't Ging goed met Bram Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 2 november 1968 no. 3324 Dit Had ilc nooit vermoed Opeubaar gehoor van de kiezers te Colijnsplaat verkoopavond Toen haar broer in de bezettingsjaren het was in 1943 werd neergescho ten, was ze drie jaar. Ze herinnert zich hem nog vaag: een gróte vent in een blauw vliegeruniform. Hij was eigenlijk helemaal geen militair. Artiest wilde hij worden en hij zou het geworden zijn. Daarvoor stonden de beoordelingen van zijn leraren op het conservatorium, waar hij piano en viool studeerde borg. Nóg weet ze, hoe ze op zijn knie, voor de pi ano zat. Zij pingelde met haar kleine vin gertjes op de toetsen; hij improviseerde daarbij met zijn grote handen de melo die.' Vijfentwintig jaar geleden was dit nu Vijfentwintig jaar geleden. Op-een zon nige namiddag in mei koerste hij met zijn vliegtuig boven Nederland. Het vuur van een vijandelijke vlieger raakt hem. Hij werd uit zijnvliegtuig geslingerd en kwam neer op de harde kleibodem van een Nederlandse polder. De veelbelovende musicus werd ter aarde besteld op een Nederlandse be graafplaats, temidden van het platteland waar het in deze drukke jaren nog stil Onlangs is zijn zusje, dat drie jaar was toen het bericht van zijn sneuvelen door zijn moeder werd ontvangen, in Neder land geweest. „Uit piëteit voor mijn broer", zei ze, „als ik aan hem denk, hóór ik zijn pianospel. Nu wil ik zijn laatste rustplaats zien". Het was een najaarsdag, toen de nu jonge vrouw met haar man naar de be graafplaats, midden in het polderland schap ging. Gele en bronzen herfstblade ren gleden neer op de zerk met zijn naam. Een late vogel jubelde zijn lied in de struiken van het kerkhof. Zij schikte de rozen, die zij had ge kocht, in een vaas voor de zerk. Toen stond zij op, legde haar hoofd op de schouders van haar man en barstte in snikken uit. „Dit had ik nóóit vermoed", bracht zij uit, „dit had ik nooit vermoed, dat het mij zó zou aangrijpen. Maar. wat bén ik blij, dat ik dit gezien heb!" Dit zusje van een neergeschoten Britse vlieger was één van de meer dan 41.500 nabestaanden van in de jaren 19491945 voor onze vrijheid gesneuvelde geallieer de militairen, die dank zij de Klap rooscollecte gastvrijheid in ons land ontvingen en daarbij het graf van hun gevallen familieleden konden bezoeken. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité de organisatie die achter deze graven- bezoeken staat en de Klaprooscollecte or ganiseert heeft echter nog lange lijs ten met duizenden nabestaanden, die vol spanning wachten tot ook zij mogen ko men. Zal dit volgend jaar zijn? Dat hangt af van het bedrag, dat de „Klaprooscol lecte 1968" straks in november met als hoogtepunt „Klaproosdag", op 9 novem ber opbrengt. Met andere woorden: dit hangt af van het bedrag, dat wij vrije Nederlanders dan geven voor de nabestaanden van hen, die vijfentwintig jaar geleden met hun jonge leven onze vrijheid kochten. Laat onze gift een offer van postume dank zijn aan hen die vielen, waaraan hun overlevenden een onschatbare her innering zullen bewaren. Freek van der Meer. Ondanks alle voorspellingen van brave burgers Het is goed gegaan met Brammetje Nijman. Hij mag het beroemde geluk hebben gehad, de spreekwoordelijke wind in de zeilen, maar knokken, dat k«n hij. Abraham Nijman in Amersfoort is een man die doet denken aan de destijds zo ingeslagen advertentieca mpagne, in de geest van: „Vroeger was ik een melkboertje in Enschede; thans minister-president van Guata- mala". Bij de heer Nijdam zou het dan moet worden: .thans een van de meest toonaangevende figuren in de meubel wereld". Want een melkboertje was hij wél. Brammetje de melkboer en trouwens