NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ONWEERSBUI 9 Plouvier heeft DE schoenen Wat gebeurt er tijdens een MEI Waar blijven we met ons AFVAL DE COÖPERATIEVE te Colijnsplaat en te Kamperland No. 3298 Zaterdag 4 mei 1968 71e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 2.50 per half jaar Franco per post f 5.00 per half jaar Advertenties 15 cent per mm Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. MEI 1968 Bloeimaand 31 dagen Normaal gemiddelde tem peratuur 12,215°C Maanstanden 5 mei: E.K. 18.54 uur 12 mei: V.M. 14.05 uur 19 mei: L.K. 6.44 uur 27 mei: N.M. 8.30 uur Springtij op 14. 29 mei Doodtij op 7. 21 mei Christelijke feestdagen: 23 mei: Hemelvaartsdag 4 mei: dodenherdenking 5 mei: nationale feestdag, (capitulatie van Duitsland) Wanneer onweersbuien ontstaan, is er al tijd een heftige verticale luchtbeweging aan de gang. waarbij de wolken soms in een snelle optilling tot meer dan 25 km boven het aardoppervlak terecht kunnen komen. Deze verticale beweging kan ontstaan via ver warming van de atmosfeer door de opper vlakte van onze planeet, ook door de wer king van een front van koude en door tem peratuurverschillen tussen de zee en het land. Een cumuluswolk kan op die manier worden opgetild, zolang er alleen opwaartse bewegingen in aanwezig zijn veranderen ze niet aTs zodanig. Onweerswolken, cumulonimbuswolken ken merken zich door zowel stijgende als da lende interne bewegingen. De ontwikkeling van een cumuluswolk tot onweerswolk vindt plaats in drie stadia. Het eerste stadium wordt bereikt zodra een cumuluswolk door de erin voorkomende verticale stromingen zich uit gaat strekken tot omstreeks 8000 meter hoogte. Volwassen wordt de onweerswolk pas zo dra de opstijgende lucht zo hoog komt dat er neerslag kan ontstaan. Deze neerslag is mogelijk doordat de lucht in de wolk niet langer warmer is dan de omgevende atmos feer. De vallende ijskristallen en regendrup pels koelen de lucht nu af en er ontstaan neerwaartse stromingen. Het derde en laatste eindstadium van de onweerswolk begint wanneer de wolk zich in dalende lucht bevindt, zodat er niets meer opstijgt en afkoelt. Daardoor wordt de neer slag minder om tenslotte op te houden. Bliksem. De bliksem die gepaard gaat met een De normaal gemiddelde maandtemperatuur die zich vanaf janurai in opwaartse lijn heeft bewogen, zet zich tot augustus voort, dus ook in mei. In augustus begint de lijn zich in benedenwaartse richting te bewegen, na dat in juli het hoogste gemiddelde is be reikt, 19UC. De afkoeling zet dan door tot de 3,5°C., waarmee januari het moet doen. De betiteling bloeimaand is uiteraard afge leid van het bekende gebeuren in de natuur die nu definitief bezit neemt van alle bomen, struiken en planten. De dierenriem, die tot 20 mei nog in het teken van de Stier staat, schuift op naar dat van de Tweelingen. Het lengen der dagen heeft nog respijt tot 5 juli. De pla neet Saturnus is in de voor- en nanacht zichtbaar. Venus nadert het eind van zijn loopbaan als morgenster, maar blijft nog wel even als zodanig zichtbaar. onweer, ontstaat ten gevolge van de aan trekking tussen tegenstelde ladingen. Deze kunnen zowel binnen een onweerswolk plaats vinden als tussen een wolk en de aarde. Gewoonlijk is de lading van onze aardbol negatief door een overschot aan elektronen ten opzichte van de atmosfeer. De negatieve ladingen bevinden zich in een temperatuur- gebied tussen 0 en 18° C. In het lagere gedeelte van een onweerswolk bevinden zich positieve ladingen, omringd door negatieve. Wordt de elektrische spanning hoog genoeg, dan vereffent de bliksem de lading tussen woik en aarde'; of tusèen ladingen "binnen de wolk. Meer dan 60% van de flitsen doen zich in een wolk of tussen wolken voor. Een bliksemstraal tussen een wolk en de aarde begint met een zwakke voorontlading uil de wolk, de aarde reageert onmiddellijk met een felle hoofdontlading. Voor de vonk- vorming is bijzonder weinig tijd nodig. Ze kan in minder dan een tiende seconde, bij een spanning van 30 miljoen volt, een stroom- sterkte van 100.000 ampère bereiken. Zo overtreft de totale energie van een flinke onweersbui met 3.000.000.000.000 watt vele malen die van een atoombom. Afstand. Voor de waarnemer is het tamelijk een voudig de afstand die hem van een onweers bui scheidt, te bepalen. Omdat het licht zich met een