NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD caballero VVV my Plouvier heeft DE schoenen Midden- en kleinbedrijf en toerisme ANWB steunt plannen vastej oeververbinding Westerschclde anders dan andere No. 3301 Zaterdag 25 mei 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Bevolkingsgroei, gestegen welvaart, voor uitgang in de techniek en meer vrije tijd hebben het toerisme in onze tijd een grote vlucht doen nemen De economische bete kenis hiervan wordt vaak onderschat. Om deze groei met een paar cijfers aan te tonen; vóór de oorlog bedroegen de ontvangsten uit het vreemdelingenverkeer f 5 miljoen, thans f 1 miljard. Aangenomen mag worden, dat de totale omzet in de toeristenindustrie nu zo'n 2 miljard bedraagt. In de periode 19561966 zijn. volgens cijfers van de Ne- derlandsche Bank. deinkomsten uit het vreemdelingenverkeer in ons land gestegen van 234 miljoen tot bijna 1 miljard. Een stijging van 324%Aangenomen mag worden dat in deze som circa 250 miljoen gulden aan deviezen begrepen zijn, afkomstig van buitenlandse zakenreizigers De ontvangsten uit het buitenlandse toerisme mogen dus ze ker gesteld worden op 750 miljoen. Voor onze deviezenpositie is het van groot belang, dat dit bedrag aanzienlijk stijgt, of dat de Nederlanders minder in het buitenland uit geven en meer vakaantiebestedingen in het eigen land doen. Volgens dr. C. Tideman werd in 1966 door Nederlanders tijdens vakanties in eigen land totaal 750 miljoen uitgegeven. De vakantiebestedingen in Nederland van Ne derlanders en buitenlanders tezamen waren in dat jaar dus rond de 1.5 miljard. De buitenlanders besteden ongeveer 45% van hun vakantiebudget in horecabedrijven en de Nederlanders 35%De totale besteding in 1966 van Nederlanders en buitenlanders in de horecabedrijven bedroegen derhalve f 600 miljoen. De binding van de horecasector met het toerisme ligt daarom voor de hand. Het horecabedrijf, inclusief campings, bungalow parken. e.d. profiteert relatief het meest van de toerist. En een zeer groot deel van deze sector behoort tot het midden- en kleinbe drijf. Ook voor de detailhandel is het toerisme van grote betekenis, al ligt de situatie hier enigszins anders. Van de toeristische uit gaven komt immers toch een niet te onder schatten deel bij de detailhandel terecht. Ook in de detailhandel is het midden- en kleinbe drijf overwegend, met name in de kleinere toeristenplaatsen, waar veel Nederlanders hun vakantie doorbrengen. De vervoersector is uiteraard eveneens nauw bij het toerisme betrokken Afgezien van het openbaar vervoer wordt het beroeps- personenvervoer voor een aanzienlijk deel door kleinere bedrijven verricht, terwijl het belang van reisbureaus en garagebedrijven bij het toerisme duidelijk is. Bij dit alles moet ook worden bedacht, dat elke ook toeristisch uitgegeven gulden een sterk neveneffect heeft. Immers de hotellier bijvoorbeeld koopt goederen in. betaalt lonen e.d., als gevolg waarvan de omzetten in andere bedrijven stijgen en de omzetvergroting in die bedrijven heeft weer gevolgen voor de omzetten van nog andere bedrijven enz. Het toerisme is een nieuwe bron van in komsten geworden. Dit is in het bijzonder van betekenis voor die streken van ons land, waar ruimtelijk nog onbenutte mogelijkheden zijn, om grote aantallen vakantiegangers in een mooie en rustige omgeving te ontvangen en waar het inkomen van het midden- en kleinbedrijf en de overige bevolking gemid deld lager ligt dan van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op het eco nomisch leven uitgaat, zal hier kunnen bij dragen tot het verkrijgen van meer welvaart. Doch ook hier geldt, dat men zich zal moe ten inspannen om de stroom van toeris ten naar de eigen streek te trekken. Dat kan betekenen, dat investeringen zullen moeten worden verricht voor het maken v^n over- nachtings- en amusementsgelegenheden en voor het verzorgen van propaganda. Het as sortiment in de verschillende branches zal wellicht moeten worden aangepast. Kortom, de toerist zal zijn verblijf als ..aangenaam" moeten kunnen