NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier lieeft DE schoenen JOHN EDGAR HOOVER Huidverzorging - l)e meest voorkomende ziekte Inzameling „Stichting Bisschop Bekkers" Woord-Beveland wordt als voorbeeld gesteld No. 3349 Zaterdag 3 mei 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. AMERIKA'S F.B.I.-CHEF DIENT AL ZEVEN PRESIDENTEN Washington President Nixon heeft een verscherpte actie ingeluid te gen de gangsters. Grotere bevoegdheden zullen moeten worden verleend aan de F.B.I. Het illegaal gokken, een der hoofdinkomsten van de ge organiseerde misdaad, moet tot een federale overtreding worden gemaakt, evenals omkoperij en corruptie. Deze boodschap aan het Congres betekent een enorme uitbreiding van het Federal Bureau of Investigation en grotere macht voor John Edgar Hoover, de energieke directeur van de F.B.I. Getrouwd met de F.B.I. John Edgar Hoover heeft een lengte van 1.72 m, achterover gekamd, bij de slapen grijzend, donkerblond haar, brui ne ogen in een bijna rond gevormd ge zicht en monotoon stemgeluid. Hij formu leert zijn zinnen kort en duidelijk en spreekt zijn woorden op een ietwat bij tende manier uit. Hij werd geboren op 1 januari 1895 en is dus al 74 jaar oud, maar hij be schikt over een uitstekend geheugen. Over zijn privéleven wil hij ni,ets ver tellen en hij geeft voor gehuwd te zijn metde F.B.I. Door zijn ouders werd hij voorbestemd om te worden opgeleid tot predikant der Presbyteriaanse kerk waartoe echter de jonge Hoover niet de minste interesse had en besloot om zelf de baan te kiezen die hij ambieerde. Na lager en voortgezet onderwijs studeerde hij met goed gevolg rechten en criminologie aan de George Washingtonuniversiteit in z'n geboorte stad. In 1917 werd Hoover in de rang van assistent te werk gesteld bij het A- merikaanse ministerie van justitie. Hij viel daar al spoedig op door z'n werk lust, zwijgzaamheid, doortastendheid, on omkoopbaarheid en uitstekende manieren Zeven presidenten. Deze eigenschappen sieren de man nog steeds en mede door zijn partijloosheid besloten de elkaar opvolgende presiden ten om hem, die de F.B.I. groot maakte, in het ambt van „director" te laten. De presidenten J. C. Coolidge, Herbert Hoo ver, F. D. Roosevelt, H. Truman. D. D. Eisenhower en John Kennedy noemden hem onmisbaar en de laatsten gingen niet in op zijn verzoeken om hem, gelet op zijn leeftijd, op pensioen te stellen. En ook de nieuwe president Richard Nixon continueerde zijn aanstelling. In 1919 werd Hoover inspecteur van de algemene justitiële inlichtingendienst van het Amerikaanse ministerie van justitie. Hij werd in het bijzonder belast met het toezicht over de in dat jaar opgerichte communistische partij in het land. Hoover voerde zijn opdracht zwijgend, doortas tend en tot in de kleinste bijzonderhe den uit. Bestudeerde de werken van Marx, Engels en Lenin en controleerde op een wel zeer intensieve wijze het op treden van de „derde Internationale". In zijn rapporten aan de Amerikaanse pre sident beschreef hij het communisme als „een leer die het geluk der maatschappij, de veiligheid en het voortbestaan van een ieder onzer op een wel zeer ernstige wijze in gevaar brengt en beschouwd moet worden het grootste kwaad van onze tijd te zijn, dat in ernstige mate een bedrei ging vormt voor onze westerse bescha ving." Zün taak. In 1921 volgde Hoover's benoeming tot plaatsvervangend directeur van het A- merikaanse bureau der centrale recher che, dat in 1924 een nieuwe "naam kreeg en wel die van federaal recherche bu reau (Federal Bureau of Investigation), POEDER- CREME - OLIE -ZEEP terwiil Hoover gelijktijdig daarmee tot directeur werd