Reinliard Gehlen, Opening jachthaven Kamperland Tweede blad van het Noord-Beveiands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 11 mei 1967 no. 3299 mum Bijkantoor Raiffeisenbank te Wissenkerke officieel geopend 11 JiJf 1 li ünü iilk 1Év 1 11 f ETI's enquêteren lezers Waterkampioen Wanneer er al eens iemand zei. dat Wissenkerke toch eigenlijk maar stiefmoe derlijk door de Raiffeisenbank te Kamperland bedeeld werd. kon ik dit altijd wel met een wederwoord weerleggen, maar in mijn hart moest ik hem toch gelijk geven, aldus de heer G. E. de Jonge, als voorzitter in zijn openingswoord. Een groot aantal genodigden was dins dagmiddag 7 mei in hotel ..De Kroon" te Wissenkerke bijeengekomen om de opening van het bijkantoor van de Raiffeisenbank bij te wonen Wij zagen o.m. de heer Oudkerk als vertegenwoordiger van de Centrale Bank te Utrecht, de heer Nooteboom, ondervoor zitter van de ring Zuid- en Noord-Beveland. directeur en collega bestuurders van de zusterbank te Colijnsplaat. b. en w. van Wissenkerke. alsmede het secretarieperso- neel, aannemer-architect Slotema met zijn onderuitvoerder en verschillende andere za kenmensen. die aan de totstandkoming van dit moderne en fraaie bijkantoor hebben me degewerkt. In zijn openingswoord memoreerde voor zitter De Jonge eveneens het ontstaan en de groei van de bank te Kamperland. Voort gekomen uit een initiatief van Kamperlan- ders, toentertijd de coöperatieve vereniging ,,De Eendracht", met als eerste kassier de oude Noordhoek. vader van de onlangs o- verleden kassier ..Jan" Noordhoek. begonnen in een bescheiden ruimte in zijn woning, was de omgang met de klanten bescheiden en zeer gemoedelijk. De ..bank" had toen een meer bewarende functie. Gerechtvaar digd was het vertrouwen, dat men het ge brachte geld later met rente terug kon vragen. Gestaag groeide de omzet en daarmede ook het dienstenpakket. In 1939 werd het toen voor die tijd kapitale bankgebouw neer gezet. Moed en inzicht was er voornodig die stap te ondernemen. De tijd heeft de initia tiefnemers in het gelijk gesteld. Want nog maar kort geleden werd een geheel nieuw bankgebouw geopend, dat nog doelmatiger werd gemaakt en op nog grotere doorvloei ing is berekend. Voorzitter De Jonge stond hierna een ogenblik stil bij de problematiek een ge schikt pand te vinden om daarin het bijkan toor te vestigen. Nadat enkele vergeefse po gingen in het werk waren gesteld gelukte het, met behulp van aannemer-architect Slo tema. en na het creèien van een driehoeks- ruil. het nu te betrekken pand in eigendom te verkrijgen. De voorzitter hoopte dat ook nu de be volking van Wissenkerke het vertrouwen aan de Raiffeisenbank niet zal onthouden en dat na verloop van enige tijd de nu nog bij andere spaarbanken uitstaande geschatte paar miljoen gulden, voor een groot deel bij het eigen bijkantoor zullen zijn onderge bracht. Na de sociale functie van de Raiffeisen bank belicht te hebben en na een dankwoord aan allen, die op enigerlei wijze aan de tot standkoming hebben medegewerkt niet in het minst b. en w. van Wissenkerke verzocht de voorzitter de aanwezigen hem te willen vergezellen naar het slechts op geringe afstand gelegen bijkantoor. Bij het kantoor aangekomen overhandigde de voorzitter aan burgemeester Wisse de sleutel van het gebouw, met het verzoek de deur te willen ontsluiten. Gaarne aan het verzoek gevolg gevend ontsloot de burge meester de deur. waarna allen zich naar binnen begaven om het interieur in ogen schouw te nemen. De betrekkelijk kleine ruimte is op dusdanig economische wijze benut, dat voor de balie een behoorlijke ruimte met zit/wachtgelegenheid