gesloten RAY WERD BETAALD VLEESETENDE PLANTEN Predikbeurten C. Harinck MAISON AUBERT 't Jantje van Alles Openbare lagere school AANVANG DER LESSEN inschuiftafel kolenconvector wintcrblocmkool- planten VOORDELIG SLAGEN De nieuwe cursus I Installoïïëb^P?^^^^^^ HET SPOOR VAN EEN MOORDENAAR Ds. Martin Luther King- slachtoffer van een komplot De jacht duurde welgeteld vier en zestig dagen, er waren vijf landen bij betrokken en zij eindigde op een Engelse luchthaven. De arrestatie werd verricht door Thomas Butler, chef-detective en super-intendent van Scotland Yai-d. Plaats van handeling: het passen-controlebureau op de luchthaven Heathrow. De gearresteerde was de 40-jarige James Earl Ray, alias Eric S. Galt, alias Ramon Georges Sneyd, alias John Willard en alias Harry Lowmeyer, van Amerikaanse nationaliteit. Ray was tijdens z'n aanhouding in het bezit van een met acht scherpe patronen geladen revolver alsmede van een tweetal valse paspoorten. Eén exemplaar was afgegeven op 24 april 1968 in Ottawa op naam van Ramon Georges Sneyd, 35 jaar oud, van beroep agent van politie in Ottawa, en het andere was afgegeven in Lissabon op 7 mei 1968 op naam van Eric Starvo Galt, eveneens 35 jaar oud en wonende in Ontario. Er zijn gegevens losgekomen, die zeggen dat de moord op dominee King werd gepleegd op last van de Amerikaanse geheime organisatie Ku Klux Klan (K.K.K.), doch er zijn ook gegevens die wijzen in de richting van woel- en sabotage-agenten van een buitenlandse mogendheid. Wel staat vast, dat de predikant en negerleider King op 4 april j.l. te Memphis het slachtoffer is gewoi'den van een komplot dat James Earl Ray be lastte met de uitvoering van de koelbloedig beraamde moord. Beroepsmisdadiger moet gehuurd zijn. James Earl Ray was een beroepsmis dadiger, die tot een langdurige gevange nisstraf (15 jaar) werd veroordeeld en daarvoor reeds meermalen werd gevon nist wegens diefstallen, geweldpleging, verzet en wegens zware mishandeling. Met behulp van derden ontsnapte hij op 23 april 1967 uit de gevangenis te Jef ferson City in de staat Missouri en leefde vanaf dat tijdstip onder de valse naam Eric Starvo Galt ten gevolge waarvan de politie zijn spoor kwijt raakte. Op de dag van de moord huurde James Earl Ray onder de naam John Willard, een kamer in een wel zeer sober pension. Hij was correct gekleed en bezat op dat moment slechts weinig bagage, waar onder zich echter een Remmington-repe- teergeweer bevond. Om 17.55 uur begaf Ray zich naar de in het pension aan wezige badkamer, het geweer onder de rechterarm met zich voerend. Zes minu ten later, om 18.01 uur, klonk vanuit de badkamer het geluid van één schot. Dat ene schot betekende de dood van de ne gerpredikant dominee Martin L. King. De schutter verliet enkele ogenblikken later uiterlijk rustig de badkamer en nog geen vijf minuten later het pension, het wapen in een foudraal met zich mee dragend. Hij deponeerde het in een por tiek, dat de ingang van een nachtclub bleek te zijn waar het circa twintig mi nuten later door de politie werd ge vonden. De schutter sprong daar in een ge reedstaande witte Ford-Mustang en ver liet ijlings Memphis in zuidoostelijke richting. Zes dagen later, op 10 april, werd de witte auto circa 700 kilometer verder in de staat Atlanta aangetroffen, waar de wagen volgens getuigen op 5 april langs de weg werd geparkeerd. De auto droeg het kenteken van de staat Alabama en het nummer 138993. De auto. Het ingestelde opsporingsonderzoek wees uit dat de „witte Mustang" het eigendom was van een zekere Eric Star vo Galt, een werkloze zeeman, wonende aan de Highland Avenue 2608 in Bir mingham. Deze had de wagen bouw jaar 1966 gekocht op 30 augustus 1967 bij de handelaar in gebruikte automo bielen Willy D. Paisley