NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD CNVREDE Pion vier heeft DE schoenen fWVVV Surgerlijke 9jlano anders dan andere j Ook een oplossing No. 3305 Zaterdag 22 juni 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. ook in Nederland Veel onbehagen onder het oppervlak De westerse welvaartsdemocratieën zijn de afgelopen maanden geconfron teerd met een grote mate van sociale onrust, die zich vooral in de Ver. Staten West-Duitsland en Frankrijk heeft gemanifesteerd. Er wordt in Nederland zoveel gepraat en geschreven over de onlusten, die zich in het buitenland hebben voor gedaan. dat men bijna zou vergeten dat ook in ons land zich verschijnselen van maatschappelijke onvrede voordoen, die in de naaste toekomst gemakkelijk een groot deel van de bevolking kunnen gaan beheersen. Niet als in de Ver. Staten worden in Nederland vooraanstaande politieke en geestelijke leiders vermoord. Niet als in Frankrijk worden onze bedrijven door de arbeiders bezet en wapperen op de daken van kantoren en fabrieken rode vlaggen. Niet als in Duitsland nemen bij ons linkse extremisten bezit van de straat en rechtse extremisten bezit van de politieke conferentiezalen. Het schijnt in Nederland rustig, vooral sinds de provo's hun activiteiten hebben gestaakt. Maar bij grote groepen van de bevolking (studenten, de jeugd in het algemeen, middenstanders en arbeiders) leven sterke gevoelens van onbehagen, waardoor de voorwaarden om tot gemeenschappelijke agitatie over te gaan stellig aanwe zig zijn. Collectief onbehagen kan tot extremisme leiden. In onze samenleving hebben zich in be trekkelijk korte tijd zulke ingrijpende wijzi gingen voorgedaan, dat honderdduizenden mensen in grote onzekerheid verkeren. In het begin van deze eeuw werd de mens nog gedragen en gebonden door tradities. Hij werd opgenomen in een bepaalde levenskring, waar hij zich geborgen voe'lde. De banden tussen familie en gezin vielen veelal samen met zijn woon- en werkmilieu. Karakteristiek voor het huidige type van samenleving is evenwel een sociaal versplin- teringsproces. De mensen verkeren in ver schillende levenskringen, zij moeten zich in hun gezin heel anders gedragen dan op het werk, zij worden overladen met nieuwe ver schijnselen. waarvan ze de betekenis niet kennen en zij worden gedwongen te leren leven met een groot aantal onzekerheden op allerlei gebied ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Veel onzekerheid wordt opgeroepen door de wijzigingen, die zich in het waarden- en normenpatroon van onze samenleving vol trekken. Velen hebben het gevoel in een oe verloze bedding te zijn beland. Grote groepen van de bevolking blijken over onvoldoende potenties te beschikken of geestelijk niet voldoende weerbaar te zijn om de daardoor ontstane gevoelens van onzekerheid te dra gen. Ommekeer. Vernieuwingen op allerlei gebied roepen onvrede wakker bij hen, die zich bij het oude behaaglijk voelen. De vernieuwingen in de R.K.-Kerk, de moderne standpunten over seksualiteit, de moderne literatuur, som mige uitdagende televisieprogramma's, de emancipatie van de vrouw, die de patriar chale samenleving van voorheen op haar grondvesten doet wankelen, dit alles verwart de geesten en roept agressie en verzet op. De plaats en machtsposities van geves tigde organisaties, instellingen, partijen en schappen dragen eveneens bij tot onvrede bij de burgerij. Vroeger hadden de mensen hoofdzakelijk te maken met hen bekende fysieke personen. Hiervoor in de plaats is het anonieme bestuurslichaam getreden, waarop de gemiddelde burger nauwelijks meer in vloed kan uitoefenen. Het vraagstuk van de institutionalisering