De revolutie van 191$ Mondhygiënistes: Mondhulp Naar een nieuw beroep waar tandarts te laat komt 0) kl ggC verkouden NgjgPAMPO De basisbemesting nu Gert Timmerman: Ik beu een gewone sentimentele jongen Op het ogenblik is er in acht districten een landelijk proefonderzoek gaan de naar het tandbederf bij twaalfjarige kinderen. Deze actie wordt onder nomen door de Vereniging voor sociale tandheelkunde, in samenwerking met de gezondheidsorganisatie T.N.O. De bedoeling van dit onderzoek is het peilen van de reële behoeften aan tandheelkundige zorg. ALLERBEDROEVENDSTE TOESTAND. Nog kort geleden heeft prof. dr. O. Backer Dirks, hoogleraar in de preven tieve tandheelkunde aan de rijksuniversi teit te Utrecht, uiteengezet hoe „allerbe droevendst" de gebitstoestand hier te lan de eigenlijk wel is. De gegevens die hij verstrekte, lijken eerder om een georga niseerde aanpak te vragen dan om nog weer eens een breed opgezet onderzoek! Er worden, aldus prof. Backer Dirks, in ons land ieder jaar drie tot vier miljoen kiezen getrokken, dat komt dus neer op tienduizend extracties per dag. Hiermee hangt dan weer samen, dat er bij de Ne derlandse bevolking jaarlijks tweehon derdduizend volledige of gedeeltelijke kunstgebitten worden aangemeten, want enig kauwvermogen moet een mens toch overhouden! Al die narigheid ontstaat natuurlijk langzamerhand en doet zich meestal op gevorderde leeftijd gelden, maar bij de achttienjai'ige is de toestand al zó dat nog niet één per duizend uit deze leeftijds groep een geheel gaaf gebit heeft. Bij hen kan men heel wat vullingen in de mond aantreffen, voor zover althans de gaatjes en gaten door de tandarts behandeld zijn Melkgebit al slecht. Over de toestand van het gebit bij kin- deren op de lagere school is ook al het een en ander bekend dat niet zo fraai is. Bij hen moet gemiddeld de helft van het aantal melkkiezen worden getrokken om dat die onherstelbaar zijn aangetast. Ge middeld heeft het schoolkind twee ont stekingen in de mond. De opvatting dat de toestand van het melkgebit er niet toe zou doen, dient met kracht te worden bestreden. Na een slecht melkgebit is het blijvende gebit immers meestal ook niet zoveel zaaks. Het „wisselen", een proces waar de hoop van vele ouders op gevestigd is, neemt ge ruime tijd in beslag zodat er volop gele genheid is dat de nog aanwezige slechte elementen van het melkgebit de reeds verschenen elementen van het blijvende gebit infecteren! Of dit nu de hoofdzaak is van het feit dat een slecht melkgebit meestal door een slecht blijvend gebit wordt gevolgd, is niet zeker. Er zijn nog tal van andere factoren die in deze een ongunstige in vloed kunnen uitoefenen. Met de mond hygiëne van de Nedei-landse kleuter is De inwoners van Eysden, die zondag 10 november 1918 uit de kerk komen, kun nen het niet geloven wanneer hun ver teld wordt, dat „Den Pruus" op het sta tion is te zien. „Ga dan zelf kijken", is het advies. En ze gaan. Bij het station ontstaat een hele volksoploop. Mare chaussees houden de mensen op een af stand. Het is daardoor moeilijk te zien wat voor mensen op het perron doelloos heen en weer lopen. Dat het Duitse offi- ciex-en zijn, is wel te ondei-scheiden. „Kijk", zegt er een, „die met die bont jas, dat is de Keizer". De mensen rekken de halzen. „Waarwordt er ge vraagd. „Die daarzie je wel, die met die bontkraag op zijn jas Later blijkt, dat het index-daad keizer Wilhelm II van Duitsland was, die op die grauwe novembermorgen de tijd doodde door op het verlaten perron van Eysden op de grens van België en Ne derland wat heen en weer te kuieren. het doox-gaans namelijk vrij dx-oevig ge steld. Te weinig tandartsen. Veel kindei-en hebben nooit behooi'lijk leren kauwen, van een deugdelijke reini ging van het gebit na iedere maaltijd wordt in de meeste gezinnen geen vaste gewoonte gemaakt. Te weinig moeders verschaffen hun kinderen een deugdelijke voeding, waax*bij de consumptie van de ontstellende hoeveelheden snoep dan nog eens een heel hoofdstuk apart vormt. Aan een doeltreffende kleutertandzorg