NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD n Plouvier heeft DE schoenen Jachthaven Kamperland officieel geopend DE COÖPERATIEVE W te Colijnsplaat en te Kamperland Toespraak Commissaris der Koningin A.Cvan DER^REST No. 3302 Zaterdag 1 juni 1968 71e jaargeng Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Oude veerboot ..Zuidvliet", met commissaris aan boord, voer oranjelint in haveningang door. De oude veerboot „Zuidvliet", vroeger- jaren de dienst onderhoudend tussen Veere en Kamperland, is nog éénmaal van stal ge haald om een officiële vaart te maken: n.l het doorvaren van een oranjelint, dat de ingang van de nieuwe jachthaven Kamper land afsloot. Naast kapitein Noordhoek bevonden zich aan boord de Commissaris der Koningin, mr J. van Aartsen, wethouder R. J. Schee- Ie van Wissenkerke, de heer C. J. M. van Damme, voorzitter van de Watersportvere niging „Noord-Beveland" en burgemeester A. de Kam van Veere. Geëscorteerd door een twintigtal motor jachten voer ae „Zuidvliet" nog één maal haar oude route, als het ware de oude en nieuwe tijd overbruggend. Onder luid gejuich van de tientallen genodigden en honderden belangstellenden uit wijde omtrek en onder oorverdovend sirenegeloei van de escorte rende en aanwezige schepen, doorbrak de „Zuidvliet" het gespannen lint. Nadat aan de steiger afgemeerd was werd de Commissaris der Koningin welkom gehe ten door burgemeester P. Wisse, vergezeld van wethouder Leendertse en secretaris Van Hekken. Het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" van Kamperland blies en sloeg een welkomstmars, waarnaar Commissaris en aanwezig publiek met genoegen luisterden. Na beëindiging van de mars werd dirigent Smit aan de Commissaris voorgesteld, die zich over het wel en wee van het muziek corps liet inlichten. Hierna begaven allen zich naar het zelf- bedienings café-restaurant ,,'t Veerse Meer", waar burgemeester P. Wisse allen welkom heette. Voor de volledige toespraak van de Commissaris der Koningin zie men elders in dit blad. Ook voor wat betreft de exacte cijfers en data uit de rede van de burge meester komen wij in een nader artikel terug. De burgemeester stelde dat de gemeente Wissenkerke het geografisch gezien goed heeft getroffen. Door de afsluiting van de vroegere Zandkreek zijn grote gebieden vrij gekomen, die uitstekend geschikt of geschikt te maken zijn voor zowel de land- als de waterrecreatie. Tot op dit moment zijn al 75 bouwvergunningen afgegeven voor de bouw van bungalows (tweede woning) en het laat zich aanzien dat in de zeer nabije toe komst een nog groter aantal aanvragen zullen binnenkomen. Spreker bracht ook dank aan de diverse instanties die, door middel van subsidies, dit alles hebben mogelijk gemaakt. In dit verband zei spreker nog. dat juist bericht was ontvangen, dat 80% van de kosten voor de ontsluitingsweg achter Kamperland door de Provincie gedragen zullen worden. Ech ter, de resterende 20% vormt voor de kleine kas van de gemeente Wissenkerke nog een enorm kapitaal. Optimistisch was burgemeester Wisse voor de toekomst: wij geloven als gemeen tebestuur dat het goed gaat. Tot slot bracht hij dank aan de raad. het secretariepersoneel en de Dienst Bouw- en Woningtoezicht, voor de medewerking in deze verleend. Burgemeester A. de Kam van Veere sprak namens de recreatiegemeenschap „Het Veer se Meer". Hij onderstreepte uit de rede van de Commissaris dat ook de gemeente Wissenkerke zowel het één doet en