NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD PRIJSBEHEERSING 15 NIET HAALBAAR SCmiTEMJ ♦lilSUEZ-*- «Tm Pion vier heeft DE schoenen No. 3342 Zaterdag 15 maart 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 et per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. De tweede opvoering van de prijzenklucht in de Tweede Kamer is achter de rug. Het resultaat ervan is niet beter dan dat van de eerste opvoe ring. De minister van economische zaken is evenmin in staat de prijzen in de hand te houden als de oppositie of de wetgeving. Er is een reeks van factoren, die de prijzen beïnvloedt. In de eerste plaats behoren daartoe de productiekosten. Vervolgens zijn er een aantal arbeiders en een aantal vragers. Hun aantallen zijn van betekenis voor de hoogte van de prijs. Dat zien wij heel duidelijk wanneer er sprake is van een monopolie. Is er maar één enkele aanbieder dan wordt de prijs hoger. Is er slechts één enkele vrager tegenover veel aanbeiders, dan zal de prijs door deze marktsituatie gedrukt worden. Voorts zijn er nog de invloeden van de elasticiteit van vraag en aanbod, de subsitutiemogelijkheden en tenslotte het economisch en psychologisch klimaat waaronder de prijsvorming plaats vindt. ONGUNSTIG KLIMAAT WERD ONGUNSTIG BEÏNVLOED Juist dit economisch en psychologisch klimaat is voor de regering in dit land de laatste maanden bijzonder ongunstig geweest. De regering heeft zelf een nieuw systeem van omzetbelasting gepresen teerd. Of de invoering daarvan nu reeds had moeten geschieden en ook in deze vorm en met deze tariefhoogte kan nog lang een twistpunt zijn. Zeker is het dat de regering met de invoering ervan aan de vakbonden een stevig argument in handen gaf om de looneisen niet te ma tigen. Daarnaast accentueerde de regering de prijsverhogingen door zélf forse ta- riefsaanoassingen te gaan proclameren. Wij denken bijvoorbeeld aan de postta- rieven en de verhoogde luistei'geldbijdra gen. Ook in buui-landen werden tenslotte nog prijsverhogingen ingevoerd, want ook daar schrijdt de inflatie voort. De directeur van de jaarbeurs heeft in een rede gezegd dat de inflatie in Ne derland in een draf is overgegaan. Hier mee wordt nog eens geïllustreerd dat het vertrouwen in de geldswaarde steeds meer verdwijnt. Hierdoor wordt de lust van het publiek om geld in goederen om te zetten steeds groter. Ontkoppeld Zakenmensen maken daar in hun prijs politiek gebruik van. Het is een element dat de stijging bevordert. Bedenken wij ook dat het prijsbeleid van de regering jarenlang was gekoppeld aan het loon- beleid. Er bestond een afspraak tussen regering en bedrijfsleven dat er uiterste discipline zou worden betracht in de prijsvorming mits de regering de loon vorming niet uit de hand zou laten lopen. Niettemin heeft de vakbeweging een vrije loonvorming afgedwongen. Is het nu zo'n wonder dat de prijzen op hol slaan als de prijs van de arbeid daar aan ten voorbeeld wordt gesteld? De oude regel dat de lonen met pro centen omhoog zouden gaan en de marge in geld bij de winstopslag hetzelfde zou moeten blijven, is klinklare nonsens. Strikte naleving zou een groot aantal bedrijven naar een faillissement voeren. In het laatste geval worden ondernemers nog met modder nagesmeten door vak bonden, die het woord wanbeheer voor in de mond hebben liggen. Koorts Als wij de economische temparatuur van de laatste maanden nog eens na meten, dan is het duidelijk dat alle fac- toi-en voor een drastische prijsverhoging aanwezig waren. Dat is een ernstige