DEZE WEEK Buijze's zelfbediening Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 19 oktober 1968 no. 3322 Lezers hanteren de pen r Huidverzorging - Kamerplanten in najaar en winter 100 jaar Chr. Kleuterschool te Kortgene Raiffeisenspaarweek: 21 tot en met 25 okt. 1968 Predikbeurten ALLES VOOR DE HENGELSPORT DESIREE P. DE KAM Moeder- en kleutercursus Mijnheer de redacteur, mag ik een klein plaatsje in uw blad, om het volgende on der de aandacht te brengen? In uw blad van 12 oktober j.l. stond in het verslag van de raadsvergadering van Kortgene, dat in de rondvraag het lid Welleman zegt dat het voetbalveld te Kortgene nog steeds niet aangesloten is op de waterleiding, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit een moeilijke en kost bare geschiedenis zou worden, daar de aanvoerleiding dwars door de dijk gelegd zou moeten worden. Uit het woordje zou meen ik te moeten afleiden, dat het niet in de bedoeling ligt om binnenkort water leiding op het sportveld te verwachten. Nu is het best mogelijk dat het moei lijk en kostbaar zal zijn, maar toch zou ik de inwoners van Kortgene willen ad viseren, met klem te protesteren tegen deze gang van zaken. Het is hard nodig dat er op het sportveld waterleiding komt Nu de activiteiten in de tuin teruglo pen kunt u weer wat meer tijd besteden aan de kamerplanten. Vooral in het najaar verdienen de plan ten uw aandacht ten volle. In dit seizoen zetten diverse insekten als luis en witte vlieg hun eitjes af op de onderkant van de bladeren en op de takjes. Bij de be haaglijke temperatuur in de kamer 's win ters komen de insekten uit de eitjes. De ze jonge insekten voeden zich met de sappen uit de plant en kunnen zo ver schillende ziekten overbrengen, zoals b.v. de ziekte van Viren. Uitermate gevoelig voor aantasting door insekten zijn b.v. Geranium, Hibis cus, Hedera, Gloxinia en Cineraria. De veiligste en meest afdoende metho de om kamerplanten te vrijwaren van insekten is het gebruik van een Orga- Fleur spuitbus. Eén druk op de knop, de nevel verstuift over de plant en de in sekten hebben geen enkele kans meer. Zodra de insekten zijn verdwenen fleurt de plant weer op, herkrijgt een ge zonde glans en groeit door. De bloemen Van 21 tot en met 25 oktober wordt de Raiffeisenspaarweek gehouden. De spaar- week, welke jaarlijks door de Raiffeisen- bank in de maand oktober wordt georga niseerd om de spaarzin te bevorderen, is langzamei-hand een ti-aditie geworden. De vlag gaat in top en de deuren van de bank staan wijd open voor iedereen. Ve len brengen tijdens de spaarweek een be- Zoals het op het ogenblik is, is het niet houdbaar. Het water dat er in een tank opgeslagen wordt, ziet er vies en smerig uit en is niet geschikt voor consumptie. En het moet toch mogelijk zijn om op een sportterein een slok water te gebrui ken. Ook is het in de huidige situatie niet mogelijk de aanwezige w.c.'s door te spoe len en dat aan de dag van vandaag in een reci*eatiegebied. Inwoners van Kortgene die kinderen op school of in een sportvereniging heb ben, gaat u zich overtuigen van deze si tuatie en dring met klem bij de overheid aan om hierin verbetering te brengen. Het mag dan veel moeten kosten (wat ik niet kan geloven), als straks ziekten uit breken door het gebruik van vuil water (wat niet ondenkbaar is) zal het meer kosten. Met dank voor de plaatsing, Kortgene. M. de Looff. ontwikkelen zich beter en kunnen onbe schadigd tot volle bloei komen. De Orga-Fleur spuitbus heeft de vol gende voordelen: steeds direct voor ge bruik gereed; men behoeft het middel niet aan te raken; veilig voor mens en dier. Voorkom aantasting van uw potplan ten! Spuit op niet minder dan 30 cm van de plant. Het overdadig bespuiten van planten of geopende bloemen, die veel gevoeliger zijn, dient te worden verme den. Hul de plant slechts in een fijne ne vel en spuit van onder naar boven. Na de bespuiting blijft op de plant een onzichtbare neerslag van