NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD a Plonrier heeft DE schoenen Binnenlands jaaroverzicht 1968 No. 3332 Woensdag 1 januari 1969 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wy geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Wie traditioneel aan het eind van het jaar terugkijkt naar de afgelopen twaalf maanden heeft het voor wat Nederland betreft eigenlijk nog niet eens zo gemak kelijk. Het jaar 1968 heeft ons geen op vallend grote gebeurtenissen gebracht, die hun stempel op de toekomst drukken, gebeurtenissen zoals bijvoorbeeld landen als Amerika (verkiezingen, moord op Kennedy), Frankrijk (revolutie en finan ciële crisis) en Engeland (economische omschakeling) die wel hebben meege maakt. Toch is het afgelopen jaar voor Nederland belangrijk geweest. Wij ma ken kennis met een gestaag doorgaand proces van vernieuwingen door op tal van terreinen. Ook al geeft dat de nodige problemen en zelfs botsingen, het is een gunstig verschijnsel. Een natie, waarin alles bij het oude blijft, is ten dode op geschreven. De grote verdienste van 1968 is, dat de vernieuwing heeft kunnen blij ven doorgaan zonder dat het tot kritieke botsingen is gekomen. Botsingen, die met name in Frankrijk niet zijn vermeden. Een van de merkwaardigste verschijn selen van 1968 is het studentenverzet ge weest. In vele westelijke landen is geble ken, dat de studentenwereld radikaal verandert. Vrijwel overal is critiek op de universiteit zelf en op de maatschappe lijke gang van zaken achtergrond voor een vaak heftige politieke beweging van de studenten. Ook in Nederland. Het af gelopen jaar heeft talrijke discussies ge bracht tussen minister Veringa (onder wijs), specialisten en studenten over de juiste organisatie van de Nederlandse universiteiten en hogescholen. In maart werd het rapport Maris gepubliceerd, waarin voorstellen werden gedaan voor een nieuwe opzet. De aanbevelingen van deze commissie gingen de studenten en de Academische Raad nog niet ver genoeg Een nieuwe nota volgde, waarin meer na druk werd gelegd op de verantwoorde lijkheid van de lagere bestuursorganen binnen de universiteit. Tevreden was echter nog niemand. In juni organiseerde de NSR (Nederlandse Studenten Raad) in Utrecht een openbaar debat tussen de minister en studenten. Aan het debat kwam voortijdig een eind door de ont ploffing van een rookbom. Prins. Het koninklijk huis was opnieuw on derwerp van vele gesprekken. In het par lement is uitvoerig gepraat over wat de koningin financieel nodig heeft, terwijl opnieuw is gefilosofeerd over de vraag of Nederland een koninkrijk moet blijven of een republiek moet worden. De overgrote meerderheid wil het koningshuis in stand houden. Vooral nu het vernieuwingspro ces op tal van terreinen splitsingen kan veroorzaken is een bindende nationale factor, zoals het koningshuis, heel erg welkom. Opnieuw was er in 1968 gele genheid om koninklijk feest te vieren. Op 17 april, 's avonds om 19.36 uur, schonk prinses Margriet in het Academisch Zie kenhuis te Utrecht het leven aan een flinke, welgeschapen zoon. De RVD deel de mee: „De bevalling, die langs opera tieve weg heeft plaatsgevonden, is ge heel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is goed". Het communi qué werd ondertekend door prof. dr. W. P. Plate en de kinderarts dr. J. Drukker. Later zou prof. Plate zijn naam verbin den aan een grammofoonplaat met zwan- gerschapsgymnastiek. Nog later zou hij op eigen verzoek vervroegd met pensioen gaan. Op 22 april deed de heer Van Vol lenhoven in het stadhuis te Utx-echt aan gifte van de geboorte van zijn zoon. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, trad op als ambtenaar van de burgerlijke stand. De ouders gaven het prinsje de namen Maurits Willem Pieter Hendrik. De naam Maurits komt voor in het Huis van Oranje, hetzelfde geldt voor Willem en Hendrik. Pieter is de naam van de vader en de grootvader van het prinsje. Prins Maurits is voorlo pig de vierde in de rij van erfopvolging. Premier De Jong zei in een toespraak voor radio en televisie: „De gedachten van de ouderen onder ons zullen terug gaan naar het moment, waarop de eer ste berichten over de geboorte van de moeder, prinses Margriet, ons bereikten. Toen: een sprankje hoop op de bevrij ding in de donkere dagen van de bezet ting van ons land. Omstandigheden waar door deze, zo ver van huis geboren prin ses een geheel eigen genegenheid ver wierf, die later door haar optreden in ons midden is verdiept en toegenomen". Een tweede blijde gebeurtenis in de ko ninklijke familie was de geboorte van de tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus, die op 25 september, eveneens in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, plaats had. Dit prinsje, dat de namen kreeg Johan Friso Bernhard Christiaan David, is, na zijn moeder en zijn broer tje Willem-Alexander, momenteel de der de in de rij van opvolging. Demonstraties. Het jaar bracht opnieuw de nodige de monstraties en relletjes, al stonden aan tal en omvang in geen verhouding tot wat 1967 ons bezorgde. Een van de felste demonstraties was die, waarbij ongeveer vierduizend sympatisanten op 16 maart in Den Haag hun steun betuigden aan de Amerikaanse politiek ten opzichte van Vietnam. Aan de Amerikaanse ambassa deur William R. Tylor werd een bood schap overhandigd, bestemd voor presi dent Johnson en het Amerikaanse con gres. De demonstratie moest regelmatig door de politie worden „beschermd" voor „tegendemonstranten". Diezelfde dag werd in Amsterdam omvangrijk gede monstreerd tégen de Amerikaanse poli tiek. De politiekorpsen van een aantal ge meenten namen in deze periode het be sluit om enkele waterkanonnen aan te schaffen. In januari werd nog even de zaak van de ontslagen hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, de heer Van der Molen, actueel. Hij had protest tegen zijn ontslag aangetekend bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. De heer Van dei- Molen werd in 1966 ontslagen door de minister Smallenbroek (Binnenlandse Za ken) en Samkalden (Justitie). Deze laatste is inmiddels burgemeester van Amster dam geworden. De heer Van der Molen schakelde het ambtenarengerecht in, maar kreeg ongelijk. Ook de Centrale Raad van Beroep besliste op 24 januari van het afgelopen jaar, dat er geen gron den zijn om het ontslag nietig te ver klaren. Juridisch ontstonden bij tal van demon straties moeilijkheden rond diverse uit roepen en spandoeken, waarin de Ameri kaanse president voor „oorlogsmisdadi ger" en tal van variaties daarop werd uitgemaakt. In februari liet minister Po lak (Justitie) weten, dat géén vervolging zou worden ingesteld tegen de Groningse hoogleraar prof. Delfgaauw, die op een bijeenkomst verklaarde, dat „gemeten aan de maatstaven van Neurenberg, Johnson en zijn generaals oorlogsmisda digers zijn". Woordkeus en het juiste zinsverband waren volgens de minister niet meer te achterhalen, zodat vervol ging niet mogelijk was. Eerder waren al enkele studenten wegens het roepen van „Johnson Moordenaar" veroordeeld op grond van art. 117 van het wetboek van Strafrecht, dat belediging van een be vriend staatshoofd verbiedt. Na de mede deling van minister Polak werden op nieuw enkele studenten veroordeeld, die voor hun raam spandoeken hadden ge hangen met „Johnson oorlogsmisdadiger volgens de normen van Neurenberg". Hierna spraken zes Groningse hooglera ren in de ethiek in een brief aan de mi nister hun verontrusting uit over de hou ding van de autoriteiten tegen studenten en andere jongeren, die krachtens hun geweten protesteren tegen de oorlog en daarbij in strijd Icomen met artikel 117. De hoogleraren benadrukten hoe gevaar lijk het is wanneer een tegenstelling ont staat tussen wet en geweten, waarbij de jonge generatie op haar morele veront rusting geen ander antwoord krijgt dan een formele verwijzing naar het artikel in het wetboek van Strafrecht. Minister Polak antwoordde, dat wie naar zijn ge weten of om welke andere reden ook meent de politiek en de daden van een regering te moeten afkeuren, daartoe, al thans in een democratische samenleving, volop de gelegenheid heeft, mits hij daar voor een vorm kiest, waarin beledigingen achterwege blijven. In de Eerste Kamer drongen alle fracties er bij de minister op aan het desbetreffende artikel te schrappen of te herzien. Verkeer. Het verkeer