benoemd. Dit hoge ambt vervult hij tot op de dag van vandaag en nog steeds onveranderd. De taak van de F.B.I. werd eveneens nader omschreven en bestaat thans on dermeer uit: 1. de daadwerkelijke bestrij ding van het gangsterdom, zowel indi vidueel als in groepsverband; 2. het op sporen en bestrijden van de misdrijven gericht tegen de veiligheid van de staat, waaronder ook de spionage-afweer, het daadwerkelijk bestrijden van het commu nisme en van andere Amerikaanse groe peringen en 3. het bewaken en beveiligen van het staatshoofd, de leden van de regering en van de vertegenwoordigers der buitenlandse mogendheden in de U.S.A. Hoover en z'n F.B.I. hebben in de jaren 19301935 veel roem geoogst bij de be strijding van het georganiseerde gang sterdom, dat vooral in Chicago bijna op permachtig was (Dillinger, Charles Floyd en Al Capone). Het werd neergeslagen, doch stak afgelopen jaren hernieuwd de kop op. Tegenstanders. Wijlen Robert Kennedy bleek in zijn hoedanigheid van minister van justitie een verklaarde tegenstander te zijn van de chef van de F.B.I. John Edgar Hoover en poogde zijn broer John er van te o- vertuigen, dat Hoover van zijn hoge post diende te verdwijnen. Maar president John Kennedy ging op de voorstellen van zijn broer niet in en liet de zaak voor wat ze was. Tegenstanders van Hoover zijn ondermeer ook de gewezen commu nistenjager en senator Eugene McCarthy en de kopstukken van de Amerikaanse organisatie voor de burgerrechten: wij len dominee Martin Luther King en de advocaat dr. Josef Rauh. Hoover, hoewel altoos zeer zwijgzaam, zacht-zui ver-gezond PU ROL en PU ROL-poeder liet zich ten opzichte van dr. Martin Luther King eens in zeer scherpe be woordingen uit en noemde hem „de grootste en beruchtste leugenaar in het land." Een feit is, dat de thans 74-jarige, onaf zetbare chef der F.B.I.John Edgar Hoo ver, in de States een recherche-apparaat heeft opgebouwd dat niet alleen over een enorme goodwill beschikt, maar zich ook een grote machtspositie heeft ver worven. Als zodanig vormt het een der voornaamste steunpilaren van de .staat. Alleen al daarom zal het moeilijk zijn om voor Hoover een opvolger te vinden die over de capaciteiten beschikt een zo ingewikkeld apparaat als de F.B.I. niet alleen te leiden doch ook tot in de bij zonderheden te beheersen. (Nadruk verboden). De meest voorkomende ziekte is niet, zoals wellicht velen denken, de verkoud heid, maar het tandbederf. Slechts min der dan twee procent van de bevolking blijft er vrij van. Het is een z.g. „be- schcivingsziekte". De Europese mens van een paar eeuwen geleden, die nota bene veel minder hygiënisch leefde dan wij, had er geen last van. En de z.g. onge- civiliseex-de volkeren kennen de ziekte nog niet. De eskimo's van oost-Groenland ble ven er vrij van tot het ogenblik dat ze met de Europese beschaving in aanraking kwamen. Die kennismaking bezorgde hun behalve onze zachte meelspijzen, die ze bepaald lekker vonden, de nodige kies pijn. Ja, volkomen geruïneerde gebitten. Deze feiten zijn de wetenschapsmen sen uiteraard niet ontgaan. Men heeft ontdekt dat etensresten en speciaal de koolhydraten uit onze meelspijzen en sui- kerprodukten onder inwerking van in onze mond huizende bacteriën gaan gis ten. Bij dat gistingsproces ontstaat een zuur, dat het bijna onverslijtbaar harde glazuur van onze tanden en kiezen aan tast. Ons suiker per dag. Met deze wetenschap is de propaganda voor de mondhygiëne begonnen. Een Vruchtdragende propaganda voor mond en tandverzorging. Al is zeker nog geen ideale toestand geschapen, de doorsnee Nederlander weet nu langzamerhand wel hoe belangrijk gebitsverzorging is, mede