Fietsend door de wereld Afwezig Hengelsport-tips Markusse - U/issenkerke Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 5 oktober 1967 no. 3320 Snuif en wrijf nlr-1 RAADSVERGADERING KORTGENE De Zonderling van Denekamp zag heel wat vreemde volkeren Niemand van onze lezers kent Toon Damhuis. Toch heeft hij meer gepres teerd dan menige vermaarde wielrenner, want hij heeft wel meer dan drie maal de omtrek van de aarde gefietst. Hij woont de laatste twaalf jaar in het afgedankte spoorwegstationnetje van Denekamp, tussen spinnewebben en ach ter gesloten gordijnen en gedraagt zich niet zoals men vindt dat men zich in deze keurige maatschappij te gedragen heeft. Hij heeft dus het stempel „zon derling" op zijn bruinverbrande kop gekregen en als hij daar iets tegen in te brengen heeft, mag hij het af en toe verwisselen tegen het stempel „here miet" of „kluizenaar". Toon is negenenzestig. Hij heeft zichzelf op zijn vijfenzestigste gepensio neerd als fietser en gaat al een paar jaar met de trein, want de koorts blijft elk jaar terugkomen, de reiskoorts. Hij geeft mij een stoel, zegt dat ik nu in de voormalige wachtkamer van het station Denekamp zit en blijft zelf achter de kachel staan, een hoge kachel met een lange pijp die boven in de muur ver dwijnt. DOOR ZICHZELF GEPENSIONEERD EN NU PER TREIN. „Ik ben net terug, nog geen kwartier", zegt hij. „Ik ben net zes weken in Tirol geweest. Met de trein. Met de fiets is er niks meer aan. De wegen zijn te vol. De bergen inop tweeduizend meter waar je geen levend wezen ziet. Voor hém is dat een criterium. Hij lacht heel hoog. Het maakt een tevreden geluid. Hij praat heel langzaam. Toon heeft de tijd, altijd al gehad. Zijn spier witte haar staat overeind, springerig en dun. „Hoe is het gekomen, Toon, dat reizen?" „Ja, hoe is dat gekomen? Het is geko men toen ik in militaire dienst moest in Den Haag. Toen zag ik voor het eerst in mijn leven dat de wereld groter is dan Denekamp. Dat was een hele gewaarwor ding voor me Weer dat vreemde hoge lachje. Hij loopt even heen en weer, zijn rug gebo gen. Hij pakt zijn fiets, zet hem weer neer en zegt: „In drieëntwintig was ik zo ver dat ik de wereld kon gaan verken nen. Ik ging met de trein naar de Harz. Dat kostte van Oldenzaal naar Bent heim vyfendertig cent en als je in Bentheim dan in die goedkope Duitse tijd een kaartje naar Hannover nam, kostte dat een kwartjeMaar in Hildesheim moesten we wachten en in de verte zag ik die hoge bergen. Ik denk: daar wil ik heen. Niet over de grote wegen, maar over de zijpaadjes. En daar kreeg de koorts me te pakken" Fotograferend. Hij blijft daar maar staan, naast die hoge kachel. Zijn handen plukken aan de krant die er op ligt tegen het stof. „Het jaar daarop nam ik de fiets en ik ging tot Parijs, maar in vijfentwintig was het noorden aan de beurt. Ik fietste naar Denemarken en weer een jaar later naar Tsecho-Slowakije. En altijd alleen. Dan hoeft niemand op mij te wachten. Ik wil niemand tot last zijn. Hij deed het elk jaar, op de fiets, al leen, met een tent, een primus en fotoma teriaal. Een van Toon's bei'oepen is foto graaf. Een ander is dat van dierenpre parateur. „In negenentwintig maakte ik mijn eerste grote reis. Die duurde vier maan den, van mei tot september. Ik reed door Duitsland en Zweden en haalde de vroe gere noordelijkste ijsvrije haven van Fin land: Petsamo. Dat is nu Russisch gebied. Langs de Russische grens terug tot Est land, Letland, Litauen, de Poolse Corri dor en Berlijn. Duizenden kilometers. IJszeestenen. Hij blijft maar staan. „Waarom gaat u niet zitten?" „Nee, ik sta.ik ben dat gewend In zijn wachtkamer staan op de kale houten vloer stoelen, een divan, een li berty, alle overdekt met uitgespreide kranten. Tegen de wand een oud vergro tingsapparaat. Aan een draad een glazen schaalvormig lampekapje met daaronder een kleine