-caDaiieio caballero caballero caballero caballero n MensMi Firma E. T1LR0E k ZOOI Tragedie of glorie anders dan andere geneesmiddelen bandages parfumerie A.C.van der^REST onze u/itte jenever WACHT OP HET WONDER VOOR AJAX IN PARIJS? Met de wedstrijden "tussen Ajax en Benfica is weer eens duidelijk aange toond, dat het voorspellen van voetbal uitslagen een hachelijke zaak is. Zowel Benfica als Ajax heeft een grootse prestatie geleverd. De Portugezen waren de eersten, die Ajax in een duel in de Europese bekerstrijd een nederlaag in Amsterdam bezorgden. En onze lands kampioen was na Manchester United in 1966 de tweede, die Benfica in Lissabon versloeg. Van trainer Rinus Michels viel het te gen, dat juist hij deze tegenstander voor de wedstrijd in Amsterdam heeft onderschat. Hij beïnvloedde na zijn be zoek aan Lissabon zelfs de publieke opinie. Niemand zou verwonderd zijn geweest als Ajax in het weliswaar besneeuwde Olympisch Stadion zou hebben gewonnen. Datzelfde gold echter voor Benfica bij de returnmatch. Beide teams hebben in hun gewonnen wedstrijd laten zien tot Europees niveau te kunnen reiken. Ze hebben echter ook laten mer ken! het er bij te kunnen laten zitten als ze het „wel geloven". En dat is een gevaarlijke houding voor een kam pioenselftal. Naar onze mening is Benfica in een alles-of-niets stemming naar Amsterdam gekomen. Ajax dacht het Portugese var kentje wel even te kunnen wassen. Te recht? Ten dele, want Benfica had ver wacht in Amsterdam te zullen verliezen. Wat een ploeg kan bereiken die niet onder druk staat en zich eensgezind wil rehabiliteren na een slechte prestatie liet Ajax met fris en onbevangen voetbal zien, toen de revanche in het Estadio da Luz aan de orde was. 30.000 Ajax-fans. Maar nu dan de wedstrijd, die op 5 maart in het Stadion des Colombes op woensdagmiddag 5 maart om drie uur begint. Naar schatting zullen zeker zo'n 30.000 Nederlanders naar Parijs gaan, alsmede een goede 5000 Portugezen. Daar komen twee elftallen in het veld, die nu (denken te) weten wat ze aan elkaar hebben. Met dit verschil, dat Benfica een extra stimulans heeft om zich te i-evancheren voor de smadelijke neder laag in Lissabon. De ploegen kunnen volkomen aan el kaar gewaagd worden geacht. Beide zul len het van hun aanvalskracht moeten hebben. En de ervaring kan ook wel een woordje meespreken. In dat opzicht is Benfica in het voordeel. Maar intussen is wel duidelijk, dat een speler als Cruijff minder gemakkelijk is uit te schakelen dan Eusebio. In de eerste helft in Lissabon speelde Ajax heel taktisch constant met een viermansaanval: Swart, Cruijff, Daniels- son en Keizer. De verdedigingslinie be stond uit vijf spelers en alleen Groot stond op het middenveld. Nu is in beide voorgaande wedstrijden gebleken, dat met Danielsson in de voor hoede de doelpunten kwamen. De Zweed scoorde zowel in Amsterdam als in Lis sabon en is duidelijk produktiever dan Nuninga. Daarom nemen we aan, dat coach Rinus Michels in Parijs de Zweed direct zal inzetten en nu misschien voor de hele wedstrijd. Per slot is het voor een verdediging moeilijker twee goal- getters uit te schakelen dan één. Ilct middenveld. Ook bleek in Lissabon, dat de na de komst van Vasovic bij Ajax gepasseerde Tony Pronk in tegenstelling tot Benny Muller beter in staat is Eusebio in de persoonlijke duels te