omdat de schooltandverzorging in tal van streken de generatie van dit ogenblik in de jonge jaren de betekenis ervan heeft bijge bracht. Maar er wordt ook zo enorm gesnoept. De Nederlandse suikerconsumptie is ze ker honderd gram per persoon per dag. waarvan dan weer twintig gram voor koekjes, snoepjes en dergelijke zaken ge bruikt wordt. En daar deze artikelen ge middeld niet meer dan vijftig procent suiker bevatten, kunnen we zeggen dat de Nederlander zeker veertig a vijftig gram versnaperingen per dag gebruikt. Gisting. We mogen daarbij veilig aannemen dat het rantsoen van de kinderen relatie! hoger ligt, mede omdat de zoete brood beleggingen in de eerste plaats door hen geconsumeerd worden. De schadelijkheid van deze lekker nijen neemt toe, naarmate ze langer in de mond blijven. Ook nadat het snoepje verdwenen is, blijft er tussen de tanden nog voldoende suiker achter om het gis tingsproces te laten voortgaan. Een belangrijk wapen in de strijd tegen het tandbederf is en blijft de tanden borstel. Op mondreiniging na de maal tijden en voor het naar bed gaan, waar bij voedselresten tussen de tanden en kiezen goed weggeborsteld worden, kan niet genoeg de aandacht worden geves tigd. Als we nu maar na elke maaltijd die tandenborstel in actie kregen, was ook het geharrewar voor en tegen de toe voeging van fluor aan ons drinkwater ter bestrijding van het tandbederf niet nodig. Maar wie van onze kinderen holt er na het eten spoorslags naar de badkamer om zijn tandenborstel te grijpen? Enne. poetst u zelf uw tanden wel na elke maaltijd? Betty Teeling. (Nadruk verboden). Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene zijn van maandag tot en met vrijdag (van 8.30 tot 12 uur en van 13 tot 17.30 uur) inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwer pen: een schop, een witte wollen kindermuts; een autosleuteltje (Imperial 337); een lin ker gymnastiekschoen; een paar zwarte dameshandschoenen; een witte hal 'en een grijze want; een alpinomuts; een rood emmertje en een witte handschoen; een rode gebreide sjaal; een deursleutel; een autosleuteltje (659); een bankbiljet van 5.een bril; een sleutel; een linker rubberhandschoen; een zwart ge lakt damesrijwiel, merk Locomotief; twee witte damesblouses, maat 42; een paar zwarte handschoenen; drie sleuteltjes aan Caltex sleutelhanger; een grjjs gelakt her enrjj wiel, merk Union. De plv. commandant van dë groep, de opperwachtmeester, M. J. v. d. Boomgaard. Enkele jaren geleden is te 's Hertogen bosch opgericht de „Stichting Bisschop Bekkers", welke tot doel heeft het rea liseren van een aantal grote projecten ten behoeve van geestelijk gehandicapte kinderen. Deze projecten vragen grote investe ringen, welke, omdat zij niet subsidiabel zijn, uit de particuliere sector zouden moeten worden opgebracht. Voor het ver krijgen van de daarvoor benodigde fond sen is de medewerking verkregen van de nationale media. Er zal nu een inzame ling worden gehouden, welke circa 2 mei zal beginnen, doch in hoofdzaak plaats zal vinden op vrijdag 9 mei 1969. Gedurende de avond van deze dag zal een T.V.-programma van de gezamen lijke omroepverenigingen worden uitge zonden (presentatrice mevr. Mies Bouw man) dat bij voldoende succes tot in de nacht zal uitlopen. In verband hiermee, zullen de Coöp. Raiffeisenbanken „Wissenkerke" te Kam perland en „Colijnsplaat" te Colijnsplaat hun kantoren te Kamperland, Wissen kerke, Colijnsplaat en Kortgene open stellen van 20.30 tot 22.00 uur voor het' deponeren van bedragen en het doen van overschrijvingen ten behoeve van de in zamelingsactie van deze stichting. Na 22.00 uur zal van elke bank het totaal ontvangen bedrag worden doorge geven aan het T.V.