ook Brammetje de loop jongen, de groenteman, de krante jongen. Maar vroeger was hij in de ogen van alle brave burgers ter wereld voor al: Brammetje waar niks van terecht kwam Alle braven hebben het mis gehad. Falikant mis! „EERST WAS IK MELKBOER, NU NIJMAN VAN HET NIJMAN-CONCERN". „Ja, man.ik ben eigenlijk nog een oud medewerker van jullie. Toen ik een jongetje van een jaar of zeventien was, bracht ik de krant rond. Maar toen had ik al een heel leven achter de rug. Jaja, want het begon al toen ik twaalf was. I Dan bleef ik van school weg en ging ik op de markt staan met bloemen. Was ik Brammetje de bloemenkoopman. Ik heb alleen maar zes jaar lagere school en hoe! Kun je wel nagaan met die bloemen.En toen ik van school kwam had ik niet veel zin in de fabriek. Ik heb wel ontelbare andere baantjes ge had. Ik zat overal in en op. Wat er van die jongen terecht moet komen, zeiden ze dan.Ik was loopjongen en melk boer, ik was dansmeester. Maar het ging wel goed met Brammetje. Brammetje verdiende altijd net een tientje meer dan zijn vriendjes Groenteboer. Hij lacht breed, zoals alleen een ge vestigd zakenman dat kan. Met zijn hele gezicht. Hij is trouwens helemaal breed. Zijn gezicht is een beetje rood. De ogen achter zijn bril zien alles. Abraham Nij man zit op het puntje van een nieuwe fauteuil in zijn zaak in Amersfoort. Men sen zoals hij zitten vaak op een puntje. Dan kun je er gemakkelijk afkomen. En ook vlugger. Zitten doe je alleen, omdat je staand nu eenmaal niet praat. „Mijn vader was betonwerker. We hadden het arm. Vreselijk arm". Aan zijn linker pink zit een gouden ring met een diamant. Hij ademt maat schappelijke welvaart. „In negentiendertigik was toen achttien.... vertrok ik naar Voorburg. Brammetje moest dan maar groenteboer worden bij een familielid dat daar een zaak had. Ik liep een poos een groente- wijk totdat ik in militaire dienst moest. In Utrecht. En daar ben ik eigenlijk ge bleven. Na de dienst kwam ik terecht bij een spaarzegel- en kredietbedrijf en daar bleef ik tot negenendertig. Na de mobilisatie kwam ik bij een andere fir ma, maar hetzelfde soort bedrijf. Dat ging prachtig. Ik haalde een heleboel uit mijn rayon. Ik was er een verkoper inal zeg ik het zelfNou, en toen begon de ommezwaai. Op een dag ruilde ik mijn rayon in Utrecht met iemand die een ventvergunning had voor textiel. Ik was al getrouwd. We verkochten de piano voor zevenhonderd gulden en dat was mijn beginkapitaal, plus honderdder tig textielpunten. Moet je nagaan, hon derddertig punten! We woonden in Maar tensdijk en van daar uit hebben we dag en nacht gewerkt. Mijn vrouw en ik. Al lebei. Eerst met de bakfiets, toen huur den we een auto.... verdorie; het ging goeden toen kochten we zelf een auto. Die richtten wij in als rijdende winkel. Ik vertel dat nu zo maar even tjes vlot, maar u begrijpt dat het niet allemaal vanzelf ging. We hadden de klanten soms 's avonds tot tien uur in huis. Alles stond vol met goed, tot de slaapkamer en de keuken toe". Het moet prettig voor hem zijn, daar over te praten. Achteraf. Hij trekt aan zijn sigaar, op het puntje van de fauteuil. Brammetje de textiel koopman met zijn rijdende winkel. „Het werden twee rijdende winkels en drie. Ik had er personeel bij nodig. We bleven rijden tot vierenvijftig. Toen begonnen we een zaak aan de Croese- laan in Utrecht. Mijn oudste zoon was toen zeventien. Hij is nu vijfendertig. Een kei van een vent! Als je trouwens zegt: kan dat allemaal? Dan zeg ik: ja, het kan nog maar alleen met keihard werken. In die tijd werkten we gerust van zeven uur 's morgens tot twee uur 's nachts. Ik vertel het maar heel in het kort allemaal. Het leven is zo jachtig Brammetje