Programma 1 Extra aanbiedingen voor deze week: Vacantietip: neem een Polaroid zonnebril mee. Polaroid zonnebrillen: Vanaf 117.50 j DEN BOER (Avoko Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 26 juli 1969 no. 3316 WACHT OP HET WONDER (£0 Fabery de Jonge J. K L E P P E praktijkdiploma boekhouden klokken ,De Goudsmid' Abnormaal lage prijzen jÉL buffetjuffrouw buffetbediende FEUILLETON 27 door: T Dorssen -van Loon „Ik had er geen moed meer voor, gis teravond, Lenie. Ik schaam me." „Onzin. Het was zo gebeurd. Nog geen uur. Zo, ik ga thee halen." Later op de morgen, toen ik aange kleed was en mezelf bekeek voor de spie gel, kwam Lenie naast me staan. „Zie je nu wel, dat je best met jezelf voor de dag kunt komen?" Ik knikte. „Jammer, dat ik die ellen dige bril moet dragen, hè? Anders was het helemaal compleet." Ze zakte op de bank, een sigaret op stekend. „Waarom neem je geen con tactlenzen? Ben je in één keer klaar en dan ben je helemaal compleet, zoals je het noemt." Ik draaide me verschrikt naar haar toe. Contactlenzen, daar had ik nog nooit bij stil gestaan. Natuurlijk wist ik, dat die dingen bestonden, maar nooit was het tot me doorgedrongen, dat ik ze ook zou kunnen dragen in plaats van die lelijke bril. „Hoe kom ik er aan? Kan ik zo naar een opticien gaan?" Lenie schudde haar hoofd. „Je moet natuurlijk eerst naar een oogarts. Die meet de juiste kromming en de sterkte Jij draagt altijd maar dezelfde bril, maar het is best mogelijk, dat je ogen wat be ter zijn geworden en je minder sterke glazen kunt hebben. Ben je in de twee jaar, dat je in de stad woont, al eens bij een oogarts geweest?" Ik schudde mijn hoofd. „Dan wordt het toch wel eens tijd. In de flat, links om de hoek woont er één." „Ken je hem?" „Nee. Oogartsen ken ik geen enkele. Maar die om de hoek woont, is jong. Moderner dan de andere waarschijnlijk. Ik zou het eens proberen." Het plan maakte me enthousiast. „Zou- d-ie spreekuur hebben?" „Voor particulieren misschien vanmid dag." Ze spx-ong op. „Ik ga wel even kij ken." Ik drukte haar terug op haar zetel. „Geen sprake van. Jij hebt de hele nacht en een halve morgen gewerkt. Als je je sigaret op hebt, ga je naar bed: slapen," voegde ik er streng kijkend aan toe. „Om half elf vanavond moet je weer present zijn." Ze lachte. „Dank je, Woutje, je hebt gelijk. Om eerlijk te zijn, heb ik slaap." Ze maakte haar sigaret uit. „Ik neem een duik. Roep me maar tegen zessen. Eten we samen." De eerste vrijdagmorgen werd ik door dokter Van Sprenkelen aan een nauw gezet onderzoek onderworpen. Niet al leen m'n gezicht, ook m'n borst. Het maakte me altijd een beetje verlegen, als ik me voor een dokter moest uitkle den, maar hij scheen daar geen erg in te hebben, of hij deed net, of hij mijn verlegenheid niet bemerkte. Tenslotte knikte hij tevreden. „Ziet er goed uit, hè? Nog last gehad van jeuk?" „Soms, dokter." „Nooit krabben, hoor, enkel wrijven. Ik zal u er wat voor geven, daar smeert u het mee in, als het ergens irriteert. Houdt u zich strikt aan uw diëet?" Hij keek me ernstig aan. Lachend antwoordde ik: „Daar zorgt Lenie wel voor. Ik zit gewoon bij haar onder de plak." „Ach ja, die Lenie. Weest u blij met haar vriendschap, juffrouw Burgenaar, want ze heeft eén hart van goud." Die eerste keer bij hem in de spreek kamer kon ik mijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen en vroeg: „Dokter, wat had ik nu eigenlijk voor ziekte?" De man keek me verrast aan. „Ziekte? Wie heeft u wijs gemaakt, dat het een ziekte is?" „M'n intuïtie. Nee, niemand heeft me wat gezegd, Lenie zeker niet. Die is zo gesloten als een pot, als het om zieken huis-aangelegenheden gaat." Hij nodigde me uit te gaan zitten, toen ik me weer aangekleed had en gaf me een sigaret, terwijl hij er zelf ook één aanstak. Op rustige toon vertelde hij, dat mijn overgrootvader waarschijnlijk besmet was geworden. „Wat u had, is een tropenziekte, die vooral in Afrika veel vuldig voor-komt en ook in Indonesië, een hardnekkig eczeem, wat kan