NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plourier heeft DE schoenen Eén man remt de Europese integratie kleine stapjes, grote stappen... DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland No. 3341 Zaterdag 8 maart 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 et per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. OP ZOEK NAAR BOVENNATIONALE VORMEN. Zes landen uit de Raad van Europa hebben de moed opgebracht voor een beslissende stap op de weg naar verwe zenlijking van een Europese bundeling van krachten. Zij gingen zij het ook op een beperkt terrein over tot boven nationale regelingen in de sector kolen en staal volgens een plan van de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman. Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, Italië en West-Duits- land, wel eens ietwat spottend „Klein- Europa" genoemd, richtten namelijk de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) op, die in september 1952 in werking trad. Bij deze E.G.K.S. is er sprake van een soort federatie in zakformaat: er is een met bovennationaal gezag toegeruste „re gering" (de Hoge Autoriteit), die verant woording schuldig is aan een door de nationale parlementen zelf aangewezen „parlement". Een Hooggerechtshof waakt over de juiste naleving van het verdrag. Het feit dat de Hoge Autoriteit de vrijwel volledige zeggenschap uitoefent over de steenkool- en staalbedrijvigheid in Klein- Europe, houdt o.m. in dat het Ruhrgebied aan het Duitse gezag is onttrokken even als Lotharingen aan het Franse. Een oorlog tussen deze beide oude vijanden wordt daardoor praktisch on mogelijk, daar geen van hen nog zeg genschap heeft over de steenkool en het staal, zo nodig voor de bewapening. Rationalisering. Uit economische overwegingen kan de Hoge Autoriteit bepaalde mijnen sluiten als deze uit Europees oogpunt onrenda bel zijn geworden (hetgeen ook in ons land is gebeurd) en desgewenst elders nieuwe doen boren. Uiteindelijk immers moet een optimale arbeidsverdeling ontstaan, d.w.z. moet de produktie daar plaats vinden waar zij met de minste kosten geschieden kan. Maatregelen zijn genomen om de om schakelingsproblemen, welke dit alles (sluiting van verouderde mijnen, con currentie van aardgas) met zich brengt, op te lossen. Deze zeer revolutionaire con structie, voorlopig aangegaan voor vijf tig jaar, zou in 1919 de wereld hebben doen trillen van verwondering en van vreugde. Thans is de betekenis ervan nog steeds niet bij het grote publiek doorgedrongen. Men merkte er alleen financieel iets van doordat (ten behoeve van de Belgische mijnen) een toeslag op de kolenpr. moest worden betaald en wel gedurende vijf jaar. Want na een overgangsperiode van vijf jaar moesten de „achterlijke" mijnen indien mogelijk zodanig zijn ge moderniseerd, dat ook zij met succes aan het spel van de concurrentie zouden kunnen deelnemen. De Gaulle. Maarminister Schuman verdween van het politieke toneel en ook de Eu ropees-denkende Franse regeringen vie len. In hun plaats kwam generaal Char les de Gaulle, die zoals bekend •sinds 1959 stelselmatig de Europese in tegratie boycotte. Hoewel de diverse verdragen ook door Frankrijk zijn ondertekend, meent hij zich van de daaruit voortvloeiende plich ten weinig of niets aan te moeten trek ken. Hetgeen de Europese integratie ui teraard alleen maar schade berokkent. De president wil niet erkennen dat de tijd voorbij is dat Frankrijk een afzon derlijke „grote mogendheid" was. Of moet zijn halsstarrigheid worden toe- feschreven aan het feit dat de „oude ge- eraal" zijn tijd niet meer begrijpt? Het Franse volk voelt in zijn meerder