de groenteman had een winkel. A. Nijman, stond er op. Maar er kwam nóg een winkel. Een tweede, on geveer tien jaar geleden in Amersfoort. En een derde, in Hilversum. Allemaal A. Nijman er op. De loopjongen, de kran tejongen, de melkboer, de dansmeester, zij waren niet meer, Brammetje Nijman begon een man in bonus te worden. „Zeven jaar geleden openden we een vierde zaak op het Janskerkhof in U- trecht. Die eerste drie zaken zijn alle maal wat wij noemen Nijman-zaken; die van alles verkopen. U kunt niet zo gek opnoemen. Kleding, wasmachines, koel kasten, scheerapparaten, radio's, televi sie. Enfin, van alles. Maar die vierde zaak; dat werd een zaak in exclusieve meubels. Dat is wat wij noemen een Ri- ant-zaak. Wacht even.... en twee jaar geleden openden we in Arnhem een tweede Riant-zaak. Wacht, die moet u zien! Dat is een zaak! Ik zit daar lekker tussen alle grote jongens: C en A, Bata. noem maar op. Dat is altijd goed daar concentreert het publiek zich toch? O, Arnhem, dat is een zaak! Bram, haal eens even dat foto-album van Arnhem". Tien miljoen. Bram Jr. is zijn jongste zoon. Hij kent de bakfietstijd alleen van horen zeggen. En de krantenjongen lijkt hem iets uit een geschiedenisboekje. Toch is het nog geen veertig jaar geleden. „Onze omzet is nu meer dan tien mil joen per jaar. Dat is wat anders dan een bakfiets, hè? We hebben 140 man perso neel. Ik betaal ze goed maar ik eis er werk voor. Ik sta bekend als keihard. Vooral ook in zaken, maar ik probeer nooit het on derste uit de kan te halen. Anderen moe ten aan mij ook kunnen verdienen, an ders is het voor hen niet interessant meer Zijn manchetknopen zijn van goud. De diamant aan zijn pink fonkelt. Zijn per soneel zegt: jongens, daar heb je de baas! Niet met angst. Met ontzag. Brammetje Nijman is zelf ook „een grote jongen". Ons hoofdkantoor staat aan de Kaats- straat in Utrecht. Daar is alles geconcen treerd. Maar tegen april gaan we be ginnen met een groot centraal magazijn gebouw neer te zetten op het Kanalen eiland. Kosten ruim tien miljoen. We hebben, tussen haakjes, onze eigen tech nische dienst. Verbouwingen doen we zelf. We hebben een eigen reclame-afde ling en een eigen drukkerij. De volgende fase is een zevenhoog gebouw in Utrecht, waar we een stel oude panden geruild hebben met de gemeente. Daar maken we straks een nieuwe Riant-zaak van. De derde Riant-zaak en de zesde in to taal. Het plan is zes Riant-zaken. We zijn aan het afconsolideren, begrijpt u? We hebben ontdekt dat de Nijman-zaken. ze lopen prachtig hoormaar dat die voor dezelfde omzet tweemaal zoveel personeel vragen. Ja, je wordt steeds gro ter en groter.Alleen de steden hou den het ook vol. Geld interesseert me weinig: je moet verder, je moet mee". Zes uur op. Het kan allemaal nog. Het sprookje is nog steeds levend. En dus geen sprookje. Het is gewoon „keihard werken". Vraag het maar aan Brammetje, de zoon van de betonwei'ker, die altijd een tientje meer verdiende dan zijn vriendjes. „Ik werk zes dagen in de week en ik maak elke dag minimaal twaalf uur. Ik sta om zes uur op, drink 'n kop thee, lees de krantdat sla ik nooit over, waar ik ook heen moeten ik ben voor acht uur op de zaak waar ik zijn wil. En als ik een fabrikant ga bezoeken, sta ik om negen uur op zijn stoep, waar het ook is.... Dat is een principe, begrijpt u wel? Ik ga trouwens ook vroeg naar bedtien uur, half elf.... En alle facturen gaan door mijn handen.dat is ook een principe. Ik heb maar één liefhebberij en dat is mijn boot. Mijn vrouw zei een keer: man, koop toch een boot. Ik zeg: wat moet ik nou met een boot? Ze zegt: doe het maar. Nou, ik heb het gedaan en ik ben er blij om. Hij ligt in Loosdrecht. Ik heb