Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 12 oktober 1967 no. 3321 Vervolg begroting Gedeputeerde Staten Markusse Wissenkerke Burgerlijke stand RecreatiegemeeDschap „Het Veerse Meer" moedelijk voor de provinciale waterstaat een geheel nieuw gebouw zal moeten worden gesticht, omdat voorzieningen in de huisvesting van de dienst aan de Rou- aanselcaai te Middelburg niet meer op doelmatige wijze kunnen worden gereali seerd. Ook de tweede fase van de verbetering der provinciale bibliotheek en de recon structie van enkele panden aan de Korte Giststraat zal de jaarlijkse lasten doen stijgen. Er zijn op de begroting ramingen opgenomen voor een versterkte afschrij ving op het Provinciehuis en voor de vorming van een nieuwbouwfonds en wel twee ton. Ook is de mogelijkheid open gehouden voor een versterkte storting in' de risico reserve voor de Zeelandbrug. Er resteert uiteindelijk een post voor onvoorziene uitgaven van f 589.643.Deze post zal in grote lijnen de volgende bestemming krijgen: f 275.voor stijging personeels kosten; f 50.000.voor prijsstijgingen; f 150.000.voor verhoging van bestaan de en toekenning van nieuwe subsidies; f 114.643.voor nieuwe uitgaven. De gewone dienst voor 1967 zal naar verwachting een batig saldo van f 169.000.te zien geven, de gewone dienst voor 1968 zal waarschijnlijk geen nadelig slot opleveren. De wegen. De aanleg van de belangrijke noord- zuidverbinding oostelijk van het kanaal Gent-Terneuzen, de z.g. Tractaatweg (die dit jaar had moeten beginnen) is naar een later tijdstip verschoven. Een deel der Neem: een. film van bijv. .21* DIN.| Vermijdt spiegelende vlakken^ in def I achtergrond van uw opname. De be steg s opname-afstand is ca; 2'/2. meter voorst i opnamen in de huiskamer. Hebt u eerel iossejlitser9 Richt uw flitser dan een^tii naar het witte plafond. Stel uw lens-j f opening dan tenminste 2 diafragma's: fei •- verder open dan anders. j; geplande werken is gereed of in uitvoe ring. Deze werken trekken verkeer aan zodat zo spoedig mogelijke aanleg van de Tractaatweg noodzakelijk is. Bij Rijkswaterstaat is erop aangedron gen aan het zuidelijk gedeelte voorrang te verlenen. Met de verbetering van de verbinding van Zeeland met Rotterdam via de Zee landbrug worden goede vorderingen ge maakt. Verwacht wordt, dat de Heinen- oordtunnel voor medio 1969 in gebruik kan worden genomen. Op het programma voor 1969 staan: verbetering van de weg Noordgouwe-Zonnemaire, aanleg weg Haamstede-Westerschouwen, aanleg baan splitsing bij Tholen, grondaankopen voor de aanleg van de rondweg Tholen, ver vanging brug in de weg Goes-'s-Graven- polder, aanbrengen deklaag op de weg Zuidsloe-Stoofweg, doortrekken van de Stoofweg-Rijksweg 58, grondaankopen voor weg 's-Gravenpolder-Vierwegen, aanleg derde fase oost-westverbinding Noord-Beveland, reconstructie traverse Geersdijk, grondaankopen voor weg Mid- delburg-Zuidsloe, vervanging brug in weg Middelburg-Veere, baanverdubbeling in weg Souburg-Vlissingen, maken van spui- duiker in weg Driewegen-Axel, aanleg/ vei'betering weg Derde Verkorting-Zwar- tenhoek, aanleg/verbetering weg Water- landkerkje-St. Kruis, verbetering weg Cl inge-Nieuw-N amen. De waterschappen. Aangekondigd wordt de indiening van een „raamreglement" voor de water schappen in Zeeland ter vervanging van het algemene gedeelte der reglementen van de verschillende grote waterschap pen en van het oude algemene reglement voor polders en waterschappen in Zee land. Teleurstelling wordt uitgesproken over het feit, dat de bijdragenwet Delta-wer ken nog niet tot stand is