valt door de grote omvang van het tand- bedei-f nauwelijks te denken. De driedui zend tandax-tsen, die ons land telt, zouden niet weten waar ze de tijd vandaan zou den moeten halen om op dit gebied iets doeltreffends te doen. Maar ook met een veel groter aantal tandartsen zouden deze problemen niet uit de wereld geholpen kunnen worden want het vullen van gaat jes gaat men tegen woox-dig hoe langer hoe meer zien als lapwerk. De Nederlandse maatschappij ter be vordering van de tandheelkunde is daar om van mening dat het onmogelijk is om met uitsluitend curatieve (is behandelen de) middelen verbetering van de toestand te bereiken en dat het accent veel meer zal moeten gaan vallen op de noodzakelij ke preventieve (voorkómende) maatrege len. Op korte termijn. Er dient niet alleen een verruiming te komen voor de opleidingsmogelijkheden van tandartsen, er zal ook een opleiding moeten komen voor hulpkrachten met een beperkte curatieve bevoegdheid! Men stelt zich daarenboven veel voor van de instelling van het geheel nieuwe beroep van mondhygiëniste en dat zal dan ie mand worden die geheel in de px-eventie- ve sector werkzaam is. In hoeverre de vrouwelijke hulpkrach ten met bepex-ktp curatieve bevoegdheid en de „preventieve" mondhygiënistes straks in één en dezelfde persoon ver enigd zullen worden zal allemaal nog moeten blijken, hoewel er voor beiden een groot en afzonderlijk arbeidsveld aanwezig zou zijn. Dé uitwexidng van de plannen die vervat zijn in de zogeheten nota-Mahler vormen op het ogenblik een punt van bespx-eking tussen de Maat- De keizer, die niet wilde. Het Duitse fx-ont was ineengestort. In september 1918 zetten de geallieex-den een groot offensief in. Zij drongen diep in de Duitse linies door. Ook de bondgenoten van het keizerrijk stonden er slecht voor. Oostenrijk had al opgegeven. De Bulgaren vroegen om wapenstilstand. De Turken werden uit geheel Palestina verdreven. Ook in het Duitse moederland zag het er niet x-ooskleurig uit. Honger en armoe de, oorlogsleed en gebrek hadden het volk murw gemaakt. Een regeringscrisis was niet te vex-mijden. Op 1 oktober wex-d een nieuwe rijkskanselier benoemd: prins Max von Baden. Zijn eerste daad was het versturen van een nota aan de presi dent van de Vex-enigde Staten van Ame rika. Wilson stelde zijn eisen; een daar van was het aftreden van de keizer. De nieuwbakken regering van Duits land, waarin ook twee socialisten zitting hadden genomen, bex-aadde zich over de schappij voor tandheelkunde en de zie kenfondsorganisaties. Bij dit overleg gaat het er om wat er nu op korte tex-mijn te realiseren is van de plannen die in de nota-Mahler zijn neergelegd, want daarin gaat het om aan wijzingen hoe de tandheelkundige vex-zor- ging in Nederland op den duur aanmer kelijk te vex-beteren is. Een geheel com plex van maatregelen is nu eenmaal nooit ineens te realisex-en, daarvoor zijn door gaans én de nodige technische opgeleide krachten én de geldmiddelen niet on middellijk beschikbaax-. Spitsvondig. Voorop in de preventie van tandcaries staat wel de fluoridex-ing van het drink water. Pas wanneer dat in geheel Neder land is ingevoerd en pas wanneer die noodzakelijke maatregel enkele jai-en heeft doorgewerkt, kan men eens in re delijkheid gaan denken over een georga- niseei-de aanpak van de kleutertandzorg. Zoals de zaken thans liggen is er wat be treft de kleuters niet veel te ondernemen; niet alleen het begin, maar ook het einde zou er van zoek zijn. Die fluoridering van het drinkwater is geen monomanie van enkele merk waardige zondex-lingen die ook wel eens een stokpaax-dje willen berijden, dat kan eerder gezegd woi-den van de personen die er om allex-lei spitsvondige redenen zo nodig „erg tegen" moeten zijn. In ie der geval is de Nederlandse maatschappij ter bevordering van de tandheelkunde een verwoed voox-standster van de fluori dering en zij laat geen gelegenheid voor bij gaan om daarvan ook blijk te geven. Is de floridering van het drinkwater x-eeds een maatregel die volledig in het preventieve vlak