in Birmingham voor een bedrag van 1995 dollar. Naar aanleiding daarvan verleende de ver keerspolitie in de staat Alabama aan Eric Starvo Galt een rijvergunning onder nummer 2.898.947. Als geboortedatum gaf hij op 20 juli 1931. Men noteerde ambtshalve ook het signalement: slank postuur, blauwe ogen, gewicht 80 kg, lengte 1.80 m. Later werd ontdekt, dat de naam Galt in de geboorteregisters van de staten Alabama en Louisiana niet voorkwam. Op 7 oktober vertrok Galt vanuit Bir mingham en met een onbekende bestem ming om op 10 februari 1968 in Long Beach en op 1 maart d.a.v. in Los An geles op te duiken. Hij werd, gezeten achter het stuur van zijn „witte Mustang" gesignaleerd in Mexico en New-Orleans waar hij volgens het onderzoek, een voor schot van 5000 dollar ontving, als een deel van de vergoeding voor de te plegen moordaanslag op dominee King. Op 27 maart verliet Galt voorgoed Amerika's westkust, dook op 30 maart in het reeds eerder genoemde Birming ham op waar hij, onder de naam van Harry Lowmeyer, bij een aldaar geves tigde wapenhandel een Remmington-re- peteergeweer kocht, dat hetzelfde wapen bleek te zijn dat in Memphis door John Willard na de moord op de negerpredi kant King bij de hoofdingang van de nachtclub werd achtergelaten. Vingerafdrukken. In de pensionkamer te Memphis, die aan de onbekende schutter slechts enkele uren onderdak verschafte, vonden de F.B.I.-detectives een groot aantal vin gerafdrukken die, na een onderzoek van circa 53.000 daarvoor in aanmerking ko mende „finger-prents" in de karthoteek der recherche, bleken toe te behoren aan de uitbreker James Earl Ray, die op 23 opril 1967 uit de gevangenis van Jef ferson City wist te ontsnappen. Aan het licht kwam tevens, dat het pseudoniem Eric Starvo Galt door de moordenaar was ontleend aan een twee tal James-Bondfilms. Dit laatste werd ondermeer aan het licht gebracht dooi de politiechef van Birmingham Mell Bailey, die ook verklaarde ervan over tuigd te zijn dat dominee King het slacht offer was geworden van een komplot. De politie in de Midden- en Zuidame- rikaanse staten, die van Canada, Enge land en Frankrijk alsmede Interpol werd om assistentie verzocht. De pasfoto. In Ottawa lichtte de Canadese politie ruim 400.000 goedgekeurde pasaanvragen en de daarop bevestigde foto's door. Het portret van een zekere 35-jarige Ramon Georges Sneyd, agent van politie in Ot tawa, leek sprekend op een door de Amerikaanse F.B.I. in het opsporingsblad gepubliceerde beeltenis van James Earl Ray. Het werd duidelijk, dat Sneyd en Ray één en dezelfde persoon moesten zijn, temeer daar ten overvloede nog werd geconstateerd, dat bij de politie in Ot tawa geen agent Sneyd in dienst was. Niettemin was het paspoort aan laatst genoemde afgegeven en wel op woens dag 24 april 1968. Van Ottawa liepen de sporen van de „politié-agent" Sneyd naar Toronto, waar hij op enkele dagen na drie weken ver toefde om er op 4 mei j.l. bij een aldaar gevestigd reisbureau een ticket te be stellen voor een enkele reis Londen per vliegtuig. Daar arriveerde hij een dag later zoals door Scotland Yard werd be vestigd. De politieman Sneyd was echter overgestapt op het gewone lijnvliegtuig naar Lissabon. In Lissabon verbleef Sneyd precies tien dagen en hij werd in de Portugese hoofdstad in het bezit gesteld van een tweede vals paspoort staande op naam van Eric Starvo Galt. Bedoeld paspoort werd hem verstrekt door de Engelse consul-generaal en was gedagtekend 7 mei 1968. Gegrepen. Als Eric Starvo Galt keerde James Earl Ray, alias Ramon Georges Sneyd, alias John Willard en alias Harry Low meyer daarna per vliegtuig naar Londen terug, waar hij een kamer betrok in een hotel staande aan het Londense Westend. Op donderdag 6 juli vertrok de „man met de vele