NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WW Pion vier heeft DE schoenen Dam door de Middellandse Zee anders dan andere No. 3299 Zaterdag 11 mei 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. VAN DE ROTS NAAR DE enorme landaanwinning en energie-opwekking De grote bekwaamheid waarmee ons volk bewijst in staat te zijn niet alleen de zee te temmen maar ook grote delen land aan het water te ontnemen, wekt elk jaar weer de bewondering van vele binnen- en buitenlanders. Zij staan ver baasd over de vindingrijkheid en doeltreffendheid waarmee onze waterbouwkun digen te werk zijn gegaan. Toch zijn er in een tamelijk recent verleden ook door buitenlanders verschei dene plannen ontworpen die voorzagen in projecten van Nederlandse allure, maar dan op nog veel grotere schaal. Waarschijnlijk zal men in een verre toe komst serieus gaan overwegen een aanvang te maken met de aanleg van een enorme dam tussen de uiterste zuidpunt van Europa en het meest noordelijke van Afrika, waarmee niet alleen twee werelddelen met elkaar verbonden zullen worden maar tevens een verregaand ingrijpen in de gang van zaken in de Middellandse Zee begint. Afsluiten van enorm watergebied. Daar waar de natuur twee watergebieden nauwelijks door een smalle strook land heeft gescheiden, of omgekeerd een smalle strook water twee grondgebieden van elkaar houdt, probeert de mens in te grijpen. Voorbeelden daarvan zijn het Seuz- en Panamakanaal, naast vele kleinere. Om water te verbinden heeft men meer mogelijkheden dan een kanaal en blijkbaar tegelijk weer moeilijkheden. Hoe lang al niet bestaan er gedetailleerde plannen om En geland met Frankrijk te verbinden door middel van een brug, een tunnel of een dam. Bepaald opzienbarend echter is het stout moedige maar ook nu nog realiseerbare plan van de Duitser Sörgel. die in 1928 beschreef wat de voordelen zouden zijn wanneer men het Middellandse-zeebekken zou afsluiten. Namelijk een aanzienlijke landaanwinst voor de landen die aan deze zee liggen en tevens een aantal krachtcentrales die met elkaar een geweldige hoeveelheid elektrische stroom zouden opwekken. De basis van Sörgels plan berust op het gevolg dat de stopzet ting van de wateraanvoer in het bekken zou hebben. Aanvoarwegen. Om het waterpeil van de Middellandse Zee in stand te houden zijn er vier wijzen van aanvoer. Door de nauwe toegang bij Gibral tar stort de Atlantische Oceaan jaarlijks meer dan 2500 km3 per jaar in het bekken, ofwel bijna 67%Neerslag in de vorm van regen zorgt voor 24%de Zwarte Zee neemt v3% voor haar rekening en de vier grote ri vieren die er in uitmonden, de Po. Ebro, Nijl en Rhone 5>/2%. Twee van deze wijzen van aanvoer kunnen niet worden opgeheven, namelijk die van de neerslag en de rivieren. Anders staat het met de beide andere. De toevoer van de Zwarte Zee is door een dam te stoppen, al scheelt dat maar 3%Over blijft de Straat van Gibraltar, die 67% toevoert. Wanneer ook deze toegang door een dam zou worden afgesloten, zal het gevolg zijn dat het wa terpeil van de Middellandse Zee met onge veer een meter per jaar zou zakken. Als gedurende een eeuw dit proces door ging en het water honderd meter zou zak ken komt er ongeveer 200.000 vierkante kilometer land vrij. die zich als een enorme strook langs de kusten van vastelanden en eilanden zou uitstrekken. Landaanwinst. De eilanden in het Middellandsezee-bekken zouden alle groter worden en in sommige gevallen met elkaar verbonden, zoals Corsi ca en Sardinië, Mallorca en Minorca. Sici lië en Tunis zouden elkaar tot op enkele kilometers naderen, grote delen van de A- driatische Zee zouden