NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD zmzmzzz~zz zzzuzuz yvvvvv Pion vier heeft DE schoenen Bi n==5-= Staten van Zeeland (2) anders dan andere ■r BC1" |~fr No. 3322 Zaterdag 19 oktober 1968 72e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Werkgelegenheid. De geregistreerde arbeidsreserve in Zee land was de eerste zes maanden van 1968 hoger dan in het eerste halfjaar van 1967. De nieuwe industrieën tonen voor een groot gedeelte een constante perso neelsbezetting, met uitzondering van de nieuwe chemische industrieën, die nog personeel aantrekken. De personeelsbe zetting van langer gevestigde bedrijven loopt terug o.a. tengevolge van rationa lisering. De landbouw blijft een duide lijke vermindering der werkgelegenheid vertonen. Gehoopt wordt, dat een kentering ten ongunste, met name in de sector woning bouw, alsnog vermeden kan worden. Ge wezen wordt op het tijdelijke karakter van werkgelegenheid bij de uitvoering van Deltawerken, kanaalwerken, Gent- Terneuzen en Schelde-RijnVerbinding. Deze bijzondere werken versluieren de werkgelegenheidssituatie, die naar het oordeel van gedeputeerde staten minder rooskleurig is. „Het uitblijven van nieuwe industriële vestigingen zou in dit verband én voor de arbeidsmarkt én voor het vestigingsoverschot op de bevolkings balans, dat wij de laatste jaren mochten constateren, ernstige gevolgen hebben", aldus het college. Landbouw. Vele ondernemers in de agrarische be drijfstak ondervinden de laatste tijd grote financiële moeilijkheden door de lage prijzen van landbouwprodukten en de ge stegen produktiekosten. Het beleid op provinciaal niveau is vooral van struc turele aard ten aanzien van bepaalde voorzieningen (wegen, ruilverkaveling, waterbeheersing). Uit een staatje blijkt, dat het aantal door mannen bezette ar beidsplaatsen in de Zeeuwse land- en tuinbouw is afgenomen van 30.992 in 1947 (37 procent van het totaal) tot 14.100 in 1967 (17 procent). Ook deze ontwikke ling accentueert het grote belang van regionale industrialisatie. Verheugend is, dat deze zienswijze in agrarische kring weerklank vindt. Met het agrarische be drijfsleven bestaat een zodanig goede sa menwerking, dat het beleid meestal in gemeenschappelijk overleg op belangrij ke punten als ruimtelijke ordening, indu strialisatie, recreatie en grondverwerving voor gemeenschapsdoeleinden kan wor den opgebouwd. Visserij. Op verzoek van en in overleg met Ze- vibel is een studiecommissie in het leven geroepen voor de visserijhavens. De hoop wordt uitgesproken, dat op grond van de studie nog dit jaar kan worden ge komen tot een standpunt, waarop het verdere beleid ten aanzien van de Zeeuw se visserij havens kan worden gebaseerd. Een beperkt aantal kwekers zet de oes tercultuur in de Oosterschelde voort. De opbrengst in 1967 bedroeg 5.31 miljoen tegen 4.98 miljoen in 1966. De opbrengst stijging, die zich het eerste jaar na de vorstschade (winter 19621963) heeft voorgedaan, zal zich waarschijnlijk voort zetten als gevolg van de hernieuwde benutting der percelen op de Yerseke- bank. De plannen voor de mosselverwa- terproef bij Texel verkeren in een ver gevorderd stadium. Volkshuisvesting. Ernstig ongerust zijn gedeputeerde sta ten over de woningproduktie in de ko mende tijd, nadat de afgelopen jaren deze produktie een verheugende stijging te zien had gegeven: 3.757 gereed geko- men huizen in 1967 en waarschijnlijk 3.900 tot 4.000 dit jaar. Konden vorig jaar nog 4.600 vergun ningen voor woningbouw worden afgege ven, dit jaar mag op niet meer dan 2.600 worden gerekend. Deze teruggang is te wijten aan het feit, dat een nauwe relatie is gelegd tussen de activiteiten van de woninbouwcorporaties in de wo ningwetsector en die activiteiten in de premiesector. Daarbij is het geringe aan tal woningwetwoningen, dat jaarlijks aan Zeeland wordt toegewezen, de oorzaak, dat het totale aantal woningen snel te rugloopt. Dit is in hoge mate verontrus tend, omdat de bouwcapaciteit