weerstaan, hoewel hij niet zo snel is. Maar daarmee wordt het middenveld teveel aan de Portugezen gelaten. Er kan met een zwakkere middenveld bezetting worden volstaan als de verde diging in het cenrtum sterk genoeg is en de vleugelverdedigers veel meer naar voren trekken. Bovendien wordt de taak van de vleugelaanvallers (Swart en Kei zer) verzwaard, omdat die dan op het middenveld moeten bijspringen. Toch is het aan te nemen, dat zowel Otto Gloria als Rinus Michels in Parijs geen risico zal nemen. Dat betekent een straffere mandekking dan beide teams gewoon zijn toe te passen. En meer ver dedigend. Vrijuit zullen Ajax en Benfica geen van beiden spelen en dat kan duiden op een minder aantrekkelijke wedstrijd, omdat er zoveel belang bij is. Blyven aanvallen. Het valt overigens niet te verwachten, dat de ploeg die het eerste doelpunt scoort, als dat niet ver in de tweede helft is, zich in de verdediging zal terugtrek ken. Ajax en Benfica beschikken over zeer goede aanvallers, die bovendien ge wend zijn tegen een versterkte verdedi ging op te tornen. In de verdediging gaan is te riskant, want dat schept voor de tegenstander de mogelijkheden om aan te vallen en te scoren. Gevaarlijke snelle uitvallen worden dan toch gesmoord door overtredingen. Zowel Ajax als Benfica zal snel een doelpunt willen maken. Daarom is een snel begin te verwachten. Als dan geen doelpunt valt, kan het best zijn, dat het tempo belangrijk daalt. Dat moet vooral Ajax zien te voorkomen, want juist in een snelle wedstx-ijd is Ajax op haar best. En met een hoog tempo kunnen de Por tugezen, die vooral in de korte combinatie erg goed zijn, worden verslagen. Dubbele spits. Voor Ajax kan de dieptepass een be- langx-ijk wapen zijn. Konsekwentie is een dubbele spits in de aanval: Cruijff en Danielsson. Als Ajax de eerste goal scoort, zal het door moeten gaan met aanvallen en Benfica geen gelegenheid mogen geven aan te vallen. De ploeg die de ander het gewenste tempo kan op leggen, heeft de beste kans om te winnen. Het zou heel mooi zijn als Ajax, net als Feijenoox-d zes jaar geleden, de halve finale van de Europacup voor landskam pioenen behaalt. Rekent u er echter niet op, want de.stx-ijd in Parijs gaat tussen twee gelijkwaardige ploegen, die er ont zettend hard voor zullen knokken. En als Ajax geen geluk heeft, haalt het die halve eindstrijd beslist niet. Ovex-igens is het voor de Parijse hox-eca-onderne- mers meer te hopen, dat Ajax in het Stadion des Colombes wint dan voor de politie van de Franse hoofdstad, want het is in heel Europa ónderhand al be kend, dat de Nederlandse voetbalsuppor ters zich na een succes van hun club beschamend weten te misdragen. Tom Noddy. LANGE KERKSTR.42ÜI GOES BIAFRA-HULP De in de gemeente Wissenkerke ge houden inzameling t.b.v. de vluchtelin genhulp in Biafra heeft 802.opge bracht. Diplomatie via weekbladen. Na president Nasser heeft nu ook Is- raëls premier Esj kol via de kolommen van Newsweek een en ander gezegd over eventuele concesssies om tot vx-ede in het nabije oosten te komen. Over het geheel komt Esjkol tot een nogal soepele houding op veel punten, inclusief bij voorbeeld een gesprek met de Palestijn se guex-illa-organisatie El Fatah wat deze als een soort erkenning kan opvat ten en compensaties voor de vluchte lingen die nu al zo lang uit Israël zijn. De bereidheid