NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Acties om de actie! België moet aftakken op led. gebied toestaan anders dan andere auranra I.P.O. verrichtte metingen in Sloegebied 1' 10 1 21 L 31 3* ï1 L 1 1 M 57 r No. 3324 Zaterdag 2 november 1968 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Wat er ook bereikt is en wat er ook voortdurend gedaan wordt om de samen leving te verbeteren, het is in veler ogen nooit genoeg. Telkens weer worden er aan hen die de maatschappelijke samen leving beheren, in casu de overheid, eisen gesteld. Telkens hogere, ingrijpender ei sen. Want de pressiegroepen kunnen niet zwijgen, niet stil blijven zitten, dan zou den ze hun bestaan verloochenen, hun aanhang verliezen. Vooral bij de vakbeweging gaat dit al les meetellen. Zij heeft geijverd voor be tere beloningen, sociale zekerheden en meer aanzien voor de werknemers en met groot succes. Ieder jaar weer wordt er iets aan de verbetering van de maat schappelijke situatie der werknemers ge daan. Het bereiken van de doelstellingen heeft echter tevens tot gevolg, dat grote groepen werknemers zich min of meer voldaan voelen, het epitheton „arbeider" van zich afschudden en eigenlijk weinig meer voelen voor het lidmaatschap van een vakbond. In het afgelopen jaar heeft de vakbe weging reeds 12.000 leden verloren. Dat is een begrijpelijk gevolg van de voor hen toegenomen welvaart. Hun strijd baarheid voor nog meer is aan het afne men. En hoe meer er bereikt wordt, hoe meer de strijdlust zal verdwijnen. Maar.de vakbonden hebben be- stuurderen, die zich allen waar willen blijven maken en dus blijven zoeken naar nieuwe eisen ten bate van de werkne mers. Behalve de gebruikelijke loonei sen, komen de vakcentrales nu. met: het recht van de werknemer op een deel van de winst, op vermogensaanwas, medezeg genschap in de bedrijven, maar zowaar ook met andere, eigenlijk politieke, ei sen, zoals ten aanzien van werkloosheid, onderwijs en scholing, verbetering van het woon-, werk- en leefpatroon en zelfs ten aanzien van ontwikkelingshulp en de E.E.G. Vraagstukken die feitelijk thuis horen in de politieke partij, in de poli tieke arena. Dit geeft des te meer de indruk, dat er coute que coute gezocht wordt naar nieu we verlangens, alleen om het eigen be staan te rechtvaardigen. De opmerkzame toeschouwer ontwaart het professionalis me in de wijze waarop het naar voren wordt gebracht. Het is en begrijpelijk niet meer een schreeuw om rechtvaar digheid, doch het professionele aan de gang houden van een gesprek. Daarin zit niets ver wij tends, het is een normaal gevolg van de ontwikkeling in de maatschappij. Wel dringt zich de vraag op of dit al les de leden nog voldoende zal aanspre ken en de rol van de vakbonden op den duur niet een verandering zal moeten ondergaan, zich meer zal moeten toespit sen op de cultivering van wat werd be reikt, cultivering van de gehele leefwijze in de samenleving. Daaraan is zeker nog wel wat te doen, al is dat misschien min der spectaculair, lijkt het minder gewich tig. Maar gaat het daar dan om? Immers neen. Het doel is toch een zo gelukkig mogelijke samenleving op een zo hoog mogelijk welvaartspeil? Persoonlijk of or- ganisatie-prestige zal men toch niet voor op stellen? Misschien breekt dan langzamerhand de periode aan, waarin het minder gaat om strijd voor materiële welvaart en het accent meer komt te liggen op de geeste lijke en culturele ontwikkeling van de werknemer, zelfs de eenvoudigste. Om