NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE GAULLE 1 li sr 1 m 1 1 n Plonrier heeft DE schoenen anders dan andere 25 31 34 35 No. 3303 Zaterdag 8 juni 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Politicus van verzet en strategie Generaal Charles de Gaulle is groot geworden door zijn opstandigheid. Reeds op de krijgsschool onderscheidde hij zich door afwijkende meningen te ver kondigen over de strategie, die in 1940 Frankrijks ondergang veroorzaakte. In 1940 verzette hij zich tegen de opdracht van zijn eigen regering om de wapens neer te leggen, toen de Duitsers Parijs hadden ingenomen en heel Frankrijk dreigden te bezetten. Vijf jaar lang leidde hij het krachtdadige verzet tegen de overheersers. Op 19 mei 1958 werd hij de grote voorman van het militaire verzet tegen de onmachtig geworden vierde republiek en enthousiast terug gehaald als de grote hervormer. Als president van Frankrijk verzette hij zich tegen de Amerikaanse bevoogding van de westerse politiek en de legering van Noordamerikaanse troepen op Frans gebied, tegen de Engelse inmenging in de Westeuropese politiek en tegen te grote invloed van de Europese eenheidsstre- vers. Tenslotte verzette hij zich gedurende zijn tienjarig bewind ook nog tegen allerlei binnenlandse hervormingen en sociale en maatschappelijke verbeteringen. Frankrijk was voor De Gaulle altijd nummer één. het Franse volk mocht er wonen maar moest zich dan wel rustig aan de eenmaal bepaalde lijnen houden. Men heeft De Gaulle verweten conservatief te zijn. Dat was hij bepaald niet. Hij was Frankrijk. En aan Frankrijk mocht niemand anders dan hij zelf iets veranderen. Restaurateur van Frankrijk. Als militair en als politicus heeft hij on getwijfeld zijn sporen verdiend. Hij heeft het Franse verzet tegen de Duitsers gebun deld en hard gewerkt voor een herstel van Frankrijk als grote mogendheid, toen het land eigenlijk als slachtoffer van de tweede wereldoorlog al was afgeschreven door Londen en Washington. Hij heeft de nationale eenheid in zijn land hersteld, toen ontelbare politieke partijtjes streden om de macht en de telkens wisse lende kabinetten in Parijs gedoemd waren tot machteloosheid. Hij heeft een einde ge maakt aan het Poujadisme en een halt toegeroepen aan het dreigend communisme. Door een verstandige internationale politiek van grote allure, verplichtte hij het gevaar lijk stokende Rusland tot een bondgenoot schap en manoevreerde hij het zich zo snel ontplooiende West-Duitsland in de rol van speciaal bevriende mogendheid. Deze taktiek schonk hem de gelegenheid een leidende rol te gaan spelen in de internationale poli tiek en en-passant gunstige handelsovereen komsten af te sluiten. Toen de N.A.V.O. hem onder druk wilde zetten, verbande hij de gehele N.A.V.O. uit Frankrijk en onttrok zijn strijdkrachten aan deze verdedigingsorganisatie. Hij heeft Was hington en Londen door verscheidene stra tegische zetten schaakmat gezet. De laatste poging van de Britten om een vinger in de Franse pap te steken, werd gevoelig afge straft door de geslaagde aanval op het Engelse pond. dat moest devalueren. Kenmerkend. Het was de afgelopen maand al typerend, dat de Franse president zich naar Roemenië heeft begeven, terwijl er toch al iets aan de hand was in Parijs. De rellen op straat en de felle acties van studenten, waarbij zich de hoogleraren aansloten, noodzaakten de regering snel met concessies te komen. Premier Pompidou kon echter niet meer voorkomen, dat de acties uitgroeiden tot stakingen en tot het bezetten van universi teiten. fabrieken en werkplaatsen. Intussen liet De Gaulle zich in Roemenië verheerlijken als de grote staatsman, voor hij vervroegd terugkeerde Dat hij de internationale politiek belang rijker vond. dan alles wat er