NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD n Plonvier heeft DE schoenen Buitenechtelijke geboorten DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland (assette Noord-Bevelandse biljart-primeur te Kortgene Middenstaodsvereniging Wissenkerkc-Geersdijk geneesmiddelen ba'ndages parfumerie No. 3323 Zaterdag 26 oktober 1968 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Sinds 1957 stijging met 50 pet In 1967 al bijna 5000! De stijging van het aantal buitenechtelijke geboorten is bij de leeftijds klasse van 25 tot en met 34 jaar groter dan bij de tieners. Het buitenechte lijk vruchtbaarheidscijfer vertoont sedert 1957 een voortdux-ende stijging, te weten met ruim vijftig pi-ocent. Gescheiden vrouwen en weduwen brengen naar verhouding meer buiten echtelijke kinderen ter wereld dan de overige, niet-gehuwde vrouwen. Deze, deels nogal verrassende feiten werden gepubliceerd in het sociolo gisch tijdschrift „Sociale Wetenschappen" en met gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek gestaafd. Dat het probleem van de ongehuwde moeder en van het buitenechtelijk kind geen gering sociaal probleem is, blijkt uit het feit, dat alleen in 1967 4953 buitenechtelijke geboorten in ons land plaats vonden. DERTIG PROCENT BUITENECHTELIJK GEBORENEN BINNEN TWEE JAAR GEWETTIGD. Ofschoon het buitenechtelijk vrucht baarheidscijfer in Nederland lager ligt dan in Engeland, de Verenigde Staten en West-Duitsland, geven de statistieken toch een geduchte stijging van buitenech telijke geboorten te zien. Deze stijging bedraagt namelijk sinds 1957 liefst vijftig procent. Tegen de algemene veronderstel lingen in is deze stijging niet het grootst bij de tieners maar bij de vrouwen in de leeftijdsklasse van 25 tot en met 34 jaar. De sociologe drs. T. Wagenaar - Hardon somt enkele oorzaken op, die haar inziens verantwoordelijk zijn voor de opvallende stijging van het aantal buitenechtelijke geboorten. In de eerste plaats is er min der sociale controle dan voorheen. Ont- de bank is er voor Om uw spaartegoed te bewaren. En u er rente over te geven! Om u ad vies te geven in finan ciële aangelegenheden. Om u van dienst te zijn met vreemde valuta. En nog veel meer. Want wij zijn er voor en daar hoort natuurlijk een pret tige behandeling bij. Dat maakt het zakendoen toch veel aangenamer? zal u graag nader inlichten kerkelijking, functieverlies van het ge zin en toenemende verstedelijking zijn in dit opzicht belangrijke factoren. Daar naast bevorderen de massa-media (kran ten, radio, film, televisie) een lossere sex- uele moraal door een toenemend accent op alles wat met sex te maken heeft. Daardoor wint de „fun-morality" terrein („het is prettig, dus goed"). Tenslotte is uit tal van onderzoekingen gebleken, dat milieufactox-en een belang rijke rol spelen. Een meisje, dat thuis weinig aandacht en liefde krijgt, zal meer kans maken om ongehuwde moeder te worden, alle moderne middelen van ge- boorteregeling ten spijt. Grote steden. Meisjes in een grote stad lopen meer kans om ongehuwde moeder te worden dan meisjes, die bijvoorbeeld op het plat teland wonen. De gemeente waar de on gehuwde moeder woonde ten tijde van de bevalling, is vanuit wetenschappelijk ge zichtspunt minder interessant dan de ge meente waar zij woonde ten tijde van de conceptie. Door een steekproef uit het tel- kaartenmateriaal kon van een groot aan- tal ongehuwde moeders de conceptiege meente worden achterhaald. Aan de hand daarvan kon worden geschat hoeveel eerstgeboi-enen per 1000 nooit gehuwde vrouwen van 1544 jaar naar type van woongemeente voorkwamen. Voor het a- grarisch platteland bedroeg dat cijfer 1,6, voor de grote steden 3,91! Wat de kerkelijke gezindte betreft: het aantal ongehuwde moeders onder rooms- katholieke vrouwen en meisjes op het platteland is zeer gering, maar in de mid delgrote steden en grote steden is er nau welijks verschi met vx-ouwen van andere gezindte. Het westen van het land levert zowel relatief als absoluut de meeste on gehuwde moeders. Gescheiden vrouwen. Gescheiden vrouwen en