NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen De revolutie van 1918 <$i°t) DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland No. 3327 Zaterdag 23 november 1968 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. „Waar is het wachten eigenlijk op?" Van uitstel kwam afstel. Welke stappen ondernam de bedreigde regering nu tegen de te verwachten re volutie? Aanvankelijk niet veel. Op 13 novem ber werd een regeringsproclamatie uitge vaardigd, waarin op de medeburgers een dringend beroep werd gedaan tot mede werking en steun aan het landsbestuur. Tal van maatregelen werden aangekon digd: demobilisatie van het leger, ver zorging van de gedemobiliseerden, ver hoging van de levensmiddelenrantsoe nen en het ter beschikking stellen van schoeisel en goedkopere kleding. „Indien het wettige gezag wordt aangetast, wor den alle schikkingen met het buitenland opgeschort", zo werd meegedeeld en hier bij werd gedoeld op de onderhandelingen met de geallieerden voor het leveren van graan, cacao, petroleum en benzine, waarvoor de heer H. Colijn naar Londen was gestuurd. „Volk van. Nederland!", zo eindigde de proclamatie. „Tegen de aankondiging, dat een minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de regering besloten in het belang van de rechten en vrijheden van uw spaarbankboekje heeft een nummer, u niet! U bent voor ons de ge waardeerde cliënt. Dat ervaart u direct zodra u binnenkomt. En dat. blijft zo. Want wij stellen er prijs op, dat onze cliën ten graag komen. Daar om geeft de Raiffeisen- bank aan iedere cliënt een persoonlijke behan deling. Of ze nu groot, klein, jong of oud zijn. zal u graag nader inlichten het ganse volk het gezag en de orde te handhaven En daar bleef het dan bij. Het was dan ook het particuliere initiatief, dat de re gering tot het treffen van verdere maat regelen drong. De eerste contra-revolutionaire acties. Van Hoorns-katholieke zijde kwam de eerste reactie op de dreigende woorden van de socialisten in en buiten de Ka mer. Reeds op dinsdagmiddag, 12 novem ber verspreidden leden van de „Jonge Roomsche Garde" in Den Haag pamflet ten, waarin de bevolking werd aange spoord trouw te blijven aan het wettige gezag. Diezelfde dag richtte de R.K. vakbe weging een adres tot de minister-presi dent, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, waarin o.a. werd meegedeeld: „Wij zijn voornemens een beroep te doen op het Nederlandse volk, dat het geen gehoor geve aan de aansporingen tot oproer en verzet, die in ons land mochten weer klinken". 's Middags verscheen een „Manifest der Christelijk Sociale Actie" van de Chr. vakbeweging, dat eindigde met de woor den: „Laat geen ergere ellende door re volutie over ons volk komen. Mét ons op voor het recht op vrijheid, op arbeid, op orde". Op zondag 17 november belegden de Katholieke organisaties een bijeenkomst op Houtrust te Den Haag, waar een me nigte van 40.000 mensen door niet min der dan 18 sprekers werd opgewekt trouw te blijven aan de regering. Met dit alles was er van overheids wege nog niets gedaan ter beveiliging van regering en openbare orde. Ook hier waren het anderen, die de ministers vóórgingen. Tijdens een vergadering van de „rechtse" fracties in de Tweede Ka mer, mét enkele liberale kamerleden, op perde het A.R. kamerlid en oud-luite nant-generaal, Duymaer van Twist het plan om betrouwbare, doch reeds gede mobiliseerde, soldaten, voornamelijk uit het Noorden en Zuiden van het land, te verzoeken vrijwillig weer onder de wa penen te komen, om hét wettig gezag te beschermen. Dit plan vond steun bij de overige aanwezigen en de heren Duymaer van Twist en Van der Molen werden aan gewezen om deze suggestie aan de mi nister van oorlog voor te leggen. De mi nister keurde het voorstel goed en zo gebeurde het, dat niet de regering, maar de kamerleden met toestemming van de regering geheime telegrammen lieten uit gaan naar Noord en Zuid. Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Reeds op donderdag 14 novem ber kwam om half twaalf de eerste trein met Friezen 600 in getal in Den Haag aan. Zo arriveerden uit Sneek 22 man, met als commandant de reserveka pitein P. S. Gerbrandy. Diezelfde avond waren er al een kleine 4000 vrijwilligers in de residentie. Ook in Limburg, waar vlakbij de Duit se revolutie zich voltrok, terwijl Lim burgse socialisten zich reeds in Aken be vonden om aan Duitse geestverwanten steun te vragen bij een opstand in de mijnstreek, werden, onder leiding van de hoofd-aalmoezenier H. A. Poels uit Heerlen, overal burgerwachten gevormd. Een ander deel der vrijwilligers ging naar Den Haag. Diezelfde woensdag was het landstorm korps Rotterdam onder de wapenen ge komen. Ook uit Groningen, Overijssel, Noord-Brabant en Gelderland, ja waar niet vandaan, stroomden de vrijwilligers naar Den Haag. Zij brachten een eigen sfeer mee. Zij trokken demonstrerend en vaderlandse liederen zingend door de residentie. Zij liepen patrouille en bezetten de belang rijkste regeringscentra. Ook in en om Amsterdam waren in middels voldoende troepen aanwezig. Twee ministers togen naar Rotterdam om burgemeester Zimmerman een hart onder de riem te steken. Deze brave man zou een paar dagen later, toen er vol doende troepen in de stad waren te gen welker aanwezigheid hij nu geen bezwaar maakte op een voetbalveld een heldhaftige redevoering afsteken. De man had weer de nodige courage gekre gen! Afgelast. Maar, waar bleef nu de revolutie? Het wachten was op het aangekondigde con gres van de S.D.A.P. en het N.V.V. Dit congres werd gehouden op 16 en 17 november in het circusgebouw te Rot terdam. Doch van te voren stond al vast, dat ook op dit congres de revolutie niet zou worden geproclameerd. De heer Schaper had in de Tweede Kamer doen weten, „dat het allemaal niet zo bedoeld was". Hij had de ondankbare taak om Troel stra's woorden weer „om te buigen in democratische richting". Het congres besloot een comité van ac tie te benoemen, dat zich voor inwilli ging van een aantal eisen tot de rege ring moest wenden. Indien de regering niet zou instemmen, dan konden wapens, zoals demonstratie en werkstaking wor den aangewend. Wat de koningin be treft, werd gezegd: „Wij zijn republikei nen en als wij de macht hebben, schaf fen wij het koningschap af, evenals onze Duitse vrienden hebben gedaan. Maar grote practische betekenis heeft de zaak thans niet. De kroon staat de democra tie niet in de weg. Verder zei de heer Vliegen: „Revolu tionaire plannen hebben op dit ogenblik geen kans van slagen". De heer Troelstra, die aanvankelijk niet aanwezig was, evenmin als hij zich de laatste dagen in de Kamer had laten zien, werd uitgenodigd alsnog de bijeen komst bij te wonen. Troelstra kwam en werd luid toegejuicht. Hij sprak ook nog een kort woord, waarin hij toegaf: „En hier ben ik gekomen tot een punt, waarop ik mij als eerlijk man verplicht gevoel te zeggen, dat ik de machtsverhoudingen