land worden. Sörgel ging nog verder. Voor het geval er water in het westelijk deel van het bek ken zover zal zakken, projecteerde hij twee nieuwe dammen, met het doel het westelijk deel van het oostelijk deel te scheiden en wel om een onderling hoogteverschil van weer honderd meter te vormen. Daartoe zou er een dam tussen de smalle overgebleven zeestraat tussen Italië en Sicilië en een tweede tussen Tunis en Sicilië moeten ko men. Het oostelijk deel van het bekken kan dan weer honderd meter zakken, het weste lijk deel wordt op peil gehouden door een geregelde toevoer van Atlantisch water. Dat water wordt dan toegelaten door de dam van Gibraltar. Wanneer het oostelijk deel van het bekken weer honderd meter lager zou komen te liggen kan men het peil con stant houden door geregelde toevoer van Zwarte-zeewater. Krachtcentrales. De dammen die Sörgel ontwierp, zijn stuk voor stuk in staat om te dienen als cen trales om elektriciteit op te wekken door het waterhoogteverschil uit te buiten. Met elkaar zouden ze voor praktisch ongelimi teerde hoeveelheden elektriciteit kunnen zor gen. Dit proces zou al veel eerder op gang kunnen komen, want een hoogteverschil van tien meter, na tien jaar bereikt, is al vol doende om krachtcentrales met succes te laten draaien. Nog een derde gevolg van de afdamming tussen Eur. en Afrika is de gewijzigde rich ting van de golfstroom. De hoeveelheid wa ter die door de Straat van Gibraltar stroomt, is in wezen het verschil tussen een warme bovenstroom en een koude, kleinere onder stroom. die er wel voor zorgt dat de warme golfstroom van de kust afwijkt op haar reis naar het noorden. Bij afsluiting zou de koude onderstroom verdwijnen en de golfstroom „Huishoudelijke voorlichting start met Pro^ vinciaal Voorlichtingscentrum in Zeeland". Voor velen is de huishoudelijke voorlich ting in de laatste jaren een bekende klank geworden. In heel veel plaatsen in de pro vincie zijn cursussen, lezingen en demon stralies gegeven: koken, kleine reparaties, naaien, bloemen schikken, beter bewegen. Provinciaal centrum. Eind 1967 is in de provincie Zeeland tot stand gekomen de Stichting Provinciaal Cen trum ten behoeve van de voorlichting voor huishouden en gezin in Zeeland. In deze Stichting werken samen de Stich ting Nationale Federatie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, de plaatselijke Stichting Middelburg (aangesloten bij de Nationale Federatie) en de Provinciale Com missie voor Huishoudelijke Voorlichting ten dichter langs de kusten van Europa stromen en haar doeltreffender verwarmen. Nadelen. Sörgels plannen worden nu nog bestu deerd en er wordt op bepaalde nadelen ge wezen. Wanneer men er toe overging zo enorm veel water te laten verdwijnen, krijgt men moeilijkheden met de scheepvaart. De Middellandse Zee moet steeds bevaarbaar blijven en dus zullen er bij de dammen uit gestrekte sluizen moeten komen. Maar voor namer is het probleem dat vele zeehavens als Jaffra. Tel Aviv, Alexandrië, Marseille. Barcelona, Napels. Triëst, Genua. Tunis en Bizerta en nog vele andere inplaats van aan zee kilometers ver landinwaarts komen te liggen. In enkele gevallen zou dit zijn op te lossen door kanalen te graven, maar in de meeste gevallen betekent dit een verlies. Een ander bezwaar van het onttrekken van zoveel water is het gewicht. De plaatselijke bodemgesteldheid is vulkanisch bijzonder werkzaam, zoals onlangs weer bleek toen Sicilië werd getroffen. Men weet niet in hoeverre het gewicht van dat water fungeert als vergrendeling op de bodem die als een deksel op een vulkaan kan worden be schouwd. Misschien dat er veel meer