is en achter de balie nog twee grote bureau's een plaats gevonden hebben om de benodigde werk zaamheden naar behoren te kunnen verrich ten. Bovendien beschikt het bijkantoor nog over een kluis met een aantal safe-loketten, een spreekkamer, keukentje en toilet. Het geheel wordt met elektrische olie-radia tors verwarmd. Naast de voorzitter voerde o.a. burge meester Wisse nog het woord. Hij had in de archieven gesnuffeld of er mogelijk een grootse historie aan het nu te betrekken pand verbonden was, hetgeen echter niet het geval was. Als woning en als werkplaats kwam het in het kadaster voor. leder, zo zei burge meester Wisse, zal te spreken zijn over het fraaie aanzicht van het bijkantoor. Het is een aanwinst voor het dorp. zowel op zake lijk niveau als het aanzicht betreffende. Voorts zei hij blij te zijn dat in het dorp Wissenkerke een bijkantoor gevestigd werd van die bank. die bekend staat in de voor ste gelederen te lopen wat betreft het ver lenen van service. Belangrijk noemde hij deze vestiging ook in verband met het toe risme. Moeilijkheden met het inwisselen van vreemde munten, reischeques, e.d. hoeven zich nu niet meer voor te doen. Met een hartelijke en welgemeende felicitatie hoopte de burgemeester dat het nu betrokken pand wel van historische betekenis zal worden. Hierna voerden nog het woord de heren Oudkerk. namens de Centrale Bank te U- trecht. de heer Nooteboom namens de Ring van Raiffeisenbanken op Zuid- en Noord- Beveland. dé heer P. J. Bom, namens de zusterbank te Colijnsplaat Cu krijgt ook een uitnodiging van ons voor bijwoning van de opening van ons bijkantoor te Kortgene) en de heer Slotema. Nadat de heer De Jonge alle sprekers had bedankt vtrerd met een gezellige recep tie deze eerste bankvestiging te Wissen kerke besloten m - jM, Op vrijdag 24 mei a.s. zal de Commissaris der Koningin de nieuwe jacht haven van Kamperland officieel in gebruik stellen. De andere dag, zaterdag 25 mei, zal Neptunus, de god der zeeën, dit nog eens dunnetjes overdoen. Dit is zo maar een greep uit het voor die twee feestdagen vastgestelde programma. Door dé watersportvereniging Noord-Beve land zijn een 1250 uitnodigingen gezonden, o.a. aan de Jachtclub Veere. de watersport verenigingen De Arne, Vlissingen. Wolfaarts- dijk. Goes en Yerseke. want het is de be doeling dat op vrijdag zoveel mogelijk sche pen ligplaats zullen nemen in de jachthaven en daar de aankomst zullen afwachten van de „Zuidvliet". Met deze voormalige veerboot namelijk zal de haven officieel in gebruik worden gesteld. Een twintigtal motorsche pen zal het escorte vormen van de „Zuid- vliet". Hoogstwaarschijnlijk zal de Commis saris persoonlijk aan het roer staan om het oranje lint. dat de jachthaven dan nog af sluit. door te varen. Voor de vrijdag is het programma als volgt vastgesteld: 14.0014.45 uur verzamelen escorte schepen te Veere 20 schepen en de „Zuidvliet"). 15 00 uur aankomst Commissaris der Koningin in Zeeland te Veere (inschepen aan de oude steiger P.S.D.). 15.05 uur vertrek naar de jachthaven van Kamperland. 15.25 uur aankomst voor de haven. 15.30 uur ingebruik-stelling van de ha ven (doorvaren van een oranje lint). 