Raadsvergadering Wissenkerke Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 4 mei 1967 no. 3298 Vervolg van Waar blijven we met ons afval De heer P. J. Bom Ridder in de Orde van Oranje Nassau Lezers hanteren de pen RUILVERK AVELINGS- NIEUWS afvalprodukten kunnen weer gebruikt worden als grondstof voor een ander produkt. An dere. vaak gevaarlijke stoffen die werkelijk nergens meer voor gebruikt kunnen worden zijn misschien te verkleinen, wat hun volu me aangaat. Er zal misschien een heel pro bleem ontsaan om afval klein te krijgen, de stoffen die in de rivieren terecht komen al thans te ontgiften. te neutraliseren, evenals de dampen die in de atmosfeer terechtko men. Bij de verbranding van afval kan men misschien de vernietiging combineren met Onder zeer grote belangstelling werd maandagmorgen 29 april j.l. op de raadszaal te Kortgene. door burgemeester P, J. Evers, de versierselen van Ridder in de Orde van Oranje Nassau op de borst van de heer P J. Bom gespeld. De toch tamelijk grote raadszaal was volledig bezet met personen uit alle lagen van de maatschappij, zowel van ons eiland als daarbuiten, die hiermede het eerbetoon van hogerhand nog eens dui delijk onderstreepten. De huldigingstoespraak van de burge meester laten wij hieronder volgen: Mevr. en meneer Bom. dames en heren. In ieder mensenleven komt er wel eens een moment voor. waarop achterom gezien wordt naar wat was en thans is. een mo ment waarop als het ware inventaris opge maakt wordt. Soms leeft men daar naar toe. haar dat moment, maar vaker blijkt het een verras sing te zijn of,komt het als zodanig dood gewoon over ons. Hoe dit ook zij, het zou wel eens kunnen gebeuren dat zo'n moment thans voor u aangebroken is Het verheugt me bijzonder dat dit kan geschieden bij een gelegenheid waarbij uw crhtgenote, uw moe der. verdere familieleden en naaste mede werkers en vrienden, aanwezig zijn. Ik heet dan ook allen hartelijk welkom. Meneer Bom, er zijn weinig facetten in het. menselijk leven, waar u niets van af weet.- geen belangstelling voor hebt of niet getracht hebt daarvan iets meer te weten te komen. Steeds gebaseerd op de bereid heid mee te helpen en daarmee zo nodig en zo mogelijk regelend of adviserend op te treden. Geboren als landbouwerszoon is u thans boer op de prachtige boerderij aan de Noord- langeweg onder deze gemeente. Meteen valt op de orde en de netheid in en rond wit huis zwarte schuur. Een leek zal het onmiddelijk zien. het kan niet anders of hier moet niet alleen een goeie boer maar ook een goeie organisator aan het roer zitten. Rusthoeve ademt inderdaad een geest van rust uit, Tenminste voor degene die niet beter weet. Een insider kan vertellen dat diezelfde Rusthoeve vaak een beeld laat zien van rusteloos komende of vertrekkende auto's, vaak met rusteloze inzittenden die op hun beutr weer vaak rusteloos uitziende aktetassen torsen Iets. waar u blijkbaar niet naar verlangt is juist rust Er is altijd wel iets dat, wan neer zo'n kortere of langere rustperiode dreigt aan te breken, uw belangstelling vraagt. Ik meen. dat ik hiermee een karaktertrek noem. die in uw gehele leven een grote rol heeft gespeeld. Al vroeg hebt u met de gedachte ge speeld dat de Noord-Bevelandse boer eens iets zou moeten doen op het stuk van ge zamenlijke in- en kveroop. Resultaat: op een haartje na bent u 30 jaar voorzitter van de Coöp. Landbouwvereniging Noord-Beveland. Initiatief, met overtuiging uitgedragen want de kunst van het spreken is u eigen resulteert in een zakelijke aangelegenheid, nauw verbonden aan de aard van uw eigen bedrijf. De duur van dit voorzitterschap toont het aan: u bent zeer zakelijk ingesteld en eenmaal zeker van een goede