van rond 3.500 huizen per jaar beslist moet worden gehandhaafd met het oog op de verdere ontwikkeling. Met die 3.500 wordt misschien enigs zins vooruitgelopen op de directe be hoefte. Er moet echter nog een groot aantal slechte woningen worden vervan gen en bovendien moet voldaan kunnen worden aan een grote vraag naar wonin gen, wanneer een industrie zich wil ves tigen. Zou de aanwezige bouwcapaciteit eenmaal aanzienlijk teruglopen, dan zal zij slechts uiterst moeizaam weer kunnen worden opgebouwd. Reeds thans is er als gevolg van de daling van het aantal vergunningen een tendens merkbaar tot afstoting van werknemers. Gevreesd moet worden, dat het aantal werknemers in de bouwsector per ultimo 1968 circa 400 tot 500 lager zal zijn dan per ultimo 1967. Gedeputeerde staten hebben de minister van volkshuisvesting van hun veront rusting blijk gegeven en een onderhoud aangevraagd. Sociaal-culturele infrastructuur. Het bedrag van ruim twee miljoen, door het rijk aan Zeeland voor de pe riode 1966 tot en met 1968 toegewezen voor de sociaal-culturele infrastructuur, is bijna geheel verdeeld. Dit jaar werden voor subsidie voorgedragen: zwembaden te Middelburg en Vlissingen, sociale werkplaats Tholen, concertzaal Zierikzee en huisvesting stichting Centrale Platte landsbibliotheek te Goes. In het hoofdstuk openluchtrecreatie en toerisme wordt een overzicht gegeven van het aantal toeristische overnachtin gen in Zeeland van 1957 tot 1967 (resp. 1 miljoen en 5.8 miljoen), alsmede van de verleende subsidies in de kosten van de verbetering der toeristische infrastruc tuur. Voorlichting. De activiteiten op het terrein van de voorlichting hebben zich zodanig uitge breid, dat moest worden overgegaan tot de aanstelling van een assistent van de voorlichtingsambtenaar. Met name de verzoeken om informatie van de zijde der publiciteitsmedia in en buiten de provincie nemen in aantal en inten siteit voortdurend toe. Ten behoeve van de Prov. Zeeuwse Brugmaatschappij wordt op intensieve wijze aan de voor lichting over de Zeelandbrug meege werkt. Het Zeeuwse Bulletin blijkt in het gehele kader der voorlichting een niet te onderschatten functie te vervul len. Gedeputeerde staten zijn van oordeel, dat een reële voorlichting, die zich ken merkt door openheid en die ervan uit gaat, dat de overheid is ten dienste van de bevolking, het beeld dat men heeft va'n de provincie gunstig kan beinvloeden. Ook kan op deze wijze de afstand tussen bestuur en besturen in niet onbelangrijke mate worden verkleind. Voor de kleurenfilm „Waar de zee het land ontmoet" bestaat allerwege grote belangstelling. Zij is o.a. vertoond in de cineacs der grote steden in het westen des lands en voor het personeel der koninklijke landmacht. Daarnaast von den zeer vele vertoningen plaats voor zeer uiteenlopende groepen in en buiten de provincie. Cultuur. In het hoofdstuk cultuur wordt uitvoe rig aandacht besteed aan het beroeps toneel, de beroepsmuziek, een amateur orkest en kooruitvoeringen met beroeps versterking, het Zeeuws Jeugdorkest (dat in het komende seizoen in Folkestone een concert gaat geven), aan de Vere niging Jeugd en Muziek, aan het ama teurtoneel en aan de integratie van in stellingen voor de kunstzinnige vorming. Ten behoeve van 59 aankopen van werken van Zeeuwse beeldende kunste naars met rijkssubsidie door particulie ren is in 1967 een aanvullend subsidie van 15 procent toegekend, waarmee een bedrag van 1.840.75 was gemoeid. In de culturele uitwisseling met West- Vlaanderen komt meer tekening. Begin 1969 zal (waarschijnlijk in Goes) een tentoonstelling worden gehouden van werk van hedendaagse Westvlaamse schilders. Ook zullen in drie Westvlaamse steden voorlichtingsbijeenkomsten over Zeeland worden belegd. Musea. Gedeputeerde staten hebben moeten afzien van verdere medewerking aan de eventuele totstandkoming van een Delta museum, nu het rijk niet in staat is de nodig geachte financiële toezeggingen te doen