niet geheel' juist heb gezien. Toen na afloop van de vergadering een aantal congresgangers per trein van sta tion D.P. weer naar het Noorden vertrok* zongen de reizigers, ter ere van de bur gerwacht, die het perron bezet had":' Daar komen de schutters, daar komen ze an, De mannetjesputters van Rotterdam. Toen de Groninger kameraden in hun woonplaatsen terugkeerden en hun werd gevraagd: „Gaat het door....?" moesten ze teleurgesteld antwoorden: „Neen, jon gens, het gaat over. Op het Malieveld. Tezelfdertijd, waarop het congres te Rotterdam werd gehouden, verschenen in 's-Gravenhage oranje aanplakbiljet ten met het opschrift: „Huldiging van de koningin. Proclamatie van de burge meester". Aangekondigd werd, dat op maandagmiddag, 18 november, op het Malieveld een huidebetoging aan H.M. de koningin zou plaatshebben. Die maan dag was Den Haag in feeststemming. De stad was één vlaggenzee. Drommen men sen stroomden naar het Malieveld, on der wie zeer veel militairen. De grote vlakte was geheel gevuld met mensen. Precies om 1 uur arriveerden, per rijtuig, koningin Wilhelmina, prins Hendrik en prinses Juliana. Aangekomen bij het Malieveld werden de paarden van het rijtuig afgespannen en trokken soldaten het voertuig verder. Tevergeefs trachtten sprekers het woord te voeren. De menigte was te uitzinnig van vreugde om naar redevoeringen te luisteren. Vijf kwartier reed het rijtuig van de koninklijke fami lie over het Malieveld.. Troelstra heeft later schamper opge merkt, dat het uitspannen van de paar den zorgvuldig was ingestudeerd, en er dus „naar buiten een valse schijn van spontaniteit aan werd gegeven". Inderdaad was het uitspannen der paarden van tevoren „gepland". Maar het enthousiasme van de soldaten op het Malieveld was even oprecht als de te leurstelling van de vele congresgangers te Rotterdam. Troelstra verweet zijn tegenstanders, dat zij het voorstelden alsof hij en de zijnen de koningin hadden bedreigd. Hij zei verder, dat de koningin zich tegen over de arbeidersbeweging stelde of liet stellen. Een en andermaal echter hadden de socialisten duidelijk laten uitkomen, dat, wanneer zij het voor het zeggen hadden, de koningin zou moeten verdwijnen. Een revolutie van socialistische zijde zou der halve het einde van het koninkrijk heb ben betekend. Koningin Wilhelmina zelf heeft in haar boek „Eenzaam maar niet alleen" slechts enkele regels aan het hele gebeuren ge wijd. De gevolgen van de „revolutie". Natuurlijk heeft de situatie van no vember 1918 gevolgen gehad. Het vrou wenkiesrecht waardoor volgens Troel stra in 1922 de S.D.A.P. daalde van 22 op 20 zetels), de invoering van de acht- urendag, verbeteringen van de invalidi teitswet en de ouderdomwet, financiële steun voor arbeiderswoningbouw, verbe tering van de positie der rijks- en ge meenteambtenaren, waren wel de voor naamste. Sommige van deze sociale voor zieningen behoorden al tot 't plan van de regering, doch „1918" heeft de uitvoering daarvan versneld. Daar er vooral na november in vele plaatsen huidebetogingen plaats hadden, waarbij koningin Wilhelmina aanwezig was, verweten niet alleen de socialisten, doch Ook de liberalen, de rechtse partij en, dat zij de koningin in de partijpoli tiek hadden gehaald. Dit leidde tot het verbreden van de kloof tussen het ko ningshuis en de socialisten. „Afweer"-instituten, zoals „Burger wacht" en „Bijzondere Vrijwillige Land storm", bleven bestaan. Troelstra meen de dit te moeten