W. DINGEMANSE Vergadering MARKUSSE MARKUSSE Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 16 november 1968 no. 3326 Protestantse Stichting voor Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging op Noord-Beveland SUCCES-AGENDA'S ZAKAGENDA'S I. L. BOOT Ook Sinterklaas is een verwoed hengelaar Natuurlijk doet de Sint zijn inkopen bij W. DINGEMANSE elektrische huishoudelijke artikelen Radio en T.v. Verlichting WACHT OP HET WONDER Op dinsdagavond 5 november j.l. be leefde deze Stichting een bijzondere al gemene bestuursvergadering in het Dren- thehuis te Geersdijk, in samenwerking met de Stichting Protestantse Bejaar denzorg op Noord-Beveland. Beide Stich tingen hebben te maken met de bejaar denzorg. Het leek een goede zaak aan dit onderwerp een speciale avond te wijden. Ook de kerkeraden werden uitgenodigd, alsmede de directies der bejaardenhui zen, opdat een zo breed mogelijke infor matie kon ontstaan. Het was verheugend dat velen aan de uitnodiging gehoor had den gegeven. Ook de heer A. M. van den Broecke uit Middelburg, afgevaardigde nationaal JEUGDZORG FONDS giro 1648888 van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland, waar de bejaarden zorg één van de takken van dienst is, was aanwezig. Als spreekster was uitgenodigd mej. W. J. A. Westera uit Middelburg, inspec- trice van de bejaardenoorden in Zeeland. Zij sprak over het „open-bejaardenwerk". Er bestaan twee soorten bejaarden- werk. Het „gesloten bejaardenwerk" houdt zich bezig met de bejaarden-tehui zen, de verpleegtehuizen en de pension tehuizen enz. en het „open-bejaarden werk" vindt haar werkterrein onder de bejaarden, die in speciale bejaardenwo ningen wonen en ook diegenen, die daar nog niet in vertoeven. Mej. Westera vertelde dat na 1945 de bejaardenzorg is toegenomen. In Neder land zijn er 1.250.000 bejaarden, dat is 9,9 van de Nederlandse bevolking. In Zeeland is dit percentage hoger, n.l. 13. Op Noord-Beveland ligt het op 17 Vroeger dacht men er aan de bejaar den op te nemen in bejaardentehuizen, maar tegenwoordig wil men toch ook de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig laten wonen in bejaarden woningen, die voorzien zijn van een alarmschei, zodat er in geval van nood voorzieningen kun nen worden getroffen. Men bouwt nog wel nieuwe bejaardentehuizen, maar veelal daar, waar een oud huis aan ver vanging toe is. Er wordt tegenwoordig ook sterk aan gedacht om die mensen in bejaardentehuizen op te nemen, die niet meer zelfstandig kunnen wonen. Voor hen, die nog zelfstandig kunnen wonen, worden dan de bejaardenwoningen ge bouwd. We zien dan ook komen een ver andering van het opname-beleid voor een bejaardentehuis. Vroeger meer: wie het eerst komt, het eerst maalt. Tegen woordig wordt ook sterk geluisterd naar het advies van de arts en de maatschap pelijk werkster. Wanneer wij denken over het open- bejaardenwerk, dan zijn er drie dingen waar wij rekening mee moeten houden: a. er moet tegemoet worden gekomen aan het verlangen naar zekerheid. Men wil zeker zijn van verzorging. Wanneer er moeilijkheden komen, dan moet er hulp geboden kunnen worden. b. er moet ontstaan een continuïteit der voorzieningen. De hulpmogelijkheden moeten er steeds zijn. Bij voortduring moet er hulp, van welke aard ook, aan wezig zijn. c. er moet aanwezig zijn een duidelijk beleid. Degenen, die hulp behoeven, moe ten de adressen weten, waar ze terecht kunnen. Men weet dan waar men zich moet vervoegen. De ouderen gevoelen vaak bijzonder de eenzaamheid. Dit komt o.a. daardoor dat ook vele ouderen wegvallen en men het gevoel krijgt meer alleen te komen. Deze eenzaamheid kan mee worden be streden door het toeziend oog, dat mee leeft en zonodig helpt. Er is ook wel sprake van een diensten centrum, dat gebouwd wordt temidden van bejaarden woningen. In zo'n dien stencentrum is dan veelal aanwezig een kamer voor de dokter, de pedicure enz., een wasserette, een recreatiezaal, waar men gezellig kan samenzijn met een of ander spel enz. Een gediplomeerd maat schappelijk