tot terugtrekken uit de bezette gebieden wordt overigens bepex-kt tot alle gebieden behalve (oost-)Jex-uzalem en een gebergte in het noorden van waar af de Syriërs lange tijd met artillex-ie schoten op nederzettingen. Opvallend is een soepelheid jegens Jordanië, dat Esjkol wel wil gerieven met vrije toegang tot een Middellandse-zeehaven. Een wat neteliger punt is weer dat Esjkol het nodig vindt dat Israëlische troepen voor een veiligheidsgordel langs de Jordaan blijven zox-gen. Vrijblijvend. Een waslijst die nog langer is van al lerlei punten, waarvan er menige zeker acceptabel zouden kunnen zijn voor de Arabische landen en wellicht ook voor de Palestijnen die sinds de juni-ooirlog van 1967 eigenlijk pas voor het eerst als een belangrijke politieke factor in deze kwestie optreden. Maar een groot aan tal punten is soms alleen al om de allergevaarlijkste prestigex-edenen voor deze Palestijnen en Arabieren onaan vaardbaar, bijvoox-beeld de zaak Jeru zalem. Maar in elk geval worden via de kolommen van het Amex-ikaanse week blad althans vrijblijvend enige ideeën uitgewisseld tussen de partijen. Niet dat men' daarin een volledige vervanging mag zien van besprekingen tussen de regeringen. Tenslotte heeft Jordaniës ko ning Hoessein enige maanden terug via het Britse blad The Observer ook enige concessies laten verluiden. Na protesten binnenslands werd prompt vastgesteld dat de joux-nalist de vox-st „verkeei'd be grepen" had. Evenmin kan men Esjkol of Nasser ooit helemaal binden aan de uitspx-aken die van hen in Newsweek zijn opgetekend. De drie interviews geven echter wel het beeld dat aan beide zijden het begrip is gegx-oeid dat er gesproken en onder handeld moet worden. En alleen dat is al een vooruitgang ten opzichte van het vex-leden. Een volgende stap op die weg zou zijn dat de drie heren gaan beseffen dat ze in plaats van met weekbladen met elkaar moeten spreken. ALTIJD SUCCES MET EEN RODENSTOCK BRIL. Top kwaliteit met 100% service. Vraag dus naar Rodenstock monturen, altijd een klasse apart want Rodenstock monturen voor groot en klein zal altijd naar genoegen zijn. DE BRILLENSPECIALISTEN MIDDELBURG Lange Delft 8a8b VLISSINGEN Walstraat 81 Wij verzorgen de afspraak voor de oogarts. Wegens ENORM SUCCES willen wij nogmaals vele oude en nieuwe I klanten laten profiteren van onze speciale STUNTPRIJZEN van Hieronder volgen onze prijzen: Vieux (Hollandse cognac) per liter 7.95. Oude Genever per liter 7.95 Jonge jenever per liter 7.95. Brandewijn per liter 7.95. Rhum, Whisky en Gin per fles 7.95. Voor al uw binnen- en buitenlands gedistilleerd slaagt u voordeliger I bij uw NOORD-BEVELANDSE SLIJTER. BOOT Supermarkt Slijterij. Kortgene, Hoofdstraat 50, Telefoon 01108 - 2 34. FEUILLETON door: T Dorssen - van Looon Ze loosde een zwax-e zucht. „We vinden het allebei naar, Frits en ik, maar we begrijpen nu, dat we niet mogen zwij gen, al is Roel mijn aanstaande zwager. Hij geeft niks om je en thuis steekt hij wel eens de draak met je. Vandaag of morgen zal hij je wel vragen met hem te trouwen. Het is enkel om je geld te doen. Toen ik pas met Frits ging, ver klaarde hij vaak genoeg, dat hij een vrouw met geld zocht: Ik heb geen zin m'n hele leven sjouwersman te blijven bij de Coöperatie; ik zoek wel een wijfje met een bonk geld. Ze mag ouder zijn dan ik, desnoods weduwe, en