-actiecentrum te Am sterdam. Vanaf 23.00 uur zullen per pro vincie de bij de banken in totaal binnen gekomen bedragen voor de televisie wor den bekendgemaakt. Voor het schrijven van een proefschrift over Engelse en Nederlandse landbouw bedrijven, stelt de heer R. E. M. Lawson, verbonden aan de universiteit van Cam bridge, een onderzoek in naar de eco nomische bedrijfsvoering op de Noord- Bevelandse agrarische bedrijven. Aan alle bedrijfshoofden wordt komen de week een enquêteformulier toegezon den, dat na invulling op de gemeentehui zen van Kortgene en Wissenkerke inge leverd kan worden. De verstrekte gege vens worden uitsluitend gebruikt als studiemateriaal en komen dus niet in handen van personen, die daarmede niets van doen hebben. De resultaten van het onderzoek dienen tot een mogelijke ver betering van de economische omstandig heden op Engelse bedrijven. Wij doen gaarne een beroep op de betrokkenen aan de heer Lawson alle medewerking te verlenen. P. Wisse, burgemeester van Wissenkerke; P. J. Evers, burgemeester van Kortgene. Kruiswoordpuzzel no, 126 Horizontaal: 1. teken van verdriet - 4. plaats in Drente - 7. inwendig orgaan 11. jong dier - 12. mannelijk dier - 13. rijstbrandewijn - 15. dierengeluid - 16. hetzelfde (afk.) - 18. jongensnaam - 19. soort kers - 21. meisjesnaam - 23. niets 24. kledingstuk - 26. afslaande weg - 28. meubel - 31. rivier in Frankrijk - 32. soort 34. houding - 35. telwoord - 39. grap 41. spelleiding - 44. meisjesnaam - 46. kleine steentjes - 48. meisjesnaam - 49. gemeenschappelijke grond - 51. sierlijke knoop - 53. wiskundige figuur - 56. in kerving - 58. familielid - 59. waterstand (afk.) - 60. metaal - 62. plezier - 63. plaats in Gelderland - 64. plaats in N. Afrika - 65. lichaamsslagader - 66. voed sel. Verticaal: 1. klap - 2. dwaas - 3. Moh. geestelijke - 5. dierenvex-blijf - 6. rust plaats - 8. jongensnaam - 9. hex-kauwer 10. hoofddeksel - 14. knaagdier - 15. dunne - 17. werppijltje - 18. grondpaaltje 20. onbewerkte - 22. bloem - 25. vloeistof om te drinken - 26. op deze wijze - 27. gewicht (afk.) - 28. stoomschip (afk.) 29. Frans lidwooi'd - 30. gevat - 33. kran tenjongen - 36. bevel - 37. nauwte - 38. inwendig ox-gaan - 39. familielid - 40. godsdienst (afk.) - 41. vingersieraad - 42. deel van het been - 43. gouden tientje (afk.) - 45. tocht - 47. smalle strook - 50. Europese hoofdstad - 51. muziekteken 52. vaartuig - 53. zijde - 54. ovenkrabber 55. paradijs - 57. gevangenis - 61. lofdicht. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 125 Horizontaal: 1. bont - 4. por - 7. asla 10. olifant - 14. nu - 15. gei - 16. bed 18. nl - 19. km - 20. hel - 22. md - 24. ego 26. veertig - 30. oke - 32. au - 33. ag 34. de - 35. na - 36. om - 37. ha - 38. pet 40. ne - 42. Is - 44. pedante - 45. amerika 46. al - 47. pd - 48. esp - 50. ra - 51. os 52. av - 54. el - 56. se - 57. he - 58. one 59. leguaan - 62. ons - 64. ed - 66. rib 67. pp - 68. sr - 69. les - 72. tui - 74. ja 76. strelen - 80. reet - 81. ina - 82. olst. Verticaal: 2. ob - 3. toe - 4. pi - 5. offerte - 6. ra - 7. ate - 8. lo - 9. snee 11. li - 12. nb - 13. sloe - 15. gm - 17. dm 19. kou - 20. he - 21. It - 23. don - 25. gamelan - 26. vaandel - 27. eg - 28. id 29. generen - 31. kalkoen - 36. opa - 37. hap - 38. pee - 39. tap - 41. era - 43. sas 49. sluipen - 53. vee - 55. Ie - 56. sa '57. hop - 58.' oost - 60. gr - 61. ab - 63. slak - 65. dl - 67. pi - 70. est - 71. st 72. te - 73. uno - 75. ne - 77. ri - 78. la 79. is. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES;

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1