ligt, met het pleidooi voor de opleiding van mondhygiënistes wordt het accent nog verder naar de pre ventie verlegd. Dat hier de voorkeur aan vrouwelijke hulpkrachten wordt gegeven, komt doordat men van oordeel is dat vx-ouwen bij uitstek geschikt zijn om met jonge kinderen om te gaan en dat juist zij over de nodige kwaliteiten beschikken om de zo dringend noodzakelijke voor lichting te geven. Voor de geboorte. De px-eventie van het tandbederf be gint volgens de deskundigen al in het pre- netale stadium. Reeds vóór de geboorte moeten aan het kind de juiste voedings stoffen in de goede vex-houding worden toegevoerd. Daarna gaat het er om wat het kind als zuigeling, als kleuter en als schoolkind wel en niet wordt voorgezet. Dat het overmatig nuttigen van snoep goed hierbij uitgebreid ter sprake moet komen, behoeft geen nader betoog. Behalve over de voeding is er voor de mondhygiënistes dan natuurlijk nog het nodige te doen op het gebied van de pe riodieke mondx-einiging. Nog steeds is een gi'oot deel van de Nedex-landse bevolking ïxiet vertrouwd met het gebruik van de tandenbox-stel. Kortom er is een veel be tere en intensieve vooi'lichting nodig. Met huisvrouwen, onderwijzers, kruisvereni gingen enz. zal overleg worden gepleegd over de veranderingen die er zullen moe ten komen in snoepgewoonten en gebits- vei-zorging. Dr. Alfx-eda Briedé. eisen van Amerikaanse zijde. Het moeilijkste was wel de keizer te bewegen om heen te gaan. Minister Dreus ondernam de zwax-e tocht naar het kei zerlijk hoofdkwax-tier te Spa. De keizer had nog niets van zijn zelfbewuste hou ding verloren: „Hoe durft u, als Prui sisch ambtenaar, met zo'n voorstel te ko men! U hebt toch de eed van trouw aan uw keizer gezworen?" De legex-leiders Von Hindenburg en Gx'öner deden ook nog eens een hartige duit in het zakje. Zij deden dit op zo'n luide toon, dat het hele hoofdkwartier het kon horen Misschien was het wel een afreageren van de toenemende zox-gen, dat de hoge militairen zulk een toon deed aanslaan tegen een maar al te gretig gevonden zon debok. Want zorgen waren er te Spa. De generaals moesten eindelijk toege ven dat Duitsland de oorlog zou verlie zen. Muiterij. Eenzelfde kater hadden de officieren van de keizerlijke vloot. Engeland was op zee de baas gebleven. De onbeperkte duikbootooi-log had er alleen maar een machtige vijand Amerika bij gepro voceerd. Daarentegen werkte de geallieerde blokkade steeds efficiënter. Het „de held uithangen" zat er echter bij de marine leiding zo in, dat het plan werd opgevat om in een laatste zeeslag tegen Engeland roemvol, strijdend, ten onder te gaan. De matrozen voelden daar echter niets voor. Zij weigerden uit te varen en doofden de vuren. De officieren werden gevangen genomen en de manschappen namen de leiding over. De muiterij op de vloot had in vele Duitse steden grote gevolgen. O- veral brak revolutie uit. Arbeiders- en soldatenraden namen naar Russisch voorbeeld de macht in handen. Op 7 november eiste de socialistische minister Scheideman het aftreden van de keizer binnen 24 ui-en. Wilhelm legde het ulti- matum naast zich neer. Maar hij had wei nig te kiezen. Het leger was niet langer het machtsapparaat, waarop hij kon x*e- kenen. Langs de Rijn waren de revolutio nairen de baas. Tenslotte besloot de kei zer om toch maar heen te gaan. Krijgsgevangene. Op zondagmorgen, 10 november reist HET KON AMPER! Hij woont in Enschede, „vlak bij de plek waar ik vroeger appels jatte bij de boeren", in een huis dat „Con Ampèr" heet. Daar moet niets achter zoeken: het betekent gewoon „Kon amper", want toen hij het huis kocht, kreeg hij juist een aanslagbiljet van de belasting „waar je minister van ooi-log tegen zegt". Iedereen kent hem. Hij woi-dt verfoeid en bejubeld, beide door de grijze haren en de schommelstoel. Maar daar tussen ligt een wereld van honderden andex-e liedjes waarvoor hij zelf de muziek en de teksten heeft geschreven, Nederland se, Duitse en zelfs Spaanse. En wie weet dat hij van huis uit klarinettist is, met een volledige vakopleiding zoals de kla rinettisten in onze symfonieox-kesten? Hij zit in een groene overall, met han den die grijs zijn van de betonstof. Met een vriend bouwt hij zelf in zijn kamer een nis waar zijn nieuwe vleugel in past. In de voortuin staat een kleine stenen Amor, aan de rand van een rechthoekig vijvex-tje. Boven de deur hangt een lang werpige lijst waarin, achter glas, zes gou den platen zitten, met het gouden cijfer één ervoor. De platenmiljonair. Maar hij heeft er nog vier, plus een platinaplaat. En er zijn er nog drie of vier op komst. 