peer. „Die tocht van Rovaniemi tot Petsamo, dat heette de grote ijszeeweg. Maar het was geen weg. Het was verschrikkelijk. Allemaal stenen. Ik had geen banden meer en geen gummi om ze te plakken. En wat doet men dan?" Hij wacht wel, maar verwacht geen oplossing. Hij lacht hoog, verlegen en overbescheiden. Tan den heeft hij niet, alleen hier en daar een stompje. „Dan snijdt men een stuk uit de band. Dan wordt die band wel korter, maar dat hindert niet. Men heeft weer een stuk gummi. Gooi de as maar op de vloer. Het valt hier waar 't laagste is Zijn handen krullen maar aan de krant op de kachel. „Het is daar mooi. Overdag rolde ik me een paar uur in de deken om te slapen en 's nachts fietste ik. Donker werd het toch niet. Je kunt je op de zon oriënteren. In het noorden wordt het ook heel langzaam donker. In de woestijn zie je de zon bewegen Toon Damhuis verkocht foto's, hield lezingen voor verenigingen en prepareer de dieren. Hij ging zich ook al weer pre pareren voor de volgende tocht. Maar och, die noemt hij niet. Dat waren maar ommetjes door Frankrijk, Tirol, Zwit serland. Dichtbij allemaal. Turkye. Nee, de reis van zijn leven was tot dus verre die naar het zuiden. ,„Dat was in zesendertig, zevenendertig Die duurde een jaar. Die heb ik gemaakt met een werkloze onderwijzer uit Olden zaal, Gerhard Monnink. Want in de A- rabische landen alleen vond ik te ge waagd. We reden door Duitsland, Oosten rijk, Hongarije, Roemenië, Bulgarije tot in Turkije. Ja, dat was een tocht. De poesta's in Hongarije, zoals geen toerist ze zag, want in die tijd ging nog niemand zo ver. De zigeuners in Roemenië. Weet u hoe die kippen vangen? Op de zigeu nermanierZe grijpen ze niet. Er komt geen hand aan te pashihihi Ze nemen een draad met aan het eind een visangel. Aan die angel zit een Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met stuk brood of een maiskorrel. Hap, zegt de kip en trekken, zegt de zigeuner. Hihihiis dat praktisch of niet? Hij noemt namen, hij heeft een fenome naal geheugen voor namen van steden, dorpen, rivieren, mensen. En hij frun nikt maar aan die krant die op de kachel ligt, alsmaar staand. „De wegen in Turkije waren karrespo- ren. We kwamen op een avond laat in een dorpje.... we zien een lichtje en het was een kroegje waar je slapen kon. Of slapener waren van die ban ken langs de wand. Daar lagen drie Tur ken op. Wij ook op die banken. Ik trek de schoener) uit en ik leg ze naast mijn hoofd. Ik was doodmoe en werd iedere keer wakker van die Turken die lagen te draaien. En ik voelde ook iedere keer iets zachts langs mijn gezicht aaien. Maar het was pikdonker. Ik kon niks zien. Toen ik 's morgens wakker werd, was er een flink stuk uit mijn schoen weggevre ten. Dat zachte geaaidat waren rat ten geweest. Hihihi Tsjechow. Hij kirt bijna van het lachen. Zijn wachtkamer doet me ineens denken aan een wachtkamer van een Russisch sta tionnetje, uit een verhaal van Anton Tsjechow. „Als ik mijn schoenen niet uitgedaan had, was ik misschien een oor kwijt ge weest. moet je niks om geven.om die dingen.... dat hoort er bij. En die Turken, dat waren boeren die met wa gens naar de markt gingen. Ze hadden ook vrouwen bij zich, maar die bleken onder de wagen geslapen te hebben. Ze waren al bezig koffie te zetten voor de heren Tussen de kamer waar ik zit en hij staat en het oude kantoor ernaast is een plaat triplex getimmerd op de plaats waar het loket zat. Toen Aziatisch Turkije in. Dat was nog heel wat anders. Daar waren wolven, maar de meeste last hadden we van die halfwilde herdershonden bij de schaaps kudden. Die vielen je aan. Hier, kijk maarHij haalt uit een onzichtbaar laatje een batterij lamp en richt het licht op zijn linkerhand. In de palm loopt een litteken. De Nyl. Met een vissersboot voeren we over naar Beiroet in Syrië en vandaar met een andere boot naar Haïfa. Heel