ontstaan door aanraking met een inheemse plant. De dieren kennen hem en gaan er met een wijde boog omheen, maar de inboor lingen zijn minder slim dan de dieren, zodat ze vaak deze ziekte krijgen. Waar bij nog komt, dat dit eczeem ook besmet telijk is, doch alleen in de tropen. Naar wat u me vertelde over uw familie, moet ik aannemen, dat een vrouw uw over grootvader heeft besmet. Hij is met dit eczeem teruggekomen in Holland. De vi rus is overgeplant op het nageslacht. Nu krijgen we een typisch verschijnsel, wat ons overigens al bekend was, want uw geval is niet het eerste, wat we behan deld hebben. Twee generaties waren man nen. Nietwaar? Uw grootvader en uw va der. Het derde geslacht was een vrouw: u bent immers enig kind? De beide man nen waren min of meer immuum: sterke huid waarschijnlijk, doch er zijn tal van factoren, die remmend kunnen werken. U, als vrouw het andere geslacht dus sloot de cirkel, waar hij begonnen was: bij de inlandse vrouw, waarmee uw overgrootvader getrouwd is, niet? En zo kreeg u weer dit eczeem. U werd op alle mogelijke manieren behandeld, doch een tien, vijftien jaar geleden, wist men nog maar heel weinig van dit soort eczeem af. Vandaar dat niets ook maar enige baat gaf. Ik heb een boek doorgeworsteld van een Australische collega, die ook met wis selend sukses dit eczeem bestrijdt. U bent nu de derde patiënt, die er van af ge holpen is. De beide anderen zijn ook vrouwen en ik heb ze beiden nog in na zorg. Maar ze houden zich aan hun diëet en leven geleidelijk aan en gelukkig, ter wijl hun huid mooi en gaaf blijft. Bo vendien verdwijnen geleidelijk aan de lidtekentjes." Hij keek naar mijn gezicht „Naar het mij toeschijnt, zijn ze bij u ook al aan het verdwijnen. Kwestie van een paar jaar cn dan zal men een sterk vergrootglas nodig hebben om ze terug te vinden." Ik groeide van geluk. „U zei, dat het besmettelijk is, niet? Mijn overgroot moeder heeft haar man dus besmet. Was het bij mij dan niet besmettelijk voor anderen?" De dokter schudde zijn hoofd. „Be smettingshaarden vindt men enkel in de tropen en ook nog niet eens overal. In dit halfrond is besmetting door dragers van het eczeem onbekend. Een uiterste mogelijkheid zou bijvoorbeeld zijn, als u omgang zou hebben met een Afrikaan of een Indonesiër, een Papoea. Vooral, als u er mee getrouwd zoudt zijn. En zelfs dan nog is de kans vrij gering, gezien ons klimaat. In een smoorhete zomer onder onhygiënische omstandigheden zou er een grotere mogelijkheid bestaan, dat u dan uw levenspartner aanstak. Maar, zoals ik al zei: dat. is een uiterste." Hij knikte me vrolijk toe. „Houd u zich voor lopig nauwgezet aan uw diëet.een kwestie van twee of drie jaar, waarna we geleidelijk aan overstappen op de nor male soorten voedsel en dranken. En ik verwacht u iedere vrijdagmorgen." Maandags ging ik weer aan het werk. De eerste, die me een beetje verwonderd aankeek, was de portier. Doch na wat geknipper met zijn ogen, begon hij te lachen. „Nee maar, dat is juffrouw Bur genaar. Van het archief. Gelukkig weer gezond en zo te zien met een vernieuwd gezicht." Hij bekeek me wat nauwkeu riger. „Is dat nu plastische chirurgie?" Ik voelde me gevleid. „Een broertje ervan," fantaseerde ik. „Ben ik opge knapt?" Hij knikte, nog altijd verbaasd. „Ik herkende u nauwelijks." Op het archief werd ik met vreugde- gehuil begroet door de hulpjes. Opnieuw moest ik me aan een nauwkeurige in spectie onderwerpen, maar iedere keer was het me weer een vreugde. Ze maak ten een rondedans om me heen, waarna ik voorgesteld werd aan m'n plaatsver vangster, een juffrouw van de afdeling documentatie, die al gauw naar beneden ging om haar eigen werk weer te ver richten. Natuurlijk wilden de meisjes alles weten. Zo summier mogelijk ver telde ik van de behandeling, tot Daar- derberg verscheen en we snel aan het werk gingen. Maar Daarderberg verwel komde me slechts en hoopte, dat ik de ontstane achterstand zo spoedig mogelijk zou inhalen. Waarna hij weer wegslofte, de lift in. De