DANSEN berini Nu roodhuiden onrustig geopend zijn Van der Heijde De Moor De Wild zu/emies Vakantiewerk ,Speedwash Delta', ,DE EENDRACHT' JULIANA' NA DE NEGERS: Radicale Indianen dromen van een Indiaanse Staat. Washington Het ontbreekt Amerika niet aan moeilijkheden. Naast de oorlog in Viet nam. da politieke moorden, de georganiseer de misdaad en het negerprobleem zijn er nog andere binnenlandse moeilijkheden. Don kere wolken trekken zich samen aan de binnenlandse politieke hemel. Een grote groep kleurlingen, namelijk die der roodhuiden voelt zich achtergesteld of benadeeld. In Amerika wonen en werken ruim 400.000 roodhuiden, waarvan er zo ongeveer 200.000 in de 300 reservaten, welke met hun totale opp. van 200.000 km2 een gans eigen wereld vormen. Het merendeel van de door de Indianen bewoonde en be werkte grond is eigendom van de staat en meer dan de helft van de manlijke bevolking is werkloos. Een regeringsbureau ..Bureau voor Indi aanse aangelegenheden" genaamd en ge vestigd in Washington, is belast met het verpachten van de bouw- en jachtgronden aan de roodhuiden, regelt de uitkering van toelagen en ondersteuningen. Is verantwoor delijk voor medische hulp en onderwijs, voor het verstrekken van levensmiddelen en wat dies meer zij. Maar ruim negentig procent der Indiaanse bevolking leeft en woont in schandalig schamele behuizingen. Het zijn soms niet meer dan afgekeurde en in onbruik geraakte spoorwagons, van leem vervaar digde hutten waarin een boer zijn varkens nog niet onderdak wenst te geven. In de reservaten bestaat geen waterleiding, de Indiaan en z'n gezin wassen zich in de dichtst bijzijnde beek. welke tevens het drinkwater levert dat veeal nog is besmet. Oude stammen. De roodhuid wordt gemiddeld niet ouder dan 45 jaar en van de duizend jonggebore nen sterven er vijf en veertig voor het be reiken van het eerste levensjaar. De Indianen leven net als voorheen in stamverband in de hen toebedeelde reservaten en voeren nog de oude. uit de indianenverhalen be kende stambenamingen Apachen. Sioux. Na vajo's. Pueblo's. Zwartvoeten, Mohawks en de Irokesen om er maar enkele van te noe men. In 1924 kwam een wet tot stand waarin werd bepaald, dat Amerika's oerbewoners het Amerikaanse staatsburgerschap werd verleend en dat zij gelijke rechten en plich ten zouden hebben als de blanken. In de tweede wereldoorlog dienden ruim 25.000 Indianen het land als militair, terwijl 55.000 anderen in de oorlogsindustrie tewerk waren gesteld. Na afloop van de tweede volkeren- krijg vestigden zich circa 200.000 roodhui den in verschillende Amerikaanse steden, waarvan Chicago de kroon bleek te spannen met 10.000 uit circa zestig stammen afkom stige Indianen Oude zeden en gewoonten en dito stam- gebruiken worden door alle roodhuiden in hoge ere gehouden. Zo wenst bijvoorbeeld vrijwel elke Indiaan begraven te worden op de plaats waar hij werd geboren, aan welke wens door de nabestaanden zonder meer wordt voldaan. Wantrouwen. Er heerst bij deze mensen nog steeds een niet aflatend wantrouwen tegen de bleek- gezichten. Geen Indiaan of Indiaanse zal er zelfs maar aan denken om met een blanke in het huwelijk te treden. Christendom en christelijk geloof worden nadrukkelijk afge wezen daar dit slechts oorlog en vernie tiging teweeg bracht. Overigens pasten de roodhuiden zich snel ler aan onze moderne maatschappij aan dan bijvoorbeeld de negers. In 1950 studeerden circa 24.000 jeugdige Indianen aan middel bare scholen, een aantal dat in 1968 tot 57.000 was opgelopen. Ook aan de Ameri kaanse universiteit treffen we hen. Het aan tal college lopende Indiaanse studenten be draagt thans 17.000. De indianen hebben op dit moment in zes Amerikaanse deelstaten vijftien plaatsen bezet in de vertegenwoordigende lichamen (parlement) en het zijn deze Indiaanse ver tegenwoordigers. die in opdracht van hun stamhoofden de verschillende Amerikaanse staten bij de rechtbanken aanklagen o.m. ter zake onrechtmatige onteigeningen in het verleden gepleegd. 