NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «•19 Plouvier heeft DE schoenen Orangisten en papisten De eensgezindheid slinkt in Tjecho-Slou/akije de zilvervloot: jong gespaard, jong verdiend! DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland Geef uvi kentekenbewijs niet af Bronchiletten No. 3337 Zaterdag 8 februari 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprüs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In Noord-Ierland zijn de tegenstellingen tot het uiterste verscherpt. Dat vindt zijn oorzaak hierin, dat de religie dient als vlag om een zeer weinig stichtelijke lading te dekken. Men wil, zo luidt het, Noord-Ierland voor het protestantisme behouden; in werkelijkheid wil men eigen bevoorrechte positie handhaven. En het één bestaat niet zonder het ander. De situatie in Ierland, en niet alleen in het noorden (Ulster), wordt nog steeds bepaald door het verleden. Een verleden, waarin het fel-katholieke Ierland partij koos tegen protestantse, Engelse vorsten. Die historie is met bloed geschreven; vooral ten tijde van Cromwell en zijn „rondkoppen" zijn (niet alleen van zijn kant) onvoorstelbare wreedheden begaan. De Engelsen hebben de Ieren eeuwen lang uitgezogen. Ten langen leste werd Ierland voor het overgrote (katholieke) deel een Republiek: Eire. Egelstelling. Het Engels-protestantse bruggehoofd (Ulster) bleef apart en duidelijk afge scheiden. Economisch maakte het een gunstige uitzondering. De toestand was er eeuwenlang meer stabiel dan in het immer onrustige Ierland, mede dank zij de banden met Engeland. De pretentie van de Ieren, dat heel het eiland een politieke eenheid zou moe ten worden, deed de protestantse Ulster mensen zich opsluiten in een egelstelling en ze namen maatregelen om te zorgen, dat ze daarin baas bleven, o.a. door een beperking van het stemrecht. De katholieken, die ongeveer eenderde deel der bevolking vormen, kwamen daardoor in geen enkel opzicht aan hun trekken, bleven op ieder gebied achter. VOOR VADER, MOEDER EN KIND De dominee. Nu is hét nog maar zeer de vraag of de katholieken in Ulster zo graag deel willen gaan uitmaken van de Republiek Eire, maar, zo redeneren de protestan ten, wat niet is, kan komen en als dat gebeurt, vormen wij een verdwijnende, kleine minderheid, is het praktisch met ons gedaan. Het ligt het meest voor de hand, dat de religieuze tegenstelling hierbij het volle accent krijgt, al is er bitter weinig te bemerken van christelijke verdraag zaamheid, naastenliefde en rechtvaar digheid. Maar het is maar al te vaak zo, dat hoe minder het geloof het leven be heerst, hoe luidruchtiger men er voor pal staat. Het optreden van de predikant Ian Paisley tenminste plaatst de strijd in al zijn aspecten tot drie eeuwen terug, toen Willem III als „Verdediger van het Ge loof" bij de Boyne slag leverde tegen zijn katholieke schoonvader. De premier. Het lijdt geen twijfel, dat de katholieke bewoners van Ulster onrechtmatig ach- teruitgesteld worden. De man, die pro beert langs legale en vreedzame weg die enigzins gelijk te breien, is premier O'Neill, die nu echter te maken krijgt met een extremistische rechtervleugel van zijn „Orangistische Partij". De situatie wordt nog verscherpt door dat de katholieken hun grieven in de o- penbaarheid brengen en gaan demon streren. De tegenpartij, die tot nu toe de straat voor zich alléén had, beschouwt dit als een uitdaging. De Ieren zijn notoire vechtersbazen en het ziet er niet naar uit, dat het christelijk geloof, in welke vorm ook beleden, hen vreedzamer maakt. Het is uitgedraaid op geweldige knokpartijen, waarbij de politie, grotendeels „Oranje mannen" een bedenkelijke rol speelde. Dominee Paisley streed in de voorste gelederen, werd gewond, gearresteerd, op borgtocht vrijgelaten en windt er geen doekjes om, dat hij de „strijd voor het ware geloof" zal voortzetten. Vijand in Rome. Hierdoor komt O'Neill, die moeizaam een bevredigende oplossing voor de pro blemen zoekt en het heilloze van de ex tremistische aktie duidelijk inziet, steeds zwakker te staan. Wie in deze strijd een gematigd standpunt inneemt, staat natuurlijk bloot aan de beschuldiging van lauwheid of zelfs verraad. Maar ook in Engeland ziet men deze ontwikkeling met zorg, want Ulster be hoort nog altijd tot