achterstand viel wel mee. Nu ik er weer was, waren de meisjes gewillig. Na de hele dag hard aanpakken, waren we er vrijwel doorheen en daarvoor trac- teerde ik de tieners na afloop van hel werk in een cafetaria op twee ijscoups. Van de oogarts, die m'n ogen heel nauwkeurig had onderzocht en een aantal glazen had gepast, kreeg ik een recept, waarmee ik bij de eerste de beste opti cien binnenstapte. Gelukkig bleek het een contactlens-specialist te zijn. Ze wa ren uiterst voorkomend en zouden de lenzen gereed maken. Bovendien zouden ze me adviseren in het zelfstandig plaat sen en uitnemen van de lenzen en daarna kon ik altijd komen, want ze zouden me blijven helpen tot het dragen geen moei lijkheden meer opleverde. Dat alles vond ik prettig, het gaf me een rustig gevoel. Over drie dagen werd ik terugverwacht voor het passen. (Wordt vervolgd). ZOMERACTIES micldenstandsver. Wissenkerlte/Geersdijk Zaterdag 26 juli 1969. Puzzelrit voor auto's, motoren en brom fietsen. Start om 7 uur vanaf hotel „De Kroon" te Wissenkerke. Inschrijf geld 1.50. Inschrijving van 6 tot 7 uur. Einde rit café Filius te Geersdijk. Muzikale medewerking van W.I.K. en Apollo. Balonnenwedstrijd voor kinderen. Aan vang 7 uur te Geersdijk. Woensdag 30 juli 1969. Voetbalwedstrijd De Roompot Wis senkerke. Aanvang 6.45 uur op het sportveld te Wissenkerke. Uitreiking der prijzen in hotel „De Kroon" te Wis senkerke om 9 uur. Donderdag 31 juli 1969. Volleybalwedstrijd De Roompot Wis senkerke. Aanvang 6.45 uur op camping De Roompot. Uitreiking prijzen in het cafetaria van camping De Roompot. Zaterdag 2 augustus 1969. Muziekshow „Juliana" uit Middelburg met majorettenpeleton. Aanvang 7 uur op het sportveld te Wissenkerke. Van 8 tot 10 uur speelt de muziekvereniging Apollo op de muziektent in Wissen kerke. Balonnenwedstrijd voor kinderen om 7 uur op het sportveld van Wissenkerke Zaterdag 9 augustus 1969. Wandeltocht m.m.v. gymnastiekvereni ging Volharding. Start om 6.30 uur bij café Wielersrust in Wissenkerke. In schrijving 0.50 van 5.30 tot 6.30 uur. Muzikale medewerking van W.I.K. Kinderbeker P175 Aan het begin van elk nieuw Leven hoort natuurlijk een kin derbeker van Keltum. Een stijl vol stukje handwerk van de Ko ninklijkevan Kempen en Begeer! In juwelierspleet-f26,-. Juweliers - Goes VRAAG NIET HOE HET KAN, MAAR PROFITEERT ERVAN Damespyjama's 7.75. Damescamisools, diverse maten 1.25. Jongensoverhemden, geruit 4.95 Heren- en jongensondergoed, zomeruitvoering, per stel 3.95. TEENSLIPPERS, uitzoeken voor 75 CENT PER PAAR. TEXTIEL- EN SCHOENHANDEL Wissenkerke, Telefoon 01107 - 2 81. Uw adres voor textiel en schoenen. ZILVERZEGELS. Opleiding voor het praktijkdipl. boekhouden. Op 18 augustus a.s. begint te Goes de nieuwe cursus voor het Zij, die aan deze cursus wensen deel te nemen, gelieven zich zo sp. mogelijk aan te melden. Aanmeldingsformulieren met nadere inlich tingen omtrent de cursus zijn verkrijgbaar bij: H. Roest, Keizerstraat 1 te Goes, Tel. 01100 - 56 62 en bij C. G. Verhallen, Kerk- laan 24 te Kwadendamme, Tel. 01194 - 3 42. Kent u onze Kent u onze service. K. VRIEND, Korte Kerkstr. 11, Goes, Telefoon 01100 - 85 05. HOGE BIJVERDIENSTE (oa thuiswerk, voor ieder een), aangeboden van 50.— tot 150.— per week. Centrum, Postbus 263, (2 postz. van 12 insl), Haarlem. nemen hinderlijke schittering weg zijn splintervrij en krasbestendig zijn licht van gewicht zijn modern en modieus nemen 99,99% van de hinderlijke schittering weg, omdat zij de beste polarizerende filters bevatten die er bestaan. Zij zijn iicht van gewicht, splintervrij en krasbestendig. ■kV Verkrijgbaar bij Horlogerie - Optiek Goud en zilver - Telefoon 227 betaalt u nu voor TRUITJES JASJES JURKJES BADKLEDING JACKS ENZ. BLAZERS ENZ. bij Langeviele 3 Middelburg Baby- en kleuterkleding tot 6 jaar. ..rwheïè tl]e girlS are~ Lange Delft 8D, Middelburg MET SPOED GEVRAAGD Zelfbedienings café-restaurant 't Veerse Meer JACHTHAVEN KAMPERLAND

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 3