NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DdmP0bevrijdt Plouvier heeft DE schoenen De staat grootste prijsopdrijver Een walvisvaarder IS GEEN SCHUIT VOL JONGE MEIDEN geneesmiddelen ba'ndages A.C.yak der^REST No. 3336 Zaterdag 1 februari 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 et per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Wat laat en feitelijk te laat zijn tweede kamerleden in de kamercommissie van verkeer en waterstaat in verzet gekomen tegen de voorgenomen verhoging van posttarieven van de P.T.T. Een verhoging, die wat het briefport betreft, neerkomt op 25 procent, van 20 op 25 cent voor brieven tot 20 gram. Afgezien van het ja of nee van de noodzaak dezer verho ging, is het moment van invoering 1 februari a.s. wel bijzonder slecht gekozen. Een moment waarop, door de invoering van de B.T.W., het prijsniveau in ons land op wat wilde wijze omhoog schiet. Het ministerie van economische zaken belooft natuurlijk nauwlettend er op toe te zien, dat de prijzen niet hoger worden dan de enkele procenten die de B.T.W. noodzakelijk maakt en betoogt dat hij niet zal schromen om voor be paalde branches een prijsstop af te kon digen wanneer de prijzen een extra ver hoging ondergaan. Men kan deze situatie niet wegcijferen bij de beoordeling van de prijsverhoging bij de P.T.T. Het maakt een bijzonder onwaarachtige indruk, dat het staats monopolistisch bedrijf in deze zelfde pe riode wel kan overgaan tot een verhoging van het posttarief met een kwart van de tot nu toe geldende prijs, terwijl het particuliere bedrijf bij eventuele prijs verhoging met één tiende ver buiten zijn boekje zou gaan en een prijsstop riskeert. Het moet hoe men het ook verdedigt op iedereen de indruk maken dat hier met twee maten wordt gemeten. Dat de regering haar eigen ondernemingen bui ten en boven de wet stelt, alleen bij anderen wil toezien dat het algemeen belang niet wordt geschaad. Des te meer wekt deze tariefsverhoging een scheve indruk, omdat de P.T.T. in haar geheel (dankzij telefoon- en giro dienst) een winst maakt van enkele tien tallen miljoenen. Slechts omdat in dit geheel de postbestelling een verliespost oplevert, wil men het tarief hiervoor weer eens flink verhogen. Dat betekent dus, dat de P.T.T. als geheel dan volgend jaar op een nog hogere winst zal kunnen bogen. Waartoe die winst dan wel wordt gebruikt? Niet om de postbestelling dan volmaak ter te laten verlopen. Neen, men wil juist, ondanks de tariefsverh. zou gauw mo gelijk overal in het land de tweede be stelling laten vervallen. Dat scheelt ook nog weer eens 15 miljoen! Met het meer verdiende geld wil de P.T.T. dan wel wat sneller de zo winstgevende telefoondienst verbeteren, de wachtlijsten vlugger weg werken, want dat stijgende aantal abon nees werkt er ook weer toe mee de winst te verbeteren. Die wachtlijsten hadden al lang weg gewerkt kunnen zijn, wanneer de rege ring de P.T.T. zou hebben toegestaan nor maal op de kapitaalmarkt leningen aan te gaan, zoals ieder normaal bedrijf zou doen. Maar neen, voor de P.T.T. moeten de investeringen uit de winst komen. Minister Bakker van verkeer en water staat verdedigde de tariefsverhoging o.a. met het argument, dat het voor een gezin niet zoveel uitmaakt, hoogstens twee gulden per jaar meer, omdat gemiddeld per gezin niet meer dan veertig brieven per jaar worden verzonden. Een zwak argument, want de minister doet dan maar alsof hij niets weet van prijsver hogingen in andere sectoren en dat het al die posten bij elkaar zijn waardoor de levenskosten bijzonder stijgen. Over de portokosten van de kleine zakenman en de andere bedrijven praat hij liever niet. En waarom zou de postbestelling in geen geval onrendabel mogen werken? Mogen we van het rijk niet ook een beetje service verwachten? We betalen in