weduwen br-en- gen naar verhouding meer buitenechte lijke kinderen ter wereld dan nooit ge huwde vrouwen. Het buitenechtelijke vruchtbaarheidscijfer voor gescheiden vrouwen, weduwen en nooit gehuwde vrouwen bedraagt respectievelijk 22,6, 8,9 en 3,1 (per duizend vrouwen). Op elke 20 gescheiden vrouwen vindt men dus één buitenechtelijke geboorte. Bij nooit ge huwde vrouwen ligt het buitenechtelijk vruchtbaarheidscijfer niet het hoogst bij de jongeren, maar bij vi'ouwen in de leef tijdsgroep 3034 jaar. Ook een opvallend groot aantal nooit gehuwde vrouwen van 35 tot 39 jaar wordt moeder. Voorts is uit verschillende onderzoekin gen komen vast te staan dat van de ver wekkers van kinderen bij gescheiden vrouwen en weduwen een groter percen tage gehuwd is dan van de verwekkers van kinderen bij nooit gehuwde vrouwen. Toch is het verbazingwekkend dat on der weduwen en gescheiden vrouwen zo veel buitenechtelijke geboox-ten voorko men. Juist bij deze groep mag men enige kennis van anticonceptiva veronderstel len. Een gedeeltelijke verklaring hiervan kan worden gevonden in het feit, dat voor weduwen en gescheiden vrouwen finan ciële belangen een beletsel vormen om weer te huwen. Mogelijk verliezen zij dan hun jaargeld, alimentatie of pensioenen. Het is dan financieel aantrekkelijker om zonder burgerlijke huwelijksvoltrekking samen te leven. Gewettigd. Hoe vergaat het over het algemeen de kinderen van ongehuwde moeders? Een steekproef stelde vast, dat binnen één jaar 19 pet. van deze kinderen was gewet tigd en 30 pet. binnen twee jaar. Vaststaat dat het ongehuwde moeder- schap niet aan een bepaalde klasse is ge bonden. Wel bestaat de indruk dat het naar verhouding meer voorkomt onder de lagere dan onder de hogere socio-eco- nomische klasse. Uit het aantal buitenechtelijke geboor ten bij een bepaalde bevolkingsgroep kan men geen duidelijke conclusie afleiden omtrent de sexuele moraal van zo'n groep Onder de vrouwelijke studenten komen naar verhouding weinig ongehuwde moe ders voor, maar het aantal gedwongen huwelijken ligt onder de studenten ver boven het landelijke gemiddelde. Circa 20 pet. van alle studentenhuwelijken is gedwongen. Op het agrarische platteland is het bui tenechtelijk vi-uchtbaarheidscijfer gering, maar talx-ijke onderzoekingen hebben uit gewezen dat in verschillende dorpen het aantal gedwongen huwelijken soms 30 tot 40 pet. van het totaal gesloten huwelijken bedraagt. Mr. A. Bronsbergen. (Nadruk verboden). Tweeledig is deze biljartprimeur te noemen voor de heer F. A. M. Louwen uit „De Graaf van Buren" te Kortgene. In de eerste plaats de plaatsing van het nieuwe grote Wilhelmipa-biljart in zijn zaak en vervolgens de biljartdemonstra tie daarop door Cees van Oosterhout en Tini Wijnen. Door beide grootmeester-s werd begon nen met een partij van 300 punten kader 38-2, welke door Tini Wijnen onbedreigd in 3 beurten werd gewonnen, met een hoogste serie vajx 250 caramboles. Cees van Oostei-hout bleef op 29 staan Hierna volgde een partij over 20 beur ten (libre) tussen Piet Janse van de bil jartclub Delta uit Colijnsplaat en Harry de Looff van de biljartclub T.O.G. uit Kortgene. Deze partij werd gewonnen door Piet Janse met 72 tegen 60 punten (een gemiddelde van 3.60 tegen 3.00). Tini Wijnen en Cees van Oosterhout kwamen nu tegen elkaar uit in een par tijtje drie-banden-spel. De 40 punten werden het eex-st gescoord door Van Oos- terhout (36 beurten, gemiddelde van 1.11). Tini Wijnen bleef in deze partij staan op 29, een gemiddelde van U.73. De kampioenen lieten vervolgens een groot aantal fantasiestoten zien, welke door het talrijk aanwezige publiek met luid applaus werden beloond. Met deze demonstratie (en het biljart) heeft de heer Louwen de biljartliefheb ber een mooie en leerzame avond ge schonken. In haar onlangs gehouden vergadering heeft deze vereniging weer besloten traditiegetrouw de winkelactie te doen plaatsvinden van 21 november tot. en met 5 december. Tot de prijzen, die dit jaar beschikbaar gesteld worden, behoren een wasautomaat, een koelkast, een vouwfiets