Slrandartikeleii E Schuld en onbegrip V Gereformeerde Kerk nam gerestaureerd orgel in gebruik [1 Zitdag pedicure iioëkiiandel markusse wissenkerke Grote sortering souveniers en klederdrachtpoppen openluclifdenionstrali« onze nieuwe winkel M. DINGEMANSE GROOTHEID WORDT GEVAARLIJK Wie in Amerika een beetje groot man wordt, loopt de kans op meedogen loze wijze met de misdaad in aanraking te komen, want hij wordt geprest maandelijks honderden dollars neer te tellen voor een zg. bescherming tegen ongewenste overlast van de bende waaraan hij betaalt, of zijn kinderen worden ontvoerd en pas tegen een losgeld vrijgelaten, of hij valt onder moordenaars handen. omdat hij teveel invloed verwierf of teveel te weten kwam. Dat is de mening van een „vrije burger" van de Verenigde Staten, die zelf enkele trieste ervaringen heeft opgedaan omdat hij tot enig aanzien was gekomen. De andere Amerikanen lopen niet zo veel gevaar, meent hij. die worden alleen maar opgelicht of bestolen. Het zijn harde woorden. Maar na de aanslag op Robert Kennedy klinken ze geloofwaardiger dan ooit. In het land met de onbegrensde mogelijkheden wonen immers ook afstammelingen van vrijwel alle volkeren ter wereld met onbegrens de denkbeelden en opvattingen? Harde werker. In die smeltkroes der volkeren waagde Robert Kennedy zich in navolging van zijn grote broer John Fritzgerald in de politiek. Toen hij in 1961 minister van justitie werd in het kabinet van J. F. Kennedy, fronsten vrienden en kennissen het voorhoofd. Want deze jonge diplomaat handelde vaak heel ondiplomatiek en miste de gladheid van de doorgewinterde politicus. Robert verafschuwde het „protocol" en onderwierp zich met moeite aan de nood zakelijkste regels van de etiquette. Hij werkt het liefst ongestoord met open boord, los getrokken das en zijn benen languit op stoel of tafel. Bij officiële ontvangsten gedroeg hij zich onzeker en velen vonden dat hij de „glamour" miste, die van zijn broer af straalde. En toch boekte hij succes op succes. In Senaat en congres hingen de politici aan zijn lippen. Daar boezemde hij vooral ont zag in, door zijn vastberaden optreden, zijn deskundige voorbereiding van het onderwerp En als minister van justitie toonde hij zich een talentvol organisator en een onversaagde voorstander van rassengeiijkheid. Kruistochten. Persoonlijk heeft hij zich ingezet om de rechten van de gekleurde Amerikanen te beschermen. Hij reisde daarvoor vaak naar het hol van de „blanke" leeuwen die hem wilden tegenwerken, of weigerden de be slissingen van de rechtbanken uit te voeren. Allerlei misstanden is hij te lijf gegaan. Wij herinneren maar aan zijn persoonlijke actie tegen de jeugdcriminaiiteit en die tegen de demoraliserende geldzucht. Hij aarzelde niet. als hij in de buurt kwam van zere tenen of heillige huisjes, maar onder nam ook kruistochten tegen de corruptie in de vakbonden en tegen de prijsafspraken van grote industrieën. Menigeen waardeerde toen zijn openhar tige taal. Hier sprak geen beroepspoliticus, die zich trachtte te verschuilen achter inge wikkelde, voor tweeërlei uitleg vatbare zin netjes Hij hield niet van mooipraterij. maar alleen van zo snel mogelijk afhandelen van zijn agenda. Anti-Johnson. Hij heeft ontslag genomen uit de regering, toen het samenwerken met president John son te moeilijk voor hem werd. Reeds de wijze waarop Lyndon B. Johnson zich snel tot president liet beëdigen, bracht een ver wijdering teweeg tussen de nieuwe presi dent en zijn minister van justitie. Daar kwam nog veel andere conflictstof bij. Robert nam toen een afwachtende houding aan. tot de nieuwe verkiezingen al in zicht waren en besloot pas op het laatste ogenblik zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Er bestond nog geen enkele zekerheid, of hij door de democratische conventie als kandidaat voor deze partij zou worden ge steld. dan wel of dit senator McCarthy zou zijn. die al veel eerder met zijn verkiezings campagne was begonnen Men vraagt zich af. in hoeverre de loop van de geschiedenis zal veranderen. De vraag is. of deze geschiedenis inderdaad veran dert. ..Bobby" was nog geen president. Het is heel onzeker, of hij voldoende stemmen zou hebben behaald tijdens de democratische partijconventie. Wel zijn vele Amerikanen er van overtuigd, dat senator McCarthy een aantal punten