in eigen huis gedaan moest worden, is een der kenmerken van de tien jaren gaullisme. Die tweede man was nu wel duidelijk premier Pompidou, die meer en meer getekend werd als de erf genaam die door de president was uitver koren. Pompidou probeerde ook prompt het re cept van zijn meester te volgen om de onrust te beteugelen: een elegant terugwijken waar dat nodig was en het betrachten van de uiterste tact. Met tot slot een toespraak, die met gedragen stem begon: Francais. FrancaisesEen oratorisch vuurwerk, dat doorgaans verborg dat uiteindelijk niets of vrijwel niets gebeurde om de grieven weg te nemen. Druppels en druppels. De grote chaos is niet opeens ontstaan Zij is de overstroming van een emmer vol druppels en druppels. Ontelbare grieven hebben de studenten, de arbeiders, maar ook de middenstanders en de mensen met vrije beroepen tien jaren lang dwars geze ten. De grieven werden alleen maar ver meerderd. In vergelijking met andere industrielanden is er bijvoorbeeld te weinig gedaan om het onderwijs aan te passen aan de technolo gische eisen die voor een moderne indu striestaat gelden. Er ontstond onzekerheid over de toekomstige werkgelegenheid. Er waren plannen tot migratie binnen de Franse grenzen van aanzienlijke bevolkingsgroepen. Zelf verdienen. Dit verschijnsel van het „zelf maar ver dienen" wordt langzamerhand zo algemeen, dat er wel eens een bespreking aan mag worden gewijd, leder jaar worden immers meer ouders met de problemen, die dit soort vakantiebesteding met zich meebrengt, geconfronteerd; in menig Hollands huis is er al een hartig woordje over gesproken. Of dit werken in de vakantie goed of slecht is, of het moet worden bevorderd of dat het moet worden tegengegaan, hangt vanzelfsprekend af van de gezichtshoek waaruit men die bezigheden wenst te be zien. Ons interesseren hier voornamelijk de medische aspecten van deze kwestie. Hele dag in hangmat. Wanneer men stelt dat de vakantie er is om uit te rusten, is men geneigd om die schrik inboezemden. De prijzen liepen voortdurend op. zonder dat daar betere inkomsten tegenover stonden. De opneming van Frankrijk in de E.E.G. brachten zoveel buitenlandse produkten goedkoper in Frank rijk. dat tal van Franse boeren en fabrieken in moeilijke concurrentieposities geraakten. Noodzakelijke sociale wetten bleven te lang uit. Het gebrek aan de bij de industrialisatie vereiste sociale begeleiding wreekte zich met name in het ontbreken van aandacht voor de volkswoningbouw, waarbij een ver oudering plaatsvond die voor Eurpese maat staven ongekend was. Het fiscale regime leidde er toe. dat een ongelijkheid in inko mens te constateren viel. die eveneens Eu ropese records brak: enerzijds grotere wel vaart dan elders, maar anderzijds veel bit terder armoede. „Kleinigheden". Deze en nog veel meer problemen werden tien jaar lang door de generaal met tact omzeild. Hij moest rust hebben op het thuis front, om zijn eigenlijke grote werk in de wereld te kunnen doen. Zijn persoonlijk gezag werd telkens opnieuw tegen de onte vredenen in stelling gebracht en dat bleek vaak voldoende. De meerderheid vertrouwde nog op toezeggingen, die later niet werden nagekomen. Te vaak wist hij de bevolking te overtuigen, dat er belankrijker zaken vóór gingen en dat men het wel aan hem kon overlaten de kleinigheden te regelen, als die t.z.t. aan de beurt kwamen. Nu is gebleken, dat De Gaulle's opvolger een ophoping van afgewimpelde grieven en een chaos van gemotiveerde eisen erft. En die opvolger heeft minder gezag. Minder ervaring. Minder vertrouwen bij het Franse volk. Moeilijke tijden zullen aanbreken. Maar zeker is. dat er de komende jaren niet meer kan worden gespeeld met de massa's. Men kan de strategie van De Gaulle niet meer gebruiken, ook al zou De