werkster staat hier vaak aan het hoofd. Zij kan organiseren en helpen. De ouderen moeten niet de indruk krij gen dat ze na hun 65-ste jaar, na veel ar beid, terugvallen in een zinloos bestaan. Ook het ouder worden moet als zinvol belêefd kunnen worden. We moeten ook niet te veel spreken van „onze oudjes", als waren ze een groep, die nu eenmaal apart staat. Ze horen er als ouderen ge woon bij en wij mogen voor elkaar iets betekenen. Na de pauze ging mej. Westera in op een aantal vragen. Er werd o.a. gevraagd welke concrete werkzaamheden er te be denken zijn bij dit open-bejaardenwerk. We mogen o.m. denken aan: boodschap pen doen, contactjes onderhouden, orga niseren van een bejaarden-sociëteit, een bandopnemer rondbrengen (met kerk dienst of ander dorpsfestijn), welfarewerk verrichten (een soort handenarbeid, be vorderen van zelfwerkzaamheid), verzor gen van de warme maaltijd (bijv. vanuit rusthuizen), mensen naar de kerk bren gen, het voorlezen aan mensen, die niet goed kunnen lezen enz. Hier ligt ook vaak een taak bij de vrouwen-organisaties. Het was een bijzonder interessante en boeiende avond. De voorzitter, ds. R. P. Ytsma, dankte mej. Westera voor de bre de informatie, die zij had verstrekt. ZO MAAKT U GOEDE HERFSTFOTO'S l Fotografeer bij voorkeur in de morgen. k Gebruik zij- of desnoods tegenlicht. Zet dan een zonnekop op de lens. - Gebruik bij lichte nevel géén geelfilter. het neveleffect wordt dan onderdrukt Fotografeer paddestoelen met een voorzetlens van bijv. 2 dioptrieën. Staande paddestoelen onder de bomen, gebruik dan een klein flitslampje voor wat extra licht. Bij kleurenfoto's altijd blauwe flitslampjes gebrgikenl PORTEFEUILLES EN INTERIEURS IN DIVERSE FORMATEN BOEKHANDEL WISSENKERKE CIIR. MAVO ULO-SCHOOL TE WISSENKERKE In Goes slaagden voor het praktijkdi ploma typen de volgende leerlingen: Laura van Halst, Annemarie Geelhoed, Piet Bolle, Govert Leendertse, Tonny Geelhoed, Ria Dieleman, Heieen Mey- aard, Marian Verhage, Annie Clement, Janny van Gilst, Janny Goudswaard, Nelly Geelhoed, Johannes Poelman, Ria Feijtel, Bram Markusse, Kees Meulen- berg (met lof), Lineke de Nooijer, Hans de Smit, Paulien Kastelein, Alvie Hame link, Elly Wabeke, Leo Bakker en Sarie Heijboer. Bovendien slaagden Bram Remijnse, M. Barreman (met lof), Johan Clement, Leunie Durink, Hanny de Kam, Ineke Poelman en Jan Vos. Voor typen Engels Yvonne Oudshoorn. Allen werden opgeleid door de heer K. Koetsdijk, leraar machineschrijven M.O. te Oudenbosch. Aaleg en onderhoud van tuinen Wilhelminastraat 1. Kortgene, Tel. 01108-449 In de afgelopen week, toen er zoveel kabeljouw gevangen werd, is hij dan nogal eens bij ons binnen geweest. KEUS UIT RUIM 20 SOORTEN HENGELS KEUS UIT RUIM 10 SOORTEN MOLENS KEUS UIT RUIM 20 SOORTEN LOOD KEUS UIT RUIM 150 ANDERE ARTIKELEN Voorstraat 7 Wissenkerke heeft een grote, héél grote sortering hengelsportartikelen. Komt u maar eens kijken, u vindt vast wat van uw gading. Hij vindt er een ruime sortering in: Elektrische koffiemolen reeds vanaf 14.75 Elektrische broodroosters reeds vanaf19.75 Elektrische koffiezetapparaten reeds vanaf 39.75 Haardroogkappen z. st. reeds vanaf 39.75 Gunda wafelijzer met teflonbekleding reeds vanaf 59.75 Haarkrultang reeds vanaf 17.25 Friteuse voor het bakken van heerlijke frites, enz 83.50 Elektrische theelichten reeds vanaf 24.00 Heerlijk zo'n elektrische deken, neem een vertrouwd merk daar kunt u veilig op slapen. Rechaud, voor het warm houden van uw spijzen, reeds vanaf 26.50 Transistors reeds vanaf 30.00 T.V.-toestellen, zwart-wit, reeds vanaf620.00 T.V.