Sommige Duitsers Raadsvergadering Kortgene Een Frans referendum EEN BOEKENBON? Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 18 mei 1967 no. 3300 Spanning rond de stembus kinderwagen wieg woonhuis Fapona slrip Donderdag j.l. kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen, voor het behandelen van een zeer uitgebreide agenda. De voorzitter deelde mede, dat de ver koop van 17 percelen op het bungalowter rein zijn beslag had gekregen, en dat er nu nog 21 percelen resteren t.w. 2 van 400 m2, 10 van 600 m2 en 9 van 750 m'-' De moge lijkheid tot bouw van keuzewoningen met de Chr. Woningbouwstichting te Goes, voor de dorpen Colijnsplaat en Kats, komt steeds dichterbij. Het plan is 30 woningen te bou wen te Colijnsplaat en 6 te Kats Een ander schema voor de huisvuilophaaldienst stuit nog op moeilijkheden. Nadere besprekingen zullen de oplossing moeten brengen. De woning Dorpsstraat 6 te Kats wordt onbewoonbaar verklaard. Een waslijst van gebreken ligt hieraan ten grondslag. Het verlenen van een subsidie aan de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen wordt alleen met de stem van Breure tegen, aangenomen. Deze subsidie is gelijk aan die van de andere tehuizen. Het voorstel van b. en w. om medewerking te verlenen aan een gemeenschappelijke regeling met betrekking tot de luchtveront reiniging. ontlokte een uitgebreide bespre king. Maatregelen om deze luchtverontrei niging tegen te gaan of ongedaan te maken behelst deze regeling niet; hoofdzaak is het doen vaststellen van de nul-fase", om in eventueel later voorkomende gevallen met cijfers ter tafel te kunnen komen. Een crediet van 80.000.wordt ter be schikking gesteld voor het uitvoeren van een aantal verbeteringen in een groot aantal straten van de drie dorpen. Al deze werk zaamheden worden in één bestek onder gebracht. Er kan nog niet worden overgegaan tot het openen van een crediet voor het stich ten van een vuilverbrandingsoven. daar er nog te veel wankele factoren zijn die de uit eindelijke stichtingsprijs nadelig kunnen beïn vloeden. Het hoofd van de Technische Dienst kan zijn werkzaamheden nog steeds niet ver richten. Dit is het enige wat de voorzitter momenteel hierover kan zeggen. Hij staat onder behandeling van een specialist, maar in een volgende vergadering hoopt hij hier over nadere mededelingen te kunnen doen. Van enkele oudere leden uit de raad kwam het verzoek binnen, om de vergaderingen, die een groot aantal punten op de agenda hebben, vroeger te laten beginnen. Nu ver gaderde men van 7.30 tot bijna 1.00 uur. Straatgevechten van ongekende hevigheid en vervolgens een grote staking. Zo vieren de Fransen de tiende verjaardag van het aan de macht komen van president De Gaulle. En dat Parijs in een halve burger oorlogsstemming verkeert, is dan tevens een begeleiding van het begin der Vietnam-con- ferentie. die van de Franse hoofdstad een stad van de vrede moest maken Dat laatste is voor de president waarschijnlijk nog de grootste belediging. Hij heeft immers in die tien jaar vooral krachtdadig gestreefd naar verhoging van het Franse prestige in de wereld. Dat heeft hij bepaald niet zonder succes gedaan, al is er niet voor iedereen evenveel reden om daarover te juichen. Tenslotte wijt Europa daaraan onder meer dat het Franse nationalisme werd aangewakkerd tot de hoogten van het grofste egoïsme met als ge volg dat men aan de overkant van de Rijn in Duitsland er eveneens een tik van mee kreeg. En verdere gevolgen: het nagenoeg verlammen van de Europese eenwording, het verzwakken van de westerse samenhang enz. Tactloos. Behalve dan een onmiskenbare prestige winst. heeft daar voor Frankrijk en de Fran sen niet zo heel veel tegenover gestaan. De studenten zijn aan het betogen geslagen en door tactloos optreden van de oproerpolitie vooral ook op de barricaden gaan vechten volgens oud-franse traditie om verbetering af te dwingen van de universitaire structuur. Een doel waarvoor ze ook hoogleraren mee kregen. Dat de vakabonden zich nu ook aan hun zijde scharen en de overigens vrij verdeelde oppositie in het parlement eveneens met hen meeprostesteert, heeft minder met de univer sitaire structuur te maken dan wel met een grotere ontevredenheid, die