ont wikkeling voor consumenten en bedrijfs leven, want beide groeperingen zijn niet gelukkig met deze prijskoorts. Men zou met een prijsstop of een prijs- beheersing deze ontwikkeling moeten stoppen, zo menen velen. Naar onze me ning zou de regering daar reeds toe zijn overgegaan als zij een kans zag op suc ces. Achter die kans staat echter een groot vraagteken. Voor een effectieve be heersing van prijzen moet men aan een aantal voorwaarden voldoen. In de eerste plaats moeten de artikelen bekend zijn en in gestandaardiseerde vormen worden geregistreerd. Vervolgens moeten alle prijzen op een bepaalde datum worden genoteerd. In de derde plaats moet er een apparaat zijn om de te beheren prijzen te controleren. Aan deze drie voorwaar den is nauwelijks te voldoen. Onuitvoerbaar Het goederenassortiment in een reeks artikelen is zo ontzaglijk uitgebreid dat zelfs deskundigen op een deelmarkt het nauwelijks kunnen bijhouden. De prij zen van deze goederen vertonen een grote variëteit en zijn mede afhankelijk van de aangeboden hoeveelheid en de zaak waarin het goed wordt gekocht. Wasmid delen in een pondspak kosten meer dan in een vijfkilo's verpakking. Zou men voor deze variaties prijzen vaststellen met een te geringe winst marge, dan zouden de fabrikanten de kwaliteit wijzigen, de verpakking veran deren of het artikel een andere naam geven. Want wie produceert er nu goe deren waaraan hij weinig of niets ver dient! Duidelijk dient nog eens te worden gesteld dat de overheid het zicht op een goed prijzenbeeld heeft Vertroebeld door te door-breken. Daar plukt men aanvan kelijk zoete vruchten van maar in een later stadium kunnen die vruchten nog voor een reeks artikelen de prijsbinding wel eens wrang worden. Een doolhof De regering suggereerd wel een goed beeld te hebben van de prijzen maar niets is minder waar want in een markt van overvloed, zoals wij die kennen, is het onmogelijk daar oog op te hebben. De oppositie heeft dit evenmin. Tenslotte nog de controle. De man kracht om effectief prijscontrole uit te oefenen, ontbreekt ten enen male. De Econ. Controle Dienst zou nu 200 man omvatten. Zelfs als men die vervijfvou digt is het onmogelijk een goed contro- lerend apparaat op te bowen, want het leren kennen van artikelen en het ge oefend controleren kost een flinke in- werktijd die bovendien de begroting van het departement van economische zaken zichtbaar zou gaan belasten. Het is duidelijk dat het voeren van prijsdebatten in de volksvertegenwoor diging niets anders is dan een opvoering van een politiek circus. Zolang ons poli tiek stelsel de inflatie toejuicht, zal de prijsstijging even hardnekkig volgen. Het enige verweer bestaat uit het doen ver scherpen van de concurrentie. Bij de heersende fusiekoorts en de voortdurende exodus van kleine zaken zal ook daar geen opwindend succes te behalen zijn. drs. A. van Mierloo. (Nadruk verboden). Schieterijen komen zo vaak voor aan de grens van Israël en de bezette gebie den, dat ze amper meer nieuws zijn. Wat dit weekend aan het Suezkanaal plaats greep, is dat echter wel. Hier ging het niet meer om een incidentje, maar om een goed geoi-ganiseerde actie der Egyp- tenai-en. Waarbij men zich afvraagt: waarom? Een reden ligt voor de hand. Binnen kort komen de ministers van buitenland se zaken van de Arabische landen bijeen en op de agende staat de bijdi-age van olierijkaards als Saoedië en Koeweit aan de Egyptische staatskas, waaruit voor namelijk geput zal moeten woi'den voor een fors legerbudget. Betalen