NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen C233I Prinses Beatrix 31 Snuif en wrijf DE COÖPERATIEVE 11! te Colijnsplaat en te Kamperland Gevonden voorwerpen No. 3335 Zaterdag 25 januari 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. MEER VROUWEN BOVEN DE DERTIG IN ARBEIDSPROCES ^-onc/e meiójeó worden óchaaro maar gehuwde vrouwen zijn vaak voordeliger Werkgevers die een secretaresse, een typiste of een facturiste nodig hebben, moeten soms heel wat advertenties plaatsen voordat zij de bres sen in hun personeelsmuur kunnen dichten. Er is een grote vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten beneden de dertig jaar, maar het aanbod houdt met deze vraag geen gelijke tred. Relatief veel groter is het aanbod van vrouwelijke werkkrachten boven de dertig jaar, maar menig werkgever wil daar niet aan. Bij vele be drijven sukkelt men zelfs nog liever met uitzendkrachten dan dat men er toe overgaat een oudere vrouw in vaste dienst te nemen. Gevolg van daling der huwelijksleeftijd. Wanneer een werkgever vrouwelijk personeel in dienst wil nemen, denkt hij vrijwel uitsluitend aan jonge meisjes beneden de vijfentwintig, of in elk geval beneden de dertig. Jonge typistes werken zich gemakkelijker in op een bepaalde afdeling, de ouderen leren eenmaal vast geroeste gewoonten moeilijker af. Voor de klanten is het aantrekkelijker als in een winkel of bedrijf fleurig uitziende jonge meisjes werken. Toch leert de er varing dat het steeds moeilijker wordt jong vrouwelijk personeel aan te trekken. Blijkbaar is de Nederlandse werkgever nog steeds niet gewend aan het idee, dat jonge meisjes schaars worden. Deze ontwikkeling zal zich de komen de jaren nog scherper gaan aftekenen. De gemiddelde huwelijksleeftijd van de Nederlandse vrouw vertoont de laatste jaren een scherp dalende lijn, mede door het feit, dat in de huwbare leeftijds klasse een mannenoverschot is. Wie dus jonge meisjes in dienst neemt, ziet ze vaak na korte tijd weer vertrekken. Daardoor is er op vele bedrijven een groot verloop, wat de gang van zaken ook dikwijls niet ten goede komt. Goedkoper? Neemt het aantal jonge vrouwen, dat beschikbaar is voor het arbeidsproces duidelijk af, daar staat tegenover dat in de leeftijdsgroep boven de dertig, vijf entwintig jr. het aanbod van vrouwelijke werkkrachten groot is en steeds groter zal worden. Zo langzamerhand vei-dwij- nen de weerstanden tegen de werkende gehuwde vrouw en menig gehuwde vrouw, wier kinderen de schoolgaande leeftijd al enkele jaren hebben bereikt, wil graag weer aan de slag. Maar welke werkgever wil ze hebben? De meeste werkgevers leven in de il lusie dat zij altijd wel weer een meisje kunnen aantrekken ook al weten ze dat die vermoedelijk na korte tijd wel weer zal verdwijnen. Het motief dat jonge meisjes goedkoper zijn, gaat niet meer op. In de eerste plaats is er een groot verloop in bedrijven met jeugdig perso neel, waardoor de continuïteit in de werkzaamheden soms ernstig wordt ver stoord en ook dat kost geld. Personeels- Uw verkoudheid van neus, keel of borst wre^ine^^ advertenties zijn al evenmin goedkoop. In de tvvede plaats is het arbeidsverzuim onder de jongere personeelsleden groter dan onder de oudere. Tenslotte nemen vele gehuwde dames genoegen met een lagere salariëring omdat ze anders ner gens aan de slag kunnen gaan en omdat alle verdiensten voor hen een extraatje vormen naast het