mooi kun je ook niet eten. Kijken jullie maar eens goed voor me uit. Als ik vrouw en cen ten binnen heb, zal ik er eex-lijk van op delen. In die geest sprak hij dikwijls. Wij beschouwden het altijd als een grap. Zelfs die eerste tijd, dat jullie met elkaar gingen. Maar een paar weken geleden zei hij thuis op vergenoegde toon: Ik denk wel, dat ik het goudvisje kan gaan vragen. Naar alle waarschijnlijkheid zal ze geen „nee" zeggen. Natuurlijk blijf ik eerst nog een poosje werken bij m'n baas, maar op een geschikt ogenblik neem ik m'n ontslag en kom bij haar thuis. Daar is altijd wel wat te doen en is er voor Roel een bx-uin leventje weggelegd. Frits ergerde zich dood, maar je weet, hoe hij is, dat laat hij vast niet mex-ken. Samen spraken we er over en beiden wai-en we van mening, dat we je moesten waarschuwen. En dat doe ik dan bij deze, omdat we je allemaal een veel te fijne vriendin vinden. Roel kan zich ontzettend mooi voor doen, maar hij is een geweldige egoïst. Het is niet, dat ik kwaad wil spreken van mn' aan staande zwager, hoor. Je mag het gerust aan Frits vragen. Hij is tenslotte zijn broer. Heb je zelf nooit iets in de gaten gehad?" Terwijl Tini met zachte stem sprak, stox-tte mijn wereldje ineen. Alle toe komstplannen, die ik in stilte had ge maakt met Roel afs mijn man, gingen in rook op. Ook hij was dus uit op m'n geld en wilde het onooglijke vrouwtje wel op de koop toe nemen. Niets had ik bemerkt van zijn streven. Ik was enkel verliefd en zo dwaas was ik nog, dat ik me verbeeldde, dat hij werkelijk van me hield. Ondanks m'n pukkeltjes, on danks m'n slechte ogen. Tini bleef ong. een half uux-tje, maar had wel zoveel tact, dat ze na het derde kopje thee opstond en vertx-ok. Maar niet nadat ze betoogd had: „Fx-its en ik, wij blijven in elk geval je vrienden, hoor? Wij mogen je, al zou je op dit ogenblik straatarm worden. Dat zou voor ons geen enkel verschil maken." 's Avonds zou Roel komen, dat was afgesproken. De restex-ende uren wor stelde ik met het probleem: welke hou ding zou ik moeten aannemen? Hem een voudig op straat zetten? Tien tegen één, dat hij zou begrijpen: iemand van de familie heeft gekletst. En dan zou het voor hem een kleine kunst zijn om uit te vinden: wie. Doch terwijl ik met trage tanden brood at, kreeg ik een idee. Dat leek me zo lumineus, omdat ik er twee vliegen te gelijk mee kon slaan. Als helde ik over naar de mening, dat Tini volkomen op recht was en me werkelijk wilde waar schuwen voor Roels werkelijke bedoe lingen, ik was en bleef vrouw, dus bleef er wat wantrouwen hangen omtrent de juistheid harer voorstelling van zaken. Kon iemand zo komedie spelen? Maar ik had in dit opzicht al enige ervaring gehad met Dries. Zulke mannen beston den er immers? Waarom zou Roel in dit opzicht ander zijn dan Dries? Toen hij tegen achten kwam, liet ik niets merken. We omhelsden elkaar en gingen eerst een poosje scharrelen op de bank. Daarna, terwijl ik koffie maakte, kwam hij me achterna en in de deur opening van de keuken, zei hij, een sigaret rokend: „We moesten maar eens trouwplannen maken, Woutje. Mij dukt, we gaan nu lang genoeg met elkaar om." M'n hart begon een slag over te slaan, doch ik probeerde me zo goed en zo kwaad als het ging te beheersen. Ik knikte enkel en antwoordde: „Dit had ik wel verwacht. Heb je soms een datum in je