namen" voor de tweede maal per vliegtuig naar Lissabon van waaruit hij op zaterdag 8 juni weer terugvloog naar Brussel, waar hij zich bij een ver trouwensman van de Portugese koloniale troepen (een ronselaar) wilde melden voor dienstneming bij die troepen met standplaats Angola. Bij zijn terugkeer uit Lissbon werd Ray echter op de En gelse luchthaven opgewacht door detec tive Butler, die persoonlijk de voortvluch tige moordenaar arresteerde en in de boeien sloeg. Het spel was uit. Aan het licht zal thans nog moeten komen, wie de aankoop van de witte Mustang en de vele reizen van de moor denaar financierde, wie de 5000 dollar (en wellicht meer) „bloedgeld" en de aankoop van het geweer betaalde en wie de personen waren, die Ray behulpzaam waren bij diens ontsnapping uit de ge vangenis in Missouri. OOK HIER BLADEREN SLUITEN ZICH OM HUN PROOI EN SLIJM EN ZUUR VERTE REN HET DIER Velen zullen het niet geloven, maar ook in ons land leven planten die „vlees eten", of liever gezegd vlees verteren. Zij doen denken aan roofdieren, maai' dan in plantengedaante. Door een vernuf tige inrichting zijn zij in staat om dieren, die op de een of andere wijze op hun bladeren of bloem zijn gekomen, te van gen en vast te houden, waarna ze wor den verteerd en hun stoffen de plant tot voedsel dienen. Tot deze groep behoren ongeveer vijf honderd planten, waarvan we er ver schillende in onze naast omgeving aan treffen. De manier waarop deze planten „vlees eten" is niet gelijk. Er zijn verschillen de systemen volgens welke ze hun prooi verslinden. Dergelijke planten komen ook buiten onze grenzen voor, al is dat soms in een iets andere vorm dan hier. Het blaasjeskruid. Als eerste noemen we een plant die in het water voorkomt en die de naam draagt van „blaasjeskruid". De plant zweeft los in het water en wortelt niet. Wanneer zij aan de oppervlakte drijft, steken soms de gele bloempjes boven het water uit. Do naam van deze plant vertelt al wat voor bijzonderheden wij aantreffen. De plant vormt blaasjes en dit zijn kleine ingenieuze bolletjes, die kleine water diertjes zoals watervlooien, kleine wor men en larven vangen. Zo'n bolletje heeft een kleine ingang, afgeschermd door borstelharen en afgesloten door een veerkrachtige lip, die de indringer wel naar binnen, maar er niet meer uitlaat. Het diertje, dat op die manier binnen komt, is onherroepelijk ten dode op geschreven. Het leeft nog een poosje om dan te sterven en tot ontleding over te gaan. De producten die dan ontstaan, worden door de plant opgenomen. Het vetblad. Op moerassige veengrond en in de duinen vinden we het vetblad met viool tjes blauwe bloemen, die tweelippig zijn en een spoor dragen. Elke bloem staat op een slanke steel, die ontspringt mid den in een op de grond liggende rozet van bladeren. De zijranden van die bladeren krullen iets omhoog, zodat er een soort goot ont staat. Deze is van binnen met een kleur loos, kleverig slijm bedekt. Komt er b.v. een insect op dit blad terecht, dan wordt het door het slijm vastgehouden. Duide lijk scheidt de plant nu meer slijm af alsmede een zure stof, die in staat is de levende cellen op te lossen. Het blad krult langzaam op, zodat de prooi ingesloten wordt en geheel in slijm en zuur terecht komt, waar het slacht offer wordt aangetast en verteerd. De stoffen worden door de plant gebruikt. Is het proces teneinde, dan ontrolt het blad zich weer, totdat er een nieuwe prooi komt, waarna de handeling zich herhaalt De zonnedauw Bekend als vleesetende plant is in ons land onder andere de zonnedauw, het plantje, dat men vindt op de heide en bij onze vennen. Opvallend is bij deze plant, dat op de bovenzijde en aan de rand van het blad zich een soort wimpers bevinden, het lij ken wel honderden haartjes, die