is een der meest urgente vraagstukken van onze maatschappij, zeker ook van onze Ne derlandse samenleving, waar door de tradi tionele verzuiling het aantal organisaties naar verhouding nog veel groter is dan in menig ander land. Die instituten zijn meer en meer een eigen leven gaan leiden, de bevolking heeft er geen menselijke binding meer mee. Vervreemding. Verschillende organisaties zijn uitgegroeid tot sociale fossielen, ze zijn in zichzelf ver stard geraakt, ze hebben geen tred gehouden met de dynamiek van onze zich snel ontwik kelende samenleving. Men moet maar eens een ambtelijk formulier bestuderen, gegoten in een taal, die in het geheel niet past bij het dagelijks spraakgebruik, om te weten hoe bevolking en instituties uit elkaar zijn gegroeid. Deze vervreemding vindt plaats in een samenleving, waar de dialoog van mens tot mens steeds meer gaat ontbreken. Gelukkig begint ook bij de bewindvoerders van de instituties enige onrust merkbaar te worden. Maar men moet toch niet te veel hoop heb ben. dat bijvoorbeeld nieuwe bewegingen werkelijke veranderingen zullen brengen. In een geïnstitutionaliseerde maatschappij is de grootste tragiek gelegen in de omstan digheid, dat iedere beweging die vernieuwing nastreeft, op korte termijn zelf een verstard instituut wordt. Zelfs de provo's hadden een bestuur en namen zitting in de gemeenteraad. Sociale competitie. De verschijnselen van onvrede in onze sa menleving hangen ook nauw samen met de uitbreiding van het consumptiepatroon. Grote groepen van de bevolking voelen zich achter gesteld. Men denke slechts aan de minimum loners, kleine zelfstandigen maar ook aan de huisartsen, die met een ton per jaar al niet meer tevreden zijn. Terwijl de geschoolde arbeider zijn twee dehandsauto op afbetaling moet kopen, is men in de hogere inkomens al aan zijn tweede auto toe. Terwijl de zomervakantie voor iedereen normaal is, gaan de hogere inkomenstrekkers ook 's winters enige weken met vakantie. Tengevolge van statusoverwe- gingen, geaccentueerd door de vergelijkings mogelijkheden die de huidige samenleving biedt, trachten grote groepen van de bevol king dezelfde voorrechten te claimen, die nu nog slechts doö\ een bovenlaag zijn verwor ven. Deze sociale competitie neemt hevige vormen aan. En degenen die achterblijven kampen met permanente gevoelens van on behagen en onvrede. Politiek kan deze onte vredenheid zich manifesteren in een extre mistische houding, of die nu links of rechts is gekleurd. Neurotiserend. Wat zich in onze samenleving voordoet, is slechts voor weinigen nog te volgen. Veel huisvrouwen weten bijvoorbeeld helemaal niet wat een prijsindex-cijfer is, terwijl ze er dage lijks mee te maken hebben. Economen spre ken over conjuncturele en structurele werk loosheid. zonder dat de massa weet wat er Si— CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50 mee wordt bedoeld. Het zal trouwens de werklozen een zorg zijn. of zij conjunctureel of structureel werkloos zijn Een andere factor die zich doet gelden is de neurotiserende invloed die uitgaat van een vertechnificeerde maatschappij. De men sen komen er voor hun gevoel meer en meer door te kort en dit doet in hen geleidelijk een onrust en prikkelbaarheid ontstaan. Wan neer deze gevoelens bij grote groepen van de bevolking gaan leven, kan dit gemakkelijk tot een collectieve uitbarsting leiden. Al deze verschijnselen manifesteren zich wel degelijk ook in Nederland. Het zal daar om wenselijk zijn om aan de democratie bre dere inhoud te geven. Voorwaarde hiertoe Voor C Baby POEDER - CREME - OLIE - ZEEP is o.m. een verruimde communicatie ten aan zien van