Nederland flinke belasting, maar bo vendien moeten we flink schokken vooi iedere dienst die een overheidsorgaan voor de burger verricht. Het miniemste afschrift of verklarinkje moet apart wor den betaald. En wij altijd maar gedacht, dat de overheid er was voor de burgerij en niet zozeer voor zichzelf. Zodra in de particuliere sector een monopolie dreigt, wordt er van alles aan gedaan om dit te voorkomen, uit angst voor een te hoge prijs. Gezien de manipulaties van dit staatsbedrijf bepaald niet ten onrechte. Daarom des te meer te veroordelen en af te wijzen. H. van Wermeskerken. Dokter De Vries: Dokter H. P. de Vries is nog jong, een jaar of tweeënveertig. Hij was arts op een drijvend dorp, driehonderd bij dertig meter. Dat dorp dreef elk jaar vijf maanden in de Zuidelijke IJszee, temidden van ijsvelden, pinguins en vissen. Vijf maanden zonder contact met de buitenwereld, met zeshonderd potentiële patiënten, allemaal mannen, die elk uur van de dag en de nacht een been of een schouder kunnen breken, een blindedarmont steking kunnen krijgen, een hersenschudding, een opspelende rotte kies, snij- wonden, ingewandsstoornissen, één van die duizend infectieziekten. Wat kunnen zeshonderd mensen met zijn allen niet krijgen, als ze wroeten in een onbeschrijfelijke bende van spek, vlees, botten en bloed? Deze dokter was chirurg, internist, tandarts, neuroloog, psychiater en apotheker tegelijk en hij kon op niemand terugvallen. Het was hem een genoegen. De scheepsarts van de Willem Barendsz ligt nu, één knie opgetrokken en één been slordig languit over de vloer, in een fau teuil. Hij beweegt zich dagelijks van de centrale verbandkamer naar zijn flat en terug. Eens, zegt hij, een glas bier wik kend in zijn rechterhand, moet je je zwerflust weten te bedwingen. Uit zijn mond klinkt dat even weinig overtuigend als de belofte van een notoire dronkelap die met tranen in de ogen be zweert dat hij het drinken definitief zal laten. Maar in zijn flat ruikt het waarachtig naar walvisolie. Aan de muur hangen drie foto's van walvis jagers, op de ven sterbank ligt een koperen model van een harpoen; op de tafel staat een miniatuur van de Willem Barendsz. Dokter De Vries is in Enschede neergestreken toen de Willem Barendsz aan Zuid-Afrika is ver kocht. Dokter te zijn van de slagers van de IJszee was hem een genoegen. Oog viel er op. Hij is achtendertig, geboren en getogen in wat hij nog Indië noemt. Pas na de oorlog kwam hij in Nederland. Nog voor dat hij zijn doktersbul had, las hij ergens dat er een assistent gevraagd werd op de Willem Barendsz. Dokter De Vries ging mee. Iemand die voor geen geld assistent op een walvisvaarder zou willen zijn, leest dat nergens. Hij wel. Zijn oog viel er op. Hij maakte een reis als assistent. Toen werd het Ziekenzorg in Enschede, daarna een baan in Groningen. Hij kreeg weer behoefte aan zout water. Twee reizen op een passagiersschip: Zuid-Afrika en Portugees Oost-Afrika. De oude scheeps arts van de Barendsz wilde er mee stop pen. Toevallig gehoord.Dokter De Vries ging mee. Nog twee reizen. De laatste twee. Hij trekt zijn liggende been bij en legt de vingertoppen tegen elkaar. Verlaten. „De tijd van de chirurgijns is voorbij. Ik heb aan boord een assistent, twee zie kenverplegers en een hospitaalbediende. De medische dienst zit in het achterschip. Een polikliniek, een röntgenkamer, en een hospitaalt je met elf bedden. Je eigen bloedtransfusiedienst. Van iedereen is de bloedgroep bekend. Je moet overal aan denken. Voor zeven maanden medica menten, niet te veel en niet te weinig. Je probeert je te realiseren dat je van alle man verlaten bent. Hoe staat het met je instrumenten? Heb je alle sera en vaccins? Je narcose- spullen? Je verbandmiddelen? Na Kaap stad kun je niks meer -bestellen. Al je mannen moeten worden