heid voor Europese integratie. Het voelt dat ook zijn land erbij gebaat is. Doch de situatie is momenteel zo, dat één man deze aangelegenheid meen te moeten af remmen Over democratie gesproken. Militaire resultaten. Een geheel ander terrein is dat van de verdediging van onze vrijheid. In februari 1948 werd de vrije wereld opgeschrikt door de communistische staatsgreep in Praag. Herinneringen aan de gebeurte nissen in Oostenrijk in 1938 werden op eens weer levend. Moest de geschiedenis zich gaan herhalen? Neen, dat nooit. Maar dan was het zaak dat de westerse wereld zich niet alleen ging herbewa penen maar dit vooral in onderlinge sa menwerking ging doen. Immers, de na tionale legers, luchtmacht en vloten wa ren uit de tijd, eenvoudigweg, omdat er in feite geen nationale veiligheid meer bestond, zelfs geen continentale. Het vei ligheidsprobleem was een wereldpro bleem geworden. De moderne oorlogsvoering brengt nu eenmaal met zich mee dat een land vol doende diepte moet hebben om een aan valler te kunnen weerstaan. Een land als Rusland bezit een dergelijke voldoende diepte. De sowjet-regering kon in 1942 de Duitse troepen 7000 km laten opruk ken om de onverwachte stoot te kunnen opvangen en de vijand daarna te kunnen terugwerpen. Uiteraard is een dergelijke taktiek niet uitvoerbaar zonder voldoen de diepte en derhalve uiterst kwetsbaar. Slechts West-Europa in totaal heeft misschien voldoende diepte. De N.A.V.O. Veldmaarschalk Lord Alanbrooke be schrijft in zijn memoires hoe op „V.E.- day", de dag dat de onvoorwaardelijke overgave van Hitiers nazi-rijk een feit was geworden en alom wei-d gevierd, de oorlogsleider Winston niet van harte in de feestvreugde kon delen. Waarom niet? Omdat hij de toestand in Europa zorge lijker achtte dan ooit tevoren. Hoezeer hij daarin gelijk had, zou spoedig blijken. Want met de verplette ring van het Derde Rijk was een andere macht in Europa overheersend gewoi-den: die van de Sowjet-unie. En reeds terwijl de Tweede Wex-eldoorlog nog in volle gang was, begon deze macht zich te uiten op een wijze die niet veel goeds voor de toekomst beloofde. Dat kon uiteraard niet met lede ogen worden aangezien.... Vandaar dat in 1948 door de drie Beneluxpartners, En geland en Frankrijk het z.g. Pact van Brussel werd gesloten, waarbij deze lan den zich vei-enigden in de Westeui'opese Unie. Zij vei-bonden zich elkaar automa tisch te hulp te komen, indien één van hen zou woi'den aangevallen. Met dit pact, dat werd aangegaan voor vijftig jaar, verliet Nederland definitief zijn neutraliteitspolitiek. Als immers b.v. Bel gië wordt aangevallen, kunnen wij niet meer, als in 1914, afzijdig blijven, maar moeten wij militair te hulp komen. Hoe wel dit pact in hoofdzaak militair was bedoeld, voorzag het ook in internatio nale arbeidsbemiddeling tussen de vijf landen. Hulp nodig. De Europese landen, die bij de West- europese Unie waren aangesloten, wisten echter zeer goed dat een doeltreffende verdediging niet mogelijk was zonder de medewerking van de Verenigde Staten. Vandaar dat ook steeds meer stemmen opgingen om ook Amerika in dit verdrag te betrekken. Eerst dan achtte men de collectieve veiligheid op effectieve wijze gewaarborgd. Noorwegen, Zweden en Denemarken waren reeds in bespreking over een Scan dinavisch defensief vei-drag; Noorwegen en Denemarken besloten echter, ondanks diplomatieke druk van Rusland, deel te nemen aan de'(in Washington plaats vin dende) besprekingen over een Atlantisch Pact. Zweden zag daarvan af en hand haafde zijn neutraliteitspolitiek. Voorts werden IJsland, Portugal en Italië uit genodigd tot het Atlantische bondge