NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WW Plouvier heeft DE schoenen De revolutie van 1918 anders dan andere No. 3326 Zaterdag 16 november 1968 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Gebeurtenissen doen het revolutionaire vuur oplaaien. Optreden van autoriteiten beïnvloedt de houding der revolutionairen. Op 25 en 26 oktober 1918 breken in De Harskamp ernstige ongeregeldheden uit. In de barakken, midden op de hei en ver van de bewoonde wereld, is het le regi ment infanterie gelegerd. Dit regiment bestaat uit soldaten, die voor het meren deel uit de noordelijke provincies komen. Enige jaren geleden is het regiment naar De Harskamp verhuisd voor straf want ook al in de oorspronkelijke garni zoensplaats Apeldoorn hadden de balori ge militairen relletjes veroorzaakt. Nu, twee jaren later, komt het le regiment weer in opstand. Maar thans lijkt het ernst te worden. Barakken worden in brand gestoken, er wordt geschoten en de eerste berichten gewagen van vele slacht offers. Gelukkig valt dat echter nog wel mee. Maar daar blijft het niet bij. Ook in Vlissingen, Utrecht, Amersfoort, Zwolle, Geertruidenberg en 's-Hertogenbosch hebben onder de militairen onlusten plaats. Hoewel de orde overal vrij snel wordt hersteld, geven deze gebeurtenissen over al in het land aanleiding tot ongerustheid Een generaal gaat heen. Zoals altijd het geval is bij onlusten woi'dt niet alleen gezocht naar de oor zaken, maar tracht men ook een zonde bok te vinden. De zondebok in dit geval is generaal Snijders. De minister van oorlog deelt mede, dat, in verband met de militaire onlusten, een reorganisatie van leger en officieren zal plaats hebben. Daarbij is het zeer moeilijk de opperbe velhebber te handhaven. De generaal moet dus een verzoek tot ontslag indie nen. Koningin Wilhelmina is het aanvanke lijk niet eens met deze gang van zaken. H.M. wacht twee dagen met het onder tekenen van de ontslagaanvrage. Troelstra is echter ongeduldig gewor den. Hij dringt aan op voortvarendheid en uit kritiek op de houding van de ko ningin. En vijf dagen vóór zijn taak als bevelhebber van het mobilisatieleger is beëindigd, gaat generaal Snijders heen. De socialisten zien hierin een overwin ning. „Het directe verband tussen mijn eis en het aftreden van generaal Snijders valt niet te ontkennen", schrijft Troel stra later. Een burgemeester capituleert. Op zaterdag 9 november belt burge meester Zimmerman van Rotterdam de heer A. W. Heykoop, een van de voor mannen van de S.D.A.P. op. De burge meester wil de socialisten-leider spreken over de algemene toestand, nu er in Duitsland revolutie is uitgebroken. Sa men met zijn partijgenoot Joh. Brauti- gam, staat Heykoop even later op de stoep van de ambtswoning. Burgemeester Zimmerman is ongerust over de situatie in Duitsland. Hij vreest, dat de revolutie naar Nederland zal overslaan. „Indien", zo zegt hij, „er moeilijkheden in Rotter dam komen, dan ben ik niet in staat de orde te handhaven". Het politiecorps wordt daarvoor niet groot genoeg geacht en militairen inscha kelen, daarvoor voelt de burgemeester niet. En daarom lijkt het hem het beste om direct maar de leiding aan de revolu tionairen over te dragen. Hierbij is het wellicht nodig om enkele aanwijzingen te geven aan de nieuwe machthebbers. „Welnu dan, mijne heren", zo adviseert de burgervader zeer vaderlijk: „U moet er vooral voor zorgen, dat de stations worden bezet, en ook, dat de levensmid- delenaanvoer wordt verzekerd. Ook open bare nutsbedrijven dienen te worden be schermd, zoals de electrische centrale, de gasfabriek en het waterleidingbedrijf. En vooral moet er voor worden gezorgd, dat