hengelsport Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 22 juni 1967 no. 3304 De geheime annexatie ra files voor de Markussc geen spreekuur VANJTSJECHO-SLOWAKIJE PRAAG (P&P) Het gaat niet zo voorspoedig met het „liberaliseren" van het communisme in Tsjecho-Siowakije. De splijtzwam tiert welig tussen de rode broeders van de nieuwe en die van de oude stempel. De naar de Tsjechische hoofdstad gezonden Russische veldmaarschalk, generaal Jakubowski, de opper bevelhebber van de hier binnengerukte legers der bij hot Pact van Warschau aan gesloten landen, kijkt argwanend toe vanuit de vensters van de burcht in Praag, gereed om in te grijpen. Ook de Russische partij-ideoloog Michail Soeslow en de politieke commissaris van de sowjet-strïjdkrachten, generaal Jepischew, bemoei den zich met de zaak en wilden reeds eerder geweld gebruiken tegen het weer barstige land, dat het aandurfde om Moskou te weerstaan. De regering van de Poolse volksrepubliek oordeelde het nodig om aan de bur gers van Tsjechische nationaliteit da toegang tot Polen te verbieden en do D.D.R. deed zulks met een omweg ook. In Oost-Duitsland ging men trouwens nog een stapje verder door met stoorzenders dc- uitzendingen van radio-Praag in de Duitse taal onmogelijk te maken. Russische leningen aan Tsjecho-Slowa- keije en de uitvoer naar dit land werden aan banden gelegd en bijna onmogelijk gemaakt. In de Russische pers wordt de Tsjechische partijleider Dubcek openlijk de „weg bereider van het anti-communisme" genoemd, terwijl men voor de voorzitter van de volksvertegenwoordiging, de 57-jarige Josev Smrkowsky, een communist en beroepsrevolutionair uit de oude garde, ooch een felle tegenstander van het sta linisme geen enkel woord meer over heeft. 125 zelfmoorden Wat ons opvalt is het grote aantal ge pleegde zelfmoorden, nu reeds 125, door voormalige bonzen van het rode regiem en van leden van de geheime veiligheidsdienst die op deze wijze aan hun straf willen ont komen. Onder deze zelfmoordenaars bevinden zich ondermeer Vladimir Janko, generaal der Tsjechische pantsertroepen en plaatsver vangend minister van defensie (overleden 14 maart 1968). Bedrich Pokorny, majoor geheime veiligheidsdienst 31 maart 1968) die voorbestemd was om als kroongetuige te worden gehoord over de geheimzinnige dood van oud-minister Jan Massaryk; dr. Josef Brestansky. rechter en wnd. president van het opperste gerechtshof in Praag (2 april 1968), Jaroslav Hulob. directeur van een staatsbedrijf in Domazlice (23 april 1968), dr. Josef Sommer, gevangenisarts en hersenspoelingspecialist te Praag (26 april 1968) en dr. Jiri Pocepicky, commis saris van politie en chef van de recherche in Praag (27 april 1968) om het bij deze namen maar te laten. De afgezette dictator Antonin Novotny ziet men zelden meer in het openbaar. Zijn woning in Praag wordt door Sowjet- militairen bewaakt en ook hijzelf kreeg een Russische lijfwachter toegevoegd. Minderheid in 't vuur In verschillende delen van Tsjecho-Siowa kije zijn Russische of Poolse en of Hongaarse pantsertroepen gelegerd, die volgens Berlijn en Moskou met militaire oefeningen in groot verband bezig zijn, doch in werkelijkheid het land bezet houden en gereed staan om waar nodig in te grijpen. De tegenstanders van het huidige regiem van Dubcek pogen nu om met pamfletten en andere opruiende geschriften een opstandige beweging onder de minderheid van 650.000 Slowaken van Hongaarse afkomst te ver wekken om zodoende te kunnen ingrijpen. Dubcek te kunnen verjagen en dan Novotny en diens stalinistische kliek weer aan de macht te brengen. Vuurwapens en spring stoffen zijn al in grote getale via slinkse wegen vanuit Rusland, Tsjecho-Siowakije binnengesmokkeld. Klaarblijkelijk wachten de Russen op een voor hen gunstig moment om de macht aan zich te kunnen trekken, doch de geheime annexatie van Tsecbo- Slowakije is al begonnen. Wantrouwen Reeds lang proberen de Russen Tsjecho- Siowakije politiek en economisch te muil korven. In maart van dit jaar werd de Tsje chische partijleider Alexander Dubcek naar het