15.3516.00 uur afmeren van de sche pen. 15.45 uur ontvangst in het restaurant ,,'t Veerse Meer" door gemeentebestuur van Wissenkerke van Commissaris der .Koningin en genodigden Op zaterdag 25 mei komt Neptunus per soonlijk de jachthaven inwijden voor de wa tersport. Vanaf Veere vertrekt een grote vloot van allerlei schepen naar de jacht haven en meert daar af. Verder staat er een demonstratie admiraal-zeilen op het pro gramma. hetgeen verzorgd wordt door de watersportvereniging Wolfaartsdijk met kleine jachtjes. De demonstratie water- skieën wat verzorgd zou worden door een der beste teams van Nederland is wegens de daaraan verbonden hoge kosten afgelast moeten worden. Des avonds om 8 uur zal er een watersportbal zijn aan boord van een der rondvaartboten van de RTM. die voor deze gelegenheid aan de buiten steiger van de haven gemeerd ligt, terwijl ook in het restaurant ,,'t Veerse Meer" een muziekje de stemming zal verhogen of er in houden. Het haventerrein zal die dag tot 6 uur voor het verkeer gesloten zijn. Een parkeer plaats is er achter de showroom van jacht werf Zwemer. De beide muziekkorpsen van Kamperland en een muziekkorps uit Goes verlenen hun medewerking. „Ons Genoegen" vaart met het schip van Ch. Beeke vanuit de- land- bouwhaven Neptunus tegemoet, terwijl Ni- coleen" met het Tamboerskorps „Excelsior" uit Goes, de vloot naar binnen zullen blazen en slaan. Watersportliefhebbers, die aan één der evenementen willen deelnemen, kunnen zich alsnog melden uiterlijk tot 15 mei a.s. bij de secretaris van de watersportvereniging Noord-Beveland. p.a. gemeentehuis Kortgene. of bij de havenmeester van de jachthaven te Kamperland. Het programma voor zaterdag is als volgt: 12.0013.00 uur verzamelen van de schepen te Veere. 13.30 uur vertrek van de vloot naar startpunten. 14.0014.30 uur binnenvaren van de vloot (afmeren). 14.30 uur aankomst van Neptunus. 14.4515.05 uur demonstraties admi raal-varen Vanaf 15.15 uur ontvangst deelnemers door Neptunus (Nicoleen en Ons Genoegen) 16.30 uur afscheid van Neptunus. 20.00 uur watersportbal aan boord van een rondvaartboot van de RTM aan de buitensteiger van de haven. DUITSLANDS SPIONAGE CHEF een legendarische figuur, nam afscheid Bonn Reinhard Gehlen, luitenant-gene raal b. d. en chef van de Westduitse geheime dienst, heeft het commando over zijn dienst neergelegd om met pensioen te gaan. Deze, altijd zwijgzame en ondoorgrondelijke man was op verzoek van-dr. Lübke nog één jaar na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aangebleven om zijn opvolger, door Gehlen zelf uitgezocht in de persoon van de 54-jarige luitenant-generaal Gerhard Wes- sel. in te werken. Gehlen van wie weinig persoonlijke ge gevens bekend zijn, van wie geen recente afbeelding voorhanden is en op wiens hoofd door de Russische M.V.D./K.G.B. een be drag van 250.000 pond sterling werd gezet, stamt uit een echte Pruisische officiers familie en ook zijn vader was eens beroeps officier. Reinhard werd in 1902 in Erfurt ge boren en bezocht het gymnasium in Breslau dat hij glansrijk en in een snel tempo door liep. Hij besloot evenals zijn vader officier te worden en zo kwam de jongeman in 1920 bij de „Rijksweer", waar hij de rang van vaandrig bekleedde. Hij was een tegenstander van publiciteit rond zijn persoon, hij was wat teruggetrok ken van aard. daarnaast ondoorgrondelijk. op en top een beroepsofficier, overtuigd aan hanger der monarchie. Organisator. In 1923 werd hij bevorderd tot eerste luitenant bij het derde regiment veldartil lerie van het „Ersatz"-leger der Duitse re publiek. werd in 1934 bevorderd tot kapi tein en geplaatst bij het bureau van de kwartiermeester-generaal (afd. 10) van het ministerie van oorlog in Berlijn, in 1937 majoor, toegevoegd aan de grote generale staf. in 1940 bevorderd tot kolonel bij die staf. in 1944 generaal-majoor en aan het eind van dat jaar luitenant-generaal. Hij was nimmer lid van de N.S.D.A.P., wel overtuigd monarchist, niet-kerkelijk ge oriënteerd en een overtuigd tegenstander van het communisme. In de uren waarin hij niet op zijn bureau