doet nie mand graag en het helpt vaak als men even laat zien waarvoor het eigenlijk is. Een twee reden zou kunnen zijn dat Nasser pressie op de grote vier wil uit oefenen om eindelijk eens aan tafel te gaan zitten teneinde een regeling voor het nabije oosten op te leggen aan alle partijen, waarbij teruggave van de be zette gebieden natuurlijk het eerste ar tikel moet voi-men. De artillerieduels en luchtgevechten aan het Suezkanaal moe ten dan het bewijs leveren dat snel iets moet gebeuren om een nieuwe oorlog in dit gebied te voorkomen. Hoge rekening. Een derde reden die men mag vermoe den is dat de Egyptische leiders met enig misnoegen zien hoe de guerilla-orga- nisaties de grootste publiciteit krijgen die daardoor bij de Arabisch bevolking de indruk moet wekken dat die vooraan staan bij de strijd tegen Israël. En er is Nasser altijd veel aan gelegen geweest zelf als de voorman in die strijd gezien te worden. Dus moest eens bewezen wor den dat de Egyptische president bepaald ook niet stil zit. Wat ook beoogd mag zijn met de twee daagse schieterij, de rekening is voor de Egyptenaren in ieder geval hoog. Niet alleen door de schade aan olie-installaties en een kunstmestfabriek, maar vooral door het sneuvelen van stafchef generaal Riad. Deze begon na de rampzalige juli- oorlog van 1967 met de ï-eoi'ganisatie van het Egyptische leger, die onder meer gepaard ging met het ontslaan en vaak veroordelen van tal van officiei-en, ge neraals incluis. Het Egyptische leger zat niet te dik in zijn goede kader, vooral niet aan de top en dan is het verliezen van wat dan beschouwd werd als de beste generaal een hoogst onaangename zaak. De Is raëliërs werden blijkbaar heel goed voor gelicht over de plaatsen die zij onder vuur moesten nemen. Ook dit moet de Egyptenaren afschrikken om nog eens te gaan schieten (Nadruk verboden). IIULP VOOR BIAFRA NAAR NIGERIA. 10.6 miljoen bracht het Nederlandse volk bijeen voor het hongerende volk van Biafra. Een prachtig resultaat, waarvoor- de Biafrianen heel wat voedsel hadden kunnen ontvangen. Het is helaas niet besteed voor dit doel. Volgens de voorzitter van de stichting Vluchtelingenhulp Biafra-conflict, mr. G. E. van Walsum (oud-burgemeester van Rotterdam), is maar liefst acht miljoen gulden door Nederland overgemaakt aan de centrale Nigeriaanse regering (de doodsvijand van het naar zelfstandigheid hunkerende Biafra). De regering heeft daarbij gevoegd nog 3.6 miljoen ontwik kelingshulp voor Nigeria. Waarvoor wordt dit geld nu in Nigeria gebruikt? Om voedsel te kopen voor de Biafranen? Neen, zegt „Burgerrecht", Nigeria koopt er wapens voor, die weer tegen Biafra worden gebruikt. En het voedsel dat naar Nigeria werd verscheept om rechtstreeks door dat land naar Biafra te worden getransporteerd, is ook een andere richting uitgegaan. Het wordt door Nigeria volgens de zelfde bronnen weer geëxporteerd, omdat dit land niet om voedsel verlegen zit. En van de opbrengst koopt Nigeria weer wapens om de Biafranen te kunnen be strijden. Nederland wordt bedankt. En minister- Luns heeft weer een onderscheiding ver diend. Die zal hem wel verleend worden tijdens een feestelijk banket van de Ni geriaanse regering. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 7 febr. 1969: Thona Su sanna, d.v. J. C. de Smit en M. A. de Smit. 10 febr. 1969: Jannetje Cornelia, d.v. M. Leendertse en P. Heijstek. 16 febr. 1969: Thomas Johannes, z.v. M. A. Koole en M. B. Kouwer. 18 febr. 1969: Cornelis Adriaan, z.v. B. M. Wolse en K. C. de Nooijer. 