uit het programma van Ro bert Kennedy kan overnemen, indien Mc Carthy democratisch kandidaat wordt. Hij kan het zich immers als taak stellen, de gedachten van deze Kennedy verder uit te dragen en hij zal ook wel iets geleerd heb ben van zijn rivaal in de strijd om de kie zersgunst in de voorverkiezingen. Alleen heeft McCarthy niet de financiële middelen om de verkiezingspropaganda te bekostigen die de familie Kennedy wel ter beschikking stonden. En die dollars zouden nog wel eens de doorslag kunnen geven als de handschoen moet worden opgenomen tegen de republikeinse verkiezingspropa ganda. (Nadruk verboden). Op woensdagavond 29 mei j.l. werd in de Geref. Kerk te Wissenkerke het geheel gerestaureerde orgel in gebruik genomen. De daarvoor speciaal belegde dienst stond onder leiding van ds. P. Blokland. Deze kon een groot aantal genodigden en belang stellenden van binnen en buiten de gemeente verwelkomen. O.a. burgemeester Wisse, af gevaardigden van de gemeenteraad, andere Noord-Bevelandse kerken en personen die de restauratie hadden uitgevoerd of daaraan bijzonder meegewerkt. Ds. Blokland noemde het een dubbel feestelijke avond. In de eerste plaats was men nu bevrijd van de zorgen die het 200 jaar oude instrument de gemeente toch vaak had gegeven. In de tweede plaats omda' men nu de beschikking heeft over een uniek en waardevol instrument ter begeleiding van de gemeentezang Op het allerlaatste moment was men n.l. tot de ontdekking ge komen, dat het hier om een orgel ging dat gebouwd was door de bekende orgelbouwer Pieter Muller. Van deze orgelbouwer zijn in Nederland maar enkele instrumenten meer in gebruik o.a. in Haarlem en in Hoorn. Voor de Geref. Kerk in Wissenkerke bete kende deze ontdekking dat Rijksdienst Mo numentenzorg, provincie en burgerlijke ge meente nu hun financiële medewerking bij de restauratie wilden verlenen. Na de opening volgde een demonstratie van het orgel door organist K. Bolt uit Overveen en orgelbouwer A. H. de Graaf uit Ede. De heer Bolt gaf een uiteenzetting van de dispositie, lerwijl de heer De Graaf het instrument bespeelde. De heer Bolt toonde zich zeer tevreden over de restauratie en feliciteerde de gemeente met haar mooie instrument. Hij wees er op dat de vroegere orgelbouwers kwalitatief zeer goed werk leverden en prees de heer De Graaf voor de grote zorgvuldigheid waarmee deze het orgel in zijn oude staat heeft hersteld. Hierna volgde een orgelconcert door de heer Bolt. Verder verleende de sopraan mevr. Nelly van der Spek haar medewerking door het zingen van enkele solonummers. In zijn slotwoord dankte ds. Blokland de betreffende instanties die door hun mede werking de restauratie mogelijk hadden ge maakt. Hij bedankte ook de diverse perso nen die hieraan hun medewerking hadden verleend. Verder de heren Bolt en De Graaf en mevr. Van der Spek voor hun bijdrage bij de ingebruikname. De avond werd be sloten met samenzang begeleid door de plaatselijke organisten L. Geertse en W Heuseveldt. De dispositie van het orgel ziet er als volgt uit: Holpijp 8 voet. Prestant 8 voet. Octaaf 4 voet (diskant) Fluit 4 voet (bas- en diskant) Quint 3 voet (nieuw) Octaaf 2 voet. Mixtuur 23 sterk 1 voet. Er is door de oorlog en door ae daarna optredende bevolkingsgroei een enorme wo ningnood ontstaan. Een eerste vereiste was dus: huizen bouwen. Er werden bouwplan nen gemaakt, er werden terreinen gekocht of onteigend en men toog aan het bouwen, leder jaar weer. in elke stad en ieder flink dorp, verrezen er nieuwe huizen op eens onbebouwde grond. Men kon er met de ruimte ervoor niet meer zo royaal zijn als vroeger. Men ging bouwen in vele lagen. Eerst drie, toen vier of vijf, al spoedig werden het tien. twaalf, zestien bouwlagen of meer. In plaats van een voor- en/of achtertuintje kregen de woningen een balkonnetje van hooguit vier bij anderhalve meter. In de plaats van het vroegere schuurtje voor berging van fiet sen. kolen, gereedschappen, e.d. kreeg men een stukje kelder. De woonflats ontstonden, waarin niemand meer dan drie of vier kamers ter beschikking kreeg voor het hele gezin. En zo bouwen we nog steeds voort. Steeds meer. Er ontstonden en ontstaan, hier en in andere grote plaatsen, talrijke nieuwe wijken. Straten met steenmassa's er naast waarin gezinnen op drie of vier kamers wonen, naast, boven, onder