het ander niet laat: landbouw en recreatie. Het welvaartspeil van de bevolking zal er door toenemen, het peil van de gemeentekas zal er echter door dalen. Hij feliciteerde de gemeente met het bereikte resultaat en sloot met de beste wensen voor de toekomst. Ir. Maris, sprekend namens de Ned. Heide Mij., vertelde dat hij de avond tevoren een kennis had gezegd naar Kamperland te moe ten. Deze had toen gevraagd: „Waar ligt dat?" Toen hij antwoordde dat Kamperland aan het Veerse Meer lag, was zijn kennis het beter bekend, want het Veerse Meer is al bekend in den lande. Deze jachthaven, aldus spreker, brengt u enige centimeters dichter bij het te verwezenlijken doel. Wanneer men over een luttel aantal jaren de dan geteken de kaart van dit gebied zal bekijken, zal men zien. dat de blauwe watervlakte door een groene gordel van smaragd omgeven zal zijn. Niet alleen een jachthaven moet het van de wind hebben, ook op de bestuurlijke posten moet men weten hoe de wind waait. Daartoe bood hij de gemeente een wind meter aan. Hierna sprak de heer W. Goossen als voor zitter van de VVV Noord-Beveland. Op kijkend naar de vlaggemast constateerde hij. dat er niet teveel gezegd wordt wanneer deze haven en het Veerse Meer van inter nationale betekenis is. Ook de VVV kan dit getuigen, gezien de aanvragen die uit een groot aantal landen binnenkomen. Ondanks de vlucht die de recreatie op Noord-Beve land heeft genomen, staan wij nog maar aan het begin van een enorme ontwikkeling. Veel geluk en voorspoed en aldus spreker wij zullen graag behulpzaam zijn bij het ontvangen der gasten De heer C. J. M. van Damme sprak als voorzitter van de Watersportvereniging „Noord-Beveland" over de impuls tot overleg en in samenwerking met de gemeente Wis- hebt u de tientjes al water gegeven? Dat zou mogelijk moeten zijn! Gelijk met de plantjes de'tientjes water geven en ze zien groeien. Zo gek is die gedachte trouwens niet. Want als u spaart, ziet u uw geld groeien. Rente en rente-op- rente!. Het is echt wel de moeite waard om te sparen. U hebt keus uit vele spaarvormen. zal u graag nader inlichten senkerke de clubsfeer gezellig te maken. Hij feliciteerde de gemeente en zijn water sportvereniging met deze zeer verzorgde, schitterend gelegen jachthaven. De heer L. Schuwer vertelde dat het deze dag 24 mei 1968 juist vijf jaar gele den was dat hij voor het eerst op Noord- Beveland kwam. Enige tijd later kocht hij een stuk grond, waarop een half voltooide woning stond en een aantal grote kippen hokken. „Als je die maar niet ombouwt tot zomerwoningen" was toen het commentaar van de burgemeester. Nee aldus de heer Schuwer ze zijn niet omgebouwd, maar wel zijn er andere zomerwoningen voor in de plaats gekomen en heeft hij dit polder land reeds tijdig gestoffeerd met zo'n 10.000 boompjes. Voor het totstandkomen van dit binnendijkse object bracht hij de firma Slo- tema, de PZEM. de Waterleidingsmaat schappij en de overheid dank. Overstappend naar het buitendijkse ob ject het restaurant waarin men vertoef de zei de heer Schuwer dat dit nog maar plm. een kwart was van het geprojecteerde object. Het plateau, waarop men nu zit. moet nog verder uitgebreid worden, het welk dan tevens nog plaats zal bieden aan een winkel, een zelfbedieningshotel van 6 a 9 verdiepingen en een fijne hoek voor openlucht-manifestaties. Spreker had grote waardering voor de medewerking van de plaatselijke en provin ciale overheid, alsmede voor het college