NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IMouvicr heeft DE schoenen WWW Dr Woods Flying Doctor Service Hiaat anders dan andere No. 3307 Zaterdag 6 juli 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Unieke organisatie één oogarts voor een land van blinden en een ion tekort. De vliegende non zal u als TV-programma wel bekend zijn; de vliegende doktersdienst in Afrika misschien niet. Toch is er een overeenkomst tussen deze twee onderwerpen. Het eerste programma heeft een amuse mentskarakter met een ondertoon van chro nisch geldtekort. De vliegende dokterservice is geen amusement, maar een keiharde nood zakelijkheid en opgezet door enkele idealis tische artsen om met kennis van de westerse wereld medische hulp te verstrekken aan onderontwikkelde gebieden. De overeenkomst vraagt u? Natuurlijk het chronisch geldte kort. Wij willen u nu graag inlichten over het werk van een aantal medici, doktoren met een roeping in de geest van Albert Schwei- zer, die in het hart van Afrika een project ontwikkeld hebben dat waard is u, die dit in verbinding staan met de centrale in Nai robi. Op het hoofdkwartier daar is dag en nacht een gediplomeerd verpleegster in de radiokamer om boodschappen op te nemen van ziekenhuizen in de binnenlanden. Wan neer ergens een dr. X in een ziekenhuis ver van de bewoonde wereld een patient heeft, waar hij geen raad mee weet, maakt hij contact met de centrale. De verpleegster noteert zorgvuldig alle gegevens en vraagt advies aan de betreffende specialist in Nai robi. Enkele minuten later bereikt dit advies dr. X via de ether. Zijn er speciale genees middelen of instrumenten nodig dan wordt een van de 7 gereedstaande vliegtuigjes van de FDS ingezet. Zo'n luchttaxi kan ook worden gebruikt om een specialist over te vliegen of om een patient te evacueren. Alle ziekenhuizen hebben voor deze vorm van De enige blijdschap in het bestaan van deze blinde jongen is de muziek. Door een eenvoudige oogoperatie zouden ze echter weer kunnen zien. Zoudt u hen dat geluk kunnen ontzeggen? artikel met gezonde ogen kunt lezen, onder de ogen te brengen. Toevalligerwijze kwamen wij in contact met dr. R. Sampimon, een oogarts uit Ui trecht. die voorzitter is van de prof. Weve Stichting, een instituut voor blindenzorg in de ontwikkelingslanden. Deze Stichting kwam recent in het nieuws door als gastheer op te treden voor dr. Michael Wood van de Flying Doctors Service in Nairobi (Kenya). In een particuliere audiëntie heeft Prins Bern- hard zich laten inlichten over het grootse werk dat daar verricht wordt. Wat is do Flying Doctors Service en wat beoogt zij? De vliegende doktersdienst (afgekort de FDS) is vermoedelijk de meest unieke or ganisatie ter wereld. Zij beschikt over 7 vliegtuigjes om waar nodig in Kenya, Oe ganda of Tanzania specialisten of medica menten zo snel mogelijk op de gewenste plaats te bezorgen. Als u daarbij bedenkt dat het gebied wat deze FDS bestrijkt te vergelijken is met de Europese afstanden noord-zuid van Oslo tot aan de Noordkust van Afrika en oost-west van Londen tot War schau, daarbij verder 95% rimboe incalcu leert, dan zult u het ongetwijfeld met ons eens zijn, dat de enige manier om snel en effectief te kunnen helpen in dit gebied de FDS is. In 76 ziekenhuizen heeft de FDS radio-, zend- en ontvangstapparatuur welke communicatie een kleine landingsbaan in de omgeving van hun instelling aangelegd. Kruistocht tegen de blindheid. Dr. Michael Wood wil nu zijn FDS opti maal benutten en in samenwerking met de Nederlandse prof. Weve-stichting de oog heelkundige nood in Oost-Afrika gaan be strijden. Volgens de gouvernementsoogarts in Kenya is één op de 60 mensen er blind en zou 80% van deze blindheid voorkomen of genezen kunnen worden, indien er adae- quate hulp voorhanden was. Rekenen we deze gegevens om naar Nederlandse maat staven, dat zou Nederland met zijn 12 mil joen inwoners zo'n 200.000 blinden kennen, waarvan er dan 160.000 onnodig