Oostduitse Dresden ontboden om re kening en verantwoordig af te leggen. Hij kreeg te horen dat hij met zijn liberali- seringsplannen het Pact van Warschau boy cotte en de eenheid in het communistisch kamp poogde te vernietigen. Hij moest éen „verklaring van solidariteit" tekenen, hem door de Kremlin-heersers voorgelegd. Toen Dubcek na zijn terugkeer in Praag de vraag werd gesteld of met de liberalise ring van het Tsjechische communisme zou worden voortgegaan, antwoordde hij laco niek en met zijn rechterduim over de schou der wijzende in oostelijke richting: „De hon den blaffen doch de karavaan trekt verder". Het waren juist deze woorden, die het Kremlin met wantrouwen vervulde en begin mei van dit jaar kwam op de Hradsjin- burcht in Praag het telefonisch bevel binnen, dat partijleider Alexander Dubcek's aan wezigheid op het Kremlin noodzakelijk werd geacht. Nog diezelfde dag werd met de Tsjechische regeringsmachine de 11juschin- 18 (kenteken: O K - B.Y.Z de partijleider naar Moskou overgevlogen. De besprekingen duurden een dag en een nacht. Wat be sproken werd is niet bekend gemaakt en ook het Russische regeringscommuniqué was nietszeggend. Eigen ideologie Van Tsjechische zijde kwamen in de loop van de laatste weken nadere gegevens over de aan de gang zijnde „liberalisering" bin nen, een liberalisering die de sowjet-unie niet wenste te aanvaarden en derhalve op tegenmaatregelen van die zijde zou uitlopen De Tsjechische communistische partij liet, zo bleek ons, de leer van Marx en Lenin vallen, om zich aan te sluiten bij de ideeën van een Milovan Djilas (eens de plaatsver vanger van Tito), van een Palmiro Togliatti (de in 1964 overleden leider van de Itali aanse communistische partij) en van de generaalszoon Ernst Fischer (lid van het centraal comité van de Oostenrijkse commu nistische partij). Kort samengevat kunnen deze ideeén als volgt worden weergegeven: „We leven thans in een wereld waarin de verschillende ide ologieën en politieke systemen de neiging hebben om meer en meer naar elkander toe te groeien. Zo wordt het socialisme in wezen liberaler en het kapitalisme oriënteert zich in socialistische richting. Daarbij komt dat een communistisch regiem de beperkingen en de onderdrukking der persoonlijke en democratische vrijheden zoals deze destijds door Josef Stalin zijn ingevoerd, terzijde moet weten te zetten." Uit deze door Djilas. Togliatti en Fischer gegeven ideeënleer schiep het Tsjechisch communisme een eigen ideologie, die in feite strijdig bleek te zijn met het internationaal communisme van Marx, Lasalle en Engels, dat door het Kremlin wordt voorgestaan en gepredikt. De oppositie Als oppositie fungeert in Praag nu een door het regiem gecontroleerd „Nationaal Front", waarbinnen zich een socialistische partij (20.000 leden), een katholieke volks partij en de partij voor Slowaakse vernie- wing hebben geformeerd, doch afgewacht dient te worden hoe deze „oppositie" zich in de naaste toekomst zal gedragen en of zij van lange duur zal blijken te zijn. Vanuit het Tsjechische volk wordt op de zich libe raliserende rode machthebbers grote druk uitgeoefend om ondermeer het minis terie van justitie en de aan dat departement ondergeschikte (geheime veiligheids-)diens- ten te hervormen en te zuiveren van de zoge naamde „stalinisten" en soortgelijke ortho doxe communisten. In hoeverre deze hervorming en zuive ringen doorgang zullen vinden nu zich de sowjet-legers in het land genesteld hebben, dient eveneens te worden afge wacht. Zoals de situatie er op dit mo ment voor staat komt alles op losse schroeven te staan, leeft men in Praag van de ene dag in de andere en neemt men alle maatregelen onder een zeker voorbehoud. Club 231 Van 1948 tot 1967 werden in de Tsjecho- slowaakse volksrepubliek honderdzestig (160) mensen om politieke redenen ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. 