gekomen. Medegedeeld wordt, dat in het kader van het Interprovinciaal Overleg aan de minister van verkeer en waterstaat is be richt, dat er bezwaren zijn tegen het rap port van een interdepartementale werk groep over de waterschapsfinanciën. Deze werkgroep wilde de „oneigenlijke" water- schapstaken afstoten en beheer en onder houd der Noordzee-hoogwaterkeringen door het rijk doen overnemen. Tegen dat laatste bestaan bij gedeputeerde staten ernstige bedenkingen; wat het eerste be treft is het stanpunt, dat eerst het rap port van de commissie ter bestudering van het gehele instituut van het water schap (de z.g. diepdelverscommissie) dient te worden afgewacht, omdat de si tuatie van provincie tot provincie en van waterschap tot waterschap verschilt. Ge pleit wordt voor een interimregeling ter verlichting van de druk op de water schappen (doeluitkeringen). Ruilverkavelingen. De ruilverkaveling Walsoorden is vol tooid, die van Canisvliet nadert haar vol tooiing. In Stoppeldijk en op Noord-Beve land is het werk ver gevorderd. De werk zaamheden in de ruilverkaveling Koe wacht vinden goede voortgang, die in De Poel-Heinkenszand komen op gang. In voorbereiding zijn de ruilverkavelin gen Kieldrecht, Ossenisse, Kapelle-We- meldinge en de Braakmanpolders. Ver wacht wordt, dat de voorbereiding in res pectievelijk de jaren 1969 tot en met 1972 zal zijn afgesloten. Stoombootdiensten. Voor de Provinciale Stoombootdiensten blijft het een spannende tijd tot de inge bruikstelling van de tweede dubbeldeks veerboot begin 1970. Onverhoopt uitval len van de „Prinses Christina" in perio den, waarin het veer Vlissingen-Breskens veel materieel vraagt, zal zeker moeilijk heden geven. Voor vei-vanging van de dubbeldekker op Kruiningen-Perkpolder is inmiddels de „Prinses Irene" aange past (verbouwing der z.g. kopeinden om aanleg in de fuiken te Kruingen en Perk- polder mogelijk te maken). De „Prinses Beatx-ix" en de „Prinses Margriet" zullen binnenkort eenzelfde operatie ondergaan. De fuiken in Vlissingen en Breskens zijn hierop reeds ingesteld, zodat binnen af zienbare tijd genoemde vier boten volle dig uitwisselbaar zullen zijn. De indiensttreding van de dubbeldek ker is niet geheel zonder kinderziekten verlopen. Toch vaart het schip vanaf be gin juli 1968 een 50-minutendienst, het geen mogelijk blijkt door een intensieve voorbereiding en een volledige inzet van het personeel. Cf het tempo kan worden volgehouden indien de bezettingsgraad van het schip over de dag gespreid be langrijk toeneemt, moet worden afge wacht. Over de aanpassing van de veerhaven te Breskens en het inrichten van een nieuwe veerhaven in Vlissingen kunnen Gedeputeerde Staten nog weinig zeggen. Rijkswaterstaat is druk bezig met de voorbereidingen, maar over het tempo van realisering is nog geen concreet ge geven bekend. De afzonderlijke veerdiensten. Wat de dienst Vlissingen-Breskens be treft wordt meegedeeld, dat ook dit jaar juli de topmaand was met een totaal aan vervoerde auto's van 163.842 tegen 152.896 vorig jaar. Tot en met augustus was er een stijging in het aantal vervoer de auto's van 6,3 procent tegen een toene ming van 16 en 19,5 procent respectieve lijk in 1967 en 1966. Voor een belangrijk deel wordt de afvlakking der toeneming toegeschreven aan de tariefsverhoging per 1 maart 1968. Indien dit zo is, zal 1969 een herstel te zien moeten geven. Op het veer Kruiningen-Perkpolder waren de stijgingspercentages van de maanden juli en augustus j.l. vergeleken met deze maanden van vorig jaar resp. 18,1 en 12,5. Momenteel worden op werk dagen op dit