NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen GOLDA MEIR PREMIER VAN ISRAËL voor schaatsliefhebbers Jaarvergadering No. 3344 Zaterdag 29 maart 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 et per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Oud-pionierster en rechterhand van Ben Goerion Golda Meir herstelt haar kleren zelf en één van haar grootste liefheb berijen is koken. Zij houdt ervan om haar vrije uren temidden van haar kinderen en kleinkinderen door te brengen en zij bezoekt graag een goed concert. Toch hebben familiegeluk en culturele activiteiten nooit de belangrijkste plaats in haar leven ingenomen. Het leven van de 71-jarige premier van Israël staat in het teken van de strijd, de strijd van een oud volk om in het legendarische Palestina een eigen staatsverband op te bou wen en deze verworvenheid met Oudtestamentische volharding, wils kracht en moed te verdedigen tegen zijn vele vijanden. Golda Meir behoort tot de oude garde van Joodse immigranten, die kort na de eerste wereldoorlog hun pioniersarbeid in Israël begonnen. De on verdraagzaamheid van het Arabische nationalisme heeft zij vele decennia lang aan den lijve ervaren en van haar behoeft dan ook geen weifel moedige houding te worden verwacht, wanneer het er om.gaat de belan gen van het nieuwe vaderland te verdedigen. Geboren in Rusland. Eeuwenlang leefde in de Joodse wereld één geheime zekerheid: eens zou Israël als zelfstandige staat herrijzen. Toen Herzl in 1397 de zionistische organisatie oprichtte, had men ook niet het gevoel dat men over een dwaze utopie sprak. Twintig jaar later stond men voor de realiteit van Britse toezeggingen. Het Turkse rijk was ineengestort en de Joden werd een „nieuw tehuis" beloofd. Geen zelfstandige staat weliswaar, maar een woonplaats in een door Engeland be heerd mandaatgebied. Kort na de eerste wereldoorlog kwa men de eerste groepen Joodse immi granten het land binnen, veelal jonge mensen, die met bewonderenswaardig idealisme de kolonisatie op gang brach ten. De Palestijnse Arabieren zagen de komst van deze landverhuizers met lede ogen aan, maar omdat zij welvaart brach ten over het gehele land, klonken de Arabische protesten aanvankelijk niet heftig. Tot deze eerste pioniers behoorde de toen 23-jarige Golda Meir en haar echtgenoot Morris Meyerson. Golda werkte op een kippenfokkerij, haar man deed eenvoudig werk in de landbouw. Zij heeft haar man in Amerika leren kennen doordat zij als achtjarig kind met haar ouders uit haar geboorteland Rus land (Oekraine) vluchtte om niet het slachtoffer te worden van de programs, die in het tsaristische Rusland aan de orde van de dag waren. De hele familie trok naar de Verenigde Staten, naar Wis consin. In de politiek. Enkele jaren na haar komst in Israël sloot Golda Meir zich aan bij de arbei dersbeweging. Als socialiste liet zij ech ter menselijke waarden zwaarder wegen dan dogmatische theorieën. Zij leerde Ben Goerion kennen, die grote bewonde ring koesterde voor deze intelligente vrouw, die over opvallende oratorische en organisatorische gaven bleek te be schikken. Zij werd een van de voor naamste medewerkers van de grijze eminentie van het nieuwe Israël. Toen Israël in 1948 een zelfstandige staat werd, benoemde Ben Goerion haar tot gezant in Moskou. Zo keerde Golda Meir na ruim veertig jaar terug naar haar geboorteland, waar zij al spoedig moest ervaren dat het anti-semitisme zich onder Stalin's wrede regime nog even sterk manifesteerde als destijds onder het tsaristische schrikbewind. In 1956 ontstond een conflict tussen Ben Goerion en Mosje Sjarett, Israëls