Ouderdom RASSENSTRIJD RUILVERKAVELING De taxi van de toekomst Chr. Ulo-school Wissenkerke De splinter en de balk Materie-zender seint u of uw stukgoed over Geen deuren, maar Deuren OF DE UITGESTELDE DOOD De mens wordt geboren, leeft en werkt, plant zich voort en sterft, zo zou men het verloop van ons leven samen kunnen vatten, Vooral het laatste en minst aangename is onvermijdelijk. Elk levend wezen heeft zich daar bij neer te leg gen. Althans, dat heeft men zolang die mens bestaat aangenomen Maar we leven in een tijdperk van vooruitgang die niet langer allerlei schijnbaar vaststaande feiten zonder meer aanvaardt. Zelfs het probleem van de ouderdom valt daaron der en het onderzoek dienaangaande heeft de wetenschap voor vreemde feiten gesteld, die enerzijds de uiteindelijke dood van het individu niet onvermijdelijk maakt, maar aan de andere kant wel de vraag open laat of die dood zo van zelfsprekend is als door de eeuwen heen werd aangenomen. De „International Association of Gerontology" probeert er antwoord op te geven, nader toege licht door enkele deskundige leden. Oud worden. Gerontologie is de wetenschap die zich bezighoudt met de problemen die verband houden met de ouderdom. Wanneer wordt de mens oud genoemd? Zodra men verwacht dat hij niet lang meer zal leven. Iemand die negentig jaar oud is valt daaronder omdat de grens van de leeftijd van de mens hoog stens honderd jaar bedraagt met soms nog enkele jaren daarboven. Maar die grens ligt niet altijd op hetzelfde niveau. Een vlieg van negentien dagen oud is ook werkelijk oud omdat hij niet langer zal leven. Daartegen kan zelfs dui zend jaar als middelbare leeftijd worden ge zien zodra we te maken hebben met een sequoia-boom, die duizenden jaren oud kan worden. Zo is de leeftijdsgrens van alles wat leeft erg verschillend. Ze varieert van een maand voor sommige insecten via vele soor ten dieren met de schildpad als recordhouder met 150 jaar tot de eerder genoemde boom voor wie een honderd jaar een onbetekenen de periode is. Wat is ouderdom? Sommigen menen dat de mens sinds de bestrijding van ziekten en de verbetering van sociale omstandigheden ook ouder wordt. Dat is een misvatting. Er is slechts meer ouderdom, meer mensen bereiken hogere leeftijden, zodat de gemiddelde levenspe riode hoger komt te liggen. Aan de grens, om en nabij de honderd jaar is niets veran derd. Wat ouderdom precies inhoudt is evenmin helemaal duidelijk. Het schijnt dat na een bepaald aantal jaren het leven eigenlijk uit- blust, zonder dat een bepaald ziektebeeld aan te wijzen valt. Vaak zijn er vele ziekeiijke afwijkingen tegelijk, die elk niet verantwoor delijk zijn voor de dood maar allen tezamen wel. Ouderdom is overigens niet zo vanzelf sprekend als men wel aanneemt. Het beste voorbeeld leveren dieren hierbij wel. In de natuur treft men zelden werkelijk oude die ren aan. Lang voor ze oud zijn geworden, zijn er al dood door gevechten, verhongering, infecties en ongelukken Werkelijk oud wor den dieren pas in dierentuinen, waar hun levensomstandigheden veel minder gevaarlijk zijn. Bij primitieve levensomstandigheden geldt hetzelfde voor de mens. Bij onontwik kelde volksstammen betekent ouderdom een Rassen „Als u het woord rassen gebruikt, om mee te beginnen, moet u wel bedenken dat hier onder iets anders moet worden verstaan dan algemeen bekend is. Slavisch ras. ger- maans of angelsaksisch ras zijn uitdrukkin gen die weinig met het begrip ras te maken hebben. Het zijn talen, maar degenen die deze talen