1.500.000. „Van het een kwam het ander. Van zingen op de Bühne kwam op een dag „Blume von Tahiti", met het orkest van Werner Müller. Het wei-d een gouden hit en van de bloem kwamen al die gouden platen. Er zijn in de loop van de laatste jaren anderhalf miljoen platen van mij gekocht. Toen de grijze hai*en klaar waren en ik ze in de studio moest zingen, toen had ik er helemaal geen zin in. Ik heb eex-biedik zeg tegen de opnameleider ik doe het niet. Maar even later kreeg ik een telefoontje xxit Enschede dat mijn moeder die in het ziekenhuis voor on derzoek lag, geopei*eei-d moest worden. Nou jaloen ging het ineens goed. Toen was het er helemaal. Ja, zo moet het, zei de opnameleider, maar ik zeg: er zitten fouten in, man. Hindert niet, zei-die, zo blijft-ie staan. Ja, ik zeg al, ik ben een sentimentele jongenMoet je een glas cognac?" Hij neemt zelf sher ry. „Ik neem er één. Meer niet. Ik moet vanavond wei-ken". Hij heeft zelfdiscipline. Hij heeft ex- hard voor geknokt om gouden platen- koning nummer één in Nederland te wor den. Om, in platen, uitgedx-ukt, in Ne derland boven The Beatles uit te komen. Is hij alleen de zanger voor de eenvou dige mens? MisschienWat is dan een eenvoudig mens? En mag dat dan niet? Hij zegt: „Nederland is het senti menteelste volk in de hele wex-eld". Mis schien heeft hij daar wel gelijk in Wat is provincie? „Ze zeggen: Gert en Hermien zijn al leen maar goed voor de px-ovincie. Ik weet niet wat ze precies met px-ovincie bedoelen maar voor mij is dat flauwekul We hebben met onze eigen Gert en Hermien-show, daar zitten tx-ouwens vijftien artiesten in gezongen in De Doelen in Rotterdam. Ze bi-achten ons staande ovaties. Is dat de provincie? Vorige week wai'en we in Deventer. Weet je hoeveel mensen er waren? Dui zend. Afgeladen vol. Het is trouwens elke avond afgeladen vol, door heel Ne- dex-land. Duizend in Deventer. En vijf minuten klappen. Ze leken wel gek. Soms is dat gewoon beangstigend. Dan kijken Hermien en ik mekaar aan en dan zeg gen we tegen mekaar: wat hebben we dan in godsnaam gedaan? Elke avond, vijf of zes keer in de week hebben we stamp volle zalen. Wie heeft dat allemaal? In datzelfde Deventer kwamen een week vóór ons twee heel populaire figuren. Toen zaten er honderd vijf tig. Wat is dat dan? In elk geval is het een feit. Hij schept er niet over op; hij zegt het gewoon. Hij rijdt elke. week 3000 kilo hij met zijn gevolg van Spa in de i-ichting van de Hollandse grens. Een Nedex-landse soldaat houdt bij Eysden de hoge officie ren aan. Hij meldt zijn bevindingen aan zijn wachcommandant. Deze telegrafeert aan zijn supex-ieux-enDe Duitse keizer wenst geïnterneerd te worden. Gi-ote con sternatie in Den Haag. De volledige mi nisterraad komt in spoedvergadering bij een. Keizer Wilhelm krijgt toestemming om zolang op het perron van het station te blijven. Hij moet tot maandagmorgen half tien „opy antwoord blijven wachten". Dan krijgt hij te horen, dat hij vooi-lopig mag logex-en op het kasteel van graaf Bentinck te Amei-ongen. Om wat op te kikkeren van de ver- moeienissen wordt hem een kopje echte Engelse thee voorgezet Inmiddels is in Duitsland de republiek uitgex-oepen. Een regering van sociaal- democi-aten kiest als px-esident de zadel maker Friedrich Ebert. En wat zal er ge- beui-en in Nederland? Zal de Duitse i-evo- lutie naar ons land „overslaan"? Of bij de gx-ens halt houden? De een vreest het ergste, de ander is vervuld met nieuwe hoop (Woi'dt vex-volgd). (Nadruk verboden). meter, kriskras