dreigt in ons kleine land een steeds groter knelpunt te worden. Het aantal ongelukken in 1968 was vol gens de eerste ramingen opnieuw aan zienlijk groter dan in 1967. Aan de stij gende lijn is, ook wat betreft de aantal len slachtoffers en de schade, nog geen eind gekomen. In februari kwam de re gering met een nieuw wegenplan. In de komende tien jaren moet in Nederland 1900 kilometer weg worden aangelegd, voornamelijk autosnelweg. Het Neder landse wegennet zou dan in totaal 3600 kilometer beslaan. Op het ogenblik heeft ons land 700 km autosnelweg. Dit zal in 1980 1900 km moeten zijn. Per 1 juli is het minimumbedrag, waar voor de WA-verzekering voor een motor voertuig moet worden gesloten, verhoogd van 250 duizend tot 400 duizend gulden. Dit was niet de enige lastenverzwaring voor weggebruikers. Benzine en olie wer den door belastingmaatregelen eveneens duurder. Merkwaardig genoeg bleek men zich met name in Amsterdam nauwelijks iets aan te trekken van de verhoging van de boetes voor verkeerd parkeren. Het aantal fouten werd er niet minder door. Wel het aantal vondsten om aan een be keuring te ontkomen. Tal van automobi listen maakten het briefje, dat onder hun ruitenwisser zat, goed nat, zodat het on leesbaar werd. De schuld gaven zij aan de regen. De Amsterdamse politie voor komt dit nu door de bekeuring in een keurig plastic hoesje te bergen. De Nederlandse Spoorwegen moesten over 1967 opnieuw een verlies bekend maken. Ditmaal 94 miljoen gulden, te gen ruim 79 miljoen in 1966. Goederen en reizigersvervoer namen af. De NS-direc- tie verwacht ook voor 1968 een verlies van zo'n 95 miljoen, ondanks de tot 75 miljoen gulden verhoogde rijksbijdrage. De NS proberen hun aandeel in de ver voersmarkt te heroveren, maar vóór 1970 verwacht men niet uit de rode cijfers te komen. Inmiddels kregen de treinen een nieuw, moderner gezicht. De kleur wordt anders en de naam NS staat er nu dui delijker op. De spoorwegen maken zich wel zorgen over het aantal ongelukken bij overwegen. Rotterdam kreeg op 9 februari de eer ste metro van Nederland. Prinses Bea trix en prins Claus stelden de metro of ficieel in gebruik. De metro ioopt van het Centraal Station naar het Zuidplein op de linker Maasoever. In Rotterdam-zuid rijdt de trein over een viaduct boven gronds. Het ondergrondse deel op de rechter oever heeft een lengte van 2,13 kilometer, het stuk onder de Maas is ruim een kilometer lang. De metro heeft vijf tussenstations. De treinen rijden elke vijf minuten in beide richtingen, op spits uren elke drie minuten. De snelheid is zestig kilometer per uur. De bouw duur de zeven jaar en vroeg 190 miljoen gul den. Begin van het jaar verscheen de zee havennota over de ontwikkeling rond Rotterdam, Zeeland en Brabant. Men wil de zeehavenactiviteiten in Zeeland sterk stimuleren door de aanleg van vierdui zend hectare nieuw industrie- en haven terrein, uitbreiding van de Maasvlakte in het Europoortgebied en de vorming van nieuwe steden met meer dan hon derdduizend inwoners. De nieuwe havens zullen toegankelijk zijn voor schepen die groter zijn dan 200.000 ton. De KLM gaf in juli te kennen wel te vreden te zijn over de gang van zaken. Over het in maart afgesloten boekjaar 67-68 werd een winst gemaakt van ruim 63 miljoen gulden. Dit ondanks storende invloeden op het toeristenverkeer dooi de internationale politieke situatie. De KLM bezat in juli 41 vliegtuigen en on derhield een lijnennet van in totaal 275 duizend kilometer tussen 97 steden. Het belangrijkste kruispunt van Neder land Oudenrijn werd voor twintig miljoen gulden sterk verbeterd. Wetenschap. Op tal van terreinen heeft de Neder landse wetenschap in 1968 grote vorde ringen gemaakt. De meeste verliepen zonder veel sensationele berichten. Zo bleek, dat Nederland al geruime tijd be zig is met transplantaties van verschil lend karakter. Medische prestaties van even groot belang als de eerste hart transplantaties, die sinds december 1967 zijn uitgevoerd. Zo hebben Nederlandse hartspecialisten al vijfmaal transplanta ties van hartkleppen uitgevoerd. Belang rijk zijn ook de vorderingen geweest bij het speuren naar stoffen, die kunnen voorkomen, dat het