NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caba^fL- Plow vier heeft DE schoenen ©WEK. E E SEMt De SlMAVl-collecte Bcrocpenvoorlichting in Zeeland Nieuwe achterlichten voor de fiets DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland No. 3345 Zaterdag 5 april 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. De naam Eisenhower heeft een legen darische klank verkregen. Dwight David Eisenhower bleef als laatste over van het grote driemanschap, dat de laatste wereldoorlog won. Meer dan de andere generaals uit die tijd toonde hij over visie en staatsmanschap te beschikken. Bekend zijn de conflicten met de Britse veldmaarschalk Montgomery, terwijl Ei senhower juist bijzonder goed kon op schieten met een groot staatsman als Winston Churchill. We mogen daarom Churchill, Stalin en Eisenhower wel op één lijn stellen als de overwinnaars van 1945. De Amerikaanse president Roosevelt, die op 12 april 1945 overleed, heeft wel veel steun gegeven aan de geallieerde zaak, maar deed dit voornamelijk op ver zoek en op voorstel van Churchill. In de conferenties van de staatslieden liet hij zich helaas imponeren door Stalin en wei'den later betreurde fouten ge maakt als de deling van Duitsland en de vorming van de enclave Berlijn. En vice-president Harry S. Truman, die na Roosevelts overlijden president werd, kon geen enkel gewicht meer in de oorlogsweegschaal leggen. Het is daarom verbazingswekkend, dat Eisenhower na zijn briljante loopbaan tussen de militaire academie te West- point (1915) en zijn vijf-sterren opper bevel over alle geallieerde strijdkrach ten in Europa, tegenviel als president. Hij was zelf een meesterlijke strateeg, kon bovendien uitstekend leiding geven en uiteenlopende standpunten verzoenen. Vrije teugel. Het geheim van zijn leiderschap was de wijze waarop hij anderen gelegenheid bood hun aangeboren leiderschap te de monstreren en eigen initiatieven té ont wikkelen. Dit nu heeft hij ook gedaan tijdens zijn presidentschap. Niet voor niets was hij al geweldig populair tot ver buiten de Ver. Staten Toen hij in 1952 eenmaal kandidaat was gesteld voor het presidentschap door de Republikeinse partij, werd hij ook met overweldigende meerderheid verkozen en tal van democraten stemden dat jaar voor het eerst op een republikein. Ook in de rest van de wereld juichte men over deze benoeming. Maar Eisenhower liet zijn ministers de vrije teugel en zo kon een ervaren buitenlandse diplomaat als John Foster Dulles als minister van buitenlandse zaken de buitenlandse politiek blijven bepalenzolang deze niet tegen het strategisch inzicht van de ex-generaal inging. In het binnenland liet de president de ontwikkeling over aan de vrije krachten. Dat wil niet zeggen, dat hij de teugels niet in handen hield. Maar het beteken de, dat Eisenhower een liberale politiek voerde en iedere groep de vrijheid gun de. Het pleitte voor deze president, dat hij er toch in slaagde orde en rust te handhaven. De moeilijkheden zijn in A- merika pas gerezen, toen zijn opvolgers met dwangmaatregelen nieuwe wetten ten uitvoer wilden leggen. Nog altijd. Amerika bewaart aangename herin neringen aan „Ike". Nog altijd zijn er schildjes, vlaggetjes en knopen te koop met het opschrift „I like Ike" (ik houd van Eisenhower). Nog lang na zijn presidentschap bleef hij geweldig populair. De kranten bleven over hem schrijven en al zijn wel en wee vond men in de kolommen vermeld, zoals bijvoorbeeld ook mevrouw Jackie Kennedy werd gevolgd. Koningin Wilhelmina schonk hem uit dankbaarheid voor zijn persoonlijk aan deel in de bevrijding van ons land een kostbaar gouden erezwaard. Het werd hem op 14 oktober 1947 tijdens een be zoek aan ons geteisterd land overhandigd en de inscriptie getuigde van warme menselijkheid. Meer staatshoofden had- In uw blad van 22 maart 1.1. stond een artikel waai-in melding werd gemaakt van misbruik maken van sociale uitke ringen en de onoverzichtelijkheid van de instanties