dieper gaat dan alleen de zorg om het onderwijs. En in die zin zijn eigenlijk alle manifes taties al overbodig geworden doordat pre mier Pompidou, geheel in afwijking met het gaullistische recept van doordouwen on danks alle tegenkantingen, aan de voornaam ste studenteneisen al lang en breed heeft toegegeven. De Gaulle moet alle uitbarstin gen dus als een groot Frans referendum beschouwen Misnoegen. Het lijkt niet overdreven te stellen dat De Gaulle het halve oproer van nu had kun nen voorkomen als hij voor de economische, sociale en onderwijsproblemen van zijn eigen land net zoveel aandacht had gehad en er net zoveel energie aan had gespendeerd als hij besteed heeft aan de internationale politiek. De grote demonstraties zijn een kolossaal votum van misnoegen over alle aspecten van het binnenlandse gaullistische beleid. De Fransen willen nu ook wel eens iets zien geschieden dat verbetering brengt in hun leven van alle dag en hun maaatschappelijk welzijn van nu en later. (Nadruk verboden). KENNEN HUN GESCHIEDENIS Er wordt de laatste tijd weer ijverig gedemonstreerd tegen de Notstandsgesetze, waarmee de Westduitse bondsdag zich moet bezighouden. Het verzet tegen die wet ten op de noodtoestand is gebaseerd op zorg voor de democratie: de betogers willen voorkomen dat het spel van 1933 zich nog eens herhaalt. Toen immers keurde de Reichs tag het Ermachtigungsetz goed. dat Hit- Ier de dictatoriale bevoegdheden gaf die hij zodanig gebruikte dat de Reichstag ver der was uitgeschakeld als democratisch insfrijment. Er zijn inderdaad zekere parallellen. Vol gens de nieuwste lezing van het wetsontwerp moet het parlement vaststellen of van een noodtoestand sprake is. Doet ze dat dan krijgt de regering, dus de kanselier, allerlei mogelijkheden om direct en zonder inspraak van de volksvertegenwoordiging desnoods de strijdkrachten te gebruiken om de noodtoe stand de baas te worden. Binnenland. Een dergelijke constructie is niet uniek Duits. In allerlei landen.zijn er mogelijkhe den geschapen opdat een regering snel en doeltreffend op kan treden in geval van oorlog bijvoorbeeld, wanneer de gebruikelijke parlementaire gang van zaken te tijdrovend zou zijn. Het Duitse geval echter en ook hier spelen herinneringen aan vroegere historische voorvallen mee ziet niet alleen een bui tenlandse gewapende invasie als een nood toestand, maar kent ook gevallen van zuiver binnenlandse acties die de democratie in gevaar brengen. Onverbloemder gezegd: als ergens een antidemocratische beweging kans zou zien de macht aan zich te trekken in een deelstaat of iets dergelijks. Een historische vergelijking zou dan bij voorbeeld gemaakt kunnen worden met de tijd van de republiek van Weimar, toen ook diverse semi-militaire bewegingen hun kans waagden en vooral in Beieren het een en ander voorviel waarmee de democratie niet gebaat was. Als toen de regering van de republiek van Weimar, mogelijkheden had gehad om in te grijpen, was misschien dat Ermachtigungsgesetz van 1933 nooit door de Reichstag aangenomen. Een kiem. De grote puzzel is dat enerzijds enige staatkundige voorbereiding noodzakelijk is om onverhoopte onfrisse en gevaarlijke toe standen zo radicaal aan te pakken als nodig is en dat anderzijds het bestaan van een dergelijke wetgeving de kiem in zich draagt dat een kwaadwillende kanselier er misbruik van maakt. Men kan de wet zo waterdicht willen ma ken als maar kan als een punt ervan is dat de kanselier een vrijbrief krijgt, dan blijft het gevaar dat hij de wet als een vodje papier beschouwt en de hem verleen de macht niet meer afstaat. In andere landen is de democratie te vast geworteld dat men zich over dergelijke zaken te grote zorgen maakt. Duitsers die hun historie kennen, maken zich wel zorgen en eigenlijk kan men dat alleen maar in hen prijzen. (Nadruk verboden). In het heetst van de Amerikaanse zomer zullen de beslissingen vallen, in Miami en in Chicago Wie zal de Democratische, wie zal de Republikeinse candidaat voor het presi dentschap zijn? De voorverkiezingen zijn in volle gang de candidaten zijn al maanden op pad, maar nog steeds is niet duidelijk wie de twee zullen zijn die het uiteindelijk tegen elkaar zullen opnemen! Bij de Democraten komen