Coed m (2 lessen Predikbeurten Wissenkerke 1 Zierikzee I Winkelactie '69 PLAK ADRESSEN drukkerij MARKÜSSE WACHT OP HET WONDER ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Janssen, tel. (01108) 3.19 en dokter Van Arkel. tel. (01107) 3 18. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland AUGUSTUS hoogwater 9 Zaterdag 11.53 10 Zondag 0.28 12.51 11 Maandag 1.21 13.38 12 Dinsdag 2.04 14.20 13 Woensdag 2.44 14.57 14 Donderdag 3.18 15.32 15 Vrijdag 3.53 16.04 voor zondag 10 augustus '69 Ned. Ilerv. Kerk Coltfnsplaat 10 uur ds. Van Dam en 2.30 uur ds. Ytsma. Ned.IIerv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Hulsbergen uit Kapelle en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 9.30 uur Onderwegkerk. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9 en 10.30 uur ds. Willekes (viering H. Avondmaal). Ned.Herv. Kerk Wissenkerke 9 en 10.30 uur ds. Kluiver uit 's Gravenpolder en 2.30 uur ds. Van Dam. Ned. Herv. Kerk Geersdüh 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. P. Warnes uit Nieuwdorp. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Colünsplaat 10 uur onbekend en 5 uur ds. Keizer uit Brouwers haven. Geref. Kerk Geersdük 9 uur ds. Keizer uit Brou wershaven en 4.30 uur ds. Poelman uit Kamperland. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur onbekend en 2.30 uur ds. Van Dam. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur ds. N. W. Schreuder uit Goes. Geref. Gem. Colünsplaat 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Kamperland (H. Mis). Zaterdagavond 7 uur. Zondag 10 uur camping „De Molenhoek". R.K. Kerk Kortgene. 8.45 uur in „Aquasport". Goes (H. Mis). Zaterdagavond 7 uur en zondagmorgen 9 en 10.30 uur. BINNENSHUIS FOTOGRAFEREN, KUNSTLICHT IS BETROUWBAAR, 's Winters gaat het leven door. Uw camera kan meer dan u denkt. Kunstlicht is betrouwbaar. In de prille tijd van de fotografie, vóór de oorlog en nog eerder, fotografeerde men in hoofdzaak in de zomer. Het halve rolletje zat nog in de camera van de va kantie van vorig jaar. Dat is veranderd. Vrijwel iedere camera heeft een flits- aansluiting en dat heeft het mogelijk ge maakt op elk moment te fotograferen, ongeacht de hoeveelheid aanwezig licht. Sprookjes. Nu gaat er nog steeds een sprookje rond, flitslicht zou "hard" zijn. Het zou harde slagschaduwen veroorzaken en meer van dat fraais. Vooral in de fotoclubs doet dit verhaal nog wel opgeld. Wij geloven dat het verkeerde begrip, omtrent het gebruik van flitslicht, meer berust op een onjuist gebruik. Elk soort licht, zon licht, flitslicht en zelfs kaarslicht, kan een „harde" foto veroorzaken. Het hangt er maar van af hoe ver we onze licht- kraan, het diafragma, opendraaien. Ook kan het voorkomen dat we een ver keerde film in de camera hebben. Als u een film van 30 DIN in uw toestel hebt en u maakt een opname van een kaars op pakweg 50 cm volle lensope ning, hebt u een fikse kans dat dia op name overbelicht isDat ligt niet aan de kaars, maar aan de instelling van uw camera. Ook nu geldt: het is niet de camera of de lichtsoort, maar de man die de kwaliteit van de opname bepaalt Onge acht of we met gewone fotolampen of met flitslicht, kunnen we briljante foto's maken. Waarom flitslicht? Altyd, overal, onder alle omstandigheden. Voor negen van de tien amateurfoto grafen is flitslicht verreweg de simpel ste manier om thuis te fotograferen. Geen gesjouw met lampen en snoeren, ge woon een heel klein apparaatje op de camera en flitsde opname is klaar. Nu is het prettige van deze soort foto grafie dat elke leek meteen resultaat kan boeken. Dit houdt echter niet in dat we onze resultaten niet kunnen verbeteren. Zo goed als de zonnestand de kwaliteit van de foto beïnvloedt, kunnen wij dat ook met flitslicht. De beste afstand. Een