bij de uitvoering van de ver schillende sociale verzekeringswetten. Wat het eerste betreft, het is helaas zo dat er streken zijn waar op ongeoor loofde wijze geprofiteerd wordt van de prachtige sociale voorzieningen. Er is een tijd geweest dat ziekte voor de werknemers een ramp betekende. Schraalhans was in die kringen toch al keukenmeester en als dan de kostwinner door ziekte werd uitgeschakeld werd de armoede nog groter. De verdiensten hiel den onmiddellijk op en men moest maar zien hoe men aan de kost kwam. Aan die toestand is gelukkig een eind geko men. Weliswaar hebben velen de sociale voorzieningen afgekeurd maar door de na-oorlogse regeringen zijn ze doorge drukt met als gevolg dat ieder die iets overkomt naar de dokter kan gaan zon der beangst te zijn dat het inkomen op houdt. Die velen, die deze prachtige voorzie ningen afkeurden hadden ze zelf niet nodig of hadden gemoedsbezwaren. Wat de eersten betreft, deze zijn er ook niet vies van om van de verschil lende voorzieningen te trekken en ge- moedsbezwaarders zijn er ook niet zo heel veel meer. Toch staan ze nog voor aan om de wetten af te keuren als ze van onrechtmatige vergoedingen horen. De schuld ligt echter bij hen die mis bruik maken van de getroffen voorzie den reden deze vijf-sterren generaal dankbaar te zijn. De grote invasie in Frankrijk van 6 juni 1944 was vrijwel geheel zijn werk, zijn idee. Aan de voor bereidingen heeft hij jarenlang gewerkt. Maar hij voerde ook de invasietroepen aan, die in november 1942 landden in Noord-Afrika en daar na hevige strijd tenslotte de Duitse en Italiaanse legers tot de overgave dwong, zodat Afrika's noordkust van Marokko tot en met E- gypte van de vijanden gezuiverd werd. Zijn hartkwaal heeft hem al menig maal aan de rand van het graf gebracht. Vele malen is hij terug gekeerd tot het leven. Menigeen heeft zich bezorgd ge maakt over zijn vitaliteit en zijn ge zondheid. Om overbodige vragen te voor komen, droeg hij liefst een pyjama met daarop geborduurd „Much better, thank you." ('t Gaat al veel beter, dank u). Maar deze week droeg hij een andere pyjama. (Nadruk verboden). ningen. De wetten zijn prachtig. Verder stond er in genoemd artikel dat het zeer twijfelachtig is of de nodige efficiency wel wordt betracht bij de uitvoering. De bedoeling van mijn schrijven is om met een voorbeeld aan te tonen dat daar inderdaad iets niet klopt. Op 26 november 1968 stuurde ik een tandartsnota naar de Ver. voor Zieken- huisverpleging „Zuid en Noord" te Goes. Toen ik anderhalve maand later nog van geen vergoeding had gehoord, schreef ik nog maar eens. Geen antwoord, met als gevolg dat ik een bezoek aan het kantoor heb gebracht. Er moest nog een stapel afgewerkt worden, zei iemand van het talrijke personeel. Berustend ging ik weg maar op 2 maart, toen ik nog niets had vernomen, schreef ik weer maar eens, nogal puntig nu. 5 maart kreeg ik bericht dat ze wel een nota van mij hadden ontvangen op 26 november maar die lag bij de onbe grepen stukken en kon niet in behande ling worden genomen omdat mijn adres niet op de nota stond. Ze hadden blijk baar over het hoofd gezien dat mijn adres en gironummer op bijgesloten briefje stond. Als zou blijken dat de nota inderdaad van mij afkomstig was, moest ik adres en gironummer op de nota zet ten. Ze zouden dan het bedrag naar mij opsturen. Sinds 26 november heb ik 3 maal ge schreven met evenzoveel malen mijn a- dres en gironummer. Eenmaal persoonlijk geweest en nu het dan eindelijk voor hen duidelijk moest zijn, heb ik, nu 3 weken geleden te hebben geschreven, nog niets vernomen. Toch was meegedeeld, dat het bedrag zou overgemaakt worden na ontvangst van geadresseerde nota. In 3 weken is daar blijkbaar geen tijd voor geweest. Met deze feiten heb ik willen aanto nen, dat niet alleen de onrechtmatige profiteurs van sociale voorzieningen er de oorzaak van zijn dat de mooie wetten in discrediet staan bij velen. A. Welleman, Torendijk 97, Kortgene. In