zaak. vast houdend en waar mogelijk nog uitbouwend. Het wekt dan ook nauwelijks verwondering dat wij u nog een tijd als vice-voorzitter van Cebeco hebben gezien en hoewel u zich aan de andere kant ook wel met de minder spectaculaire insectenbestrijding hebt bezig gehouden zal een jaaromzet van, als ik goed ben ingelicht, zo'n 600 miljoen gulden u wel aangesproken hebben. Geld heeft u trouv/ens al vroeg aangetrok ken. Vanaf 1943 bestuurslid van de Boeren- lenbank te Colijnsplaat, in 1967 gevolgd door het voorzitterschap. Van een zeer be scheiden bankje, nog in de bezettingsjaren, naar de thans bekende Raiffeisenbank te Colijnsplaat met een nevenbedrijf te Kort- het opwekken van elektrische stroom. Gelukkig beseft men tegenwoordig de om vang van het afvalprobleem. En dat is maar goed ook. want alleen met alle mogelijke samenwerking zal men het in de hand kun nen houden. Wanneer dat niet gebeurt, zal het probleem ons boven het hoofd groeien en kunnen er in de toekomst zeer gevaarlijke situaties ontstaan. We zullen dan verloren raken in onze eigen rommel. .(Nadruk verboden). gene Een ontwikkeling waarb.j wel even stil gestaan mag worden, die toch wel het me moreren dubbel en dwars waard is. Nadat u ook nog uw leiders-capaciteiten beschikbaar hebt gesteld voor het Coöp. Silobedrijf en het Coöp. Peulvruchtencen trum is er bijna geen tak in of verband hou-, dende met uw eigen bedrijf te bedenken, waarin u niet van nabij de gang van zaken hebt leren kennen en mee hebt helpen op bouwen, of toch minstens even achter de schermen hebt gekeken. Want of u vond als producent de aard appelprijzen destijds te laag en voor u be tekende dit dan natuurlijk: ,,dan moet daar zo mogelijk wat aan gedaan worden" of u zag mogelijkheden in de zuiver financiële sector, het is me niet bekend, maar we ontdekken u ook nog als President-commis saris van een aardappel-verwerkend bedrijf in het noorden des lands. Hoe dit ook moge zijn. wat de oorzaak daarvan ook precies geweest moge zijn, de band met uw land bouwbedrijf is duidelijk. Ook al hebben we de boekhoudkundige zijde van dit bedrijf niet belicht, die is er wel: de medewerking aan het boekhoudbureau van de Z.L.M. Ik wil niet zeggen: onverklaarbaar, maar vreemd is het toch wel dat wij u plotseling in 1946 als gemeenteraadslid en natuur lijk meteen als wethouder aantreffen. De banden met uw bedrijf zijn hier minder duidelijk. Het moet wel haast uw sociale bewogen heid, de door u gevoelde noodzaak voor de minder bedeelden onder ons op te komen, zitn. die u zo direct na de 2e wereldoorlog tot dit besluit hebben gebracht. Dit idealis me. gepaard aan uw politieke belangstel ling zonder daarin voor u zelf een top functie op te eiseh en de zich voor u openende nieuwe gelegenheid de gemeen- schap-in-ruimer-verband behulpzaam te kun nen zijn bij.de opbouw op een moment waar op bergen werk verzet moeten worden, dit alles, moet naar mijn overtuiging de werke lijke reden van deze stap geweest zijn. Deze veronderstelling past n.l. naar mijn mening wonderwel in twee feiten van wat jongere datum. n.l. uw lidmaatschap van Provinciale Staten en het op voortreffelijke wijze waarnemen van het burgemeestersambt ónder zeer moeilijke omstandigheden. Voor wat het eerste betreft, meneer Bom. kan ik me levendig voorstellen dat u. na wat rond gekeken te hebben op gemeentelijk niveau, u begon af tevragen: ..Hoe zou dit alles op een wat hoger niveau, op provinciaal niveau in zijn werk gaan en zou ik me daar mis schien ook nuttig kunnen maken?" De vraag stellen was natuurlijk ook ze beantwoorden: u bent nu weer al aan uw tweede termijn Provinciale Staten bezig. ..Oorzaak" loslatende en overstappende op ..gevolg" kunnen we niet anders dan ons gelukkig prijzen dat u bereid bent geweest ook aan het niet direct aan uw landbouw bedrijf verwante facet van de samenleving uw krachten te geven. Het is natuurlijk ook deze kant van uw levensloop die mij de gelegenheid heeft ge geven u beter te leren kennen. Op zichzelf overigens reeds een zeer interessante er varing Het behoeft, zonder meer. geen betoog dat uw reeds geschetste capaciteiten ook in het gemeentelijke vlak hun nut hebben gehad en nog hebben. Persoonlijk heb ik in de b. en w.