publieke diensten, en organisaties en inspraak van de werknemers bij de lei ding van een bedrijf. De onvrede die er bij de bevolking leeft met betrekking tot het keurs lijf van wettelijke regelingen, beschikkingen, reglementen, verordeningen, dient zovèel mo gelijk weggenomen te worden.. Bestaande regelingen dienen op hun bruikbaarheid te worden getoetst. Gevestigde organisaties, gezagsdragers, enz. zullen hiermee meer haast moeten maken, wil men voorkomen dat ook in ons land de conflicten zich ver scherpen en de bestaande onvrede op agres sieve wijze wordt geuit. WISSENKERKE Geboren: geen. Ondertrouwd: 3 mei 1968: Adriaan de Looff. oud 62 jaar en Christina Jacoba Post- ma, oud 52 jaar. 8 mei 1968: Marinus Jaco bus de Looff, oud 30 jaar en Katharina Da- vidse, oud 24 jaar, te Goes. Getrouwd: 3 mei 1968: Cornells Jacobus Augustijn, oud 27 jaar en Engelien Jannetje den Boer. oud 20 jaar. 10 mei 1968: Adriaan Gilles Bakker, oud 23 jaar en Marina Geertje Nelisse, oud 22 jaar. 16 mei 1968: Adriaan de Looff, oud 62 jaar en Christina Jacoba Postma, oud 50 jaar. 31 mei 1968: Marinus Jacobus de Looff, oud 30 jaar en Katharina Davidse. oud 24 jaar. Overleden: geen. ULO KORTGENE Voor de in Goes gehouden ULO-examens slaagden alle leerlingen. De geslaagden wa ren: Kortgene: Ad v. d. Boogaart, Jan Koole, Ko van Maldegem, Kees Noordhoek en Ria Verwei. Colijnsplaat: Gert Groenleer. Adriaan Hartog (met middenstandsdiploma). Huug Luyk, Ella de Regt, Frank Verwey en Rinus v. d. Weele (met aantekening scheikunde middelbaar programma). Vlissingen: Gerard v. d. Hemel. Kamperland: Ineke Kortekaas. Geersdijk: Nellie Noordhoek en uit Kats: Ada de Wild. Dit was voor het vierde achtereenvolgende jaar, dat van deze school geen enkele kan didaat zakte. HULPVERLENING door wijkverpleegsters aan vakantiegangers Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van een kruisver eniging, kunnen deze verpleeghulp in overleg met huisarts en wijkverpleegster en in overeenstemming met plaatselijke rege lingen ook verkrijgen op het vakantie adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn voor het geven van injecties. De behande lend arts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven bestemd voor de wijkverpleegster in de va kantieplaats. Wanneer iemand, die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept, kan, indien nodig, op vertoon van de lidmaatschaps kaart van een kruisvereniging, ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Ais de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een zogenaamd noodlidmaatschap moeten worden aange gaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen. Deze patiënten dienen eerst een arts ter plaatse te consulteren. Hij kan hen zo nodig naar een wijkverpleegster van een der kruisvere nigingen verwijzen. Verplichte keuring nodig Nu onze regering nog geen maatregelen heeft genomen om te komen tot een ver plichte autokeuring, gaat de A.N.W.B. vast over tot het verrichten van autokeuringen op vrijwillige basis. Het is namelijk uit de ongevallenstatistieken wel gebleken, dat een periodieke controle dringend noodzakelijk is. Er rijden te veel auto's rond in ons land, met gebreken die al lang hadden moeten worden verholpen. Er worden ook auto's op de wegen los gelaten, die een groot gevaar betekenen voor de weggebruikers. Het nadeel van een vrijwillige keuring is natuurlijk, dat daar niet de onverschillige, lakse en roekeloze automobilisten verschij nen die met verwaarloosde en ondeugdelijke auto's rondrijden. Daarom zal de regering toch snel een wettelijke verplichting op een periodieke keuring moeten afkondigen. Blijkens