Gaulle beschikbaar blijven. Men kan zijn persoonlijkheid niet meer uitspelen, want het vertrouwen in zijn persoon is te zwaar geslonken. Men kan zijn gezag niet meer toepassen, want hij heeft zijn gezag verspeeld. De Gaulle wilde tot het laatst toe Frank rijk zijn. maar Frankrijk wilde na al die jaren De Gaulle niet meer zijn. Dat is het drama, dat zich in mei in Frankrijk heeft voltrokken. daaraan te verbinden dat werk verrichten in die periode niet bevorderlijk voor de ge zondheid zal zijn. Medisch bezien behoeft dit soort vakantiebesteding echter generlei nadelige invloed op de gezondheid te heb ben. Met dat uitrusten is namelijk niet bedoeld dat men al z'n vrije dagen liggend op een luchtbed of schommelend in een hangmat dient door te brengen. Hoofdzaak is dat men in z'n vakantie iets anders doet dan gewoonlijk, dat men er iets anders in be leeft dan in al die andere weken en maan den van het jaar. Een kind dat niet naar school hoeft omdat het vakantie heeft, zal toch altijd ergens mee bezig zijn. het zal die dagen beslist niet in ledigheid doorbrengen. In de vakantie kan een kind rustig wat lezen of wat knut selen. maar in de praktijk komt het toch meestal neer op zwemmen, fietsen, voet ballen. tennissen of kattekwaad verzinnen. Dat betekent dan voor zo'n woelwater ont spanning. al wordt hij er ook nog zo moe van. Het is immers allemaal heel iets anders dan algebra en aardrijkskunde, dan Franse woordjes en jaartallen Op diezelfde fiets. Nu maakt het echter voor de gezondheid werkelijk niet zoveel uit of een jongen ballen over een net slaat of dat hij kranten in een brievenbus stopt. Evenmin maakt het veel verschil of hij op z'n fiets naar z'n grootmoeder rijdt of dat hij op diezelfde fiets telegrammen rondbrengt. Ook met die besognes wordt er iets heel anders gedaan dan in een schoolbank zitten en sommetjes maken. Wel is het van groot belang en daar dienen alle ouders terdege op te letten voor zij hun toestemming tot werken in de vakantie geven dat het betrokken kind voldoende in de buitenlucht komt. Bovendien moet het vakantiewerk worden verricht in een omgeving waar de hygiëne wordt hoog gehouden. Wanneer de ouders er dan nog op toe zien het kind zal immers doorgaans thuis blijven wonen dat er behoorlijk gegeten wordt en dat er voldoende nachtrust wordt genomen, wel, dan kan dat werken in de vakantie zelfs nog heel gezond worden ge noemd! Geen rare praatjes. Vanzelfsprekend zijn er tal van goedge- leide zomerkampen en veel ouders geven er de voorkeur aan dat hun kinderen daar naar toe gaan omdat zij daar samenzijn met leeftijdsgenoten. Tegen zulke zomerkampen is geen enkel bezwaar, bovendien is het meemaken van zulk een kamp heel gezond. Dat omgaan met leeftijdgenoten is echter niet zo'n belangrijke kant: dat doen zij in de schoolmaanden al genoeg. Iets anders is en dat houdt hier direct wel degelijk verband mee dat men er bij het in de vakantie werkende kind op moet toezien dat het niet verzeild raakt tussen volwassenen, waarvan men kan ver onderstellen dat die onderling gesprekken voeren en verhalen ophangen waar een jong kind nog niet aan toe is. Dat schaadt de lijfelijke gezondheid wel niet, maar dat kan psychisch nadelige gevolgen hebben. NATIONALE ANJERLOTERIJ 1968 OP 1 JUNI VAN START Ten behoeve van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen wordt wederom een Nationale Anjerloterij georganiseerd, met to taal 180.000.aan prijzen. Naast de belastingsvrije hoofdprijs van 77.777.omvat het prijzenpakket 7 sport auto's. 7 kleurentelevisies en vele andere fraaie prijzen. De 7 sportauto's zullen in de maanden juni en juli een tournee door Nederland maken. Zij zijn bemand met 7 heren en 7 dames, die de Anjerloterij zullen propageren. De loten kosten 2.50 per