nootschap toe te treden. Na enkele maanden van onderhande len werd op 4 april 1949 te Washington de Noordatlantische Verdragsorganisatie, de N.A.V.O. (in het Engels N.A.T.O.) opgericht. Behalve de vijf partners van het Pact van Brussel sloten zich aan Canada, Denemarken, Italië, Noorwegen, Portugal, de Ver. Staten en IJsland. Di'ie jaar later, op 9 mei 1955, werd de Duitse bondsrepubliek tot de N.A.V.O. toegelaten ondanks felle pi'otesten van Moskou. Herziening. In april 1969 loopt -de (voor 20 jaar aangegane) N.A.V.O. af. De gi-ote vraag is: wat zullen de leden gaan doen? Zul len zij uittreden, hun bijdragen vermin deren of vermeerderen? Nederland heeft zijn bijdrage met 225 miljoen vergroot. Hetgeen ons verstandig lijkt. Immers, willen we Europa als een zelfstandig „derde" werelddeel blijven zien zon der in de Amerikaanse of Russische machtssfeer te worden getrokken dan zal de NAVO een noodzaak blijven. Dat de NAVO een Atlantisch Pact is, kan ons alleen maar ten goede komen. Amerika is namelijk voorstander van een zelf standig Europa. De N.A.V.O.-partners zijn overeenge komen dat een gewapende aanval tegen één of meer van haar in Europa of Noord-Amerika als een aanval tegen allen zal worden beschouwd. Indien zulk een gewapende aanval plaats vindt, zal elk land „maati-egelen overwegen om de agressie te keren." Deze garantie gaat dus minder ver dan die, welke landen van het Pact van Sparen kunt u in uw eigen tempo doen. Met grote stappen, of met kleine stapjes. Hoofdzaak is, dat u er komt. Dat u over een leuk bedrag kunt beschikken als het nodig is. Wist u, dat er vele spaarvormen zijn met aantrekke lijke rente- en premiemogelijk- heden?Kom eens met ons praten! zal u graag nader inlichten Brussel elkaar hebben toegezegd. Daarin is sprake van automatische hulp van de andere partners, indien er één wordt aangevallen. Bij de N.A.V.O. is het zo, dat in geval van agressie tegen een van de N.A.V.O.- leden de anderen niet automatisch ge wapende bijstand verlenen, doch de be slissing hierover zelf in de hand houden. Op Amerikaans verzoek is de tekst zo gekozen, omdat het Amerikaanse Congres het recht wenste te behouden om over Amerikaanse deelneming aan een oorlog te beslissenzij het ook dat dit voor behoud van niet meer dan formele aard is. Bij een aanval op het N.A.V.O.-gebied is het immers praktisch ondenkbaar dat Amerika niet in het daaruit voortvloeien de conflict zou worden betrokken. (Nadruk verboden). Mr. N. W. A. van Eijk. Israël verloor man der matiging De vraag is of zijn opvolger ook de haviken kan temmen. De dood van premier Levi Eskjol komt op een spannend moment in Israëls ge schiedenis. De hele geschiedenis van de jonge Joodse staat is gehuld geweest in een crisissfeer, maar juist nu beginnen zich naast de altijd al gebruikelijke poli tieke ruzietjes twee stromingen af te te kenen die onverzoenlijk tegenover elkaar staan. Een kwestie ook hier van duiven en haviken - van mannen die uiteindelijk meer verwachten van een compromis en mannen die menen dat met, macht alles is te bereiken. Na de juni-oorlog was er nogal wat weerstand tegen Eskjol, die duidelijk tot de duiven gerekend moest worden. Zeker heeft hij in die tijd remmend gewerkt bij voorbeeld op mannen als Mosje Da jan, die van praten onderhand geen enkel heil meer verwacht, maar wel van het wa- pengebruik. Matiging. Wat een man als Eskjol juist op dit mo ment zo waardevol maakte voor zijn land was dat hij een grote charme had en die ook met humor wist te gebruiken om bin nen zijn kabinet en in het parlement, de Knesseth, verzoenend te werken. Dat wil niet zeggen dat Eskjol in de verste