klachten van de algemeen rijks archivaris dr. L. van der Gouw heerst er bij ons rijksarchief een verschrikkelijke achter stand. zowel wat betreft de outillage alsook wat betreft de archiefinhoud. Landkaarten, die samen miljoenen guldens waard zijn, lig gen er opgetast als oude kranten. Er is een wetenschappelijke achterstand van tientallen jaren. Als er bouwtechnische voorzieningen noodzakelijk waren, werden die na jarenlang corresponderen afgedaan met stukken hard board en ijzerdraad. Nu dit bekend werd, zou men verwachten dat de minister eens kon ingrijpen en dat er iets verbeterd zou worden aan deze toe standen. Welnu, de minister heeft inderdaad ingegrepen. Mej. dr. M. A. M. Klompé heeft de algemeen rijksarchivaris, die per 1 sep tember (op grond van de gewraakte toe standen) ontslag had aangevraagd, verzocht eerder heen te gaan. Kruiswoordpuzzel no. 85 Horizontaal 56. onder-officier (afk.) 20. akelig 1. jongensnaam 57. voorzetsel 23. meisjesnaam 3. land in Europa 58. lidwoord 25. natuurkundeterm (afk.) 10. lidwoord 59. groot water 27. schoeisel 13. plaats in Overijsel 60. begrip 29. rivier (spaans) 15. rivier in Frankrijk 62. uitroep 32. krantenjongen 16. spil 64. hemellichaam 34. broeder (afk.) 18. pers. vnw. 66. godin 36. heilige (afk.) 19. plaats in Duitsland 68. snijwerktuig 39. rivier in Duitsland 21. steensoort 70. titel (afk.) 42. eng. voorzetsel 22. tegen 71. bestaat 43. los neerhangend 24. ijle stof 72. deel v. d. mond 44. gesloten 26. troefkaart 73. meisjesnaam 45. fr. pers. vnw. 28. broeikas 75- stofmaat 46. onverwachts verblijden 30. mil. rang (afk.) 77. in orde 48. dat is (afk.) 31. oosterse titel 79. deel v. d. bijbel (afk.) 49. stijf 33. uitschot 80. nobele 51. hoefdier 35. helder 82. herkauwer 52. ijzeroxide 36. de oudere (afk.) 84. lang recht stuk water 53. snavel 37. afstandsmaat (afk.) 85. land in Europa 54. water in Utrecht 38. vlaktemaat 86. de onbekende (afk.) 55. vreemde munt 40. windrichting (afk.) 56. lyrisch gedicht 41. wilde haver Verticaal 59. bericht 43. dus (eng.) 1. soort vis 60. kostbare stof 44. deel v. e. kooi 2. windrichting (afk.) 61. plaats in Engeland 47. grondtoon 4. herkauwer 63. gewas 48. inhoudsmaat (afk.) 5. opstootje 65. tandarm zoogdier 49. noodsein (afk.) 6. telwoord 67. hoekpilaster 50. welwillende lezer 7. enig 69. vlug (lat. afk.) 8. pers. vnw. 74. op de wijze van 51. zangnoot 9. wapen 76. maanstand (afk.) 52. ruime 11. titel (afk.) 78. vogel 54. water in Friesland 12. anti 80. landbouwwerktuig 55. Sociaal Economische 14. nauw 81. voegwoord Raad (afk.) 17. hemellichaam 83. fr. onbep. vnw. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 84 Horizontaal 1. bekijken: 6. maandag; 11. UNO; 12. Inn; 13. km; 20 r.g.; 21. ei; 22. mui; 23. ui; 25. es; 27. r.r.; 28. nog; 37. b.l.; 39. eg; 40. tra; 41. order; 42. aap; 53. bes; 55. sabel; 57. n.o.; 58. c.i.; 59. os; 61. de; 69. o.k.; 70. haat; 72. klam; 73. ia; 75. log; 76. Verticaal 1. bijkomen; 2. kg; 3. kuur; 4. enige; 5. nop; 6. Mia; 14. m.o 17. nu; 19. ruig; 22. moot; 24. it; 26. s.s.; kudde; 34. s g.; 35. er; 38. lof; 39. erg; 42. akkoord; 48. ober; 49. me; 50. Alkmaar; 52. r.o.; 53. b.i.; do; 63. uk; 64. kali; 66. maar; 68. ai; 71, t.g.t.; 72. 15. kuip; 16. akte; 17. nr.; 18. oor; oo; 29. elite; 32. ski; 34. spoel; 36. 45. af; 46. gij; 48. oma; 51. koord; 62. oud; 64. K.H.; 65. am; 67. ram; ida; 78. drogist; 79. portier. 7. anker; 8. anti; 9. d.d.; 10. gorilla; 27. r.i.; 28. op; 30. I.o.; 31. eb; 33. 43. ao; 44. pond; 45. a.d.; 47. ijs; 54. so; 56. Ad; 58. chaos; 60. sal- kip; 74. Po; 77. pi. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1