aan het boveneinde een soort knopje hebben, waaruit een kleverige vloeistof druipt, waarvan de druppeltjes schitteren in de zon en die de plant de naam hebben ge- gen, die zij draagt. Komt er nu een diertje op die blaadjes, dan wordt het door het slijm vastge houden. Het spartelt, maar verstrikt zich steeds meer in de kleverige draden, tot dat het de strijd opgeeft. De wimpers krommen nu naar het midden van het blad en na enkele uren is de prooi geheel ingesloten. Na enkele dagen is doorgaans de prooi verteerd. Dan herneemt het blad met de wimpers weer de oude stand en de res ten van het verorberde diertje hangen verdroogd aan de „haren" en worden la ter door de wind er af geblazen. Komen er twee diertjes tegelijk op het blad, dan verdelen de wimpers de taak en in twee groepen pakken ze ieder een prooi. Is de prooi groot, dan vormt het blad een ondiepe kom, waarin de prooi weg zinkt en de verterende stoffen haar snel oplossen. Andere vleeseters. We zien dat de planten hun prooi op verschillende manieren bemachtigen, doch het principe is gelijk, namelijk het vasthouden en verteren door zuren. In het buitenland vinden we nog an dere variëteiten, zoals bekerplantjes. De ze bekers zijn dikwijls felgekleurd en o- vervloedig van honing voorzien. Het in sect, dat er zich in waagt, is beslist ver loren. Het komt in een diepe kom, waar de wand zo glad is, dat het er nooit meer uit kan komen en waar trouwens naar beneden gericht spitse punten hem het ontsnappen beletten. Onder in de beker bevindt zich de verterende vloeistof, die korte metten met de prooi maakt. De grootte van de bekers kan sterk variëren. Op Borneo komt de grootste voor, die een lengte van ongeveer vijftig centimeter heeft en een opening van 10 centimeter. De prooi komt in een holte met een doorsnee van ongeveer 16 centi meter. Dit zijn dus de ware reuzen onder de vleesetende planten. In Amerika vinden we bijvoorbeeld een plant, die bladeren heeft die tot een soort pijpen zijn opgerold en waarin wij slijm en verterende vocht aantreffen. Het dier tje dat in zo'n pijp kruipt, is ook on herroepelijk ten dode opgeschreven. Stikstof. Men zal zich afvragen of voor derge lijke planten het vangen van dieren be slist noodzakelijk is. Het antwoord moet luiden: „Nee!" Het hangt namelijk ge heel van de omstandigheden af waaron der de plant leeft. Het vangen van die ren heeft tot doel de plant van stikstof te voorzien. Bevindt de plant zich dus op een plaats waar zij voldoende stikstof kan opnemen, dan is het vangen van die ren beslist geen levenskwestie. De na tuur heeft echter deze planten niet voor niets zo ingericht, want wij kunnen ze meestal vinden op plaatsen waar zij wei nig of geen stikstof kunnen bemachtigen en dan behelpen ze zich op de manier als beschreven. De vleesetende plant is een wonderlijk stukje natuur, waarvoor wij alleen maar bewondering kunnen hebben, omdat de plant zo geheel van de gebruikelijke flora afwijkt. (Nadruk verboden) ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Janssen, tel. (01108) 3.19 en dokter Van Arkel. tel. (01107) 3 18. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland S hoogwater 10 zaterdag 4.10 16.22 11 zondag 4.49 17.00 12 maandag 5.24 17.35 13 dinsdag 5.58 18.07 14 woensdag 6.33 18.43 15 donderdag 7.13 19.27 16 vrijdag 8.01 20.17 voor zondag 11 augustus. Ncd. Hcrv. Kerk Colünsplaat 10 en 2.30 uur ds. R. P. Ytsma. Ned.Hcrv. Kerk Kamperland 10 uur ds. J. van Woerden uit Middelburg en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. In beide diensten extra collecte voor het werk van kerk en wereld. Ned. Herv. Kerk Kats 9.30 uur onderwegkerk. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 en 2.30 uur ds. Theunissen uit Middelburg. Ned.Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer H. Hooger- brugge uit Poortvliet en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Geersdük 10 uur de heer H. van Elven en 2.30 uur de heer H. Hoo- gerbrugge uit- Poortvliet. Geref. Kerk Kamperland 10.45 en 5 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Blokland (bev. ambtsdrager) en 4 uur ds. Noordhoff van Wemeldinge. Geref. Kerk Geersdük 10 uur en 2.30 uur ds. Noordhoff uit Wemeldinge. Geref. Kerk Colünsplaat 10.30 uur ds. Heuseveldt uit Goes en 2.30 uur ds. Blokland Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Dinsdag 13 augustus, 7.30 uur student Baayens uit Ridder kerk. Geref. Gem. Colünsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk Kamperland (Camping De Molenhoek) Zaterdagavond 7 uur en zondagmorgen 10 uur H. Mis. R.K. Kerk Kortgene (De Korenschoof, n. Raad huis) 8.30 uur H. Mis. Heden overleed in het ziekenhuis Berg- zicht tot onze diepe droefheid, onze broe der en zwager Abraham de Smit, op de leeftijd van 57 jaar. Namens de Familie De Smit. Familie Bakker. Colijnsplaat, 5 augustus 1968.. JUNGHANS „De Klokkenwinkel" Lange Vorststraat 35, Goes, Telefoon 66 29. Heden overleed in de volle zekerheid des geloofs, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na een geduldig gedra gen lijden, onze innig geliefde man, vader, behuwd- en groot vader Abraham de Smit (echtgenoot van Tan netje Lena Bakker), op de leeftijd van ruim 57 jaar. T. L. de Smit- Bakker. J. M. de Smit. Goes: M. J. de Smit. T. L. de Smit - Flipse. Jacqueline. Colijnsplaat, 5 augustus 1968. Ringweg 7. De begrafenis heeft plaats gehad op 8 au gustus j.l., des na middags om 2 uur. Van Galenstraat 14a (zijstraat, v.d. Goudse Rijweg) Rotterdam W 1, tel. (010) 1115 61 ruim 50 jaar gevestigd Medische boeken Gummiwarcn Vr. gratis ink: toez. on der blanco couvert. Gratis spreekuur dag. van 10 8 uur. Met dank aan God en aan allen die deelnamen aan ons 65-jarig jubileum zeg gen wij alle vrienden har telijk dank voor het me deleven en de geschenken H. Geelhoed en vrouw. Kortgene, Torendijk 100. Omdat het ons niet mo gelijk is ieder afzonder lijk te bedanken wegens de grote belangstelling en medeleven met het zwa re verlies van onze lieve man en vader Abraham van Vliet, betuigen wij langs deze weg onze oprechte dank. Inzonderheid de heer en mevrouw Iemhoff - dé Pree voor de spontane hulp. Mevr. T. van Vliet - de Waard en kinderen. Rijswijk, augustus 1968. Uitgebreid en nieuw is onze sortering foto lijstjes vanaf 1.50, grote maten vanaf 2.25, mo derne plastic lijstjes van af 2.25. Ziet onze sorte ring! ^.lluér^egola Korte Noordstraat 15 Middelburg, tel. 3733 te Kortgene op maandag 12 augustus om kwart voor negen. Ter overname aangebo den: een goed onderhouden (10080) tegen een klei nere. Te bevragen aan het bejaardentehuis, ka mer 18, Kortgene. TE KOOP blanke Jaarsma als nieuw, met 2 blanke kolenkitten en grondplaat. Totaalprijs 75i W. M. DINGEMANSE Torendijk 56, Kortgene. TE KOOP middelvroeg D. JANSE Torendijk 87, Kortgene, Telefoon 01108 - 412. VOOR GOEDE PASVORM kies uit de volledige Pastunette foundation collectie bij POLEY, GOES. Chr. M.A.V.O./U.L.O.-school Wissenkerke 1968/1969 begint op vrijdag 16 augustus voor Klas 1 om 8.30 uur. Klas 2 om 9.30 uur. Klas 3 om 10.00 uur. Klas 4 om 11.00 uur. Het hoofd der school, H. van Elven. WEGENS VAKANTIE is onze winkel van 13 tot en met 22 augustus. lLood-en Zinkwerk, Verlichting, I Koud-en Warmwater sanitair, IGascomforen en Fornuizen Huishoudelijke artikelen. I GereedschappenVert-en Ijzerwaren. HOOFDSTR.49 -KORTGENE - TEL.0JI08-221 Rolf'ilms en kleiiibeeldfilms in zwart/wit, kleur en dia koopt u bij: MARKUSSE WISSENKERKE Voorstraat 7.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 2