hoofd?" „Wat zou je denken van de volgende maand?" Ik lachte zenuwachtig. „Wel een beetje op stel en sprong, hè? De mensen zouden er wat van kunnen denken." Hij haalde zijn schouders op. „De men senmoeten we ons daar aan storen? Je weet net in wat voor i-oddeloox-d wij toevallig geboren en getogen zijn." Ik ging met de koffie naar de kamer. We gingen naast elkaar zitten. Hij sloeg zijn arm om me heen en trok me naar zich toe. Ik voelde zijn lippen op de mijne. Met gesloten ogen lag ik een poosje tegen hem aan. En mijn ogen wa ren nog dicht, toen ik zei: „Het lijkt me beter, Roel, dat we nog een maand of drie wachten. De kwestie is.ik heb wat liquiditeitsmoeilijkheden. Weinig geld voorhanden. Dat is maar tijdelijk, maar momenteel is het een beetje las tig." Zijn arm gleed van me af. Hij ging rechtzitten en keek me stom verwon derd aan. „Financiële zorgen? Hoe kan dat nou? Ik heb altijd gedacht, dat jouw zaak kerngezond was?" „Dat is hij ook wel, maar de lasten zijn hoog en de verdiensten zijn in de krui deniersbranche vrij laag. Je moet een grote omzet halen, om te kunnen ver dienen. Ik heb twee meisjes, die kosten samen een klein kapitaaltje aan loon en sociale lasten. Om van de belasting nog maar te zwijgen. Tenslotte moet ik ook m'n hypotheek op tijd aflossen en x-ente betalen. Dat is elk half jaar een x-ib uit m'n lijf." Zijn verbazing groeide met de sekonde. ..Verdraaid, Woutje, laat ik nu altijd gedacht hebben, dat je huis helemaal schuldvrij was." „Was het maar waar," fantaseerde ik vei'der. „Hoeveel hypotheek heb je dan?" „O, ik moet nog zo'n dertigduizend gulden betalen. Dat is aan rente elk half jaar een flink bedrag. Je moet nog maar een maand of drie geduld hebben. Dan ben ik door de ergste zorgen heen. O- vei'igens, als we getrouwd zijn, hebben we jouw salaris erbij, dat zou de zorgen aanmerkelijk verlichten." Ik somde dit alles op, m'n gezicht in de plooi houdend en zo nuchter mogelijk. Alleen durfde ik hem niet aan te kijken. Al heel gauw werd hij onvoox-zichtig. „Altijd gedacht, dat jij behoorlijk in je slappe was zat, Woutje. Ja, je hebt ge lijk, als je zaak er zo voor staat, kunnen we misschien beter een poosje wachten ,hè? Tenslotte zijn we jong, waarom zul len we ons haasten?" Hij probeerde te lachen, maar verder als een grimas kwam hij niet. Nu wist ik, dat Tini's waarschuwing geen verzinsel was, doch hax-de wrede waarheid. Roels gevoelens vex-koelden als bij toverslag. Hij schoof een eindje bij me vandaan, zijn koffie drinkend en voor zich uitkijkend. De stilte wex-d pijn lijk. „Houd je nu minder van me?" vx-oeg ik met een benepen stemmetje, „nu je weet, dat ik een beetje moeilijkheden heb?" „Welnee, waarom? Dat is maar onzin. Je komt er wel ovex-heen, niet? We wach ten gewoon een tijdje, nietwaar?" We zaten nog een poosje te zitten, zon der elkaar aan te raken. Opeens keek hij op z'n horloge. „Ik maak het vana vond niet te lang, Woutje, want van de week had ik een kleine aam-ij ding. Ze hebben de deuk er uit geklopt, maar ik wou hem nog even spuiten, dan is-ie mox-gen droog, snap je?" Ik knikte begrijpend. Ik snapte alles, veel meer dan hij op dit moment ver moedde. Dit zou wel het laatste bezoek geweest zijn, dat de heer Roel van A- meren gebracht had aan mijn woning. (Wordt vervolgd),

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 2