ervaren. In de praktijk is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzieningen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij kan wor den vermeld, dat niet weinig vakantiegangers een voorkeur blijkt te hebben voor een ge zellige drukte. Ook in dit opzicht is toerisme een massaverschijnsel, zodat mag worden gesteld, dat de meeste van deze voorzie ningen geschikt moeten worden gemaakt voor het verwerken van grotere aantallen mensen. Teneinde een toeristische accomodatie, die aan moderne eisen voldoet, vlot te orga niseren is het wenselijk, dat een goede sa menwerking bestaat tussen het gemeente bestuur, de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer CV.V.V.) en het midden- en klein bedrijf. Medewerking van de gemeente kan men niet missen bij het realiseren van pro jecten, zoals bijvoorbeeld de bouw en de inrichting van een bungalow-, kampeer- of caravanterrein, de verwerving van de daar voor nodige grond, het aanleggen van een riolering en van water- en energieleidingen, het maken van een strandje langs de oever van een plas of beek, enz. Een goede V.V.V. is een onmisbaar instru ment ter verzorging van de collectieve pro paganda. van de informatie en voor het or ganiseren van manifestaties en evenementen. Van het midden- en kleinbedrijf zal de nodige investeringsactiviteit mogen worden verwacht om voldoende logiesgelegenheid, vermaak- en ontspanningsmogelijkheden voor volwassenen, jeugdigen en kinderen tot stand te brengen en om in de behoefte aan vervoer, levensmiddelen en technisch onderhoud te kunnen voorzien. Het zal duidelijk zijn. dat; het belang van het toerisme o.m. daarin"ls gelegen, dat het een tijdelijke, doch aanzienlijke vergroting van de koopkracht meebrengt; in sommige plaatsen bedraagt de omzet gedurende het seizoen een veelvoud van die gedurende de rest van het jaar. Uiteraard verkrijgt het zakenleven hierdoor de gelegenheid een even tuele onderbezetting geheel of gedeeltelijk goed te maken, waarin men des te beter zal slagen, naarmate het lukt het toeristische aanbod beter te organiseren. Dit aanbod zal in zijn totaliteit moeten worden verzorgd door ondernemers in de detailhandel, het ambacht, de horecasector en het vervoer. Het zal zo breed mogelijk moeten zijn en aan gepast aan de speciale behoeften van de verschillende categorieën, waarin de moderne vankantiegangers zijn te onderscheiden. Daarnaast zal het streven moeten zijn ge richt op het bereiken van een onderlinge samenwerking, teneinde overdreven concur rentiezucht in te tomen en het economisch resultaat van de gezamenlijke inspanning te vergroten. Deze samenwerking zal zich moe ten uitstrekken tot alle hierboven genoemde belanghebbenden, opdat goede initiatieven de steun kunnen ontvangen van het plaat selijke bedrijfsleven en de gemeentelijke autoriteiten. Voor sommige ambachtelijke branches zal het toerisme nieuwe mogelijkheden openen, doordat de uitgebreide technische uitrusting van de moderne toeristische bedrijven en van de toeristen onderhoud en reparatie behoe ven. De hieraan verbonden werkzaamheden zullen voor een deel gedurende de winter kunnen worden verricht, hetgeen ook deze bedrijven in staat stelt tot een meer gelijk matige bedrijfsbezetting te komen en meer blijvende werkgelegenheid schept. De taak van de horeca-ondernemers ten aanzien van het toerisme is zo vanzelfspre kend, dat deze nauwelijks vermelding be hoeft, al valt het wel eens op, dat zelfs deze ondernemers soms zo weinig moeite over hebben om voor dit doel activiteiten van enige betekenis te ontplooien. Hotel, café. restaurant en bungalowpark zullen aan moderne toeristische eisen moeten kunnen voldoen. Hiermede zijn soms weinig middelen ge moeid, als men denkt aan het presenteren van een goede kop koffie, het inrichten van een gezellig terrasje, de aanschaf van een behoorlijk biljard e.d. Waar inmiddels de praktijk heeft geleerd, dat het toerisme eerder opgemerkt een nieuwe bron van inkomsten en werkgelegenheid vormt, moet het niet meer aan twijfel onderhevig zijn, dat het noodzakelijk en alleszins verant woord is de V.V.V.