spreken behoeven daarom nog niet tot dezelfde afstamming te behoren. De miljoenen negers in de VS. om een ander voorbeeld te noemen, spreken alle maal Engels, maar dat doen de blanken daar ook, de negers hebben hun moeder taal verloren. Dezelfde taal houdt niet in dat men hetzelfde ras heeft. Het begrip ras heeft wetenschappelijk be trekking op de lichamelijke eigenschappen. Een mensenras kenmerkt zich door constant erfelijke lichamelijke eigenschappen, waar door ze zich van andere rassen onderschei den. In wezen zijn er drie mensenrassen, het blanke, met ongeveer 1400 miljoen, het gele. waarbij Mongolen. Eskimo's en ook Indianen horen met ongeveer 900 miljoen en het zwarte, waarbij ook wel de oorspronke lijke bewoners van Australië worden gere kend, met 135 miljoen Verspreiding. „Waar horen deze rassen thuis?" „Het blanke heeft zijn bakermat in Eu ropa, met uitlopers in Voor-Aziè en Noord- Afrika. Azië is het werelddeel van de gele rassen en Afrika dat van het zwarte ras. Maar in de loop der tijden hebben de ras sen zich door de gehele wereld verspreid. hoog aanzien, iets wat wij in onze maat schappij zeker niet meer zo zien. Ingebouwd. De mens zou de mens niet zijn als hij zich met de vele nieuwe wetenschappen die zoveel onwaarschijnlijke resultaten waar maakte, niet afvroeg of er dan geen moge lijkheden bestaan om het leven wat te rek ken, liefst met een paar honderd jaar. Al lerlei ziekten die tezamen zorgen voor het verouderingsproces, zouden toch moeten kun nen worden uitgeschakeld. Als men altijd maar gezond bleef zou men dan automatisch steeds ouder worden? Het antwoord lijkt nee te moeten luiden, hoewel niet duidelijk is waarom. Maar ondanks het feit dat veel meer mensen de kans hebben om ouder te worden, zijn verhalen over man nen en vrouwen die honderdtwintig of hon derdvijftig jaar oud werden niet allemaal controleerbaar. Ze leven altijd in streken waar de burgerlijke stand nu niet bepaald betrouwbaar genoemd mag worden. Het schijnt dat elke diersoort, de mens inbegre pen, een soort ingebouwde leeftijdsgrens in zich heeft. Olifanten worden niet ouder dan tachtig jaar, welke verhalen er ook de ronde doen. Katten worden nooit dertig jaar, muizen moeten tevreden zijn met twee of drie jaar. De structuur van een levend wezen schijnt tevens in te houden dat ze niet verder kan leven dan een bepaalde tijd. *5» P Waarom? Waarom dat zo is zal voorlopig nog wel een raadsel blijven, al wordt er hardnekkig naar gezocht. Vele ziekten die men vroeger verantwoordelijk stelde voor de ouderdoms- dood, blijken lang niet altijd dodelijk te zijn. Gewrichts- en andere rheumatiek, afwijkin gen in hart en vaatstelsel zijn soms. maar lang niet altijd de oorzaak Men heeft ook wel gesteld dat ouderdom begint zodra de groei stopt. Daartoe vertraagde men de groei bij proefdieren, om ze daarna meer calorieën toe te dienen. De dieren werden in verhouding inderdaad uitzonderlijk oud. Maar dat ging bij andere dieren helemaal niet op. Een laatste mogelijkheid schijnt het voor komen te zijn gedurende het leven van op hoping van allerlei afvalprodukten van het lichaam die tenslotte de dood veroorzaken. Ook dit schijnt echter niet veel te helpen. Zodat we eigenlijk nog niet weten waardoor ouderdom ontstaat. Toch is men er nog lang niet van over tuigd dat ouderdom en dus de dood onver mijdelijk zal blijven gezien in het licht van een bepaalde periode. Ouderdom is een gevolg van leven, maar geen eigenschap er van. Misschien breekt eens de tijd aan dat de mens