NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen DE COÖPERATIEVE W te Coiijnsplaat en te Kamperland No. 3329 Zaterdag 7 december 1968 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 por half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgageven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Algemene beschouwingen bij de begrotings vergadering 1969 te Kortgene De heer A. Welleman: Als we bij het aanbieden van de be groting voor 1969 op enkele zaken, die in het afgelopen jaar zijn behandeld, terugkomen, dan spreken we eerst onze teleurstelling uit over de gang van zaken rondom het saneringsplan voor Colijns- plaat. Veel voorbereiding heeft het ge kost om een plan voor de noodzakelijke sanering op te stellen. Na veel discussie heeft de raad de plannen goedgekeurd om dan eindelijk te vernemen dat het als een zeepbel uit elkaar is gespx-ongen. Hoewel er aan het plan bezwaren kleef den. zoals aan elk plan, het was toch waard om er op voort te gaan. Het is niet te betalen is nu het argument, net of we een half jaar geleden niet wisten dat het duur was. Doch als een minister van volkshuisvesting in versneld tempo krotten op wil gaan ruimen zou men toch denken dat er van die zijde voor de nodige financiën zou worden gezorgd. We hadden het kunnen weten dat het loze ki'eten zijn. Sommige regeringen hebben er een handje van om wel te zeggen wat noodzakelijk is, maar tegelij kertijd houden ze de beurs dicht. Onder tussen zijn we nog even ver als een jaar geleden. Jammer. Ovex-igens komt het ons voor dat het beter is om in samenwex-king met de P.P.D. dei-gelijke plannen uit te werken. Doet men dat, dan weet men direkt of het haalbaar is of niet. De ex-varing heeft geleerd dat eigen opgezette plannen toch een aantal malen worden afgekeux-d. Als de zilvervloot: jong gespaard, jong verdiend! Als je tussen de 15 en 21 jaar bent, sta je er financieel goed voor! Want je kunt dan sparen tegen een aantrekkelijke rente PLUS 10% extra spaarpremie. Tien procent, zomaar, cadeau! Dat is het jeugdspaarplan "De Zilvervloot". Doe er aan mee, dan sta je er goed voor. Ons advies: even langskomen, in formaties inwinnen en dan meteen beginnen. Hoe jónger je begint, hoe méér je verdient! zal u graag nader inlichten men vroeger weet waar men aan toe is dan kunnen aanvragen voor o.a. woning- vex-betex-ingen ook vlugger worden af gewerkt. Hoe het ook zij, we verwachten, dat het gemeentebestuur toch zal doox-gaan, om, zij het in fasen, de noodzakelijke sanering te blijven bevordex-en. Natuurlijk zijn de meningen bij de betreffende bewoners verdeeld over de wijze waarop he^ moet gebeuren. Ieder een is het er echter over eens, dat ex- wat moet geschieden. We hopen, dat de betreffende instanties er in zullen slagen op snelle wijze met voorstellen te komen, die aanvaardbaar zijn en die ook x-eke- ning houden met het kax-akter van de omgeving. Ondertussen is het van gx-oot belang, dat er daax-op wordt toegezien, en zonodig maatregelen worden getx-offen, dat ver schillende verordeningen wox-den uitge voerd. Het is ons niet bekend of het mogelijk is, bestaande mestputten in de buurt van scholen te laten verwijdei-en. Wel weten we, dat het onverantwoord is om op elke willekeurige plaats stallen, enz. te creëx-en. Niet alleen is dat voor de omwonenden zeer onaangenaam als dat gebeurt, ook de volksgezondheid komt hier een woordje meespreken. Regex~en is niet alleen vooruit zien maar ook toe zien, dat verordeningen geen loze kreten zijn. Voor het overige weten we, dat voor namelijk op Coiijnsplaat nogal wat te veranderen en te verbeteren valt. De onhoudbare toestand bij de vuilnis belt schreeuwt om verandering maar de wetenschap dat hard aan die verande ringen wordt gewex-kt doet ons hopen dat die toestand gauw tot het verleden zal gaan behox-en. Het inx-ichten van een speeltuin is een wens die algemeen is