de revolutie zich zonder ellende en mate riële schade zal voltrekken Op een vraag van de burgemeester wat er met de koningin zal gebeuren, ant woorden de revolutionairen-in-spé: „Niets, indien zij zich niet tegenover de komende beweging stelt". De houding van de Rotterdamse bur gemeester heeft er niet weinig toe bij gedragen, dat de socialisten zelf in de revolutie gingen geloven. Zondagmorgen, 10 november zijn de kopstukken van de S.D.A.P. bijeen ten huize van Troelstra. „Toch moet worden vastgesteld", zo luiden de eigen woorden van Troelstra, „dat wij er die morgen allen van over tuigd waren, dat er revolutie op til was". Een krant helt over. Inmiddels is door de S.D.A.P. en het N.V.V. een manifest opgesteld, waarin een „program van eisen" is opgenomen. De Nieuwe Rotterdamse Courant be spreekt dit manifest in een hoofdartikel. „De arbeiders eisen". „Waarom", zo wordt er in het artikel gevraagd, „zou den deze eisen niet kunnen worden inge willigd. Ze zijn niet te zwaar". Ook de eis tot het laten verdwijnen van de Eer ste Kamer lijkt de N.C.R. niet onoverko melijk. Wat de eisen op sociaal gebied betreft: „De 8-uren dag kan wel meteen worden ingevoerd". Het artikel eindigt met de woorden: „Laat ieder de denk beelden, die zich gevestigd hebben, her zien en trachten de evolutie mee te ma ken". Troelstra vraagt zich af: „Betekent dit niet, dat de bourgeoisie vrijwillig afstand deed?" Een dagblad biedt zich aan. Laat in de avond van de 13e november gaat bij de heer Vliegen, de partij-voor zitter van de S.D.A.P., de telefoon. Aan de andere kant van de lijn spreekt de hoofdredactie van „De Telegraaf". „Kun nen we u een ogenblik spreken?" is de vraag. „Komt u maar", antwoordt Vlie gen. Kort daarna heeft het middernachtelijk gesprek plaats tussen de heren Schroder en Israëls van De Telegraaf en de heer Vliegen van de S.D.A.P. De redacteuren delen mee, onder bepaalde voorwaarden bereid te zijn met „De Telegraaf" en „De Courant" steun te verlenen aan een revo lutionair bewind. Er is e'en oud verhaal over een man, die het gerucht verspreidt, dat er ergens brand is uitgebroken. Daarna gaat hij na, welk effect zijn mededeling op de mensen heeft. Onder het roepen van „Brand! brand!" holt ieder in een bepaalde rich ting voort. Dan begint de man zo lang zamerhand te twijfelen aan de onwaar heid van zijn eigen bewering. Tenslotte gaat ook hij met de stroom mee hollen onder het roepen van: „Brand! brand!.. Wie geloofde in 1918 het meest in de i-evolutie? De „boux-geoisie", die gewoon van de socialisten verwachtte, dat zij „wel eens revolutie zouden kunnen ma ken" of de socialisten zelf, die, door de houding van de „heex-sende klasse", op het idee werden gebracht, dat ze „wel eens revolutie zouden kunnen gaan ma ken?" Vele autoriteiten verloren het hoofd. Dit gaf de socialisten de nodige moed om niet alleen op pax-tijvergaderin- gen maar ook in het pax-lement een drei gende taal te spreken. In een rede van enkele ui-en zegt Mr. Troelstra o.a.: „Wij hebben de tekenen der tijden verstaan. Nu wensen wij geen concessies op dit of dat gebied van uw stelsel, van uw klasse, van uw regering te verkrijgen. Het ogenblik is gekomen, waarop voor het grote, werkende volk van ons land aanspraak kan worden ge maakt op de overneming van de macht in de staat". Als hem naar de rechtsgrond van zijn i-evolutie wordt gevraagd (bij de laatste verkiezingen behaalde de S.D.A.P. 23 °/o van de stemmen), zegt hij: „Die rechts grond is onze onmisbaarheid; die rechts- grond is, dat wij op dit ogenblik aange wezen zijn de macht te gebruiken". Trouwens, al eerder in zijn x-ede had Troelstra het pai'lementarisme