-vergaderingen ervaren dat u heel goed op twee stoelen kan zitten (fi guurlijk natuurlijk), dat u steeds gevoel voor de tegenpartij kunt opbrengen, maar aan de andere kant zeer scherp van oordeel kunt zijn. U geeft gemakkelijk voor proble men meteen te doorzien, maar insiders weten dat u niet lichtvaardig oordeelt, Wanneer het al eens voorkomt dat de asbakken zo nodig geledigd moeten worden of de afme tingen van de b. en w.-kamer in passen moeten worden vastgesteld, dan weten we. dat u, op het moment dat u weer op uw stoel plaats neemt, een gefundeerd oordeel ten beste zult geven, leder voorstel, hoe onbelangrijk op zichzelf ook, moet wel over wogen en ,,tot op het bot" doorgesproker, worden. Eerst dan hebt u er vrede mee. eenmaal overtuigd, is het niet eenvoudig u van gedachten te doen veranderen, hoewel dit beslist niet inhoudt dat u ongelijk niet zou weten te erkennen. Integendeel. Meneer Bom, ik kan zo nog wel even door gaan. Ik geloof dat ik dat maar niet moet doen. Het is overbekend dat u. wat gisteren is gebeurd, graag naar de historie verwijst. U bent een man die liever naar de toekomst kijkt. Wanneer ik dit zo stel. dan heb ik er niettemin een tweetal redenen voor daar vandaag vanaf te wijken. 1e de gemeenschap heeft er recht op al deze dingen te memoreren en vast te stellen dat u, meneer Bom. die gemeen schap veel diensten heeft bewezen: 2e de gemeenschap heeft er behoefte aan zijn dank daarvoor uit te spreken en deze erkentelijkheid niet in „besloten kring", maar in het openbaar over te dragen. Ook daar heeft diezelfde gemeenschap zonder meer recht op. Wij zijn blij dat wij dit heden hebben mogen doen. Wij zijn er trots op dat een en ander in bijzijn van uw vrouw, uw moeder en verdere familie en vrienden heeft mogen plaats vinden en wij zijn er bovenmatig trots op en dankbaar voor dat die erkenning ook op hoog niveau aanwezig is. Het heeft H. M. de Koningin n.l. behaagd. Een dezer dagen las ik in de P.Z.C.. dat de plaatselijke muziekgezelschappen in Goes, besloten om in samenwerking het muzikale gebeuren te gaan bevorderen. Voorwaar een initiatief dat navolging verdient. Dit zou zeker ook het geval kunnen zijn op Noord-Beveland, denkt u eens aan sa menwerking tussen alle dorpen op Noord- Beveland op muzikaal gebied (misschien zelfs mogelijk om plaatselijk individueel toch nog op te treden), om indien de gelegenheid zich voor zou doen massaal te kunnen op treden en zo het muziekleven op Noord- Beveland, dat anders mijns inziens gedoemd zal zijn om te verdwijnen, nog lang in stand te kunnen houden. In het jaar 1954, toen E M.M. van Kort gene in uniform kwam, had ik een gesprek met een man uit Wissenkerke (geen muzi kant) hierover, hij zei toen: „Het was beter om op Noord-Beveland één beroepskorps te maken". Nog niet zo'n gekke gedachte, alleen toen we wat verder op de zaak in gingen. finacieel niet te verwezenlijken. Toch school in deze uitspraak veel waar heid. die me niét meer losliet en nog niet, want een beroespkorps mag dan om finan ciële redenen niet kunnen, een amateurkorps is toch wel mogelijk. En wat voor één, denkt u eens in b.v. een groep majorettes plm. 20, een