wel langer zal kunnen leven dan de tijdsduur die hem tot nu toe toegemeten was. Amerika is daar een sterk voorbeeld van. Vanaf 1500 na Christus hebben zich daar blanken gevestigd. Zij hebben de oorspronke lijke Indianen totaal overvleugeld. Tegen hun wil zijn er negers gekomen door de invoer van enorme aantallen slaven uit Afrika en waardoor nu de conflicten be staan, Overigens moet u niet denken dat er nog zuivere rassen bestaan. De vermen ging ertussen is al zeer lang geleden be gonnen en gaat nog steeds door. Kenmer ken van het blanke ras, vooral in noord- Europa: blond, blauwe ogen, smalle schedel treft men wel aan maar er zijn er ook met andere kenmerken, brede schedel, donkere haren en ogen." Vooroordeel „Waardoor zijn nu die vooroordelen ont staan als zou het blanke ras superieur zijn aan de andere?" „Waarschijnlijk omdat men, overigens niet geheel ten onrechte, van mening is dat door de tijden heen het blanke ras de grootste prestaties heeft geleverd. Ondanks dat men weet dat de Chinezen de blanken al eeuwen vooruit waren. Blanke rassen zouden intelligenter zijn, meer aanleg hebben, de andere rassen dus dat alles veel minder, waardoor men meent dat blanken voorrechten hebben. Men heeft geprobeerd na te gaan of dit inderdaad het geval is. of blanken intelligenter zijn. Daar bij heeft men geprobeerd het feit uit te schakelen dat het blanke ras over het al gemeen een betere opleiding heeft en andere rassen vaak achterop gekomen zijn doordat ze in hun ontwikkeling zijn tegengehouden, door de blanken. Men kon niet vaststellen dat blanke kinderen beslist meer aanleg of intelligentie vertonen. In sommige gevallen bleken gekleurde kinderen beslist intelligenter. Het mag dan waar zijn dat blanke proefpersonen sommige proeven beter deden dan gekleurde, zoals het passen van blokken in gaten, maar als het gaat om oriëntatievermogen en het herken nen van sporen die voor blanken totaal on zichtbaar zijn, krijgt men andere resul taten. Bovendien hebben de blanken een belang rijke voorsprong. Communicatie is tegen woordig van dien aard dat elke nieuwe ont dekking onmiddellijk kan worden doorge geven. zodat vele geleerden zich er onmid dellijk over kunnen buigen en iets heel snel kunnen ontwikkelen. Minder georganiseerde gemeenschappen hebben daar veel moeite mee." Gevolgen ..Dus apartheid is het gevolg van een su perioriteitsgevoel?" U staat voor een Deur. Die grote letter d is geen drukfout want Deur wordt altijd met een hoofdletter geschreven. Vroeger kenden wij alleen deuren, gewone dichte panelen, die een ruimte afsloten van een andere ruimte. Een Deur is anders Geconstrueerd voor de woonhuizen is hij ongeveer net zo groot als een deur. maar van een bijzondere samenstelling. Het vlak van de Deur is te vergelijken met het grauw grijs van een televisie-scherm. Met het in drukken van de coördinatieknoppen krijgt u een onmiddellijke verbinding met de Deur waar u contact mee zoekt. Dit contact is er wanneer het kleine televisie-schermpje naast de Deur oplicht en de opgeroepen per soon zichtbaar wordt. U kunt nu met die persoon spreken. Nodigt hij u uit om bin nen te komen dan drukt u op de activator- knop waarop het Deurvlak fluweelzwart wordt. Verplaatst En nu komt het grote ogenblik: ongeacht de afstand waarop de ander zich bevindt, u stapt dwars door het fluwelen scherm en waar u aan deze kant verdwijnt, verschijnt u bijna op hetzelfde ogenblik aan de andere kant! Net alsof de twee Deuren pal tegen elkaar gedrukt zijn en er slechts een