veer meer dan 900 vracht wegens vervoerd. Na de ingebruikstelling van de dubbeldekker en het leren rijden van het publiek op de nieuwe dienstrege ling zijn geen „achterblijvers" meer gere gistreerd. Op Terneuzen-Hoedekenskerke gaven de maanden juli en augustus 1968 een te ruggang in het aantal vervoerde auto's te zien (van 5.895 tot 5.580 en van 5.447 tot 5.227). Deze vermindering is mede ver oorzaakt doordat de motoren van de dienstdoende schepen een volledige be nutting der dekruimte niet meer toelaten. Bij volledige belading blijkt het n.l. niet altijd meer mogelijk om een zodanige snelheid te halen, dat de tweeuursdienst op tijd wordt volbracht. Tot welke resul taten het overleg over de vraag op welke wijze de veerdienst in de toekomst zal wox-den uitgeoefend zal leiden is nog niet bekend. De Zeelandbrug. De eerste acht maanden van 1968 ga ven een duidelijke stijging te zien ten opzichte van het verkeer in de eerste acht maanden van 1967. Voor de perso nenauto's waren de cijfex-s: stijging 66.363 (10 procent) van 661.793 tot 728.156 (resp. 1967 en 1968), voor de lichte vrachtwa gens: stijging 6.303 (14 pet.) van 43.420 tot 49.723, voor zwai'e vrachtwagens: stij ging 6.063 van 15.640 tot 21.703 (39 pro cent). Voor 1969 kon evenmin als voor 1968 een sluitende begroting worden opgesteld. Dank zij enkele niet onbelangrijke toe voegingen in de loop van dit jaar aan de risicoreserve is het mogelijk het exploi tatieverlies voor 1969 nog intern te vex- werken. Omtrent de verder te verwach ten exploitatiemogelijkheden kan nog geen inzicht worden gegeven: de raad van commissarissen der N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij wil de invloed van het gei'eedkomen van de Heinenoord- turxnel, alsmede de meer dan normale verlceerstoeneming via de Zeelandbrug, in zijn plannen op lange termijn betrek ken. Een verantwoorde exploitatie-opzet voor de komende tien jaar kan niet voor het volgende jaar worden overgelegd. Op timaal zal het economisch i-endement van de brug eerst na voltooiing der midden route dus met inbegrip van een vaste oevervex-binding Westerschelde tot zijn recht komen. Elektriciteitsvoorziening. Voor 1969 verwacht de nv PZEM een netto-verkoop van 990 miljoen/kWh. Vijf jaar geleden was de omzet ruim 278 miljoen kWh en in 1967 532.735.171 kWh. Om de geraamde verkoop te kun nen realiseren is een bruto-produktie van 1.1 miljard kWh nodig. Dankzij de uit breiding der Centrale Zeeland met twee nieuwe eenheden en de inzet van de satellietcentrale te Terneuzen zal deze produktie kunnen worden gehaald. De uitbreiding der Centrale Zeeland is ech ter aan haar maximum. Voor de verdex'e uitbreiding zijn gronden gex-eserveerd bij Vlissingen-Oost, waar de technische mogelijkheden tot bouw van een grote kernenei'gie centrale volledig aanwezig zijn. Het wachten is nu nog op de „eco nomische" beslissing. Voor 1969 moet de PZEM ruim 34.5 miljoen investex-en (8.5 miljoen uitbrei ding Centrale Zeeland en satellietcentrale, 16.5 miljoen voor hoogspanningsverbin- dingen). De PZEM verwacht een winst van een miljoen gulden bij een omzet van 57.530.000.