De gekste antiquair Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 26 oktober 1968 no. 3323 Pül'Ol^engf Nationale prijsvraag bejaardenstoel leverde 5 bekroningen op In een 49 meter diepe pijpela aan de Bornsestraat in Almelo hangt een vrij forse gespierde man met een gerimpeld verweerd gezicht, een vlinder dasje onder zijn kin en een zwarte hoed op, schuin tegen een Biedermeier kastje aan. Hij heet Kalsbeek, is 56 jaar en „doet in antiek". Duizenden in Nederland kennen hem. Zijn benen maken een hoek van ongeveer zestig graden met de vloer. „Bij ons is het een kwestie van drie generaties", zegt hij rap. „Mijn vader heeft hier zijn hele leven gelopen, ik ook en mijn zoons Koelie en Willy vol gen mij op. De wereld zit vol Kalsbeeks en driekwart zit in antiek. Er zit ten dokters tussen en advocaten, in de halve wereld en in Amerika. Ik weet niet of Kalsbeek in Doesburgof dat familie van mij isdat moet ik nog uitzoekenmaar van hém weet ik dat de Kalsbeeks uit Brabants België stammen. Daar werden ze in de zestiende eeuw verdreven. Ikzelf ben een rasechte Fries". TIEN PROCENT KOPERS. De winkelbel gaat. Er komen twee he ren binnen. „Ha!" zegt Kalsbeek. „Heb je wat op je hart of kom je alleen kijken? Draai de knoppen van het licht maar om. Ieder een weet hier de knoppen te zitten. Rom mel maar raak. Handel genoeg. Ik ben hier negenenveertig meter diep. Een twee honderd meter verderop heb ik nog twee winkels. Als ik hier niet ben, zit ik daar. Mijn zoon Roelie kan in zes weken niet aandragen wat ik hier in twee weken ver koop. Tien procent komt meteen kopen en de andere negentig kijkt alleen maar. Dat moet je de mensen niet afnemen. We ha len de boel uit de oostzone van Duitsland en uit België en misschien straks uit in de huid gezondheid en zuiverheid Frankrijk en Spanje. Hier is niks meer te halen. We halen het bij zigeuners en kasteelheren". Hij schuift zijn zwarte hoed achter over, krabt in zijn haar en schuift de hoed weer terug. Hij heeft zijn leven-lang een zwarte hoed gedragen. Het is een soort handelsmerk. Klasse. „Handelaars zijn we, alle Kalsbeeks. En driekwart in antiek. We willen ook niet anders. Mijn vader deed de verkoop en ik de inkoopNou zit ik in de ver koop en gaat Roelie de inkoop doen. Ilc heb nog een zoon.dat is Willy.is dertien jaar.die is in aantocht. Dat is de volgox-de. Daar werken we hier op. Wat ik vroeger nog in Nederland kon ko pen, moet Roelie honderden kilometers ver weg halen. Hij bereist half Europa. Antiek is schaars". Hij schudt aan een Biedermeiertafeltje en slaat er met de vuist op. „Dat is klasse! Kogelrond, meneer! Maar schaars. Roelie is er helemaal voor naar Helmstedt geweest. Hij haalt en brengt. In Duitsland willen ze kabinet ten, wij zoeken hier Biedermeier en pe troleumlampen. Iedere handelaar in Ne derland zit zonder petroleumlampen. Ik weet waar ze zitten. Een heel eind weg. Maar halen, dat doen we ze. En ik maar verkopen. Niks gevonden, meneer? Vol gende keer beter. We hebben hier klasse klanten. Professoren van de T.H., dok ters, notarissen en advocaten. En fabri kanten. Maar ook gewone kantoorjongens die vijf jaar verkering moeten hebben om een Biedermeierstelletje bij mekaar te krijgen. Dat is toch leuk!" „Er komen hier jongens uit het westen. Vakmensen. Die komen hier de boel weg halen. Waarom? Omdat ze er dan in het westen nog een keer goud aan kunnen verdienen. Wat dacht u wie er duurder was: ik of een jongen aan de Boulevard in Scheveningen? Hier, kijk es even. Vol taire stoeltjes, secretaires, minister-bu reaus, cilindex-s, speeltafels. En onze Roe lie sleept maar