NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD adverteren m fliirgerli/kp fttaiio Pion vier heeft DE schoenen Loonremmen vast DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland Wissenkerke No. 3300 Zaterdag 18 mei 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. De eeuw van de massa-produktie Een nieuwe mode Nu de televisiereclame al gemeengoed is en de radio dagelijks gebak en wasmid delen aanprijst, kunnen wij ons niet indenken dat er een tijd was waarin zelfs de kranten geen advertenties kenden. Pas rond de laatste eeuwwisseling werd adverteren tot een middel dat fabrikan ten gingen gebruiken om hun goederen en diensten het publiek aan te bieden. In niets leken de ankondigingen in dagbladen en tijdschriften in dit tijdperk van advertentie-wezen-in-de-kinderschoenen op de op marktonderzoek gebaseerde en psychologisch wèloverwogen advertenties van onze dagen. Toch raakte het publiek vertrouwd met de producten die een nieuwe tijd bracht. Werkbesparende hulpmiddelen voor de huisvrouw, zoals elektrische wasmachines, begonnen de markt te overstromen. De grammofoon begon zijn zegetocht. De auto voor alles de auto drong zich aan de wereld op. Mode-advertenties verheugden zich in de belangstelling van de damesen hun echtgenoten. De lopende band. Henry Ford sprak in 1909 de woorden die het principe van de goedkope massa- produktie inleidden: „In de toekomst kun nen wij slechts één model maken: het T - model. Het chassis van iedere wagen zal gelijk zijn", waaraan hij nog toevoegde: ..Elke klant mag zelf de kleur van zijn auto kiezen, mits hij zwart kiest". Kort daarop verbaasde hij zijn compag nons en incasseerde hij de nijd van 'andere zakenlieden door voortdurend, vrijwillig, de prijs van de wagen te verlagen, tegelijk echter het loon van zijn arbeiders te ver hogen van 2.40 tot 5.per dag. Zijn actie ging uit van de gedachte dat een koopkrachtiger publiek veelvuldiger en meer producten zou kunnen afnemen, waar onder uiteraard zijn eigen wagens. Aanmaak van meer auto's werd mogelijk door een vervolmaking van het lopende band produktie-proces in de fabriek. Nooit had de wereld aanschouwd wat toen gebeurde. Alle mogelijke fabriekanten volgden het voor beeld van Ford. Met een snelheid en in aan tallen die voordien ongekend waren, werden artikelen vervaardigd en gedistribueerd over alle wereldmarkten. Ongehoorde sommen gelds. De vraag of alle voortbrengselen van de industrie kopers zouden kunnen bereiken gaf aanleiding tot een fantastische ontwikkeling van het nieuw ontdekte middel tot klanten werving: adverteren. Ongehoorde sommen gelds werden besteed. Uitgevers van kranten en tijdschriften ondervonden, hoe het mo gelijk werd de verkoopprijs van het blad lager te stellen dan de drukkosten bedroegen en toch winsten te maken. De Amerikaanse Saturday Evening Post bijvoorbeeld bereikte in 1922 een oplage die zeven keer zo groot was als in 1902. In middels was de opbrengst der advertenties 78 maal zo groot geworden. Dat werd toen de grote tijd voor reclamebureaus, tekst schrijvers en marktonderzoekers, die op hun beurt, tezamen met de uitgevers, werkten aan een verdere stimulering van de massa productie. „Glamour" in dienst reclame Tekst en afbeeldingen van de toen ver schijnende advertenties maakten de vroegere rustige aankondigingen tot kinderwerk. Een uitvinding van belang was het gebruik van afbeeldingen van de vrouw in de reclaame. „Glamour" werd in dienst gesteld van de advertentiebureaus, die op die manier velen tot lezen en kopen dwongen. Niet alleen in advertenties van de kledingindustrie, maar ook die van sigaretten en autofabrikanten verscheen het aantrekkelijke meisje. Een ander veel toegepaste methode werd het aanjagen van angst en vrees. „Vaak een bruidsmeisje, maar nooit bruid", was de slagzin die een fabrikant van mondwaters gebruikte. Slechte adem immers was de re den van haar ongeluk. Ook werd nieuwe hoop gegeven aan de naar schoonheid snak kende vrouw. Een zeepfabriek leidde zijn annonces in met de woorden: Een Huid Die U Zult Willen Betasten". Tot kopen gedwongen. De advertenties dwongen de lezers tot kopen. De daardoor ontstane massale vraag alleen kon de massa-produktie op gang houden. De macht van de reclame bleek enorm. Produkten waarvoor geen vraag zou bestaan werden gemaakt tot onmisbare en gewilde artikelen voor miljoenen. Massa- produktie