blind zou den zijn. De prof. Weve-stichting heeft nu het voornemen een Nederlandse oogarts uit te zenden naar die streek. Met de FDS zal hij van ziekenhuis tot ziekenhuis kunnen vliegen en overal 2 weken kunnen verblijven. leder ziekenhuis weet lang tevoren wanneer de oogarts komt en kan dus zorgen, dat er een flink aantal patiënten met oogaandoe ningen paraat staat. De arts van zo'n zieken huis zal dan door de oogspecialist worden ingelicht hoe de diverse gevallen behandeld moeten worden. In alle ontwikkelingsgebie den komen veel patiënten voor met staar (cataract). Zij zijn volkomen invalide en daardoor geheel afhankelijk van de econo misch toch al zo zwakke gemeenschap. Met CONSTANTE KWAUTEIT 25 STUKS fl.SOj De luchttaxi van het FDS wordt veelvuldig gebruikt om een patient te evacueren. een eenvoudige operatie kunnen deze mensen tot volwaardige arbeidskrachten worden ge transformeerd. De eerste staar-operaties worden door de specialist verricht, terwijl de plaatselijke arts assisteert. Hierna wor den de rollen omgekeerd en assisteert de specialist de opererende plaatselijke arts. Wanneer de specialist na twee weken ver trokken is zal iedere staar-patient, die het betreffende ziekenhuis bezoekt, genezing kunnen vinden. Zo zal deze kruistocht tegen de blindheid kunnen werken als een sneeuw baleffect. In kort tijdsbestek specialistische kennis overdragen aan plaatselijke medici en verplegend personeel. Van welk evident belang dit is behoeft hier nauwelijks betoog. De prof. Weve-stichting prijst zich ge lukkig een bekwaam en jong oogarts bereid gevonden te hebben voor de tijd van 2 jaar zich met deze omvangrijke taak te belasten. De vakbekwaamheid van deze spe cialist is niet alleen voldoende. Hij moet daar heengaan met hetzelfde enthousiasme en doorzettingsvermogen als een missionaris of zendeling. Hij zal keihard moeten werken De Ned. Spoorwegen hebben jaarlijks met grote tekorten te kampen. Dat vergt een voorzichtig financieel beleid Sluiting van bepaalde lijnen werd overwogen, in bepaalde gevallen al doorgezet. Verwonderlijk is het daarom te vernemen, dat de Ned. Spoorwegen in 1964, toen er ook al verlies werd geleden, honderden mil joenen wilden gaan besteden aan een ran geerterrein ten zuiden van Rotterdam. Nog vreemder is het, dat het terrein nu in 1968 nog steeds braak ligt. Er is voor vijftig mil joen gulden besteed aan de verwerving van de gronden, het opspuiten met veenspecie en allerlei bijkomende werken. Sindsdien heb ben de N.S. hun belangstelling voor dit com plex verloren. Nu ligt het dure terrein leeg en verlaten. Er zijn rondom Amsterdam al eens dijken gelegd voor een ringspoorweg die er nooit is gekomen. De afsluitdijk kreeg een ver hoogde spoordijk voor een spoorlijn Amster damLeeuwarden die er nimmer is geko men. Jaren lang zijn er plannen gemaakt en is al rekening gehouden met een spoorlijn AmsterdamSchipholDen Haag, waar nog niet is aan begonnen. In Utrecht C.S. liggen al jaren de zandhopen voor een nieuw perron, dat er nog niet is gekomen. In Den Haag is al lange tijd gewerkt aan een nieuw sta tion, dat er voorlopig ook nog niet komt. Met al die vergeefs uitgegeven gelden zouden de tekorten van onze N.S. meer dan gedekt zijn geweest! De splitsing in de Tweede Kamerfractie van de Boerenpartij heeft duidelijk gemaaakt, dat er totaal geen rekening wordt gehouden met de wensen van de kiezers. De Boeren partij kent geen organisatie, geen congres sen. geen werkcommissies, geen studiekrin gen, geen discussiegroepen, zelfs geen goe de propagandisten. Het partijblad werd ge redigeerd door de heer Koekoek, de politiek werd bepaald door de heer Koekoek, de be- stuursbeslissingen werden genomen door de heer Koekoek, de tegensprekers werden ver wijderd door de heer Koekoek. Het wonderlijke is, dat ook nu nog zo veel denkende mensen zich geen beter poli tiek onderdak hebben kunnen vinden. Dat betekent, dat er een hiaat is in ons politiek bestel. onder tropische