Pales tina door.... allemaal stenentoen de Rode Zee over naar Egypte. We fiet sten de iMijl langs. Tegenwoordig staan daar allemaal hotels, maar toen alleen hutten van Arabieren. Tegenwoordig is d'r niks meer an. Toen zag je nog die ossen voor watermolens en een jongetje met een stok erachter en die ossen maar draaien. Die toeristen worden als een kudde schapen rondgezeuld Hij doet, plotseling sneller, voor hoe ze precies rondgezeuld worden en sjokt, met gebogen rug, van de kachel naar zijn fiets die tegen een tafel staat en terug. „Wilt u een sigaret?" „Ja, roken heb ik van de Arabieren geleerd Hij rookt zwijgend, heen en weer be wegend naast de kachel, van de ene voet op de andere. Meisje. „In Alexandrië loop ik alleen op straat. Komt er een man naar mij toe die zegt dat hij een Engelsman is. Hij zag er ook niet uit als een Arabier. Ga je mee koffie drinken? Ik ging mee. Het was middag en dan is het overal druk. We praten over koetjes en kalfjes en tegen de avond waren we nog bij mekaar. We wandelen langs het strand en toen vroeg- ie ineens iets waar ik helemaal niet op verdacht was. Hij zei ineens: do you want a girl?" Hij wacht op het effect. „Of ik een meisje wou.... ik zeg: nee, voor geld doe ik dat niet en ik heb trouwens geen geld. Toen zegt ie: oh, nee maar het is ook niet voor geld. Het zijn kennissen. Ik werd toen wel een beetje nieuwsgierig. Ik liep met hem mee. Komen we voor een groot huis en toen zegt ie: Hier is het, gaat u maar voor.. Ik kijk naar dat huis en ik denk: nee, Toon!" In de deur van de wachtkamer is een ruit stuk. Hij heeft er een plaat board tegen aan getimmerd. „Als ik meegegaan was, zaten we hier niet te praten. Ara bieren.... arabieren.... Je moet niet bang zijn, maar wel voorzichtig." Hij kwam over Griekenland, Brindisi, Napels en Frankrijk terug. Op de fiets. En elke zomer, tot 1964 toe, stapte Toon Damhuis weer in zijn eentje op de fiets. „Kleine stukjes maar: Zuid-Tirol, Noord-Italië, Sicilië." Over vijf passen en zo. Veertig jaar lang. Zeker drie maal de omtrek van de aarde op de fiets. Met een tent en een primus. Niet bang, wel voorzichtig. Hij heeft tijdens het gehele interview gestaan. Toon Damhuis is niet geridderd. Hij werd geen wielerkampioen. Hij is maar een „zonderling". E. H. B. O. Vaak horen we, dat we leven in een tijd van plannen maken. Dat we dus berekenen hoe iets moet worden en tot het bereiken daarvan een plan opstellen. Dat is goed en nuttig, doch kan alleen plaats vinden voor die zaken, welke te voren bij benadering kunnen worden voorzien. Toch zijn er in het leven van de mens en van de gemeenschap gelukkig nog aangelegenheden, welke onmogelijk kunnen worden voorzien en waarvoor het treffen van regels dus uitermate moei lijk is. Een paar typische voorbeelden vormen brand en ongelukken. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat naast het treffen van maatregelen ter voorkoming, zo veel mogelijk, van die voorvallen, ook aan dacht moet worden besteed aan de be strijding van de gevolgen ervan. Dit is mogelijk en nuttig maar van over heidswege moeilijk zodra de te treffen voorzieningen buiten het materiële en binnen het persoonlijke vlak vallen. En waar de overheid in gebreke moet blijven ontstaat steeds weer het particulier initiatief. De brandspuit wordt bemand door vrijwilligers de aangelegenheden, welke verband houden met de persoonlijke ge zondheid van de mens worden bij het plotseling (al dan niet in het verkeer) verstoren daarvan, opgevangen door de bekende E.H.B.O.-verenigingen. De leden van deze vereniging, terzake kundig op geleid door de plaatselijke dokter, stellen zich in geval van nood belangeloos be schikbaar. Een bijzonder loffelijk streven, waarmede de gemeenschap zeer gebaat is. Elke winter worden cursussen georga niseerd voor opleiding tot gedlipomeerd E.H.B.O.