze juist is. Eurodollars. De grote zakenactiviteiten in de V.S. heeft er toe geleid dat met name de grote bedrijven daar geweldige bedragen in Eurodollars in ons werelddeel hebben geleend. Deze internationale leningsactiviteiten worden intensiever naarmate zich meer geweldige concerns aandienen waar voor de grenzen geen belemmering vor men. Deze geldbeweging heeft ook de rente in Europa opgestuwd. Een zelfstan dige factor voor interest-verhoging vormt de kooplust van consumenten, die over steeds meer koopkracht gaan beschikken. De consumenten-massa is niet (meer) be- reid om het verbruik op te schorten, aangetrokken door een hoog renteper centage van een langlopende lening. Dit verschijnsel is duidelijk waarneem baar in Engeland waar de regering de koopkracht wil afromen door een 25- jarige lening die liefst ruim 9 rente zal geven, maar waarvan niet zeker is dat zij zal slagen. Matiging. Intussen kan het niet anders dan dat de ongekend hoge rente gevolgen heeft voor het maatschappelijk leven. Het Nederlandse bedrijfsleven dat nog steeds met een prijsstop worstelt, ziet zich voor het merkwaardige feit geplaatst dat de Nederlandsche Bank zich daaraan niet kan houden. Gedwongen door de inter nationale ontwikkeling moest prof. Zijl stra zijn geldprijs wel verhogen omdat het Nederlandse geld anders eenvoudig in het buitenland wordt belegd. Dit maakt de toekomst voor het Ne derlandse loon- en prijspijl er niet roos kleuriger op. Het inflatiespook komt de rekening aanbieden. Wij mogen alleen maar hopen dat handel en industrie zich de wenk van onze nationale bank bewust zijn en hun investeringen matigen. Ove rigens kunnen wij er op vertrouwen dat ook de kredietrestrictie zijn uitwerking niet zal missen. Elke abnormale situatie schaadt de economie. Zo ook deze rente-eruptie. Wij memoreerden al dat de bedrijf sko- lossen door een hoge rentestand niet zo gemakkelijk worden afgeschrikt. Zij hebben reserves, kunnen voor een goed deel zelf financieren en houden zich aan een langdurige planning, ongeacht de kosten. Kleinere bedrijven hebben niet zo'n lange adem. Zij moeten veel eerder hun investeringsbakens verzetten. Bij een hoge rente remt dit hun ontwik keling. Kloof breder. Het gevolg is, dat de efficiency-premie in veel ruimere mate en gedurende langere tijd toevalt aan het grote ka pitaalintensieve bedrijfsleven. Hiermee wordt de economische afstand tussen grote en kleine bedrijven vergroot en een ideaal klimaat geschapen om het midden- en kleinbedrijf verder te schaden. Met het oog op de hier heersende moeilijk heden moet dit wel bijzonder worden betreurd. Ook in de particuliere sector brengt de wel zeer hoge rente zorgen. Voor hen die plannen hebben om met een hypo theek een huis te bouwen zal er veelal sprake zijn van uitstel. Als wij naast deze rentestijging de aanbeveling zien van de S.E.R. om de huurverhoging uit te stellen dan kunnen wij ons de zorgen voorstellen van minister Schut over het bouwpro gramma van de naaste toekomst. Ook in de sector van de lagere en centrale over heden zal de hoge rente menige zorg Er is in de loop der jaren veel studie gemaakt van de vraag wat precies met „medezeggenschap" wordt bedoeld. In de jaren na de tweede wereldoorlog is lang zamerhand de gewoonte gegroeid dit be grip te ontleden in: medeweten, mede- spreken en medebeslissen. Men pleegt er dan bij aan te tekenen dat deze drie fasen in elkaar kunnen 'n Cadeau-ideetje: dit beeldige bonbonbakje van juwelierspleet kost slechtst 15,50. Kunt u er nog best wat,,smaakvolle"bon bons bijdoen... Komtu gauw een kijkje nemen? Juweliers - Goes brengen. Minister Witteveen moet met een hoog bod komen om een staatslening geplaatst te krijgen en op welke voor waarden zullen de lagere publiekrechte lijke lichamen hun niet