NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Duimschroef voor lasser Dr. Ralph Abernathy Plouvier heeft DE sehoenen Spreiding gevraagd DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland No. 3308 Zaterdag 13 juli 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. WIE IS EIGENLIJK DE NIEUWE NEGERLEIDER? Washington (P.A.) In de ochtenduren van 24 juni arresteerde de zogenaamde „Op roerpolitie" de Baptistenpredikant dr. Ralph Abernathy en met hem ruim driehonderd aanhangers, die op dat moment een demon stratie hielden bij het Amerikaanse congres gebouw. De demonstratie was een onderdeel van de onder leiding van dominee Abernathy gevoerde actie ..ter verbetering van het lot der Amerikaanse armen". Hij leidde de de monstranten vanuit een, kort achter het ..Lincoln Memorial" uit houten barakken en oude legertenten opgebouwd kamp, dat de naam droeg van de „H'errijzenisstad". De politie moest in actie komen omdat de ver gunning was verlopen waarbij aan de pre dikant en de zijnen een verblijf in „Herrij- zenisstad" was toegestaan tot aan de 24ste juni j.l. De ,,stad der herrijzenis" was niet voor niets in de Amerikaanse hoofdstad en kort bij het gebouw waarin het Amerikaanse Con gres zetelt, opgetrokken. Door de vestiging en de aanwezigheid van zovele behoeftigen onder de rook van het gebouw waarin Ame- rika's wetgevend orgaan zetelt, werden de leden van dat Congres er dagelijks aan her innerd dat zij bij de bestrijding der heer sende armoede in de States meer activiteit dan voorheen dienden te ontplooien. Deze manier van strijden is ontleend aan een idee afkomstig van wijlen ds. Martin Luther King, dat thans werd uitgewerkt en in toepassing gebracht door zijn opvolger, de negerpredi kant dr. Ralph Abernathy. Wie is dr. Ralph Abernathy. Deze Baptistenpredikant is thans 42 jaar oud en hij werd in 1926 in Montgomery in de staat Alabama (U.S.A.) geboren. Na ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder lager en gymnasiaal onderwijs genoten te hebben, volgde hij aan de universiteit van Atlanta colleges in de theologie en werd. na tot doctor gepromoveerd te zijn. predi kant bij de Baptistengemeente in zijn woon- en geboorteplaats Montgomery. In die tijd leerde de jonge negerdominee Abernathy ds. Luther King kennen, zij werden tenslotte vrienden en werkten ruim dertien jaar met elkaar innig samen. In de loop van het jaar 1955 stichtte wijlen ds. Luther King de zogenaamde „Sou thern Christian Leadership Conference" (S.C.L.C.), een organisatie die voor het merendeel uit predikanten bestaat. Het was uitgerekend juist deze groepering die zich intensief ging bezighouden met de strijd om gelijke rechten voor blank en bruin, zich tot taak stelde de burgerrechten te verkrijgen voor de kleurlingen in the States. In deze „Southern Christian Leadership Conference" was en bleef ds. King tot aan zijn geweld dadige dood de geestelijke leider en zijn persoonlijke vriend dr. Ralph Abernathy be zette aldaar de post van organisator. Kort na de dag waarop men in Amerika de grote en zwarte leider King ten grave droeg, ver koos men dr. Abernathy om de opengevallen plaats in te gaan nemen. Abernathy beschikt echter als geheel lei der der kleurlingen niet over die capaciteiten die zijn vermoorde voorganger bezat. Bij Abernathy voor alles geen magische kracht in en achter ieder woord, gebaar en daad. Het is een man die begiftigd blijkt te zijn van een niet aflatend vertrouwen ten opzichte van de goddelijke