daar ook een eiland gekocht en daar staat een zomerhuis op. Dat is nou mijn liefhebbe rij. Daar kun je me 's zomers ook vin den, elk weekend als het weer goed is". Hij lacht weer breed. Eens was ik melkboer in Enschede, thans een van de meest toonaangevende figuren in de meubelwereld. Via de bakfiets, de huurauto, een, twee, drie rijdende winkels. Zijn vrouw was moeder van vijf kinderen werkster en winkeljuf. Zij is nu mevrouw Nijman.u weet wel, van die Nijman- en Riant-zaken. WISSENKERKE HEEFT EEN SLUITENDE BEGROTING In de raadsvergadering van maandag 4 november a.s. wordt o.a. de begroting voor het dienstjaar 1969 behandeld. Met enige trots wordt in het begeleidend schrijven gesteld, dat deze sluitende be groting (met een post onvoorziene van f 17.497.26) gehaald is, zondar dat één der gemeentelijke belastingen behoefde te worden verhoogd. Aan kapitaalswer- ken staan o.m. posten tot een totaal-be drag van f 239.681.vernoemd. Verder wordt in deze vergadering o.a. behandeld de aankoop van de z.g. „stoof" en de woning Veerweg 158 te Kamper land, welke woning een punt later weer verkocht kan worden aan de heer M. Slabbekoorn te Kortgene, die daarin een textielzaak wil vestigen. Een ander punt op de agenda is de aankoop van een perceel grond van de heer J. A. Kastelein voor het bestem mingsplan Geersdijk, waarop o.a. enige be jaarden woningen kunnen komen en op de resterende oppervlakte een speel weide, daar de mogelijkheid aanwezig is dat na afloop van de huurperiode de heer K. A. Versluis zijn stuk grond niet meer aan de gemeente wil verhuren, en men zodoende zonder speelweide zou komen te zitten. Voorts staat nog op de agenda het voorstel om in principe te besluiten tot toetreding van de centrale dienst ge meentewerken en bouw- en woningtoe zicht in de gemeenten Kortgene en Wis- senkerke tot de dienst bouw- en woning toezicht op Walcheren. Naar wij vernemen zal de fractie van de P.v.d.A. in de gemeenteraad van Kortgene op vrijdag 8 november a.s. in „De Schelde" te Colijnsplaat om 7.30 uur een openbaar gehoor houden voor de kiezers uit die plaats. Vooral met het oog op de grote plan nen die er voor Colijnsplaat zijn en waarschijnlijk in de nabije toekomst hun beslag zullen krijgen, vinden de raads leden het van groot belang te weten welke bezwaren, wensen of grieven er bij de bevolking leven. En dat niet al leen ten opzichte van deze plannen. Hier is dus nu de kans om de kritiek, die men dikwijls op hoeken en kanten op het gemeentebeleid hoort, ter be stemder plaatse te brengen. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Van Arkel, tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland hoogwater zaterdag 1.03 13.18 zondag 1.44 13.54 maandag 2.18 14.25 dinsdag t.49 14.55 woensdag 3.19 15.26 donderdag 3.51 16.01 vrijdag 4.25 16.36 Predikbeurten voor zondag 3 nov. 1968. Ncd. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. R. P. Ytsma (jeugddienst m.m.v. het koor en extra collecte voor het jeugdwerk) en 2.30 uur ds. R. P. Ytsma. Ned.Herv. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur ds. L. J. C. Visbeek uit Vorden. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur de heer Hoogerbrug- ge van Poortvliet en 2.30 uur de heer Allewijn. Ned.Herv. Kerk Wissenkerke 9 uur ds. M. van den Bosch uit Goes en 10.30 uur de heer Kraak (alle twee in het ver enigingsgebouw) en 2.30 uur ds. P. van Til uit Middel burg (Ger.) in de Ger. Kerk. Ned. Herv. Kerk Geersdük 10.30 uur ds. L. J. C. Vis beek uit Vorden (viei-ing H. Avondmaal) en 2.30 uur ds. Visbeek uit Vorden (dank zegging H. Avondmaal). Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Wissenkerke 10.30 uur en 2.30 uur ds. P. van Til uit Middelburg. Geref. Kerk Geersdük 9 en 2.30 uur ds. Blokland (bediening H. Doop). Geref. Kerk Colünsplaat 10.30 uur ds. Noordhof f van Wemeldinge en 5 uur ds. Van de Molen uit Kruinin- gen. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colünsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Voor uw bewijs van deel neming, ons betoond na het overlijden van onze geliefde vrouw en moeder Cornelia Hendrika Janse (geboren De Lange), betuigen wij onze harte lijke dank. Uit aller naam, K. Janse. Colijnsplaat, oktober 1968 Op D.V. donderdag 7 nov. hoopt de vrouwenvereni ging der Geref. Gemeente te Kamperland haar jaarlijkse te houden. Iedereen is hartelijk wel kom. Het bestuur. In volle vrede, en verlangend om ont bonden te worden en met Christus te zijn, is van ons heenge gaan, in het zieken huis Bergzicht, onze geliefde vader, be huwd- en grootvader Marinus de Nooijer (weduwnaar van Clasina Cornelia Meulenberg), in de ouderdom van 80 jaar. Wissenkerke: A. A. de Nooijer. C. J. de Nooijer - de Kam. Kamperland: A. de Nooijer. J. J. de Nooijer - Leendertse. Wissenkerke: J. de Nooijer. P. H. de Nooijer - v. d. Maas. C. de Nooijer. C. E. de Nooijer - v. d. Maas en kleinkinderen. Wissenkerke, 28 oktober 1968. Thoornpolder 2. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 31 okt. om 2 uur, na de rouw dienst om 1.15 uur in de Geref. Kerk. De Anti-Revolutio naire kiesvereniging Nederland en Oran je' geeft met leed wezen kennis van het overlijden van haar medelid en oud-voorzitter, dhr. M. de Nooijer. Tal van jaren maak te hij deel uit van de gemeenteraad voor de A.R.-partij, waaronder ook 4 jr. als wethouder. Het bestuur. Wissenkerke, 28 oktober 1968. Algemene kennisgeving Heden werd van ons weggenomen, onze geliefde broeder en zwager Abraham Johannes van der Meulen, in de ouderdom van ruim 82 jaar. J. van der Meulen. Kamperland, 29 oktober 1968. Nieuwstraat 135. Algemene kennisgeving Heden werd van ons weggenomen, in het ziekenhuis Bergzicht te Goes, na een ge duldig, smartelijk lijden, mijn innig geliefde man en on ze broeder, zwager en oom, de heer Jacobus de Fouw (echtgenoot van Adriana de Waard), op de leeftijd van ruim 59 jaar. Uit aller naam, A. de Fouw - de Waard. Colijnsplaat, 30 oktober 1968. Colijnsplaatsew. 35. Condolatie-adres Colijnsplaatsew. 35. De begrafenis zal plaats hebben D.V. op zaterdag 2 nov., des namiddags om 2 uur te Colijnsplaat vanaf de Ned. Herv. Kerk. Bij ons vertrek naar Vrouwenpolder groeten wij alle bekenden en zeg gen tevens alle lidmaat schappen op. Familie D. Karreman. Kloosterstraat 10, Vrouwenpolder. Tot onze grote droefheid maken wij melding van het o- verlijden van Jacobus de Fouw, als lid van onze mannenvereniging „Onderzoek de Schriften". Zijn heengaan was vrede. De Mannenvere niging. Colijnsplaat. Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons 45- jarig huwelijk ontvan gen, zeggen wij allen har telijk dank. J. Boot. S. K. Boot - de Smit. Wissenkerke, okt. 1968. Beatrixstraat 23. Heeft iemand een beige jongensjack gevonden? Gaarne terug bij: J. M. GILLESSE, Weststr. 24, Wissenkerke. Een boekenbon? BOEKHANDEL MARKUSSE WISSENKERKE En drukt al uw drukwerk goed en op de afgesproken tijd gereed Eigen ontwerp en lay-out afdeling 0 Prima kwaliteit Gummiwaren, enz. Prijscourant en gratis proefmonster worden op ftanvraag franko toegezon den 1 Verk. kantoor FATA Postbus 93, Middelburg Steunzolen naar maat ook op doktersadvies. Al le voetcorrectors in voor raad. Voetkundige advie zen worden gratis ver strekt. Martin Wijdemans medisch gedipl. voetkun dige Schoenreparatiebedr. v.h. van Unen, L. Vorst- straat 18, GOES.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3