snelheid van bijna 300.000 km per seconde voortbeweegt en het geluid met een snelheid van 340 m per seconde kan men een eenvoudig sommetje maken. De geluids snelheid is 1 kilometer per drie seconden. Door nu het aantal seconden te tellen kan men zo de afstand bepalen. Bliksem kan gevaarlijk zijn, alleen al in de Ver. Staten slaat hij duizenden malen per jaar in, waarbij voor miljoenen guldens scha de wordt aangericht en gemiddeld meer dan 200 mensen de dood vinden. Gelukkig zijn er eenvoudige middelen om zich te bevei ligen tegen de bliksem. Tijdens een onweer is het gevaarlijk onder een boom te gaan staan of in een zeilboot op het water te wezen. In een auto of vlieg tuig daarentegen is men veilig, ook al slaat de bliksem in, omdat de ontlading afvloeit langs de metalen buitenzijde (natuurkundig vastgelegd in de wet van Faraday). Grote gebouwen van gewapend beton kunnen zo de inwonenden beschermen dank zij het me talen vlechtwerk in de betonmuren. Houten huizen hebben evenals bomen een grote elektrische weerstand en kunnen bij een inslag ernstig worden beschadigd. Een bliksemafleider is geen overbodige weelde, hij zorgt ervoor dat de elektriciteit zonder moeilijkheden buiten een huis langs kan afvloeien tot in het grondwater of naar de lucht, zodat u veilig in uw huis het boei end spel van de natuur kunt volgen. Bedenk wel, dat uitlopertjes van de blik sem zich kunnen afsplitsen en dan graag via antennes, e.d. door de huizen heen naar de aarde afvloeien. Daarom is het raadzaam bij naderend onweer tijdig het antennesnoer binnenskamers uit het antennecontact te ne men, teneinde uw televisie resp. radio toestel tegen deze vorm van inslag te be veiligen. (Nadruk verboden). Drs. F. van Vreeuwyck. Toekomst. Deze bepaald niet opwekkende woorden zijn afkomstig van ir. P. v. Locht, nauw betrokken bij het probleem van de veront reiniging van onze samenleving nu en vooral ook in de toekomst. Buiten de enorme hoe veelheden afval die door de industrie in het water en in de lucht worden gebracht blijken ook andere oorzaken mee te spelen. De vuilnisbakken die wij buiten de deur zetten op bepaalde tijden vormen een onge looflijke hoeveelheid afval. Door de reini gingsdiensten opgehaald meer dan vier en een nalf miljoen ton per jaar. Het betekent niet minder dan 370 kilo per hoofd der be volking. En we verwachten dat tegen het jaar 2000 die hoeveelheid verdrievoudigd zal zijn of nog meer. In totaal zal er dan omstreeks 15 miljoen ton afval zijn. tien miljoen ton afkomstig uit de gemeenten en de rest uit de industrieën, waarvan een gedeelte gevaarlijke chemica liën. Dat is dan de afvalproduktie van alleen Nederland, waarbij de autowrakken niet zijn meegerekend! Het is dus duidelijk dat niet de industrie de hoofdschuldige is aan ver vuiling. maar wijzelf. Niet te verbranden? Men kan het afval toch verbranden of er compost van maken, zoals dat al gebeurt? Dat is geen volledige oplossing. Aan com post is bepaald minder behoefte sinds de komst van de kunstmest, al zal het een klein gedeelte van het afval wegnemen. Verbran ding zal de voornaamste factor worden. Momenteel kan men 100.000 ton afval ver branden. maar in de toekomst zal het aantal verbrandingsinstallaties veel en veel groter moeten worden. Bovendien kan lang niet alles worden verbrand. Men verwacht voor de naaste toekomst een hoeveelheid van 5 miljoen ton afval dat niet anders dan door storten zal kunnen worden weggewerkt. Dat vergt weer ruimte. Soms kan die worden gevonden in plassen die moeten worden ge dicht, of ontgrondingen die kunnen worden opgevuld, maar dat is toch onvoldoende. Voor een miljoen ton afval heb je een vierkante kilometer oppervlakte nodig. En we kunnen onze ruimte wel beter gebruiken dan om er afval weg te werken. In de kern is het probleem gemakkelijk genoeg samen te vatten. We zijn wel eens geneigd te den ken dat afval ..vanzelf" verdwijnt, maar in wezen is de stof onvernietigbaar, zoals men al eeuwen lang weet. Ook afval verdwijnt niet, maar moet ergens blijven. Het is de wet van het behoud van de stof en daar doe je niets aan. Oplossing. Dat er reeds nu ingegrepen zal moeten worden is iedereen wel duidelijk. Wie de grachten en watertjes van onze steden eens bekijkt ziet nogal het een en ander in het water drijven. Evenals de steeds groeiende hoeveelheden rommel die op veel plaatsen