voorzienigheid, daarnaast is hij een standvastig en ook een wilskrach tig man. doch zijn vocabulaire is bij lange na niet zo omvangrijk als dat van zijn voor ganger. hetgeen in redevoeringen en in pre dikaties wel het duidelijkst naar voren komt. Dat gemis wordt ten dele aangevuld door organisatietalent en een niet aflatende werk lust. Kogelgaten. Dr. Ralph Abernathy is nog steeds de Baptistenpredikant in Montgomery/Alabama en is daar een geziene, geliefde figuur, doch daarnaast tevens een zeer gehaat man. gelet Het klonk eerst zo goed: de Egyptische minister van buitenlandse zaken Reiad ver klaarde dat het bestaan van de staat Israël aanvaard moest worden als een niet on gedaan te maken feit. Terstond begonnen vooral de Palestijnse Arabieren vanuit het Jordaanse Amman in Cairo zelf te foeteren. Tenslotte is voor hen juist de drijvende ge dachte dat Israël opgeruimd moet worden en dan spreekt de sterkste Arabische staat op zo'n manier dat het vrijwel een erkenning van de Joodse staat inhoudt. Dit moest snel rechtgezet worden, een karwei die president Nasser persoonlijk op knapte nog tijdens zijn verblijf in Moskou. De Russische regering is doorgaans niet al te vriendelijk voor Israël maar had tevoren nog ten aanhore van de Egyptische gast verklaard dat Israël zo goed als de Ara bische landen recht op bestaan had. Niette- op de kogelgaten in deuren en raamkozijnen van zijn pastorale woning, gelet ook op de bomaanslagen op en in zijn kerk juist op tijdstippen dat dominee Abernathy de gods dienstoefening leidde. Nog nimmer verloor deze negerpredikant daarbij de moed en zelfs de humor liet hem ook op die momenten niet in de steek, zulks in tegenstelling met zijn voorganger ds. Luther King, die door daden van geweld pijnlijk werd getroffen, neerslachtig en ver drietig was gestemd. Toen na de geweld dadige dood van ds. Luther King ook diens opvolger een zodanig einde werd voorspeld, verloren diens volgelingen een korte tijd hun bezinning en de keuze tussen anarchie en orde. rust en zelfbeheersing bleek voor velen een moeilijke, een zeer zware opgave te zijn doch op dat precaire moment toonde de nieuwe negerleider niet alleen een oprecht volgeling doch ook een uitstekende leerling te zijn van de zo plotseling uit het leven weggerukte ds. King. De zo onverwachts tot geestelijk leider der negers uitverkoren dr. Ralph Abernathy begreep zijn grote verant woordelijkheid in deze en nam de teugels van het in grote onrust geraakte negerdom vast ter hand. Hij toonde daarbij aan een man van karakter en van formaat te zijn. Ondanks alles is het te wensen dat deze nieuwe, geestelijke leider in de persoon van dr. Ralph Abernathy. het gegeven moge zijn om zijn volgelingen door de branding van de tijd heen naar een veilige haven te loodsen. Terwille van orde en rust in the States en zeer zeker niet in de laatste plaats omwille van het aanzien in de wereld, zou het zeer wenselijk zijn dat organisaties als de Ku Klux Klan bij de wet werden verboden, daar deze geheime, niet van geldmiddelen versto ken zijnde organisatie er geen geheim van maakt dat Joodse en gekleurde medeburgers nergens toe dienen en uit de weg geruimd dienen te worden. (Nadruk verboden). min bleef van die gedachte weinig over in Nassers speech. De Egyptische president besloot nog een paar dagen langer in Moskou te blijven. Aangezien hij niet zozeer komt om te bren gen dan wei om te bedelen, mag men aannemen dat de Russen er prijs op stellen dat hij wat langer blijft. En waarschijnlijk wel om zijn les nog iets beter te leren. Zo goed als Amerika pressie uitoefent op Israël, zo doen de Russen dat op Egypte om tot een of ander accoord te komen, waardoor de toestand in het midden-oosten wat op klaart. Dat Nasser een terugkeer van een V.N.