modern verschijnsel is de snel- laadcamera, het Rapid of Instamatic toestel. Deze camera's worden in toene mende mate gebruikt door dames. Dat is niet toevallig, het inzetten van de film is simpel, deurtje open, cassette erin en de camera is schotklaar. Ook wat betreft het flitsen is die ca mera gemakkelijk te hanteren. Een klein type flitser zit vaak ingebouwd en wordt middels een knopje uitgeschoven. Soms moet een losse, compacte flitser op de camera worden geplaatst. Snoertjes ont breken. Gering nadeel van deze soort camera's is, u kunt de flitser niet „los van de camera" hanteren. We geven daarom de raad bij camera's met vaste ingebouwde flitser uit te gaan van een gemiddelde instelling en afstand. Fotografeer op ca. 22Va meter, gebruik een film van bijv. 21 DIN en de flitsin- stelling van uw camera. Meestal dient de camera dan op het bekende bliksem- tekentje te worden ingesteld. Dit geldt ook voor het gebruik van de bekende en handige flitsblokjes, waarin zich vier kleine flitslampjes bevinden. De flitser los van de camera? Gebruikt u een ander type camera, waarbij de flitser via een snoertje wordt aangesloten, dan kunt u gebruik maken van een z.g. verlengsnoer. U kunt het licht dan wat meer richten. U kunt het wat van opzij op het onderwerp laten vallen waardoor wat meer reliëf ontstaat. U kunt desgewenst met meer dan één flitser werken door een speciaal dubbel- stekkertje in combinatie met verleng snoeren. De flitser op de camera en omhoog gericht In de fotohandel worden apparaatjes verkocht die u in staat stellen de flitser omhoog te richten, naar het witte pla fond. U begrijpt al wat er dan gebeurt; het flitslicht wordt egaal door het ver trek gereflecteerd. Er ontstaat een mooi, zacht licht, zonder schaduwen dat het fotografisch uitstekend doet. Wel zult u een grotere lensopening moeten kiezen. Neem bijv. 1/25 seconde bij f:8 voor een film van bijv. 21 DIN. Laat uw camera die lensopening niet toe, gebruik dan een film van bijv. 24 DIN en neem bijv. f:11 bij 1/25 seconde. Denk er wel om dat uw plafond absoluut egaal wit moet zijn. Welk type flitser? Als u voor de keus staat een flitser aan te schaffen, koop dan in elk geval een z.g. condensatorflitser. Bij deze flitser is de kans op mislukking (niet afgaan van uw lampje het geringst. De condensator vervult nl. de rol van stroomreserve-pot. Ze zuigt zich vol met stroom van de kleine batterij. Op het moment dat u afknipt, geeft de condensator zijn hele voorraad in een forse stroomstoot af, het lampje ontbrandt feilloos. Controleer re gelmatig uw flitsbatterij. U kunt hier voor in de fotohandel speciale, goedkope controlelampjes kopen. Gloeit dit lampje, dat u normaal in de flitser zet, op, dan is de batterij nog goed. Gebruik een bat terij overigens nooit langer dan een jaar, het bedragje dat met de vervanging gemoeid is, weegt ruimschoots op tegen de zekerheid allemaal geslaagde opnamen te maken. Extra controle is noodzakelijk als u een flitser zonder condensator heeft. Is de spanning van uw batterijen te gering, dan gaat nl. het lampje niet af.... uw opname is mislukt. De elelctronenflitser zal in bepaalde gevallen een verant woorde aanschaf zijn als u veelvuldig flitst, dus honderden keren per jaar. Helaas is een „goedkope" elektronenflit ser niet zo bedrijfszeker als de flitslamp. Kijk goed uit voor u koopt en overleg terdege met uw fotohandelaar. Maak altijd een proef film vol met ver schillende instellingen als u pas een flit ser hebt gekocht en controleer of het aangegeven richtgetal klopt. U kunt dan beter bepalen hoe u de camera dient in te stellen. Het richtgetal. Op elk doosje flitslampjes staat een tabel, aan de achterzijde. U kunt hierop nauwkeurig vaststellen welke instelling u moet gebruiken bij een bepaalde film soort. Soms