en het advertentiewezen brachten de nieuwe wonderen der techniek binnen veler bereik. (Nadruk verboden) Het zijn en blijven moeilijke zaken: de loonontwikkeling, de betalingsbalans en de werkeloosheid. Een expert als prof. Zijlstra, de directeur van de Nederlandse Bank, waar schuwt ernstig tegen te snelle, te hoge loonsverhogingen en te sterke vermindering van arbeidstijd, omdat dit een goede be strijding van de werkeloosheid in de weg zal staan. Maar vakbonden en linkse par tijen wensen geen beperking van de looneisen en arbeidstijdverkorting en eisen anderzijds dat de regering meer miljoenen beschik baar zal stellen voor bestrijding van de werkeloosheid, waar naar hun mening te weinig tegen gedaan wordt. Zeker is toch wel. dat het niet allebei kan èn hogere lonen en minder werken, het geen toch altijd wat inflationistisch werkt, èn nog enkele honderden miljoenen om meer werkgelegenheid te scheppen. Daar komt nog een moeilijkheid bij, n.l. dat de werke loosheid zich in hoofdzaak voordoet in de noordelijke provincies, in Limburg en in wat mindere mate in Twente en het textielcen trum Tilburg. In het westen van het land is echter juist weer sprake van enige overspanning van de arbeidsmarkt. Het blijkt uiterst moeilijk om werkelozen uit b.v. de noordelijke provincies naar het westen te laten komen. Dat is wel enigszins begrijpelijk, want niemand kan er geheel zeker van zijn hoe lang hij daar werk trouwboekje? dan ook een spaarboekje! Het is na de grote stap maar een kléin stapje. Van niet of nu-en-dan sparen naar geregeld "gezinssparen". Toch een hele belangrijke stap. Want sparen geeft u zekerheid. Als u een gezin gaat vormen, ligt het toch voor de hand, dat u dat gezin .ook zekerheid wil bieden? Neem dus naast dat trouwboekje een spaarbankboekje. zal u graag nader inlichten vindt en menigeen voelt er zich dan toch min of meer ontheemd. Het grote stads leven vergt nu eenmaal een wat andere in stelling dan op het platteland of in de klei nere steden daarvan. Men poogt wel om nieuwe industrieën naar het noorden of in elk geval naar bui ten de randstad te lokken, maar ook de on dernemers staan al op eenzelfde engoïstisch standpunt: het is zo ver weg, het is daar zo'n ander werkklimaat, men moet toch vaak naar het westen, het hogere perso neel toont ook al weinig animo om zich „in de provincie" te vestigen. Toch zal er inderdaad, zeker daar in het noorden, iets aan gedaan moeten worden om er meer industrie heen te krijgen. In de landbouw en veeteelt zijn steeds minder arbeidskrachten nodig, boerderijen en dorp jes ontvolken, de flinksten vinden toch el ders werk en zo is ook de bouwactiviteit er veel minder dan in het westen. Het wordt met rijkssteun voor de industrieën wel aantrekkelijker gemaakt om zich in het noorden te vestigen, maar de animo is er nog altijd niet groot voor. Minder zelfs dan voor Limburg, waar het aantal werkloze mijnarbeiders al sterk aan het verminderen is. Maar met de stijging der lonen stijgen ook de pogingen van het bedrijfsleven om met minder arbeidskrachten toch tot de vereiste productieverhoging te komen. En dankzij de voortgaande automatisering lukt dat. Daardoor kan de werkeloosheid eerder weer toenemen dan afnemen. Bovendien beleven we de zeer moeilijke overgangsfase van aanpassing in de E.E.G.-formules, die van grote invloed zijn op het werkpatroon in ons land. Met het oog op al deze factoren dient er uitermate voorzichtig te werk worden gegaan ten aanzien van de verhouding van de loonkosten. Zeker, de noodzakelijke kosten van levensonderhoud stijgen, de lonen die nen daaraan dus te worden aangepast, daar naast wil men toch ook komen tot een ver dere verbetering van de levensstandaard der werknemers. Dat is allemaal begrijpelijk, maar de re gering moet natuurlijk het belang van de gehele economie en van het gehele land in ogenschouw nemen. Ze moet trachten de werkgelegenheid zo goed mogelijk te hou den en op te voeren, maar die opgave wordt steeds moeilijker wanneer de loon- en werk- tijdeisen boven de stijging der producti viteit uitgaan. Het een is tegenstrijdig aan het ander. Er dient dus een gulden midden weg te worden bewandeld, wil men niet van de regen in de drup komen. Het heeft er steeds toe geleid, dat de regering een ernstige waarschuwing moest laten horen over de loonkostenontwikkeling in enige nieuwe c.a.o.'s en