-werkzaamheen krachtig te steunen. De gemeentebesturen, de V.V.V.'s en de midden- en kleinbedrijven hebben hier een taak, waar zij zich niet met luttele bedragen van af mogen maken. De V.V.V.'s hebben een vertrouwde klank gekregen bij het grote publiek in binnen- en buitenland en het moet daarom als een verzuim worden gekenschetst, indien daarvan niet een goed en ruim gebruik zou worden gemaakt. Door collectieve propaganda en objectieve voorlichting kunnen deze vereni gingen veel goodwill kweken, fungeren als een overlegorgaan om de toeristische be drijvigheid verder uit te bouwen. Er zijn voor beelden, die aantonen, dat een eendrachtige samenwerking belangrijke resultaten kan op leveren. In het ene geval betrof het een nauwe samenwerking met een vervoerbedrijf om de bereikbaarheid te verbeteren, elders een ondersteuning van folkloristische eve nementen in voor- of naseizoen, enz. Medewerking van het Ministerie van Econo mische Zaken. Teneinde de totstandkoming van toeris tische bedrijven te steunen kan in bepaalde gevallen van de zijde van het Ministerie van Economische Zaken een financiële bij drage worden gegeven in de kosten, die verbonden zijn aan basis-voorzieninben, zo als grondwerken, aanleg van rioleringen en leidingen, graven van havenkommen, aanleg van zwembaden, enz. Als uitvloeisel hiervan heeft het Rijk in de periode 1960 tot en met 1967 reeds een bedrag van rond 40 miljoen beschikbaar gesteld. Aanvragen om hiervoor in aanmerking te komen moeten door het gemeentebestuur worden ingediend bij het college van Gedeputeerde Staten. Indien deze infrastructurele voorzieningen betrekking heb ben op bedrijfseconomische exploitaties, zo als jachthavens, toeristische zwembaden, kampeer- en aanverwante bedrijven dan wel toeristische centra, die meerdere van de ge noemde elementen omvatten, dienen de aan vragen vervolgens te worden voorgelegd aan de afdeling Toerisme'van het Ministerie van Economische Zaken. Ten behoeve van de financiering van be drijven, zowel modernisering als uitbreiding kan eveneens medewerking van de Rijksover heid worden verkregen door middel van de overal bekende Hotelkredietbeschikking on der Staatsgarantie. In dit verband zij ver meld. dat 't plafond van de Staatasgarantie voor hotelkredieten is verhoogd tot 60 miljoen. De staatssecretaris van Economi sche Zaken zal het beleid ter bevordering van het toerisme met kracht voortzetten. De volgende beleidspunten zullen daartoe dienen; 1. Bevordering van de toeristische infra structuur. 2. Voortzetting van de financieringshulp voor de uitbreiding en verbetering van de logiesaccomodatie. 3. Steun aan de toeristische propaganda, door het' verstrekken van subsidies aan de A.N.V.V. 4. Steun aan het binnenlandse V.V.V.- wezen. 5. Bevordering van de toeristische onder zoekingen door verlening van een sub sidie van in totaal 250.000. Voorlichting. Over deze aangelegenheden en over de economische facetten van het toerisme in het algemeen kunnen belanghebbenden, o.m. middenstandsondernemers en -verenigingen, zich om raad en voorlichting wenden tot de landelijke en gewestelijke middenstandsor ganisaties en tot de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme, die in iedere provinciehoofdstad en in Am sterdam zijn gevestigd, terwijl men zich e- veneens kan wenden tot de afdeling Toe risme van het Ministerie van Economische Zaken. ANWB-afdeling Zeeland hield jaarvergadering ,,De ANWB ondersteunt de plannen om te komen tot een vaste oeververbinding over de Westerschelde. De Bond neemt actief deel aan de bestuurswerkzaamheden van de daartoe opgerichte stichting". Dit deelde mr. F. J. J. L. vana Lanschot, lid van het dagelijks bestuur van de ANWB, zaterdag 18 mei mee op de afdelingsvergadering van Zeeland. De vergadering, die door de heer van Lanschot werd gepresideerd, werd ge houden op het m.s „Stad Veere". In het jaarverslag over 1967, dat door de afdelingsconsul, de heer D. F. P. Hoegen, op de vergadering werd uitgebracht, wijst de heer Hoegen er op dat men