drie kampioenen tegen elkaar in het veld: vice-president Humphrey. Kennedy, MacCarthy. McCarthy is de man geweest, die aan toonde. dat er winst te behalen viel met oppositie tegen het Johnson-regime. Kennedy, na de kat uit de boom gekeken te hebben, haakte hierop in en ging voor zichzelf aan de gang. En toen werd het zo. geleidelijk aan dui delijk, dat ook vice-president Humphrey aan de race zou gaan deelnemen. Het is zeker niet zo, dat wie het eerst komt het eerst maalt, want als de voorte kenen niet bedriegen, zal McCarthy het maar moeilijk bolwerken tegen zijn beide tegenstanders Middenweg? McCarthy is een nieuweling, Kennedy is een old-timer. McCarthy is een amateur, Kennedy een professional. McCarthy krijgt de intelligentsia makke lijker mee dan de massa en kan er maar moeilijk toe komen het hele propaganda- ritueel mee te spelen. Kennedy is het voorwerp van in onze o- gen lachwekkende hysterie bij een deel van het kiezerspubliek, dat hem bijna de kleren van het lijf trekt en dolgelukkig is met ,,een hand van Bobby". Het lijkt of Humphrey de gulden midden weg aan het bewandelen is. Hij kent het spel zeker zo goed als Kennedy, en daarbij heeft hij zeer vele relaties in het partij- appa.rat, plus waarschijnlijk chter de scher men de steun van Johnson, voorzover die hem kan helpen. Concurrentie. Bij de Republikeinen ziet het er nog altijd naar uit. dat Richard Nixon op zijn eentje op de nominatie afstevent. Weliswaar is hij niet meer alleen, nu Rockefeller na lang aarzelen zich eveneens in de strijd heeft geworpen, maar Nixon ligt al wel een heel eind vóór. Natuurlijk zijn lang niet alle Republikeinen pro-Nixon en die zullen dan wel op Rocke feller stemmen Maar Nixon heeft, net als Humphrey, uitstekende relaties met de men sen, die de partijmachine vormen. Deze mensen zijn het, die uiteindelijk na lang wikken en wegen, beslissen wie de meeste kansen zal hebben. Nixon geeft de indruk blij te zijn met een beetje concurrentie, en dat zal hem onge twijfeld beter inspireren dan wanneer hij solo speelt. Maar hij zal zich toch te meer inspannen om zich door „Rockie" de kaas niet van het brood te laten eten! Wrijfpaal weg. Toch zitten alle candidaten voor een zware opgave doordat het favoriete wrijfpaaltje. het regeringsbeleid, in de lucht hangt. De oorlog in Vietnam is nog wel niet afgelopen, maar wel in likwidatie. Johnson legt het bijltje er bij neer. Veel eerder dan te verklaren ,,zo moet het niet!" zal men dus moeten aantonen ,,zo moet het wel!" en dat is een tikje moeilijker. Vooral bij de Democraten gaat het er nu werkelijk om, dat iedere candidaat zijn ei gen „image" zo veel mogelijk oppoetst. Het gaat er om. wie kans ziet voor de conventie de meeste stemmen te trekken, want diegene zal straks warschijnlijk ook de meeste stemmen behalen wanneer het gaat om het presidentschap. Spanning. Dat Nixon het bij de Republikeinen tot nu toe zo gemakkelijk heeft, komt waarschijn lijk ook doordat men al heel blij is, dat de partij niet zo scherp verdeeld is als tijdens de Goldwater-periode, toen deze scheiding der geesten de Republikeinen op een ver schrikkelijk verlies kwam te staan. Het grootste gevaar is altijd weer de „split vote" het niet eensgezind achter één candidaat staan van de partij. Wanneer straks in Miami (Republikeinen) en Chicago (Democraten) de conventies zijn gehouden, is heel deze strijd voorbij. Dan gaat het er voor de verliezers alleen maar om te trachten er zo goed mogelijk van af te komen en staan ze allemaal ach ter de partijcandidaat en dat is dan ook de enige manier om zelf ook invloed te be houden, want die staat of valt dan verder met de partij. Voorlopig echter zit de spanning er nog in. (Nadruk verboden). ZONDAGDIENST ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Janssen, tel. (01108) 3.19 en dokter Van Arkel, tel. (01107) 3 18. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland hoogwater 7.14 19.41 8.26 20.55 9.45 22,12 1(157 23.24 11.59 12.22 0.52 13.00 1.08 13.32 MEI 18 zaterdag 19 zondag 20 maandag 21 dinsdag 22 woensdag 23 donderdag 24 vrijdag Predikbeurten voor zondag 19 mei 1968. Ned. Herv. Kerk Colijnsplaat 10 uur ds. R. P. Ytsma en 2.30 uur ds. R. P. Ytsma, bevest. ambtsdrager. In beide diensten extra-collecte kerkvoogdij. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 10 uur ds. R. P. Ytsma. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. H. Jagersma uit Bruinisse en 2.30 uur ds. All), van den Ban. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 9 uur ds. Alb. van den Ban. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. O. S. Cazemier te Dalfsen. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 9 uur ds. J. Visbeek. Nod. Herv. Kerk Kortgene 10 en 2.30 uur de heer Van Elven van Wissenkerke. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 10 uur ds. Willekes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. B. C. de Gelder en 2.30. uur de heer Kraak. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 9 uur ds. B. C. de Gelder. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. B. C. de Gelder. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 9 uur de heer Kraak. Geref. Kerk Kamperland 10 uur ds. Poelman en 2.30 uur ds. Blokland uit Colijns plaat. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 10 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 4 uur ds. Blokland, Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 10.45 uur ds. Blokland, ge combineerde dienst met Geers dijk te Wissenkerke. Geref. Kerk Geersdijk 9.30 uur ds. G. N. Lammens te Heemstede en 2.30 uur ds. Poelman te Kamperland. Hemelvaartsdag, 23 mei 196S 10.45 uur ds. Blokland te Wis senkerke. Geref. Kerk Colijnsplaat 11 uur ds. G. N. Lammens uit Heemstede en 2.30 uur ds. Krabbe uit Den Haag. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 9.15 uur ds. Blokland. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Hemelvaartsdag, 23 mei 1968 10.30 uur student R. Boogaard. Heden overleed in liet ziekenhuis Berg- zicht onze vader, groot- en overgroot vader Jan Huiszoon (weduwnaar van T. Amelink), in de ouderdom van 96 jaar. Familie Huiszoon. Kamperland, 14 mei 1968. De begrafenis heeft plaats gehad op 17 mei j.l., des namid dags om 2 uur vanaf „Renata". „Want ik ben er zeker van, dat het lijden van de tegenwoprdige tijd niet opweegt tegen de heerlijkheid, die over ons geopen baard zal worden". Rom. 8 18. Heden heeft God tot Zich genomen, voor ons nog onverwacht, mijn lieve man, onze geliefde vader en grootvader Arie Johannes Radder, emeritus predikant van de Geref. Kerk van Kamperland, op 64-jarige leeftijd. Soestdijk: II, Radder - Ypey. Deventer: J. K. Radder. M. E. G. Radder - van Kesselen. Arjen. Garderen: A. C. Radder. Delft: K. W. Radder. Veere: C. J. Radder. Amsterdam: J. A. Radder. Soestdijk: J. M. Radder. Soestdijk, 15 mei 1968. Zwaluwenweg 10. Maandag 20 mei a.s. is om 13.30 uur de rouw dienst in de Julianakerk, Julianalaan, Soest dijk, waarna van de kerk uit de teraardebestel ling zal plaats hebben om 14.30 uur op de Herv. Begraafplaats aan de Veldweg te Soest. Boekhandel Markusse Wissenkerke Gez. voor scholier, 18 j., crv. in boerenbedr., plaat sing op landbouwbedrijf ged. zomervak. juli-aug. Wil graag in landb. wer ken; voorw. nader overeen te komen. Br. gaarne aan Prof. L.O. Schuman, Hya cintenlaan 36, Hilversum, Tel. 02150 - 17601. TE KOOP: i. g. st. z. en z. g. a. n. Te bevragen: Tuindorp 17, Wissenkerke CORSETTEN Fa P. Bouwense Zn Hoofdstraat 32, Telefoon 4 17, Kortgene. EEN BUITENKANSJE origineel Schuttersveld ladyroy dusters dubbel poolvast. geen 32.95, maar nu 22.75. snel profiteren. Ganzepoortstraat GOES. TE KOOP vrij van huur, gelegen aan de Kerkstraat 15 te Wissenkerke. Te bevragen bij: A. J. Priester, Provincialeweg 5, Kort gene, Tel. 01108 - 267. TE KOOP in z.g.st.z. Polyester zeilboot D. P. VERHULST, Heer Janszpolder 9, Kam perland, Tel. 01107-371. Met een drie maanden lang geen vlieg en mug in uw huis. Prijs 7.15. Verkrijgbaar bij: Garage VAN DAMME, Wissenkerke. Over plm. 4 weken hopen wij een nieuwe, grote volautomatische drukpers in gebruik te kunnen stellen, waardoor wij, uw werk nog beter en nog sneller kunnen afleveren. Speciaal ingericht voor het druk ken van meerkleurenwer,k. Uw drukwerk blijft dus in goede handen bij De kleine drukkerij met de grote mogelijkheden en de snelle lever tijd.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3