dun rookgordijn voor de openingen hangt. Alsof, want in werkelijkheid kunnen de twee Wat een ruilverkaveling omvat. Oorspronkelijk werd een ruilverkaveling opgezet om aaneensluitende kavels te krij gen. Tevens werden nieuwe of betere wegen en waterlopen aangelegd. Later kwam er ook de sanering bij en werd naar bedrijfsver- groting gestreefd. Weer later kwam de streekverbetering erbij, met de vraagstuk ken van nieuwe en betere bedrijfsgebouwen en woningen en woninginrichting. Agrarisch- sociale en economische voorlichting kwamen vooral via herverkaveling goed tot hun recht. In onze tijd kwam er nog een hele reeks van taken bij: landschapsverzorging, natuur behoud, stimulering van watersport en re creatie. terbeschikking stellen van „kavels ten algemenen nutte", van gronden voor ver breding van rijkswegen, verbetering van ri vieren enz. Dat dit inderdaad geschiedt, en wel op grote schaal bewijst dit verslag. Eén voorbeeld: door beschikbaar stellen van grond in De Poel wordt de verdubbeling van rijksweg 58 (de dodenweg van Middel burg naar Bergen op Zoom, ook wel rijks- ongevallenweg genaamd) met twee jaar bespoedigd. Opheffing van spoorwegover gangen, bevordering van industrievestiging, dorpssanering, toeristische routes enz zijn óók aan de orde van de dag. De basis. De wettelijke grondslag voor dit alles vindt u in de Ruilverkavelingswet en de W.R.O. (Wet op de Ruimtelijke Ordening) 1965. Het is bepaald niet waar, dat her verkaveling leidt tot cultuursteppen zonder landschapsschoon Wèl wordt erkend dat ons landschap overwegend een cultuurpa troon heeft en dat de belangen van de grondgebruikers voorop moeten slaan. Maar dat is logisch. Om vele posten-uit de begroting over te slaan: in de sector ruilverkavelingen is thans 175 miljoen gulden beschikbaar en het uitvoeringsprogramma van 55.000 ha per jaar kan hiermee worden verwezenlijkt. Gif ten van derden en van het Europees Oriënta tie- en Waarborgfonds belopen zo'n 20 mil joen gulden. Het is dus een uitermate kost bare zaak geworden, waar dan tegenover staat dat er een groot stuk werkgelegenheid in steekt, met name in de ontwikkelings gebieden. Is het ook een dure zaak? Zit men na de herverkaveling en de streekverbetering niet „Niet alleen, misschien, of waarschijnlijk komt er ook angst bij. Angst om die bevoor rechte positie te verliezen. Heel wat landen kennen een kleine blanke meerderheid, die hen boven de grotere gekleurde bevolkings groepen stelt. Men redeneert dan zo dat als men die groepen hun gang laat gaan zodat die ook op hoger peil komen, er de kans is dat ze aan hen gelijk worden, waardoor de suprematie verloren gaat. Daarom is men snel geneigd het eigen belang voorop te stel len en dé gekleurde groepen in hun ont wikkeling te remmen, dus te discrimineren. Zuid-Afrika is daar een voorbeeld van. Toch zal dit op de lange duur geen stand kunnen houden. De dictatuur, zoals men de blanke overheersingsneiging kan noemen, zal ten slotte verdwijnen, omdat een massa die eenmaal bezig is zichzelf te verheffen, door zal gaan. Het zal aan de kracht waarmee die dictatuur wordt doorgevoerd en het ver mogen tot ontwikkelen van die massa lig gen, hoelang rassenverschillen nog zullen duren. Maar vroeg of laat zal ze verdwijnen. (Nadruk verboden) Deuren zich op ieder willekeurige afstand van elkaar bevinden. Net zoals filmbeelden door de ruimte worden gezonden per televisie wordt een stof. b.v. uw lichaam, omgezet in onzichtbare elektromagnetische trillingen. Het pakketje trillingen dat