in Zeeland blijft worstelen met de verkeersproblemen door de onvoldoende capaciteit van rijksweg 58 (GoesMiddelburg). Hij constateert vervolgens, dat inmiddels de heugelijke tij ding werd ontvangen, dat de lange periode, die de algehele verdubbeling vergt, waar schijnlijk met twee jaar zal worden ingekort. In het jaarverslag wordt er verder op gewezen, dat de toenemende industrialisatie gevoegd bij het toenemende vreemdelingen verkeer Zeeland voor de noodzakelijkheid zal plaatsen tijdig een keuze te maken be- Kruiswoordpuzzel no, treffende de richting, die men uit wil. „Wil men agrarisch blijven, de bebouwing laag houden en het landschap a tort et travers intact houden dan zullen ongetwijfeld andere kansen gemist moeten worden en zal dit gewest achterblijven", aldus de heer Hoe gen, en hij vervolgt: „De planologie mag niet zo ver voeren, dat de snelle opgang van deze tijd wordt afgeremd. Ook de ANWB zal niet steeds, indien bepaalde belangen geschaad dreigen te worden, zich negatief kunnen opstellen maar ook de andere belangen hiertegenover moeten laten meespelen. Dit geldt met name voor Walcheren, de Braakman, Westerschou- wen, Het Veerse meer, enz. Met kracht zal in Zeeland moeten worden gestreefd naar een vaste oeververbinding over de Wester schelde". Zoals gebruikelijk werden op deze jaar vergadering chauffeursonderscheidingen uit gereikt voor chauffeurs, die 40. 25 of 12Vz jaar in dienst zijn van dezelfde werkgever. Voor de 121/» jaren-speld kwamen in aan merking de heren N. Oele en C. van der Weyden, in dienst bij CZAV te Wemeldinge. 81 CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.60 Horizontaal 53. water in Friesland 18. smalle strook 1. hoog bouwwerk 54. kindergroet 20. wapen 5. stoot 55. kosten koper (afk.) 22. zangnoot 7. plaats in Z.-Holland 57. klepper 25. maanstand (afk.) 11. verdieping 61. geheel de uwe (lat) 27. vaartuig 13. verlangen 63. werkelijk 28. soort hond 15. bieding 66. cilinder 31. kerkelijke ceremoniën 17. herhaling 67. niets uitgezonderd 34. gemeen 19 gedicht 69. loot 35. Gem. Geneesk. Dienst 21. nobele 70 gedenknaald (afk.) 23. lidwoord 73. soort papegaai 36. stuk stof 24. lengtemaat 74. graveren 38. hevig 26. frans lidwoord 76. soort stof 39. brede gang 27. meisjesnaam 78. draagt 40. groet 29 gouden tientje (afk.) 79. spoedig 41. plaats (duits) 30. stad der oudheid 80. aalgeer 45. walmen 32. goud (fr.) 49. bosgod 33. rivier in Italië 52. koraaleiland 34. pers. vnw. Verticaal 55. gedroogde vrucht 35. zonderling idee 1. lijst 56. voorzetsel 37. klaar 2. verstand 58. vogel 39. vlaktemaat 3. frans voegwoord 59. één der profeten 40. rivier in Italië 4. akelige 60. namelijk (afk.) 42. graansoort 5. specerij 62. russisch heerser 43. elektrode a. d. positieve 6. heldere 64. gast pool 7. levenslucht 65. vorm van lossen 44. droppel 8. zangnoot 67. deel v. e. toneelstuk 46. laatst leden (afk.) 9 knoedel 68. gerekt 47 Chinese maat 10. studeert 71. dierengeluid 48. droogoven 12. pers. vnw. 72. N.V. (fr) 50. herkauwer 14. bestaat 75. toets alleen (afk.) 51 als eerder (afk 16. reukwater 77. dun Oplossing kruiswoordpuzzel no. 80 Horizontaal 1. isar; 4. blij; 7. staken; 13. spa; 14. reeks; 16. ovale; 17. rots; 19. drevel; 21. aks; 22. an; 23. garen: 25. ds; 26. esp; 28. sen; 30. ar; 32. of; 33. verlegen; 36. se; 37. agent; 39. anita; 40. deze; 42. dl; 43 ea; 45. teer; 46. aries; 48. aarde; 50. tl.; 51. vierkant; 52. te; 54. si; 55. lus; 57. neo; 60. mt; 62. zedig; 64. gm; 65. lea; 67. verona; 69. raam; 71. verte; 73. reine; 74. ale; 75. ankara; 76. let; 77. bier. Verticaal 1. israel; 2. spons; 3. aat; 4. bedreigd; 5. leren; 6. ijken; 8. tol; 9. av; 10. kaas; 11. elk; 12.nest; 15. sv; 18. sg; 20. ei; 24. as; 25. drent; 27. poezie; 29. peter; 30. ala; 31. ketel; 33. vn; 34. gieten; 35. nar; 33. serie; 38. eland; 40. dav; 41. eerst; 44. adjudant; 47. ski; 49. at; 53. lommer; 55. lenie; 56. si; 58. egale; 59. alva; 60. mark; 61. pe; 62. zoel; 63. gr; 66. een; 67. ver; 68. rr; 70. aai; 72. ta. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1