het Verenigd Konink rijk. De regering-Wilson kan niet wer keloos blijven toezien wanneer in Ulster het geweld steeds meer gaat zegevieren. Dan zou het wel eens kunnen zijn, dat Britse troepen de orde moeten helpen handhaven. In ieder geval is men in Ulster door al dit gedoe verder van een vreedzame oplossing verwijderd dan ooit te voren. Merkwaardig genoeg, zit voor de felste Orangisten de vijand heel ver weg. Want voor hen is de met zorgen belaste Paus Paulus VI de antichrist, die als hij zijn zin krijgt, de brandstapels in Ulster weer doet roken. Tegen zo'n opvatting helpt niet veel gematigde redelijkheid. (Nadruk verboden). Een van de wapens der Russen bij het re-sowjetiseren van Tsjecho-Slowakije is het feit dat Tsjechen Tsjechen zijn en Slowaken Slowaken. Twee volken die in menig opzicht naast elkaar kunnen staan, wat in het vei-leden vaak gebeurde en wat ook in de toekomst nog vaak zal gebeuren, maar toch twee volken. De grote kra'cht van de hervormings beweging waarvoor president Novotny heeft moeien wijken was zeker dat Tsje chen en Slowaken in eendracht streefden naar opruiming van de strakke terreur- dictatuur van toen. Dat de Slowaak Dub- cek naar voren kwam als de menselijke leider is in deze min of meer toevallig. Het had voor hetzelfde geld ook Smrkov- sky de Tsjech kunnen wezen, zoals het in menig opzicht eigenlijk sindsdien ook geworden is. Voor de Tsjechen was de ommekeer van januari vorig jaar er in de eerste plaats een om het communisme te huma niseren, de treffende slogan die Dubcek vooral uitdroeg. Voor de Slowaken gold hetzelfde maar met een plus: een tweede overweging is steeds geweest dat dit humanere communisme ook de enige manier was om een tweede, ouder doel te bereiken: een grotere autonomie van het eigen land. Dat ideaal heeft men in Bratislawa altijd al gehad, ook toen het nog Presburg heette of moest heten. Hitier heeft er voor enige tijd colla borateurs mee gekweekt door de Slo waken een zekere schijn van zelfbestuur te gunnen uiteraard duurde het niet lang voor men besefte dat dit inderdaad maar schijn was en bloeide het verzet hier niet minder dan rond Praag in wat toen Bohemen en Moravië heette. Slowaken voorzichtiger. Wat Novotny's opvolgers ook mislukt mag zijn, ze hebben wel bereikt dat Tsjecho-Slowakije nu inderdaad een fe deratie is geworden met een aparte Tsjechische en een Slowaakse regering, elk met een eigen parlement en een ze kere mate van autonomie. Van Slowaaks standpunt bezien zonder meer al een grote vooruitgang. Dat be tekent ook dat de Tsjechen, voor wie reëel niets veranderde, en de Slowaken, voor wie dit wel het geval was, nu elk iets anders aankijken tegen de methode van verzet tegen de gedwongen terug keer binnen een gareel als Moskou graag aanlegt. Ongetwijfeld is in beide landsdelen het verlangen gelijk aanwezig om zonder inmenging vanuit Moskou te leven. De Slowaken zijn in deze echter wat voor zichtiger dan de Tsjechen al was het alleen maar om te voorkomen dat hun pasverworven autonomie in gevaar komt. Vandaar dat wel Tsjechische leiders na de zelfverbranding van Jan Palach en bij diens begrafenis tekenen van deelne ming stuurden naar zijn moeder, maar niet de Slowaakse. Er ontvouwt zich iets als een verschil in temperament: de Tsjechen die actief willen proberen de Russische wals tegen te houden, de Slowaken die geduld wil len oefenen tot de kans weer eens ont staat om een stap naar voren te doen. Een tweeledigheid van gevoel dat de Russen bij hun druk op de Tsjecho- slowaakse federatie met talent uitbuiten. (Nadruk verboden). -1' Als je tussen de 15 en 21 jaar bent, sta je er financieel goed voor! Want je kunt dan sparen tegen een aantrekkelijke rente PLUS 10% extra spaarpremie. Tien procent, zomaar, cadeau! Dat is het jeugdspaarplan "De Zilvervloot". Doe er aan mee, dan sta je er goed voor. Ons advies: even langs komen, informaties inwinnen en dan meteen beginnen. Hoe jonger je begint, hoe méér je verdient! zal u graag nader inlichten Het ondeugdelijke systeem van de ken tekenbewijzen wreekt zich op volkomen onschuldigen, die hun auto inruilen tegen een nieuw of beter exemplaar, als de nieuwe eigenaar van de wagen de te naamstelling niet laat veranderen. Ver scheidene malen zijn de vroegere eige naars al aangesproken voor schade of overtredingen, die door de nieuwe eige naars werden veroorzaakt. En juist de mala-fide figuren die overtredingen en zelfs misdaden begaan, hebben er belang bij naamloos te eclipseren en anderen voor hun misdragingen te laten boeten. Hoestdrank in tabletvorm. f 1.