verte er maar aan dacht de veilig heid van Israël gevaar te laten lopen, maar bij al zijn doen en laten speelde op de achtergrond de gedachte dat het be staan van Israël temidden van Arabische landen nooit ten eeuwige dage een kwes tie kon zijn van militaire superioriteit die het land zijn veiligheid moest geven. Juist nu die veiligheidsgarantie er nog was, zag hij de noodzaak een grondslag te leggen voor een toekomst waarin het leger niet Israëls vooi-naamste fundament meer zou behoeven te zijn. Die matiging die zeker in Israël niet algemeen is, kon hij met zijn verzoenende gaven en zijn persoonlijke prestige in het landsbeleid vaak doorzetten tegen verzet van an deren in. De vraag is of zijn opvolger dat ook zal kunnen. Als staatsman lijkt Eskjol verre de mindere van bijvoorbeeld zijn grote voorganger David ben Goerion, maar het verschil zit hem er waarschijn lijk meer in dat wat hij deed minder spec taculair was, maar daarom niet minder belangrijk. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 120 Horizontaal: 2. straatsteen - 8. godsdienst 12. N.V. (duits) - 14. het telen - 15. stop plaats - 16. Nederl. Radio-Unie (afk.) 18. straat (fr.) - 19. bevestiging - 20. her kauwer - 22. vaartuig - 24. pl. in België 26. kledingstuk - 28. reeds - 29. en an- deren (afk.) - 30. titel (afk.) - 32. uitge stotene - 34. bar - 35. soort stalling - 38. voegwooi-d - 39. sier - 41. insekt - 42. zelfzucht - 44. jongensnaam - 46. dat is (afk.) - 47. eenh. v. kracht (afk.) - 48. slede - 49. plotseling - 53. schortje - 56. einde - 57. sooi-t verlichting (afk.) - 58. mond - 61. duivenwoning - 62. pl. in Limburg - 64. soort onderwijs (afk.) 65. in opdracht (afk.) - 67. dubbelklank - 68. bitter vocht - 69. rivier in Nederland 71. vadsig •- 73. familielid - 74. rivier in Siberië - 75. nieuw (in samenstelling) 77. familielid - 78. pl. in België - 80. deel v. e. toneelstuk - 82. fr. lidwoord 83. harde vuistslag - 84. aanwezig. Verticaal: 1. kreupele - 3. militair (afk.) 4. Europeaan - 5. deel v. h. hoofd - 6. ratel - 7. fr. voegwoord - 8. diei-engeluid 9. teug - 10. soort onderwijs (afk.) - 11. als eerder (afk..) - 13. gaarne - 15. soort vis - 17. fr. lidwoord - 21. pl. in Afrika 23. nakomelingschap - 25. water in Bra bant - 27. onder andere (afk.) - 28. geur 31. communicatiemiddel - 33. herkauwer 34. godin - 36. klaar - 37. bevel - 39. klopje - 40. klex-enhanger - 43. halfedel steen - 45. leuning - 46. verdelgingsmid del - 50. cilinder - 51. standaardmaat 52. groente - 53. smaakstof - 54. Vere nigde Naties (afk.) - 55. lidwoord - 59. speelgoed - 60. afvoerbuis - 62. familielid 63. laatst leden (afk.) - 66. pl. in Overijsel 68. weerklank - 70. jongensnaam - 72. onder-officier (afk.) - 73. voor - 76. eng. telwoord - 78. administratieve troepen (afk.) - 79. voorzetsel - 80. de oudere (afk.) - 81. voegwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 119 Horizontaal: 1. raster - 7. gratie - 12. orde - 13. adam - 14 ta - 16. deler - 17. ge - 18. tronie - 19. dubbel - 20. ui - 21. ne - 22. maan - 24 koers - 26. sten - 28. apostel - 29. paradijs - 31. kaap - 34. smaad - 35. trio - 38. ap - 39. rp - 40. riant - 42 gretig - 43. ps - 44. leder 45. se - 46. keel - 48. asem - 51. tralie 52. sti'and. Verticaal: 1. rottum - 2. so - 3. ti-onen 4. ed - 5. rede - 6. kolonel - 7. gard 8. rd - 9. aalbes - 10. tm - 11. edelen 15. ai"ia - 17. gene - 23. ai-oma - 24. klets 25. stand 27. teder - 30. maandag 31. karpet- 32. apis - 33. paneel - 35. toeter 36. iris - 37. opgeld - 41. elle - 42. gras 46. ka - 47. ei - 49. st - 50. ma. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1