omstandigheden. In dr. Ga- lema en zijn vrouw, afkomstig uit Amster dam, heeft het bestuur van genoemde stich ting zo'n mobiel oog-team gevonden. Mevr. Galema volgt nu hier een opleiding voor oogheelkundige verpleging, opdat zij even als haar man deze kennis kan overdragen aan het verplegend personeel in de zieken huizen in Oost-Afrika. De streefdatum van hun vertrek is begin augustus. Dr. Sampimon heeft zelf al een oogheel kundige „safari" door India en Pakistan achter de rug. Daarna vijf jaar praktiserend in Utrecht. Maar hij vond het een genot om twee jaar geleden eens een poosje in een Oost-afrikaans ziekenhuis te werken. „Die blijmoedigheid, die christelijke sfeer zonder dat er ooit over religie werd gespro ken, de medische etiek zonder dat-ie er te pas of te onpas werd bijgesleeptDe vrouwen werken met hun mannen mee en slikken opgewekt ontberingen, die hier al lang niet meer bestaan. Hoe minder wel varend ho-D meer tevreden men vaak is. Hier houdt men zich veelal bezig met o.a. admi nistratieve futiliteiten. En daar? Werken. Omdat het moet, omdat men zich geplaatst ziet voor een onvoorstelbaar zware taak. Er moet hard gewerkt worden, want er is zo veel te doen. Daarom moet men in zo'n ontwikkelingsland ook andere normen aan leggen dan hier. Geen perfectionisme. Ik heb een arts (uit India) eens vijftig staar operaties in één uur zien doen. Een een voudige operatie. Misschien niet honderd procent. Maar het resultaat is verre te ver kiezen boven de bestaande toestand." Dr. Sampimon voegt er plotseling aan toe; „Ik weet niet of het helpt, maar mag ik ons gironummer en bankrelatie opgeven? Dr. Weve-stichting. giro 201800 te Wassenaar. Bank: F. van Lanschot te Den Bosch. Laten we zeggen: het doel telt alleen. En daarvoor is een ton nodig." Kruiswoordpuzzel no. 87 Horizontaal 1. doelpunt 4. luister 7. gedroogde halmen 11. meisjesnaam 12. alsmede 13. bladader 15. de onbekende (afk.) 16. landbouwwerktuig 18. telwoord 19. niet vochtig 21. neerslag 53. bovenaards wezen 56. telwoord 58. duur van eb en vloed 59. bestaat 60. deel v. e. kast 62. plaats in Gelderland 63. masker 64. slank 65. muziekstuk 66. gelegenheid 23. elektr. geladen deeltje Verticaal 24. drank 1. watervogel 26. meisjesnaam 2. lyrisch gedicht 28. bliksemschicht 3. karakter 31. plaats in Z.-Holland 5. inwendig orgaan 32. bevel 6. inwendig orgaan 34. deel .v e. effect 8. losse naad 35. bloem 9. koning (Fr.) 39. plaats in België 10. kleur 41. onbarmhartig 14. jongensnaam 44. strijdperk 15. muziekterm 46. gewapende ruiter 17. kleur 48. steen 18. riviermond 49. wilde haver 20. te eniger tijd 51. rijgsnoer 22. hoefdier toestand van rust vaartuig (afk.) vervoerbedrijf (afk.) zangnoot te zijner plaatse (lat. afk.) elektrode a. d. positieve pool wenk bevestiging uitbouw kier N.V. (Fr.) uitroep weeggebouw klepper voegwoord hechtnageltje wapen voorzetsel grondsoort graansoort slot uitheems zoogdier rivier in Duitsland meisjesnaam spaanse titel Oplossing kruiswoordpuzzel no. 86 Horizontaal 1. papa; 4. ami; 7. eend; 10. generen; 14. re; 15. wal; 16. Ate; 18. pe; 19. bij; 20. Est; 22. rp; 24. eva; 26. bestaan; 30. ode; 32. ek; 33. es; 34. ra; 35. rr; 36. mr; 37. ed; 38. pre; 40. aa; 42. eg; 44. alsmede; 45. terdege; 46. pi; 47. sl; 48. rps; 50. de; 51. gr; 52. Ee; 54. en; 56. ne; 57. ze; 58. Oss; 59. noorden; 62. Ans; 64. Po; 66. Ada; 67. ik; 68. rk; 69. sta; 72. bal; 74. li; 76. groeten; 80. nest; 81. USO; 82. kind. Verticaal 2. as; 3. aga; 4. An; 5. meester; 6. ir; 7. ent; 8. nl; 9. tree; 11. el; 12. ea; 13. tere; 15. wij; 17. er; 19. bak; 20. es; 21. ta; 23. por; 25. verlies; 26. bedelen; 27. es; 28. ar; 29. Naarden; 31. dreggen; 36. map; 37. Ems; 38. per; 39. ets; 41. ade; 43. Ger; 49. par does; 53. esp; 55. no; 56. ne; 57. zak; 58. oord; 60. oa; 61. da; 63. snik; 65. os; 67. il; 70. tgt; 71. ar; 72. be; 73. Ank; 75. Ie; 77. ou; 78. To; 79. nn. Ganzepoortslraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1