om dit project van de grond te krijgen. Vast staat wel, dat de Kanunnikenwo ningen in de Abdij te Middelburg be schikbaar komen voor de huisvesting van het Zeeuws museum. De vooi*waar- den voor de ingebruikneming staan echter nog niet vast en met de onderhandelin gen op departementaal niveau zal nog wel enige tijd zijn gemoeid. Er wordt naar gestreefd volgend jaar met de res tauratie van het complex te beginnen. Men denkt er ruim twee jaar voor nodig te hebben. Op zijn vroegst zal in 1970 met een verhoging der exploitatiekosten voor het Zeeuws Museum rekening moe ten worden gehouden. Te zijner tijd zullen mededelingen worden gedaan over de wijze waarop de provincie steun kan verlenen ter bevordering van een goede inrichting en een goed beheer van de verzamelingen in de regionale en plaat selijke musea en oudheidkamers, met inbegrip van de beschrijving van die verzamelingen. Provinciale bibliotheek. De jongste uitbreiding van de gebou wen der provinciale bibliotheek schept o.a. mogelijkheden voor de opbouw van een muziekbibliotheek en een verdere ontplooiing van tentoonstellingsactivitei ten. In voorbereiding is een coördinatie van een aantal werkzaamheden van biblio theektechnische aard. De hoop wordt uitgesproken, dat subsidiëring van rijks wege der provinciale bibliotheek op titel van regionale wetenschappelijke biblio theek binnen afzienbare tijd tot de mo gelijkheden zal gaan behoren. Er kan voorts een voorstel worden gedaan tot mede-oprichting, tezamen met de nv Kon. Mij. „De Schelde" en de Vereniging voor nijverheidsonderwijs te Vlissingen, van de Zeeuwse bibliotheek voor technische en natuurwetenschappen, annex documentatiecentrum. Begin dit jaar is opgericht de Stichting Federatieve provinciale bibliotheekcen trale Zeeland, een fusie van de Centrale Plattelandsbibliotheek voor Zeeland en het Katholiek Bibliotheekcentrum. In verband hiermee hebben gedeputeerde staten een commissie ad hoe ingesteld voor de bestudering der lectuurvoorzie ning. Over het inmiddels uitgebrachte rapport beraadt het college zich, vooral met het oog op de de aan het voorstel verbonden financiële consequenties. Geestelijke en lichamelijke vorming. Van de 270 aanvragen voor het studie jaar 19671968 heeft het bestuur van het Zeeuws Studiefonds er 100 toegewe zen tot een bedrag van 107.050.145 aanvragen werden afgewezen wegens voldoende rijkssteun dan wel door be langhebbenden ingetrokken, terwijl 125 aanvragen werden afgewezen op grond van studieprestaties, het inkomen van de ouders of anderzins. Per 31 december 1967 was in totaal 855.000.aan rente loze voorschotten verleend, waarvan 205.400.inmiddels is afgelost. - De Zeeuwse Sportraad wil volgend jaar een meerdaagse bijeenkomst van leiding gevende figuren uit de sportroganisaties beleggen om over een aantal problemen te spreken. Naar aanleiding van een verzoek van de N.S.F. heeft het dagelijks bestuur van de sportraad zich in principe uitgesproken voor een overheidssubsi diëring van provinciale afdelingen van landelijke sportorganisaties. In welke situatie dit in Zeeland het meest gewenst zal zijn kan pas op een later tijdstip worden aangegeven. Een werkgroep van de Zeeuwse Jeugdraad hoopt binnenkort een rapport uit te brengen, waarin de essentiële punten uit het z.g. Cowerrap- port met betrekking tot het provinciale, regionale en plaatselijke niveau worden aangegeven, waarin deze punten aan de Zeeuwse situatie worden getoetst, waarin punten voor een visie op een provinciaal en plaatselijk of regionaal beleid worden genoemd en waarin een programma ter voorlichting van het plaatselijke en re gionale vlak zal zijn opgenomen. Maatschappelijk werk en volksgezondheid De Zeeuwse raad voor maatschappelijk werk heeft zich het afgelopen jaar in tensief beziggehouden met de planning van verschillende aspecten van de maat schappelijke zorg. Het belangrijkste daar bij was het opstellen van een ontwikke- lingsschets individuele sociale dienstver