19 febr. 1969: Monica Theodora, d.v. G. A. Geelhoed en D. P. Kempe. 22 febr. 1969: Ida Adriana, d.v. F. Meulenberg en A. M. C-. Stroosnijder. 24 febr. 1969: Judith Esther, d.v. M. J. de Looff en K. Davidse. 28 febr. 1969: Willem Marinus, z.v. B. Wattel en A. H. Hoogerheide. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: 21 febr. 1969: Cornelis Gil lis Jacobus Poppe, oud 22 jaar te Veere en Maria Willemina Vermeule, oud 21 jr. Overleden: 11 febr. 1969: Lena van der Moere, oud 75 jaar, echtgenote van P. Allemekinders. Kruiswoordpuzzel no. 121 Horizontaal: 1. lopend touw - 4. groot bouwwerk - 10. verlaagde toon - 13. vulkaan - 15. werkelijk - 16. deel v. e. trap - 17. boeien - 19. neerbuigende 21. windrichting (afk.) - 22. Fr. lidwoord 24. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) 25. vervoerbedrijf (afk.) - 27. lengtemaat (afk.) - 29. rangtelwoord - 32. zangnoot 34. handvat - 37. blos - 39. deel v. h. hoofd - 40. militair - 42. jongensnaam 43. jongensnaam - 44. Fr. lidwoord - 45. niet raak - 46. duur van eb en vloed 47. van onderen (afk.) - 48. duinvallei 50. heel kleine - 51. ontkenning - 52. bijwoord - 54. windrichting - 56. gou den tientje (afk.) - 57. krachtig - 60. karaat (afk.) - 61. pers. voornaamwoord 62. meterton (afk.) - 63. of dergelijke (afk.) - 65. in vervolg (afk.) - 67. iem. die een zonde begaat - 70. betrekking, kennis - 73. plaats in Zeeland - 74. afvoerbuis - 76. meisjesnaam - 77. een zekere - 78. duurzaam, bestendig - 79. bar. Verticaal: 1. dwaas - 2. voedsel - 3. inbinden - 5. vogel - 6. vr. munt - 7. voorzetsel - 8. water in Utrecht - 9. keur troep - 10. steensoort - 11. rivier in Duitsland - 12. meer (Duits) - 14. als eerder (afk.) - 16. ter zake (afk.) - 18. bijwoord - 20. voorzetsel - 23. stad der oudheid - 26. vlooteenheid - 28. pers. voornaamwoord - 30. enkelvoudige stof 31. bundel processtukken - 32. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 33. behoeftige om standigheid - 35. rivier in Italië - 36. scheel - 37. ketting - 38. vogel - 41. tochtje - 49. overgeleverd verhaal - 51. aantekening - 53. hetzelfde (afk.) - 55. in orde (afk.) - 57. begin - 58. vogel- produkt - 59. frisse - 61. kus - 62. fami lielid - 64. inhoudsmaat (afk.) - 66. tel woord - 67. groot water - 68. lidwoord 69. meisjesnaam - 70. koning (Fr.) - 71. spil - 72. nauw - 75. rivier in Siberië. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 120 Horizontaal: 2. klinker - 8. islam - 12. a.g. - 14. teelt - 15. halte - 16. N.R.U. 18. rue - 19. ja - 20. os - 22. kano - 24. Spa - 26. rok - 28. al - 29. e.a. - 30. ir 32. paria - 34. erg - 35. garage - 38. en 39. tooi - 41. dar - 42. egoisme - 44. Ab 46. d.i. - 47. p.k. - 48. ar - 49. pardoes 53. eva - 56. slot - 57. t.l. - 58. snater 61. til - 62. Vaals - 64. l.o. - 65. i.o. 67. oe - 68. gal - 69. Lek - 71. loom 73. pa - 74. Ob - 75. neo - 77. oom 78. Arlon - 80. scene - 82. Ie - 83. stomp 84. present. Verticaal: 1. manke - 3. lt - 4. Ier 5. neus - 6. klepper - 7. et - 8. ia 9. slok - 10. l.t.s. - 11. a.e. - 13. graag 15. haring - 17. un - 21. Algiers - 23. oir - 25. Aa - 27. o.a. - 28. aroma - 31. radio - 33. ree - 34. Eos - 36. af - 37. ga 39. tik - 40. kapstok - 43. opaal - 45. balie - 46. d.d.t. - 50. tol - 51. etalon 52. sla - 53. essence - 54. V.N. - 55. de 59. tol - 60. riool - 62. va - 63. 1.1. - 66. Ommen - 68. galm - 70. Kees - 72. o.o. 73. pro - 76. one - 78. a.t. - 79. op 80. sr - 81. en. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1