-er. Geef u voor dit mooie en interessante werk op bij de plaatselijke voorzitter. Het geeft u zelf veel voldoe ning want oefeningen en wedstrijden worden op prettige wijze georganiseerd en het stemt iedere E.H.B.O.er telkens weer tot grote tevredenheid in staat te zijn de oorzaak van een letsel op te sporen en de daaraan verbonden han delingen uit te voeren. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Van Arkel, tei. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink. tel. (01199) 3 04. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland OKTOBER hoogwater 5 zaterdag 2.12 14.22 6 zondag 2.48 14.54 7 maandag 3.20 15.25 8 dinsdag 3.51 15.56 9 woensdag 4.21 16.25 10 donderdag 4.51 17.00 11 vrijdag 5.23 17.35 Predikbeurten voor zondag 6 oktober 1968. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. R. P. Ytsma, jeugddienst met medewer king van „Wilhelmina", ex tra coll. jeugdwerk en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned.Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Ytsma. Ned.Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30 uur ds. A. Sieders uit Biezelinge (voorber. H. Avondmaal). Ned. Herv. Kerk GeersdUk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Alb. v. d. Ban Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Poelman (H. Avondmaal en dankzeg.) Geref. Kerk Wissenkerke 10.30 uur ds. Coumou van Haarlem en 2.30 uur ds. Blokland, gecombineerde jeugddienst. Geref. Kerk Geersdijk 10.45 uur cand. Koole van Haastrechten 2.30 uur ge- comb. jeugddienst te Wis senkerke. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Blokland en 5 uur ds. Kramer van Nieuwdorp. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colynsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Donderdag 10 okt., 7.30 uur ds. W. Hage van Krabben- dijke (H. Doop). 1918 1968 Woensdag 9 oktober a.s., hopen wij D.V. ♦j* allen de dag te ge- denken, waarop 50 X jaar geleden onze ou- X ders en grootouders J. A. Duine en P. Duine - van Sluijs in het huwelijk tra- den. Hun dankbare j kinderen en J kleinkinderen. Kamperland, Molenweg 39. Wij hopen dit te vie- ren in de namiddag van zaterdag 12 okt. in het verenigings- gebouw „Renata", Veerweg 16. Heden is in het zie kenhuis te Utrecht overleden, na een zeer smartelijk lij den, onze innig ge liefde zuster, schoon zuster en tante Krina Catharina de Looff - v. d. Hoven, op de leeftijd van 69 jaar en 9 maanden. Namens de familie, J. C. v. d. Hoven. Colijnsplaat. Heden ontsliep in volle vrede, in het ziekenhuis te U- trecht, onze lieve vrouw, moeder, be huwd- en grootmoe der Krina Catharina de Looff - van den Hoven, (echtgenote van Thomas de Looff), in de ouderdom van 69 jr. en 9 mnd. Namens de familie: Colijnsplaat: Th. de Looff. Vlissingen: N. J. Dingemanse- de Looff. W. Dingemanse. Koudkerke: C. J. de Looff. T. de Looff - Kwekkeboom. Axel: J. J. Janse - de Looff. Joh. Janse. Leiden: J. J. de Looff. E. de Looff - van Hakken. Vlaardingen: J. de Looff. Alb. de Looff - Bosselaar. Rotterdam: Th. de Looff en kleinkinderen. Colijnsplaat, 29 september 1968. Voorstraat 3. De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 2 oktober 1968, des namiddags om 2 uur op de al gemene begraaf plaats te Colijnsplaat Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming, welke wij mochten ont vangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve vrouw, moe der en oma Dina Moerman - Huibregtse, betuigen wij langs* deze weg onze oprechte dank. Uit aller naam, J. Moerman. Kortgene, oktober 1968. Weststraat 19. van 7 tot 14 oktober DOKTER VAN ARKEL Dokter 't Hart neemt waar. Spreekuur: dinsdag en donderdag van 1 1.30 0 Prima kwaliteit Gummiwaren, enz. Prijscourant en gratis proefmonster worden op aanvraag franko toegezon den! Verk. kantoor FATA Postbus 93, Middelburg Donderdagavond j.l. was het openbare raadsvergadering. Wegens