elkaar. We bou wen er scholen bij. kerken en winkels. En dan zeggen we. dat we nieuwe leef ruimte geschapen hebben voor weer zoveel mensen. Dat is niet waar. We hebben voor die mensen nieuwe woonruimte geschapen maar geen nieuwe lééfruimte. Men woont er. Men kan er slapen, eten en drinken, naar school en naar de kerk gaan. En. o ja. men kan er ook ergens nog z'n auto op een parkeerstrook neerzetten. En men dat is de overheid, dat zijn de thans leiding gevende en beslissende generaties meent dat dan hiermee de bewoners nieuwe leef ruimte is verschaft. Alsof het leven alleen maar bestaat uit bijeen hokken. rn de huizenplatjes bevindt zich één woonkamer, waar men ook eet. de krant feest, naar de televisie kijkt of naar de radio luistert, waar de kinderen hun huiswerk moeten maken, moeten spelen of knutselen. waar de visite moet worden ontvangen, waar het gesprek tussen gezinsleden moet plaats vinden. Vooral wanneer de kinderen reeds wat ouder zijn geworden, is het vrijwel uitge sloten dat alles zich daar in die ene woon kamer vredig en rustig kan afspelen, want... men ontbeert de ruimte waar ieder gezins lid kan doen wat hij of zij op een bepaald moment het liefste zou willen doen Telkens weer zal de een of de ander datgene moeten nalaten waar hij de anderen mee hindert of v/at hij niet kan doen met die anderen er bij. Er ontstaat onvrede. Lang kan het gezag van vader of moeder soms te erge uitbar stingen daarvan in eigen kring voorkomen. maar er komt het moment, dat de een of de ander zijn onvrede niet kan beheersen, scènes maakt of zorgt zoveel mogelijk uit huis te kunnen gaan En met dat laatste begint dan maar al te vaak een tragedie. Dat kan zijn een breuk in het huwelijk, het verloren gaan van het contact met de kinderen, waardoor zo'n kind dan gaat behoren tot het „jonge- renprobleem", waar de maatschappij nu vol van is. Niet meer verder leren, onbenullig rondhangen, te vroeg sexueel verkeer, bui tenissigheden in uiterlijk en gedrag, verdo vende middelen, stelen, molesteren en wat dies meer zij. Dan schudden de oudere generaties hun al grijzend hoofd over dat wangedrag van de jongeren. Daar moet toch wat tegen gedaan worden! Ze willen dat de politie scherper toeziet, dat de overheid er tegen optreedt Men vindt het gemakkelijker en beter dat er wat tegen gedaan wordt dan aan gedaan. Want, wat zou je er dan aan moeten doen? Men vergeet iets. Men vergeet, dat men zelf deze omstandigheden geschapen heeft met de moderne bouwwijze. Dat bouwen moest op een koopje Zoveel mogelijk in zo weinig mogelijk ruimte. Want ieder moest toch een eigen dak boven het hoofd hebben. En als ze dat nu maar hebben, dan konden die vader en moeder tenminste tevreden zijn. dan was er één probleem minder. Maar men zag niet, dat men met die flatjes en andere gedistribueerde woonruim te weer andere problemen tevoorschijn to verde. De bouwers, de plannenmakers, de overheid, zij hebben er nooit zo bij stil ge staan wat een mens. wat een gezin meer nodig heeft dan alleen maar woonruimte. Dat de mens van het leven veel meer ver wacht en verlangt dan alleen maar eten. drinken en slapen in een eigen plek Dat er vrijwel geen mens zonder liefhebberijen kan. waarmee hij zich immers een zekere ro mantiek in het leven brengt. Dat hij daar voor over ruimte moet kunnen beschikken, een hokje, een schuurtje, een zolder, een tuintje. Dat echter krijgt hij in deze moderne en zo sociaal ingestelde maatschappij niet meer. En dus ontstaat er een onvrede, waaruit allerlei problemen voortkomen. Dan wil „de maatschappij" daar wel weer iets aan gaan doen. Die problemen bestrijden. Men roept commissies, stichtingen, instellingen in het leven. Men produceert wat ideeën. Maar het zijn lapmiddelen. Pleistertjes op wonden. Men zag niet waaruit het kwaad, het pro bleem is ontstaan. De oorzaak liet men voor wat het was. Daar zag men geen been in. Men bouwt op dezelfde wijze voort en blijft verzuimen om bij de nieuwbouw ook aan de leefruimte te denken H. van Wermeskerken. (Nadruk verboden). ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter 'tHart. tel. (01107) 3 38 en dokter Janssen, tel. (01108) 3 19. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland Geref. Gem. Kortgene 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk Kamperland (Camping De Molenhoek) 10 uur H. Mis. JUNI hoogwater 8 zaterdag 0.52 13 00 9 zondag 1.13 13 40 10 maandag 1.59 14.23 11 dinsdag 2.44 15.07 12 woensdag 3.32 15.55 13 donderdag 4 22 16.46 14 vrijdag 5.15 17.36 Predikbeurten voor zondag 9 juni 1968. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. Ytsma. H. Avond maal en 2.30 uur ds. Ytsma. H. Avondmaal en dankzegging. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds Alb. van den Ban en 2.30 uur ds, F. C. Willekes. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. J. Visbeek. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. L. H. W. Theunissen uit Middelburg en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder (voorbereiding H. Avondmaal). Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Alb. van den Ban. Geref. Kerk Kamperland 10 en 5 uur ds De Wit van Rotterdam. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Verheul van Maasbracht. Geref. Kerk Geersdijk 10 en 2.30 uur ds. Blokland. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Leene van Barendrecht. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Woensdag 12 juni. 7.30 uur ds. J. van Vliet van Aagtekerke. Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Heden overleed in het Academisch Zie kenhuis te Leiden, zacht en kalm, mijn innig geliefde en zorgzame man Dingenis Janus Karelse, op de leeftijd van bijna 33 jaar. N. A. Karelse - de Lange. Colijnsplaat, 2 juni 1968. Zuiddijk 10. De teraardebestel ling heeft plaats ge had op de begraaf plaats, te Colijnsplaat op donderdag 6 juni j.l. te 14.00 uur. Heden overleed in het Academisch zie kenhuis te Leiden, onze zeer geliefde zoon en schoonzoon Dingenis Janus Karelse, op de leeftijd van bijna 33 jaar. Kamperland: A. P. Karelse. L. P. Karelse - Verburg. Colijnsplaat: H. Th. de Lange. M. A. de Lange - de Vos. Kamperland, 2 juni 1968. Algemene kennisgeving Heden werd van ons weggenomen, in het ziekenhuis „Bcrg- zicht", na een lang durig en geduldig lijden, onze geliefde en zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader Cornelis Willem Begthel (echtgenoot van Ma ria Anna de Looff), in de ouderdom van ruim 63 jaar. Wissenkerke: M. A. Begthel - de Looff. Serooskerke: C. A. van Doorn - Begthel. M. van Doorn. Rotterdam: J. G. Begthel. A. C. Begthel en kleinkinderen. Wissenkerke, 31 mei 1968. Dorpsdijk 56. De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 5 juni j.l., des namiddags om 2 uur, vanaf het vere nigingsgebouw. Voor de vele cadeaus en belangstelling, die wij bij ons huwelijk mochten ont vangen, zeggen wij u na mens wederzijdse ouders onze hartelijke dank. A. C. Bakker. M. C. Bakker - Nelisse. Kamperland, mei 1968. Heden overleed op de bloeiende leeftijd van bijna 33 jaar, onze zeer geliefde broeder, zwager en oom Dingenis Janus Karelse. Kamperland: M. D. Dieleman - Karelse. J. A. Dieleman. Ko, Adrie en Peter. J. I. Karelse. I. M. Karelse - de Waal. André. D. M. Filius - Karelse. J. Filius. Laura. Wissenkerke: B. A. Leendertse. A. P. Leendertse- de Lange. Govert en Henk. Kamperland, 2 juni 1968. Pleden overleed, zacht en kalm, onze geliefde man, vader, zoon, schoonzoon, broer, zwager en oom Pieter Lous, op de leeftijd van 31 jaar. B. I. Lous - v. d. Vréugde. Jan. Anja. Peter. Ellen. Fam. Lous. Fam. v. d. Vreugde. Kamperland, 3 juni 1968. Nieuwstraat 11. De begrafenis heeft plaats gehad op don derdag 6 juni j.l. te Kamperland. Maandag 10 juni te Wissenkerke van 15 uur en donderdag 13 juni te Colijnsplaat van 15 uur in het Groene Kruisge- bouw aldaar. Boekhandel MARKUSSE Wissenkerke De Gymnastiekvereniging „Volharding" te Wissenkerke houdt op zaterdag 15 juni een op het sportterrein te Wissenkerke. AANVANG HALF ZEVEN. Het bestuur. Op zaterdagmorgen 8 juni om 10 uur hopen wij in verf, glas, behang, hobby-art. en kleingereedschap Gaarne nodigen wij u geheel vrijblijvend uit voor een bezoek aan onze winkel. Voor de kinderen hebben wij een leuke verrassing. Verras vader met vaderdag eens op een goed stuk GEREEDSCHAP. Gereedschap zowel voor hobby- als voor de vakman. Nooitgedagt en Stanley gereedschap. Skill hobby-sets. Teoflux autolakken Histor verven. In de openingsweek ontvangt u DUBBEL ZILVERZEGELS. Tot ziens in onze zaak. Schilders- en behangersbedrijf Voorstraat 33, Wissenkerke.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 2