— Er moet daarom zo spoedig mogelijk verandering worden gebracht in het ver keerd opgezette systeem. Wie zijn wagen verkoopt, moet bovendien deel 2 van het kentekenbewijs niet afgeven aan de ko per, maar het opsturen aan de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Den Haag per aangetekende brief, waarin dan naam en adres van de koper van de auto wor den vermeld. Alleen deze voorzorgsmaat regel kan voorkomen, dat de vorige ei genaar later last krijgt met de justitie als er na de verkoop vreemde dingen met deze auto gebeuren. Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 6 januari 1969: Esther Anne Deborah, d.v. A. Verhorst en A. Holle- stelle; 10 januari 1969: Léonard Adryan, z.v. I. J. de Looff en J. A. de Wild; 17 januari 1969: Annette Johanna, d.v. F. J. Goossen en N. K. C. van IJzerloo; 23 januari 1969: Adriana Johanna, d.v. J. van Belzen en P. Kramer; 26 januari 1969:. Jannetje Wilhelmina, d.v. J. Siere- veld en L. L. de Regt. Ondertrouwd: 10 januari 1969: J. Heu- seveldt, 24 jaar te Wissenkerke en L. C. Dees, 21 jaar; 13 januari 1969: W. Sturm, 22 jaar te Mariekerke en M. G. Karman, 23 jaar. Getrouwd: 17 januari 1969: S. P. Ber- revoet, 25 jaar te Goes en J. P. Plat- schorre, 20 jaar-. Overleden: 2 januari 1969: Maria Jo- bina Pieternella Jansen, 59 jaar, e.v. L. C. de Vos; 10 januari 1969: Jacoba Ruster, 65 jaar, e.v. J. de Waal; 10 januari 1969: Jannetje Munter, 81 jaar, w.v. W. Pro voost; 16 januari 1969: Jan Eikenhout, 87 jaar, w.v. W. de Vos; 21 januari 1969: Willem Smits, 48 jaar te Rotterdam, e.v. R. Burdiak. Kruiswoordpuzzel no. 116 Horizontaal: 1. bergplaats - 6. naar be neden gaan - 10. aanw. vnw. - 11. ophij sen - 14. inhoudsmaat - 16. niet dicht 17. anno - 18. stofmaat - 19. meisjesnaam 20. koekje - 23. zangnoot - 25. onmeet baar getal - 26. dag (Duits) - 27. als volgt 29. zangnoot - 30. wrede keizer - 32. selenium - 33. bijwoord - 34. slimme 36. vreemdé - 38. gemalin van Aegir 40. groep zangers - 41. getij - 42. klopje 43. deel v. h. kippenhok - 44. voedsel 45. vogel - 47. man. dier - 49. begrip 51. dunne - 52. zangnoot - 53. reeds - 54. koker - 56. de dato - 57. het romeïnse rijk 59. vogel - 61. titel - 62. pers. vnw; 64. plotseling - 68. zuidvrucht - 70. lidwoord 71. nummer - 72. voertuig - 74. streep 75. bedrieger - 78. aanzien - 79. dun 80. kwaad. Verticaal: 1. vogel - 2. buitenstaander 3. hetzelfde - 4. vervelend - 5. water in Friesland - 6. deel van Sumatra - 7. meisjesnaam - 8. vulkaan - 9. klooster zuster - 10. pl. in Utrecht - 12. beroep 13. onwaarheid - 15. volk - 20. titel - 21. ongeveer - 22. zoals de akten getuigen 24. ontzag - 25. beroep - 28. losse houten vloer - 29. vogel - 31. rondhout - 35. en omgekeerd - 37. verlangen - 39. transportbedrijf - 40. steen - 46. welwil lende lezer - 47. drank - 48. vliegende hond - 50. fr. voegwoord - 51. afgod 55. elk - 58. in persoon - 60. de somma van - 61. titel - 63. bijwoord - 65. bloedvat - 66. in aanzien houden - 67. grondsoort - 69. plakmiddel - 73. Eur. Econ. Gemeenschap - 75. dierengeluid 76. N.V. (Duits) - 77. reeks. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 115 Horizontaal: 1. vlo - 4. hak - 7. kroos 9. sober - 11. rio - 12. geste - 13. gom 15. kolos - 17. degen - 19. en - 20. min 23. val - 24. n.o. - 25. edo - 27. patriot 28. dik - 29. eed - 30. toe - 31. lus 32. Kro - 33. gal - 35. Ems - 37. bel 38. helling - 40. aas - 42. or - 43. lol 44. ges - 46. b.l. - 47. aster - 51. Korea 53. t.a.v. - 54. porie - 56. nol - *57. meute 59. kraai - 61. rit - 62. aar. Verticaal: 1. vroom - 2. l.o. 3. oog - 4. hoe - 5. Ab - 6. kegel - 7. kil - 8. set 9. sta - 10. rog - 11. ronde - 14. menie 15. Kee - 16. sip - 17. dat - 18. nok 21. naturel - 22. ark - 23. voering - 26. Oeral - 28. dogma - 33. gerst - 34. vla 36. sabel - 37. boa - 38. hor - 39. gek 41. sla - 43. lever - 45. sonar - 48, tam 49. moe - 50. sik - 52. roi - 54. p.t.t. - 55. era - 58. ui - 60. Aa. Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1