door ons land. Hij wordt in Duitsland veel gevraagd, maar kan het in Nedex-land niet eens aan. Ze komen diep in de nacht thuis. Slapen, eten en weer wei-ken. De laatste twee jaar schreef hij de teksten en de muziek voor 154 liedjes. Sinds een maand of vier heeft hij een eigen grammofoonplatenmaatschap pij, wegens het ontbreken van een ver gunning ondergebracht bij een andere maatschappij. Werk, werk. Hij is zijn eigen „labelchef". Trofeeën. Op een kast staan twee dikke marme ren platen. De steunen zijn handen die de plaat «vasthouden. „Dat zijn trofeeën van de M.I.D.E.M. in Cannes. Deden veertig landen mee. Vier kregen een trofee: Adamo, Udo Jür- gens, Tom Jones en ik. Daar ben ik trots op. Mag dat wel? Er waren een heleboel Nederlanders in Cannes. Ze liepen me allemaal voorbij. Ze dachten: daar gaat die smax-tlappenzanger ook. Hij zal de boot wel in gaan. Maar hij ging de boot niet® in. Er wex-d speciaal over hem ge schreven in de Franse kranten. Daar stond Gert uit Enschede, met knikkende knietjes voor het orkest van Frank Pour- cel. Jawel, met knikkende knietjes, al zit ik dan zestien jaar in het vak. Maar hij ging niet de boot in. Hij zong zijn eigen Nedei-ladnse tekst op het Avé Ma ria. daar zie ik trouwens ook weer goud in zittenen ze brachten me daar een dendei'ende ovatie. Daar heeft in Nederland niks van in de kranten gestaan. Maar ik heb er een televisie-opname in Barcelona van over gehouden en Pourcel gaat een stuk van mij voor piano en orkest op de plaat zet ten. Is dat dan niks? Het lijkt wel of ze me in Nederland willen boycotten. Waar om dan? Alleen om die grijze haren, voor dat stempel op mijn kop? Heb ik dan niks anders gedaan?" Ergens in zijn huis liggen 50.000 brie ven op antwoox-d te wachten. Brieven van bewonderaars en bewonderaarsters. Vijftigduizend Alleen aan het tikken van de adressen zou een typiste vier maan den nodig hebben. Acht uur per dag. Om gx-ijze hax-en van te krijgen. (Nadruk verboden). Land- en tuinbouw In verband met de arbeidsverdeling is het verstandig om nu i-eeds de nodige aandacht te besteden aan de basisbemes ting voor het volgende seizoen. Er is nu veelal meer tijd beschikbaar dan in het drukke voorjaar, vooral wanneer de win ter lang aanhoudt. Dit geldt vooral voor de uitstrooi van het slakkenmeel, waarvan het fosforzuur niet uitspoelt en ter beschikking blijft van het gewas. Ook de kalizouten kunnen op de mees te gronden behalve wanneer ze zeer licht en humusarm zijn reeds woi-den uitgestrooid. Door slakkenmeel en kali met elkaar te mengen, kan één ax-beids- gang worden uitgespaard. Een tijdige uitstx-ooi van de basisbe mesting op grasland bevordert de wortel ontwikkeling alsmede de zodevorming en vergx-oot de weex-stand tegen vorst. In het voorjaar herkrijgt het grasland dan veel eerder zijn produktiviteit. Ook winterge wassen gaan sterker de winter in. De meststoffen zijn nu goedkoper dan in het voorjaar en dat is ook een belang rijke reden om de bemesting zo vi-oeg- tijdig mogelijk toe te passen. De vlucht van de Duitse keizer maakt grote indruk. Zal de Duitse revolutie bij de grens stoppen? Gert Timmerman doet zich niet anders voor dan hij is en hij dui-ft er ook voor uit te komen wat hij is: een gewone sentimentele jongen". Hij zoekt geen compensatie door franje, glamour, dikdoenerij en kapsonesmakerij. En dat stempelt hem als mens tot een sympathieke muzikale arbeider die met hax-d wei-ken zijn brood heeft vei-diend en dat nog steeds doet. „Ik weet niet of ik het goed doe", zegt hij, „maar wat ik doedaar sta ik achter. Ik heb een stempel op mijn kop, dat weet ik wel. Ik ben voor eeuwig de grijze hai-en, al ben ik pas tweeëndertig. En al zing ik de ster ren van de hemel, ik blijf de grijze haren en de schommelstoel. Voor mij mag het, het is mijn visitekaartje. Ik heb altijd achter die grijze hax-en gestaan en toevallig staan er ook nog weer een paar achter mij want op het ogenblik draaien er een kwart miljoen grijze hax-en in het ï-ond.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 2