daar wegen voor te scheppen, om dit le vensterrein toegankelijk te maken voor ieder, dat kan, ook voor de vakbeweging een taak zijn waaraan nog veel te doen valt, waar ook strijd voor geleverd zal moeten worden. Er is op dit ogenblik wellicht een gro tere afstand tussen werknemers en kun stenaars, dan tussen werknemers en werkgevers. Op het gebied van geest en cultuur valt er nog veel te ontwikkelen en is er tot een grotere samenwerking te komen. Dat zal dan echter wel moeten gebeuren door andere mensen in de vak beweging dan zij die immer op het aan beeld van de materie hebben gehamerd, want dat zijn twee afzonderlijke groot heden, die ieder een aparte kennis ver gen. H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). Zeeuwse gedeputeerden over olieleiding Rotterdam-Antwerpen Brief aan Nederlandse ministers Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben er bij de minister van economische zaken, van buitenlandse zaken, van ver keer en waterstaat en van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening met klem op aangedrongen te bevorderen, dat de voor waarde, volgens welke alleen Belgische bedrijven mogen worden bevoorraad via de oliepijpleiding van Rotterdam naar Antwerpen, niet wordt gesteld, zonodig door de Belgische regering te doen we ten, dat het verlenen van concessie met inbegrip van de erkenning van het open baar belang een en ander nodig voor de toepassing van de Belemmeringswet- ten door de ministers niet in overwe ging kan worden genomen. Niet uitsluitend België. In brieven aan genoemde minister her inneren gedeputeerde staten aan persbe richten, volgens welke de Belgische rege ring heeft ingestemd met het project van BP Belgium, Esso Belgium en Petrofina voor een pijpleiding voor de aanvoer van ruwe olie van Rotterdam naar Antwer pen. Aan haar medewerking zou de Bel gische regering o.a. de voorwaarde heb ben verbonden, dat de pijpleiding uitslui tend bestemd moet zijn voor bevoorra ding van de in België gevestigde raffina derijen. Dit zou betekenen, dat een raffi naderij op Nederlands grondgebied niet op de pijpleiding kan worden aangeslo ten en ook, dat van deze leiding geen gebruik kan worden gemaakt door het leggen van aftakkingen naar bestaande of in voorbereiding zijnde industrie-ge bieden in het Westerscheldebekken, die geschikt zijn of zullen zijn voor de ves tiging van een olieraffinaderij, zoals Vlis- singen-Oost, Terneuzen, het gebied van Ossenisse en het Reimerswaalgebied. Stuk infrastructuur. Naar het oordeel van gedeputeerde sta ten zou een zeer belangrijk stuk infra structuur aanmerkelijk naderbij worden gebracht, wanneer in beginsel de moge lijkheid van aftakkingen niet is uitgeslo ten. Dit kan van grote betekenis zijn voor de verdere uitbouw van de zeehavenin dustrie in Zeeland, welke uitbouw juist in dit stadium behoefte heeft aan de ves tiging van een ruwe olieraffinaderij. On der andere zullen kostbare kruisingen van de zeearmen en de grote rivieren niet meer gemaakt behoeven te worden, zelfs niet voor de aansluiting van het gebied van Ossenisse, indien althans de nieuwe vestigingen te Antwerpen op de linker Scheldeoever zouden komen. Niet teveel leidingen. Als een van de redenen waarom de Ne derlandse regering naar het oordeel van gedeputeerde staten haar medewerking afhankelijk kan stellen van het open laten der mogelijkheid van aftakkingen wordt genoemd het planologisch belang, dat het aantal pijpleidingen zo gering mo gelijk