— Gasvoorziening. De nv ZEG AM verwacht volgend jaar 75 miljoen kubieke meter aardgas te kun nen afzetten tegen 45 miljoen in 1968. Deze spectaculaire groei heeft er mee toe bijgedragen, dat de aanloopvex-liezen beperkt zijn gebleven. Op vijf verlies gevende jaren was gerekend, maar in de praktijk blijkt de ZEG AM reeds in 1967 tot een sluitende exploitatie te zijn gekomen. Met voortvax-endheid is de ont sluiting van de z.g. witte gebieden ter hand genomen. Sas van Gent, Zaamslag en Hoek zijn gereed. Deze maand begint de gaslevering in Westkapelle, 's-Gi-aven- polder en Sint Maartensdijk. In Scherpe- nisse zijn de grootverbruikers aangeslo ten. Het wei'k in Clinge is vrijwel gereed. Het werk in Philippine, IJzendijke, Sluis kil-West en Stroodox'pe is in een ge vorderd stadium. Aanbesteed zijn de wex'kzaamheden voor aansluiting van Biervliet en Aagtekex'ke. De zinker tus sen Wolfaartsdijk en Kortgene wordt ge legd, waardoor de aansluiting van Noord- Beveland op korte termijn een feit wordt. Voor de aansluiting van diverse plaatsen is de voorbereiding aan de gang of vol tooid. Genoemd kunnen worden: Kapel- lebrug, 's Heer-Arendskei'ke, Lewedorp, Wolfaai'tsdijk, Heinkenszand, Kortgene, Colijnsplaat, Scherpenisse en Poox'tvliet. Voorts is de verwachting, dat na de omschakeling van Zierikzee in de tweede helft van 1970 de verdere ontsluiting van Schouwen-Duiveland ter hand kan worden genomen. Personeel. Medegedeeld wordt, dat per 1 sept. j.l. voor het daarvoor in aanmerking komende provinciale personeel de werk tijd is verkort tot 43:,/i uur per week. Om de gevolgen van de vei-mindex-de arbeidstijd op te vangen zal het perso neel met enkele leden moeten worden uitgebreid. De salai'issen van het pro vinciaal personeel zullen met ingang van 1 januai'i 1969 door middel van de com puter van de PZEM worden berekend. De als gevolg hiervan vrijkomende twee krachten zullen op andere afdelingen der provinciale griffie woi'den geplaatst. Een begin is gemaakt met de voorbex-ei- ding van een cursus, welke gedenen, die in dienst van de provincie tx-eden, de nodige voorlichting zal geven omtrent de taak van het provinciaal bestuur en de functionex-ing van het ambtelijk ap- pax-aat, dat dit bestuur tex-zijde staat. Ruimtelijke ordening. Met de omschakeling van het oude wettelijke bestel naar bestemmingsplan nen volgens de wet op de i'uimtelijke ordening zijn verdere voi-deringen ge maakt. De richtlijnen voor de bestem mingsvoorschriften voor het buitengebied zijn toegezonden aan de gemeentebestu ren, aan de in Zeeland wei'kzame stede- bouwkundige adviesbux-eaus en aan de grootste gemeentelijke technische dien sten. Gedeputeerde Staten zeggen, dat zij ernaar stx-even te voorkomen, dat het agrarische buitengebied hoe langer hoe meer wordt bebouwd met verspi'eide woningen en dat zij de „groene ruimte" als een element van vitaal belang voor de leefbaarheid der provincie zoveel mo gelijk willen vrijhouden van woonbe bouwing, die daar functioneel niet thuis hoort. Woningen, nodig voor een goede agrarische bedrijfsvoering, moeten daar wel kunnen worden gebouwd. Wat het streekplanwerk betreft wordt o.a. gezegd, dat de tweede, algehele her ziening van het streekplan Schouwen- Duiveland zover gevorderd is, dat dit najaar een eerste uitspraak daarover van de pi-ovinciale planologische commissie kan worden gevx-aagd. Daarna zal veler lei overleg volgen met daai'op aanslui tend gelegenheid om op het voor-ontwerp te reageren. De officiële tervisielegging zal vermoedelijk niet voor 1970 kunnen plaatsvinden. Het ontwerp-streekplan W.Z.-Vlaan deren zal in maart 1969 ter vaststelling aan de px'ovinciale staten worden aange boden. De voltooiing van het ontwex-p- streekplan voor O.Z.