het insekten- dodend middel achter. Let u vooral ook op de onderkant van de bladeren. Hier bevinden zich meestal de meeste insekten Indien de plant sterk aangetast is, deze dan tijdelijk apart zetten. N.B. Aangezien eitjes op ongei-egelde tijden afgezet worden en dus ook op ver schillende tijdstippen uitkomen, is het nuttig de bespuiting één of tweemaal om de tien dagen te hei'halen. zoek aan de bank, omdat het sparen dan extra aantrekkelijk wordt gemaakt. Ieder jaar opnieuw ziet men dan ook een grote toeloop aan de loketten en het bankpersoneel heeft de handen vol om de stroom te verwerken. Ook nu wordt weer een grote drukte verwacht. Voor de Raiffeisenspaarweek is dit jaar als thema gekozen: „U kunt beter spa ren. voor alle zekerheid'', waarmede de zekerheid welke men door sparen ver krijgt, wordt geaccentueerd. Het sparen wordt daarbij gevisualiseerd door de ap pel. Het vertrouwde spaarsymbool. Door middel van advertenties, folders, raambiljetten en affiches op openbare plakplaatsen wordt de aandacht van het publiek op de spaarweek gevestigd. Omdat het dit jaar 150 jaar geleden is dat F. W. Raiffeisen, de grondlegger van de naar hem genoemde banken, werd ge boren, heeft de komende Raiffeisenspaar week extra betekenis. Zoals bekend verondersteld mag wor den, hebben de gezamenlijke Raiffeisen- banken in Nederland ter gelegenheid van de 150ste geboortedag van Raiffeisen de „Stichting 150 jaar Raiffeisen" opgericht, welke stichting ten doel heeft de bevor dering van de maatschappelijke ontplooi- Vïijdag 11 oktober was een heugelijke dag voor de Chr. Kleuterschool te Kort gene. Op deze dag was n.l. de viering van het 100-jarig bestaan. In 1868 werd de school opgericht door de heer Vader te Kortgene, landeigenaar en oud-lid van Zeelands Provinciale Staten. enEn gedurende deze eeuw hebben tal rijke generaties Koi'tgeense ingezetenen de school bezocht. Vele decennia brach ten de moedei's hun kleutei-s naar het schoolgebouwtje aan de Oude Achterweg, waar tot 1953 het kleuteronderwijs werd gegeven. Na de ramp werd verhuisd naar het verenigingslokaal, totdat in 1955 be zit genomen werd van het huidige school- zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder gebouw, de voormalige ulo-school in de Snellenstraat, die in dat jaar door het schoolbestuur van de gemeente Kortgene werd aangekocht. En momenteel zwaait hier mej. C. de Klerk uit Goes de scepter over een 40-tal kleuters. Vrijdag j.l. is voor het gehele dorp Kortgene een feest geworden. Een oi-ga- nisatiecomité, samengesteld uit de ouders, had zich ingezet om deze dag op waar dige wijze te vieren. Maar voor een feestviering is uiteraard geld nodig en daartoe is het comité met lijsten op pad gegaan en gebleken is dat de burgerij de school een bijzonder goed hart toedraagt, want er werd een bedrag opgehaald van niet minder dan ca. f 1500.Een bijzon der prettige bijzonderheid in dit verband is dat er door alle gezindten spontaan werd gegeven. Met dit geld kon er dus iets geoi-ganiseerd worden. De kleuters maakten 's morgens in vro lijke kledij een rondgang door het dorp en hadden 's middags een gezamenlijk „dineetje" op school, dat bestond uit fri- ing van personen en gi-oepen van perso nen in Nederland en daarbuiten. Speci aal wordt daarbij gedacht aan projecten ten behoeve van geestelijk en lichamelijk gehandicapten in Nederland en het sti muleren van het coöperatieve krediet in ontwikkelingslanden. Voor dit doel is door de gezamenlijke Raiffeisenbanken een bedrag van één miljoen gulden bijeengebracht, dat ter beschikking van genoemde stichting is gesteld. De Raiffeisengedachte wordt geken- mei'kt door het bestemmen van het door de eigen gemeenschap bijeengebrachte spaargeld voor de kredietverlening aan de plaatselijke gemeenschap. De spaai'zin bevorderende activiteiten van de Raiffeisenbanken moeten tegen deze achtergronden worden gezien. De activiteiten bereiken een climax tijdens de jaarlijkse Raiffeisenspaarweek. tes (natuurlijk met mayonaise), appel moes, worstjes en ijs toe. Het waren vi-o- lijke eetensgezellen en dat soms kliede rige massa's vettigheid op klei-en, tafel of grond tei'echt kwamen, mocht de pret niet drukken. 