uw lichaam is. verplaatst zich langs de krachtlijnen van de verbinding en wordt bij de ontvangende Deur weer omgevormd tot het oorspronkelijke lichaam. Dat de afstand tussen de twee Deuren bij na geen rol speelt, komt door de ongeloof lijke snelheid van de trillingen (300 000 km per sec.). Daarom kunnen we de „reisduur" praktisch verwaarlozen en schijnt verdwijning en verschijning gelijktijdig plaats te vinden. Publieke cellen. Dit toekomstbeeld is ontleend aan de oude gedachte van de z.g. materie-zender, een onderwerp dat zeker boeiende beschouwin gen zal opleveren. In de verre toekomst zal elke woning met een dergelijke Deur worden uitgerust; in de overgangstijd zullen, evenals dat nu voor de telefoon opgaat, publieke cellen kunnen worden gebruikt. Het spreekt vanzelf dat Deuren in elk gewenst formaat kunnen wor den gebouwd zodat ook de verzending van alle mogelijke goederen een simpele zaak is. Het transportprobleem is hiermede prak tisch opgelost, want de noodzaak van open- heel lang op hoge lasten? Dat wel Daar staat dan weer tegenover, dat via de her verkaveling en de streekverbetering hele streken grote economische injecties hebben gekregen. Men ging investeren in machines en gebouwen. Handel, industrie en midden stand leefden op. Er kwamen weer onder nemingsgeest. perspectief en toekomstver wachting. Er kwam vooral ook meer levens geluk. Ongelooflijke wantoestanden werden op geheven: de kaarten van uitgevoerde ruil verkavelingen laten dat duidelijk zien. Zo langzamerhand gaat heel Nederland „op de schop" en dat is een grote bijdrage tot ver betering van de agrarische productieom standigheden. Het komt wel eens voor. dat er iets niet klopt in de waterhuishouding. Beter gezegd: dat het ene gebied teveel krijgt van het water dat het andere loost of zelfs tekort komt. Ook is de aahsluiting van de ver beterde gebieden bij de omringende niet al tijd ideaal. Pas vorig jaar is 'n begin ge maakt met de aanpak van de z.g. bufferzo nes via een interdepartementale studie, waar van het einde afgewacht moet worden Er zijn ook wel herverkavelingen doorge voerd, waarbij van aaneensluiting der per celen geen sprake was en waarbij bedrijf jes werden gesticht, waarvan de exploitan ten niet eens leven konden, zodat zij over gingen tot extensieve bedrijfsvoering met hoofdberoep elders. Zeer talrijk zijn ook de bezwaarschriften in sommige streken ge weest. Zeeland doet daarvan een boekje o pen: 171 alleen op Schouwen-Duiveland en 309 in de rest van Zeeland De meerder heid daarvan werd ingetrokken na schrif telijke afdoening of na bespreking op de zitting van de herverkavelingscommissie, maar een groot deel kwam voor de rechter commissaris en eindigde via een uitspraak van de rechtbank. En dan is er al veel leed geschied! Voor hoelang? De genoemde drie Commissies en de S.B.L. brengen jaarlijks rapport uit. Hun gezamenlijk rapport is een indrukwekkend boek, een brok rijke documentatie. Er ont breekt echter altijd één ding in: de toekomst verwachting. Het is wel veelomvattend, dat thans 269.000 ha gereedgekomen is, dat 502,000 ha in uitvoering is en 444.000 ha in voorbereiding alsmede dat 846.000 ha bare middelen van vervoer (luchtlijnen, spoorwegen, trams, auto's, schepen enz.) zowel als particuliere vervoermiddelen (vliegmachine, auto. motor enz.) bestaat niet meer De hiermede gepaard gaanden wegen- en bruggenbouw, aanleg van vliegvelden en havens, bouw van stations, garages enz vervallen eveneens. Snufjes Woningen en openbare gebouwen zijn dan