van b. en w. en de Technische Dienst. Wij zullen ernaar streven dat de recreant dit café-restaurant als zijn tweede tehuis zal gaan beschouwen, zo besloot de heer Schuwer zijn toespraak. De heer Otten sprak namens het Konink lijk Verbond van Nederlandse Watersport verenigingen en zei dat vele watersporters jaloers kunnen zijn omdat zij zulk een jachthaven nog niet als thuishaven hebben. Hieruit kan men concluderen dat hoe je ook tegenover een blauwe belastingenvelop staat er toch ook in deze jachthaven iets van jezelf bij is. Verder wees spreker nog op de moeilijk heden die het haventje „De Paal" in Zeeuws- Vlaanderen momenteel ondervindt. Gesticht en onderhouden door een 60-tal waterspor ters zal dit haventje in verband met ver zandingen aldaar op last van de Delta dienst moeten verdwijnen. Hierna bracht burgemeester Wisse dank aan de sprekers-en de aanwezigen voor hun opkomst, waarna een gezellige receptie deze middag besloot. bij officiële opening van jachthaven Kamperland op vrijdag 24 mei 1968. Mijnheer de burgemeester, bestuursleden van Het Veerse Meer. vertegenwoordigers van de rijksoverheid, dames en heren, Eigenlijk was ik niet van plan vandaag te spreken over havenontwikkeling. Het is de laatste tijd een wat moeilijk onderwerp geworden, zoals u wel uit de kranten be grepen zult hebben. De moeilijkheid voor mij is nu. dat ik, uitgenodigd zijnde voor de opening van deze jachthaven, in mijn taak ernstig tekort zou schieten, wanneer ik het helemaal niet over havens zou hebben Er is mij en dat is een gelukkige om standigheid echter niet gevraagd wat te zeggen over de zeehavenontwikkeling. Uit gaande van het feit, dat ik zou bijna weer zeggen: dat is een gelukkige omstan digheid niet elke haven een zeehaven is, wordt het voor mij wat gemakkelijker Toch dacht ik, dat het niet geforceerd is de zeehavenontwikkeling in Zeeland in rela tie te brengen tot de havenontwikkeling, waarvan wij in het Veerse Meer getuigen mogen zijn. Voor het één zowel als voor het ander is nogal wat overleg nodig. De burge meesters van Wissenkerke zal ongetwijfeld instemmend knikken, als ik dat zo zeg, maar ik moet hem toch wel de verzekering geven, dat het overleg over aanleg, finan ciering, enz. van jachthaven rond het Veerse Meer aanmerkelijk eenvoudiger is dan het zeehavenoverleg. Nogmaals: op dat laatste wil ik niet diep ingaan. Dat is niet het goede moment en ook niet de goede plaats, al moet ik u wel eerlijk zeggen, dat het mij enige zelfbe heersing kost te zwijgen. Maar goed': ik heb mijzelf op dit punt kunnen overwinnen. Slechts deze opmerking moet mij nu van het hart: in deze dagen staat levensgroot voor ons de vraag, of al dan niet inhoud zal worden gegeven aan de mooie woorden en uitspraken in officiële regeringsnota's over de ruimtelijke ordening en over de zeehavens. Het inmiddels overal bekende „groene boek je" van het Overlegorgaan Zeehavenontwik keling Zuidwest Nederland" zou ik in één adem willen noemen. Ik ben van mening, dat het antwoord op de door mij geformuleer de vraag beslissend zal zijn voor een be langrijk deel van de toekomst van onze pro vincie. Zeehavens en jachthavens: het zijn nogal verschillende zaken. Maar zoals ik al zei: het heeft alle zin tussen beide een verband te leggen. Daarmee raak ik al direct verzeild in de boeiende problematiek van Zeeland op dit ogenblik. Het is mij bekend, dat er ook in onze provincie mensen zijn, die tussen beide soorten havens