pijper- en tamboerkorps plm. 30. een orkest van 60 a 70 leden, dus een korps van plm. 110 a120 leden. En dit zou gezien de tegenwoordige situatie mogelijk zijn en op recreatiegebied wenselijk. Ik weet wel. dat een en ander nog wel wat organisatie en besprekingen zou eisen, maar toch meen ik er goed aan te doen. in het belang van het muzikale en recreatieve leven op Noord-Beveland, de aandacht hier voor te vragen van alle muziekverenigingen op ons eiland en van allen die het hiermee in grote trekken eens zijn. Mijnheer de redacteur hartelijk dank voor de plaatsing. M. de Looff. Wilhelminastraat 41. Kortgene. Nieuwe gebruiksregeling. De ruilverkavelingswerken op Noord-Beve land breiden zich oostwaarts uit. De meeste landbouwers zuilen wel gehoord of ook ge zien hebben dat de Aannemingsmaatschappij „Schouwen-Duiveland" het uitvoeren van ka- velinrichtingswerkzaamheden in de Frederiks- polder. Oud Cortgenepolder, Adriaanpolder. Westpolder en Jonkvrouw Annapolder is ge gund. De landmeter is inmiddels druk bezig een nieuwe gebruiksregeling voor deze polders te ontwerpen. In de komende maanden zul len belanghebbenden in genoemde polders opgeroepen worden om kennis te nemen van de plannen die hiertoe ontworpen zijn. Intussen ondergaat de boer zijn al of niet genoeglijk rollend leven van de geruste land man. Hopenlijk gaat dit genoeglijk rollend leven niet ten koste van het onderhoud van die percelen grond die men denkt bij de nieuwe gebruiksregeling niet meer toege wezen te krijgen. Dit zou zeer onkollegiaai meneer Bom. u, op voordracht van de mi nister van Landbouw en Visserij, bij Konink lijk Besluit van 9 april 1968. no. 40 te benoemen tot RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. Dit is een zeer hoge erkenning en een felicitatie aan uw adres, waaraan ik vol gaarne de mijne toevoeg. Ook uw echtge note. uw moeder en verdere familieleden van harte gefeliciteerd met deze hoge on derscheiding. Ik wil nu graag de bij deze onderscheiding behorende versierselen opspelden. En toch ontbreekt hier iets aan, dames en heren. Ik had zo graag gezien dat bij deze onderscheiding nog een klein onder- scheidinkje was gevoegd. Ik weet natuurlijk dat dit niet kan. dat dit niet bestaat. Maar... als het er bij geweest zou zijn. dan zou ik die volgaarne aan mevrouw Bom uitgereikt hebben. Mevrouw Bom. u en uw personeel op het bedrijf zijn het geweest die een dag als vandaag mogelijk hebben gemaakt. Ik wil u en uw mensen dan ook in deze hulde betrekken door u als symbool voor al die medewerking in de eerste plaats van u zelf. maar toch ook van het personeel op Rusthoeve. een corsage uitreiken met het verzoek deze de gehele dag te willen dragen. Technisch is het misschien wat moeilijk, maar met behulp van mijn vrouw zal dit ongetwijfeld lukken. Hartelijk dank, namens de gemeenschap voor alles wat u mogelijk gemaakt hebt. zijn en de goede zaak van de landbouw schaden. Overigens moet men met bepaalde veronderstellingen van wat men al dan niet bij de nieuwe gebruiksregeling krijgt toege wezen zeer voorzichtig zijn. Zo zou het wel eens kunnen gebeuren dat men een bepaald perceel waarvan men dacht het kwijt te raken en waar men dan ook maar vergat een groenbemester in te zaaien, toch weer in de nieuwe gebruiksregeling krijgt toegewezen. Wanneer op het bewuste perceel dan in 1969 aardappelen of bieten verbouwd gaan wor den. kan men achteraf wel eens spijt heb ben van de vergeetachtigheid in 1968. Laat u dit niet overkomen. Maar we nemen aan. dat inmiddels de daarvoor in aanmerking komende percelen met groenbemestingsge- wassen zijn ingezaaid en het hiervoor ge schetste volkomen gefingeerd is. Ten aanzien van de onkruidbestrijding