-Vlaanderen en de kanaalzone woi'dt momenteel belemmerd, doordat omtrent verschillende belangrijke factoren nog geen zekerheid bestaat. Voor het streekplan Oost-Zeeland zijn vele voorbex-eidende studies verricht en schetsen vervaardigd, waarbij een goed contact met de PPD van Noord-Brabant woi'dt onderhouden. Het geven van meer vaste vorm aan dit ontwerp wordt steeds vertraagd door de vele onzekerheden over de huidige en toekomstige kanaal verbindingen in dit deel der px-ovincie, zoals het Schelde-Rijnkanaal, het even tuele toegangskanaal naar het Reimers- waalplan en de toekomstige functie van het kanaal door Zuid-Beveland. Studies worden gemaakt voor de x-ecx-e- atieve ontwikkeling van de afgesloten Oostex'schelde. Dit gebeurt in het verband van de Commissie Ini'ichting Deltawer ken, waarin o.a. de betrokken Zeeuwse diensthoofden zitting hebben. Deze ma terie wordt eveneens bestudeerd door de Werkgroep Ontwikkeling Zeeland. Meerjarenplanning. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de colleges van gedeputeerde staten en Rijnmond gevraagd bouwstenen aan te dragen voor een meerjarenplanning voor de realise- ï'ing der in de Tweede nota voor de ruimtelijke ordening gestelde doeleinden (een financieel-economische onderbouw). Gedeputeerde staten zeggen deze plan ning zeer belangrijk te achten, niet al leen voor het x-egeringsbeleid, maar ook als richtsnoer voor het px'ovinciaal be leid. De Zeeuwse bijdrage zou kunnen worden gezien als een onderbouw voor de Ontwikkelingsschets 1967. De werk- groep Ontwikkeling Zeeland (waarin de hoofden van dienst zitting hebben) heeft opdracht gekx-egen tot het opstellen van een meerjarig investei-ingspi-ogramma, dat alle terreinen van overheidszorg om vat, ongeacht of de te treffen voorzie ningen voor rekening van x'ijk, px-ovincie, gemeente of enig ander overheidsox-gaan komen. Het merendeel van het vereiste materiaal is verzameld en de wex-kgx-oep staat nu voor de taak een methode te ontwikkelen om de gegevens vergelijk baar te maken, zodat de deelprogramma's op elkaar kunnen worden afgestemd en kunnen worden samengevat in een har monisch totaalpi-ogramma, waarbij elk der onderdelen in hetzelfde tempo op de te verwachten ontwikkeling vooruitgi'ijpt. Minister Schut heeft om een overzicht gevraagd van de ui'gent geachte px-ojecten met ruimtelijke consequenties voor de eerstvolgende vijf jaren en voor de pe riode tot 1980. Het is de bedoeling deze projekten op een kaart in beeld te bren gen, vooi-zien van een toelichting. Haven- en industriegebieden. Voor de jaren 1969 tot en met 1972 is op uitnodiging van de minister van eco nomische zaken een nieuw programma voor infrastructurele werken opgesteld. Voor het jaar 1969 mag worden gerekend op een subsidie van zes tot zeven miljoen gulden. Betreurd wox-dt, dat bij de voor- bex-eiding van het wetsontwex-p Haven schap Vlissingen opnieuw stagnatie is ontstaan, zodat het nog steeds niet bij de Tweede Kamer is ingediend. Op grond van informaties van departementale zijde moet wat het havenschap Terneuzen- Kanaalzone betreft worden gex-ekend op een synchroon lopen met de gemeentelij ke herindeling. In overleg tussen de betrokken minis- tex-s en het dagelijks bestuur van het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest Nedex-land is een bepaalde taak- vei'deling overeengekomen in die zin, dat sommige van de in het z.g. groene boekje genoemde studieopdrachten van x-ijkswege, maar met medewerking van deskundigen van de partners en dat studieopdrachten vanwege het Ovex-leg- orgaan, maar met de actieve medwex-king van rijksambtenaren zullen worden ver richt. Zoveel mogelijk zal worden aange knoopt bij onderzoekingen, die al aan de gang zijn teneinde dubbel wex-k en naast elkaar werken te voox-komen. Het dagelijks bestuur heeft verder op dracht gegeven tot het verx-ichten van een studie naar de toekomstige beheersvox-m voor het gehele Deltahavengebied. De studiegroep wox-dt voorgezeten door de Griffier van de Zeeuwse Staten, die se- cx-etaris van het Overlegox-gaan is. (Slot volgende week). Nog steeds wordt er forel gevangen. Het loopt wel niet druk, maar die gevangen worden wegen over de kilo. U kunt ze vangen met land- wox-men en de spinner, maar ook met een stukje vlees of iets dex-gelijks. VOORSTRAAT 7 heeft alles voor de hengelsport. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de postcommandant der Rijkspolitie te Kamperland zijn inlichtingen te ver krijgen omtrent een wollen das. WISSENKERKE Gebox-en: 3 sept. Elisabeth Cox-nelia, d. v. C. L. J. Meulenberg en M. A. Nonne- kes. 4 sept. Tanja Elizabeth, d.v. P. Vex-- sluis en P. E. Kole. 19 sept. Jan Cox-nelis, z.v. L. C. de Viser en J. W. F. Bek. 20 sept Gex-ard Jan, z.v. C. J. de Schipper en W. M. Goovei-s. Ondertx-ouwd: Daniël Blok, 21 jr. te Kox-tgene en Elisabeth Kouwer, 21 jr. 27 sept. Bastiaan Max-inus Wolse, 23 jx\ en Klazina Cox-nelia de Nooijex-, 20 jx\ 27 sept. Albertus Pieter van Gilst, 24 jr. te Kortgene en Maria Janna Filius, 23 jr. Getrouwd: 6 sept. Pieter Antheunis Ha melink, 20 jr. te Tex-neuzen en Jannie Le- vina Schrier, 20 jr. 7 sept. Robex-t Frits Hex-inckx, 22 jr. te Delft en Maria Lijntje van Langeraad, 22 jr. 13 sept. Marinus Aax-t Koole, 23 jr. en Maria Blazina Kou wer, 18 jr. 27 sept. Daniël Blok, 21 jr. te Kortgene en Elisabeth Kouwer, 21 jr. 27 sept. Leendert Marcus Heijstek, 21 jr. en Levina van Dijk, 18 jr. Overleden: geen. KORTGENE Geboren: 7 sept. Hubertus Dirk, z.v. C. J. Schrier en J. van der Heijde. 12 sept. Pietex-nella Anne Cox-nelia, d.v. M. I. van de Linde en A. C. de Regt. 15 sept. Corine Annette, d.v. G. Vex-hulst en M. P. Scherp. 20 sept. Cox-nelia Doortje, d.v. M. A. Jaspex-se en H. M. van Lieren. 25 sept. Lourina Adriana Elizabeth, d.v. G. Breas en E. N. Riemens. Ondertrouwd: 6 sept. P. Ventevogel, 30 jr. te Assen en G. C. Levex-man, 19 jr. 12 sept. G. J. Bliek, 30 jr. te Hoedekens- kerke en G. J. Kesteloo, 24 jr. 13 sept. J. de Looff, 21 jr. en A. W. de Lange, 23 jr. 16 sept. H. de Vos, 20 jr. en M. J. de Looff, 17 jr. 27 sept. A. P. Vex-burg, 27 jr. en E. S. Beulens, 27 jr. te Vlissingen. Getx-ouwd: 6 sept. H. E. van Dissel, 33 jr. te Renkum en J. A. Klop, 33 jr. 13 sept. P. M. van Goudswaax-d, 25 jr. te Wissenkerke en K. Huissoon, 29 jr. 13 sept. J. Dobbelaar, 25 jr. te Wissenkerke en L. de Fouw, 22 jr. 20 sept. L. W. Kal- lewaard, 22 jr. en J. S. de Kok, 21 jr. te Goes. Overleden: 6 sept. Dina Huibregtse, 56 jr., e.v. J. Moerman. 21 sept. Michaël Px-ang, 32 jr., ongehuwd, wonende te Maassluis. 25 sept. Adriana van der Wee- Ie, 83 jr., w.v. J. van Gilst 29 sept Krina Catharina van den Hoven, 69 jr., e.v. T. de Looff. Intensivering der werkzaamheden Al werd het maandagmorgeix j.l. op de raadszaal te Wissexxkerke wel niet met zoveel woorden gezegd, uit de besprekingen bleek toch op ondubbel zinnige wijze, dat van „Het Veerse Meer" véél, zo niet het onmogelijke ver wacht en verlangd wordt. En dat niet alleen op technisch, financieel of voor lichtend gebied. Nee, een heel scala van problemen werd voor het voetlicht gebracht. Nadat in een vlot tempo de agenda was afgewerkt, kwamen in de x-ondvraag de tóngen los. Daar was in eerste instantie de vraag van de heer A. Welleman (Kortgene) be treffende de toeristenbelasting. Burge meester De Kam van Veex-e sloot zich hierbij aan, maar vond de gi-ote moeilijk heid die te innen. De heer Van Geesber- gen zei dat deze matei-ie in de gemeente wet ligt