te vinden was. stu deerde hij en maakte urenlange boswande lingen. Gehlen was zeer nauwgezet en se rieus in zijn doen en laten, draagt maat kleding, bezit geen auto. drinkt en rookt matig en is een uitstekend organisator. Zijn terughoudendheid, ondoorgrondelijk heid en het organisatietalent hebben er in 1940 toe geleid, dat hij werd opgenomen in de generale staf, welke in die tijd was ge huisvest aan de Bendlerstrasse in de rijks hoofdstad Berlijn. Gehlen werd toen tevens bevorderd tot kolonel en "belast met spio- nage-afweerzaken. Na het uitbreken van de vijandelijkheden met Sowjet-Rusland werd hij benoemd tot chef van de spionageafweer- dienst voor de oostelijke landen. „Fremde Heere Ost" genaamd, die bij het O.K.W. (Oppercommando der weermacht) was in gedeeld. 1945. In die tijd bouwde de kolonel een spio- nage-afweer- en spionagedienst op. die haar weerga niet kende. Zijn diensten stonden los van die welke werd geleid door admiraal Canaris en van die van de S.S. en S.D. onder leiding van S.S.-brigadeführer Hey- drich. Het was de inmiddels tot luitenant-gene raal bevorderde Reinhard Gehlen. die in fe bruari 1945 Adolf Hitler's operatieplannen voor Rusland openlijk afwees en bij een verdere voortgang daarvan de nederlaag voorspelde, waarop Hitier verordende dat Gehlen op diens verstandelijke vermogens moest worden onderzocht en in een krank zinnigengesticht moest worden opgesloten. De tijd en de gang van zaken in nazi-Duits- land toonden aan. dat de luitenant-generaal Reinhard Gehlen het gelijk aan zijn kant had In mei 1945 vertrok hij in gezelschap van zijn voornaamste medewerkers en met me deneming van het belangrijke archief uit het Berlijnse stafkwartier aan de Bendlerstrasse naar de Beierse Alpen, waar de komst werd afgewacht van generaal Patterson, chef van de Amerikaanse militaire geheime dienst (C.I.C.) voor Duitsland. Oostenrijk en Ita lië. Amerika. Wekenlang duurden de verhoren van de Duitse spionagechef voor Rusland, de lui tenant-generaal Reinhard Gehlen. waarna de ze tenslotte werd overgebracht naar een zwaar bewaakte villa in Wiesbaden, terwijl generaal Patterson zijn regering in Was hington op de hoogte bracht. Bij de aanvang van 1946 werd Gehlen per vliegtuig over gevlogen naar de States, waar hij in het Pentagon voordrachten hield over zijn ge heime werkzaamheden in Rusland. Kort daar op vertrok hij als vrij man naar het bezette Duitsland met de opdracht van de Ameri kaanse regering, om een geheime organisatie op te bouwen om daarmede in de landen achter het ijzeren gordijn spionage te be drijven. tegen een vergoeding van 24 miljoen gulden per jaar. Zo ontstond de geheimzin nige ..Organisation Gehlen", een voor Ame rika werkzame maar door Duitsers geleide geheime dienst, waarvan de zetel in Pullach bij München werd gevestigd in het voorma lig hoofdkwartier van Rudolf Hess. eens plaatsvervanger van Adolf Hitler. Toen in 1956 de Westduitse bondsrepu bliek de souvereiniteit herkreeg, werd de „Organisation Gehlen" opgeheven en ging zij op in de Westduitse geheime 'dienst. De naam veranderde maar het werk bleef het zelfde en ook Gehlen bleef. Hij vervolmaakte in de loop de jaren de Westduitse geheime dienst, die thans met zijn 4.000 geheime agenten over de gehele wereld de tweede plaatst inneemt onder zijn soortgenoten. (Nadruk verboden). Grootste watersportonderzoek ooit in Nederland gehouden In Nederlanad doet zich de ietwat merk waardige situatie voor dat er over de beoefening van de watersport betrekkelijk weinig concrete gegevens bekend zijn. Zo ontbreken bijvoorbeeld exacte cijfers over de grootte van de pleziervaartuigenvloot