genoemd „dat ondiepe water, waarin de werklie den met de te korte riemen hebben moe ten roeien Slachtoffers van de revolutie. Tx-oelstx-a heeft op het pad der revolu tie nogal last van hardlopers, die hem dreigen voorbij te streven. Ook dit heeft zijn pas in revolutionaix-e richting doen vex-snellen. Een van zijn ernstigste concurrenten in de wedloop naar de omwenteling is wel de communist David Wijnkoop, de leider van de S.D.P. Wijnkoop gaat in woorden veel verder dan Troelstrarond- POEDER - CRENE - OLIE -ZEEP uit zegt hij in de Kamer: „Ik heb niets meer te vragen. Ilc zeg: op dit ogenblik wankelen overal te tronen. Zou niet het verstandigste, dat de kroon in deze dagen zou kunnen doen, zijn: het voorbeeld vol gen van de Duitse vorsten, wier voor beeld zij toch zo vaak volgt, en eenvou dig op een rustige moi-gen er van tussen gaanDe kroon moet afstand doen. Indien zij dat niet doet, dan staat daar eenvoudig de kwestie, dat het volk er een einde aan zal moeten maken...." Hij geeft de koningin het advies om te zeg gen: „Ik ga heen, vooi-dat ik verjaagd word Maar ook met de daad is Wijnkoop zeer voortvarend. Hij belegt op woensdagmiddag, 13 no vember een vex-gadering in de „Handwer- kersvriendenki-ing" te Amsterdam. Lou de Visser, ds. Schermerhorn en mevrouw Roland Holst voeren het woord. Daarna wordt een straatdemonstratie gehouden. Ongeveer duizend betogers, voorafgegaan door de politie, trekken door de stad. Door de Sarphatiestraat en de Utrechtse straat, Rembrandtplein, over het Rokin naar het Beursplein. Rode vlaggen wap- pex-en in de wind, het gezang is niet van de lucht. Op het Beursplein houdt men halt. Lou de Visser neemt weer het woord Gerekend kan worden, volgens de spre ker, op de soldaten. Op zijn advies trekt de stoet naar de Achterbux-gwal, waar de „soldatenraad" vergadert. Maar in plaats van de soldatenraad vinden de betogers daar alleen maar de talrijke café's. Beto gen maakt dox-stig en de kroegbazen doen goede zaken De betoging vindt zo een x-oemloos einde. 's Avonds is er echter weer een bijeen komst in de Beurs van de diamanthandel. De 5000 aanwezigen worden toegespro ken door Wijnkoop, ds. Kruyt en mevr. Roland Holst endoor de oude anar chist Domela Nieuwenhuis. De mededeling van Wijnkoop, dat de secx-etaris van de „soldatenx-aad" is ge vangen genomen en ingesloten in de O- ranje-Nassaukazerne, verwekt grote be roering en de menigte spoedt zich naar buiten onder het roepen van: „Wij gaan naar de Oranje-Nassaukazerne; wij zul len de gevangene bevx-ijden!" Zonder toestemming en begeleiding van de politie trekt de optocht naar de bedoelde kazerne. Eerst moet echter nóg een kazerne worden gepasseerd, die van de cavalerie. Vóór deze kazerne wordt duchtig gedemonstreex-d. Een aantal de monstranten tracht het hek te forceren. Sommige demonstranten hebben wapens bij zich. Maar ook de wacht is uiteraard gewapend. Er vallen schoten. Er vallen doden en gewonden, zowel bij de demon stranten als bij de schildwachten. De me nigte vlucht uiteen, ziet van het bevrij den van de gevangen secretaris af en gaat naar De Dam. Daar worden de mensen door de politie vex-spreid (Wordt vervolgd). (Nadruk vex-boden). Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 12 okt. Adriana Tannetje, d. v. A. W. van Gilst en C. C. den Boer. 16 okt. Cornelis Aarnout, z.v. H. J. de Brui ne en L. van der Heijde. 19 okt. Martina Janna, d.v. D. van de Vreugde en A. de Bruin. Ondertrouwd: 2 okt. Cornelis Leendei-t de Visser, 25 jr. en Anja Martens, 21 ji\ te Kortgene. 