aan. Het wordt ze hier ook met de paplepel ingegoten". Afval. „Die kleine jongen van mijdie van dertiendie speelt op het trottoir. Komt er een vuilniswagen aan. Wat hangt er achter die kar? Een stoeltje. Hij op de fiets er achter aan. Hij haalt ze in cn hij zegt: wat moet je voor dat stoeltje hebben? Wie ben je dan, zeggen die ke rels. Kalsbeek zegt onze Willy. Een tien tje, zeien die kerels. Goed, zegt Willy, va der betaalt. Weet je wat dat voor stoeltje was? Hij Schuift snel zijn hoed achterover. „Een Biedermeier bureaustoeltje.De hoed gaat terug. Hij draagt hem binnen cn buiten, in de winkel en in de kamer. Een zwarte hoed. „Met de paplepel, meneer. Hij weet dat een tientje een joetje is en een briefje van vijfentwintig een geeltje en honderd een meier. Dat is handelstaal. Die kennen de zigeuners ook". Bonheurs. „Onze Roelie is niet bang. Hij kent zijn taal en hij belt aan bij een kasteel in de oostzone. Als je het treft, zit je op rozen. Ik ben hier ook bij de graaf van Almelo geweest. Die wil nou niet wat verkopen maar veronderstel dat-ie een keer wat kwijt wil. Poch! Of ik koop een heel sterfhuis op. Wat heb je dan? Klasse en troep! Troep en bonheurs. Ik wil de bon heurs en de troep neem ik d'r bij. Dat is de handel. Antiek is de mooiste handel van de we reld. Nationaal en internationaal. Je kunt er binnen een half jaar aan kapot gaan .je hoeft maar das op das te kopen. of je kunt er rijk van worden. Dat laatste heb ik zelf nou nooit gered, maar dat hoeft ook niet. Daar werk ik ook niet op. Als ik één huis heb, heb ik genoeg. Ik hoef niet een halve straat te hebben. Dan vergeet je te leven. Dan zie je niet dat elke dag de zon opkomt en reken er op dat ik'm elke dag heb zien opgaan". Hij hangt weer tegen een kast. Zijn benen maken nu een hoek van vijfen veertig graden met de vloer. „Ik ga er mee door tot ik niet meer kan Net als mijn vader. Mijn vader was een enzeventig en toen zei-d-ie: ik ga lekker bij moeder op de bank zitten. Meneer, dat deed-die twee weken en toen begon-ie weer. Als ze me morgen miljonair ma ken, dan ga ik gewoon door. Dacht je dat ik dan in een dikke auto ging rondtoe ren? Ik zou niks veranderen. In een dik ke auto? Ik zou me doodongelukkig voe len. Dan was mijn leven weg. Handel, dat wil ik". Voetbal. „Je bent in dit vak net een voetballer. Een voetballer loopt zich ongelukkig ach ter de bal aan. Wij lopen als een haas achter een stuk klassegoed aan. Ik wil er wel vijftien keer voor aanbellen. En weet je wat een voetballer doet als-ie de bal heeft? Dan schopt-ie 'm weg. Dat doen wij ook. Heb je een ding van klasse te palcken, dan verkoop je het. Maak je an dere mensen weer gelukkig. Ik heb dui zenden tevreden klanten. Boeken? Kom es mee. Nee, kom es mee Hij loopt naar een hoge kast, opent de deuren en grijpt er in. „Hierboeken. Je krijgt er een punt hoofd van. Protestant en rooms-katholiek liggen hier broederlijk naast mekaar. Alle talen, Latijn en Duits. Uit kerken, kloos ters en kastelen. Hier, pak an. Wil je Is raëlisch? Hier, op perkament. Dat is een hele jonge uit zeventienhonderddrieën tachtig, maar de meeste zijn zo oud als Op de nationale prijsvraag bejaarden- stoel door de Vereniging Nederlands Fabrikaat georganiseerd in samenwerking met de Centrale Bond van Meubelfabri kanten zijn niet minder dan 60 in zendingen binnengekomen. Een mooi be gin voor het wekken van meer belang stelling voor een zitmeubel voor ouderen. Twee jury's beoordeelden de ingezonden ontwerpen: een jury van deskundigen en een jury van bejaarden. Elke jury is een volle dag intensief bezig geweest om tot een