en het aantal mensen dat min of meer regel matig de watersport beoefent. Ter verduidelijking zij er hier op gewezen, dat in dit verband onder watersport wordt verstaan die sporten waarvoor een boot no dig is. zwemmen, hengelen en onderwater sport blijven dus buiten beschouwing. De snelle groei van het aantal beoefena ren van de watersport schept een grote vraag naar accomodatie als jachthavens, aanleg plaatsen en dergelijke. Bij het realiseren van al deze voorzieningen kan overheidssteun in de vorm van subsidies niet worden ont beerd. De instanties die over deze subsidies moeten beslissen, met name het Ministerie van Economische Zaken, wordt het bij ge brek aan informatie moeilijk gemaakt de juiste beslissingen te nemen. Om in dit hiaat te voorzien is door het Ministerie van Economische Zaken aan de Economisch Technologische Instituten in Ne derland opdracht gegeven voor een onder zoek van de beoefening van de watersport. Qua omvang en uitvoerjng is dit de groot ste enquête die er ooit op dit gebied in Nederland is gehouden. De eerste fase van dit onderzoek bestond uit een mondelinge enquêtering van jacht haveneigenaren en beheerders, waarvan het rapport binnenkort aan de staatssecreta ris van Economische Zaken zal worden aan geboden. De tweede fase omvat een schrif telijke ondervraging van watersporters' waar bij onder meer de hulp van de ANWB is ingeroepen. Bij dit laaatste onderzoek zijn alle 35 000 lezers van de Waterkampioen betrokken, die door de beantwoording van de gestelde vragen er voor kunnen zorgen dat voor het eerst in de geschiedenis een juist en vol ledig beeld verkregen wordt van het ..wa tersportpatroon" in ons land. De uitkomsten van dit onderzoek zijn niet alleen landelijk voor de watersport van groot belang, maar zal tevens de nodige gegevens moeten opleveren over de regionale beoefe ning van deze sport. Herhaling van „Welinar"? De ongeregeldheden in de grote steden (Dützke, Teufel) zowel als de NPD-overwin- ning in Baden Wörttemberg wekken de vrees, dat Duitsland een herhaling zal bele ven van de periode, die de „Weimar-repu- bliek" uiteindelijk ten onder deed gaan. Want niet alleen (neo)nazistische ideeën, maar ook de behoefte aan orde, rust en gezag spreken een geducht woord mee bij de vorming der gevoelens en opvattingen van het Duitse volk. De na 1918 gevormde Duitse republiek heeft het constant moeilijk gehad, tot de stembustriomf van Hitier een eind maakte aan de democratie De regering heeft zelfs eenmaal naar Weimar moeten vluchten; vandaar dat men spreekt van de „Weimar- republiek" wanneer men haar zwakheid wil illustreren. Aanvankelijk waren het de afscheidings bewegingen, de oproeren, veroorzaakt door de „Spartakisten". de communisten onder leiding van Liebknecht en Luxemburg (die Duitsland naar Russisch model wilden her vormen) die het de socialistische regering- Ebert moeilijk maakten. Ze was toen al ge noodzaakt uit oude keizerlijke troepen en onder leiding van keizerlijke generaal (Groe ner, Von Seeckt) een „Rijksweer" te vormen, die de regering (en de democratie) moest beschermen. Overal onrust. Daarna kwam de rechtse reactie, de Putsch van Kapp. waarbij Ludendorff. de „Germaanse heiden" een rol speelde en waarbij niet de Rijksweer. maar de arbeiders, die de algemene staking uitriepen, de „Ha- kenkreuzler" hun kans benamen. Het werd toen al duidelijk, welke kant de sympathieën van vele officieren op gingen Onder de men sen van Kapp bevond zich toen ene Adolf Hitler De verschrikkelijke inflatienood en later de crisis, de scherpe eisen van de overwin naars maakten het de regering doorlopend moeilijk en schiepen