al voorzien van gelijkwaardige technische snufjes zoals air-conditioning met luchtver- warming en luchtverversing, thermostaten, stof-afzuig-installaties en ultra-violet-elemen- ten zodat ook de noodzaak om buiten te zijn tot een minimum wordt teruggebracht. Wat heeft men buiten te zoeken behalve hoogstens voor een wandeling? Waarom zou men zich blootstellen aan die ziekte-verwek kende omstandigheden van een klimaat wan- neef men alle ontspanning binnenshuis, thuis of elders, kan beoefenen en de heilzame in vloed van zon, dennegeur en bronwater bin nen kan ondergaan? We schijnen de realisering van de materie zender te benaderen. De toepassingen van de iaser-straal blijken verbluffend en worden voortdurend groter en reeds is het denkbeeld geboren dat het daadwerkelijk overzenden van hologrammen (ruimtelijk drie-demen- sionaal beeld) tot de mogelijkheden moet kunnen behoren. Meent u echter niet dat het probleem van de materiezender „spoedig" opgelost zal zijn en daarmee het vervoersprobleem. Zelfs de meest optimistische deskundigen op dit ge bied plaatsen de eerste resultaten op zijn vroegst in het jaarnegenendertighon derd. Want men weet nog niet precies of de materiezender misschien niet twee vol komen indentieke mensen zal produceren inplaats van die ene te verplaatsen. Boven dien vraagt men zich wel eens af hoe die verplaatste mens er uit zal zien, of zijn hoofd niet in zijn maag zal zitten of een vinger aan zijn oren (Nadruk verboden) In Goes slaagden voor het Mulo-examen de volgende leerlingen der school: Voor diploma B (aanv.) Jan Hamelink te K'ortgene en voor het diploma B H- midden stand: Diny de Fouw te Colijnsplaat. Voor diploma A met Wiskunde: Conny Boot, Co lijnsplaat, Yvonne Bouterse, Kamperland Kees Filius, Wissenkerke, Adrie Geelhoed, Kamperland. Riet Versluys, Colijnsplaat. Jan- neke Wisse, Kamperland, Bram Mieras, Wis senkerke, Krijn de Regt, Kamperland. Jan- nie Reinhoudt, Kamperland, Evert Tange, Wissenkerke. Voor het diploma A met Middenstand: Rien Versluys, Wissenkerke, Kees van Dijk, Kamperland, Jacob Dees, Kortgene. Diny Hoogerheide, Wissenkerke. Voor diploma A: Ina de Nooijer, Wissen kerke, Helma Lamain, Kamperland. „aangevraagd" is. maar wat men zich meer en meer begint af te vragen is dit: hoe staat het met de wedloop tussen ontwikkeling en herverkaveling? Bekend is. dat bij die 269.000 ha „ge reedgekomen" vele, vele duizenden ha zijn waar men alweer overnieuw kan beginnen. Walcheren is daarvan het klassieke voor beeld: veel te kleine bedrijven, te smalle en te zwakke wegen enz. Zelfs in de N.O.P. moet men gaan saneren, doordat er veel te veel kleine bedrijven zijn gesticht, zij het niet in herverkaveling. Van vele ruilver kavelingen is opgegeven de bedrijfsgrootte voor en na de voltooiing. Raadpleegt men deze cijfers, dan ziet men dat ook in de ruilverkavelingen zeer grote aantallen klei ne bedrijven zijn gesticht, die zonder dier lijke veredeling of tuinbouw geen lange toekomst zullen hebben. Hier wringt de schoen wel zeer duidelijk. Voor de betrokkenen moge het een ogen blik vreugdevol zijn, dat ook zij aan een beter bedrijf zijn geholpen. Wanneer echter later blijkt dat deze hulp vergeefs was is er veel gemeenschapsgeld verspild. En nu meer en meer blijkt dat wij wat de dierlijke veredeling, de tuinbouw en zelfs wat de spe cialiteiten (kleinfruit, hard fruit, champig nons. volle-grondgroenteteelt enz.) betreft geen grote uitbreidingen meer kunnen heb ben zonder marktbederf gaat het bezwaar wel heel erg