-toestellen, kleur, reeds vanaf2350.00 Bandrecorders Scheerapparaten, reeds vanaf 49.00 Braun scheerapparaat, inruil nu 15. Remington scheerapparaat, inruil nu 25. Pracht 5-lichts armatuur, nu slechts 34.50 Staande lampjes, vanaf 13.50 WASAUTOMATEN CENTRIFUGES AFWASAUTOMATEN DIEPVRIES, voor dit alles slaagt u zeker bij Ooststraat 38, Telefoon 01108 - 2 23, Kortgene. FEUILLETON door: To Dorssen - van Loon HOOFDSTUK I Vandaag is het twee jaar geleden, dat ik in deze stad kwam. Dat ga ik vieren. Hoe ik dat zal gaan doen, weet ik nog niet. Want de mogelijkheden zijn voor een alleenstaande jonge vrouw beperkt. Daartegen kom ik wel eens in opstand. In mezelf. Merken laat ik het nooit. Zo is m'n natuur niet. Men noemt me geslo ten en dat klopt. Maar het is niet rede lijk, dat een man vrijwel alles mag en een vrouw vrijwel niets. Ondanks dat we leven in de eeuw van volkomen gelijke rechten voor man en vrouw, blijven er bepaalde discriminaties, waardoor we toch weer een paar stapjes bij de man achter blijven. Want het zal altijd in m'n herinnering blijven, die avond, verleden jaar novem ber. Ergens in de stad was het en ik weet ook nog precies waar. Ik wandelde wat rond en zag het restaurant. Tenminste, aanvankelijk zag ik het als een restau rant. Er was een bandje en er werd ge danst. Daarom besloot ik naar binnen te gaan, er wat te eten en te drinken. Mis schien zou ik geluk hebben en iemand me ten dans vragen. Verder dan de portier kwam ik niet. Hij hield me brutaal-lachend tegen. „Sorry, dame", zei hij met zware stem, „wacht iemand binnen op u?" Ik antwoordde: „Welnee, waarom?" „Dus u bent alleen?" Idiote vraag. Hij zag toch, dat er nie mand bij me was, dus gaf ik er geen ant woord op. „Het spijt me, dame, maar ik kan u niet binnen laten. Hier hebben dames enkel toegang onder geleide van een heer Ik zou zo zeggenzoek er één op, he?" Ik heb me omgedraaid en ben zonder verder één woord te zeggen of hem met één blik te verwaardigen, weggelopen. Begrijpt u? Dit bedoel ik nu. Een man mag vrijwel alles, maar een vrouw al leen mag niet eens vrij naar het restau rant of dancing van haar keuze gaan. Aanvankelijk begreep ik niet, om welke reden mij de toegang was geweigerd. Maar hoe langer ik in de stad vertoefde, des te meer ging ik bepaalde dingen be grijpen. Een bepaald soort vrouwen is in de meeste van deze gelegenheden onge wenst en om die te weren, worden ge makshalve alle loslopende vrouwen maar over één kam geschoren. En dat nu vind ik onrechtvaardig. Zo heb ik in deze twee jaren, dat ik stedelinge ben, heel wat geleerd. Het komt me natuurlijk van pas. Zo nu en dan. Doch nu begrijpt u meteen, wat ik bedoelde, toen ik memoreerde, dat een alleenstaande vrouw maar beperkte mo gelijkheden heeft, als ze iets wil vieren. Toch ga ik vanavond de stad in. Ik zal me hullen in m'n nieuwe rose jurk, die me een maand geleden zo opviel in de etalage. En hij staat me bizonder goed. M'n figuur komt er heel voordelig in uit. Precies, wat ik moet hebben, want m'n figuur is het enige aantrekkelijke aan me. Ja zeker, ik ben lelijk. O, verwacht u niet van me, dat ik over deze bekentenis ga blozen, of me er voor schaa m. Ik wist het al, toen ik nog op de lagere school was. En op m'n zeventiende jaar, toen al m'n klassegenootjes al min of meer ver kering hadden, is het volkomen tot me doorgedrongen, dat dit waarschijnlijk nooit voor me weggelegd zou zijn. Men zou me kunnen noemen: de reïncarnatie van het lelijke jonge eendje. Met dit wrange verschil, dat er nooit een tover fee zou zijn, die me zou veranderen in wat ik zo graag had willen zijn: een aar dig meisje, zoals er tienduizenden in deze stad en daarbuiten zijn. Nu ja, misschien ben ik niet lelijk. Ten minste niet in de volle betekenis van het woord. Maar sinds m'n vroegste herinne ring zit ik onder de puistjes van boven tot onder. En omgekeerd. Bovendien heb ik slechte ogen en draag een bril. Met vrij dikke glazen. Tenslotte heb ik haar met een ondefinieerbare kleur; niet zwart, niet blond, niet bruin en evenmin rood. Tenslotte ook niet grijs. Allemaal even zovele factoren, die me niet bepaald aan trekkelijk maken voor de andere sexe. Maar ik heb me ermee verzoend. Ten minste, dat maak ik mezelf elke dag wijs Ik maak me geen enkele illusie. Waarom zou ik? Ik ben heel gewoon nuchter, rea- liste. M'n kansen om alsnog een partner voor het leven te vinden zijn vrijwel ni hil. Aan degene, die me zijn liefde zou verklaren, moet een steekje los