minister van buitenlandse zaken. Deze trad af en Golda Meir werd in zijn plaats benoemd. Gemakkelijk heeft ze het op deze post niet gehad, want Ben Goerion was een uitgesproken autoritaire per soonlijkheid, die zijn ministers weinig vrijheid van handelen liet. De eens zo vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee oude vrienden kregen een ge spannen karakter en in 1963 op het con gres van de Mapai viel de vrouwelijke minister haar minister-president heftig aan. Vermomd naar Jordanië. Golda Meir verenigt in haar persoon verschillende eigenschappen, die onver enigbaar schijnen. Zij rekent zich met trots tot de pioniersgeneratie der twin tiger jaren, maar zij staat tegelijkertijd open voor nieuwe ideeën. Sterke ont vankelijkheid, veelomvattende geestelijke en artistieke belangstelling verbindt zij met praktische zin, wilskracht en een sterk ontwikkeld zakelijk instinct. Haar neiging tot filosofische bespiege lingen heeft geen remmende invloed op haar talent tot organiseren en het bere kenen van alle praktische aangelegen heden tot in de kleinste details. In Israëls bejaarde, doch vitale premier ontmoeten wij het type vrouw wier hoofdeigenschap een mateloze daadkracht is, een bijna fanatieke overgave aan een idee. Haar leven beschouwde zij als een heilige plicht welke vervulling tot een reeks he roïsche daden werd. Tekenend voor haar moed was dat zij zich kort voor Israëls onafhankelijkheid als Arabische vrouw vermomde en. naar Jordanië trok om koning Abdoellah te spreken te krijgen. Harde lijn. De arabische leiders behoeven van deze vrouw geen verstrekkende conces sies te verwachten. Zij gelooft in een konsekwente politiek, die hierop berust dat men nimmer moet toegeven aan de intimidatiepolitiek van Nasser en zijn paladijnen. Zij meent dat wanneer de Arabieren vrede willen, zij zelf met voor stellen moeten komen. Zij houdt er niet van met allerlei lankmoedige suggesties te komen die de Arabieren gezichtsver lies zouden kunnen besparen. Israëls eerste dame meent dat de Arabieren door hun onverdraagzaamheid hun ge zicht allang verloren hebben en hun aanzien alleen kunnen herstellen wan neer zij nu eindelijk hun intimidatie- politiek eens zouden staken. Mexx moet echter vx'ezen dat haar hai'de lijn de Arabieren naar nog scher pere politieke stellingen zal doen zoeken. Nasser zal in haar een onbuigzame te genstandster vinden, die zich niet zal laten paaien met fraaie beloften maar die zal eisen dat een maximale veilig heid voor de staat Israël zal moeten worden gewaarborgd. (Nadruk verboden). De winter heeft wel lang geduurd en ons tot in de lente ijzig koude dagen bezorgd. Maar de schaatsen konden maar kort worden ónder gebonden. En eigen lijk worden de schaatsliefhebbers bijna elke winter weer opnieuw teleurgesteld In ons land duurt een vorstperiode in de regel niet langer dan twee a drie weken en is het ijs slechts een beperkt aantal dagen wei-kelijk de moeite waard. Ondanks het weinige ijs zijn wij toch een schaatsende natie, dat blijkt uit het feit dat er jaarlijks zo'n 700.000 schaat sen verkocht worden, ïnet daarnaast 500.000 paar x-olschaatsen, die vooral bij de jeugd populair zijn. Nu zijn er sinds heel kort skeelers voor de schaatsliefhebbers. Zij werden drie maanden geleden met groot succes in Engeland geïntroduceerd en zijn nu ook in ons land verkrijgbaar. Wendbaar, Het is een verbluffende vondst, die skeelers. Het zijn volkom'en echte schaat sen, waarvan de ijzers door wielen ver vangen zijn, en ze hebben het voordeel, dat ze overal en altijd waar ruimte is, gebruikt kunnen worden, zowel voor