de week van 812 april a.s. wordt ook in onze gemeente de jaarlijkse Sl MAVl-collecte gehouden. Vele dokters en verpleegsters in de tropenlanden zet ten hun persoon en hun kennis in voor de hulp aan mensen, die aan- vaak af schuwelijke ziekten lijden, veroorzaakt door onhygiënische toestanden en onder voeding, door onkunden en verkeerde behandeling. Duizenden mensen komen zonder ook maar één dubbeltje op zak naar de ziekenhuizen en poliklinieken, naar dok ters en verpleegsters, in de hoop van hun ziekten en kwalen te worden verlost. Velen werden bijtijds gered. Maar ook velen stierven, zonder dat er een dokter aan te pas kwam. SIMAVI helpt waar zij kan. SIMAVI wil gaarne van de door u gegeven gelden steeds meer ongelukkige zieke mensen redden door het schenken van medicij nen, instrumenten, verbandmiddelen, verplegingsartikelen. Iedere dokter en verpleegster, die in tropenland een verantwoord stuk werk doet, wordt door SIMAVI voorzien van het onontbeerlijke materiaal. Er wordt niet gevraagd naar geloof en er wordt niet gekeken naar huidskleur. Iedereen wordt geholpen. Laat onze barmhartigheid daarom groter zijn dan hun vertwijfeling Hoe groter uw offer, hoe meer hun levenskans Het SIMAVI-comité. De Provinciale Commissie Beroepen- voorlichting heeft besloten het secre tariaat van deze commissie te laten fungeren als centraal punt, waartoe alle verenigingen e.d. zich kunnen wenden, indien zij een inleiding willen laten hou den over het scala van beroepen, de daarmee verband houdende onderwijs mogelijkheden en de vraagstukken op het punt van de arbeidsvoorziening. De Provinciale Commissie Beroepen- voorlichting staat onder voorzitterschap van het lid van gedeputeerde staten, de heer J. van den Bos. Het secretariaat is in handen van de heer D. Boogerd, directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau, Wagenaarstraat 4, Middelburg, tot wie alle aanvragen kunnen worden gericht. In de commissie zijn alle instellingen samengebundeld, die in Zeeland be moeienis hebben met de beroepenvoor- lichting. Als één van haar taken ziet de commissie het coördineren van de vele en velerlei activiteiten op dit terrein. De voortschrijdende industrialisatie, die zich nu in bepaalde delen van Zee land duidelijk begint af te tekenen, be tekent, dat in de provincie tot nu toe onbekende beroepen hun intrede doen en ook, dat oude beroepen van inhoud veranderen of zelfs geheel verdwijnen. Men denke aan mechanisatie en auto matisering, aan de ontwikkelingen in de landbouw en ook aan de sterk groei ende dienstensector, die allerlei nieuwe beroepsmogelijkheden schept. Voor jongeren, die nog een beroep moeten kiezen, en voor degenen, die moeten omschakelen, wordt het een vrij wel onmogelijke zaak zonder voorlich ting van deskundigen tot een verant woorde keuze te komen. Het terrein is vrijwel niet meer te overzien, ook al omdat aan de keuze van een beroep veelal een studiekeuze vooraf moet gaan. Vandaar de noodzaak van een goede en objectieve beroepenvoorlichting. Een Nederlandse fabriek van achter lichten heeft onlangs haar programma uitgebreid met twee nieuwe achterlich ten. Een achterlicht met remlicht, voor zien van drie lampjes en een ander model met twee lampjes. De voordelen van deze nieuwe modellen zijn de hoge reflectie en het grote uitstralingsver mogen, de materiaalkeuze en de vocht- afdichting door rubberringen. De achter lichten verlichten ook zijdelings het wit te deel van het spatbord, terwijl het materiaal gecadmeerd is tegen x-oest- vox-ming. aan deze deur wordt minder gebeid. Dat zit zo: de naam op deze deur komt nu óók voor in onze lange lijst rekeninghouders. Daar wordt de bel stil van! Want nu gaan de betalingen niet meer via de voordeur maar via de bank giro! Rekeninghouder zijn bij de Raiffeisenbank is extra gemak kelijk. Want de Raiffeisenbank doet immers alle bankzaken voor u. zal ii graag nader inlichten Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1