uitspraak te komen. Beide jury's kwamen tot de conclusie dat „de" ideale stoel er nog niet bij was. Helemaal niet vreemd, in aanmerking genomen de be perkte tijd die men had om een model te ontwerpen en uit te voeren en gezien de moeilijkheid van de opdracht. De studie van het zitten van ouderen is in ons land n.l. pas kort op gang gekomen. De keuze van deskundigen. Gevraagd was het ontwerpen en ver vaardig en van een voor de gemiddelde bejaarde geschikte stoel, die fabrieksma tig, in serie, kan worden gemaakt, en een winkelprijs van f 300.niet te boven gaat. De deskundigen-jury, die de func tionele, esthetische en technische kwali teiten beoordeelde, besloot van het haar ter beschikking staande bedrag (ƒ300. >een prijs van f 2000.toe te kennen aan model „Marlies", ontworpen door de heer G. Geytenbeek en uitgevoerd door het Bureau Geytenbeek te Utrecht. Dit ont- Deskundigen-jury Model Marlies (bekroning f 2000.stoel met gebo gen houten frame, een met stof beklede zitting en rug en los schuim rubber zitkussen. Model 65 plus (bekroning f 500.stoel van pit- riet op stalen frame met schuimrubber zitkussen met wollen bekleding. Model Amstelrust (bekro ning f 500.een fau teuil bestaande uit hou ten frame, soepele skai bekleding en schuimrub ber zitting en rug. de wereld. Je gooit ze op een hoop en rommelen maar. Daar liggen de dure da mes voor op hun knieën, meneer. Wil je wat anders? Dit hierCleopatra mo delletjeDanziger kussenkasten kroonkastenDaar.... een jalouzie- bureau met geheime laatjes, een juweel tje.... wortelnoten tafel, worden tegen woordig toch niet meer gemaakt. Druk kastje, glad kastje, kastje met trammelant, kastje zonder krulletjes. Kabinet. Zie je dat olde joekel van een kist? Mooi, hè? Dat is klasse! Kun je zo een lijk in stoppen. Als ze je daar in afstu ren, kom je nooit terug Hij wijst en beklopt, zet stoelen op hun kop, aait langs tafelpoten en hijst zijn broek op aan de brede leren koppel riem die zijn khakihemd binnen zijn broekboord houdt. „Zoek maar uit. Een kabinet. Nog een kabinet. Ik heb er nog wel een paar. Als ze het kabinet laten vallen, komen ze maar bij Kals. Weet je wat ik zelf hou? Postzegels. Niet dat het zozeer een hobby is. Het is meer handel. Ik gooi ze alle maal in een la en dan denk ik: ziezo, dat vreet geen brood. En ik heb een gruwe lijke hekel aan beunhazen. Sinds antiek het doet, moet iedereen in antiek doen. Sommigen denken dat ze meteen anti quair zijn. Jan Rap en zijn ouwe moer doet in antiek. Maar handel moet in je zitten". En gros. „Ik maakte een goeie dag achthonderd werp voldoet het beste aan de voorwaar den en houdt nog vele beloften in. Een prijs van f 500.kende zij toe aan de fauteuil „Amstelrust", ontworpen door het design team van de Meubelindustrie Gelderland N.V. te Culemborg en ook vervaardigd door dit bedrijf en eveneens f 500.aan het model 65 plus, ontwor pen door de heer Wouter Fens te Amster dam en vervaardigd door Gebr. Jonkers te Noordwolde. Iloe de bejaarden er over dachten. De bejaarden-jury, die tot taak had hoofdzakel ijk het zitcomfort te beoorde len, bestond uit de dames Bartholina Ver- burgt (75 jaar) en JannaBaltaserina Pley- lar (66 jaar), de heren G. Th. Geurtsen (72 jaar), H. J. Pleylar (70 jaar); de heer C. J. Bakker, directeur Gemeentelijke Stichting Huisvesting Bejaarden te U- trecht fungeerde als voorzitter. Zij hebben de gehele ochtend besteed om van de ene stoel in de andere te gaan zitten, waarbij al gauw bleek dat een ie der toch wel zijn favoriete stoel had of meer dan één stoel kon aanwijzen die men wel thuis wilde hebben. Men was zich