zelfs maatregelen overweegt om de vrije loonpolitiek toch weer enigszins aan banden te leggen. Ze meent dus, dat vakbonden en bedrijfsleven de ver kregen verantwoordelijkheid te gemakkelijk hanteren. Dan is het ook haar plicht om een stopsein te geven, terwille van aller wel zijn. (Nadruk verboden) H. van Wermeskerken Geboren: 8-4: Maria Dingena, d.v. J. H. Uijl en A. N. Wisse. Ondertrouwd: 3-4: Jacob Jan van Liere, oud 27 jaar. te Kortgene en Jacoba Adriana Snoodijk, oud 21 jaar. 9-4: Cornelis Jaco bus Augustijn, oud 27 jaar en Engelien Jannetje den Boer, oud 20 jaar. 23-4: Adri- aan Gilles Bakker, oud 23 jaar en Marina Geertje Nelisse, oud 22 jaar. Getrouwd: 9-4: Cornelis Pieter de Smit. oud 23 jaar en Pieternella Gerdina Lena Versluijs, oud 21 jaar. 26-4: Jacob Jan van Liere, oud 27 jaar, te Kortgene en Jacoba Adriana Snoodijk, oud 21 jaar. MONDJE DICHT Bij vele bedrijven worden werknemers ont slagen. Het is geen schande als een kranten- bedrijf ook enkele mensen ontslaat, als de nood der tijden daartoe dwingt. Het verschil is echter, dat bepaalde kranten véél schrij ven over de ontslagen bij de andere bedrij ven, maar dat met name Het Vrije Volk lie ver niets schrijft over de zelf gegeven ont slagen. Sterker nog: aan zeven redactieleden die nu weer te Amsterdam ontslag werd ver leend, is ook een andere boodschap meege geven: zij mochten hun ontslag niet bekend makenHet Vrije Volk mocht eens met de vinger worden nagewezen, als zij weer schrijft over stoute bedrijven die zomaar mensen op straat zetten. KOMMISSIE TECHNISCHE VOORLICHTING AAN LAND- EN TUINARBEIDERS Inlichtingen en aanmeldingen voor de ex cursie naar de Groenteveiling te St. Kate- lijne Waver en Ford trekkerfabriek te Ant werpen bij de plaatselijke sekretarissen van de Agrarische Bedrijfsbonden vóór 27 mei 1968. Kruiswoordpuzzel no. 80 Horizontaal 55. strik 24. verbrandingsrest 1. Zijrivier van de Donau 57. nieuw ^<+at.) 25. bewoner van Drente 4. verheugd 60. meterton (afk.) 27. dichtkunst 7. het werk neerleggen 62. preuts 29. jongensnaam 13. plaats in België 64. geografische mij (afk.) 30. op de wijze van 14. rij 65. bijbelse figuur 31. keukengerei 15. langwerpig rondvormig 67. plaats in Italië 33. Verenigde Naties (afk.) 17. steenmassa 69. venster 34. plaats in Drente 19. werktuig 71. in het verschiet 35. dwaas, clown 21. grote bijl 73. koningin (fr.) 36. reeks 22. meisjesnaam 74. Engels bier 38. herkauwer 23. naaigerei 75. plaats in Turkije 40. daaraan volgend (afk.) 25. titel (afk.) 76. Europeaan 41. voor alles 26. boom 77. drank 44. rang in het leger 28. vreemde munt 47. sportartikel 30. wintervoertuig Verticaal 49. Engels voorzetsel 32. voegwoord 53. gebladerte 33. bleu 1. land in Azië 55. meisjesnaam 36. selenium (afk.) 2. toiletartikel 56. zangnoot 37. vertegenwoordiger 3. wilde haver 58. gladde 39. meisjesnaam 4. vorm van bedreigen 1)9. gevreesde landvoogd 40. aanw. vnw. 5. studeren 60. vreemde munt 42. inhoudsmaat (afk.) 6. waarmerken 61. per expresse (afk.) 43. en anderen (afk.) 8. speelgoed 62. vochtig warm 45. breekbaar 9. als volgt (afk.) 63. gewicht (afk.) 46. teken van de dierenriem 10. zuivelproduct 66. lidwoord 48. planeet 11. ieder 67. op afstand 50. soort verlichting 12. dierenverblijf 68. onder het nodige voor 51. meetkundige figuur 15. met verlof (lat. afk.) behoud (lat. afk.) 52. voorzetsel 18. soortelijk gewicht (afk.) 70. liefkozing 54. zangnoot 20. vogelproduct 72. kindergroet Oplossing kruiswoordpuzzel no. 79 Horizontaal 1. maan; 3. Assen; 8. fles; 11. lustrum; 13. s.s.; 15. ri; 16. An; 18. Aa; 19. spoor; 20. erg; 22. Doorn; 23. ai; 24. betekenen; 27. eg; 28. n.b., 30. om; 31. Ko; 32. os; 34. de; 36. te; 38. snor; 39. ranja; 40. karn; 41. pi; 42. r.m.; 43. km; 44. st; 46. si; 47. I.k.; 49. s.l.; 50. interesse; 55. ra; 57. panda; 58. lat; 59 liaan; 60 om; 61. o.a.; 62. ik; 63. s.g.; 65. droesem; 71. slok; 72. kater; 73 stel. Verticaal 1. massa; 2. af; 3. au; 4. s.s.; 5. sterk; 6. er; 7. nu; 9. I o.; 10. stang; 11. lire; 12. made; 14. spin; 15. Rob; 17. non; 18. Ares; 20. Eem; 21. gek; 25. toerist; 26. notaris; 29. bloem; 32. ovaal; 33. I.s.k.; 35. ons; 37. ent; 43. klam; 45. tel; 46. set; 48. kras; 49. spons; 50. ido; 51. naad; 52. raket; 53. slim; 54. eik; 56. angel; 64. do; 66. r.k.; 67. o.a.; 68. se; 69. er; 70. t.t. V Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1