ziekte afwezig mevr. Janssen en M. van der Weeie. Beiden liggen in het ziekenhuis. Laatstgenoemde mei. een hersenbloeding. Hun wordt het allerbeste toegewenst met een spoedig en algeheel herstel. Door Welleman wordt de niet-benoeming van een gemeentewerkman weer ter sprake gebracht. Hij vindt dat hier een onduidelijk beleid gevoerd wordt. De voorzitter is een andere mening toegedaan en zegt dat de mogelijkheid aanwezig is, binnenkort er een te kunnen benoemen. De voorzitter doet enkele mededelingen, o.a. dat toezegging is binnengekomen van 50% subsidie voor de aanleg en plaatsing van wandelpaden en zitbanken te Colijnsplaat en voor de aanleg van een parkeerterrein op de oude haven te Kortgene. Het is nog steeds niet gelukt om een advies te krijgen voor de bouw van een gymnastieklokaal te Kats. Volgende maand is dat nu reeds een jaar onderweg. Niet voor 1972 zal het rijk gelden beschikbaar stellen voor de restauratic van de toren te Kortgene. Een erfpachtsovereenkomst wordt aangegaan met de N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen Rhoon, Pendrecht en Cortgene, alsmede het sluiten van een onderhandse overeenkomst betreffende de exploitatie van een kampeerterrein. Gelden worden beschikbaaar gesteld voor de aanschaf van een boekhoudmachine, voor de aankoop en het doen plaatsen van een plantenkasje voor het zelf kweken van planten enz. en voor de aanschaf van sneeuw- en gladheidsbestrijdingmateriaal. Met 5 stemmen op de heer J. M. Contant te Colijnsplaat wordt deze benoemd tot administrateur van het gemeentelijk Vismijnbedrijf. De heer P. M. van der Werf verkreeg 3 stemmen, terwijl één stem blanco werd uitgebracht. Uit bespreking van enige recreatie-vraagstukken bleek dat door dp inpoot van forel in het Veerse Meer, het aantal sportvissers aan de Noordzijde is afgenomen. De aanleg van een picknickwei bij de sluis zal wel op een weigering van de betreffende instanties stuiten. Wethouder Bom deelt mede, dat in beginsel een accoord is bereikt omtrent de bouw van een nieuw „Rustoord" te Colijnsplaat, met een capaciteit van 78 bedden. De voorwaarde is er aan verbonden dat een aantal bedden beschikbaar gesteld wordt aan minder validen. Van Ged. Staten was een schrijven binnengekomen dat de méérkosten van de verbetering van de Noordlangeweg ten laste van het tertiaire wegenfonds gebracht zullen worden. Door omstandigheden zijn de kosten van uitvoering aanmerkelijk gestegen en werden deze door G. S., aan de hand van een eerder gemaakte verdeel sleutel, de gemeente in rekening gebracht. Voor de gemeente nu een meevallertje van goed 18.000. Volgende week hopen wij uitvoeriger op deze raadsvergadering terug te komen. Nog zijn de vangsten niet zwaar te noemen. In het Veerse Meel is de forel zo goed als verdwenen en wordt meestal dikke paling gevangen. Overwegend komt zij voor op de diepere plaatsen, waar nogal groen op de bodem aanwezig is. U weet het toch: de paling is een voorzichtige vis en trekt in de aanvang niet zwaar. Laat hem even behoorlijk sabbelen en sla hem niet zwaar aan. Daarom- als u met de werphengel vist, geef dan voldoende lijn. Zet het snoer niet strak. Om te zien of u beet hebt, kijkt u naar de bewegingen van uw lijn en niet naar de top van de hengel. Neem ook het lood zo licht mogelijk. Dat kan, want diepe plaatsen zitten niet ver uit de dijk. Maar ook hier weer: zoek de vis op. Hebt u door zachtjes in te draaien de plaats gevonden, waar paling zit, zet dan b.v. met een stukje lippestift een merk op uw lijn. U weet dan hoe ver u kunt uitgooien of tot hoever u moet indraaien. Hebt u het al eens geprobeerd een voederplaats te maken? Nu de Zandkreek stilstaand water geworden is, hebben een aantal vissers er al behoorlijk succes mee gehad. VOORSTRAAT 7 HEEFT ALLES VOOR DE HENGELSPORT.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3