gewoonlijk wel toe reikende salaris van de echtgenoot. Enkele bedrijven lossen het personeels tekort al op, door inplaats van één jonge typiste twee gehuwde dames voor halve dagen op diezelfde stoel te zetten. En ze hebben daar geen spijt van, want deze ervaren krachten leveren heel wat meer werk af op een dag dan die ene onge routineerde typiste klaarmaakt. Maar hoeveel werkgevers durven dat aan? Herscholing. Toch moet men de schuld niet alleen bij de werkgevers zoeken. Het is natuurlijk waar dat een gi-oot deel van hen er nog verouderde denkbeelden op nahoudt wat hun standpunten ten aanzien van vrou wat is nu één gulden...? Eén gulden op zichzelf is weinig. Twee guldens vormen een héél be scheiden stapeltje. Drie wegen al vrij zwaar in de hand. Kortom: gulden op gulden telt snel aan, vooral wanneer wij er voortdurend de rente op stapelen. Dat is de spaar wijsheid, die 2 miljoen Raiffeisenbank-spaar- ders al opdeden! zal u graag nader inlichten Vrijdag 31 januari a.s. vieren wij de verjaardag van h.k.h. prinses Beatrix met nog wat meer vreugde en meer medeleven dan in vroeger jaren, want onze kroonprinses zal ons die dag wel een kijkje gunnen op haar voorspoedig groeiende zonen, Willem-Alexander en Johan-Friso. Steeds meer raakt het bekend, dat prinses Beatrix een kind van haar tijd is. Zij heeft grote interesse in de problemen van deze tijd, haar man betrekt haar in de aanpak van de ruimtelijke ordening en tezamen ontvangen zij geregeld mensen op hun kleine kasteeltje met wie zij allerlei aspecten bespreken. Kun stenaars vinden er ook een gretig gehoor. Ook jonge mensen worden er uit genodigd om te komen musiceren, of iets van hun werk te laten zien. Op Groot- Drakestein is het een komen en gaan van bekende en totaal onbekende per soonlijkheden. Zo staat onze kroonprinses temidden van ons. En ondertussen bereidt zij zich ernstig voor op haar grote taak, die eens kan komen. welijke werkkrachten betreft, maar wat doen sommige gehuwde vrouwen zelf om zich als werkkracht aantrekkelijk te maken? Gesteld, dat een meisje voor haar hu welijk op een kantoor werkte als secre taresse. Wanneer ze een jaar of twaalf getrouwd is, wil ze weer gaan werken. Maar graag in een hogere positie. Doch heeft ze daar de scholing voor? Is ze eventueel tot een herscholing bereid? Weten gehuwde vrouwén bijvoorbeeld, dat zij desgewenst in aanmerking kunnen komen voor een gratis herscholing, zulks op grond van de op 1 januari 1969 van kracht geworden herscholingsrege ling? Hierover kan men informaties in winnen bij het gewestelijk arbeidsbureau. Vrouwen die voor hun huwelijk een hoger gekwalificeerd beroep uitoefenen (academisch beroep, maatschappelijk werkster, etc.) zullen in de jaren dat zij niet werken toch moeten proberen om zoveel mogelijk bij te blijven in hun vak, bijvoorbeeld door de nieuwe vaklitera tuur te blijven lezen. Willen zij op een gegeven moment weer gaan werken, dan zijn zij van alle nieuwe ontwikkelingen op de hoogte en zullen zij zich snel tot een waardevolle werkkracht kunnen ont wikkelen. Door de daling van de huwelijksleeftijd zullen er in de naaste toekomst steeds meer mogelijkheden voor vrouwen bo ven de dertig, zelfs boven de veertig, komen en daarom doen deze vrouwen er goed aan hun arbeidsmogelijkheden ook in de jaren dat zij niet werken op peil te houden door middel van studie e.d. Want vele werkgevers mogen zich nu nog verzetten tegen een aanstelling van een oudere vrouw, in de nabije toe komst zullen ze éi- toch aan moeten, of ze willen of niet. Mr. A. Bronsbergen. (Nadruk verboden). Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bei-nhardstraat 20, zijn (van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 uur) in lichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: een baco-sleutel; een bril met donker montuur; een houten roeiboot; een rode bebakeningsboei; een kinderportemon- neetje; een paar zwarte dameshand schoenen; een ijzeren roeiboot „Tijd stroom"; een vat olie B.P.; een zwarte rechterhandschoen een blauwe wollen want; een bromfiets- of autosleuteltje no. 124130; een grijze linkerhandschoen; een bos sleutels; een zakmes; een paar bruine suède handschoenen; een witte hoofddoek; een rood etui met sleutels; een paar bruine glacé dameshandschoe nen; een zwarte handschoen. De plv. commandant van de groep, de opperwachtmeester, M. J. v. d. Boomgaard. Kruiswoordpuzzel no. lid Horizontaal: 1. buisje met injectievloei stof - 6„ soort vezel - 11. vaartuig - 12. gebogen been - 14. Nederl. Televisie Stichting - 16. boom - 18. soort - 19. meisjesnaam - 21. ontvangkamer - 23. netto - 24. bouwmateriaal - 25. voeg woord - 26. brandbaar koord - 27. blad ader - 28. water in Friesland - 30. meis jesnaam - 33. richting - 36. gezang - 39. muziekterm - 40. verlaagde toon - 41. bevestiging - 42. immer - 43. meer naar beneden - 46. drukken - 49. bedrag 52. bijwoord - 54. slank - 55. uniek - 57. titel - 58. vogel - 60. voorzetsel - 62. plaats in Drente - 64. beetje - 65. metalen ringetje - 65. vogel - 67. aspirant - 69. gesloten - 70. deel v. Amerika - 71. zuigelingenattribuut - 72. meisjesnaam. Verticaal: 2. keer - 3. kleinood - 4. klein persoon - 5. smalle strook - 7. voorzetsel 8. voetenwarmer - 9. deel v. e. kachel 10. plaats in Drente - 12. interest - 13. metaallegering - 15. lijst - 17. keuken gerei - 20. meisjesnaam - 22. vertaler 24. licht breekbaar - 29. vaartuig - 31. maanstand - 32. vaartuig - 33. pret - 34. zelfkant - 35. Soc. Econ. Raad - 36. smalle weg - 37. Soc. voorziening - 38. laag - 44. geestdrift - 45. rivier in Italië 47. bond - 48. larie - 49. kaartspel - 50. kleurstof - 51. raakt - 53. bezittelijk vnw. 54. vlugge - 56. graansoort - 57. meisjes naam - 59. ind. dakbedekking - 61. overal 63. niet vroeg - 68. per expresse - 70. bolgewas. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 113 Horizontaal: 1. stram - 4. als - 7. danig 10. doedelzak - 13. oase - 14. wrok - 16. abt - 18. eik - 20. nto - 22. lat - 23. kapgier - 25. aat - 26. l.o. - 27. een - 28. p.m. - 29. o.a. - 30. set - 32. t.n.o. - 34. ba - 36. klikken - 37. despoot - 38. e.a. 39. ion - 41. rum - 42. em - 43. ik - 45. eer - 47. kr - 48. oke - 49. kerkuil - 50. Rijn - 52. pan - 53. Ase - 54. one - 55. teen - 59. adem - 62. violoncel - 65. liaan - 66. aks - 67. libel Verticaal: 1. staal - 2. Ada - 3. mos - 4. ad - 5. leningen - 6. s.l. - 7. dar - 8. ako 9. griot - 11. Ee - 12. zw - 13. Otto 15. knap - 17. Balalaika - 18. Epe - 19. kin - 21. tamboerijn - 23. koekoek - 24. ransuil - 29. oke - 30. ski - 31. ten 32. ter - 33. opm. - 35. atm. - 40. rekstok 44. Kent - 45. era - 46. rue - 47. krom 48. opaal - 51. netel - 56. eva - 57. ein 58. n.o. - 59. a.c. - 60. del - 61. Eli 63. la - 64. N.S. Ganzcpo oris trant 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1