gekeurd, inge spoten, doorgelicht. Ze moeten kernge zond zijn. En als je in de IJszee bent, en er gebeurt wat, wat moet je dan doen? Het schip beweegt. Je kunt geen fles zomaar neerzetten, alles zit in houders: de scharen liggen in palletjes vast. Je zult moeten opereren. Ik zal je vertellen dat dat nogal spectaculair kan zijn. Ka pitein, zeg je dan, zou u de schuit mis schien zó op de golven willen zetten, dat ik rustig kan werken? Het gekke is, dat niemand ooit verkou den is of griep heeft. Al die vijf maanden in de Poolzee niet. Dat begint pas weer in Kaapstad." Hygiëne. Dokter De Vries legt die problemen allemaal even voor je neer. Hij heeft in die drie reizen met genoeg problemen geworsteld om achter elk probleem een nieuw te kunnen zien. Als een schaker die vóór alles wil zorgen dat zijn koning en zijn paarden en zijn pionnen overeind blijven. „We hebben natuurlijk ook de controle op de toiletten, op de douches, de be reiding van het eten, de proviand, de hutten en de mess-rooms. We inspecteren het schip van voren naar achteren. Die kerels werken met kadavers. Kans op in fecties. Kans op voedselvergiftiging. Je krijgt in al die maanden geen verse groente en vers fruit. Alles uit de diep vries en het blik. Duizend zorgen voor de hygiëne. Radio-spreekuur. Controle en adviezen. Het voorkomen van ongelukken en levensgevaarlijke toe standen. Weet u, ik had ook een radiografisch spreekuur. Zo'n walvisvaarder heeft een stuk of wat jagers die de walvissen har- poener en opblazen, zodat ze blijven drij ven. De ophaaldienst brengt ze dan naai de werkboot. Die kerels op de jagers kunnen natuurlijk ook wat oplopen. Nu ligt er zo'n jager honderdtwintig mijl verderop en er gebeurt wat. Dan moet ik kunnen helpen. Dat gaat dan zo. Ra diografisch. „Dokter, Piet heb pijn in se onderbuik. Rechtsonder in de buik. Hij heeft koorts ook. Over!" Dan zeg ik: „Hoeveel koorts heeft Piet dan wel en is-ie ook aan de diarrhee? Over!" Aan de andere kant: „Negendertig drie, dokter, en hij gaat als een reiger. Hij plast nog donker ook. Over!" Nou daar sta je dan. Honderdtwintig mijl is over de weg niet onoverkomelijk, maar als er water tussen zit, is het een heel eind. Ik moet beslissen, begrijpt u wel? Ik moet zeggen wat Piet heeft. Laat ik de boot terugkomen en zeven of acht uur varen? Dan kunnen ze geen vis van gen. Heeft Piet blindedarmontsteking?" Down South. Dokter De Vries spreekt in de tegen woordige tijd. Eigenlijk is hij nog steeds op de Willem Barendsz. „Half oktober begint het. Stookolie in nemen voor. het hele seizoen in Curacao of Trinidad. Dan naar Kaapstad waar de Zuidafrikanen aan boord komen. Alle maal keuren, inenten, doorlichten. Dan down south, zoals ze dat noemen. Dooi de gordel van de veertigste breedtegraad, the rearing forties.... de vijftigste, the crazy fiftiesde zestigste, the screa ming sixties. Begin december eerst jagen op potvis sen. Dat is meer kop dan vis. Die hebben neus, keel,borst van vastzittend slijm een soort olie in hun kop dat buiten stolt. De Zuidafrikanen smeren daar hun borst mee in tegen de bronchitis. Daarna jagen op walvissen. Met het schieten begint ons werk. Een vreselijke bende aan boord. Zo glad als spek en zo koud als in de ijskast. Stormen en ijs. Die ijsbergen.daar vraagt altijd iedereen naarkunnen alle kleuren hebben, weet u dat? Rood, groen, paars, blauw, zwart. Dat komt van de vogelmest en allerlei micro-organismen. En biefstuk eten. Ik heb heel wat walvisbiefstuk ge geten. Die smaken verdomd lekker. Lijkt helemaal niet op vis. Ik heb ook een keer walvismelk gedronken, want wal vissen zijn zoogdieren. Zoet en vreselijk vet, net room." Geen jonge meiden. Elk zinnetje is een klein of een groot avontuur. De medische manus-van-alles legt uit hoe een harpoen werkt; vertelt van de twee flesjes