gebruikt met een richtgetal. Dat is een factor, bijv. 30, bij een be paalde film. Om te weten hoe u moet instellen, deelt u dat getal door het aantal meters tussen camera en onderwerp. Is die afstand bijv. 2 meter, dan wordt uw diafragma 30 2 is 15. U stelt dan ge makshalve in op f 16. Kleurenfoto's met flits. Ook kleurenfoto's kunt u maken met behulp van flitslicht. Gebruik gewoon de aangegeven waai'de, als vermeld op het doosje. Gebruik uitsluitend blauwe flitslampjes. Flitstips. Om geslaagde flitsfoto's te maken nog een paar vuistregels: Vermijdt spiegelende vlakken in de achtergrond van uw foto. Ventileer een kamer met veel rook even voor u gaat flitsen. Controleer regelmatig de battei-ij, door middel van een controlelampje. Neem minstens één keer per jaar een verse batterij in uw flitser. Gebruikt uit sluitend blauwe flitslampjes voor kleu renfoto's of dia's. Samenvattig. Flitslicht is niet beter of slechter dan zonlicht. Het is eerder een kwestie van goed gebruik van de lichtsoort welke u „bij de hand" hebt. Ook met de zeer simpele camera kunt u geslaagde flits foto's maken. Hanteer dan als doorsnee afstand ca. 2 meter. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 60-jarig huwelijk zeggen wij, mede na mens onze kinderen, hartelijk dank. Abr. Flikweert. L. E. Flikweert- Israël. Het medeleven, per soonlijk, schriftelijk of in de vorm van bloemen tot uiting ge bracht, bij het over lijden van onze lieve zoon, broer, zwager en oom Jan Verhulst, was ons een grote troost en zal ons steeds een dankbare herin nering blijven. Namens de familie, D. Verhulst. Colijnsplaat, augustus 1969. Zuid-Kerkstraat 6 Koop niet zo maar een spray Wij hebben de abso luut veilige NEXA- spray. Doodt alle in- sekten maar is onscha delijk voor mensen. Grote bus 5.30 drogisterij Krediet, Hoofdstr., Kortgene Het medeleven, per soonlijk, schriftelijk of in de vorm van bloemen tot uiting ge bracht, bij het over lijden van onze lieve zoon, broer en klein zoon Adrie Huissoon, was ons een grote troost en zal ons steeds een dankbare herin nering blijven. Namens de familie, J. Huissoon. Colijnsplaat, augustus 1969. Zuid-Kerkstraat 36. Nederlaagwedstrijd Aanvang 6 uur COLIJNSPLAAT Op onderstaande num mers zijn nog prijzen af te halen. 49036 43025 34675 9981 45914 34883 14831 13725 12484 Prijzen kunnen wor den afgehaald bij dhr. J. C. de Krijger, Voor straat 26, Colijnsplaat. VOOR VOOR uw EIERENKISTEN NAAR WISSENKERKE FEUILLETON door: T Dorssen - van Loon Ér was even een pijnlijke stilte. „Zo, nu ben ik zo'n beetje van m'n verbazing bekomen. En hoe gaat het met uw vel letje? Nog irritaties?" Hij onderzocht me weer heel precies, m'n gezicht, m'n borst en rug. „Gaat uitstekend. Levert het diëet geen moei lijkheden op? Verlangt u nooit naar verboden artikelen?" „Soms. Maar ik heb er alles voor over om m'n gezicht zo te houden, dok ter...." Hij knipoogde. „Dat redden we samen, juffrouw Burgenaar. U krijgt een smeer seltje voor de avond. Lenie helpt u wel, voor wat uw rug betreft. Éénmaal per dag, bij voorkeur 's avonds voor bedtijd. Goed insmeren." „Het gebeurt zonder mankeren, dokter" Bij de deur hield hij nogmaals enige tijd mijn hand vast. Ditmaal was zijn blik ernstig, toen hij zei: „Ik veronder stel, dat honderden jongevrouwen op het ogenblik jaloers op u zullen zijn, juffrouw Burgenaar. Apropos, komt u voortaan maar om de veertien dagen." Op straat had ik neiging om te hup pelen of te dansen. Want ik voelde en zag de blikken van de mannen op me gericht, als ik langs liep. Terwijl ze voor kort nauwelijks acht op me sloegen. 