lening. De werkgroep dagverblijven zwakzinnigen bracht rapport uit over de behoefte en spreiding van dagverblij ven voor geestelijk gehandicapten. De gemeenten in de Zeeuws-Vlaamse kanaal zone zullen meewerken aan het totstand komen van een tehuis voor deze groep. Op Schouwen-Duiveland zijn verschil lende levensbeschouwelijke groeperingen bezig aan de vorming van één instituut voor het oprichten en exploiteren van een gezinsvervangend tehuis voor gees telijk gehandicapten. De toenemende samenwerking tussen de provinciale diaconale commissie der Ned. Herv. Kerk, de stichting Geref. sociaal centrum, de Katholieke raad voor maatschappelijk werk en Humanitas heeft geleid tot de oprichting van de stichting Federatie van samenwerkings organen voor sociale dienstverlening in Zeeland. Men kan nu nieuwe taken ter hand nemen en gespecialiseerde func tionarissen aanstellen. In de geleidebrief zijn verder enkele beschouwingen gewijd aan de regionale woonwagencentra, aan de bejaardenzorg, aan de verpleegtehuissituatie, aan de geestelijke volksgezondheid, aan de lucht verontreiniging en aan de vleeskeurings diensten. Wat de luchtverontreiniging betreft wordt o.a. medegedeeld, dat de technische commissie kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen haar werkzaam heden praktisch heeft beëindigd. Vast is komen te staan, dat de situatie een gun stige wijziging heeft ondergaan, hetgeen zonder meer te danken is aan de mede werking van het bedrijfsleven. CONSTANTE KWALITEIT - 28 STUKS fijêj Kruiswoordpuzzel no. 102 12 3 i IS 9 ■■pö- TT"" |Ï2^ 14 iBp5 16-1 JÏ7 22 23 24 RB 2 5 5 6 7 8 12 ÉBP 17 ^TBlÏ8 ■23 M3Q 32 34 37 ■■38 39 45 46 ^J47 56 57 ■■58~ 6Ï 44 147 48 49 ^H59 KO 62~ ™JI R Horizontaal 1. vorstelijke titel 5. voedsel 9. kledingstuk 10. deel van de Bijbel 12. pers. voornaamw. 13. watering 14. grondtoon 15. bloem 17. deel van een geweer 18. titel 20. opgerold stuk vlees 22. stof 25. omwenteling 28. slimme 29. aanw. voornaamw. 30. rustoord (Bijb.) 31. boom 33. meisjesnaam 35. Moh. heilige schrift 38. adellijke titel 41. bekende opera 42. lofdicht 43. jongeman 45. koper, cliënt 47. einduitkomst 50. bloem 51. soort schip 53. Germ. Godheid 54. riem van jachthonden 55. stofmaat 56. Bijbelse naam 58. N.V. (Duitse afk.) 59. voorzetsel 60. gewicht 61. plaats in Utrecht 62. familielid Verticaal 1. vrucht 2. bedorven 3. pers. voornaamw. 4. ruisend-brommend ge luid maken 5. meemaken 6. geogr. aanduiding 7. uitroep 8. rangtelwoord 11. versiering 12. gebruik in kleding 16. wintervoertuig 17. jongensnaam 19. paar, tweetal 21. meisjesnaam 23. reeds 24. zelfstandig deel van een verhaal 26. groot dier 27. tot en met 32. spoedig 34. aanzien 35. kronkel in een kabel 36. negende maand van het Moh. jaar 37. soort schaatsen 38. grillig met iets omsprin gen 39. ranonkelachtige plant 40. houten vat 41. klaar 44. soort onderwijs 45. bittere drank 46. uniek 48. ovenkrabber 49. zachte, sappige 52. groente 55. klein takje 57. dierengeluid 60. Frans onbep. voorn.w. Oplossing kruiswoordpuzzel no. lOl Horizontaal 1. on; 3. ala; 6. bok; 8. is; 10. koel; 11. Dante; 14. orde; 15. imam; 17. arak; 19. bad; 21. Ameland; 23. fez; 25. opa; 27. Nel; 28. ako; 30. strand; 33. etappe; 35. sar; 36. ra men; 39 NTS; 40. ja; 41. keet; 42. liga; 43. as; 44. aai; 46. nodig; 48. ral; 50. Ernest; 52. enigma; 55. nto; 56. eem; 58. oei; 59. pro; 61. Finland; 64. ode; 66. tang; 67. riet; 69. Pisa; 70. geest; 72. olie; 74. at; 75. koe; 76. alp; 77. me. Verticaal 1. o.k.; 2. nota; 3. Ali; 4. Adam; 5. in; 6. Bern; 7. kok; 8. idee; 9. se; 12. amen; 13. taal; 16. maan; 18. adat; 19. bas; 20. Dora; 22. leem; 23. fopt; 24. zee; 26. parkiet; 29. kanarie; 31. tsaar; 32. Drent; 33. enige; 34. psalm; 37. Ato; 38. Eli; 45. anno; 47. deel; 49. agio; 50. elp; 51. sofa; 53. node; 54. are; 56. enge; 57. mars; 60. ruit; 62. Inge; 63. Nita; 65. duim; 66. tak; 68. top; 69. pa; 71. eb; 73. Ee. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1