geldt hetzelfde, ook hier zou zuinigheid wel eens door de wijsheid kunnen worden ge straft. Laat dus ten aanzien van het onderhoud van uw akkerbouwpercelen het leven dus danig rollen dat het niet minder rolt dan in voorgaande jaren, doch liefst beter. Goud in Geersdijk „Wat gaat er nu toch gebeuren", was de spontane reactie van een leerlingetje uit Met een kort welkomstwoord opent burge meester P. Wisse maandagavond 29 april jl. de openbare raadsvergadering, waarin het lid Filius met kennisgeving afwezig is. Na voorlezing van het gebed worden de no tulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld en worden een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. On der deze ingekomen stukken bevinden zich enige brandweerrapporten van gehouden oe feningen. enige goedkeuringen van Ged Sta ten betreffende de verkoop van stukjes grond en enige goedkeuringen op voordien genomen raadsbesluiten. Op grond van een ingesteld onderzoek en van het overgelegde rapport van de Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, is de Hoofd ingenieur-Directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zee land van mening, dat de woning Dorpsdijk 10 te Wissenkerke ongeschikt is ter be woning. B, en w. stellen voor deze woning onbewoonbaar te verklaren, hetgeen z.h.s. door de raad geschiedt. Z.h.s. wordt accoord gegaan met de voor gestelde wijziging van de bezoldigingsrege lingen der gemeente-secretarissen en ge meente-ontvangers in de provincie Zeeland. De heer L. Louws te Souburg wil in de Nieuwstraat te Kamperland een woning bouwen en in verband daarmee wil hij aldaar een stuk grond kopen ter grootte van 325 m-\ tegen de voorgeschreven prijs van f 22.50 per m2. B. en w. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, waar de raad zich z.h.s. achter schaart, Het lid Koole heeft Hierna dankte de heer Bom voor de tot hem gerichte woorden. Hij wilde deze niet direct tot onwaar bestempelen, doch ietwat overtrokken waren ze zeker. Vóór alles bracht hij dank aan H. M de Koningin, die het behaagd heeft hem deze hoge onder scheiding te verlenen. De heer Bom zag deze onderscheiding als een symbool. Enerzijds voor hetgeen ge daan is en anderzijds voor wat bereikt is. En dit bereiken, zo zei de heer Bom, kan alleen maar in samenwerking geschieden. Zelf kan men niets bereiken, hetgeen een zegen is. Daarom straalt de glans van deze koninklijke onderscheiding evenzeer op mijn medewerkers. Hierna sprak de heer W. Goossen, als gemeentesecretaris en als vriend enige woor den. Een kortheid van woorden, die omge keerd evenredig zijn aan zijn gevoelens. Na mens het personeel van de secretarie en pensiontehuis bood hij de heer Bom zijn welgemeende gelukwensen aan. die hij als vriend met een hartelijke handdruk onder streepte. De heer H. van der Maas. sprekende na mens Nobeco. schetste de heer Bom als een ziener, een idealist, die vaak op de tijd vooruit loopt maar steeds door die zelfde tijd in het gelijk wordt gesteld. U hebt Nobeco gemaakt, u bent de spil. Wij hopen nog lange tijd van uw nuchter realisme profijt te mogen trekken. Namens de Staten-fractie van de P.v.d.A. sprak de heer Lukaart. Hoewel zittende voor de agrarische sector van de P.v.d.A.. hebben ook andere onderdelen van het maat schappelijk bestel de interesse van de heer Bom. die dan ook niet schroomt op die ter reinen zijn zegje te zeggen. Zeker is dit het geval, wanneer hij denkt te constateren dat Noord-Beveland vergeten wordt. Namens het Boekhoudbureau van de Z.L.M. sprak de heer Meyer, die de heer Bom ook woorden van lof toezwaaide. Een goed orga nisator en een scherp opmerker, die. wan neer het nodig is, ook scherp en kras in zijn