130.000 andere landgenoten zijn op de zelfde gronden tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld. Daarbij bevonden zich ruim 30.000 partijleden! Ten gevolgen van de rode terreur en broodroof door partij en vei ligheidsdiensten werden ruim een miljoen Tsjechen in moeilijkheden gebracht. Een aantal van deze voormalige politieke gevangenen en anti-stalinisten hebben zich thans verenigd in de „Club 231", welke tot taak heeft om rehabilitatie en schadevergoe ding voor de betrokkenen te verkrijgen. Zo werden de in 1952 terecht gestelde partij secretaris Rudolf Slansky en het lid van het partijbestuur Ola Sling door de Tsjechische staatspresident Ludvik Svoboda gerehabi liteerd (april 1968), terwijl de eveneens te rechtgestelde minister van buitenlandse za ken Clementis, tot „held van de Tsjecho- slowaakse volksrepubliek" werd uitgeroe pen. Vastgesteld is intussen dat deze poli tieke moorden (elf in totaal) op last van wijlen Josef Stalin (1951) werden gepleegd, terwijl de noodzakelijkheid daartoe door Anastas Mikojan, Stalins zaakgelastigde in dat land, werd aanbevolen. In het Tsjechische partijblad „Rudé pravo" werden dezer dagen onthullingen gedaan, die een nieuw licht werpen op de plotselinge en geheimzinnige dood van de oud-minister van buitenlandse zaken Jan Massaryk. Het blad schrijft: „De dodelijke val uit het raam van de ex-minister van buitenlandse zaken Jan Massaryk was een uitgesproken politieke moord die werd gepleegd door gorilla's be horende tot de misdadige bende van de Rus sische geheime-dienst-chef Beria". Ir. Lardinois voor jubilerende Z.L.M.: Veertig procent Zeeuwse oppervlakte cultuurgrond gereed met het proces van de plattelandsvernieuwing GEEN ONGERUSTHEID VOOR „BEVRIEZING" VAN DE LANDBOUW „Op het ogenblik is 60.000 ha of 40"/o van do Zeeuwse oppervlakte cultuur grond gereed met het proces van de plattelandsvernieuwing. Voor geheel Neder land geldt dat nog geen 8% van de oppervlakte dit proces heeft doorgemaakt" Aldus schetste de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, maandag 17 juni jl. te Goes in zijn toespraak ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Zeeuwse Landbouwmaatschsppij (Z.L.M.) de forse voorsprong, die de provincie Zeeland op het gebied van de vernieuwing van de landbouw in de loop der jaren heeft genomen. Zeker oven belangrijk als investeringen achtte de minister het feit dat de cultuurtechniek in Zeeland een provincie die steeds 6en opmerkelijke openheid aan de dag heeft gelegd dikwijls bepa lend is geweest voor de ontwikkelingen in het gehole land. „Zeeland is eigenlijk te beschouwen als een soort „proeftuin van de cultuurtechniek". Als voorbeeld van de activiteiten, zoals die in Zeeland ontplooid worden op het ge bied van de „agrarische structuurverbete ring, gecombineerd met noodzakelijke niet- agrarische voorzieningen", noemde minister Lardinois de op Zuid-Beveland gelegen ruil verkaveling' „De Poel-Heihkenszand" (plm. 7.000 ha), waarbij gronden beschikbaar zijn gesteld voor aanleg van rijks- en provinciale wegen. In breder verband gezien achtte hij de moderne ruilverkaveling in het kader van de ruimtelijke ordening van het grootste belang. Over de „bevriezing" van de lanbouw door het instandhouden van z.g. landschap pelijk waardevolle agrarische gebieden, waar- tegen van de zijde van de Zeeuwse agrari ërs zeer ernstige bezwaren worden geuit, hoeft naar het oordeel van de minister geen ongerustheid te bestaan. Het landschap moet meegroeien in de totale schaalvergro ting van de gebieden. „De regering is op dit punt beslist diligent". Structuurbeleid is méér Het structuurbeleid omvat vanzelfspre kend méér dan ruilverkavelingen alleen. Het omvat het geheel van maatregelen, die ge- „richt zijn op de versterking en verbetering van de productieomstandigheden in de land bouw. De bewindsman ging daarbij natuur lijk niet voorbij aan de befaamde trits: land bouwonderwijs, -onderzoek en -voorlichting. De bestaande kennis veroudert snel. Een juiste instelling van de boer op dit punt is een onmisbaar element voor modern on dernemerschap. Onderwijs en voorlichting moeten ver vooruit zien. De boeren moeten worden opgeleid voor de toekomst, piet voor vandaag. Voor de jeugdigen is de voor lichting voor de beroeps- en opleidingskeuze van bijzonder groot belang. De bewindsman noemde een openhartige voorlichting in het licht van de toekomstperspectieven abso lute noodzaak Een verkeerde keuze bete kent in de nabije toekomst verscherping van de problemen en zeer zware persoonlijke te leurstellingen. In aansluitingen op dit onder werp besprak de bewindsman „het vertrek uit de landbouw" als het huidige tem po wordt gehandhaafd dan zullen nog slechts de helft van de thans 11 miljoen werkers in de E.E.G.