3 okt. Johannus Franciscus Maria Aei-tsen, 21 jr. te Kruinigen en Bartheliena Lientje Snoek, 18 jr. Getrouwd: 18 okt. Albertus Pieter van Gilst, 24 jr. te Kortgene en Maria Janna Filius, 23 jr. 18 okt. Bastiaan Marinus Wolse, 23 jr. en Klazina Cornelia de Nooijer, 20 jr. 25 okt. Cornelis Leendei-t de Visser, 25 jr. en Anja Martens, 21 jr. te Kortgene. 25 okt. Johannus Francis cus Maria Aertssen, 21 jr. te Kruiningen en Bartheliena Lientje Snoek, 18 jr. Overleden: 29 okt. Abraham Johannes van der Meulen, 82 jr. WERELDHANDEL Er is opnieuw een strijd ontbrand tussen Amsterdam en Rotterdam. Dit keer gaat het er om, wie het eerst op het idee gekomen is, ter plaatse een wereldhandelscentrum te vestigen. Ieder begrijpt, dat er in onze randstad slechts plaats is voor één wereldhandelscentrum. Maar het zal wel gaan als vele malen tevoren: Amsterdam praat over plannen en voex-t die plannen nog niet uit, en Rottex-dam voert zijn plannen uit en praat er dan niet meer over. Met andere woorden: voordat Am sterdam uitgepraat is over zijn plannen, is dat wereldhandelscentrum al voor elkaar. Alleen staat het dan in Rotter dam. WIE IS MOORDENAAR? We maken veel drukte over Viëtnam, maar er vallen nog altijd meer slacht offers in ons verkeer. In 1967 zijn bijvoorbeeld op de verkeerswegen over de gehele wei-eld (voor zover bekend) 150.000 doden gevallen en in datzelfde enkele jaar werden er in het verkeer 7.500.000 (zeven en een half miljoen) personen gewond. Dat is meer dan de helft van de bevolking van Nederland. Cijfers die alweer tot nadenken stem men. Kruiswoordpuzzel no. 106 Horizontaal 48. N.V. (frans) 19. maand 2. Europeaan 49. eerwaardige vader 21. insect 7. menigte (lat. afk.) 23. bouwland 9. zoogdier 50. koud 24. titel (afk.) 10. rivier in Spanje 52. bieding 26. per expresse (afk.) 12. stuk grond 54. voordeel 27. pl. in Duitsland 13. voorgerecht 56. godin 29. godin 14. indien 57. prachtig 30. vis 16. voorzetsel 58. hetzelfde 32. duits voegwoord 17. luchtvaartondei-neming 60. niet goed 33. drank (afk.) 61. pl. in Gelderland 37. kleur 18. steen 63. eenmaal 38. goud (frans) 19. familielid 64. hofmakerij van voor 39. franse ondergrondse 20. jongensnaam bijgaande aard strijdkrachten (afk.) 22. groente Verticaal 40. soort hond 24. voorzetsel 1. gek 41. deel van een auto 25. drinkgerei 3. zangstuk 42. kostbare stof 28. zangvogel 4. vlaktemaat 43. deel v.d. dag (afk.) 31. klein kind 5. revolutie 44. verbond 34. karaat (afk.) 6. kindervoedsel 47. niets horend 35. verlaagde toon 7. wapen 51. meisjesnaam 36. zonder eer 8. inhoudsmaat 53. niet scherp meer 41. soort uurwerk 10. seconde 55. ontkenning 45. vlug 11. feestkledij 57. pulvering 46. boom 15. teken 59. snij werktuig 47. spaanse titel 17. vochtig 62. onmeetbaar getal Oplossing kruiswoordpuzzel no. 105 Horizontaal 1. parasol; 7. pluvier; 13. rai; 14. adelaar; 16. ex-a; 17. aster; 19. Ger; 20. kadet; 22. mm; 23. euvel; 25. se; 26. Ike; 28. Lea; 29. lok; 31. rol; 33. no; 34. tix-an; 35. pot; 37. V.E.; 38. ereis; 40. rekenen; 42. nee; 44. ter; 45. lukraak; 48. Ax-osa; 50. ui; 51. tot; 52. tarra; 54. lm; 55. sta; 57. wit; 59. aak; 60. mee; 61. nr; 63. gx-int; 65. Po; 66. ratio; 69. eed; 70. lakei; 72. ulo; 73. cantate; 76. elk; 77. manchet; 78. malax-ia. Verticaal I. px-aline; 2. aas; 3. ritme; 4. sar; 5. o.d.; 6. leguaan; 7. parel; 8. la; 9. Urk; 10. ieder; II. ere; 12. ratelen; 15. lev; 18. em; 21. as; 23. eer; 24. loper; 27. kornuit; 28. lis; 30. kok; 32. overste; 34. tiert; 36. tetra; 39. eek; 41. neo; 43. matig; 45. lustrum; 46. AOW 47. Zaandam; 48. ark; 49. Amerika; 53. rat; 56. Anton; 58. Trent; 60. moker; 62. r.i.; 64. iet; 65. pa; 67. ala; 68. och; 70. lel; 71. Eli; 74. a.e.; 75. t.a. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1