uitdrukkingen kan zijn. Namens de fractie van de P.v.d.A. sprak de heer Welleman woorden van erkentelijk heid. In de aanvang vond men de heer Bom. als grote boer. een vreemde eend in de bijt. Doch deze vreemde gevoelens waren spoe dig uitgewist en werden omgezet in gevoe lens van vriendschap, niet in het minst door de sociale bewogenheid, waarvan de heer Bom blijk gaf. Hij is een doordouwer en een stimulerende kracht. Tot slot sprak de heer J. van der Stolpe namens de Cebeco-groep. Hij roemde de heer Bom juist om de hoedanigheid steeds de juiste toon te vinden om aan zijn argu menten en voorstellen kracht bij te zetten. Een gezellige receptie besloot deze fees telijke morgen. klas 1, toen het college van b. en w. en secretaris, de voorzitter van het schoolbe stuur en de leerlingen uit klas 4. 5 en 6 het lokaal binnenstroomden van juffrouw H. van de Linde. De inspecteur van het I. o. dhr. J. Gelijns. was al eerder binnengekomen en deed zijn plicht door ijverig te luisteren naar het psalmversje dat de kinderen opzegden. Het plan was volledig geslaagd. In sa menwerking met het hoofd der school had burgemeester Wisse het plan gesmeed om de juffrouw onder de les te verrassen met een gouden plak. En ze heeft het verdiend! Meer dan 40 jaar heeft juffrouw Van de Linde de „School met de Bijbel" te Geers dijk gediend. Resultaatde ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ballonnen werden uitgedeeld, feestmutsen opgezet en serpentines gestrooid. Onder het zingen van „Wie in april geridderd is. kom mee", trok de feeststoet naar het Drenthe- huis, waar de kinderen en aanwezigen ge trakteerd werden. Vele kinderogen richtten zich op de door de burgemeester opgespelde gouden medail le, die. samen met de juffrouw het middel punt van deze maandagmorgen was. echter eerst -gezegd, dat hiér iets niet klopt, daar genoemde heer al aan het bou wen is. Waarom moet nu pas door de raad toestemming tot verkoop van de bouwgrond gegeven worden. De voorzitter kan zich het ongenoegen van Koole voorstellen. Koole moet echter geloven dat Louws dit op eigen verantwoordelijkheid heeft aangevangen, zon der dat hem van de zijde van b. en w. daarvoor toestemming is gegeven. Zou de raad alsnog zijn toestemming tot verkoop onthouden, moet de heer Louws de bouw stoppen en de grond ontruimen. De heer P. van Keulen heeft de woning Oostvoorstraat 15 te Wissenkerke van de Gebr. Kabout te Rotterdam aangekocht en heeft deze woning als pakhuis in gebruik genomen, terwijl het in de toekomst waar schijnlijk in de bedoeling ligt deze woning bij zijn pand te betrekken. In verband hier mee stellen b. en w. voor de onbewoonbaar verklaring van deze woning op te heffen. Nadat de heer Koole nog enige inlichtingen heeft gevraagd, wordt z.h.s hiertoe beslo ten. Een nieuwe verplaatsingskosten-verorde ning wordt hierna z.h.s. vastgesteld. Nu het nieuwe verenigingsgebouw in Kam perland in aanbouw is, willen b. en w. het thans in exploitatie zijnde verenigingsge bouw „Renata" gaan verkopen: Als gega digde heeft zich aangemeld de firma Leen- poel. Deze wil zijn bedrijf n.l. gaan -uitbrei den. B. en w. hebben het verenigingsgebouw laten schatten door een deskundige en deze Zie voor vervolg ommezijde. Instructiezwembad vordert snel Verenigingsgebouw „Renata" door de firma Leenpoel overgenomen Weer een onbewoonbaar verklaarde woning Kamp winkels op zondag geopend. Fonds Dorpsontwikkeling thans gestegen tot 132.548.62.— Aanleg duinpaden Verlichting torenuurwerk te Kamper land Commissaris der Koningin zal jachthaven te Kamperland officieel ope nen Moet verbruiksverordening ingetrokken worden? Er zijn nog ratten.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 3