10 Vanavond is er visite in m'n flat. Le nie is jarig en heeft me toestemming ge vraagd om haar verloofde te laten ko men. Ze zag, dat ik één ogenblikaar zelde; ik dacht terug aan Peet. Waar schijnlijk raadde ze m'n gedachtengang, want nog voor ik antwoord kon geven, voegde ze er aan toe: „Zeg Woutje, mag ik Bob ook uitnodigen? Hij is bijzonder onderhoudend en dan is het meteen voor jou niet zo eenzijdig, hè?" Het drong niet dadelijk tot me door, wie ze bedoelde. „Wie is Bob?" Ze schoot in een lach. „Jouw huid vernieuwer natuurlijk: dokter Van Sprenkelen. Hij was verleden jaar ook op mijn verjaardag; feitelijk kan ik hem niet eens passeren." Ik voelde me rood worden. Op het zelfde moment dacht ik: waarom ga ik nu kleuren? En Lenie, dat loeder, begon nog harder te lachen. „O, Woutje, wat zie je er heerlijk uit met die kleur.... kom eens kijken in die spiegel?" Ze greep me vast en trok me naai de keuken. Half onwillig liet ik me meeslepen. De aanblik van mijn blo zende wangen deed de gloed nog ver diepen. Lenie schaterde het uit. Daar door werd ik geprikkeld. „Is dat zo om te lachen?" vroeg ik gebelgd. Ze pakte m'n arm. „Welnee, meid, het is alleen maar, dat ik minstens even blij voor jou bent, omdat die Van Spren kelen en die opticiën je zo heerlijk opge knapt hebben. Bedenken ze op je kan toor geen smoesjes om je op het archief op te zoeken?" Opnieuw kreeg ik een schok. Inder daad had ik die morgen drie jongens bij me gehad op de archiefzolder: Pennets, die ze Pinup noemen, een fatje, die aan het loket zit voor de autoschaderegeling. Bovendien Van Asselen, van de afdeling boekhouding, die zeer beslist onmid dellijk inzage wilde hebben in B 1634233, waaruit hij wat overschreef en daarna nog enkele minuten bleef plakken om te zeuren over het mooie weer en het feit dat de vakanties gingen nadei-en. En tenslotte griezel Grauberg, de man van onbestemde leeftijd, die op alle mo gelijke manieren probeert er jonger uit te zien en me vertelde, dat hij in het zelfde blok flatwoningen in de kost was. Maar ik had er niet bij stil gestaan, dat ze alleen maar kwamen om heel sumiere pogingen te wagen om bij de archiefjuf in de gust te komen. O ja, in de kantine kwam Bleiboom aan m'n tafel zitten en gaf me een sigaret, terwijl hij liet door schemeren, dat hij verschillende avon den in de week zich verveelde. De knappe Bleiboom van de afdeling acqui sities, op wie het halve vrouwelijke kantoorpersoneel verliefd was. Ik knikte. „Klopt. Sinds enkele dagen krijg ik hei'enbezoek boven. Het is, dat jij me er opmerkzaam op maakt, anders had ik er vast niet over nagedacht." Ze streelde mijn wang. „Dat komt door die betoverende toet van je." Ze boog haar hoofd dichter bij het mijne: „Zullen we het doen? Bob is een vlotte jongen. Hebben we gevieren een ge zellige avond." Natuurlijk kwam hij. Gelukkig had ik net enkele dagen tevoren een nieuwe jurk gekocht. Ik nam de honneurs waar; tenslotte was Lenie het feestvarken. De mannen kwamen beiden vrijwel gelijk en Frits, Lenies verloofde stelde zich voor: Scherenveld, drukte me de hand en nam me nauwelijks op. Ik hielp hem uit z'n regenjas en wees met een hand beweging naar de kamer, waar Lenie al met kloppend hart zat te wachten. Discreet bleef ik wat in m'n kleine vesti bule hangen, toen de bel weer ging. Nadat ik de deur had geopend, keken we elkaar aan. „Dokter, dat is nog eens leuk. Mag ik zeggen: hartelijk welkom in m'n flatje?" „Dank u, juffrouw Burgenaar," zei hij op vriendelijke toon, mijn uitgestoken hand drukkend. „Enne.... dat dokter is veel te officiëel voor vanavond. Voor mijn vrienden heet ilc Bob. Vriendinnen heb ik helaas niet. Misschien mag ik u er vanavond onder rekenen?" Dat ellendige blozen! Ik voelde m'n bloed weer stijgen. „Leuk, Bob, ik stel het op prijs. Op mijn beurt dan maar.... ik heet Woutje." Getweeën kwamen we de kamer bin nen. Lenie zat met een hoogrode kleur een pakje los te peutei-en, terwijl haar verloofde vrij ongeïnteresseerd rond