te stillen geld dorst lessen? Adem in. Geen wonder dat in de laatste weken de effectenbeurs de adem inhoudt. De koersen van obligaties komen onder druk en in het verlengde daarvan zakken ook de aandelenkoersen. Er bestaat alom een sfeer van afwachten en economische on zekerheid. Nog draait het bedrijfsleven op volle toeren met een grote vraag naar arbeidskracht, waarbij de lonen de nei ging hebben verder naar boven te klim men. De duurtegolf is nog geen halt toe geroepen en de vakbonden bereiden zich voor op het stellen van nieuwe loon eisen. Het kostenniveau van het bedrijfs leven stijgt nog steeds en, indachtig aan het woord dat geen enkele boom tot in de hemel groeit, kan het niet anders of er zullen slachtoffers vallen. Het monetair bestel in de wereld schudt op zijn grondvesten. De komende maanden zullen in ver schillende landen weer valuta-spannigen brengen. Voordat de herfstregens op de daken kletteren zullen ook anderen dan natuurkrachten onze welvaartsdroom ko men verstoren. Drs. A. van Mierlo. (Nadruk verboden). overgaan. Zo zeer zelfs, dat het moeilijk is uit te maken waar het medespx-eken eindigt en het medebeslissen begint. De drang naar medezeggenschap vindt afgezien van de politieke ooi*sprong voedsel in de ontwikkeling van de maatschappij, die ons een geëmancipeer de (ax-beiders)bevolking laat zien, door gaans wei-leende in grote produktie-een- heden. De oplossing van het vraagstuk ligt in een vertikale en horizontale delegatie van de besluitvorming, zo ver als moge lijk is, d.w.z. zo ver als in overeenstem ming is met de kwaliteiten van hen, die in feite met de besluitvox-ming wox-den belast. Aldus is het vraagstuk van de mede zeggenschap in wezen: a. een vi-aagstuk van leiderschap; b. een vraagstuk van nog vex-dex-e ontwikkeling en emancipa tie van de (werknemers)bevolking. De oplossing van het onderhavige pro bleem der medezeggenschap is in wezen een vraag van leiderschap, omdat de lei der inzicht in de gewijzigde constellatie moet hebben. Hij moet bovendien de innerlijke bereidheid en de kwaliteiten hebben om het medeweten en medespx-e- ken tot in alle geledingen van de onder neming te stimuleren en de besluitvor ming zo ver mogelijk te spreiden. Hier ligt een permanente educatieve taaie, die ook een technisch-organisatorisch belang in zich bergt. Leiders die nalaten een dusdanig beleid te volgen, vex*groten het px-obleem van de medezeggenschap en remmen de wel- vaax-t af. De oplossing van het probleem van de medezeggenschap ligt in een nog verdere emancipatie van de (werknemers)bevol king, d.w.z. in een verdere toeneming van het ontwikkelingsniveau en van de ka raktereigenschappen. Ook deze moeten worden gestimuleei-d. De wenselijkheid van een beleid als hiex-boven beschreven wordt vrijwel door niemand ontkend. Velen menen echter dat daarmee niet kan worden volstaan. Het vraagstuk van de medezeggenschap wordt door hen in feite van nog andere strekking geacht. Zij berust in hoofdzaak op de volgende gx-onden: 1.) Er bestaat een diep geworteld ge voel van wanti-ouwen tegen de bezittende klasse in het algemeen en de leiders in het bijzonder. (Dit gevoel van wantrou wen kan h.i. alleen worden weggeno men, indien de werknemers zelf in de leiding zijn vertegenwoordigd); 2.) Als gevolg van de ontwikkeling van de techniek woi*den de ondernemin gen steeds groter. Zij woi-den steeds min der overzichtelijk; er is een enox-me (on- controleei'bare) macht in de handen van zeer weinigen. Ook hier dus wantx-ouwen tegenover de leiders. Hoe kan de gewenste medezeggenschap tot stand worden gebracht? In de eerste plaats denken we hier aan de ondei-nemingsraden, die echter slechts een zeer bescheiden bijdrage tot de medezeggenschap opleveren. Men hoort ook wel spreken van de