bier en de twee glazen jenever die het wekelijkse rant soen vormen; ziet al die „ruwe opdon ders" weer voor zich; zegt „Het is geen schip vol jonge meiden.en laat ons dan maar gokken naar de beelden die voor hem achter zijn woorden opdoemen. „Je lacht je soms rot. Op een dag zijn we terug in Kaapstad. Nu is daar een tent waar alle louche figux-en van Kaap stad de bloemen buiten zetten. Eén van ons was daar verzeild geraakt. Hij kreeg ruzie met de Amerikaanse marine en kwam verfomfaaid aan boord terug Ik zie hem nog terugkomen. Hij was van onder tot boven toegetakeld. Vier kerels kijken zo naar hem en ze zeggen: Waar ben je geweest, Willem? Willem zei de naam van die tent. Ze zeiden niks meer, die vier kerels. Amerikaanse marine, zei Willem nog. Die vier kerels stappen in een taxi. Ik zie ze nog zo instappen. Ze zeiden niks. Van die kerels met zulke poten, weet je wel? Ze stappen in die taxi, ze rijden naar die tent en ze hebben de hele Amerikaanse marine er uit geslagen. Schoongeveegd. Ziezo, dat PARFUMERIE LANGE KERKSTR.42li GOES was dat. Zo zijn ze. Ruwe opdonders, maar voor mekaar vechten ze zich dood." „Eens", zegt dokter De Vries, „moet je je zwerflust kunnen bedwingen." Hij rijdt elke dag - van de verbandkamer naar zijn flat en terug. „Eén vraag nog.zou u nog wel eens een reis willen meemaken?" Hij laat ons de zin niet eens afmaken. „Ikke wel!" De hele slagerij op de Zuidelijke IJs zee ten spijt. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 115 Horizontaal: 1. ongedierte - 4. deel van een schoen - 7. waterplantje - 9. een voudig - 11. rivier (Spaans) - 12. gebaar 13. plakmiddel - 15. gevaarte - 17. wapen 19. voegwoord - 20. laag - 23. smak 24. windrichting - 25. voetbalvereniging 27. vaderlander - 28. gezet - 29. gelofte 30. gesloten - 31. strik - 32. omroepver eniging - 33. bitter vocht - 35. plaats in Duitsland - 37. schel - 38. glooiing 40. lokspijs - 42. goud (Frans) - 43. pret 44. verlaagde toon - 46. welwillende lezer 47. bloem - 51. Aziatisch schiereiland 53. ter attentie van - 54. huidopening 56. zandheuvel - 57. troep jachthonden 59. vogel - 61. tocht - 62. bloeiwijze. Verticaal: 1. gelovig - 2. soort onderwijs 3. deel van een naald - 4. vragend vnw. 5. jongensnaam - 6. meetk. figuur - 7. koud - 8. sportterm - 9. bevel - 10. vis 11. deel v. e. wedstrijd - 14. kleurstof 15. meisjesnaam - 16. beteuterd - 17. aanw. vnw. - 18. deel van het dak 21. natuurlijke kleur - 22. woonschip - 23. deel v. e. jas - 26. geb. in Rusland - 28. vastomlijnd geloofsartikel - 33. graan soort 34. nagerecht - 36. wapen - 37. reptiel - 38. gazen raam - 39. mal - 41. groente - 43. inwendig orgaan - 45. het varen en vliegen op geluidsseinen 48. mak - 49. familielid - 50. baax-dje 52. koning (Frans) - 54. staatsbedrijf 55. tijdperk - 58. bolgewas - 60. water in Brabant. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 114 Horizontaal: 1. ampul - 6. sisal - 11. aak 12. rib - 14. N.T.S. - 16. spar - 18. genx-e 19. Olga - 21. salet - 23. nto - 24. boaird 25. en - 26. lont - 27. nerf - 28. Ee 30. Els - 33. links - 36. psalm - 39. none 40. es - 41. ja - 42. ooit - 43. lager 46. duwen - 49. som - 52. nu - 54. rank 55. enig - 57. ir - 58. zwaan - 60. aan 62. Eelde - 64. iets - 65, malie - 66. x-aaf 67. asp - 69. toe - 70. U.S.A. - 71. speen 72. Kitty. Verticaal: 2. maal - 3. pax-el - 4. uk 5. lint - 7 in - 8. stoof - 9. asla - 10. Assen - 12. x-ente - 13. brons - 15. kader 17. pan - 20. Gré - 22. tolk - 24. bros 29. pinas - 31. l.k. - 32. sloep - 33. lol 34. neg - 35. S.E.R. - 36. pad - 37. A.O.W. 38. min - 44. elan - 45. Po - 47. unie 48. onzin - 49. skaat - 50. menie - 51. treft - 53. uwe - 54. rasse - 56. gex-st 57. Ida - 59. atap - 61. alom - 63. laat 68. p.e. - 70. ui. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1