keek. Ik stelde de heren aan elkaar voor. Bob en Lenie gaven elkaar een kus op de wang, alsof ze al jaren oude ken nissen waren. Ook hij legde een pakje in haar handen. Waarschijnlijk werd dit de prettigste avond van m'n leven tot nog toe. Bob was bijzonder gezellig, wist ziekenhuis moppen te vertellen, waarbij Lenie zich aansloot en op haar beurt met. anecdotes en leuke voorvallen op de proppen kwam. Doch tijdens deze leuke uurtjes had ik reden genoeg om me te verwonderen over Frits Scherenveld. Soms nam hij deel aan het gesprek, maar zijn gezicht plooide zich nauwelijks tot een lach, als wij het uitschaterden. Hij was bovendien helemaal niet knap naar mijn idee jaren ouder dan Lenie. Zodat m'n slotconclusie werd: hoe ter wereld is die vlotte Lenie, die toch werkelijk in menig opzicht met zichzelf voor de dag kan komen, blijven hangen aan zo'n droogstoppel? Scheren- berg was ongetwijfeld het prototype van de ambtenaar, die tot zijn 65ste jaar getrouw zijn plicht zou doen. Het ant woord zou ik wel nooit krijgen, doch Lenie keek hem af en toe aan met zo'n verheerlijkte blik, dat ik alleen maar dacht aan het gezegde: Liefde maakt blind. De avond was omgevlogen, voor ik er erg in had. Tegen middernacht deden we de heren uitgeleide, dat wil zeggen Lenie en Frits in de huiskamer, Bob en ik in de vestibule. En op zijn vraag, of hij nog eens terug mocht komen, een avondje, zo maar wat babbelen, kon ik geen nee zeggen. Integendeel; ik ant woordde: „Kom gerust, als je wilt. Je zult altijd welkom zijn." De resterende dagen, voor mijn veer tiendaags controlebezoek bij hem, zag ik hem niet. Elke avond wachtte ik in m'n flatje, maar Bob liet zich niet zien. Vandaar, dat ik hem vroeg, nadat hij me onderzocht had en bevestigde, dat alles precies zo ging, als het moest: „Ben je je belofte vergeten?" „Belofte?" „Misschien zeg ik het verkeerd," haastte ik mezelf te verbeteren. „Je vroeg, of je zo eens een avondje mocht terugkomen. Maar al wie er kwam..." „Achteraf ben ik een beetje geschrok ken van m'n brutaliteit, Woutje. Waar schijnlijk was de stemming er schuldig aan. Toen ik er de volgende morgen over nadacht, durfde ik niet meer." Schouderophalend merkte ik op: „Zo je wilt. De uitnodiging blijft overigens van kracht. Maai- als je niet durft...." In een ogenblik van overmoedigheid keek ik hem uitdagend aan. Hij greep me bij de armen. „Mag ik? Vanavond? Komt het gelegen?" Ik knikte, blij door het vooruitzicht, dat we konden profiteren van Lenies late dienst. „Fijn, Bob. Ik haal wat lekkers in huis." En op dit ogenblik wist ik het zo duidelijk als het maar kon: Bob van Sprenkelen betekende wat voor me. Toen ik 's avonds thuiskwam, bepakt en bezakt, lag er een briefje van Lenie op de tafel. „Wacht niet op me; ik ver vang een nachtzuster tot een uur of twee; zij heeft een bruiloft. Ik zal heel zacht doen. Tot morgen!" Met beide pakken in de armen danste ik naar de keuken. Dat kon een heerlijk avondje worden. Bob was er al vroeg. Ik maakte met een koffie klaar en zette een gebakje voor hem neer, omdat ik van de vorige avond wist, dat hij er van hield. Daar na zakte ik naast hem neer op de bank. Hij wees naar het gebakje. „Is dat nou niet sneu voor jou?" Lachend wees ik naar de biscuits, die ik bij m'n kopje had liggen. „Een beetje wilskracht heb ik wel, Bob. Het gaat om m'n gezicht. Als... als ze terug zou den komen, ik geloof, dat ik me de ongelukkigste mens van de wereld zou voelen." Hij schudde zijn hoofd. „Daar hoef je geen angst voor te hebben. Zelfs al zou je je niet helemaal aan je diëet houden, blijft de kans vrij gering. Maar om elk risico voorlopig onmogelijk te maken, moet je nog een poosje de vrij strenge voorschriften opvolgen." Wordt vervolgd.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 2