en die om onbe grijpelijke redenen nog niet in vervul ling is gegaan. Het is natuurlijk heel gemakkelijk om dat te constateren en het daarbij te laten. Dat doen we niet en we zouden graag willen, dat hiex-aan met voortvax-endheid wex-d gewerkt. Een plan dat iedereen bevx-edigt, bestaat niet, maar het moet toch mogelijk zijn om op korte tex-mijn wat tot stand te bx-engen. Als beide partijen geen van hun bezwax-en inslikken, komt het nooit van de gx-ond. We dx'ingen hier op spoed aan. Het zou ons te ver voeren om op alle onderdelen, hoe onbelangrijk ook, te at tenderen, maar één van onze wensen om een trottoir aan de westzijde van de West-Havenstraat willen we toch aan stippen. Wat de recreatie-mogelijkheden voor dit dorp betreft, die zijn naar onze mening in de toekomst enorm. Die zullen echter eerst goed tot ontwikkeling kun nen komen als de Oosterschelde is afge damd. Toch is het noodzakelijk om nu al plannen te maken om die te kunnen realiseren als het eenmaal zover is. Het afgelopen jaar heeft weer laten zien, dat onze gemeente voor de x-ecreatie van steeds groter betekenis gaat worden. Dat dit problemen meebrengt en dat steeds meer voorzieningen op dit gebied getx-offen moeten worden spreekt vanzelf en het zou onbillijk zijn om de kosten hiervoor voor 100 pet. op de eigen inge zetenen te laten drukken. Daarom her halen we onze wens tot invoering van een toeristenbelasting. Aangezien die wens ook in hogere regionen leeft, heb ben we goede hoop, dat die er komt. Wel hopen we, dat die landelijk of regionaal zal zijn. Als iedere gemeente vrij is om een toeristenbelasting al of niet in te voeren dan zullen de gemeenten zich tegen elkaar uitspelen en elkaar becon- curx-eren, hetgeen ons minder wenselijk voorkomt. Dat het pax-keerterrein, op de oude haven, in de onmiddellijke nabijheid van het recreatiegebied er nog maagdelijk bij ligt, betreuren we. Dit plein zou zeker 50 auto's kunnen bei-gen en er zou dan geen reden meer zijn om op de nieuw aangelegde trottoirs te parkeren. Op Koi-tgene met zijn vele pax-keerruimte is daar overigens toch geen reden voor. We zijn allen verwondex-d, dat er niet meer tegen wordt opgetreden. Parkeer- voorschriften zijn voor het algemeen be lang gemaakt. Een overheid die zichzelf x-especteert, zal erop moeten toezien, dat door de raad aangenomen verordeningen ook worden opgevolgd. Dat x-ealisering vaxx d'e plannen voor een kampeerterrein bij het zwembad in zicht is, verheugt ons. Wel willen we er onze ontevredenheid over uitspreken, dat geplande kamphuisjesterreinen door par- ticuliei-en, b.v. te Kats, zo moeizaam of in het geheel niet van de gx-ond komen. Dat steeds afschuiven vinden we beneden peil. Wat de gemeentelijke brandweer be treft, met uitbreiding van zwaar verkeer beladen met chemische stoffen, is de brandweer onvoldoende ingericht als er eens iets met een tankwagen zou ge beuren. Als men ziet, dat zelfs de brand werken van grote plaatsen niet van vol doende matei'ia.l zijn voox-zien tegen deze gevaren, dan is liet niet zo verwon derlijk dat een brandweer uit een ge meente met 3300 inwoners praktisch met lege handen staat. Toch zouden we wil len weten of er nog aandacht is besteed aan de suggestie betreffende het aan schaffen van een poederwagen, tesamen met Wissenkex-ke, die ongeveer een jaar geleden is gedaan. Op Zuid-Beveland en Walchex-en staan poederwagens. Naar on ze mening dient dat ook op Noox-d-Beve- land te gebeuren. Ook het ontbreken van een brandki-aan in de onmiddellijke omgeving van de jachthaven kan funest zijn. Dit geldt ook voor de Westdijk. Bij de B.B. staat veel matex-iaal in depot. De plaatselijke brandweren kunnen er echter niet over beschikken. We vinden dat plaatsen met kwetsbare objecten beter voorzien moeten wox-den met blus middelen. Als er iets gebeurt, staat de brandweer met lege handen. Een baby spuit zou in een