even buiten de bebouwde kom het landschap ontsieren, naast vele wrakken van auto's en bromfietsen. In de toekomst dreigt dit alleen maar erger te wordfen. Wat doet men eraan? Men onderzoekt dit zorgvuldig. Sommige Zie vervolg voorpagina 2e blad. ,.Er is de laatste jaren tamelijk veel aandacht besteed aan de toenemende lucht- en waterverontreiniging in ons land. Feiten bijvoorbeeld als het aantal bacteriën per vierkante centimeter Rijnwater. Daar waar de Rijn ontspringt is dat dertig bacteriën, aan het eind van haar reis naar zee heeft de Rijn. in ons land dus, 200.000 bacteriën in diezelfde vierkante cm. Dat komt door de industrieën die hun water in de rivier lozen, het Roergebied bijvoorbeeld. De zee drukt met elke vloed nog eens honderden tonnen zout en afgewerkte olie in de rivieren. Zo is het met de Rijn, Waal, Maas, Schelde. In de lucht komen giftige gassen en dampen terecht, veel afkomstig van petro chemische industrieën, uitlaatgassen van het verkeer doen even hard mee. In sommige Amerikaanse steden is het zicht enkele kilometers minder geworden in een tijdsverloop van tien jaar. Maar dat is niet alles, er komt nog het een en ander bij aan afval dat wijzelf produceren!" zal u graag nader inlichten Kruiswoordpuzzel no, 78 HORIZONTAAL 1. borstharnas 6. deel v.e. muziekinstru ment 10. voorzetsel 11. inhalen 14. herkauwer 16. mep 17. en omgekeerd 18. onder het nodige voorbehoud heilige dag 20. opschrift 23. stofmaat 25. deel v.d. 26. uitroep 27. miltaire politie natuurkundeterm plaatsvervangend voorzetsel vogelproduct insect vol en zwaar geluid zangnoot vrouw getij 42. deel van een gebouw 43. ijle stof 44. godsdienst 45. plaats in Afrika 47. kleur 49. onbuigzaam 51. tijdperk 52. bevestiging 53. jongensnaam 54. gast 56. maanstand 57. voorzetsel 59. onsamenhangend 61. goud (fr.) 62. soort onderwijs 64. plaats in Nederland 68. landelijke plaats 70. zoals de akten getuigen 71. voegwoord 72. niet slecht 74. aanhaling 75. aap 78. loflied 79. deel van het hoofd 80. soort bond VERTICAAL 1. koud 2. deel van de V.S. 3. tandarm zoogdier 4. teleurstellend 5. rivier in Italië 6. breekbare 7. fr. onbep. vnw. 8. reisje 9. vreemde munt 10. plaats in België 12. goedzak 13. tuinhuisje verdieping vreemde munt ambtshalve afstandsmaat soort dagboek tevreden vreemde munt amaril 15. 20. 21. 22. 24. 25. 28. 29. 31. ongeveer 35. {titel 37. mens schaap kledingstuk onder het nodige voorbehoud reptiel deel van een breuk grondtoon meisjesnaam 55. deel van een wedstrijd 58. uitroep stad der oudheid voorzetsel jong ind. dakbedekking uniek metaal fr. ondergrondse beweging plaats in Gelderland familielid dagtekening Chinese maat 60. 61. 63. 65. 66. 67. 69. 73. 75. 76. 77. Oplossing kruiswoordpuzzel Koninginnedag Juliana -anagram Amerika kasteel Eist stoer eren enkel kel der elders ster erkennen enter erfenis Ismaël Elspeet eten enig iglo loof offer erker ere renegaat -atmosfeer eerloos smerig ignobel beletage genot otter terrein ingang angel ge loof ofset etter erbarmen menselijk ijken kenmerk erkenning in gaanaanbododoldollen lentetenenenten tentoonstelling ingeland landschap apert erts stoomboot otter terstond -onderkennen en gel geldla aster termiet eter terdege gebak bakker erkentelijk ijkmaat tenminste stekelvarken kennis sla lampekap kapper per soon onlangs angst stervende delven vennoot otter teren ent teelt tenminste steeds slaan appel pellerine neger gerend Deventer ergeren naam amper perron ronselaar aarde deernis Ismaël elkander dertien enigermate terstond onderste stelpen pen sioen enerlei leider deren renbaan aanstonds sap appelmoes sterren rendabel België iets etser sermoen enorm normaal aalscholver verraad adres restant telkens stal Alkmaar Aëron onraad adres Essen enak aker kermis misslag agger Ger maan anker kerel Elspeet etter tering ingang angel loven venster erker kerstenen enorm normaal altijd tijdmaat attent tand. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES uw spaarbankboekje heeft een nummer, u niet! U bent voor ons de gewaardeerde cliënt. Dat ervaart u direct zodra u binnenkomt. En dat blijft zo. Want wij stellen er prijs op, dat onze cliënten graag komen. Daarom geeft de Raiffeisenbank aan iedere cliënt een persoonlijke behandeling. Of ze nu groot, klein, jong of oud zijn.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1968 | | pagina 1