er daarnaast van bewust dat in het algemeen belang rekening moest worden gehouden met de ruimte in particuliere huizen en bejaarden-centra. Tenslotte werd een tiental stoelen apart gezet, waarna in de namiddag het beoordelen van voren af aan begon. Opvallend was gulden winst op vijfentwintigduizend le ge schoensmeerdoosjes. Een keer word ik opgebeld. Of ik zesentwintighonderd Marvakostuums wil kopen. Helemaal compleet. Rokken, bloesjes en van alles". Hij wijst handig in de richting van zijn borst en rolt beide handen een beetje rond. „Ik zeg: ik kom. Ik naar Deventer. Een soldaat met een kanon op de nek achter me aan. Daar lagen ze: netjes in pakken van honderd geperst. Je kon ze voor cen ten kopen. Uiteindelijk kreeg ik ze voor vijf en een kwart. Kerel, weet je wat er in zat? De mot. Behalve in de rokken, die waren puntgaaf. Maar in de kleine lettertjes, daar stond dat je ze niet opge verfd in de handel mocht brengen. Ik bel dus de ververij op en weet je hoe veel? Vier en een halve gulden,per rokje. Het hele spul, hè, rokken en allesis de lompenmolen ingegaan. Ik kan wel een boek schrijven. Over antiek en over de handel. Ik ben ook nog een keer naar Gilze Rijen geweest om twaalf vliegtuigen te kopen. Is niet doorgegaan. En een keer. dat ging wél doorheb ik tienduizend gasmaskers gekocht. Je lacht je kapot. Tienduizend. Die kon ik kopen voor een dubbeltje per stuk. En je zou zeggen: wat doet een mens met tienduizend gasmas kers, hè? Nou, ze zijn allemaal verplet, maar er zat iets aan dat in die tijd schaars was. Weet je wat? In die tijd was een gulden de meter voor niks. Dat was elastiek". (Nadruk verboden). Be jaarden-jury Model Meerwijk (bekro ning f 1000.een zit stoel op stalen frame met houten armleggers en skai bekleding van schuimrubber zitting en lage rug. Model Amstelrust (bekro ning f1000.ook be kroond door de jury van deskundigen. Model Senior (bekroning f 1000.een fauteuil op houten frame, waarvan zitting en armleggers met stof zijn bekleed, voor zien van een verstelbaar hoofdkussen. dat de uiteindelijke beslissing eenstem mig werd genomen. Drie modellen zijn bekroond met elk f 1000.Die zitten dus goed, al blijft er dan nog wel een kleinig heid te wensen over. Dit zijn: model Se nior, een fauteuil ontworpen door de heer A. A. W. van Wulfften Palthe te Nijver- dal en gemaakt door Ros Meubelen te Hengelo O; model Amstelrust, ook be kroond door de jury van deskundigen, en model Meerwijk, een zitstoel, ontworpen door de heren A. Nieuwkoop en R. W. Salari te Beusichem en vervaardigd door Niesal N.V. te Beusichem. De andere deelnemers. Elke deelnemer heeft zijn gedachten la ten gaan over de eisen waaraan een stoel voor ouderen moet voldoen. Sommigen hebben teveel in een stoel willen verwer ken, waardoor een onlogisch resultaat ontstond; sommigen ook brachten mecha nieken aan die vaak „eng" werden gevon den; enkele stoelen voldeden wegens con ventionele vormgeving of te dure uitvoe ring niet aan de gestelde eisen; terwijl enkele stoelen ontwox-pen waren voor minder-valide mensen, hetgeen niet de opdracht was. Tenslotte kwamen er ook stoeien voor die een gewilde, gekunstelde vormgeving toonden. Maar wat kan er niet groeien uit zo'n eei'ste confrontatie met dit onderwerp? Hoofdzaak is, dat ontwerpers en vorm gevers aan een stoel voor ouderen zijn gaan denken. De eerste stoot tot een nieuw artikel een stoel voor oudei-en is gegeven. Op de ingeslagen weg moet worden voortgegaan, opdat de Neder landse bejaardenstoel bekendheid zal ki-ijgen in binnen- en buitenland.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3