stuk. Zij die 10 loten tegelijk kopen, hetzij voor zichzelf, hetzij voor wederverkoop, ontvangen een gratis coupon, waarmee wederom fraaie prijzen zijn te winnen. Duizenden detaillisten hebben de loten in verkoop. Men behoeft dus niet te zoeken om op plezierige wijze steun te verlenen aan cultureel werk in de ruimste zin. "Gedurende de zomermaanden hebben wij plaats voor Werken in de schoolvakantie BEHOEFT GEEN ONGEZONDE BEZIGHEID TE ZIJN Gaan uw kinderen ook werken in de vakantie? Werken om geld te verdienen? Wat kan een mens. zelfs een kind. toch veel verlangens hebben: een poes. een kano. een accordeon, een schrijfmachine, een tent. een tennisracket, een boekenkast, een geitje, een avondjurk, een drumstel, een paar .hippe' schoentjes. Dat geld moet dan bijeengebracht worden op een ijscokar, in een kranten wijk. achter een toonbank, aan een sorteermachine, aan de lopende band. op het aardappelveld. Kinderen van politieagenten, hotelhouders, advocaten en on derwijzers zijn 's zomers bezig met het verkopen van patat en souveniers, met het bewaken van strandstoelen en geparkeerde auto's, met het duwen van brookarren en groentewagens. Kruiswoordpuzzel no. 83 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 17 19 20 23 24 26 27 28 30 32 33 36 37 38 33 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 S4 65 66 67 68 69 70 71 73 74 R Horizontaal 54. bijzonder begaafd pers. 24. Duitse kuurplaats 56. insecteneter ?5. deel der wet (afk.) 1. soort knikker 57. familielid 27. soort papegaai 7. edelsteen 59. metaal 28. snijwerktuig 13. insect 60. zangvogeltje 30. duizend miljoen 14. deel v. e. visfuik 61. sprookjesfiguur 31. drinkgerei 15. Europeaan 63. dienstterm op telegram 32. godin 16. jongensnaam 65. familielid 34. edelsteen 17. eerste persoon (afk.) 66. voor (Lat.) 36. betrekkelijk goed 18. gemeenschappelijk 67. anno Christi (afk 39. laag bouwland 68. bar 40. woonschip 19. snavel 70. persbureau 43. stellage 20. jongensnaam 72. schrijfgerei 44. Europese Economische 22. seconde 73. verheugd Gemeenschap (afk.) 24. verlangen 74. verkeersplein 45. hevig 26. weerklank 75. boom 47. troefkaart 29. verlamde 48. rivier (Spaans) 31. bevestigingsmiddel Verticaal 49. geneesmiddel 33. uitbouw 1. deel v. e. plant 51. lopend touwwerk 35. niet raak 2. bovenste deel 52. broeiplaats 36. kernspreuk 3. plaats der oudheid 53. uitroep 37. zangnoot 4. kleurnuance 55. gevangenis 38. rekenkundige opgave 5. deel v. h. been 57. tegenstander 40. oude vochtmaat 6. godsdienst (afk.) 58. vlaskam 41. water in Friesland 7. zangnoot 60. tweetal 42. spel met ballen 8. rode kleurstof 62. meisjesnaam 43. selenium (afk.) 9. godheid 64. voor 45. heerlijk 10. reeds 67. op de wijze van 46. deel van het hoofd 11. mal 69. gouden tientje (afk.) 48. vreemde munt (afk 12. verschrikkelijk moe 71. per expresse (afk.) 50. anti 21. ieder 72. muziekterm (afk.) 52. omroepvereniging 23. jong dier 73. uitroep Oplossing kruiswoordpuzzel no. 82 Horizontaal 1. neder; 6. langs; 11. lol; 12. boa; 14. neo; 16. kassier; 18. naderen; 20. kap; 21. ina; 22. ere; 23. kalkoen; 28. lea; 29. op; 30. ka; 31. stee; 32. kra; 34. naar; 35. de; 37. kro niek; 38. ei; 39. nato; 41. ets; 42. inge; 45. eg; 47. en; 49. aks; 51. kroning; 54. zat; 56. leg; 57. ega; 58. tuinder; 61. ratelen; 64. era; 65. das; 67. uil; 68. trust; 69. oksel. Verticaal 2. elspeet; 3. dos; 4. eli; 5. do; 7. and; 8. nee; 9. gorilla; 10. akker; 12. bril; 13. anno; 15. snaar; 17. aar; 19. ene; 23. koekoek; 24. ap; 25. karnton; 26. ek; 27. nanking; 31. sen; 32. koe; 33. ais; 35. ree; 40. aasgier; 43. gazelle; 44. malta; 46. gr; 47. en; 48. stand; 50. keu; 52. oord; 53. iers; 55. age; 59. nru; 60. das; 62. tuk; 63. eis; 66. af. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1