249 roodhuiden van de Kaw-stam ontvingen per persoon 9900 dollar schadeloosstelling voor onteigening van jacht gebieden en landbouwgronden en in de sta ten Nebraska. Kansas en Missouri werd aan 36.000 leden van diezelfde stam die thans verblijven in reservaten in Californië in to taal een schadeloosstelling van ruim een milliard dollar uitgekeerd. De Craw-indianen in Montana ontvingen een bedrag van tien mil joen dollar, terwijl aan de Cherokee-indi- anen in Oklahoma een bedrag van veertien miljoen en aan de Seminool-indianen in Florida veertig miljoen dollar werd uitge keerd. Ruim 580 aanspraken op schade loosstelling werden individueel en in groeps verband bij de rechtbanken ingediend, doch hiervan werden er 242 afgewezen. Ondanks het feit. dat men van regerings zijde steeds meer begrip toont voor de heersende armoede der roodhuiden, valt het toch niet te ontkennen dat de toestand waar in zij verkeren, zonder meer hopeloos ge noemd kan worden. President Johnson, van het een en ander op de hoogte gesteld, vorderde in maart van dit jaar van het Con gres een extra bedrag van om en nabij twee miljard gulden om aldus de ergste nood te lenigen waaraan Amerika's oerbe woners ten prooi zijn gevallen. In felle be woordingen verdedigde de president deze extra uitgave. Hij verklaarde ondermeer: ..Geen volk met open ogen. geen verant woordelijke regering en zeer zeker geen vooruitstrevend volk als het onze. mag en kan tolereren dat deze voor de roodhuiden zo hemeltergende toestanden blijven voort bestaan". Mongolen. Het zal nu circa vijf en twintigduizend jaar geleden zijn. dat zich Mongoolse stammen, afkomstig uit de uitgestrekte bossen en toendra's in Siberië, vestigden in de Vere nigde Staten van Noord-Amerika. Door Co lumbus kwamen hun nazaten na 1492 in contact met de blanken, die hen Indianen noemden, omdat Columbus meende in Indië te zijn aangekomen. Ook in die tijd leefden de indianen in stamverband en hun aantal bedroeg om en nabij 800.000 mannen, vrou wen en kinderen. Met de ontdekking van dat Amerika ving de ellende voor de oorspronkelijke inwoners pas goed aan en hun wantrouwen in de goe de bedoelingen der blanken is volkomen begrijpelijk. Zij werden immers steeds op nieuw verdreven van hun jachtgronden en hun woongebieden. De kudden bisons waarvan zij leefden, werden uitgeroeid. Bij de handel werden zij bedrogen, hun krijgers werden vermoord. Steeds verder drongen de blan ken op in hun begeerte naar goud. edel gesteenten en later naar olie. Een in 1789 door de regering uitgevaardigd decreet be paalde. dat van de Indiaan geen land zonder zijn toestemming zou worden ontnomen, doch de praktijk leerde al spoedig anders. In 1830 vaardigde dezelfde regering een nieuwe wet uit (Indial Removal Act) ten gevolge waarvan ruim 100.000 roodhuiden werden gedwongen om huis en hof. jacht en bouwgronden overijld te verlaten om ach ter de rivier de Mississipi, daar waar het ..wilde westen" begon een nieuw leven op te bouwen en het zou nog tot 1924 duren vooraleer de Amerikaanse regering een an dere houding zou gaan aannemen, doch toen bleek het in vele gevallen reeds te laat te zijn. De oorspronkelijke bewoners verpau perden onder de ogen der zwijgende en niets ondernemende, christlijke kerken Steeds luider worden de stemmen om recht te doen aan de verdrukten en van deze in hun voordeel kerende toestand weten ont wikkelde roodhuiden een