een tegen stelling zien. Het is voor hen: of of en niet zoals ook het provinciaal bestuur het stelt én-én. De achtergrond zal u duidelijk zijn: moet Zeeland veel meer dan tot heden het geval is zeehavens met alle daarmee gepaard gaande industriële acti viteiten ruimte en kansen bieden of moet onze provincie het uitsluitend houden op een reusachtige speeltuin voor de eigen bevolking, maar vooral voor vermoeide va kantiegangers uit Randstad Holland, Roer gebied. enz.? Laat ik u zeggen, dat ik deze tegenstelling niet zie en dus ook niet kan accepteren. Ik ben namelijk de stellige overtuiging toege daan, dat Zeeland op beide fronten moet werken en dat ook kan doen, omdat daartoe alle ruimte en gelegenheid bestaan. De mo gelijkheden zijn volledig aanwezig en er liggen legio kansen om voor ons en voor komende generaties een provincie te voor zien van velerlei zaken, die met elkaar tot een harmonisch geheel kunnen worden uit gebouwd. Zeeland beschikt over niet alleen een formidabel aantal gunstige primaire vestigingsfactoren, maar in niet mindere vervolg voorpagina 2e blad. GENEESMIDDELEN BANDAGES PARFUMERIE lange kerkstr.42bi goes EEEBMEESERil Kruiswoordpuzzel no. 82 Horizontaal 1. naar beneden 6. voorbij 11. plezier 12. soort slang 14. nieuw (Lat.) 16. kashouder 18. dichterbij komen 20. hoofddeksel 21. meisjesnaam 22. aanzien 23. vogel 28. bijbelse naam 29. voorzetsel 30. vogel 31. plek 32. vogelgeluid 34. vervelend 36. lidwoord 37. geschiedverhaal 38. vogelprodukt 39. verdedigingsorganisatie 41. wandversiering 42. meisjesnaam 45. landbouwwerktuig 47. voegwoord 49 grote bijl 19. verouderd lidwoord 51 het kronen 23. vogel 54. volgegeten (pop.) 24. waterstand (afk.) 56. vogeleigenschap 25. zuivelapparaat 57. edelgrootachtbaar 26. maanstand (afk.) 58. agrariër 27. plaats in China 61. klepperen 31. vreemde munt 64 tijdperk 32. herkauwer 65. kledingstuk 33. verhoogde toon 67. vogel 35. herkauwer 68. vereniging van bedrijven 40. vogel 69. lichaamsholte 43. uitheems zoogdier 44. eiland in de Middel Verticaal landse Zee 2. plaats op de Veluwe 46. gewicht (afk.) 3. bekende voetbalver. 47. voegwoord 4. bijbelse naam 48. houding 5. zangnoot 50. biljartstok 7. Engels voegwoord 52. plaats 8. ontkenning 53. uit Ierland 9. soort aap 55. leeftijd (Eng.) 10. bouwland 59. Ned. Radio Unie (afk.) 12. oogglazen 60. roofdier 13. in het jaar 62. begerig 15 deel v. e. muziekinstrument63. verlangen 17. bloeiwijze 66. klaar Oplossing kruiswoordpuzzel no. 81 Horizontaai 1. toren; 5. por; 7. Arkel; 11. etage; 13. eisen; 15. bod; 17. reprise; 19. ode: 21. edele; 23. een; 24. meter; 26. Ie: 27. Trees; 29. g.t 30. Ur: 32. or; 33.Po; 34. we; 35. gril; 37. af; 39. ha; 40. Arno; 42. tarwe; 43. anode; 44. drup; 46. I.' 47. li; 48. eest; 50. os; 51. a.e.; 53. Ee; 54. da; 55. kk; 57 ratel; 61. t.t.; 63, reeel; 66. rol; 67. alles; 69. ent; 70. obelisk; 73. ara; 74. etsen; 76. satijn; 78. torst; 79. dra; 80. elger. Verticaal 1. tabel; 2. rede; 3. et; 4. nare; 5. peper; 6. reine; 7. asem; 8. re; 9. knot; 10. leert; 12. ge; 14. is; 16. odeur; 18. reep; 20. degen; 22. la; 25. e.k.; 27. trawler; 28. spaniel; 31. ritus; 34. wreed; 35. G.G.D.; 36. lap; 38. fel; 39. hal; 40. ade; 41. ort; 45. roken; 49. sater; 52. atol; 55. krent; 56. te; 58. arend; 59. Elisa; 60. nl: 62. tsaar; 64. eter; 65. lost; 67. akte; 68. lang; 71. be; 72. s a.; 75. t.s.; 77. ijl. Ganzepoortstraal 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1