-macht wil toestaan is daarop al een eer ste reactie, die overigens weinig verheugenis heeft gewekt. Tenslotte mag men zich wel herinneren dat kort voor de juni-oorlog van vorig jaar die V.N.-macht abrupt het land uitgestuurd werd. En waarom zou dat niet weer eens gebeuren als de vechtlust de Ara bieren te machtig wordt? Redenen. Waarom willen zowel Moskou als Washing ton graag dat de situatie tussen Israël en zijn buren genormaliseerd wordt? Amerika denkt aan zijn belangen in de Arabische CARBQVIT tegen maag- 'j JiHKj en darmstoornissen. ■■ÉlBBd MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. wereld, vooral de oliebelangen. Zolang als Israël bestaat wordt de V.S. in Arabische ogen beschouwd als de grote vriend van de Joodse staat, die zonder de Amerikaanse steun allang onder de voet zou zijn gelopen. En nu wordt indirect op de Amerikaanse regering bijgeboekt dat al zolang zoveel A- rabisch gebied door Israël is bezet. Dat is schadelijk en daar willen de V.S. graag van af. De Russen van hun kant hebben er bij zondere last van dat het Suezkanaal al die tijd gesloten is. Dat noodzaakt hun sche pen met voorraden voor Noord-Vietnam bij voorbeeld de lange omweg om de Kaap te maken en dat hakt er aardig in. Bovendien is het in China weer eens zover dat het met de spoorverbindingen mis is in de aan Vietnam grenzende provincies, zodat de scheepvaart nog meer transporten moet verzorgen. Tweemaal een eigenbelang om een oplossing te forceren, met daarbij de alge mene overweging dat een nieuwe strijd in het midden-oosten eenvoudigweg gevaarlijker is en altijd de kans inhoudt dat de twee grote kernmachten tegenover elkaar komen te staan, iets wat geen van beide op prijs stelt er hoeft maar wat ongelukkigs te gebeuren en men is aan de rand van een kernoorlog. De twee landen hebben beide goede pres siemiddelen. Israël is inderdaad voor vele leveranties en vooral voor kredieten aange wezen op de V.S. en Egypte kan niet zonder steun die dan alleen uit de Russische hoek kan Komen. De pressie der twee groten zou waarschijnlijk allang resultaat hebben ge had als de Israëlisch-Egyptische vete niet ook vol zat met allerlei emotionele elemen ten. Wat nu in Moskou gebeurt draagt er alle kenmerken van dat Nasser ditmaal de Russische duimschroef nog eens wat ste viger aanlegt. (Nadruk verboden) De vrijwillige vakantiespreiding, vele ja ren lang gepropageerd, is grandioos mis lukt. In het begin van de vijftiger jaren wei gerden tal van schoolbesturen hun medewer king, waardoor de ouders van de schoolkin deren werden gedwongen tegen hun eigen zin in de drukste zomertijd op vakantiereis te gaan. Later raakten ook de eerst wel vrij willig verschoven totale sluitingen van be paalde bedrijfstakken weer in het gedrang. En na jaren lang vergeefs experimenteren en vruchteloos verschuiven, valt nu alles samen in drie weken topseizoen, nog ver ergerd door gelijktijdige vakantiepieken in de buurlanden. Onze regering zal nu moeten kiezen of delen. De beste oplossing is dan toch maar een wettelijk voorgeschreven spreiding met zone-stelsel. Om te beginnen kunnen noord en zuid andere vakantieperioden voor de scholen vaststellen, met een overlaptijd voor