's Middags werd er in „De Korenbeurs" een kindervoorstelling geoi-ganiseerd, waar het Haagse Marionettentheater van Frank Koomans de kinderen (ook de kin deren van de Geersdijkse kleutei-school waren hierbij aanwezig) van harte liet meeleven met zijn spx-ookjesfiguren. Na dit evenement vei-zamelden de kleu ters zich samen met de leerlingen van de lagere school op de voormalige oude ka de, waar hondei-den ballonnetjes opgela ten werden. Ook voor de jongelui van de lagere school gaf Frank Koomans een voorstel ling en uit de talrijke reacties kon men opmaken dat dit bijzonder op prijs werd gesteld. 's Avonds was er voor de ouders, oud leerlingen en vei-dere belangstellenden een jubileum-bijeenkomst in „De Koren beurs". De zaal was stamp en stampvol, zeker 250 aanwezigen zaten mannetje aan mannetje (of vrouwtje aan vrouwtje). Men kon op deze avond getuige zijn van een afwisselend programma. De voorzitter van het feestcomité, de heer C. J. van Damme, heette in zijn o- peningswoord o.m. welkom b. en w. van Kortgene en gaf vooi-ts een overzicht van de afgelopen eeuw. „Vele ouderen zullen zich zeker nog mej. Bollemeier herinneren", merkte de heer Van Damme o.m. op, „die de eerste ondei-wijzeres aan de school is geweest. Een 85-jarige oud-leerling noemde haar een klein netig wuufje mee een buste van voren en één op der rik, die mee der stok je venienig ard op je viengers kon tum- mere". Ook aan mej. Sanders bewai-en velen aangename herinneringen, even als aan mej. Bai-entse, die in de ramp nacht om het leven is gekomen. Na de ramp begon eigenlijk een geheel andere pei-iode, waarbij moderne kleuter- leidstei-s met moderne opvoedmethoden de jeugd opvingen. De heer Van Damme eindigde met het citei-en van een aantal humoristische kinderuitspraken. De burgemeester van Kortgene, de heer P. J. Evers, feliciteerde het school bestuur met deze unieke gebeurtenis en merkte o.m. op dat het bij het naslaan der gemeente-archieven eigenlijk geen negatieve noch positieve dingen betref fende de kleuterschool had kunnen vin den. Dat duidt er op, aldus de burgemees ter, dat de school rustig en ongemerkt haar gang gaat en een zeer nuttige func tie heeft in het dorpsleven, zonder daarbij veel aan de weg te timmeren. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van het aanbieden van een geschenk onder cou vert. Hiei-na werd met het programma een aanvang gemaakt. Eerst werd een film vei-toond, gemaakt door de heer L. van de Linde, over een normale schooldag, waarna mej. De Klerk dia's vertoonde van alle huidige leerlingen, die actief en crea tief hun dag vol maken. Veel wordt mo menteel overgelaten aan de vindingrijk heid en de fantasie van de kleuter en men kon daarvan voorbeelden zien op de ten toongestelde tekeningen van de leerlin gen, die onder het motto „Feest" de meest kubistische en surrealistische pi-odukten aan het witte papier toevertrouwd had den. Sommige onhei'kenbare tekeningen wezen op onmiskenbaar talent, althans uitgaande van de moderne opvattingen. Ook werd een giroot aantal oude prent briefkaarten en schoolfoto's tentoonge steld. Na de pauze werden dia's vertoond van oud-Kortgene, van zo'n 50 tot 60 jaar terug. Vele oudere aanwezigen werden hierdoor als het ware teruggevoerd naar hun jeugd, terwijl de jongere aanwezigen kennelijk genoten van dit voor hun onbe kende Kortgene. Er waren zeer oude foto's bij, uit de tijd dat er nog ovei-al sloten waren in het dorp, toen het ver voer nog per gerijtje geschiedde en toen nog overal paax-denuitwerpsels te vinden waren op de nog niet verharde wegen. Een aantal moderne dia's, gemaakt door de heer L. van de Linde, liet op frappante wijze het verschil zien tussen oud en nieuw