gx-ote behoefte voorzien. Wat de woonruimte betreft, dit jaar hebben we kunnen zien hoeveel gebrek er aan goede woningen is. Zonder enige moeite zijn de gebouwde huizen bezet geworden en nog steeds is er vraag naar goede woningen, vooral op Coiijnsplaat. Er waren trouwens mooie plannen voor dat dorp. De geruchten dat die plannen voox-lopig op de lange baan zijn gescho ven, heeft velen en ons teleurgesteld. We willen dat door het gemeentebestuur- aanhoudend aan de bel wordt getrokken over deze onverkwikkelijke zaak. Dat aan bejaardenwoningen behoefte bestaat is ook gebleken. Voor vele be jaarden die zo lang mogelijk zelfstandig P.OEDER- CREME - OLIE-ZEEP WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED willen blijven, zijn deze woningen zeer aantrekkelijk. Tenslotte zouden we willen wijzen op de noodzaak van het plaatsen van meer brievenbussen. Door de uitbreiding van de woonkommen is dat zeer gewenst. Ook het plaatsen van een openbare telefoon cel in enkele dorpen zou niet misplaatst zijn. Niet alleen voor vele inwonex-s maar ook voor de zomex-gasten zou dit een uitkomst zijn. Op onderwijsgebied verkex-en we in de gelukkige omstandigheid van voldoende ondex-wijzend personeel, dat voor zijn taak bex-ekend is en dat met zijn tijd meegaat. Dat het leerlingenaantal niet groter is, daar kan zelfs het gemeente bestuur niets aan veranderen. Wel zal het bouwen van nieuwe woningen ook aan de bezetting van de scholen ten goede komen. Ontevreden zijn we over het getx-euzel met de verbetering van het schoolplein te Kats. Waarom moet alles zo lang dux-en. Wat de voor- en najaax-svakanties be- ti-eft, het zou voor vele gezinnen ple- ziex-ig' zijn als die op gelijke tijdstippen werden gehouden. Het komt ons voor dat dit met een beetje overleg mogelijk is. Tenslotte zouden we willen weten waarom geen tegemoetkoming is ver leend aan hen die noodgedwongen hun kindei-en naar de kleuterschool op Geers- dijk moesten laten gaan. Dit ging met veel kosten gepaax-d en we dringen er op aan, dat hier alsnog aandacht aan wordt geschonken. Als we in deze beschouwingen aan dacht aan het verkeer schenken dan is dat niet alleen om te constateren, dat dit steeds intensiever wordt, maar dat we het onvex-antwoord vinden, dat zo weinig politiemannen in onze omgeving zijn gestationeex-d. Voorheen, toen er van ver keer geen sprake was, had elk dox-p ge meentepolitie en wax-en er op elk dorp 1 of meer manschappen van de rijks politie. Nu het verkeer enox-m is toe genomen en nog steeds toeneemt, zijn er tijdens weekenden 2 politiemannen beschikbaar voor Noord-Beveland. De zeer grote en vele verkeersovertredingen en wat daarmee in verband staat, kun nen door de huidige kleine groep niet afdoende bestx-eden worden. Contx-ole in de dorpen is er niet, wat dan ook goed te mei-ken is. De wetenschap, dat er on voldoende toezicht is, werkt het vanda lisme in de hand. Is het college die me ning ook toegedaan en bereid op uitbx-ei- ding van het politie-apparaat aan te dx-ingen? Als we het over vex-keersveiligheid hebben, dienen we ook aan de voet- gangex-s te denken. In dit verband vragen we aandacht voor het voetpad op de Kaaidijk. Door het intensieve vex-keer aldaar is het voor voetgangers levens gevaarlijk. Het veilige pad op de dijk ver-keert in een toestand dat men er onmogelijk gebruik van kan maken. Wie is daar verantwoox-delijk voor en hoe komt het dat daar geen aandacht aan wordt besteed? Tenslotte de begroting 1969. Allex-eerst zijn we ex-kentelijk voor de opstellers, die er in zijn geslaagd een meer overzichtelijke begx-oting te pre- sentei-en. Biï het zien van de grote post onvoor ziene uitgaven wax-en we aanvankelijk van mening dat die het toeliet enkele belastingverhogingen achterwege te laten. In de toelichting is het college er echter in geslaagd aan te tonen dat er nogal wat van dat bedrag afgeknabbeld zal