en ernstiger erupties optreden zodra dit ge wicht verdwijnt. Fasen. Het plan van Sörgel heeft echter de eigen schap dat het niet in zijn geheel behoeft te worden uitgevoerd. Men ziet tegenwoordig wel heil in het bouwen van de dam van Gibraltar, maar dan met een laten zakken van het waterpeil met niet meer dan vijf tien'tot vijfentwintig meter. Ook dan wordt er landaanwinst voor enkele landen geboekt, blijven de zeehavens toegankelijk, kan men toch de elektrische centrales bouwen en ver mindert het eventuele gevaar van vergrote vulkanische uitbarstingen. Toch zijn de technische problemen niet de voornaamste die de uitvoering van dit pro ject tegenhouden. Want om enigermate suc ces te kunnen hebben is de samenwerking van bijna alle landen rondom de Middel landse Zee nodig, ook van Israël en Egypte. Griekenland en Turkije, enz. Bovendien zal een land als Engeland een stem in het ka pittel willen hebben omdat het met Gibral tar de toegang tot de Middellandse Zee beheerst. En aangezien de samenwerking tus sen deze landen nu al zo vaak uitzichtloos is. zal juist die factor er wel voor zorgen, dat dit plan nog wel enkele eeuwen zal wor den tegengehouden. (Nadruk verboden). A. C. J. Flantua. Plattelande in Zeeland (aangesloten bij de landelijke Stichting voor Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande). Spreekuren. Eén van de eerste taken van de Stichting Provinciale Voorlichtingscentrum Zeeland zal zijn het geven van huishoudelijke voorlichting door middel van spreekuren. Op deze spreekuren zullen individuele ad viezen worden verstrekt. De start van deze spreekuren vindt plaats te Goes, waar iedere dinsdag zitting zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd ook in Middelburg te beginnen. Samen met Friesland is Zeeland één van de eerste provincies in ons land waar met deze vorm van huishoudelijke voorlichting gezamenlijk begonnen wordt. Voor iedereen. Iedere huisvrouw en elk meisje, ook ver loofden! met belangstelling voor de huishou ding of vragen op huishoudelijk gebied kun nen van deze voorlichting gebruik maken. Naast de cursussen en lezingen zal met deze individuele voorlichting begonnen wor den, juist omdat op de diverse cursussen zeer veel individuele vragen naar voren ko men. Doolhof van artikelen. Er is in deze tijd een zeer groot aanbod van artikelen op de markt, de reclame speelt een zeer grote rol, en er wordt ge bruik gemaakt van allerlei aantrekkelijke verkoopmethoden (Voor de consument steeds moeilijker). Het wordt de consument niet gemakkelijk gemaakt om uit de doolhof van artikelen een in zijn geval juiste keus te doen. We kunnen ons door de verleidelijke „reclame's" wel eens de vraag stellen: kopen we zelf of laten we aan ons verkopen. Informatie. Op deze spreekuren nu kan informatie gegeven worden omtrent alles wat bekend is van huishouding, huishoudelijke toestellen en hulpmiddelen. Op deze manier kan de markt voor de consument wat „doorzichti ger" worden gemaakt. Bij deze individuele adviezen zal de huis houdelijke voorlichting terug kunnen vallen op andere instanties die zich al enige tijd met o.a. consumentenbelangen bezig hou den. Wij denken hierbij aan de Nederlandse Consumentenbond, aan het NITHO, de Stich ting Vergelijkend Warenonderzoek, aan in stanties die keuren op kwaliteitseisen, zoals KEMA-keur. GIVEG-keur. enz. Objectieve informatie. Zoals vermeld kan iedereen van deze spreekuren gebruik maken. Er zal een ob jectieve voorlichting gegeven worden om de huisvrouw in haar omstandigheden behulp zaam te zijn bij het maken van de juiste keuze. Landbouworganisaties. Naast de Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting en de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande werken Economisch Sociale Voorlichters in dienst van landbouworganisaties. Zij verzor gen de voorlichting omtrent wonen, woning inrichting, huishoudelijk beheer en budget tering. Er zal door de huishuodelijke voorlichting met de economisch-sociale voorlichters een zo nauw mogelijke samenwerking worden nagestreefd. Spreekuren: iedero dinsdag. In Goes worden de spreekuren iedere dinsdag gehouden van 1012 uur en van 24 uur in het Landbouwcentrum, West singel 58, Tel. 01100 - 64 40. Daarnaast kunnen iedere werkdag van 1011 uur telefonische afspraken gemaakt worden. Ouder De tot nu toe oudste sporen van geschreven taal zijn afkomstig uit Kreta en China. Roe meense archeologen hebben in Transsylvanié tabletten gevonden met gebeitelde schrift tekens die nog ouder moeten zijn. namelijk van 29002700 voor Christus. Het is niet bekend of er sprake is van een nieuwe of een al bekende taal. Kruiswoordpuzzel no. 79 HORIZONTAAL 47. maanstand (afk.) 15. jongensnaam 1. hemellichaam 49. te zijner plaatse (lat. 17. kloosterlinge 3. plaats in Drente afk.) 18. godheid 8. glazen verpakkingsmiddel 50. belangstelling 20. water in Utrecht 11. vijfjarig tijdvak 55. rondhout 21. mal 13. vaartuig (afk) 57. zeldzaam zoogdier 25. vakantieganger 15. het romeinse rijk (lat. 58. stuk hout 26. beroep afk.) 59. slingerplant 29. deel van een plant 16. meisjesnaam 60. voorzetsel 32. langwerpig rond 18. water in Brabant 61. onder andere (afk.) 33. luchtstrijdkrachten 19. trein 62. pers. vnw. 35. gewicht 20. bar 63. natuurkundeterm (afk.) 37. loot 22. plaats in Utrecht 65. bezinksel 43. vochtig nat 23. tandarm zoogdier 71. teug 45. seconde 24. beduiden 72. huisdier 46. sportterm 27. landbouwwerktuig 73. paar 48. beschadiging 28. nota bene (afk.) 49. toiletartikel 30. voorzetsel VERTICAAL 50. nieuwe wereldtaal 31. jongensnaam 1. een groot geheel 51. voeg 32. herkauwer 2. klaar 52. projectiel 34. lidwoord 3. uitroep 53. geslepen 36. voorzetsel 4. vaartuig (afk.) 54. boom 38. bovenlipversiersel 5. krachtig 56. steekwapen 39. zomerdrank 6. bijwoord 64. zangnoot 40. boterton 7. bijwoord 66. godsdienst (afk.) 41. onmeetbaar getal 9. soort onderwijs (afk.) 67. onder anderen (afk.) 42. vreemde munt (afk.) 10. staaf 68. selenium (afk.) 43. afstandsmaat (afk.) 11. vreemde munt 69. bijwoord 44. heilige (afk.) 12. larve 70. bekende motorraces 46. zangnoot 14. geleedpotig dier (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 78 Horizontaal 1. kuras; 6. toets; 10. uit; 1 1. inlopen; 14. ree; 16. klap; 17. e.o.; 18. r.r.; 19. sint; 20. rubriek; 23. el; 25. v.m.; 26. boe; 27. m.p.; 29. s.g.; 30. loco; 32. te; 33. ei; 34. ieme; 36. galm; 38. sol; 40. dame; 41. eb; 42. dak; 43. gas; 44. r.k.; 45. Oran; 47. wit; 49. stug; 51. aera; 52. ja; 53. Ed; 54. eter; 56. I.k.; 57. na; 59. rul; 6!. or; 62. I.o.; 64. Haarlem; 68. dorp; 70. t.a.; 71. en; 72. goed; 74. aai; 75. mandril; 78. ode; 79. slaap; 80. gilde. Verticaal 1. kil; 2. Utah; 3. ai; 4. sneu; 5. Po; 6. tere; 7. on; 8. trip; 9. sen; 10. Ukkel; 12. lobbes; 13. prieel; 15. etage; 20. r.m.; 21. r.o.; 22. km; 24. logboek; 25. voldaan; 28. piaster; 29. smergel; 31. ca; 35. em; 37. man; 39. ooi; 40. das; 46. r.r.; 47. waraan; 48. teller; 50. Ut; 51. Alida; 55. ronde; 58. ah; 60. Ur; 61. om; 63. pril; 65. atap; 66. enig; 67. lood; 69. O.A.S.; 73. Ede; 75. ma; 76. dd; 77. li. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES ^Stichting voor UuióUoudelijlze voorlichting ten plattelande

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1