klemmen. Ruilverkaveling is uit stekend. maar dan uitsluitend ten behoeve van levensvatbare bedrijven! (Nadruk verboden) In verscheidene Nederlandse bladen en voor radio en televisie heeft men een kleine opsomming gegeven van politieke moorden in de Ver. Staten gedurende honderd jaar of langer. Eens in de 20 jaar viel er wel een president onder moordenaarshanden Mogen wij, in Europa, wel deze beschul digende vinger uitstrekken naar de Ver. Staten? In dat zelfde tijdsverloop slachtten wij, Europeanen, elkaar ook in talrijke Eu ropese oorlogen af (waaronder zeer bloe dige Balkanoorlogen waarbij Vietnam ver geleken maar kinderspel is), konden wij in Europa onze staten nog steeds niet vereni gen en hebben wij ontelbare politieke moor den op ons geweten geladen. Laten we maar eens denken aan de vermoorde Russische tsarenfamilie en aan andere Russische poli tieke leiders, aan de moorden op de koning van Italië, de koning van Joego-Slaviè en de Franse president Barthou in 1934, de moord op de Oostenrijkse kanselier Dolfuss in 1934 de moord op de Hongaarse graaf Tisza, de moord op Aartshertog Ferdinand van Oos tenrijk en zijn vrouw te Serajewo in 1914, de moord op keizerin Elisabeth van de dub- bel-monarchie Oostenrijk-Hongarije en die lijst is aan te vullen met tal van politieke moorden, onder andere in het vooroorlogse Duitsland waar Hitier zijn tegenstanders niet ontzag, en in Spanje waar de slachting tot een burgeroorlog uitgroeide. Bovendien zijn er nog vele politieke processen gevoerd, waarbij politici ter dood werden veroordeeld. Wat dat betreft, mogen wij in Europa er beschaamd het zwijgen toe doen KOMT AAN DE OOIT EEN EIND? Wie bijna dagelijks over de rassen onlusten in de kranten leest zoais die voor komen in de Verenigde Staten, zuid-Afrika en andere streken van de wereld, vraagt zich misschien wel eens verbaasd af waarom mensen met verschillende huidskleur elkaar het leven zuur maken. Het zou toch immers niets mogen uit maken hoe iemand er uit ziet, men mag huidskleur toch niet a!s maatstaf nemen! Het is misschien maar goed dat in landen a!s Nederland, waar overwegend bianken wonen, geen grotere aantallen kleurlingen wonen. Menigeen is er van overtuigd, dat ook hier spoedig discriminatie zou optreden als er meer kleur lingen waren. Er zijn aanwijzingen dat Surinamers, Indonesiërs en andere kleurlingen, vaak onder de naam negers samengevat, al als een aparte groep worden bekeken. Men verhuurt hen liever geen kamers en in flatgebouwen waar ze wonen, worden beschadigingen al gauw op hun naam geschreven. Wat precies de oorzaken van rassendiscriminatie over de gehele wereld zijn vroegen we aan prof. De Branck, ontropo!oog in Den Haag. Cultuurtechniek in Nederland machtig wapen in de strijd om betere produktie Voor ieder die belang stelt in de r uimtelijke ordening van ons land is het jaar verslag van de Centrale Cultuurtechnische Commissie (dat tevens de verslagen van de Cultuurtechnische Dienst, do Herverkavelingscommissie Zoeland en var. de S.B.L. omvat) een onmisbaar brok documentatie. Zojuist verschesn het ver slag over 1967 en hoewel een jaarverslag op agrarisch gebied zelden schok kend nieuws bevat, omdat de feiten meestal al eerder bekend werden, is het boekwerk toch weer voor velen aanleiding om zich te storten in de overvloed van problematiek die de ruimtelijke ordening schept. Daarvan is de her- of ruilverkaveling slechts één, maar dan toch een zeer belangrijk facet.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 2