de ouders die kinderen in beide zones heb ben. Vervolgens kunnen bouwnijverheid en bepaalde takken van industrie verschillende perioden krijgen aangewezen. Het klinkt on vrij. maar we willen toch met onze vakantie vrij ademhalen en rust genieten. Dan moeten we ook zorgen, dat we ruimte krijgen om te reizen en wat rust om ons heen hebben om te rusten. Pas dan kan er van ontspanning worden gesproken. zal u graag nader inlichten Kruiswoordpuzzel no. 88 Horizontaal 64. zangnoot 28. adreskaartje 2. brandstof 65. herkauwer 31. rijdier 8. boom 67. voegwoord 33. lyrisch gedicht 12. N.V. (duits) 68. rivier in Europa 34. inhoudsmaat 14. muziekinstrument 69. meisjesnaam 36. tandarm zoogdier 15. schuine balk v. e. dak 71. niet lang 37. kindergroet 16. behoeftig 73. vlaktemaat (afk.) 39. Collectieve Arbeids 18. treiter 74. pers. vnw. Overeenkomst (afk.) 19. heilige (afk.) 75. zijrivier v. d. Donau 40. genotmiddel 20. de somma van (afk.) 77. nakomeling 43. spleet 22. graansoort 78. toverkunst 45. plaats in Luxemburg 24. jongensnaam 80. jongensnaam 46. eng. telwoord 26. verlangen 82. anno (afk.) 50. spaanse uitroep 28. laatste nieuws (afk.) 83. metaal 51. bedekte spot 29. de onbekende (afk.) 84. klepperen 52. drank 30. voorzetsel 53. gevulcaniseerde 32. kleur Verticaal caoutchouc 34. vloerbedekking 1. pl. in Utrecht 54. inhoudsmaat (afk.) 35. gerecht 3. in persoon (afk.) 55. deel v. e. fr. ontkenning 38. de dato (afk.) 4. muurholte 59. verpakkingsmiddel 39. een der grote Antillen 5. gereedschap 60. ketting met emmers 41. voorzetsel 6. nauwer maken zonder einde 42. smaldeel 7. windrichting (afk) 62. reeks 44. dierengeluid 8. waterhoogte (afk.) 63. dat is (afk.) 46. goud (fr.) 9. werkgever 66. tegenvaller 47. soort onderwijs (afk.) 10. slot (eng.) 68. woede 48. Chinese maat 11. fr. voegwoord 70. hoekpilaster 49. diepgaand, degelijk 13. spottende lach 72. onder-officier (afk.) 53. voetbalvereniging 15. herhaaldelijk 73. beet 56. iedere 17. vaartuig (afk.) 76. troefkaart 57. het romeinse rijk (afk.) 21. deel van Canada 78. soort onderwijs (afk.) 58. kleuren 23. speelgoed 79. titel (afk.) 61. strafwerktuig 25. de oudere (afk.) 80. familielid 62. muziekterm 27. voorzetsel 81. zangnoot Oplossing kruiswoordpuzzel no. 87 Horizontaal 1. goal; 4. glans; 7. stro; 11. Ada; 12. ook; 13. nerf; 15. .nn; 16. eg; 18. drie; 19. droog; 21. regen; 23. ion; 24. eel; 26. Stien; 28. flits; 31. Lisse; 32. sta; 34. talon; 35. anjer; 39. Spa; 41. wreed; 44. arena; 46. ulaan; 48. kei; 49. aat; 51. veter; 53. engel; 56. vier; 58. tij; 59. is; 60. Iade; 62. Ede; 63. mom; 64. rank; 65. etude; 66. kans. Verticaal 1. gans; 2. ode; 3. aard; 5. long; 6. nier; 8. torn; 9. roi; 10. oker; 14. Frits; 15. none; 17. geel; 18. delta; 20. ooit; 22. geit; 25. slaap; 26. s.s.; 27. N.S.; 28. fa; 29. s.l.; 30. anode; 33. tip; 36. ja; 37. erker; 38. reet; 39. s.a.; 40. au; 41. waag; 42. ratel; 43. en; 45. niet; 47. lans; 50. over; 51. veen; 52. rijst; 53. eind; 54. lama; 55. Eems; 57. Ida; 61. don. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES uw reis naar majorca begint bij ons! Gaat u niet naar Majorca? U gaat dit jaar naar... Geeft niet, uw reis begint toch bij ons. Want u heeft voor uw reis buitenlands geld nodig. En een reisverzekering. En als u het risico van baar geld niet wilt nemen dan koopt u reischeques. Het is inderdaad veiliger! Komt u vóór de reis maar even langs, 't Is zó geregeldl

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1