arbeidsdirecteui-, een in ons land onbe kende figuur. In Duitsland kent men in Horizontaal: 1. afzichtelijk wezen - 6. middeleeuws bouwweiic - 11. pl. in O- verijsel - 12. ontkenning - 13. lucht strijdkrachten (afk.) - 14. bedorven - 16. kloostervoogd - 18. bijwoox-d - 19. gezel lig - 20. gx-oente - 22. Europese hoofd plaats - 24. soort kansspel - 26. gebrek 28. inhoudsmaat - 29. geneesheer - 30. schatten - 32. hemellichaam - 33. deel van het lichaam - 34. jongensnaam - 37. drank - 39. dunne - 42. plaats op de Veluwe - 43. ijzer-oxide - 44. hetzelfde 45. telwoox-d - 46. tip - 49. bloedvat - 51. ton - 54. Eng. telwoord - 55. watering 56. vogel - 58. plaats in Gelderland - 59. deel van een schip - 60. beti-ekking - 61. plaats in Gelderland. Horizontaal: 1. ochtend - 6. protest - 11. la - 12. degelijk - 14. re 15. vlet - 17. wees - 20. lenen - 22. gex-st - 23. atol 25. lenig 27. sier - 29. notie - 31. ere 32. delta - 33. te - 34. eren - 36. kaan 38. An - 39. ga - 40. ir - 41. ld - 42. eg 43. ma - 44. slcat - 46. klef - 48. ea 50. aneta - 52. aal - 54. laars - 56. agio 57. gax-en - 59. klep - 60. negen - 62. medio - 64. dx-as - 66. tere - 67. ad - 69. standje - 72. mg - 73. geratel - 74. legende bepaalde ondernemingen de ai-beidsdi- recteur, een niet door de werknemers rechtstreeks gekozen x-epresentant in de dix-ectie, belast met de behandeling van ai'beidszaken. Dit middel ter vex-krijging van mede zeggenschap der arbeidex-s is als zodanig een volledige mislukking te noemen. Im mers, hoe meer medezeggenschap de ar- beidsdirecteur in de directie heeft, des te minder beschikken de arbeiders per soonlijk daarover. Deze oplossing komt echt niet tegemoet aan de gevolgen van de emancipatie en de ontwikkeling dei- techniek. Hetzelfde is in feite het geval met „arbeidex-scommissarissen", die in wezen meer als deskundigen fungeren met alle konsekwenties van dien. Zij hebben geen boodschap aan de werkne mers, noch zij aan hen. Voor Nedex-land staan er gelukkig andere wegen open, zoals een uitbrei ding der bevoegdheden van de onder nemingsraden. En daarover wordt over leg gepleegd op hoog niveau. Mr. N. W. A. van Eijk. (Nadruk vei-boden). Uitslag concours DUFFEL op 23 aug. Deelname 194 duiven. 1 J. C. de Fouw 12.01.37 67.871 105 2 W Filius 04.10 67.800 102.9 3 J. S. Versprille 05.48 67 891 100.8 4 J, Vex-wei Jr. 13.27 75.711 98.7 5 A. Abrahamse 13.06 75.288 96.6 6 S. M. Branderhorst 15.59 77.047 94.5 7 M van B elzen 16.07 76.509 92.4 8 A J. Bouterse 12.03 72.406 90.3 9 A. Abrahamse 15.51 2 88.2 10 J. C. de Fouw 08.41 2 86.1 Verticaal: 1. ziekte - 2. gewicht - 3. deel van de hals - 4. losse naad - 5. steen massa - 6. mep - 7. vleesgerecht - 8. een zekex-e - 9. bijwoord - 10. leger - 15. vader of moeder - 17. hersens als zetel v. h. verstand - 19. het kiezen - 21. hetzelfde 23. voorzetsel - 25. bid (lat.) - 27. onzin 28. stx-ijdmacht - 31. inhoudsmaat - 34. dierenlijk - 35. Eux-opeaan - 36. matei-ie 37. omhulsel waarin rupsen zich inspin nen - 38. deel van een wedstrijd - 39. zijrivier van de Donau - 40. etcetex-a (afk.) 41. sterk aftreksel - 47. windrichting 48. dunne - 49. sierplant - 50. eenmaal 52. gx-oet - 53. seconde - 56. groet - 57. herkauwer. Verticaal: 1. olifant - 2. ca - 3. eden - 4. netel - 5. dg - 6. pl - 7. rijweg - 8. oker 9. sr - 10. Tehei-an - 13. eb - 15. vlot 16. lelie - 18. Essen - 19. stil - 21. neen 22. giek - 24. toegang - 26. nr - 28. ctagex-e - 30. Erika - 32. dadel - 35. era 37. all - 43. maandag - 44. stoer - 45. taan - 46. klem - 47. fakir - 49. asperge 51. eind - 53. ar - 55. aloe - 57. geste 58. netje - 61. gast - 63. deeg - 65. nn 68. de - 70. al - 71. dl - 72. md. Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel no. 142

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1