Kortgene. Onder enthousiast applaus van de aan wezigen bood de heer Van Damme de aanwezige plaatselijke arts, de heer H. Janssen, en de schoolai-ts, de heer Fran sen van de Putte, een boekenbon aan, omdat zij beiden altijd voor het kind klaar staan en daarom bij dit eeuwfeest zeker niet vei*geten mogen worden. Ds. F. C. Willekes sprak een openings- en slotgebed uit. De leden van het feestcomité werden bedacht met bloemen en sigaretten. OPBRENGST ZEEUWSE COLLECTE Colijnsplaat447.10 Kats 160.25 Kortgene 523.10 1130.45 Opbx-engst vorig jaar 1044.25 18% hiervan is bestemd voor de speel tuin in Kats. VOOR DE HUISVROUW. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Van Arkel, tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink. tel. (01199) 3 04. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland OKTOBER hoogwater 19 zaterdag 1.15 13.15 20 zondag 1.37 13.54 21 maandag 2.14 14.30 22 dinsdag 2.48 15.04 23 woensdag 3.22 15.40 24 donderdag 3.58 16.18 25 vrijdag 4.39 17.00 voor zondag 20 oktober 1968 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur de eerw. heer De Jong. Ned.Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2.30 uur ds. B. C. de Gel der. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur H. Avondmaal en 10.30 uur jeugddienst o.l.v. de heer D. Hiensch uit Middelburg. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes (voorb. H. Avondmaal) en 2.30 uur de heer Kraak. Ned.Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur ds. F. C. Willekes Ned. Herv. Kerk Geersdjjk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. A. Sieders uit Bieze- linge. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Blokland. Geref. Kerk Geersdük 10.30 uur ds. Heinen uit Ter Aar en 4 uur ds. Blokland. Geref. Kerk Colijnsplaat 10.30 uur ds. Heuseveldt uit Goes en 5 uur ds. Kramer uit Nieuwdorp. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene Zaterdagavond 19 okt. 7.30 uur student Stuyvenberg uit Bodegraven. Zondag 20 okt. 10, 2.30 en 6 uur leedienst. Wie heeft in het ruilver kavelingskantoor te Kort gene een verkeerde don kergrijze regenjas meege- nom Terug bezorgen op het kantoor of telefonische melding aan 01102 - 1793. Hebt u al een VINALON zeem bij ons gehaald? Nn 4.95. Drogisterij Krediet Hoofdstraat - Kortgene Tot onze grote droefheid overleed heden, op achtenzestig jarige leeftijd, in het ziekenhuis „Bergzicht" te Goes, onze lieve man, vader en grootvader Marinus van der Weèle Pzn. Colijnsplaat: M. C. N. van der Weele - Israël. Gouda: P. G. van der Weele. M. A. S. van der Weele - Dekker Colijnsplaat: G. P. van der Weele. A. J. M. van der Weele - Onderdijk. L. M. van der Weele. M. van der Weele - Vogelaar en kleinkinderen. Colijnsplaat, 11 oktober 1968. Havelaarstraat 70a. De teraardebestelling heeft dinsdag 15 oktober j.l. plaats gehad. Markusse - Wissenkerke De elegante verlovingsring Lange Noordstraat 6 - Middelburg - Tel. 2443 TE KAMPERLAND begint dinsdag 22 oktober te 19.30 uur in het Groene Kruisgebouw. Totaal 4 avonden. Cursusgeld 2.50. Medewerking van een vroedvrouw, diëtiste en een kleuterleidster. Iedereen is van harte welkom. Het Groene Kruis. ^ieerlylz warm en modieuó ondergoed voor dames en heren. In wol en half wol. Verkrijgbaar bij Damesmodehuis De Drie Spuiten Korte Delft 6, Middelburg, Tel. 20 06. Van Nelle theezakjes van 95 voor 0.86 1 pondspak (500 gr) koffie voor 2.85 1 groot pak strooinootjes voor 0.89 4 grote repen gevulde chocolade De Heer voor 0.98 3 rollen topdrop voor 0.69 150 gram bonbons voor 0.98 Groente-, kippe- of tomatensoep, per blik 0a69 2 blik leverpastei van 1.68 voor 1.00 2 grote flessen Sprite-Up voor 1.18 2 grote flessen appelsap voor 0.98 1 literfles koffie melk voor 1.39 1 blik makreel voor 0.69 U ziet mevrouw, allemaal heel heel erg voordelig voor u, en u weet het beslist van de beste kwaliteiten. Beleefd aanbevelend,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3