een ideaal klimaat voor onrust. Onrust, die van de ene kant gaande werd gehouden door de communisten, an derzijds werd benut door de nieuw opge richte NSDAP. waarin thans Hitier de hoofd rol speelde, terwijl de diverse knokploegen de onveiligheid verhoogden. Tegenover de altijd militante communisten stond de Sturm- Abteilung (SA) van de nazi's; tussen beide in stond de ,,Reichsbanner"-groep der socia listen, terwijl ook de oudstrijdersvereniging. de „Stahlhelm", voor het nodige vertier zorgde. De dolkstoot. De oude generaals (onder wie vooral Von Mackensen met zijn Totenkopf-Husarenuni- form) waren bij iedere gelegenheid van de partij De legende van de „dolkstoot in de rug" (Duitsland zou hebben gewonnen als het niet door „links" was verraden) deed de nationalistische gevoelens weer opvlam men en de gedachte aan revanche herleven. Het antwoord daarop vormden weer her haalde stakingen en demonstraties en uiter aard kregen de burgers hiervan tenslotte schoon genoeg, want zij stelden orde. rust en een krachtig gezag boven alles en de man, die dit beloofde, kon op hun steun rekenen. De onbekwaamheid der regering en haar „verraad" door het ondertekenen van het Verdrag van Versailles, werden al breder uitgemeten. De Rijksweer zat op het vinkentouw en was er alleen op uit. haar positie zo sterk mogelijk te maken, waartoe de kansen groter waren bij een autoritair regime dan in een democratie, tegenover welke de officieren meestal vreemd en afwijzend stonden. De burgers. Het is zeker niet alleen te danken aan de aanhangers van het nationaal-socialisme, dat Hitier tenslotte de verkiezingen won en rijkskanselier werd. en dat de stokoude veldmaarschalk Von Hindenburg, als vlag die de lading dekte, hem als president de macht in handen gaf. Het grootkapitaal, de burgerklasse, een groot deel der geestelijkheid, al die mensen die hoopten, dat er weer orde en gezag zou komen, dat Duitsland weer- zou opleven en zijn vroegere grootheid hoe dan ook! zou herwinnen, liepen achter de vlag met het hakenkruis aan. Juist voor een herhaling van dit gebeuren is men bevreesd. Weer heerst het straat geweld. Weer heeft men te maken met een regering, die de zaak maar moeilijk baas kan. Geruststellende verzekeringen uit de mond van bondskanselier Kiesinger (die zelf een dubieus politiek verleden heeft) zetten weinig zoden aan de dijk. En malcontenten zijn er genoeg, al waren het maar de vele „verdrevenen" uit het Oosten, die de „ge stolen gebieden" terug wensen. De situatie doet te zeer denken aan die tijdens de Weimar-republiek, dan dat er voor ongerustheid geen reden zou zijn. Burgerlijke stand Kortgene Geboren: 12 april 1968: Johannes Leen- dert. z. v. A. C. Hollestelle en P. van Gilst; 17 april 1968: Pieternella Jakobine, d. v. J. Janse en J. J. Huibregtse; 26 april 1968: Helena Cornelia, d. v. J. Nijsse en J. C- Murie. Ondertrouwd: 2 paril 1968; C. van Damme 24 jaar te Heinkenszand en C. W. de Looff. 21 jaar; 5 april 1968: M. J. de Smit. 28 jaar en C. Hamelink. 29 jaar; 19 april 1968: K. J. van der Maas, 19 jaar en J. A. L. van Liere. 18 jaar te 's Gravenpolder. Getrouwd: 5' april 1968: P. M. Daane. 22 jaar te Vlissingen en D. C. Geelhoed. 20 jaar; 10 april 1968: H. Stam. 28 jaar en G. Verwoerd. 28 jaar; 26 april 1968; C. van Damme, 24 jaar te Heinkenszand en C. W. de Looff. 21 jaar. Overleden: 4 april 1968: M. Post. 70 jaar. w.v. M. P Rooze; 9 april 1968: D. A. Meu- lenberg. 91 jaar. w. v. J. M. de Regt; 15 april 1968: M. van der Weele, 92 jaar. w. v. J. Bouwense; 16 april 1968: G. Boon. 70 jaar. e. v. N. A Kramer.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3