opgesloten en deze straks in de Tweede Kamer in behandeling komt. Van verschillende leden wex-d de suggestie gehoox-d: is voor Het Veerse Meer hier niet de taak weggelegd om in een schrij ven aan de Kamer aandrang uit te oefe nen deze toeristenbelasting er door te krijgen? De voorzitter wilde niet al te voorbarig zijn. Wanneer straks zou blijken dat er een aarzeling is (wat hij niet gelooft), kan daar altijd nog toe overgegaan wor den. Ook de directeur, de heer H. P. Pluijs man, ontraadde dit voor dit moment, juist omdat de geest de laatste paar jaar in de Kamer zo enorm veranderd is. Hij geloofde niet dat er een duwtje van hun kant nodig was. Burgemeester Hak van Arnemuiden (wnd. van Wolfaartsdijk) had geruchten gehoord over een mogelijke reorganisatie van de Dienst der Domeinen. Zou een veranderde structuur dezer Dienst ook veranderingen brengen in het beheer van b.v. De Piet en zou dit beheer dan niet beter ovex-genomen kunnen worden door Het Veerse Meer? De voorzitter, de heer M. J. van Poelje, had deze geruchten ook vernomen, doch wilde eerst wel het definitieve besluit vernemen alvorens er iets zinnigs over te zeggen valt. Om het beheer van De Piet over te nemen zal zeker vérstrekken de konsekwenties voor de Stichting mee brengen. De heer A. A. J. Mol (Veex-e) bracht vervolgens de oeverafkalving naar vo ren. Hij stelde het wisselend peil van het Veerse meer aansprakelijk voor minstens éénderde der kosten. Wanneer men ge- dui-ende het gehele jaar een constant peil had, zou dat het onderhoud aanzienlijk vereenvoudigen. Nu is men vex-plicht op twee vex-schillende niveau's te vex-dedi- gen. Hij vraagt aandrang bij Watex-staat uit te oefenen opdat dit peil bereikt kan worden, anders wordt het niet meer be- taalbaax-. Directeur Huijsman zegt dat andex-s dan bij tij water, het water nu 24 uur per etmaal in de aanval is. Van Waterstaat had hij „onmogelijk" op zijn vex-zoek ge kregen, met de mededeling dat voox-al Nooi-d-Beveland in het najaar een hoog grondwaterpeil heeft en dit anders niet zou kunnen lozen. Ook uitvoex-dei'S van waterwerken vragen steeds om een vex-- laging van de waterstand. Per 1 septem ber van elk jaar wordt de watex-stand verlaagd en ook zijn vex-zoek om dat dit jaar per 15 september te doen in vex-band met het doorlopen van het zeilseizoen, had geen gehoor gevonden. De heer Mol vocht de bewering van Waterstaat, als zou Noord-Beveland moeilijkheden met de lozing ondervinden, fel aan, daar volgens zijn zeggen de wa terlozing van Noord-Beveland door gema len geschiedt, en zulks voor deze gemalen slechts 1 a 2 uur extx-a dx-aaien per dag zou betekenen. Uiteindelijk besluit men de Technische Advies Commissie opdracht te geven o- ver dit probleem een rappox-t op te stellen Ten tijde van de behandeling van de agenda had de voorzitter nog de vex-heu- gende mededeling gedaan, dat de aanleg van het eiland voor de Goudplaat in de 75 °/o subsidie is geplaatst. Vergunning was ontvangen om tot aanbesteding van het maken van een aanlegsteiger ten noorden van De Piet en aan de oostzijde van de Haringvx-eter over te gaan. Een nieuwe kostenverdeelsleutel werd vastgesteld waarbij het percentage van 's-Heer-Ax-endskex-ke van 3 op 4 wordt gebracht, dat van Kattendijke van 5 op 1 en dat van Kortgene van 13 op 15. In de begroting wei-den posten vex-meld als bijdrage in de kosten besti-ijding af kalving in de gemeente Veere f 60.000.—, aanlegsteigers Haringvreter en De Piet f 35.000.en verwijderen ondiepte tus sen Veere en Kampei-land f 11.000.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3