worden. Toch x-ijzen er vragen. Onder c woi'dt verwacht dat een offer van 20.000.voor 1969 zal worden gevx-aagd voor het aanleggen van aax-d- gas. We vragen ons af of dat op de gewone dienst moet drukken. In de ver- gadex-ing van 16 juli is gezegd dat de dekking van de uitgaven uit de saldi- reserve zal geschieden. De geraamde uit gaaf genoemd onder d, betreffende res- taux-atie van de Kortgeense tox-en lijkt ons nogal hoog. Als de kosten van voor bereiding al 5000.zijn, wat zal dan de restauratie wel niet kosten. Met het college zijn we van mening- dat voor het aanleggen van een parkeer terrein een bex-oep dient te worden ge daan op het fonds dorpsontwikkeling. We vragen ons echter af of dit ook niet mogelijk is voor een gedeelte van de uitgaven voor het aanleggen van een speeltuin te Kats. Ook de post repre sentatiekosten, is nogal aan de hoge kant. Nu wordt er voox-gesteld om de reini- gingskosten met 20u/o te vex-hogen. Daar wordt zelfs bij gezegd dat dan bereikt is dat voor Noox-d-Beveland één tarief geldt. Dit laatste zal voor de inwoners van onze gemeente een zorg zijn. De mogelijke vex'lichtingen die we voor de gewone dienst hebben aangewezen, geven ons aanleiding om te vragen of met de verhoging van de reinigingsrech ten niet kan worden gewacht. Het zou ook wel eens aantrekkelijk zijn om niet Zie vervolg pagina 2. Kruiswoordpuzzel no109 HORIZONTAAL: 1. prachtig - 6. kleur - 11. vis - 12. godin - 14. zijrivier! van de Donau - 16. beroep - 18. in de meeste ge vallen - 20. vruchtennat - 21. bijbelse naam - 22. voetbalvex-eniging - 23. plaats in Spanje - 28. vochtig - 29. vogelprodxikt - 30. kindergx-oet - 31. gast - 32. wand- vex-siering - 34. luizeëi - 36. lidwoord - 37. naar de mode - 38. voegwoord - 39. geviex-de actrice - 41. et cetera (afk.) - 42. heilwens - 45. spil - 47. familielid - 49. geheel de uwe (fx-anse afk.) - 51. schade lijk - 54. lidwoord - 56. aanzien - 57. nieuwe wereldtaal - 58. reptiel - 61. won der - 64. ieder - 65. groente - 67. gedicht - 68. voedsel - 69. gedeeltelijk. VERTICAAL: 2. verslag - 3. lokspijs - 4. zangstem - 5. heilige (afk.) - 7. meisjes naam - 8. gewicht - 9. eensgezindheid (fr.) - 10. schouderholte - 12. zangstuk - 13. meisjesnaam - 15. keux-tx-oep - 17. jon gensnaam - 19. op de wijze van - 23. oude bewoner van ons land - 24. het romeinse rijk (lat. afk.) - 25. aantekening - 26. de dato (afk.) - 27. vastgezette stof of korst - 31. gelofte - 32. plaats in Gelderland - 33. tel afk.) - 35. gesloten - 40. onkreukbaar - 43. voex-tuig - 44. houten beenvei'lenging - 46. N.V. (fr.) - 47. zangnoot - 48. glazen deksel - 50. vlaktemaat - 52. soort ont spanning - 53. schaapkameel 55. plaats in Geldex-land - 59. soort ondex-wijs (afk.) - 60. krantenjongen - 62. strafwerktuig - 63. gx-oet - 66. Chinese maat. Oplossing kruiswoordpuzzel no. W8 HORIZONTAAL: 1. Oslo - 4. kop - 7. kachel - 13. nto - 14. basis - 16. Alida - 17. x-ood - 19. papier - 21. een - 22. ao - 23. reeks - 25. ml - 26. Ate - 28. sla - 30. eo - 32. rk - 33. terstond - 36. ag - 37. ba ron - 39. pinda - 40. sneb - 42. na - 43. ev - 45. egel - 46. innen - 48. netel - 50. ar - 51. kastanje - 52. ja - 54. et - 55. blz - 57. rot - 60. sr - 62. waax-d - 64. pa - 65. aat - 67. expert - 69. spet - 71. crawl - 73. gesel - 74. rei - 75. happig - 76. x-en - 77. long. VERTICAAL: 1. onx-aad - 2. stoot - 3. loo - 4. kapelaan - 5. Osaka - 6. pips - 8. aar - 9. el - 10. hiel - 11. Ede - 12. lans - 15. si - 18. dr - 20. eb - 24. es - 25. motie - 27. ergens - 29. renet - 30. esp - 31. an der - 33. To - 34. ongaar - 35. dal - 36. Annam - 38. ranja - 40. sik - 41. beter - 44. vex-laten - 47. nat - 49. Ee - 53. statig - 55. barse - 56. zr - 58. opeen - 59. lach - 60. stap - 61. ex - 62. weer - 63. ds. - 66. ax-a - 67. Eli - 68. pg - 70. pro - 72. wp Ganzcpoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1