hard, lang als ver rijden. Schaatsen met wielen, maar toch geen rolschaatsen, want de skeelers heb ben een andere constructie en ander ui terlijk. In een frame van zeer sterke kunststof, voorzien van een speciaal ont worpen schoen van dubbelgelooid kalfs leer, zijn drie wielen in één lijn geplaatst. Het middelste wiel is ten opzichte van de twee anderen iets lager gesteld en juist deze bijzondere plaatsing maakt de wend baarheid van de „schaats" zo groot. Een wendbaarheid die we kunnen vergelijken met de zogenaamde rondrijschaats. Pirouettes. Bij het gewoon recht rijden, rijdt men of op het voorste en het middelste wiel, of op het achterste en het middelste wiel. Door het lichaamsgewicht naar het mid delste wiel te verleggen, kan men een dx-aai om eigen lichaamas maken. Kunst rijders kunnen er daardoor gemakkelijk pirouettes, axels en dubbele rittbergers op uitvoeren. De van een speciale slijtlaag voorziene kunststofwielen draaien soepel rond sta len kogellagers, waardoor de weerstand die ze van een egaal wegdek ondervin den, niet groter is dan die van schaats ijzers op het ijs. De grote diameter zorgt daarbij voor omwentelingen die het „ne men" van spleten en oneffenheden zon der merkbare moeite mogelijk maken. Skeelen is, net als het schaaten op het ijs, een bezigheid voor jong en oud, en het heeft op het schaatsen voor, dat het niet aan seizoenen gebonden is. Winter en zomer kan men nu hardrijden, kunst rijden, ijshockeyen en, wat heel belang- rijk lijkt, conditie trainen. Elf steden. We hebben Reinier Paping, de bekende elfstedentocht-winnaar en hardrijder op de skeelers zien rijden en we hebben zijn mening er over gehoord. Zijn be vindingen zijn dat je, als je kunt schaat sen, op skeelers snel weg kunt komen. Skeelers lijken hem de training te sti muleren en hij vindt skeelen een „lek kere" oefening voor het bochtjes en streepjes maken. Of hij er een elfstedentocht op zou willen rijden? Dat zou hij zeker wel, als de elf steden voorlopig zo dicht bij elkaar zouden liggen, dat hij het met veertig kilometer zou kunnen proberen. Ervaring. Wij vroegen ook een „gewone" pas- beginnende skeelerrijder naar zijn be vindingen, nadat we hem al even stille tjes hadden gadegeslagen en al hadden geconstateerd dat skeelen snel aanleert. Een beetje verhit vertelde hij ons dat het „van start gaan" hem erg meege vallen was, even moeilijk was in het begin het afremmen, maar de ervaring van schaatsen op wielen was vrijwel gelijk aan die van op ijzers. Skeelers lijken ons inderdaad een be lofte in te houden, want met deze land- schaatsen kan zelfs in het hartje van de zomer „ijs-hokey" op een groot plein, en misschien eerdaags wel op een skee- lerbaan, beoefend worden. De jeugd kan er op sportieve manier eikaars krachten en snelheid mee meten. En wie weet welke grote figuren hier weer, na veel vallen en opstaan, uit voort zullen komen. Betty Teeling. (Nadruk verboden). Coöp. Raiffeisenbank Op 18 maart j.l. hield de Coöp. Raif feisenbank „Wissenkex-ke" haar 48e jaar vergadering in hotel „Kampei-duin" te Kruiswoordpuzzel no. Horizontaal-; 1. keukengerei - 3. uitheems zoogdier - -8. vernis - 11. ambtshalve (lat. afk.) - 13. water in Bx'abant - 14. lidwoox-d - 16. soort onderwijs (afk.) 17. jongensnaam - 21. rookartikel - 24. vogel - 25. weidedieren - 27. ijzerhou dende aarde - 28. bijwoord - 30. vloer bedekking - 32. uitroep van pijn - 33. holte in de muur - 35. soort arbeidsover eenkomst (afk.) - 36. groente - 38. ge bouw in Amsterdam - 39. hoogste punt 40. makker in het kwade - 41. deel van een bloem - 45. zielig persoon - 49. bloei- wijze - 50. danskoor - 51. deel van de mond - 52. aanzien - 53. normaalpeil (afk.) - 55. buigzaam - 58. gulden (afk.) 59. ieder - 61. elasticiteit - 62. wolpluisje 64. gehalte - 67. lekkernij - 69. aarts bisschop (afk.) - 70. nummer (afk.) - 72. van onderen (afk.) - 73. onmeetbaar getal 74. haal met de tong - 75. doen innemen 76. groot water. Horizontaal: 1. parabel - 7. eerlijke - 13. Ina - 14. rooster - 16. dam - 17. Eems 19. smart. - 20. demi - 21. eis - 23. ene 24. val - 25. ton - 27. cm - 28. se - 29. ets - 31. eb - 32. N.H. - 33. alm - 35. r.i. 37. mi - 38. haard - 39. Essen - 41. au 42. Rijn - 43. ma - 45. tante - 47. inham 50. et - 52. li - 53. sie - 55. id - 56. jr 57. las - 59. Ee - 60. ne - 61. hoe - 62. ter - 64. A.O.W. - 66. t.n.o. - 68. geel 70. vloot - 72. orde - 74. iel - 75. malloot 77. del - 78. entente - 79. nergens. dhr. G. E. de Jonge te Wissenkex-ke. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat het jaar 1968 voor de bank gunstig is geweest. De spaarsaldi zijn in de loop van het jaar gestegen tot 9.928.111.87. Het reservefonds is na bijschrijving van de winst over 1968 ten bedrage van 21.542.29 gestegen tot 402.979.64. Aan hypotheken en leningen aan na tuurlijke personen en x-echtspersonen was per ultimo 1968 voor een bedrag van 5.891.263.04 verstrekt, terwijl aan kre dieten in rekening coui"ant een bedrag van 1.368.240.96 was opgenomen. In totaal was dus een bedrag van 7.259.504.in eigen ki-ing d.w.z. in eigen omgeving uitgezet. Hieruit blijkt wel het gx-ote belang van een plaatselijke bank. Echter alleen bij voldoende aanwas van de spaargelden kan aan de stijgende vraag naar voorschotten en kredieten worden voldaan, waai-door nog eens wordt onderstreept het belang van het spax-en bij de eigen bank. Alleen dan kan de bank haar grootste nut afwerpen. Het balanstotaal bereikte een bedrag van 11.871.442.57, terwijl de jaaromzet 60.491.458.56 bedroeg. Tijdens de vergadering wei-den de he- ren G. E. de Jonge en R. J. Scheele beiden te Wissenkerke, herkozen, resp. als bestuurslid en lid van de Raad van Toezicht. 123 Verticaal: 1. aanwezig - 2. deel van het hoofd - 4. lang smal stuk hout - 5. diex-engeluid - 6. jongensnaam - 7. plaats op Ameland - 9. op de wijze van - 10. makker - 12. geweldig groot mens - 15. insekteneter - 18. nieuwe maan (afk.) 19. vaartuig (afk.) - 20. bijwooi-d - 22. in oprichting (afk.) - 23. slede - 25. pri mitief vaartuig - 26. verharde huid - 29. rivier (Spaans) - 30. drank - 31. doi-st hebbende - 32. vooi*zetsel - 34. wapen 35. cuprum (afk.) - 37. zangnoot - 38. slanke - 41. schoeisel - 42. kraan - 43. gewicht (afk.) - 44. hijswerktuig - 45. vorm van slikken - 46. waterhoogte - 47. stuk grond om een huis - 48. betrekking 54. kinderspeelgoed - 56. deel van de hals - 57. doffe dreun - 59. oude maat 60. jongensnaam - 62. voorzetsel - 63. eenheid van kracht (afk.) - 65. steen soort - 66. zijrivier van de Donau - 67. uitroep - 68. plaats in Geldexiand - 71. rijksgrens (afk.) - 72. heen en terug (afk.) Verticaal. 1. pienter - 2. Ane - 3. ramen 4. br - 5. Eos - 6. lome - 7. etre - 8. eet 9. r.r. - 10. ijdele - 11. kam - 12. emissie 15. sanel - 18. si - 20. da - 22. scharnier 24. vex-schiet - 26. ob - 30. tm - 32. na 33. adres - 34. menie - 36. i.o. - 38. hut 40. n.m.m. - 44. religie - 46. al - 48. ad 49. bretels - 51. t.a. - 54. idool - 56. Jo 58. stelt - 61. horde - 63. el - 64. alle 65. woon - 67. n.o. - 69. een - 70. vat 71. toe - 73. den - 75. m.n. - 76. t.r. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel no122

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1