en vele andere fraaie prijzen. Een nader programma wordt nog vast gesteld. ZEEUWSE COLLECTE. De Zeeuwse collecte heeft in de ge meente Wissenkerke een bedrag opge bracht van f 1.215.80. Dit bedrag kan ge splitst wox-den als volgt: Kamperland 676.30 Wissenkerke 426.50 Geex-sdijk 113. Totaal 1.215.80 Land- en tuinbouw Stoppelbemesting, najaarsbemesting. Er zijn gebieden waar men de basisbe mesting, kali en fosfaat, uitsluitend als najaarsbemesting geeft. Dat zijn de klei gronden langs de Noord- en Oostzee, dat zijn de lemige gronden, die een gx-oot deel van Midden-Europa beslaan. Kali geeft men elk jaax-, al naar het te verbou wen gewas. Fosfaat geeft men soms al in twee- of drievoudige gift, eens per twee of drie jaar. Dat spaart werk. Er is ook minder trekkracht nodig en over de stoppel uitgereden voorkomt dat veel structuurbederf. Ook in ons land ziet men het voordeel van deze handelwijze steeds meer in. Op kleigrond (zeeklei) is het heel goed moge lijk de kali x-eeds voor het op wintervoor- ploegen te strooien, lazen wij van de heer Lammers van het consulentschap voor bodem- en bemestingsvraagstukken. Over de stoppel dus. Op zandgrond ligt het anders. Al heeft, zo schrijft het Groningse Instituut voor bodemvruchtbaai'heid, de bemesting in de herfst ook op deze grondsoort nog een behoorlijke kaliwerking. Zeker geldt dit voor de meer humeuze zandgronden. Wil men hier de kali reeds in de herfst geven, dan over het geploegde land, wat later in de tijd. Stoppelbemesting voor klei- en lössgrond, najaarsbemesting voor zand- gx-ond, er zitten verschillende voordelen aan. A.CYAN der^REST LARGE KERKSTR.42li GOES Kruiswoordpuzzel no. 103 Horizontaal 47. evenredige vertegen 15. jongensnaam woordiging 17. speelgoed 1. zuivelpi-odukt 49. rivier in Italië 18. gloeiende 3. plaats in Engeland 50. SOOX't spox't 20. grote bijl 8. vlek 55. welwillende lezer 21. atmosfeer (afk.) 11. luchtklep (Lat. afk.) 25. grondx-egel van een 13. deel van de bijbel 57. guit vex-eniging 15. zangnoot 58. strafwerktuig 26. plaats in Overijssel 16. getij 59. uitbouw 29. communicatiemiddel 18. inhoudsmaat (afk.) 60. spil 32. begrip 19. zangstem 61. lidwoord 33. edelgrootachtbaar (afk.) 20. oosterse titel 62. en anderen (afk.) 35. kloostervoogd 22. deel van de vinger 63. jongensnaam 37. pl. in België 23. water in Friesland 65. hoefdier 43. zachte veertjes 24. soort sport 71. bericht 45. Europeaan 27. voorzetsel 72. Nederlander 46. pl. in Gelderland 28. nummer (afk.) 73. uiterste grens 48. smet 30. toets alleen (afk.) 49. kerkelijk lied 31. soort onderwijs (afk.) Verticaal 50. droogvallende plaats 32. deel van een franse 1. interest in zee bij eb ontkenning 2. voegwoord 51. putemmer 34. bevestiging 3. fr. lidwoord 52. deel v. e. wedstrijd 36. vogelprodukt 4. voegwoord 53. gelooide huid 38. wedex-helft 5. verdieping 54. bid (lat.) 39. genotsartikel 6. dat is (afk.) 56. voedsel 40. schx-ede 7. selenium (afk.) 64. de oudere (afk.) 41. bijwoord 9. maanstand (afk.) 66. jongensnaam 42. landbouwwex'ktuig 10. gekke 67. nufnmer (afk.) 43. zangnoot 11. meisjesnaam 68. voorzetsel 44. bolgewas 12. meisjesnaam 69. fr. voegwoord 46. stofmaat 14. deel van de voet 70. ongeveer (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 102 Horizontaal 1. prins; 5. brood; 9. x-ok; 10. nt; 12. me; 13. lee; 14. ut; 15. x-oos; 17. kolf; 18. ir; 20. rollade; 22. matex-ie; 25. revolte; 28. lepe; 29. die; 30. elim; 31. linde; 33. lenie; 35. kox-an; 38. graaf; 41. aida; 42. ode; 43. knul; 45. afnemer; 47. slotsom; 50. anemoon; 51. ss; 53. odin; 54. leis; 55. el; 56. eli; 58. ag; 59. te; 60. ons; 61. maarn; 63. tante. Verticaal 1. px-uim; 2. rot; 3. ik; 4. snox-ren; 5. beleven; 6. ol; 7. oei; 8. derde; 11. tooi; 12. mode; 16. slede; 17. karei; 19. stel; 21. alie; 23. al; 24. episode; 26. olifant; 27. tm; 32. dra; 34. eer; 35. kink; 36. x-amadan; 37. noren; 38. gesol; 39. akoniet; 40. fust; 41. af; 44. lo; 45. alsem; 46. enig; 48. loet; 49. malse; 52. sla; 55. ent; 57. ia; 60. on. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1