verklaren als een ge volg van een „algemeen-fascistische men taliteit". De geschiedenis heeft de on juistheid van deze gedachte bewezen. De B.V.L. kon men niet vergelijken met de Duitse oudstrij dersorganisatie „Stahl- helm" of met de fascistische afweerkorp- sen van Mussolini, noch met de Hon gaarse militaire organisaties van admi raal Horthy, waarin wel degelijk fascis tische tendezen vielen te bespeuren. Zo kreeg de N.S.B. nimmer vat op de B.V.L. In „Het Landstormblad" het orgaan van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm van maart 1937 werd een duidelijk antwoord gegeven op insinuaties van de zijde van de N.S.B.„Het wettig gezag in ons land is voor de B.V.L.: Hare Ma jesteit de Koningin. En voorts behoren daartoe allen, die door haar overeenkom stige Grondwet en wet natuurlijk zon der terreur, geweld, intimidatie of dwang voor de uitoefening van gezag in haar naam zijn benoemd". Kentering. Inmiddels veranderde het een en ander in de politieke verhoudingen in ons land. Socialisten weigerden niet langer ko ninklijke onderscheidingen. De socialis- zie vervolg voorpagina 2e blad Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES Horizontaal 54. bijwoord 20. Ned. vliegveld 1. pias 55. gewicht (afk.) 22. getij 5. vruchtennat 57. dronkemansgeklets 25. ambtshalve (Lat. afk.) 7. vreemde taal 61. dierengeluid 27. weldra 11. vorm 63. tiert 28. soort lijm 13. broeikas 66. voorzetsel 31. soort dans 15. zangstem 67. telwoord 34. pl. op de Veluwe 17. uitstalkast 69. waterplantje 35. onvruchtbaar 19. steensoort 70. omwenteling 36. strafwerktuig 21. klepper 73. oosterse jongensnaam 38. groente 23. cilinder 74. meisjesnaam 39. Europeaan ,24. handvat 76. geur 40. sportterm 26. slede 78. windrichting 41. jongensnaam 27. vuistslag 79. onderricht 45. geb. in Rusland 29. militair (afk.) 80. juiste gewicht 49. klein, kort persoon 30. titel (afk.) 52. nuzo 32. voorzetsel Verticaal 55. gewas 33. laatst leden (afk.) 56. stoomschip (afk.) 34. Sociaal-Democraat afk. 1. reptiel 58. gebrek 35. deel v. e. huis 2. pl. in Overijsel 59. halswervel 37. herkauwer 3. pers. vnw. 60. zangnoot 39. zangnoot 4. meisjesnaam 62. lust 40. paar 5. begin 64. opgeld 42. voorbeeld 6, kerkelijk lied 65. stap 43. bouwland 7. sleepanker 67. edelgas 44. kledingstuk 8. stad der oudheid 68. vorm van gaan 46. kindergroet 9. dunne 71. voegwoord 47. naschrift (afk.) 10. precies 72. telegraaf restante 48. indische winkel 12. heilige (afk.) (afk.) 50. en anderen (afk.) 14. landbouwwerktuig 75. onder het nodige voor 51. onmeetbaar getal 16. planeet behoud (lat. afk.) 53. landbouwwerktuig 18. metaal 77. pers. voornaamwoord Oplossing kruiswoordpuzzel no106 Horizontaal 2. Schot; 7. drom; 9. aap; 10. Taag; 12. tuin; 13. soep; 14. als; 16. tot; 17. KLM; 18. kei; 19. ma; 20. Ad; 22. sla; 24. met; 25. nap; 28. kanarie; 31. dreumes; 34. kt; 35. es; 36. eerloos; 41. pendule; 45. rap; 46. olm; 47. don; 48. s.a.; 49. r.p.; 50. kil; 52. bod; 54. nut; 56. Eos; 57. mooi; 58. idem; 60. fout; 61. epe; 63. eens; 64. flirt. Verticaal 1. zot; 3. cantate; 4. ha; 5. opstand; 6. pap; 7. dolk; 8. mud; 10. tel; 11. gala; 15. sein; 17. klam; 19. mei; 21. dar; 23. akker; 24. mr; 26. p.e.; 27. Essen; 29. Ate; 30. aal; 32. und; 33. eel; 37. rood; 38. or; 39. O.A.S.; 40. spaniel; 41. portier; 42. elp; 43. n.m.; 44. unie; 47. doof; 51. Loes; 53. bot; 55. nee; 57. mul; 59. mes; 62. pi.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1