-landbouw over zijn. Dit vertrek is uiteraard geen „vrijwillige keuze": als oudere heeft men niet veel andere mogelijk heden meer; vandaar dan ook bij bedrijfbe- eindiging de maandelijkse uitkering van het O. en S. fonds. De minister vroeg er begrip voor dat het structuurbeleid niet alle problemen kan op lossen. De prijs blijft in het kader van het markt- en prijsbeleid natuurlijk één van de belangrijkste oriënterende factoren voor de productie. Als een bepaald prijsniveau ge paard gaat met overschotten, dan mag men van een structuurbeleid niet alles verwach ten. Als rrien een bij de afzetmogelijkheden passend prijsniveau met behulp van subsi dies in feite verhoogt, dan stimuleert men het instandhouden van produkties, die geen perspectief bieden In plaats van aan te passen, conserveert men. Deze waarheid gold vroeger voor ons nationale beleid, hij geldt thans voor het gehele E E G.-beleid. Produktie en prijzen. In een bespreking van het E.E.G.-markt en prijsbeleid zei de minister, dat een der gelijk proces niet zonder strubbelingen kan verlopen. De koers is echter juist. Het pro ces is nu zelfs bijna voltooid. Het Neder landse beleid op dit terrein is thans in de eerste plaats onze inbreng in de besluit vorming in Brussel. D? laatste loodjes blij ken wel zwaar te wegen, zie het moeilijke en langdurige overleg over de zuivel en het rund vlees. Belangrijk is, dat de hoekstenen van het beleid vastliggen. Over de zuivel in het bijzonder sprekend, zei hij dat de overschot problemen niet zijn opgelost, maar dat het tenminste gemeenschapsproblemen zijn ge worden en daar ging het om! Principe-ac- coorden zijn tot stand gekomen, al treden voorhands afwijkingen in de gemeenschappe lijke prijzen op. Voorts ging de bewindsman diep in op de akkerbouw, een bedrijfstak, die hij ove rigens in deze provincie liever „plantaardige produktie" noemde. Hij schetste achtereen volgens de gunstige arbeidsprestatie per eenheid produkt in Zeeland, de prijservarin- gen sedert 1 juli 1967 („nog geen con clusies, maar niet tegengevallen"), de niet onbevredigende prijsvorming voor tarwe en gerst, de goede mogelijkheden voor granen en suiker, het gevaar van verdere uitbreiding van de suikerbietenteelt („zelfbeheersing is voorwaarde"), de hulp van de regering om de vlasteelt een kans te geven, de onbevre digende gang van iaken bij de consumptie aardappelen en de eveneens weinig roos kleurige situatie in de fruitteelt („fruitte lers besparen wat aardappeltelers is over komen"). In zijn slotwoord behandelde de bewinds man in korte trekken de toekomstige ont wikkeling. Zeeland zal in een ongekende stroomversnelling terecht komen. De indu strialisatie zal voortschrijden, de verbindin gen met het achterland zullen verbeterd tot stand gebracht worden. De landbouw maakt in ons land en in Europa een snelle ont wikkeling door. die gepaard gaat met ver groting van de produktiviteit en met een inkrimpende werkgelegenheid in deze be drijfstak. Ook zal de ontwikkeling in de Zeeuwsei landbouw doorgaan. En wat ligt er meer voor de hand, dan dat de ont wikkeling in de niet-agrarische sfeer en die in de landbouw zullen gaan samenspelen. Dat geeft extra mogelijkheden: voor hen die in de landbouw willen blijven en voor hen die een andere emplooi zoeken, ook in de industrie. 4e OMROEPER VAN NEDERLAND Op het door de VVV Egmond' aan Zee uit geschreven concours voor stads- en dorps omroepers behaalde de heer A. P. Kramer te Wissenkerke een fraaie 4e prijs. Aan dit concours namen in totaal 35 omroepers uit geheel Nederland deel. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Klein Wassink, tel. (01199) 3 04 en dokter 't Hart, tel. (01107) 3 38. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland JUNI hoogwater 22 Zaterdag 12.50 13.00 23 Zondag 1.09 13.33 24 Maandag 1.48 14.12 25 Dinsdag 2.24 14.48 26 Woensdag 3.02 15.25 27 Donderdag 3.41 16.05 28 Vrijdag 4.22 16.44 Predikbeurten voor zondag 23 juni 1968 Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur de eerw. heer H. van Elven en 2.30 uur ds. H. J. Hemstede. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. J. van Dam uit Bel gië en 2.30 uur ds. F. C. Wil- lekes. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur ds. Van Dam uit België. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. L. J. C. Visbeek uit Vorden. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. H. Kwakkelstein uit Goes. Geref. Kerk Kamperland 10.30 uur ds. Poelman en 5 uur ds. Oegema uit Arnemui- den, In de morgendienst voorb. H. Avondmaal. Geref. Kerk Wissenkerke 9.00 uur ds. Poelman en 2.30 uur ds. Joosse van Middel burg. Geref. Kerk Geersdijk 10.00 uur ds. Oegema van Arnemuiden en 2.30 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Colijnsplaat 10.30 uur ds Dondorp van Voorthuizen en 4.00 uur ds. Poelman. Geref. Gem. Kamperland 10 en 6 uur student A. Snoep uit Utrecht. Geref. Geni. Colijnsplaat 10 uur leesdienst en 2.30 uur student Snoep. Geref. Gem. Kortgene 10. 2 30 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk Kamperland (Camping De Molenhoek) 10 uur H. Mis. Nu we Wissenkerke verla ten, willen we u allen dan ken voor de 22 jaren die we hier gewerkt en ge woond hebben. Het waren goede jaren en we zijn daar dankbaar voor. We wensen ieder het bes te toe en u bent altijd wel kom in de Sweelincklaan 42, Ede. L. Tange. S. Tange - Buijze. P.S. Alle lidmaatschap pen van plaatselijke vere nigingen zeggen we hier bij op. Algemene kennisgeving Op 16 juni is van ons heengegaan, onze lieve beminde zuster, behuwdzuster en tante Jacoba Leendcrtse (weduwe van C. Ma- ris), ia de ouderdom van 90 jaar. Familie Leendertse. Neven en nichten. Kortgene, 16 juni 1968. Pension tehuis, julianastraat. De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 19 juni j.l., des namiddags 2 uur te Wissenkerke vanaf het Pensiontehuis, Kortgene. Langs deze weg danken wij allen voor de vele be langstelling voor en bij ons huwelijk ondervon den. C. J. Augustijn. E. J. Augustijn - den Boer. Kamperland, juni 1968. Algemene kennisgeving Rustig vertrouwend is onze lieve vrouw, moeder en groot moeder Maria Leuntje Marinissen-Fortuin, 67 jaar oud, heen gegaan. Wissenkerke: A. J. Marinissen. Ede: P. N. Schipper - Marinissen. M. P. Schipper. Apeldoorn: N. P. Oostlander - Marinissen. P. C. Oostlander. Wissenkerke: A. J. Marinissen. J. E. Marinissen - Mol. Assen: J. A. Marinissen en kleinkinderen. Wissenkerke, 19 juni 1968. Ooststraat 4. De begrafenis zal plaats hebben op za terdag 22 juni 1968, om 2 uur te Wissen kerke, vanuit het ver enigingsgebouw. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor het medeleven en de dèelneming, betoond na het overlij den van mijn lieve man en onze geliefde vader en grootvader ARIE JOHANNES RADDER em. pred. van de Geref.- Kerk van Kamperland. Namens allen, H. Radder - Ypey. Zwaluwen weg 10, Soestdijk. Werphengels molens molen-tassen sta len leefnetten werp-dobbers Buldo's, verzwaard met lood palinghaakjes bot- haakjes zeebaarshaken geephaakjes enz. Blinkers spinners lepels visinessen (blij ven drijven) klossen nylon (op spoelen van 100, 200 en 600 meter, in diktes van 20, 24, 28, 30, 35 en 40) cameleon nylon (in het water onzichtbaar) ankerlood botlood nok- lood schuiflood bladlood wartels verbindinghaakjes kapstokjes top- en ge leide-ogen 1 visstoeltjes vismanden forel- lentassen kunstraas (garnalen enz.) VOORSTRAAT 7 DOKTER 't HART heeft zaterdag 29 juni Vazen in groot sortiment Bloemenmagazijn Sanderse Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 26 09

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3