wordt gehouden. Er moet voor wor den gewaakt, dat een dicht net van lei dingen in de ondergrond van bepaalde gebieden in ons land tot moeilijkheden aanleiding gaat geven. Het is niet denk beeldig, dat in de naaste toekomst in een bepaalde zóne geen nieuwe pijpleiding meer kan worden aanvaard of dat de praktische mogelijkheid tot het leggen POEDER- CREME - OLIE-ZEEP ervan niet meer aanwezig is. Dan zal de behoefte blijken aan openstelling van de bestaande leidingen ook voor derden. Dit nu letdt tot de stelling, dat reeds nu wordt bedongen, dat ook anderen dan de aanvragers daarvan gebruik zullen kun nen maken, afhankelijk van de techni sche mogelijkheden en van de tussen par tijen te treffen overeenkomst. Openbaar belang. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn voorts van oordeel, dat bij de verlening van concessie voor de leiding de eis moet worden gesteld, dat zij het openbaar be lang dient. De omstandigheid, dat een pijpleiding wordt aangelegd als een com mercieel project van particulieren, is geen beletsel om te kunnen spreken van een openbaar (economisch) belang. Zo'n parti culiere leiding kan immers industriali satie van ons land dienen, vooropgesteld, dat het gebruik ervan niet volstrekt ex clusief is, aldus gedeputeerde staten in hun brief aan de ministers. Het Instituut voor Plantenziektenkun- dig Onderzoek I.P.O te Wageningen is na een onderzoek naar het voorkomen van luchtverontreiniging in de omgeving van het bedrijf N.V. Hoechst Vlissingen tot de conclusie gekomen, dat in 1967 de fluorhoudende luchtverontreiniging in het Sloegebied, gemeten op ongeveer 2,5 kilo meter om Hoechst, zo laag is geweest, dat noch de land- en tuinbouwgewassen noch de veeteelt hiervan schade kunnen heb ben ondervonden. Het gebied was in dit opzicht dus als „schoon" te beschouwen. Uit de kalkpapiermetingen vanaf medio februari 1968 tot mei 1968 is voorts ge bleken, dat door het in bedrijf komen van Hoechst het fluorgehalte in de lucht tot op genoemde afstand van 2,5 km iets is gestegen. De konsekwenties van deze verhoging in het fluorgehalte zijn op dit ogenblik nog niet te overzien (de resul taten van de hierna lopende metingen en waarnemingen moeten worden afge wacht), maar de tot mei 1968 hoogst ge meten waarden mogen zeker zonder meer niet alarmerend worden genoemd voor de land- en tuinbouw. Wat betreft de zwavelhoudende lucht verontreiniging kan worden gezegd, dat ook in dit opzicht het gebied in 1967 „schoon" kon worden genoemd. Er wer den geen beschadigingen van zwaveldi- oxyde in het lucernegewas geconstateerd. Het onderzoek. Op 11 mei 1967 kreeg het I.P.O. van gedeputeerde stalen van Zeeland de op dracht tot het uitvoeren van metingen op het gebied van de luchtverontreiniging. Het ging erom een indruk te krijgen van de z.g. nulfase, waarom het aantal meet punten tot vier kon worden beperkt. Voor het meten van fluor werden proefveldjes met gladiolen en gras aan gelegd en werden gewasmonsters geno men van appels, peren, pruimen, bessen en gras. Enkele veldjes met lucerne wa ren nodig om de zwaveldioxyde te kun nen meten. Het onlangs aan gedeputeerde staten uitgebrachte rapport geeft de resltaten van het onderzoek over de periode mei 1967 tot mei 1968. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het rapport over de toe stand daarna geen enkel gegeven bevat. Verwacht kan worden, dat ook het In stituut Gezondheidstechniek T.N.O. te Delft binnen afzienbare tijd een rapport zal uitbrengen. Dit instituut ontving in mei van vorig jaar eveneens de opdracht metingen te verrichten en wel op zwavel dioxyde en roet, alsmede op stof. De ver kregen gegevens worden momenteel in een rapport verwerkt. De kostenverdeling. De kosten van de metingen worden ge dragen door de provincie Zeeland en door een aantal gemeenten op Walcheren en in Zuid-Beveland. Dat geldt ook voor de metingen eveneens door beide institu ten die vanaf mei 1968 worden verricht Het is daarbij wel duidelijk, dat aan het meetprogramma uitbreiding moet worden gegeven. De hieraan verbonden kosten zullen aanmerkelijk hoger zijn, zodat wordt gestreefd naar een zo groot moge lijk aantal betalende instanties. Provin ciale Staten van Zeeland hebben zich in middels accoord verklaard met een ge meenschappelijke i'egeling tussen de pro vincie en de Zeeuwse gemeenten, waar van een groot aantal de regeling even eens heeft aanvaard. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat momenteel ook (op kosten van de provincie en van enkele gemeenten) in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen metingen woi'den verricht, voornamelijk betrekking hebbend op het fluorgehalte. Kruiswoordpuzzel no. 104 2 3 4 5 b 7 8 9 11 12 14 15 16 17 s 19 20 22 23 24 25 2b 27 29 30 m 32 33 35 37 38 39 40. 1 42 43 44 46 47 48 49 50 51 52 54 56 58 Horizontaal 41. Euroeaan 15. vooi'deel 1. grondvlak 44. slijtageplek in stof 17. alstublieft (afk.) 4. wijze 45. bijwoord 19. lang, mager pex-soon 6. familielid 46. deel v.e. kasteelmuur 20. verdx'ietig 8. gx-oot water 50. lidwoord 22. strijdperk 9. plaats in Friesland 51. voorzetsel 23. meisjesnaam 11. deel v.e. wedstrijd 53. electrode a.d. positieve 24. zangnoot 13. anno (afk.) pool 25. metaal 14. hemellichaam 55. wilde haver 27. dunne 16. bevel 56. insect 29. vallei 18. glazen verpakkings 57. bewaarplaats v. geld e.d32. boom middel 58. duchtig 33. de oudere (afk.) 20. condenswater 34. getij 21. deel v.e. kachel Verticaal 35. Nederl: vliegveld 23. eenh. van dx-uk (afk.) 2. electr. geladen deeltje 36. gesloten 25. schaaldier 3. voorgerecht 38. beetje 26. plaats in Italië 4. kampeerattribuut 40. bijwoord 28. afgod 5. redactie (afk.) 42. bex-gruimte 30. troefkaart 7. zuivelprodukt 43. kerel 31. plaats in Geldex-land 8. soort smaak 46. zuivelprodukt 32. meisjesnaam 9. plaats in Utrecht 47. deel v.d. bijbel (afk.) 34. leex-ling (Fr.) 10. vogel 48. en anderen (afk.) 36. meisjesnaam 11. zangnoot 49. metaal 37. gebogen been 12. gelijk 52. aanhalig 39. smalle strook leer 13. op de wijze van 54. spoedig Oplossing kruiswoordpuzzel no. 103 Horizontaal 1. room; 3. Leeds; 8. klad; 11. ventiel; 13. n.t.; 15. re; 16. eb; 18. hl; 19. tenor; 20. aga; 22. nagel; 23. Ee; 24. basketbal; 27. te; 28. nr; 30» t.s.; 31. m.o.; 32. ne; 34. ja; 36. ei. 38. gade; 39. tabak; 40. stap; 41. nu; 42. eg; 43. do; 44. ui; 46. el; 37. e.v.; 49. po; 50. wa terpolo; 55. l.b.; 57. snaak; 58. roe; 59. erker; 60. as; 61. de; 62. e.a.; 63. Ko; 65. ren dier; 71. mare 72. Drent 73. rand. Verticaal 1. x'ente; 2. of; 3. Ie; 4. en; 5. etage; 6. d.i.; 7. se; 9. l.k. 10. dolle; 11. Vex-a; 12. Lena; 14. teen; 15. Rob; 17. bal; 18 hete; 20. aks; 21. atm.; 25. statuut; 26. Boekelo; 29. ra dio; 32. notie; 33. e.g.a.; 35. abt; 37. Spa; 43. dons-, 45. Ier; 46. Epe; 48. vlek; 49. psalm; 50. wad; 51. aker; 52. ronde; 53. leer; 54. ora; e6. brood; 64. sr; 66. Ed; 67. nr; 68. i n; 69. et; 70. ca. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1