menselijk lichaam vreemde weefsels, die bij transplantaties worden ingebracht, afstoot. Nederland heeft op dit terrein in 1968 enige wereld ontdekkingen gedaan. Prof. Kistemaker wist grote vorderin gen te maken op het punt van de produk- tie van verrijkt uranium. Half november werd bekend, dat Nederland, Engeland en West-Duitsland zullen samenwerken om dit Nederlands procédé in praktijk te brengen. Het systeem-Kistemaker is veel eenvoudiger en goedkoper dan de ma nier, waarop kernmachten zoals Amerika en Rusland hun zuiver uranium produ- Economie. Begin 1968 waren de verwachtingen over de economische gang van zaken nog niet zo bijster optimistisch. Men wilde het sombere slot van 1967 wél vergeten, maar de economische plannenmakers za gen nog steeds geen heldere hemel. Het onweer bleef nog steeds in de buurt. In januari kwam het Centraal Planbureau met het economisch plan voor 1968. Men wees daarin zorgelijk op de nog altijd forse werkeloosheid, die maar niet bene den de grens van honderdduizend wilde komen. Weliswaar vertoonde de beta lingsbalans sporen van beterschap, maar die verbetering voltrok zich in een erg traag tempo. Een van de voornaamste conclusies was, dat dit jaar niet veel zou kunnen worden bereikt ter verbetering van de lonen. De werknemers met meer derjarige contracten zouden nog op een geringe verbetering kunnen rekenen. Volgens het Centraal Planbureau behoef den werknemers met één jaar-contracten niet op een werkelijke inkomensvermeer dering ten opzichte van de kosten van levensonderhoud te rekenen. Half 1968 zag het er plotseling al beter uit. Volgens het halfjaarlijks economisch rapport van de Sociaal Economische Raad nam de produktie toe en was de werk loosheid iets verminderd. Fraai was het geheel echter nog niet. Ook de SER wees op verkeerde structurele ontwikkelingen. De werkloosheid bleef nog altijd hoog, de betalingsbalans zou toch nog iets slech ter uitvallen dan het in januari verwach te overschot van vijfhonderd miljoen gul den. De SER noemde het opvallend, dat, ondanks een herstel van de industriële en verbetering in de landbouw en in de bouwnijverheid, de werkgelegenheid in het eerste halfjaar van 1968 niet was toegenomen. Men weet dit aan een toe nemende rationalisatie in de -produktie, een verschuiving naar meer kapitaalin tensieve produktie, waarvoor minder mankracht nodig is, en een versneld pro ces van internationale arbeidsverdeling (gastarbeiders).. Tegen het eind van het jaar kwamen echter gunstiger gegevens over de econo mische gang van zaken. De produktivi- teitsstij gingen in alle sectoren bleken aanzienlijk te zijn, terwijl de uitvoer duidelijk was toegenomen. Dat was voor een meerderheid van de SER (de werk geversafgevaardigden waren het er niet mee eens) aanleiding om begin november te vertellen, dat de lonen méér zullen kunnen toenemen dan werd verwacht. Deze mededeling kwam juist op het mo ment, waarop de loononderhandelingen in enkele bedrijfstakken volledig waren vastgelopen. Op het gebied van handel en industrie was 1968 het jaar van de fusies. Talrijke bedrijven besloten met elkaar samen te werken of zelfs in elkaar op te gaan om efficiënter en goedkoper te kunnen wer ken. Bij deze fusies waren er enkele, die als een complete verrassing kwamen en die ook voor soms onverkwikkelijke tonelen zorgden. Reden voor de minister van Economische Zaken om mee te delen, dat de regering zich zorgen maakte over de fusies en de manier waarop sommige daarvan tot stand kwamen. Een van de meest sensationele concen traties had plaats in de scheepsbouw. Op 28 juni maakte scheepsbouwer Cor- nelis Verolmé bekend, dat hij een bod zou doen op de aandelen van de Neder landse Scheepsbouw Maatschappij en de Nederlandse Dok Maatschappij, die sa men in Amsterdam de NDSM vormen. Verolme zou honderd procent in contan ten bieden voor de aandelen van de beide firmanten in totaal een bedrag van meer dan twintig miljoen gulden. Beide maat schappijen (Verolme en NDSM) zijn ge specialiseerd in de bouw van mammoet tankers. Bij de nieuwe combinatie wer ken rond negenduizend man (vijfduizend bij Verolme en vierduizend bij de Am sterdamse werven). Een week na dit bericht