zitten, dus was hij bij voorbaat al verzekerd van een weigering. Tenzij ik op mijn beurt dol verliefd was geworden en met die mogelijkheid heb ik tot nog toe geen rekening gehouden. Om de eenvoudige reden, dat zoiets naar mijn gedachten onmogelijk is. Denkt u alstublieft niet, dat ik me be klaag. Dat doe ik niet. Of bijna nooit. Mijn bedoeling is om volkomen eerlijk te zijn, dus dit laatste moet er dus bij. Want ik zit ook wel eens in de put, al noem ik mezelf een nuchter-denkende vrouw. Waarom zou ik desondanks niet mijn ver langens en wensen hebben, die ik pro beer zo diep mogelijk in mijn hart weg te bergen, maar die een enkele keer on der luid protest mijnerzijds toch naar bo ven komen dringen? Wat kun je er tegen doen? Niets, dus ik doe er ook niets tegen Zo een enkele keer laat ik me gaan. In de intimiteit van m'n kamer. Dan kan ik er plotseling niet meer tegenop. Meestal is er dan een of ondere kleinigheid voor gevallen, die mijn handicap heeft geac centueerd. Bijvoorbeeld een meewarige of spottende blik. Doorgaans doen die me niets. Doch iedereen zal wel eens een downstemming hebben en dan is er maar één zo'n scherp kantje nodig om me he lemaal in de put te helpen. Gelukkig duurt het nooit zo gek lang. Ik reageer het af door in m'n eentje thuis een potje te grienen. Dat is de volgende fase. En tenslotte word ik nijdig op mezelf. Dan was ik m'n gezicht en steek een sigaret op, zet de radio aan en ga iets lekkers voor me klaar maken. Meestal ben ik er dan met een half uurtje weer doorheen. Dikwijls lag het in m'n bedoeling een dagboek te beginnen en daarin alles op te schrijven wat me zo in de gedachten komt. Maar ik ben doodsbenauwd, dat een of andere onbevoegde het te eniger tijd in handen zal krijgen en mijn ont boezemingen gaat lezen. Dan zou ik me belachelijk voelen en wel door de grond willen zakken. Ginds, in dat laadje, ligt een fonkelnieuw exemplaar, met slot en sleutel, dat ik eens in een sentimentele bui kocht. Doch ik miste telkens de moed er in te gaan schrijven. Waarschijnlijk zal het zolang ik leef in m'n bureautje blijven liggen. Nu ga ik me toch echt verkleden. Eens kijken.... om te beginnen ga ik in de stad eten. In de middagpauze heb ik Jo ris naar de overkant gestuurd om een croquet je te halen. Die heb ik bij de thee opgegeten. En na werktijd ben ik er zelf nog één gaan halen. Want in die cafetaria hebben ze de lekkerste croquetten van de hele stad. Werkelijk waar. Iedereen be weert het en ik ben het er mee eens. Dus eerst een diner. Misschien met een klein flesje wijn. Bij uitzondering, want bij ons thuis werd nooit sterke drank gedronken, zelfs geen wijn. Al verkoch ten we het wel. Hetgeen ik op latere leef tijd een inkosekwentie vond. Maar er is zoveel in het leven, wat je niet snapt. Vader en moeder waren desondanks geen geheelonthouders, want op een brui loft nipte vader af en toe aan een glaas je, welks inhoud ik nooit kon definiëren. Terwijl moeder zich tegoed deed aan ad- vokaat. Voor de rest kwam het thuis nooit op tafel. Dat was iets vanzelfspre kends. Denkt u nu niet, dat het bij ons thuis een saaie boel was, integendeel. Ik heb een prettige jeugd gehad, voor zover dat mogelijk was, m'n handicap in aanmer king nemende. Want die puistjes hebben tot nog toe m'n leven voor de helft ver gald. M'n prilste kinderjaren komen te rug in m'n herinnering, als ik ga praten over m'n handicap. Op de kleuterschool zat ik al alleen in een bank. Verschillen de kinderen wilden niet met me spelen en tot overmaat van ramp hadden we ook nog een ontactische kleuterleidster, die duidelijk blijk gaf van haar afkeer voor me. Vanwege m'n minder aantrek kelijke uiterlijk. Waarschijnlijk begon ik me toen al enigszins te isoleren. Soms kwam ik huilende thuis. Daar was wel eens reden voor, want uitschel den was schering en inslag, zelfs al op de kleuterschool. Dan kroop ik weg in moeders armen en zij troostte en kuste me net zo lang, tot ik tot bedaren kwam. (Wordt vervolgd).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3