passend gebruik te maken. In de Amerikaanse staat Oklaho ma is de toestand momenteel zeer gespan nen en in dat gebied dreigt een burger oorlog los te barsten Deze toestand is des te dreigender daar de zogenaamde ..reser vaat-indiaan" zondermeer bevoegd is om vuurwapenen voorhanden te mogen hebben. De meer radicale elementen onder hen dromen van een Indiaanse staat, geheel zelf standig en los van Amerika. Deze radicale Indianen willen hun aanspraken door geweld maken en ..Red Power" moet hen geven wat zij als hun rechtmatig eigendom be schouwen. namelijk vijf en zeventig procent van de totale oppervlakte van het Noord- amerikaanse grondgebied. DISCRIMINATIE Een Amsterdams woningbureau komt er rond voor uit. dat het bij de verwerking van de gegevens van huur en verhuur via een computer ook de huidskleur van de aanvrager inlast. Het is ontstellend te ho ren. dat de meeste kamerverhuurders en huiseigenaars geen kamertje meer willen ter beschikking stellen aan niet-blanken. Het gebruikelijke motief is „slechte ervaringen". Het woningbureau houdt er dus rekening mee. Als diezelfde Nederlanders iets te zeg gen hebben over de discriminatie in o.a. Amerika, mogen ze eerst wel eens naar zichzelf kijken. In de V.S. is nu een wet aangenomen, die de discriminatie bij huis- en kamerverhuur verbiedt. In Nederland zijn wij blijkbaar nog niet zo ver als daar en mogen mensen met iets ander uiterlijk on gestraft op straat blijven staan Uw baby met vakantie In de vakantiemaanden blijven vele gezin nen niet in hun eigen huis. Als het jongste gezinslid nog een baby is. rijst de vraag: meenemen of elders onderdak brengen? In beide gevallen komt de baby in een vreemd bed te slapen. De kruisverenigingen wijzen erop. dat het dan van belang is extra aandacht aan de slaapgelegenheid van de baby te schenken. Aan de volgende aanwijzigingen hebt u wellicht houvast: 0 Als het bed spijlen heeft, moeten deze zo dicht bij elkaar staan dat het hoofdje er niet tussendoor kan. 0 Laat de baby zonder kussen slapen. 0 Gebruik liever geen tuigje om de baby in bed vast te binden. Als u meent dat de mogelijkheid bestaat dat het kind uit bed valt. gebruik dan een zogenaamd trappellakentje. Het lijfje hiervan moet goed aansluiten en de banden van het lakentje moeten onder de matras worden vastgemaakt, zó dat het kind nog een zekere bewegingsvrijheid heeft. 0 Maak dekenklemmen niet te hoog en te strak vast, want sommige kinderen woe len zich eronder en kunnen dan niet meer terug. 0 Zorg ervoor dat de baby zich niet in de dekentjes en lakens kan vastwoelen. Stop deze dus zo ver mogelijk in. Wat betreft de voeding van uw baby in vakantietijd geldt het volgende: Het kan zijn dat op het vakantie-adres het voorgeschreven merk babyvoeding niet te krijgen is Houdbare voeding kunt u in voldoende mate meenemen. Op het etiket staat meestal de datum aangegeven tot wanneer u de voeding kunt gebruiken. Overleg vooruit met uw arts of wijkver pleegster welke voeding u eventueel ter vervanging kunt geven. Als u nog vragen hebt. wil de wijkverpleeg ster van één van de kruisverenigingen u graag verder inlichten. ZATERDAGAVOND VANAF 8 UUR in het zelfbedienings café-restaurant ,,'T VEERSE MEER" aan de jachthaven te Kamperland. Medewerking verleent het alom bekende orkest THE PHEASANTS uit Koudekerke. ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Janssen, tel. (01108) 3.19 en dokter Van Arkel. tel. (01107) 3 18. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland JUNI hoogwater 15 zaterdag 6.06 18.26 16 zondag 7.00 19.12 17 maandag 8.00 20.14 18 dinsdag 8.59 21.18 19 woensdag 10.03 22.25 20 donderdag 11.03 23.25 21 vrijdag 12.00 13.22 Predikbeurten voor zondag 16 juni 1968. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. H. Bartlema en 2.30 uur ds. O. Boonstra. In beide diensten extra coll. voor de kinderbescherming. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban. viering H. Avondmaal en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. voort zetting en nabetrachting. 7 uur jeugddienst. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willeks (H. Doop) en 2.30 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder (viering H. Avondmaal) en 2.30 uur ds. B C. de Gelder (voort zetting H. Avondmaal en dank zegging). N.m. 6.30 uur Avondmaalsvie ring in „Vredestein". Verenigingsgebouw 10 uur: de heer H. van Elven, jeugddienst. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. A. Lam uit Zierikzee. Geref. Kerk Kamperland 10 en 5 uur ds. Poelman Geref. Kerk Wissenkerke Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk Geersdijk Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk Colijnsplaat Geen opgaaf ontvangen. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Dinsdag 18 juni. 7.30 uur ds. A. Kok van Poortvliet. Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk Kamperland (Camping De Molenhoek) 10 uur H. Mis. uzag'mop de televisie de beste lichte brommer Berini. Met het Hollandse motortje. Probleemloos, pittig en zonder poespas. Met het stoere, stalen buis frame. Met veilige volnaaf- trommelremmen voor en achter. De solide, sterke, slanke Berini. De béste lichte brommer. Wij hebben 'm: Geersdijk - Colijnsplaat Wissenkerke Kats Tonny Klaassen en Mariëtte van Hoeve geven u, mede namens wederzijdse ouders, ken nis van hun voornemen in het huwelijk te treden. De voltrekking zal plaats hebben op donderdag 27 juni a.s. om 14.00 uur in het gemeentehuis te Goes. Kerkelijke inzegening om 15.00 uur in de Ned. Herv. Kerk te Kats, dooi de Weleerwaarde Heer ds. J. Visbeek. Juni 1968. Kats, Dorpsstraat 22, Goes, Zonnebloemstraat 6. Gelegenheid tot geluk wensen van 17.0018.00 uur in hotel „Terminus" te Goes. Toekomstig adres: Noord singel 28, Swifterbant, O- Flevoland. Heden overleed in het ziekenhuis St. Joanna te Goes, on ze geliefde zuster, behuwdzuster en tante Janna Schrier, in de ouderdom van bijna 83 jaar. Uit aller naam, Familie Schrier. 13 juni 1968. Corr. adres: P. Schrier, Oude Koudekerks weg 66, Middelburg. M.i.v. woensdag 19 juni 1968 stelt de G.V. „Volharding" te Wissenkerke, kinderen vanaf 6 jaar in de gelegenheid te nemen. Instructrice is mevr. J. Dieleman - van Halst. Gegadigden kunnen zich opgeven bij mej. D. Wattel, Dorpsdijk 110 op maandag 17 juni tussen 18.00 en 20.00 uur. Lesgeld per seizoen: leden 2.50, niet-leden 5.Betaling bij opgave. Komt u ook kijken naar onze GYMNASTIEKDEMONSTRATIE cp het sportveld? Zaterdagavond om 6.30 uur. Het bestuur. BEKENDMAKING Het instructie-zwembad te Wissenkerke zal gedurende het tijdvak 1 juli tot en met 10 augustus a.s., voor kinderen op maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag en zaterdag, telkens van 1 tot 5 uur n.m. Het Gemeentebestuur van Wissenkerke. Welk meisje wil van 1 tot 14 juli van 9.30 tot 5.30 uur in bungalowpark „De Banjaard", de zorg op zich nemen voor 3 kinde ren (5, 7 en 8 jaar). Brieven met opgave van leeftijd, eventuele erva ring of opleiding en tele foonnummer aan: mevr. L. van Slobbe, Verloren van Themaat- laan 7, Velsen - Z. MET AL UW WAS KUNT U TERECHT BIJ wassalon Goes, Bierkade 3, Telefoon (01100) 7338. Voor al uw hongclbpnodigdhcden Markusse Wissenkerke HOTEL - CAFE RESTAURANT CAFÉ RESTAURANT H. Meeusen Markt 63-65, Middelburg, tel. (01180) 2532 Zalen voor Specialiteit: vergaderin en en tong en paling

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 4