kondigden Wilton-Feijenoord-Bronswerk en de Rijn- Schelde-groep een nauwe samenwerking aan. Deze concerns hebben samen twin tigduizend werknemers in dienst en vor men nu de grootste concentratie op scheepsbouwgebied in Nederland. Zij zul len een grote reparatiewerf bouwen op de Maasvlakte voor Hoek van Holland. Dit dok zal geschikt zijn voor de nieuwste mammoets van liefst 300 duizend ton. Verolme/NDSM bouwen eveneens een reusachtig dok in het Botlekgebied. Hier voor hebben zij van de regering een ga geneesmiddelen ba'ndages PARFUMERIE A.C.van der^sREST LAN GE KERKSTB.42li GO ES KSTP.42ÏI rantie gekregen van 75 miljoen gulden. Op 15 juli werd nog een nieuwe fusie bekend gemaakt tussen de Verenigde Machine Fabrieken NV en Wilton-Feije noord-Bronswerk. Het gaat hier om een totaal aan personeel van rond 31 duizend man, waarvan het merendeel werkzaam is bij de bedrijven van VMF/Stork en Werkspoor. De machtsconcentraties in het bedrijfs leven kwamen tegen het eind van het jaar fors in discussie. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond kwam met scherpe kritiek op de machts concentraties in het economische leven, ook vorm van machtsuitoefening, waarop de meerderheid van de samenleving, de werknemers, volgens hem geen of heel weinig invloed kan uitoefenen. Hij ver telde, dat de gehele economie in Neder land in handen is van zo'n tweehonderd personen, „van een groep mensen, die elkaar goed kennen en elkaar vaak ont moeten in verschillende colleges. Het is een deskundige, financieel sterke en be angstigende groep", meende de heer Mer- tens. Hij noemde deze groep de „high society van het bedrijfsleven", die de hoge funkties bekleedt in de grote con cerns, tegelijkertijd commissaris is van tal van vennootschappen en veelal deel uitmaakt van bestuurscolleges van de universiteiten en hogescholen. „Grote on dernemingen zijn door het lijnenspel in ons land in staat een niet gering deel van het nationale beleid te bepalen en invloed uit te oefenen op de loon- en werkgelegenheidspolitiek in ons land. Zij hebben op allerlei plaatsen hun schaak stukken staan, steeds onder een ander etiket, dat men door gebrek aan inzicht in de onderlinge verhoudingen niet kan thuisbrengen", aldus de NKV-voorzitter. De Politieke Partij Radikalen vroeg de regering om een parlementaire enquete naar de economische machtsverhoudin gen in Nederland. Krijgsmacht. Leger-, land- en luchtmacht hebben in 1968 een fors aantal belangrijke be sluiten genomen. In januari kwam er een aardige meevaller voor een aantal dienstplichtigen, doordat minister Den Toom (Defensie) besloot ruim twaalf duizend jongemannen niet op te roepen. Er waren meer dienstplichtigen dan de strijdkrachten nodig hadden. De oorza ken hiervan waren de naoorlogse ge boortegolf, een toeneming van het aantal goedgekeurden en de bezuinigingen bij de strijdkrachten. De belangrijkste gebeurtenissen speel den zich rond de Navo af. In juni kwam de regering nog met een nota, waarin werd gepleit voor een voortzetting van het Navobeleid, maar waarin ook werd gezegd, dat Nederland niet meer geld zou kunnen besteden aan de defensie. Inte gendeel, in de komende jaren zou het aandeel van defensie in het totaal van de kosten zelfs moeten teruglopen. Het de fensiebeleid zal de komende jaren sterk worden beïnvloed door beperkingen bij alle krijgsmachtonderdelen, liet de rege ring weten. In november moest de rege ring naar aanleiding van de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije en de Navo- reacties daarop, het parlement toch om meer geld (225 miljoen gulden) voor de defensie vragen. Dit geld was o.a. nodig voor versnelde aankoop van (Duitse) Leo- pardtanks, anti-tankwapens, spoorweg- matrieel voor het vervoer van tanks en een betere bescherming van marinesche pen tegen geleide projectielen. De luchtmacht deelde in mei mee, dat per 1 januari 1969 de vliegbases Woens- drecht en Ypenburg zullen worden ont ruimd. Uiterlijk in 1980 zal ook Eind hoven voor de luchtmacht worden ge sloten. Op Ypenburg (bij Den Haag) zou wel incidenteel worden gevlogen voor Zie voor vervolg voorpagina 2e blad. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1